SPORT EN SPEL HAARL. CRICKETBOND. CRICKET IN ENGEUND R.-K. VOETBAL. De wedstrijden in „Olympia". WIELRIJDEN ZWEMMEN. SCHAAKRURRIEK talmt niet! de Centrale HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 JUNI 1929 CRICKET. Cricketbeschouwingen. V. Tn de competitie begint zoo langzamerhand ©enige teekening te komen, nu alle elftallen, slechts op het Leidscne Ajax na,'in het veld zijn geweest. Da.t de beide Haagsche elftallen zouden domineeren was geheel volgens verwachting; reeds nu hebben de Hagenaars een nuttigen puntenvoorsprong op hun concurrenten. Rood en Wit, dat wij zoo sterk dachten, is na de teleurstellende nederlaag tegen V.R.A. eenige plaatsen op de ranglijst gezakt, ter wijl V.V.V. na den zeer matigen tegenstand aan den Wassepaarschen Weg door een drie punten victorie op het heel zwakke Quick onder de beide Haagsche ploegen is aange land. H.D.V.S., dat slechts eenmaal in het veld kwam. verloor tegen elke prognostic in, van ihet opkomende A.C.C., zij is nu met Haarlem in de onderste regionen van dc competitie ranglijst verzeild geraakt. Beide clubs heb ben evenwel voldoende gelegenheid om zich naar boven te werken. V.O.C. blijft het wisselvallige spelletje ver- toonen van het vorige seizoen, al is het een zeer verheugend verschijnsel, dat aanvoerder East zijn goeden vorm van eenige jaren ge leden weer te pakken heeft. De lange En- gelschman is momenteel vrijwel de eenige batsman, die in korten tijd, door brutaal doch voor het publiek zeer interessant spel, de kansen kan doen keeren. „Bright-Cricket" komt helaas te weinig voor; alleen de jeug dige Van den Bosch schijnt een waardig op volger van den sympathieken Rotterdammer te v/orden. V.R.A. heeft zich na een zeer zwakke be- jginperiode prachtig hersteld, waarbij als van ouds G. Hamburger de hoofdrol speelde. De cx-Hilversumspeler Henri van Booven schijnt zich in het V.R.A.-milieu uitstekend thuis te gevoelen; de laatste successen wijzen althans hierop. De Haagsche reserves stuitten jl. Zondag op heftigen tegenstand van de enthousiaste En- schedeesche Club P. W. Na den achterstand op de eerste innings gelukte het aan De Beus c.s. nog juist op het nippertje te overwin nen ,een kunststukje, dat Haarlem eenige jaren geleden eveneens volbracht. Wij ver moedert evenwel, dat de P. W.-aanvoerder met de zoo onverwachte victorie voor oogen aan zijn batsmen verkeerde instructies heeft gegeven en onvoldoende op „tijd uitspelen" heeft gewerkt, een tactische fout, waarvan de meer geroutineerde westelijke ploeg een dankbaar gebruik maakte. Hoping heeft eminent gebowld en zou in dien vorm zeker voor een plaats in het Ne- derlandsch elftal in aanmerking komen. Zou deze Oostelijke speler tegen België niet eens een kans kunnen krijgen? Tenslotte het zwakke zusje. Phoenix is in derdaad niet eerste-klasse-fahig. De zeer jonge spelers missen de capaciteiten om be hoorlijk partij te kunnen geven; we zijn dan ook overtuigd, dat een jaartje verblijf in de sterke tweede klasse A meer vruchten zal af