©O LIMPI4 OUD VAN HULST GEZELSCHAP HET ONTWERP-WINKELSLUITINGSWET. SCHEEPVAARTBERICHTEN SPORT EN SPEL OVER TE NEMEN Groote partij le klas Nieuwe Meubelen jV6»vWMSAJJwreiAs SPRUYTv*" Rl EI SCMCTEN HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 20-22 G. VAN ES, Pijpenbazar „Het Anker", Groote Houtstraat 18 Wat verboden zal worden. Al sinds jaren is het vraagstuk der wette lijk geregelde winkelsluiting aan de orde. In verschillende gemeenten van ons land wer den reeds verordeningen ter regeling van de winkelsluiting gemaakt., welke in het alge meen aan de daarvan gekoesterde gunstige verwachtingen hebben beantwoord en in middenstandskringen zeer werden gewaar deerd, terwijl de groote bezwaren, die de te genstanders tegen een dergelijke overheids inmenging hadden geopperd. gedeeltelijk overdreven, gedeeltelijk onjuist bleken te zijn. He', besef van de wenschelijkheid en nood zakelijkheid eener regeling dezer materie van overheidswege is dan ook thans bij ons volk en ook bij de betrokken kringen allengs vrij algemeen geworden. Nadat jaren waren verloopen, waarin men de v/erking der verordening had kunnen na gaan. kwamen intusschen enkele praktische bezwaren tegen de gemeentelijke regelingen aan het licht, welke de regeering aanlei ding gaven aan dit vraagstuk zelf hare aan dacht te wijden. Zoo deed zich en doet zich ook thans nog herhaaldelijk het geval voor, dat in de eene gemeente de winkelsluiting bij verordening geregeld is, terwijl in een aangrenzende gemeente een dergelijk veror dening ontbreekt. Dit heeft dan tot gevolg, dat de koopers uit eerstbedoelde gemeente na sluitingsuur in de aangrenzende ge meente gaan winkelen, uiteraard zeer tot na deel van hun stad- of dorpsgenooten, die zich aan beperkende bepalingen hebben te onder werpen Een soortgelijke moeilijkheid vloeit voort uit het feit, dat de gemeentelijke voor schriften vaak sterk uiteenloopen, sterker wellicht dan noodig mag worden geacht. Dat dit gebrek aan eenheid van regeling mede van beteekenis was voor het in de win kels werkzame personeel, behoeft wel geen betoog. Ook van die zijde is dan ook reeds jaren geleden op een Rijksregeling aange drongen. Het voornemen van den minister om de tot standkoming van een werktijdenbesluit voor winkels te bevorderen heeft de quaestie be treffende de wettelijke regeling der winkel sluiting opnieuw aan de orde gebracht. Van belanghebbende zijde is er namelijk op ge wezen, dat invoering van een werktijden-re geling ten behoeve van het winkelpersoneel, zonder dat deze met een wettelijke regeling der winkelsluiting gepaard zou gaan, bepaal delijk in die gemeente, waar geen sluitings uur is voorgeschreven, of waar de gemeente zich te dien opzichte bijzonder vrijgevig toonde, ongelijkheid in concurrentievoor waarden zou te weeg brengen tusschen win keliers, die niet, en andere die wel zonder hulp van winkelpersoneel het bedrijf kunnen uitoefenen. In het bijzonder geldt dit be zwaar voor de groote groep van met een klein personeel werkende winkeliers, die met hun ne alleenwerkende vakgenooten hebben te concurreeren, en voor wie het openhouden van den winkel, wanneer het personeel naar huis is, door aard en omvang van het bedrijf practisch moeilijkheden oplevert. Het ont werp komt aan dit bezwaar belangrijk tege moet. De regeling der winkelsluiting, zooals die thans door de regeering wordt voorgesteld, komt op het volgende neer. Het ontwerp verbiedt het voor het publiek geopend