De nieuwste N. S. F. al gehoord? KELLER MACDONALD'S SHOW-ROOM UIT DE OMSTREKEN RAADSVERGADERING. Kom eens luisteren in GROOTE MARKT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 MEI 1929 VELSEN Burgemeester Rijkens met va- cantie. Afgewezen een verzoek van de S. D. A. P. om gemeente grond in IJmuiden beschikbaar te stellen voor het houden yan openluchtvergaderingen. Al weer een uitvoerig debat over het voorbereidend lager onder wijsDrinkwater op het strand te IJmuiden gevraagd. Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Dinsdag 28 Mei, des avonds 7 uur. Voorzitter: de heer Dunnebler. wethouder. Burgemeester Rijkens is met vacantie. Alle leden zijn aanwezig. Ingekomen stukken Ingekomen is o.a. een beroepschrift van A. Vermeer te Velsen tegen het besluit van het college van B. en W. tot weigering van een vergunning tot het bouwen van een winkel huis met garage en bovenwoning op een ter rein, gelegen aan den Driehuizerkerkweg. B. en W. stellen voor, dit in hun handen om advies te stellen Aldus besloten. Geen gemecnteterrcin voor open lucht. .nenkomsten Ook Is ingekomen een adres van den voor zitter en den secretaris der Federatie Velsen van de Sociaal Democratische Arbeiders Par ty, houdende verzoek gemeentegrond te IJmuiden beschikbaar te stellen voor open lucht-vergaderingen. B. en W. deelen hier omtrent het volgende mede: Op een verzoek aan ons college d.d. 22 April 1929 om op 2 Juni 1929 een byeenkomst in de open lucht te mogen houden op een terrein der gemeente te Velsen werd door ons afwij zend beschikt omdat wy het standpunt blij ven innemen, dat voor dergelijke politieke bijeenkomsten geen terreinen der gemeente beschikbaar kunnen worden gesteld. De meerderheid van het college adviseert daar om bovenvermeld verzoek af te wijzen. De heer Visser begrijpt niet, waarom B. en W. dit standpunt innemen. Er gebeurt op dergelijke by eenkomsten niets, dat niet goed is. Spreker heeft den indruk, dat B. en W. een zekere politieke groep heeft willen tref fen. HU hoopt dat B. en W. in de toekomst dit standpunt zullen verlaten. De Voorzitter ontkent, dat B. en W antipathie zouden hebben tegen de S. D. A. P. De heer Dalmeyer keurt het stand punt van B. en W. evecneens af. Nu de ge meente zoo groot wordt, acht spreker het noodig, dat op verschillende punten van de gemeente terreinen beschikbaar worden ge steld voor het houden van vergaderingen op verschillend gebied, maar op een wUze dat anderen er geen last van hebben. De heer Vermeulen merkt op, dat het standpunt van B. en W. ook door een deel van den raad ingenomen wordt. Spreker brengt aan B. en W. een woord van lof voor haar houding; hy hoopt, dat zy die zullen handhaven, want dat zal veel onaangenaams voorkomen. De heer De Nobel merkt op, dat het Leger des Heils toch wèl openluchtsa menkomsten houdt. Spreker zegt, dat geen onderscheid mag worden gemaakt. Men mag niet meten met twee maten. Wat aan de eene groep wordt toegestaan, mag men aan de andere niet onthouden. De heer R o e 1 s e bepleit ook het verlee- nen van vergunning voor het gebruiken van gemeentegrond voor de een of andere mee ting. Op de straat mag dit niet gebeuren; dat moet plaats hebben op een afgeschoten stuk terrein. Spreker meent, dat B. en W. een reactionair standpunt innemen. Hij dient een motie in, waarin de raad als zyn oordeel uit spreekt, dat in de gemeente voldoende gele genheid moet zijn om de publieke aangele genheden in het openbaar te bespreken en dat het gemeentebestuur daartoe medewer king moet verleenen. De