dragen, dan de geregelde nederlagen in de hoogste klasse. De eenige behoorlijk spelen de batsman Kien en de middelmatige bowler Greimering vormen geen voldoende basis voor een eerste klasse-ploeg; wij zouden het dan ook toejuichen indien deze overigens zeer sympathieke Haagsche ploeg het voorbeeld van Hilversum zou volgen en haar geluk in de tweede klasse zou beproeven. Daar valt zelfs nog voor haar voldoende te leeren! UMPIRE. ROOD EN WIT—HAARLEM. De scores v,an dezen wedstrijd luiden als volgt: lste Innings Haarlem: Dus. B. Kleefstra c. Bierman bcwled Schoneink 33 W. Misset c. Bierman bowled Schmeink 6 H. Healy Jr., bowled Schmeink 2 A. Maas bowled Schmeink 7 N. C. Nagtzaam, c. v. Bueren bowled Kruyt 21 B. Smit, c. Bruin bowled v. d. Togt 0 J. Sasburg, c. Davidson bowled v. d. Togt 4 J. Visser bowled v. d. Togt 14 F. v. Dalsum, c. v. d. Togt bowled Bruin 15 W. Vos bowled Kruyt 2 R. Ton not out 7 Ertra's 5 Totaal 116 Bowlingcijfers O. M. R. W. M. Bruin 121/2 3 37 1 J. Schmeink 17 5 44 4 A. v. d. Togt 8 1 25 3 J. Kruyt 3 5 2 lste innings Rood en -Wit. P. A. Lammerts v. Bueren bowled A. Maas 23 G. M. Bierman bowled A. Maas 47 Jhr. B. Th. Elias st. Ton bowled A. Maas 30 J. Schmeink c. Smit, bowled Sasburg 13 J. J. Swens bowled Sasburg 12 A. v. d. Togt c. Kleefstra b. Maas 1 Mr. B. Davidson st. Ton b. Maas 25 J. Kruyt c. Healy b. Maas 1 J. v. Baasbank not out 19 J. v. Eeghen b. Maas 0 M. Bruin c. and bowled Maas 0 Extra's 7 Totaal 177 Bowlingcijfers: O. M. R. W. A. Maas 19 5/6 2 76 8 N. C. Nagtzaam 11" 4 45 0 A. v. Dalsum 2 0 10 0 1. Drs. B. Kleefstra c. van Eeghen b. J. Sasburg 4 0 34 2 2e innings Haarlem. 1. Drs. B. Kleefstra c. van Eyken b. Schmeink 1 2. H. Healy Jr.. c. B. Davidson b. Bruin 21 3. J. Visser c. Th. Elias, b. Bruin 0 4. A. Maas run out 10 5. W. Misset run out 0 6. N. C. Nagtzaam l.b.w. Bruin 0 7. B. Smits bowled Schmeink 5 8. J. Sasburg not out 0 9. Fr. v. Dalsum did not bat 10. W. Vos did not bat 11. R. Ton did not bat. Extra's 0 Totaal 37 Bowlingcijfers 0. M. R. W. M. Bruin 12 6 17 3 J. Schmeink 12 2/3 5 16 2 A. v. d. Togt 2 1 4 0 J. Kruyt 2 2 0 0 BLOEMENDAAL—A. V. O. S. Gewonnen door Bloemendaal met 77 runs. De gasten batten eerst. Op het goede bow len der Bloemendalers komen de runs zeer langzaam. Spoedig gaat aanvoerder Klerk ongelukkig l.b.w. Verder was het eigenlijk aileen Chr. Klerk die de bowlerij behoorlijk wist te bespelen. Met een goede 25 droeg hij zijn bat bijna door de geheele innings. Al leen Brauckman kwam verder met 10 in de dubbele cijfers. Op 59 sloot het totaal. Bow lingcijfers Bloemendaal J. Beijk 517, G. van Dam 422. Het begin is voor de thuisclub niet erg hoopvol. Diverse wickets vallen voor slechts enkele runs. J. Beijk brengt echter het to taal op 49, waarvan hij er zelf 36 scoorde. De staart roert zich hierna geducht. M. Jan sen slaat nog een harde 20 runs bijeen. Het bowlen der gasten dat aanvankelijk zeer zuiver was, verslapt dan danig en ook het veldwerk laat nogal te wenschen. Heemskerk profiteert hiervan