BON GELDIG TOT 6 JUNI'29 BtJÏTENLANDSCH OVERZICHT KET RESULTAAT DER ENGELSCHE VERKIEZINGEN IS VRIJWEL BEKEND. DE INVLOED VAN DE .ERKIEZINGEN OP HET WERK TE GENèVE ZAL GROOT ZIJN. GEMENGD NIEUWS RWT ALVAST CRESCENT EGYPTIAN CIGARETTES STEEDS 'hKWAUTE/T BETER! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 JUNI 1929 De Arbeiderspartij behaalde geen vol strekte meerderheid, maar is Wel de grootste partij in het Lagerhuis. Het volledige resultaat van de verkiezin gen ln Engeland is zelfs heden, Zaterdag morgen, nog niet bekend. De resultaten van eenige ver verwijderde districten zullen namelijk niet voor Maandag of Dinsdag bekend zijn. De resultaten voor de universiteiten van Londen en Cambridge worden wellicht bekend, de andere volgen la ter. Te Rugby wordt de stemming pas op 13 Juni gehouden wegens het overlijden van een der candidaten. Vrijdagnacht was de stand volgens Vaz Dias: Gekozen: Arbeiderspartij 288 (winst 126). Conservatieven 252 (verlies 138). Liberalen 54 (winst 12). Onafhankelijken 7 winst 1). Communisten 0 (verlies 1). De Arbeiderspartij geen volstrekte meerderheid. Het wachten is dus nog op 14 uitslagen. Het staat dus reeds vast, dat de Arbeiders partij niet meer een volstrekte meerderheid kan halen. Deze meerderheid zou 308 stemmen moe ten bedragen (het Lagerhuis telt 615 leden) en in de ditricten die nog bekend moeten worden zijn slechts 11 Arbelderscandidaten gesteld, zoodat zelfs al wordt de uitslag nog zoo gunstig voor die partij, er geen kans be staat om die nog benoodlgde 20 stemmen te behalen. Wel zal de Arbeiderspartij de grootste partij in het nieuwe parlement zijn. Zij zal bijna over de helft van het aantal stemmen te be schikken hebben. De statistiek van winst en verlies. L Leiderspartij won van de 126 zetels er 109 op de Conservatieven, 15 op de Liberalen, 1 op de Communisten en 1 op de Onafhan- kelijken. Zij verloor 4 zetels. De Conservatieven wonnen drie zetels waar van 1 op de Arbeiderspartij en 2 op de Libe ralen. Zij verloren evenwel 14 zetels. De Li beralen wonnen 29 zetels, waarvan 27 op de Conservatieven en twee op de Arbeiderspar tij; zij verloren 17 zetels. De onaf hankelij ken Wonnen drie zetels, waarvan 1 op de Arbei derspartij, en twee op de Conservatieven. Zij verloren twee zetels. Zooa,ls bekend verloren de communisten hun eenigen zeteL In de groote steden. Te Birmingham in het district Ladywood veroverde de arbeiderscandidaat Whitley, voormalig minister, een zetel met elf stem men meerderheid. Te Birmingham heeft de Arbeiderspartij op de 12 zetels 6 gewonnen en 1 verloren. In Manchester behoudt de Arbeiderspartij 4 zetels en wint er 1 op de Conservatieven. Te Liverpool wint de Arbeiderspartij 2 ze tels op de Conservatieven, zoodat Liverpool thans vertegenwoordigt is door 6 Conserva tieven en 4 Arbeidersafgevaardigden. Met veel spanning werden ook de uitslagen afge wacht van Sheffield, waar de Arbeiders 2 zetels veroverden, zoodat Sheffield verte genwoordigd is door 5 Arbeidersafgevaardig den en 2 Conservatieven. Te Londen heeft de Arbeiderspartij tot nu toe 8 zetels gewonnen en de Liberalen 1. Bekende Arbeiders afgevaardigden herkozen. Onder de gekozen Arbelderscandidaten be vinden zich o.a. Ramsay MacDonald, Arthur Henderson, Sir Henry Slesser. Arthur Pon- sonby, Ben Turner, Norman Angell, George Lansbury, Ellen Wilkinson, Petrick Lawrence, Sir Charles Trevelyan, Kolonel Wedgewood, Tom Shaw, Sir Oswald Mosley, Susan La wrence en Dr. Addison Vooraanstaande conser vatieven gekozen Onder de gekozen Conservatieve candida ten bevinden zich Sir Samuel Hoare, Sir Laming Worthinton Evans, Sir Kingsley Wood, Neville Chamberlain, Amery, Sir