hebben van een winkeL a. op Zondag. b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 urn- des voormiddags. We krijgen dus een algemeen verbod om winkels gedurende den Zondag geopend te hebben (Zondagssluiting) en voorts op werkdagen na 8 uur 's avonds. De Zondagssluiting geldt niet voor win kels waar in hoofdzaak of uitsluitend brood banket, suikerwerk en chocolade wordt ver kocht op 1 Januari 24, 25, 26 en 31 De cember en op den eersten Pinksterdag en den den eersten Paaschd^g. De Zondagssluiting geldt ook niet voor melk-, visch en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit, noch voor bloe menwinkels op 1 Januari, T4 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 25, 26 en 31 Decem ber en op den eersten Paaschdag. Het verbod om na des avonds 8 uur een winkel geopend te hebben zal geen toepas sing vinden o.a. op Zaterdag, op den dag voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, zoomede in het tijd vak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot met 24 Decem ber. Op genoemde dagen zullen de winkels uiterlijk 10 uur des namiddags gesloten moe ten zijn. De wet zal niet van toepassing zijn o.a. op apotheken, koffiehuizen, restaurants e.d. en op hotels, voorzoover betreft levering aan logeergasten. Bij de regeling der Zondags-sluiting moest noodzakelijkerwijze rekening worden gehou den met de belangen van hen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den weke- lijkschen rustdag niet op Zondag viert. Daarom is bepaald, dat aan personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevendedag viert, wanneer zij daartoe bij B. en W. een verzoek indienen, vergun ning zal worden verleend om hun winkels op Zondag gedurende bepaalden tijd open te houden. Het sluitingsuur is daarbij als regel gesteld op 2 uur in den namiddag. De winkel waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, ban ket, suikerwerk en chocolade wordt ver kocht, zullen echter, voor den verkoop van die artikelen, tot des avonds 8 uur mogen open blijven. Aan deze categorie van belanghebbenden is het even wel verboden, de winkels gedu rende den Sabbath of den Zevendedag ge opend te houden. Volgens het ontwerp zal het verboden zijn gedurende den tijd dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in dien winkel iemand te bedienen; echter mogen degenen, die op het sluitingsuur reeds in den winkel aanwezig zijn, nog bediend worden tot ten hoogste een half uur na het sluitingsuur. Ten slotte wordt bepaald, dat op de uren, waar op de winkels als regel gesloten moe ten zijn, het venten en het verkoopen op of aan den openbaren weg verboden is. Dit verbod acht de minister wenschelijk uit een oogpunt van billijkheid. Een uitzondering is gemaakt ten opzichte van het venten van geringe eetwaren op Zondag. Wij meenen dat de voorgestelde regeling zoowel voor de gemeenschap als voor de win keliers zelf van groot nut zal zijn. Amersfoort. A. OVER. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGE REN-ORGANISATIE. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van bovengenoemde organisatie hield een gezellige bijeenkomst in de tuinzaal van „De Kroon". De voorzitter, de heer M. J. v. d. Plas, hield een rede over „In Genève niets nieuws! Wat doen wij?" Allereerst gaf hij in korte trekken een ka rakteristiek van het boek Im Westen nichts Neues" van Erich Maria Remarque en gaf daarna uit dit goek eenige trekjes uit den modernen oorlog. Deze werkelijkheid komt nog te feller uit, wanneer wij haar plaatsen naast de voorstelling zooals de „oorlogs films" die geven en zooals wij die verwacht ten door eeuwenlange ingeroeste denkbeel den. Naast de doorleefde werkelijkheid, zoo als Remarque die beschrijft, haalde hij aan de woorden van een hem bekend ex-Duitsch soldaat, die alle vier jaren in Rusland en in Frankrijk heeft gevochten: „Wanneer wij niet vervuld waren geweest van de begrip pen roem en glorie en eer voor het Vader land, maar hadden geweten van de modder en drek, van de luizen en ratten, van de weeïg-zoete menschenbloedlucht; wanneer wij hadden geweten wat de menschen nu weten, ten minste kunnen weten, dan waren wij nooit opgetrokken voor God en den Kei zer, zooals de andere optrokken voor God en den Tsaar, of God en de Republiek, of voor God en den Koning. De jongeren van nu hebben dit voor boven ons, dat zij nu kunnen weten, dat de moderne oorlog niets roman tisch of avontuurlijks meer biedt." Dat Remarque met zijn boek de menschen heeft wakker geschud, is verheugend; maar anderzijds is het, volgens spreker, een veeg teeken, daar het er immers op wijst, dat de menschen hadden vergeten. Aan ons ook de taak, de menschen wakker te houden. Spreker sprak vervolgens over de mis lukking der Geneefsche conferentie. Dat die conferentie is mislukt is jammer genoeg het eenige waarover men het eens was. Spr. vroeg zich dan af, of men, wanneer men een dergelijke mislukking ziet, terwijl toch de afkeer van den oorlog in je brandt, of men dan maar niet moet zeggen: „Laat ons er maar niet tegen strijden, het helpt toch niets". Maar dat is z.i. een laffe rede neering, en zelfs wanneer er geen licht puntje viel te ontdekken, dan nog zou men moeten werken om lichtpunten te maken. Maar er zijn lichtpunten. Spr. noemde er vele op; kortom de geheele georganiseerde vredesbeweging is een teeken, dat het met de openbare meening den goeden kant op gaat. t En zoo moet het. Jhr. Loudon heeft te Ge nève verklaard, buitengewoon veel gewicht te hechten aan den krachtig gemanifesteer- Vrede. Het is jammer, dat de pers nog lang den wil der volken voor Ontwapening en niet voldoende haar groote taak in deze be grijpt en nog zoo weinig ruggesteun geeft om die openbare meening in die goede rich ting te leiden. Spr. heeft in Nederland slechts twee dagbdaden kunnen ontdekken, die iets positiefs in deze richting doen, te weten „De Telegraaf" en hier terstede „Haarlem's Dag blad". De taak van ieder is. waar we allen één voor één die openbare meening mee helpen vormen, de waarheid omtrent den moaernen orlog te leeren kennen. We zullen daartoe in den aanvang een zekeren afschuw moeten cverwinnen, maar dan zal in ons groeien een afkeer van den oorlog, die één wordt met ons wezen, die onuitroeibaar zal zijn. Daaruit zal dan groeien de vaste wil om steeds te strijden tegen de eeuwenoude meening, dat de oorlog onvermijdelijk of zelfs geoorloofd zou zijn. Dan zal de vredesgedachte mede daardoor steeds uitgebreider en dieper worden onder de menschen, waardoor de regeeringen wel zullen worden gedwongen om werkelijk ont- wapenaars naar Genève te zenden, waarbij dan bij een gelijktijdige democratiseering van den Volkenbond, het geheele uitsteken de technische apparaat van den Volken bond in dienst van de werkelijke ontwape ning kan worden gesteld. Wanneer we daarbij nog den nadruk leg gen op het zakelijke, dat de moderne oorlog nadeel brengt aan de *)eide partijen, door de