uitstekend en hij is het voornamelijk die met een flink geslagen doch niet geheel kanslooze 41 runs het to taal op 126 brengt. Bloemendaal doet hierna in verband met het ver gevorderde uur geen poging om een derde punt te bemachtigen. Bowlingcijfers A. V. O. S., J. Kroon 215, H. C. Klerk 546, van Hetem 2—35, Erdsieck 1—5. De Zuid-Afrikaansche gasten hebben een weinig fortuinlijke week achter den rug door de nederlaag tegen Gloucestershire. Deze county, die in de competitie nog maar matig succes oogstte, wist in een spannende ont moeting H. G. Deane c.s. den baas te blijven. Dank zij Dipper (94) en Sinfield (112) werd het goede totaal van 331 bijeengebracht. Niet minder dan 7 Afrikaansche bowlers werden in den strijd gebracht; alleen Bell (668) bracht het tot goede cijfers. De Z. A. bats- men scoorden 225 en 232, waarna de benoo- digde 129 runs voor 4 wickets verkregen wer den. In deze laatste innings speelde Ham mond een groote rol door met een magni- fique 63 niet uit te blijven. Tegen Yorkshire werd daarentegen uitne mend gebat. Een totaal van 4415 mag er wezen; de batsmen Siedel (168) en Mitchell (101) speelden meesterlijk. Het wicket was voortreffelijk en ondanks goed bowlen van Z. A. wisten de Tykes met 338 (Sutcliffe 113) behoorlijk te antwoorden. Toen was de strijd reeds beslist en batten alleen de gasten ge durende den resteerenden speeltijd (2778; Cameron 85*). Zaterdag j.l. is de wedstrijd tegen een sterk M. C. C.-elftal aangevangen. J. W. H. T. Douglas, de oud Essex-captain, zal de Engel- sche ploeg aanvoeren, die uit de volgende spelers bestaat: J. W. II. T. Douglas, J. White, G. O. Allen, C. B. Legge, H. T. Stan ford, G. T. S. Stevens, F. Falcon, J. Du- leepshinji, Hearne, Hendren en Bowes. Zoo als men ziet, zijn acht amateurs opgenomen; slechts de drie laatstgenoemden behooren tot de prof. klasse. Wij komen de volgende weck nader op dezen wedstrijd terug. De competitie heeft verder eenige merk waardige verrassingen gebracht. De kampioenen van het vorige jaar (Lan cashire) moesten tegen Sussex het .onderspit delven met innings en 95 runs. En dat zonder den best-en Sussex-bowler Tate. Duleepshinji (134), Cook (74) en Bowley (56) legden den grondslag voor het fraaie totaal van 466, waarna de kampioenen voor 215 en 156 aan den kant werden gezet en alzoo smadelijk verloren. Derbyshire heeft evenwel op haar beurt Sussex weer de ne derlaag toegebracht, hetgeen des te merk waardiger was, omdat nu de krachtige fast- bowler wel van de partij was. De totalen van dezen wedstrijd luiden: Derbyshire 306 en 215; Sussex 135! en 223. Dc beroemde Surrey-club kan maar geen goed doen; zij lijdt nederlaag op nederlaag. Nu weer werden P. Fender c.s. slachtoffers van de toch heusch niet zoo sterke Leicester - ploeg, doch Astill, die in beide innings 17 wickets veroverde, bleek een te sterke bowler. De Surrey-totalen waren 186 en 273; Leices tershire scoorde 408 (Dawson 103, Berry 102) en 52 voor 1 wicket. De beide studentenploegen Oxford en Cambridge