heer Groeneveld heeft geen bezwaar tegen het verleenen van een terrein; op de bijeenkomsten van de S. D. A. P. wordt de orde altyd goed gehandhaafd. Spreker hoopt, dat B. en W. een ruimer standpunt zullen innemeen. Hij zou zelfs willen dat ook zijn party (Christ-Hist.) eens een groote meeting hield. De heer Vermeulen zegt, dat uit de woorden van den heer Groeneveld. blijkt, dat zijn hart meer gesproken heeft dan zijn ver stand. Voor den heer Groeneveld hoopt spre ker, dat; de stenograaf diens woorden niet al te letterlijk zal hebben opgenomen, want an ders zou de heer Groeneveld later vreemd opkyken, dat hy deze woorden gesproken heeft. De heer Dalmeijer handhaaft zijn meening. HU stelt een wijziging in de motie- Roelse voor, waarin de Raad B. en W. uit- noodlgt, in het uitbreidingsplan terreinen aan te wüzen, waar openluchtbyeenkomsten moeten worden toegestaan. De aldus gewUzigde motie wordt in han den van B. en W. om prae-advies gesteld. Het afwyzend voorstel van B. en W. wordt met 14 tegen 11 stemmen aangenomen. Stichting bewaarscholen. Mevrouw Van Veen en vier andere leden stellen voor, te besluiten in 1929 over te gaan tot den bouw van een openbare school voor voorbereidend onderwys te IJmuiden, ten zuiden van de Betonbrug op het voor dat doel door de gemeente bereids gekochte per ceel grond grenzende aan het terrein van school J. Verder stellen deze leden voor. in afwach ting van de voorziening in de behoefte aan ooenbanr bewaarschoolonderwijs door den bouw van een openbare school voor voorbe reidend onderwys te Velsen-Noord. voorloo- pig thans een of meer voorbereidende klas sen. naar gebleken behoefte aan de openbare lagere school G aldaar te verbinden. B. en W. meenen, zonder te treden in een beoordeeling van de al of niet wensclielyk- hcld van het voorgestelde, dat de financieele toestand der gemeente de stichting dezer be waarscholen niet gedoogt. De heer Dalmeijer had een nadere motiveering gewenscht van de bewering van B en W„ dat de financieele toestand der ge meente de stichting dezer bewaarscholen niet gedoogt. Op die manier kan spreker niet stemmen. HU stelt voor, dit stuk naar B. en W. terug te zenden met verzoek om een uit voeriger toelichting. De heer Maas zegt. dat hier openbare bewaarscholen worden gebouwd ten koste van de bUzondere bewaarscholen. Ook by de laatste heerscht een noodtoestand. De heer R o e 1 s e acht het financieele standpunt van B. en W. een verkeerd uit gangspunt. Voor den indruk naar buiten en in het belang van de gemeente zou het zelfs wenschelijk zyn, als dergehjke financieele argumenten niet in het openbaar werden gebezigd. Spreker verdedigt uitvoerig het voorstel van zijn fractie. De heer Vermeulen keurt eveneens de argumenten van B. en W. af- Hy acht het nu de tyd, om eindeiyk eens een besluit te nemen. De financieele draagkracht der ge meente zal het wel toelaten. De voorstanders van het voorbereidend lager onderwys in Velsen, onverschillig van welke richting, heb ben volgens hem het recht, om te klagen. Spreker meent, dat nu een plan kan opge maakt worden voor den bouw van vier scho len voor voorbereidend lager onderwys, twee openbare en twee byzondere. Er moet nu niet meer over worden gesproken; er moet wor den gehandeld. Spreker maakt er een voor stel van. De heer Ten Broeke verdedigt de argumenten van B. en W. het is volgens hem heel logisch, dat bij het indienen van een belangrUk voorstel B. en W. de financieele zijde bekijken. Spreker vereenigt zich met de meening van den heer Vermeulen, dat deze aangelegenheid over de heele linie eens be handeld moet worden. De heer De Nobel dringt op spoed aan. Hy beveelt aanneming van het voorstel der S. D. A. P.