geweldige ineenstrengeling van het moderne productiestelsel «en den strijd tegen den oorlog met den inzet van onze volle overtui ging, dan kan het niet anders, of deze strijd moet gewonnen worden. Na deze heldere, door den gloed der over tuiging gedragen rede, ging men over tot het gezellige deel van den avond. Tot ruim half twee bleef men in buitengewoon pret tige stemming bijeen, waarbij Pereira's band voor opwekkende dansmuziek en eenige leden voor afwisseling door voordrachten zorg droegen. De opkomst was goed te noemen. „MERCURIUS". Voor de laatste maal in dit seizoen ver gaderde de afdeeling Haarlem van boven - genoemden bond. Het voornaamste punt der agenda was het verslag der afgevaardigden der te Amsterdam gehouden bondsvergade ring. De belangstelilng voor dat verslag was groot wegens de zeer belangrijke aangele- geheden welke aan de orde waren. De heeren G. van Eek en P. Halewijn die als afgevaardigden te Amsterdam de belan gen van den Bond zoo uitmuntend hadden voorgestaan, hadden na voorlezing van het zeer uitvoerige verslag, een luid applaus in ontvangst te nemen. Na behandeling van eenige interne aan gelegenheden en het besperken van dezen zomer te houden excursies, behoorde deze zeer geanimeerde vergadering tot het ver leden. Alkaid 26 Mei van Amsterdam naar Rot terdam. Batoe 28 Mei van Hamburg naar Am- sterdam. Deucalion 28 Mei te Amsterdam van Bremen. Gelria 28 Mei van Pernambucco, Amster dam n. Buenos Aires. Kertosono 26 Mei te Belawan Deli van Soerabaja vertr. 27 Mei n. Penang. Kota Baroe 29 Mei te Rotterdam van Batavia. Le Maïre p. 27 Mei Thursday Is. Nieuw Holland 26 Mei van Brisbane naar Belawan Deli. Ouderkerk 28 Mei van Suez, Amsterdam n. Japan. Palembang 25 Mei te Padang van New York. Rhea 29 Mei 5 u. te IJmuiden verw., W.-Indië n. Amsterdam. Simaloer 25 Mei te Be La wan Deli van Batavia. Tjikini 25 Mei van Manila naar Macas- ser. Tjikabang 26 Mei te Sjanghai van Ba tavia. Tjisalak 27 Mei van Sjanghai naar Dairen. Tjisaroea 25 Mei van Batavia naar Hong kong. Tjikandi 26 Mei van Cebu naar Yoko hama. Vechtdijk 28 Mei n.m. van Rotterdam naar Hamburg. Venezuela 28 Mei van Amsterdam naar Hamburg. LUCHTVAART. de ontwikkeling van de inter nationale luchtvaart. een amerikaansch vliegtuig op een europeesche zakenreis. Men meldt ons: Zaterdag jl. is het eerste Amerikaansche vliegtuig, dat ooit ons land bezocht, op Schiphol geland. Op zich zelf beschouwd is dat reeds een bijzondere gebeurtenis in de geschiedenis van het Nederlandsche Vlieg- wezen. Maar een minstens even belangrijk feit is wel, dat de vlieger niemand minder was dan de Amerikaansche Majoor E. E. Al- drin, leider van de luchtvaartafdeeling der Standard Oil Company, die op deze wel zeer moderne manier een zaken- en studiereis door Europa maakte. Majoor Aldrin is de eerste Amerikaan, die met een Amerikaansch toestel Europa voor zaken afreisde. Zijn machine, een Lockheed-Vega toestel, voorzien van een 450 P.K. Pratt-Whitney Wasp mo tor, was op het S.S. „Paris" gemonteerd en wel naar Le Havre vervoerd. Daar begon Majoor Aldrin zijn tocht, welke hem over Parijs, Londen, Berlijn, Rome, Weenen, Praag en Noord-West Europa voerde. Zaterdagmid dag kwam hij te Amsterdam aan en vertrok van daar weer naar Le Havre, waar hij 28 Mei met zijn toestel weer scheep ging op de „Paris". In totaal legde hij in een maand tijd ongeveer 10.000 K.M. af en vond inmiddels nog tijd om met de groote Luchtvaartonder nemingen en