hebben in hun wedstrijden prachtige resultaten geboekt. Oxford scoorde in den wedstrijd tegen Notts 447 runs voor 8 wickets; Ford (151) en Barbar (119) waren hier de menschen. Een draw was evenwel onvermijdelijk, daar de Count-y eveneens de bowlers den baas bleef en het tot 345 bracht. Ook de Cantabs lieten zich van hun beste zijde kennen; zij scoorden op den Essex- aanval 461 voor 8. E. T. Killich (21), Grand (98) en Turnbull (91) ondervonden weinig last van den county-aanval. Met zeer veel belangstelling ziet men het a.s. treffen tusschen deze universities tege moet; beide ploegen zijn zeer sterk en be schikken over prachtig all-round spelers- materiaal Op 8 Juli a.s. zal op Lords cricket-ground deze ontmoeting plaats vin den. UMPIRE. VOETBAL „BLOEMENDAAL" TE BUSSÜM. Bloemendaal nam Zondag deel aan de door „Allen Weerbaar" uitgeschreven serie- wedstrijden. De Bloemendalers telden vele invallers. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen Baarn, dat ook al niet volledig was. Bloemendaal nam kort na den aanvang de leiding door Eijsten maar nog voor rust maakte Baarn gelijk 11. Gedurende de tweede helft blijft de stand geruimen tijd gelijk. Tegen het einde scoort J. Cassee met een fraai vleugelschot het winnende doelpunt voor de witten. Door deze 21- overwinning op Baarn moest tot overmaat van ramp nog een wedstrijd wor den gespeeld. In die volgende ronde was Allen Weerbaar de tegenpartij. Deze ontmoeting eindigde in een gelijk spel (22). De thuisclub nam het eerst de leiding, waarna de keeper der gastheeren spoedig een tam schot liet glippen. Met een hard schot wist Beijk Jr. nog voor het verstrijken der eerste helft de leiding te nemen (12). Een strafschop bracht den Bussiunmers den gelijkmaker. Toen het einde daar was waren de punten gedeeld en moest verlengd worden. I11 deze verlenging gelukte het aan geen van beide partijen te scoren. Allen Weerbaar was na loting de gelukkige. SANTPOORT I—Cr. Y. O. (2—2) Voor de promotie naar de Overgangsklasse speelde Santpoort I als kampioen van de le klas B. van den D. H. V. B. tegen G. V. O. uit Krommenie, kampioen van de le klas A. Met D. O. S. S. A'dam, Overgangsklasse-hek kensluiters zullen deze vereenigingen uit moeten maken, wie het volgend seizoen in de Overgangsklasse mag uitkomen. Deze eerste promotie-wedstrijd bracht den Santpoorters een gelijk spel, nadat zij tot tweemaal toe de leiding hadden genomen. Even zooveel malen wist G. V. O. echter weer gelijk te maken, de tweede maal met behulp van een Santpoort-speler. „Sant poort" maakte nog een derde doelpunt, doch dit werd niet door den scheidsrechter ge constateerd. De 2—2 uitslag geeft vriiwel de verhouding weer. -T ramvogels-veteranen (12-4) Tramvogels- Zaterdagmiddag had bovengenoemde wed strijd plaats. Met rust was de stand 71. Het einde kwam met 124. Na afloop deelde de aanvoerder der veteranen aan de overwin naars onder welgekozen woorden verschil lende surprises uit, waaronder een medaille ter grootte van een theeschoteltje. Het was een aangename ontmoeting. Zondag werden de worstel- en gewichthef- wedstrijden om het 2e klasse kampioenschap van Nederland voortgezet. Te 12 uur opende de heer H. Scheffer, voorzitter van Haarlem, den wedstrijd met een woord van welkom. Daarna werd aan gevangen met gewichtheffen. Midden A. 7 deelnemers, le pr. S. v. d. Bragt, Sandow, Delft, 2-h. drukken: 75 K.G., trekken: 70, stooten: 95. 