Boyd Keriman, Lord Eustace Percy, Lady Astor, Lady Iveagh, Sir William, Joynson Hicks, Locker Lampson en Ormsby Gore. Wie in het parlement terugkeeren. Het staat thans vast, dat de volgende per soonlijkheden herkozen zijn: Ramsay Mac Donald, Churchill, Simon, Snowden, Kenwor- thy, Runciman en Thomas, alsmede de hui dige minister der posterijen. De parlemen taire secretaris der Admiraliteit, kolonel Headlam heeft zijn zetel aan een socialist moeten afstaan. Ook Baldwin en Lloyd George zUn herko zen. 13 vrouwen. In het nieuwe parlement zijn 13 vrouwen gekozen. Van de 8 aftredende dames keeren er 7 in het parlement terug. O.a. is gekozen Megan Lloyd George, doch ter van Lloyd George. Zooals men weet is ook de zoon van Lloyd George gekozen. Er zullen dus een vader met een zoon en een dochter in het Lagerhuis zitting nemen. Het aantal uitgebrachte stemmen Om 10 uur Vrijdagavond waren in 551 dis tricten uitgebracht: Arbeiderspartij 8.260.580 Conservatieven 8.123,875 Liberalen 5.026.306 Onafhankelijken 187.277 Communisten 50.614 Op de vrouwelijke candidaten waren op dat uur 729.634 stemmen uitgebracht. Bijna 80 procent der kiezers hebben hun kiesrecht uitgeoefend en in enkele districten waar het erg spande Birmingham West, Bolton e.a. is het percentage tot 91 gestegen. MacDonald's opinie. De arbeidersleider MacDonald zeide dat de resultaten der verkiezingen tot nog toe schitterend waren. De regeering had het ver trouwen des lands verloren, de arbeiderspar tij had het gewonnen. Hij wees op de bui tengewone vermeerdering in de stemmen der arbeiders. Dank is verschuldigd aan de vrouwen, die stemden, zooals wij zeker waren, dat zij zou den stemmen, ten gunste van een politiek van sociale opbouw in het binnenland en vrede in het buitenland. De arbeiderspartij is over den uitslag der verkiezingen zeer voldaan. Teleurstelling by de Liberalen De liberalen zijn zeer teleurgesteld over de uitslagen die tot dusver bekend zijn, daar zij op een 100120 hadden gehoopt Terwijl de bekende leider Runciman werd gekozen, is Mrs. Runciman, zijn vrouw, ver slagen. De nederlaag der regeering en voorna melijk van de safeguarding-politiek, geeft bij alle teleurstelling, aan de liberalen vol doening. Fransche persstemmen over de Engelsche verkiezingen. Uit Parijs wordt ons geseind: Nu de uitslagen grootendeels bekend zijn der Engelsche verkiezingen, ziet de Fransche pers zoch gedwongen om te bekennen, dat in strijd met hare voorspellingen en verwach tingen de arbeiderspartij een grooten winst te boeken heeft. De „Temps" ziet de oorzaak voor de conservatieve nederlaag niet zoozeer In de fouten van het kabinet Baldwin als wel in de economische crisis. De teleurstelling der liberalen daarentegen wordt toegeschre ven aan de fouten der partij en de dwalingen van Lloyd George, welke door de Fransche pers, bijna algemeen bestreden waren gewor den. De „Intransigeant" wijst op de redevoe ringen van Snowden en Mac Donald en zegt dan, dat het voornemen van de Fransche regeering om de schuld overeenkomst kracht van wet te geven voldoende bewijst, dat Frankrijk niet voornemens is meer offers te brengen dan waartoe het toestemming ge geven heeft. De oplettendheid der Fran sche regeering en haar wil kunnen niet groot en sterk genoeg zijn om de belangen van het land te verdedigen. De „Information" houdt het voor onmogelijk, dat de nieuwe Engelsche regeering zich zou kunnen ont trekken aan hare verplichtingen tegenover de V. S., doch is ervan overtuigd, dat zij zich zal uitspreken voor onmiddellijke ontruiming van het Rijnland. Er kan voor een partij, die van de oppositie tot een dergelijke meerder heid komt, geen sprake zijn