verschillende Luchtvaartauto riteiten in de voornaamste Europeesche lan den besprekingen te voeren over een der be langrijkste vraagstukken, welke de interna tionale luchtvaart raakt nl. het standaardi- seeren van de brandstoffen en smeermidde len. Dit vraagstuk is belangrijker dan de leek vermoedt. Want vooral op internationale lijnen veroorzaakt het gebruik van verschil lende soorten benzine de grootste moeilijk heden. Motoren, welke zijn afgesteld op een bepaalde soort benzine, loopen uit den aard der zaak minder goed of zelfs zeer slecht op een andere benzine, en waar in de meeste landen verschillende soorten benzine wordt gebruikt, zou de internationale luchtvaart ongetwijfeld gebaat zijn bij een algemeene standaardisatie der brandstoffen en smeer middelen voor luchtvaartmotoren. Majoor Aldrin heeft uitgebreid studiemateriaal ver zameld, dat bij zijn terugkeer in Amerika een basis zal moeten vormen voor het bestu- deeren en onderzoeken van de middelen wel ke tot standaardisatie zouden kunnen leiden. Hier te lande heeft Majoor Aldrin met de A. P. C. tevens een regeling besproken voor de voorziening van bedrijfsstoffen aan vliegtui gen, die speciale interland-vluchten maken. SCHAKEN. WEDSTRIJD KAMPIOENSCHAP 2de KLASSE Zondag werd te Bussum de wedstrijd ge speeld om het kampioenschap tweede klasse, tusschen het Bussumsch Schaakgenootschap en het Haarlemsch Schaakgezelschap. De uitslag hiervan luidde als volgt: B. S. G. I, Bussum—H. S. G. I, Haarlem. L. C. DekkerR. A. G. Davidson 01 Dr. v. ForeestG. Bollebakker 01 H. A. KoenJ. A. B. Zoontjes 10 J. C. A. FicherP. Appelboom y2y- D. N. Heuff—D. Wielenga 0—1 B. Smit Jr.K. W. v. Brederode y2y: E. C. v. d. KaayJ. F. H. Busking y2—y3 E. H. J. BrombergW. A. de Boer 1—0 W. HazenJ. v. Teunenbroek 10 E. SmitJ. J. Gort 10 Totaal voor B. S. G. $y24y. A.s. Zondagmorgen vindt de wedstrijd plaats tusschen H. S. G. I tegen Max Euwe I, Amsterdam, in gebouw „de Nijverheid", aan de Jansstraat. ZWEMMEN. H. P. C. Woensdagavond 7 uur speelt H. P. C. II een vriendschappelijken wedstrijd in den Zwemvijver aan den Glipperweg te Heem stede tegen Haarlem L De wedstrijd Nexeus I—H.P.C. I heeft Woensdagavond plaats in Koog a. d. Zaan. H. P. C. zal dan als volgt uitkomen: J. Schutter, H. Leijenaar, J. Kodde, F. W. Moolenaar, J. Uitendaal, J. Kooijman, A. Braam. B. Moolenaar is nog verhinderd wegens uitstedigheid, maar zal wederom de H. P. C.- kleuren als keeper verdedigen. HENGELEN. MOTIE VAN DEN ALG. HENGELAARSBOtND In de N-R.Ct. lezen we, dat op het Zondag te Arnhem gehouden congres van den Alg. Hengela^rsbond de volgende motie is aan genomen: „De bond, kennis genomen hebbend van het besluit van den minister van binnen- landsche zaken en landbouw om den karper- hegel te verbieden voor Noord-Holland van 1 Juni tot 21 Augustus, constateert, dat dit besluit genomen is zonder de vertegenwoor digers der sport te hooren; protesteert ten sterkste tegen dit eenzijdige besluit; is van oordeel dat door deze beslissing een aanval op de hengelsport wordt gedaan; is verder van oordeel dat mede door dit besluit art. 577 en 579 van het Burgerlijk wetboek, welk het vrije hengelen in alle openbare wateren toestaat, tot een aanfluiting wordt gemaakt; spreekt zich uit. dat door dit be sluit de verhouding tusschen sport en be drijf weer scherper tegenover elkaar komen te staan en protesteert uit naam van duizenden Nederlanders die door dit be sluit worden gedupeerd". Deze motie is ter kennis van den minister gebracht. kamer-planten Extra aanbieding zeer geschikt voor verjaringscadeau. Aurecaria (Sier-Den) p. st. 1.75. Aspedbtra (blttdplan) p. st. 1-50 Clivia p. st. 2-50- Cocos-Palm p. st. 90 cent. Waaier-palm p. st. 3.