2e pr. A. Jansse, H. K. S., Breda, resp. 65, 72 1/2, 90. 3e pr. S. Klappe, Actiilles, Wormerveer, resp. 60, 67 1/2, 92 1/2. Midden B: le pr. G. Freijlers, H. K. S., Breda, resp. 70, 70, 97 1/2. 2e pr. J. de Ruiter, H. K. V., Haarlem 67 1/2 65, 100. 3e pr. P. Kruijer, H. K. V., Haarlem, 75, 65, 90. 13 deelnemers, afd. M. A worstelen le pr. Broersen S. S. S., Alkmaar, 25 pun ten. 2e prijs Bezema, Hercules, Dordrecht 20 punten. 3e prijs: D. O. K., Amsterdam, Dommers- huizen, 18 punten. Afdeeling M. B worstelen, 5 deelnemers le pr. J. Heggie, Hercules, Amsterdam, 15 punten. 2e pr. W. Post, Hercules A'dam, 10 pnt. 3e pr. J. Lap, Hercules, A'dam, 10 punten. Afd. Zwaargewicht worstelen, 2 deelnemers. le pr. Appelboom K. D. O., Amsterdam, 5 punten. De H. K. V. Haarlem wist met 32 punten beslag te leggen op den vereenigingsprijs, ge volgd door Hercules (Amsterdam) met 25 punten. De prijzen werden met een toepasselijk woord door den heer H. Scheffer aan de deelnemers uitgereikt. Eenige heeren van de Roode Kruis Trant- port Colonne van Haarlem en omstreken waren aanwezig, doch behoefden geen hulp te verleenen. De prijzen in de afd. lichtgewicht gewicht heffen konden na verkregen herstemming der wedstrijdcommissie als volgt worden uit gereikt: H. de Jong S.S.S., Alkmaar, lste prijs. G. v. d. Putten, K.D-O., Venlo, 2e prijs. J. Buis, H. K. V., Haarlem, 3e prijs. H. S. V. „De Kampioen". Met de beide laatste clubritten trof boven genoemde vereeniging het niet met het weer, vooral j.l. Zondag niet toen het begon te regenen. Hierdoor werden in de A-klasse twee sprints niet uitgereden. Woensdagavond werd voor de teamritten een trainingstocht gehouden. Hiervoor werd als volgt gestart: lste Pel. Wolters, Gruyters, Langeveld, Voe telink, Moerkerk, Langeveld. 2e Pel. Kruyd, Baak, Fabel, Schel en Balm. 3e PeL Schij - venaar, Egmond, Sypestijn. Uitslag: le Pel. 50—23, 2e Pel. 44—30, 3e Pel. 42—32. 1 K.M. sprint A- en B-klasse: A-klasse deelnemers: Sypestijn, Coster, Egmond, Schijvenaar, v. Baak, 10 series zouden gereden worden. Door den regen gin gen twee series niet door. De stand was toen: Schij venaar 1 en 1 en 1 is 3 p., Sypestijn 2 en 1 en 1 is 4 p.. Egmond 2 en 1 en 1 en 2 is 6 p., Baak 2 en 2 en 2 en 2 is 8 p.. Coster 11 en 2 is 3 punten. Voor elke gewonnen serie 1 punt. B-klasse: lste serie: 1 de Groot, 2 Balm, 3 v. d. Broek, 2e Serie: J. Wolters, 2 Fabel n.g. Gruyters en Voetelink. Na het rijden van 6 series voor de beslis sing evenals in de A-klasse was de uitslag: le de Groot 1 en 1 en 1 is 3, 2e Fabel 1 en 1 en 2 is 4, 3e Balm 1 en 2 en 2 is 5, 4e Wolters 2 en 2 en 