van een ver werpen van de schuldovereenkomst met Frankrijk. De ziekte van den koning. Geen reden tot ongerustheid? De spanning bij de Engelsche verkiezin gen wordt getemperd door het be richt dat de koning kou heeft gevat en opnieuw aan koorts lijdt, zoodat de plot selinge terugkeer, per vliegtuig, uit Frank rijk van zijn geneesheer lord Dawson onge rustheid veroorzaakt. Tegelijkertijd rijst de vraag, of In geval het mïnlsterie-Baldwin zijn ontslag indient, de koning in staat zal zijn om deze staatszaak te behandelen. De spe ciale „council of state", waarin o.a. de Ko ningin, de Prins van Wales en de premier zelf zitting hebben, is daartoe volgens som mige opvattingen bevoegd. Een regentschap van den Prins van Wales kan alleen bij par lementaire wet worden ingesteld, terwijl het nieuwe parlement pas 25 Juni bijeenkomt, teinde de wet op het regentschap tot stand te brengen. Eerst daarna zou dan in over eenstemming met den uitslag der verkiezin gen gehandeld kunnen worden. Over de nieuwe ongesteldheid van den Engelschen koning schrijft de medische medewerker van de „Times", dat de be handelende geneesheeren. Lord Dawson en Sir Stanley Tewett, op het oogenblik geen bijzondere aanwijzingen zien. die redenen geven tot ongerustheid. Er is geen reden om te veronderstellen, dat de toestand van den koning op eenigerlel wijze ongunstig beïn vloed is door zijn werkzaamheden of door de spanning door de verkiezingen. Aan de te rugkomst van Lord Dawson uit Parijs per vliegtuig mag geen bijzondere beteekenis ge hecht worden, ook al staat ze in verband met de ziekte van den koning. Er wordt voor- loopig niet aan gedacht, regelmatig bulletins uit te geven. Een vooraanstaande medicus, die niet deel neemt aan de behandeling van den koning, verklaart nog. dat de nieuwe verkoudheid van den koning in geen verband staat met diens vroegere ziekte. Het betreft een lichte verkoudheid, die Iedereen kan oploopen. De eerste teekenen dezer verkoudheid deden zich reeds Maandag gelden, nadat hij Zondag een openluchtbij eenkomst had bijgewoond. Maan dag heeft de arts een lichte verhooging van de temperatuur vastgesteld en den koning toen onmiddellijk gelast, het bed te houden. Sindsdien is de temperatuur niet gedaald. Vrijdagavond werd over den toestand van den koning een officieel bulletin gepubliceerd waarin wordt medegedeeld, dat de koning een rustigen dag heeft gehad met eenige slaap. Over het algemeen is zijn toestand bevredigend. Windsor Castle publiceerde het vol gende bulletin: De koning heeft een abces aan de rechter zijde van de borst, onder de oude wond, welk abces thans draagt. De algemeene toestand blijft goed; ofschoon he noodig zal zijn dat de koning het bed houdt, blijft hij bij mach te, staatszaken te behartigen. Belangstelling te Genève. Er was te Genève zoo seint de corres pondent van het Hbld. heel wat meer belangstelling voor de Engelsche verkiezin gen dan voor de werkzaamheden van de in ternationale arbeidsconferentie. Ieder uur werd in de wandelgangen der Arbeidsconfe rentie de stand der verkiezinsuitslagen be kend gemaakt, hetgeen uit den aard der zaak tot heel wat commentaar aanleiding gaf. Vooral toen de nederlaag der regeering Baldwin vaststond en het meer en meer waarschijnlijk werd dat Ramsay MacDonald weder aan het bewind zou komen, besprak men de groote veranderingen die deze En gelsche kabinetswisseling voor den arbeid te Genève zal meebrengen. Natuurlijk zal het aan het bewind komen der arbeiderspartij in de eerste plaats zijn invloed doen gelden op de ontwapeningsbesprekingen daar thans ernstig met president Hoover zal worden samengewerkt om tot een belangrijke ver mindering