-fractie aan. Dan kan evengoed later de zaak in haar geheel bezien worden. Wethouder Tusenius antwoordt de verschillende sprekers. Hij meent, dat de fi nancieele toestand van de gemeente Vel sen nimmer zal gedoogen om de vier scholen van den heer Vermeulen te bouwen. Men kan wel plannen maken, maar de uitvoering zal niet mogelijk blyken. Spreker geeft den raad in overweging, over té gaan tot den bouw van een drieklassige school voor voorberei dend onderwijs met speellokaal te IJmuiden, ten Zuiden van de Betonbrug. Wethouder N ij s s e n handhaaft zijn financieele bezwaren. Als er één groep in Velsen is, die wat aantal kinderen betreft een bewaarschool noodig heeft, dan is het de R.-K. bevolking. Maar de financiën der gemeente laten het niet toe. Wat de redactie van het prae-advies van B. en W. betreft, spreker geeft toe, dat het duideiyker ge weest had kunnen zijn, maar de leden ken nen toch de zaak waar het om gaat. Wethouder Schilling vestigt er de aandacht op, dat in Velsen nog veel meer an dere inrichtingen noodig zyn, dan bewaar schooltjes. Hier had bijvoorbeeld al lang een zweminrichting moeten zijn. Met vier be waarschooltjes komt men er trouwens nog niet. De Voorzitter stelt voor, het voorstel van Mevrouw van Veen aan te hou den. totdat de commissie van bUstand voor onderwijs haar advies hierover heeft uitge bracht. Aldus besloten. Het voorstel-V ermeulen wordt aan genomen met 18 tegen 7 stemmen. Ophaal- en Stortingsdienst. Vastgesteld wordt de eerste suppletoire be grooting van den Ophaal- en' Stortingsdienst voor het dienstjaar 1928. Wijziging Bouw- en Woning- verordening. Teneinde een onjuiste verkaveling van een bouwblok, dat een grootere diepte heeft dan de minimum-maat tusschen de achtererf scheidingen van de ter weerszijden gebouwde woningen tegen te gaan, stellen B. en W. een wijziging in de Bouw- en Woningveror dening voor, waarin bepalingen omtrent de ruimte worden gemaakt. Het gebeurt name lijk meermalen, dat een open terrein tus schen de woningen wordt gebruikt tot op slagplaats en dergelijke, wat tot ongewensch- te toestanden aanleiding geeft. Goedgekeurd. Rechtstoestand der ambtenaren. B. en W. stellen voor, in de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren het vol gende artikel op te nemen: „De Raad en Burgemeester en Wethouders hebben, al naar gelang van de omstandig heid door welk College de benoeming plaats heeft, de bevoegdheid om, indien de belangen van den dienst zulks vorderen, een ambte naar in een hooglren of geiykwaardigen rang over te plaatsen van het eene. bedrijf naar het andere. De betrokken ambtenaar is verplicht deze overplaatsing te aanvaarden". Wordt goedgekeurd. Uitbreiding School H. In verband met de omstandigheid, dat School H het komende jaar huisvesting zal moeten bieden aan zeven gesplitste klassen, is het noodig dat deze school met twee loka len wordt uitgebreid. B. en W. stellen voor, daartoe te besluiten en hun daarvoor een crediet van 22.746 toe te staan. Wordt goedgekeurd. Crediet voor het maken van uit breidingsplannen. Door de vele werkzaamheden is het by de begrooting voor het loopende dienstjaar toe gestane crediet voor het maken van uitbrei dingsplannen overschreden. B- en W. stellen daarom voor, bedoeld crediet voorloopig met 2000.