2 is 6 punten. De Delft- De H. Z. V. „De Delft" genoot het voor recht, den vermaarden zwemmer Piet Ooms op haar eersten oefenavond voor de eerste maal in haar midden te hebben. Zooals be grijpelijk is, bestond bij de „Delft"-leden voor dit feit groote belangstelling. Nadat de heer Ooms de verrichtingen der a.s. wed- strijd-zwemmei's(sters) had gadegeslagen en de noodige aanwijzingen ter verbetering had gegeven, verscheen de stoere figuur (die niets heeft ingeboet na zijn zware ziekte van eenige jaren geleden) in zwemcostuum, teneinde in het water een kleine lezing te houden met aanschouwelijke voorbeelden. Alles wat maar interesse had voor de zwem- sport, stond om het bassin geschaard, ten einde maar niets van het gesprokene te mis sen en alle verrichtingen zoo goed mogelijk te kunnen volgen. Alle zwemslagen, van den schoolslag tot den „crawl", werden in lang zaam tempo gedemonstreerd ën uitvoerig be sproken. Tot slot gaf de heer Ooms een hu moristische demonstratie van een wedstrijd in het „langzaam zwemmen" in vlug tempo. Het eigenaardige hiervan was, dat hij, on danks normalen krachtigen arm- en been slag niet vooruit kwam, doch eerder achter uit ging. Helaas liet de tijd niet toe, dat de zwemmers aan het ondiepe gedeelte nog eens persoonlijk „onder handen" werden geno men. Dit werd echter tot een volgenden keer uitgesteld. Ieder was voldaan en enthousiast over het genotene; de sportieve belangelooze mede werking van den heer Ooms zal een groote aanwinst voor de Haarlemsche zwemsport beteekenen. LAWNTENNIS. VELSERBEEK II—WESTRUST (5—2). Heeren-enkelspel: J, Deegenaar verl. van C. Borgerdink 6—8, 8—6, 5—7; Th. W. Dei- num slaat C. Denys 46, 75, 86. Dames-enkelspel: mej. M. Donker slaat mej. G. Reyenga 75, 64. Gem. dubbel: mej. M. Donker en Th. W. Deinum slaan mej. G. Reyenga en C. Denys 46, 61, 64. Mej. N. Doom en J. Deege naar slaan mej. L. Grimberg en r Cassée 6—1, 7—5 Heeren-dubbel: J. Dee gen aar en Th. W. Deinum slaan C. Borgerdink en C. Cassée 0—6, 6—2, 6—3. Dames-dubbel: mej. N. Doorn cn M. Don ker verl. van mej. G. Reyenga en L. Grom- berg 7—5, 2—6, 1—6. MOTORWIELRIJDEN. HET 25-JARIG BESTAAN DER K.NJVI.V. De Koninklijke Nederlandsche Motorwiel rijders Vereeniging zal op 26 Juni a.s. haar zilveren jubileum vieren. Dit feit zal door deze vereeniging op grootsehe wijze herdacht worden. Op het programma staan o.a. Ster- ritten naar Alkmaar, Utrecht, een één-daag- sche Motortentoonstelling te Utrecht, gras baanraces te Alkmaar, een receptie. Een jubileumboek zal worden uitgegeven, terwijl een Eere-Comité is gevormd, waarin onder voorzitterschap van den Minister van Waterstaat zullen zitting nemen de Burge meesters van Den Haag, Utrecht, Alkmaar enzoovoort. POSTDUIVEN. DE LUCHTGIDS. Wedvlucht van Toury (5—3 K.M.) Aan deze vlucht werd door de leden deelgenomen met 195 duiven, die te 7.20 uur in vrijheid gesteld zijn. Th. Sornet 1 3 22; G. Kors 2, 30; Joh. v. d. Pol 4 5 7 12 14 23 25 31; J. v. d. Klugt 6; E. v. Bree 8 18 39; J. Radsma 