der vloten te komen. Men verkeert nog in twijfel over het gevolg van de over winning der arbeiderspartij op de andere werkzaamheden van de commissie-Loudon en vraagt zich hier met groote belangstelling af of Mac Donald zal terugkomen op de quaestie der beperking der geoefende re serve-troepen en andere bewapeningsquaes- ties, die ln de laatste zitting der commissie- Loudon in negatieven zin werden beslist. Dat de nieuwe Engelsche regeering, in dien deze inderdaad een regeering-Mac-Do- nald wordt, de facultatieve clausule van art. 36 van het Statuut van het Haagsche Inter nationale Gerechtshof zal onderteekenen en tevens zal toetreden tot de algemeene acte voor de vreedzame beslechting van interna tionale geschillen staat wel vast. Ook zal het dan uit zijn met al het kleine bezuinigings- gedoe van de Engelsche delegatie in de vier de commissie van de Volkenbondsvergade ring, terwijl de vijftien punten van Sir Ar thur Steel Maitland over de herziening der Washingtonsche achturenconventie natuur lijk eveneens zullen vervallen. Met betrekking tot de onmiddellijke uit werking der Engelsche verkiezingen op de raadszittingen van Juni te Madrid neemt men ook in Engelsche kringen te Genève aan, dat Chamberlain nu wel niet naar Madrid zal gaan ook al mocht de volgende week een nieuw ministerie nog niet zijn gevormd. Dit zal natuurlijk ook zijn invloed doen gelden op de behandeling van het minderheden vraagstuk, waarin de Volkenbondsraad thans bezwaarlijk reeds een definitieve houding zal kunnen aannemen. jEen beroep op Woldemaras. Opgeschrikt door den snelle executie van den student Vosyllus, die enkele weken ge leden een aanslag deed op den Litauschon premier, hebben de leidende Litausche fi guren van elke politieke kleur, van de christ - dem. tot de soc.-democraten, een verzoek schrift gericht aan Woldemaras. Daarin wordt gezegd, dat tegen de veertien nog ge arresteerden studenten geen ernstige bewij zen voorhanden zijn, dat zij hebben deelge nomen aan een staatsgevaarlijke organisatie adus meldt het Hbld. Men vreest blijkbaar, dat de krijgsraad, die in het geheim de zaak van de studenten be handelt, op dezelfde summiere wijze met deze 14 jonge menschen zal afrekenen. Na den moord door de Russische politieke politie op drie ingenieurs is veler aandacht thans met spanning gevestigd op de houding van den krijgsraad 'in de hoofdstad van Litauen's dictator. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel EEUWFEEST DER POLITIE. (Van onzen Londenschen correspondent.) De Londensche politie bestond de vorige week Zaterdag honderd jaar. Het feit werd gevierd met een politie-parade in Hydepark en défilé voor den Prins van Wales, terwijl de mannen verder dit jaar drie extra dagen vacantie krijgen. De „bobbie" van dezen tijd zou zijn voorganger niet hebben herkend. De eerste Londensche politie-agent droeg een gekleede jas van zwaar blauw laken, blauwe broek en leeren hoogen hoed. De hoed had bijzondere beteekenis. Hij was het symbool van het onvervalscht burgerlijk karakter van de nieuwe macht. Zulk een symbool was zeer gewenscht.Want de bevolking stond aanvankelijk zeer vijan dig tegenover de nieuwigheid. Zij was ge neigd er een militairistische instelling in te zien, een instrument voor tyrannie; en te genstanders van den stichter. Sir Robert Peel insinueerden dat het eenig doel was despo tisme te vestigen en de oude Engelsche vrij heid te vernietigen. Naar den stichter, Sir Robert Peel, die toen minister van Binnen- landsche Zaken was en, naar bekend, later een geliefd Premier werd, heetten de eerste politiemannen van Londen „peelers". De naam had geen goeden klank. Eerst later toen de