— te verhoogen. Wordt goedgekeurd. Verkoop van grond Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan J. W. Philippo te Amsterdam; L. Jansen en P. PleUler te IJmuiden: P. J. van Geelen en P. D. Schoen maker te Velsen; K- Bakker te IJmuiden; F. J. Kochx te Beverwyk en W. Thunnissen te Heemstede; H. M. van der Pieterman te IJmuiden; H. van der Pol te Heemstede. Geld voor schoolmeubclen. B. en W. stellen voor. in te willigen het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolmeubelen. Wordt goedgekeurd. Benoemingen. Tot leden van de Commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool worden benoemd de heeren A. M. J. Vermeulen te Velsen en A. de Groot te Santpoort. Rondvraag. De heer Bosman klaagt er over dat de boomen op den Zeeweg bij den spoorover- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ctper regel. C9 gang weer zyn verwyderd. Dit was volgens hem niet noodig en dat lijkt op geld weg smijten. De Voorzitter antwoordt, dat het een misverstand is geweest tusschen een di recteur van Openbare Werken en het ge meentebestuur. Het verkeer is er mee ge baat. De heer Bosman vraagt of er geen watervoorziening op het strand te IJmuiden kan komen. Dat is daar heei noodig. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit zullen overwegen. De heer Vermeulen dringt op spoed aan in het belang van de volksgezondheid- Hij heeft gezien, dat personen in het duin te IJmuiden gaten hebben geboord en het daar bij te voorschyn gekomen brakke water voor vijf cent per glas verkochten. Te kwart voor elf wordt de vergadering gesloten. HEEMSTEDE A.-R. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". POLITIEKE REDE VAN DEN HEER CHR. v. d. HEUVEL. Dinsdagavond hield de A.-R. kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" een vrij druk bezochte vergadering. Eerste spreker was de heer Chr. v. d. Heuvel, die begon met te wij zen op het verschil in den politieken strijd dezer dagen gevoerd en spoedig te voeren nl. in Engeland en België eenerzij ds en in Ne derland anderzijds. In Engeland en België veel oplaaiend vuur hier alles even kalm, deels een gevolg van het kiesstelsel. Toch zijn er, zegt spr. ook nu weer zeer belangrijke vraagstukken aan de orde. Drie van die vraagstukken wilde spr. behandelen nl. het gezag, de huwelykswetgeving. en de vrijheid. Het is voor het gezag een kwade tyd. In den staat, in het gezin, bij de overheid, over al knaagt men er aan. De pers van sommige richtingen, het too- neel enz. werken daaraan gedeeltelyk mede omdat er veelal in ligt een tendenz van on dermijning van het gezag. Spr. is er van overtuigd dat het meeren- deel van de meest revolutionnaire leiders de revolutie niet willen. En toch leeft er onder de lagen des volks een strooming in die richting, wat blykt uit de meetings van S. D. A. P. en Communisten. Daar gezag uit God is, zegt spr. dienen wij dit te handhaven, door daar '1/4 der bevol king revolutionnair denkt, zoo noodig de po litie met burgerwacht terzijde te staan. Uitvoerig schetste spr. den plicht der re geering om door wetten het beleid zoo te re gelen dat de hoogheid van het gezag er van afstraalt. Spr. zet daarna uiteen het verschil in op vatting van de S.D.A.P. en de A.-R. partij be treffende de sociale hervormingen, de S. D. A.P. met haar socialisatie, de A.-R. party met bedrijfsorganisatie. Als 2e punt behandelt spr. het gezag in het huwelijk. Alle linkergroepen willen de huweiykswet- ten wijzigen. Wat men er voor in de plaats wil geven schetste spr. uit verschillende in gediende schema's. De linkergroepen zien het huwelijk anders, omdat zij het niet zien als het schoonst wat God ons gaf. Als 3e punt: de Vrijheid. Zijn de christelijke partyen het vrijwel eens met de 2 voorgaan de punten met dit punt zijn zij het over het algemeen niet eens. In de jaren van macht hebben de liberalen wel het meest gezondigd, de S.DA.P. erkent geen vrijheid voor anderen, de R.