9; L. v. Bragt 10 26 27 38; H. Koelemeijer 11 46; Th. Mens 13 29. J. Duijn 15 17. W. Spoor 16 20. II. Bannink 19; P. Steenstra 21 C. Katée 24; J. Harmse 28 33; M. Burger 32 34; K. Wits 35; B. Gort 37. Eerste duif 1.52 uur. Snelheid 1280 Meter per minuut. Laatste prijswinnende duif 2.34. Snelheid 1146 meter p. min. Oplossingen, vragen enz. te zenden aan 3ev Schaakredacteur van Haarlem'a Dagblad. Groots Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 460 J. RIETVELD (Kesteren). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kd8, Dg2. Ta5, Tf4, Lc5, Ld7, Pel, b2. Zwart: Kc4, Td4, Te3, Lhl, Lh8, Pel, b4, c7, e7. Tijdschrift v.d. Ned. Schaakbond (Mei 1929). PARTIJ No. 538 Gespeeld in den winterwedstrijd van het 's-Gravenhaagsch Schaakgenootschap jrDis- cendo Discimus", 15 Maart 1929. Wit: Zwart: K. J. Nieukerke Jhr. J. H. O. v. d. Bosch SCANDINAVISCH e2—e4 1 d7—d5 e4Xd5 2 Pg8-f6 d2—d4 3 Van de vele goede voortzettingen, die Wit hier tot zijn beschikking heeft (Pc3, Lb5f, Pf3), is dit wel de agressiefste. 3 Dd8Xd5 Volgens de theorie moet hier met het Paard worden teruggeslagen, waarna Wit het beste c4 speelt en de iets grootere bewegings vrijheid behoudt. Pblc3 4 Ook nu kwam c4 sterk in aanmerking. Zwart heeft daarop wel niets beters dan Dd8. Na den tekstzet is met retourwisseling de variant 1. e4, d5; 2. ed5:, Dd5:, 3. Pc3, Da5; 4. d4, Pf6 ontstaan. 4 Dd8-a5 Lfl—d3 5 In de stelling, ontstaan na den vierden zet, is het aangewezen plan voor Zwart om met Pc6, Lg4 en 0-0-0 den witten d-pion onder vuur te gaan nemen. Wit moet eener- zijds trachten dit zwarte plan te bemoeilij ken. anderzijds trachten munt te slaan uit cl" ietwat geëxponeerde stelling van de zwar te Dame. Wanneer Wit deze beide plannen goed continueert, behoudt hij de iets betere ontwikkeling. De aangewezen zet in deze stelling was daarom 5. Ld2. Deze zet verhin dert min of meer Pc6. want hierop zou vol gen Lb5 en wegens de dreiging Pd5 zou Zwart niets beters hebben dan Kd8, waarna hij slecht stond. Zwart's beste voortzetting op 5. Ld2 is Lg4 met de voortzetting 6. Le2. Le2:; 7. De2: en Wit is iets beter ontwik keld. Dc tekstzet doet niets om het hierbo ven aangegeven plan van Zwart te verhin- INGEZONDEN MEDEDEELrNGEW a 60 Cts. per regel. Kunc Ge inderdaad rustig slapen terwijl Ge weet. dat .als er wat gebeurt" de Uwen onvenzorgd achter blijven 7 Een polis van De Centrale neemt die zorg weg. Met een geringe premie, die geen bezwaar kan zijn verze kert U een belangrijk bedrag, RUNSTRAAT. DEN HAAO deren en daardoor krijgt Zwart zonder moei te gelijk spel. 5 PbS—cö Pgl—e2 6 e7—e5 d4Xe5 7 Pc6Xe5 0-0 8 Lc8-g4 Lel—f4 9 0-0-0 Lf4Xe5 10 Da5Xe5 Ddl—cl? 11 De stellingen zijn ongeveer gelijk. Zwarfl heeft het in deze stelling nog weinig beteeke- nende overwicht der Loopers. Wit's beste voortzetting was nu wel Del, gevolgd door Pg3. Wit had berekend, dat op de voortzet ting die Zwart nu kiest, hij de kwaliteit wint tegen een pion; hij onderschatte echte? den zwaren Koningsaanval. 