KUNNEN VROUWEN INVLOED OEFENEN OP DE INTERNATIONALE POLITIEK STADSNIEUWS BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 JUNI 1929 Haar invloed op het baitenlandsch beleid. HET VROUWENKIESRECHT EN DE WERELDVREDE. Door Dame MILLICENT FAWCETT, de bekende leidster der Engelsche vrouwen beweging. Door alle eeuwen heen is de internationale politiek geleid door mannen. Vrouwen heb ben met zulke zaken weinig of niets te ma ken. Uit traditie en doordat de mannen haar spheer van werkzaamheid bepaald hebben, moesten zij zich uitsluitend bezighouden met huiselijke zaken, de zorg voor haar kinde ren en het in orde houden van het huis. Sedert betrekkelijk korten tijd wordt er van de ontwikkeling der vrouw meer werk gemaakt en heeft haar gezichtskring zich verwijd en sindsdien hebben de vrouwen de mannen meer of min gedwongen met haar het recht te deelen tot het verrichten van handelingen en werkzaamheden die vroeger uitsluitend een privilegie van den man wa ren. Zij hebben haar plaatsen ingenomen in industrie, kunst, letterkunde en wetenschap en gemeentebeheer en nu strijden zij om een aandeel te veroveren in het bestuur van het land en stem in het buitenlandsch beleid. Hoe nog één man met politieleen zin ooit kan meenen dat de uitbreiding van het kiesrecht voor vrouwen geen merkbaren in vloed zal hebben op de leiding der Engelsche politiek, kan ik mij niet voorstellen. Die uit breiding zal zeer zeker een enorm verschil maken onder voorwaarde natuurlijk dat de nieuwe vrouwelijke kiezers een verstan dig gebruik maken van hun macht en ik ben overtuigd dat zij dit zullen doen en niet onder den invloed komen van manne lijke welsprekendheid en vooroordeel. Ik geloof dat zonder eenigen twijfel van de jongste uitbreiding van het vrouwenkies recht in Engeland een betere geest in in ternationale zaken het gevolg zal zijn. Wij hebben al verschillende organisaties die werken voor de emancipatie der vrouw in alle Europeesche landen en ik moet erkennen, dat wij veel steun en goede kameraadschap van de Amerikaansche vrouwen ondervon den hebben. De invloed van de vrouw in de internatio nale politiek zal altijd gericht zijn op de be vordering van den vrede en het aanknoopen en in stand houden van vriendschapsbe trekkingen tusschen de volken der wereld. Daarvoor moeten wij werken. Ik geloof niet dat er iemand is, man of vrouw, die nog met de verschrikking en de ellende van den „Grooten Oorlog" voor oogen, niet tot de conclusie zal komen, dat oorlog iets monster achtigs is in dezen beschaafden tijd, een anachronisme, dat niet mag terugkeeren. Vrouwen, waarschijnlijk nog meer dan man nen, zijn vast besloten de ramp van een oor log in de toekomst te verhinderen. Juist daarom zijn zij zoo van ganscher harte de idealen van den Volkenbond toegedaan. Ik ben op het oogenblik niet in staat om uit het hoofd het percentage op te geven van de vrouwen die zitting hebben in den Volken bond, maar ik weet uit gesprekken die ik had met lord Cecil en andere leiders, dat dit aantal groot is en dat zij een geweldigen in vloed oefenen. In de toekomst, naarmate de vrouwen meer en meer invloed krijgen in de spheer der internationale politiek, zal die invloed zich vooral doen gevoelen door het steu nen van bewegingen als die van den Volken bond en van een politiek die er op gericht is een geest te kweeken van vriendschap en goede gezindheid tusschen de verschillende landen. In die richting ligt ons werk en wij moeten de gelegenheid er toe aangrijpen waar en wanneer zij zich maar voordoet. Deze gelegenheid doet zich niet als bij toovermacht voor; zij moet geschapen wor den en hiervoor moeten de vrouwen haar strijdkrachten organiseeren niet alleen in En geland, maar in alle andere landen en zonder eenigen twijfel op internationalen grond slag. Zooals ik al zeide bestaan er zeer vele organisaties die werken voor de opvoeding der