-K. erkent eveneens geen ander beginsel. Op het punt van vrijheid wijkt de A.-R. partij geen duim breed. Er moet meer vrijheid komen. De overheid moet zich niet met alles bemoeien. Vrijheid van godsdienst, vrijheid in de ont wikkeling der economie. En dan ten strijde! Niet om die kleine belangetjes, maar voor de groote dingen, de levensbelangen van ons volk. Een luid applaus volgde on deze rede. In een korte pauze werden de nieuwbenoem de predikant Ds. Dondorp en echtgenoote, juist dien dag gearriveerd, binnengeleid en met luid applaus ontvangen. Na de pauze sprak Dr. J. H. Bavink en gaf een beschouwing over de koloniale paragraaf die in deze verkiezingsactie zeer sterk naar voren komt. Spr. gaf een uitvoerige uiteenzetting van hetgeen de regeering vooral te doen staat in Indië. Wy mogen ons maar zoo niet van den Javaan terugtrekken, zoolang de band ons bindt hebben wij een groote taak te verrich ten in Indië, nl. de verzorging van de stof felijke welvaart der Inlanders verbetering van de sociale verhoudingen. Dat volk moet be schermd worden tegen zichzelf, vatbaar ge maakt voor hoogere cultures. In de toekomst moet het worden een volk dat die hoogere cultures dragen kan. Wy hebben een zedelyke roeping tot dit volk, dat door God met ons in aanraking is geko men, nl. hun bijbrengen beschaving, eigen taak. eigen roeping. Nadat een enkele vraag aan Dr. Bavink ge daan door hem was beantwoord, dankte de voorzitter de heer Muller beide sprekers voor hun mooie rede, waarna de vergadering op de gebruikelijke wyze werd gesloten. VERGADERING IJSVEREENIGING „VOLHARDING". Maandagavond hield bovengenoemde ver eeniging haar 12e jaarvergadering in Hotel Van Ree te Heemstede. De verslagen van den penningmeester en secretaris werden uitgebracht. Uit het ver slag van den penningmeester blijkt, dat de Inkomsten over het afgeloopen jaar be droegen f 18S8.75 en de uitgaven f 1527.12, aldus een batig saldo van f 341.63. Het leden tal bleek thans te zyn 320. De voorzitter dankte beide functionarissen. In het reservefonds wordt een bedrag van f 125 gestort uit het batig saldo. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Aftredenden waren de heeren N. J. v. d. Linden, G. J. Arnold en J. Verzïjlberg. Herkozen werden de heeren G. J. Arnold en N. J. v. d. Linden en in de plaats van den heer J. Verzijlberg den heer F. H. Platering. Aan het slot van de rondvraag werd hulde gebracht aan het bestuur voor het vele werk gedurende de langdurige ysperiode. R.K. SCHOOL AAN DE KERKLAAN. B. en W. stellen aan den gemeenteraad voor om aan het R.K. kerkbestuur voor dc uitbreiding van de R.K. lagere school aan de Kerklaan gelden te verstrekken. De 4 bovenlokalenzullen tot 3 en de drie be nedenlokalen tot 2 worden verbouwd terwyl zoowel boven als beneden een lokaal dat niet voor het onderwijs in gebruik was, tot schoollokaal zal worden verbouwd. BLOEMENDAAL. VERGADERING S. D. A. P. De afdeeling Bloemendaal-Santpoort van de S.D.A.P. hield Dinsdagavond een open bare vergadering in Vreeburg, waar als spreekster optrad mevrouw De Vries-Bruins lid van de Tweede Kamer. De zangvereeniging .Morgenrood", onder leiding van den heer Berendsen, bracht een aantal nummers ten gehoore. De voorzitter der afdeeling. de