11 Td8Xd3t c2Xd3 12 Lg4Xe2 Tfl-el 13 Pfó—g4 Speelt Wit nu g3, dan volgt 14Dh5; 15. h4, Lf3 en Zwart heeft twee lichte officieren tegen een Toren. Pc3Xe2 14 De5Xh2f Kglfl 15 Lf8-b4 Ook de directe achtervolging van den witten Koning met Dhlf, Ph2f en Dg2: kwam in aan merking. Wit kon zich dan echter met 18. Df4vrij goed verdedigen. Na den tekstzet is Wit wel genoodzaakt, de kwaliteit terug te geven, want op 16. Tdl wint Zwart met Dhlf, Ph2+ en Te8f de witte Dame, terwijl op 16. Pc3 de voortzetting Dhlf; 17. Ke2, Dg2:; 18. Df4, Lc3:; 19. bc3:, Pf2:; 20. Df5f. Kd8! (Niet Kb8, wegens 21. D12:, Te8f; 22.Kdl,Df2:; 23. Te8+); 21. Df2:, Te8f wint. Pe2-g3 16 Lb4Xel DclXel 17 Pg4-f6 Zwart heeft nu een gezonden pion mee? en had nu aandacht moeten schenken aan de aanvalskansen, die Wit heeft tegen zijn van figuren ontblooten Koning. Dh6 was daarom de sterkste zet om de Dame, die op h2 niets meer uitricht, in het spel terug te brengen. Zwart heeft zich nog niet verzoend metj het idee dat zijn Koningsaanval voorbij is. en dit kost hem bijna dé partij. Tal—cl 18 Th8—e8? Nog altijd was Dh6 de aangewezen zet. Nat den tekstzet wint Wit den pion terug en staat dan op zijn minst gelijk. Del—a5 19 c7c6 Da5Xa7 20 h7—h5 Tel c4 21 Wanneer Wit met remise tevreden was ge weest, dan was dit het eenvoudigste te be reiken door 21. Da8f, Kc7; 22. Da5f, Kb8 (ander# weer Da8f); 23. Tel, Tel'f; 24. Kei:. Er dreigt dan eeuwig schaak op d8 en a5 en het is voor Zwart zeer gevaarlijk om te trachten dit te ontgaan. Na den tekstzet ontstaan zeer wilde stel lingen. h5—h4 Speelt Wit nu 22. Pe4, dan volgt er 22...., Dhlf; 23. Ke2, Dg2:; 24. Tb4, Dg4f; 25. Kd2, Pe4'f, enz. of 25. Kei, Pe4 26. Db7f. Kd8; 27. Td4f, Pd6f. Zwart schijnt in deze varianten de iets betere kansen te hebben. Wit heeft echter veel tegenspel. T c4b4 22 h4Xg3 Da7Xb7f 23 Kc8—d3 Wit's sterkste voortzetting was nu Td4f en als Zwart wil winnen, dan moet hij den Toren offeren. Men zie de interessante variant 24. Td4+, Pd5; 25. Db8f, Kd7; 26. Da7t!, Kd6; 27. Da3f, Ke61; 28. Te4f, Kf5; 29. TeS:, Dhlf; 30. Ke2, Pf4f; 31. Kd2. gf2: en Zwart wint. Bij de gekozen voortzetting kan de Koning vluchten zonder Torenoffer. Db7—bóf 24 KdS d7 Nu kan Wit nog met Td4f de boven aangegeven voortzetting bereiken. Db6—a7f 25 Kd7—d6 Tb4—d4f 26 Kd6—e6 Wit had bij de vooruitberekening gedacht, dat hij nu De3f kon spelen. Da7—a4 27 Dh2-h1f Kfle2 28 Ke6-f5f Ke2—f3 29 Op 29. Kd2 wint Delf; 30. Kc2, Te2f: 31. Kb3, Ddlf. 29 g3Xf2 Zwart dreigt nu f2—fl D. Speelt Wit Kf2: dan volgt Delf en De3+. Wit heeft geen verdediging meer, Td4f4f 30 Kf5-g6 Opgegeven OPLOSSING PROBLEEM No. 456 Stand der stukken; Wit: Khl. Da7, Ph2, PhS, h4. Zwart: Kh5, Th6, f6. 1. Da7—gl, Th6Xh8; 2. Dgl-g7, e^; 3. Dg4+, Dg5+, Dh7+ Goed opgelost door: H. de Ruiter, te Bloemendaal; H. W. v. Dort, te Haarlem; P. Mars. te Santpoort. H. C. Kemp te Vijfhuizen (Haarlemmermeer). Voorts werd Probleem No. 455 alsnog goed opgelost door: D. Zwitser Jr., te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10