politie door haar optreden had ge toond dat zij geen „instrument van despo tisme" was maar een dienaar van de bevol king. kregen de agenten den naam van ..bobbie" gemeenzamer en vriendelijker van klank en overigens ontleend aan den naam van den stichter (Robert of Bobbie). Voor dat Peel de „Metropolitan Police Force" stichtte had Londen geen gedisciplineerd corps mannen dat voor orde en veiligheid moest zorgen. Er waren wakers, wat gebrek kige oude mannen die „Charlies" heetten naar koning Charles II die hen anderhalve eeuw te voren voor het eerst had aangesteld. Deze ..Charlies" deden niet veel meer dan de menschen 's nachts uit den slaap houden met hun ratels en maakten overigens ge- meene zaak met misdadigers, die in grooten getale door de stad schuimden (1 op 20 be woners, zeggen de statistieken van den tijd) en veelal straffeloos hun euveldaden bedre- DMRENBOVtfJfcC^ GROOTEN MET SCH/TTEREA/DE PREZE/V ALS.' 5 Philips Radiotoestellen met Luidspreker 5 Prima Rijwielen. - 5 Gouden Horloges. ÏO Geldprijzen van f 25.—. 20 Zilveren Horloges. 50 Geldprijzen van f TO.--T - TOO Geldprijzen van f 5.— u - 200 Geldprijzen van f 2.50. IOO.OOO CRESCENT CIGARETTES Verdeeld in lOOO prijzen van lOO stuks. BUITENDIEN NOG EXTRA PRIJZEN Vraagt voo» 6 Jun! a.s. Inlichtingen met onderstaande bon No 6 Juni a.s. is het te Iaat. -•«••••■ Aan N.V. Crescent Cie Aid. Reclame Eindhoven MN. Gelieve mij fnlicBfingen te zenden omtrent Uv BUITENGEWOON AAN' BOD en GRATIS DEELNAME aan dat Grooten Qacatt Premie-wedstrijd Naam en voornaam r Straat en Euisnammeri- WaonplaaU i - (vooral DUIDELIJK bmiDea» Deze bon ah druhserf te verzenden tn enveloppe met t15 Cf. postzegel er esp, ven. De „peelers" hadden lang ook ratels maar maakten er niet zooveel herrie mee. Eerst in 1885 werden deze instrumenten ver vangen door fluiten. De helm en de tuniek waren reeds in 1864 gekomen. Tot het jaar 1859 mocht een Londensch politieman ook een paraplu dragen. Peei's politie kreeg van den eersten dag van haar optreden af de in structie de beleefdheid tegenover de bevol king wel in acht te nemen. Het duurde intus- schen vrij lang voordat de politie goede vrienden werd met het volk. Want haar ge schiedenis vertelt b.v. dat in 1833 een jury, die uitspraak moest doen in een zaak naar aanleiding van opstootjes, waarbij een poli tie-agent was gedood, besliste dat het doo- den van den dienaar van Hermandad moest worden beschouwd als „gerechtvaardigde manslag"; en de juryleden werden vereerd met zilveren bekers voor hun „glorieuse be slissing". Het algemeen vertrouwen in de Londensche politie is den laatsten tijd wat geschokt, door voorvallen die algemeen be kend zijn. Toch, te oordeelen naar het groo te aantal politiedienaren, dat Londen thans telt, is het aantal zwarte schapen in de kudde niet groot, i En onder den nieuwen hoofdcommissaris, Lord Byng, heeft er een groote schoonmaak plaats die het korps van zijn bedenkelijke eler -nten zuivert. Naar men weet heet het hoofdkwartier der Londensche politie Scot land Yard. Maar het is niet algemeen be kend hoe men aan dien elgenaardigen naam is gekomen. De oorsprong is simpel. Het hoofdbureau staat op grond waar voorheen een paleis stor.d, bestemd als verblijf voor koningen en koninginnen van Schotland, die Londen bezochten. DE ONTRUIMING VAN RIJNLAND Uit Londen wordt ons geseind: In verband met de geruchten, dat Enge land definitief toezegging zou hebben gedaan voor de terugtrekking der Engelsche troepen vóór 1 September wordt officieus medege deeld, dat de Engelsche regeering geen en kelen stap te Parijs heeft gedaan in verband met de ontruiming van het Rijnland. Er wordt aan toegevoegd, dat