heer Noor man, leidde de spreekster in. Mevrouw De VriesBruins begon met er op te wij zen dat fcy deze verkiezing niet als in 1925 een Kop van Jut is. Toen was het Colijn en nog eens Colyn, wiens stelsel werd bestreden. Nu zijn er geen personen opj den voor grond gekomen en evenmin kan men zich richten tegen de regeering omdat wij een extra-parlementair kabinet hebben. Bij den huldigen verkiezingsstrijd moet de S.D.A.P. zich dan ook richten tot de partijen zelf' en spr. wil een overzicht geven van hun houding in de Kamer en vragen: wat heb ben zij gedaan? Van de kleine partyeh behoeft zij niet veel te zeggen. Partijen van Ds. Kersten en Ds. Lingbeek hebben weinig invloed op den gang v.an zaken al kan versterking dezer groepen ten kosten van A.R. en C.H. van beteekenis zyn by de vorming van een meer derheid. Spreekster behandelt dan allereerst de houding van de Liberalen en Vrijz. Dem. die volgens haar in practische politiek hoe langer hoe verder uit elkander gaan. De S. D. A. P. verwijt dan den Vryheidsbond dat hij coquetteert met rechts, den Vrijz.- Dem wordt verweten .dat ze te veel gaan naar den kant van de S.DA.P. Volgens spr. gaat de Vryheidsbond in derdaad den rechtschen kant uit en wordt conservatief. Haar meening verduidelijkt zij met de houding van de L.O.-wet in 1922 en van het Vervolgonderwijs, bij de opschorting van het 7e leerjaar, bij de moties Suring en Zijlstra in '26 en '28; bij het voorstel van vermin dering van het subsidie van de Burger- wachts met f 150.000.. De Vrijz. Dem. zouden de S.DA.P. achter na loopen. In Gemeenten en Prov. Staten gaan belde partijen in de practische politiek vaak samen. In de Kamer de laatste jaren veel minder dan vroeger. De Vrijz. Dem. verwijten de S. D. A. P. conservatisme en wyzen op hun houding in zake opheffing van de marinewerf te Hel- levoetsluis en hun steun aan hun partijge noot Muller in Berlyn. Volgens spreekster is dit leugenachtig voorgesteld. De verwijdering komt volgens haar voort uit de zucht van de VD. om meer zelfstan dig in het parlement op te treden. Voor beelden zijn het tegen stemmen der Vryz.- Dsm. van Ratificatie van de conferentie te Washington en de motie tot verhooging van de normen der loonen bij de werkverschaf fing. De R.K. party met haar 30 leden de groot ste. is volgens spr door haar verdeeldheid niet de sterkste in de Kamer. Haar ont breekt initiatief voor het nemen van be langrijke maatregelen. Zy is innerlijk ver deeld door de opkomst van democratische stroomingen. Na de pauze behandelde de spreekster en kele punten uit het verkiezingsprogram van de S.D.A.P. en wel nationale ontwapening en een serie maatregelen, die alle dienen om de bestaansonzekerheid van den ar beider op te heffen als werkloosheid ver zekering. ongevallenverzekering, ziekten- verzekering, ouderdomsverzekering en staatspensioen, waarbij zy de houding van de Chr. partyen tegenover deze sociale maatregelen hekelde. Tot slot sprak zy een woord van opwek king, vooral tot dc vrouwen, om op de S. D. A. P. te stemmen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen gebruik gemaakt. De vergadering was goed bezocht. EINDEXAMEN OP HET KOPJE. Behoudens goedkeuring van de regeering zijn tot gecommitteerden voor de eindexa mens van de lit. econ. afdeeling H.B.S. A. aan het Kopje te Bloemendaal benoemd dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit tc Amsterdam, dr. A. W. de Groot. mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam en ir. W. J. Burgersdijk te Haarlem. HILLEGOM BAZAR. De