-. Phoenix (Sier-Palm) p. st. 4-Begonia- planten in 7 verschilL kl. p. 10 st, 1.—. p. 25 st. 2-25. P- 100 st. Dahliastekplantjcs. Cart us. Pioen of Pompoen Dahlia (ver schilL kL p. st. 20 et., per 10 st. 1-50). Zomerbloeiende bloem- plantjes zooals Struisveder-asters, Zinnia, Chrysanthen. Korenbloe men. Afrikanen, Latyras, Zomer- violieren p. 25 st. 40 et-, p. 100 st. 1.25. J. WALRAVEN Leidschestraat, Hillegom 20 „ALBA" SPAARNW OUD E B STRAAT 98 heeft een RIJWIEL voor 47*50 Komt eens kijken, het loont de moeite. adverteeren doet verkoopen A... DONDERDAG 10 unr r.w. tol S uur n.m. ZIJNDE DE RESTANTEN UIT VERSCHILLENDE MAGAZIJNEN EN MODELKAMERS. O.a. zijn nog gloednieuw ter overname5 schitterende Slaapkamers me» en zonder lits.juraeaux, 5 prachtige Salon». 2 Eetkamer» en J Huis kamer Ameublementen in prijzen v.a. 37-50; 4 Buffetten. 6 Dressoir» v a. 29.50 5 Boekenkasten v.a. 19.50; 4 Thecmeubcls v.a. 1 r'.50; I8 Salon-, Club-. Schuif- en Rooktafels v.a. ƒ4.75; verder 4 Linnen» kasten, 2 Radio-Salonkasten 11.50; 3 Spiegels. 1 Divan 14 Schilder» stukken en S DIVAN». 14 TAFEL- en 12 VLOERKLEEDEN. SPECIAAL VOOR EERSTKOMENDE#: 1 Complete moderne Eetkamer, massief e ken. waarde ƒ540 voor 23 5^ 1 Complete Jacobean Eetkamer, mass, eiken, waarde 525 voor ƒ225. 1 Complete Slaapkamer Litsjumcaux. 2 nachtkastjes met marmer, groote dricdcurs Spiegelkast, toilettafel met drie draaibare Spiegels, toiletfauteuil of wascheommode. tafel en twee stoelen, waarde ƒ561).— voor ƒ275. 1 Schitterend Salon Ameublement, werkelijk iets aparts, waarde 325.-a voor 195. Het een en ander is over te nemen aan het bijkantoor ZIJLWEG No. 25 der NEDERLANDSCHE HANDELS VEREENIGING. Telefonische reserveering kan plaats hebben onder Telef. no. 14567. (Alles wordt onder langdurige garantie verkocht.) JARIG BESTAAN ONZER FIRMA Model 279 Gordelband roet zn- jluiiing Elastieken iliparvden. ■1 Kousen- TO houders. Model 80125 Corselet als oodel Elastieken zupan- Kousen- f\?-b houders. Jfc Model 497 Veterloos heupcorset. Sluiting van voren. Elastieken afpan den. Bijzonder aan te bevelen model. Prima zi|den broche 4 Kousen- 42 houders. Model 502 Veterloos corset- Sluiting van voren. Elastieken mpan- den. Pnma zijden- broche. 4 /Wpyn, Kousen- 'iAJ houders- 'Tfca Mode! 484 Eenvoudiger SYSTÉME BREVETÉ (WETTIG GEDEPONEERD) Geheel Nieuw Prijs f 2.00 73 WIJHtW VJtH PUP 1 I) I V t l j COtfO is het gewoonte een glas ^beden wijn te drinken. U moet er dus zeker van kun nen zijn.datgeUwgasteniets goeds presenteert. Weest ervan overtuigd: Wijnen van Oud dragen allen den stem pel van Zuiverheid. Dus... in 't vervolg Wijnen van Oud! Do Wl|nkoopsrs sedert 1877. Haarlam - Amsterdam - Rotterdam Den Haag - Batavia - Soorabaja Springbok. Zoete Keepsche Wlln De Spring bok - Wl|n wsar Daman ii|n. Per flssch fl. 1,40. MerlHon. Prima wltu Bor deaux juist Vlinder-port. Dat Is Port,In den besten zin. Per flesch (1.1.30. HAARLEM: M. VAN HEEMS- KERKSTR. 25a TELEFOON 15166 den haag: alex AND ERPL, la 25 TELEFOON 13052 MEUBELTRANSPORT MIJ. Verhuizingen Behangerij Stoffeerderij W Speciale bewaarplaatsen voor inboedels VRAAGT INLICHTINGEN - PRIJS EN REFERENTIES

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7