over deze kwestie gedurende den laatsten tijd geen on derhandelingen hebben plaats gehad. Het standpunt van de Brltsche regeering is ter kennis gebracht van de beide Huizen van het parlement en heeft geen wijziging ondergaan. De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald" verneemt, dat officieel noch een be lofte, noch een verzekering voor de ontrui ming van het Rijnland door een der geal lieerde regeeringen is gegeven. Hij is er ech ter van overtuigg, dat desondanks geen moei lijkheden voor de ontruiming meer bestaan, daar de deskundigen anders een dergelijke oplossing niet zouden hebben aanvaard. Tus- schen de betrokken mogendheden bestaat een vertrouwelijke overeenkomst volgens welke de geallieerden met Kerstmis hun troe pen van den Rijn zulen terugtrekken. De Parijsche correspondent van de Mor ning Post constateert evenwel, dat de ontrui ming van het Rijnland op 1 September mo gelijk is. Het is noodig, dat de goedkeuring der betrokken regeeringen op het rapport der deskundigen wordt verkregen, hetgeen nog voor het einde van de volgende week kan ge beuren. Bij het plan van Dawes heeft het zes weken geduurd, voordat de goedkeuring plaats had. Thans kan er geen langer tijd verloopen. De ontruiming kan eerst na de goedkeuring van het rapport der deskundi gen door de regeeringen beginnen. TÉNNISBEENEN. (Van onzen Londenschen Correspondent). De vraag of vrouwelijke tennisbeenen al of niet met kousen moeten zijn gedekt houdt hier de gemoederen levendig bezig. Een Zuid- Afrikaansch meisje, dat in haar vaderland op de tennisbaan nimmer kousen droeg, ver scheen in 1927 op de banen van Wimbledon zonder tooi van zijde of katoen om haar beenen. Zij maakte geen school. Maar nu is uit Frankrijk de wetenschap overgewaaid dat verscheidene tennis-vrouwen van naam haar kousen voor het spel hebben afgedankt. En het bestuur van „Wimbledon", dat zich altijd door een zekere gewichtigheid in zijn optreden kenmerkt, heeft naar men hoort de zaak voorwerp van ernstige over weging gemaakt. Inmiddels heeft de jeugdige Engelsche film-ster Betty Nuthall den dank en de bewondering van haar natie geoogst door te verklaren dat zij er niet aan denkt om zonder kousen op Wimbledon uit te komen. Zij schijnt in dat besluit echter wat alleen te staan. Zij die de meeningen van Engel sche tennisspeelsters hebben gepeild, hebben geleerd dat zij het bestuur van Wimbledon het recht ontzegden te beslissen of zij al of niet zonder kousen zullen spelen. Lawntennis, verklaren de dames, is athletiek geworden. En zij kunnen zich niet voorstellen dat in een tijd, waarin tennisspeelsters uitgenoodigd worden haar deel te hebben in de regeering van het land en de keuze van die regeering, een comité van mannen den treurigen moed zou hebben haar in een zaak van gezond heid en comfort in sport de wet voor te schrij ven. Het bestuur van Wimbledon gehoord deze meeningen en uitspraken zal waar schijnlijk wijs zijn in discretie en zich van het uitspreken van een meening of beslissing op dit punt onthouden. EEN SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Naar dé spoorwegdirectie mededeelt, is Vrij dagmorgen op het traject Edle-Krone en KUngenberg-Colmnitz een locomotief, die voor het innemen van water naar Edle- Krone was vertrokken tengevolge van het weigeren der remmen in beweging geraakt en op een stilstaande locomotief gereden. Door den schok werden de goederenwagen en ean zich daarachter bevindenden constructie wagen geheel vernield. De overige wagens, die met rails beladen waren ontspoorden. Hierbij werden drie arbeiders zwaar en twee licht gewond.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10