bazar ten bate van het bouwfonds der Ned. Hervormde kerk is Dinsdagmiddag ge opend met een toespraak van Ds. J. H. Mulder. De noodkerk bij de Kerkstraat is omge- tooverd in 'n groote verkooplokaliteit waar- In kleurige en fleurige stands elkaar afwis selen, waar tal van attracties en spelen staan, met een podium voor zang en mu ziek en een theeschenkerij. De verkoop zette uitstekend in, de majo- lica-vaas van den Duitschen ex-keizer werd gekocht door burgemeester Pont. Door een dameskoor werd een welkomst lied gezongen, woorden van den heer W. Kijne en muziek van den heer S. P. Vis ser, die den zang begeleidde. BORCULO'S WATERLEIDING. Na 5 jaar pas geopend. Dezer dagen had ten Gemeentehuize van Borculo de opening plaats van de gemeente lijke waterleiding, welke inmiddels reeds circa vijf jaren in gebruik is geweest. ZEVENDE BIBLIOTHEEKCONGRES De heer J. C. Tadema over het uitgeversbedrijf. In Bussirm werd gisteren in aansluiting op de Jaarvergadering van de Centrale Vereeni ging voor Openbare Leeszalen en Bibliothe ken het zevende Bibliotheekcongres gehou den. De heer J. C. Tadema uit Haarlem heeft op dit congres o.a. gesproken over „Een en ander uit het leven van het boek en het be drijf van den uitgever". Spr. vergeleek, volgens het Hbld., het be staan van het boek met de levensperioden van den mensch. Meer in het bijzonder be handelde hij het ontstaan van het boek, den embryonalen toestand, waarbij de verhou ding van den auteur en den uitgever uitvoe rig besproken werd. Het uitbrengen en het aanbieden van het nieuwe werk, de levens perioden, welke spr. vervolgens in zijn voor dracht betrok, gaf hem aanleiding mede te deelen, dat in. 1928 zijn uitgegeven 4970 boe ken, waarvan 3700 nieuwe uitgaven. Hierbij zijn 225 oorspronkelijke romans, 314 vertaalde en 52 bundels gedichten. Ten slotte gaf spr. een overzicht van de verhouding tusschen den uitgever en den boekverkooper, waarbij, hoewel reeds veel verbeterd is, nog vele misstanden bestaan. Hij besloot zijn voordracht met voorbeelden te geven van de onberekenbaarheid van het uitgeversbedrijf en den smaak van het pu bliek. VEERTIG DAGEN NA DEN BRAND IN HET „PALEIS" Nog werd water gegeven. De restanten van het Paleis voor Volks- vUjt schijnen nog steeds te smeulen. Een week nadat de verwoesting plaats vond moest de brandweer water geven, daarna werd zij verschillende malen nog geroepen, daar het hout in de kelders nog smeulde. Zelfs gis termiddag werd van de brandweer assisten tie gevergd: er steeg weer rook uit de bouw vallen op. Een transportauto met slangen ging er heen, waarna, een en veertig dagen nadat het Paleis voor Volksvlyt ten val kwam, nog lustig water werd gegeven, meldt de Tel. CRITIEK IN DE EERSTE KA}IER OP MIN. VAN DER VEGTE „Vrijwel niets van beteekenis tot stand gekomen" By het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van de begrooting van het Wegen fonds voor 1929 gaven, blijkens het voorloo pig verslag, verschillende leden als hun mee ning te kennen, dat de minister van Water staat veel te langzaam en zonder lijn werkt. Ze wezen er op. dat er gedurende zijn be wind vrijwel niets van beteekenis tot stand is gebracht, noch op het gebied van den bruggenbouw, noch wat de afschaffing van de tollen betreft. Alles blijft liggen en on afgedaan. Meermalen moeteen bestek of een ander uitge breid Drukwerk in zeer korten tijd gemaakt worden. Met haar ACHT zetmachines doet dat voor U, tot gewonen prijs, de drukkerij van Haarlem's Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10