vrouw om haar te leeren het beste ge bruik te maken van de gelegenheden, die zich voordoen. Natuurlijk kunnen de vrouwen niet onafhankelijk van de mannen werkzaam zijn zooals de mannen in het verleden altijd wél onafhankelijke van de vrouwen hebben gearbeid, zonder zich om het inzicht der vrouw te bekommeren. De vrouwen zullen altijd met de mannen samenwerken maar nu, in Engeland en Amerika, nemen zij met de mannen een gelijk aandeel in de verkie zing van hen wier taak het zal zijn leiding te geven aan de internationale politiek en zoo zijn zij dan eindelijk in staat invloed te oefenen op die politiek. Wij hebben geen gebrek aan leidsters voor onze zaak en propagandisten voor onze be ginselen. In Engeland, bijvoorbeeld, is Miss Maude Royden een van de krachtigste woordvoersters, die steeds is opgekomen voor de rechten der vrouw en voor het doen gelden van den vrouwelijken invloed in de binnenlandsche politiek. In Frankrijk zijn vele vooraanstaande vrouwen, maar in dat land wordt de politie ke invloed der vrouwen en de daarmede ge paaid gaande invloed op de internationale verhoudingen, minder direct geoefend. De Fransche vrouwen zijn er in geslaagd hooge en invloedrijke posities te verwerven in ver schillende loopbanen maar in het politieke leven schijnen zij geen vooraanstaande plaats in te nemen. Er zijn verschillende interna tionale vrouwenconferenties te Parijs ge houden en die werden gekenmerkt door bui tengewone geestdrift en veel spreektalent en ik twijfel- niet of die samenkomsten zullen een invloed ten goede op de Europeesche po litiek gehad hebben. Het valt echter heel moeilijk een juist oordeel te vellen over de vrouwenbeweging in Frankrijk en haar in vloed op de politiek. Voor zoover ik heb kun nen nagaan zijn de Fransche vrouwen er ta melijk wel tevreden mee, geen indirecten po- litieken invloed te hebben. Velen van haar evenwel staan aan het hoofd van groote za ken of bekleeden hooge posities in handel en industrie, juist door deze arbeidsspheer schijnen zij toch haar invloed te doen gel den. De positie van de Fransche vrouwen onder de wetten der Code Napoléon vormt natuur lijk een bron van groote ontevredenheid. Onder deze wetten zijn gehuwde vrouwen niet gerechtigd schenkingen te doen of te ontvangen of zelfs maar brieven te schrij ven of te ontvangen zonder uitdrukkelijk verlof van haar echtgenooten. Dit is onver draaglijk en op' een door mij te Parijs bij gewoonde vergadering werd dan ook heftige verontwaardiging hierover geuit. Een bepaald voorbeeld werd aangehaald op die bijeen komst. Aan de vrouw van een Fransch sol daat was een legaat vermaakt maar zij mocht het niet in ontvangst nemen omdat niet kon worden vastgesteld waar haar man verbleef. De vrouw leefde in bekrompen omstandig heden en had voor eenige kinderen te zorgen maar toch veroorloofde de wet haar niet het geld aan te nemen. Ik geloof dat de zaak tenslotte toch geregeld werd maar voor zoo ver mij bekend is zijn de beperkende bepa lingen van de Code Napoléon nog van kracht. Dit geval toont de noodzakelijkheid aan dat de vrouwen zich organiseeren en strijden voor de gelijkstelling van man en vrouw, voor de wet, niet alleen in Frankrijk, maar in alle landen zoodat, als het doel bereikt is, zij veel beter in staat zullen zijn zich bezig te houden met politiek en met internationale verhou dingen, opdat vriendschap en vertrouw^ tusschen de volken zullen worden gekweekt. (Nadruk verboden). LECTUUR VOOR DE TRAWLER- VISSCHERS. DL .ENTRALE BOND TE IJMUIDEN STICHT EEN ZEEBIBLIOTHEEK. De afdeeling IJmuiden van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft het plan opgevat, een bibliotheek te stichten voor de opvarenden der stoomtrawlers. Met dc uit voering van dit plan, dat ongetwijfeld voor de zeelieden van groot nut zal blijken te zijn, is reeds een aanvang genomen en dank zij de tegemoetkomende houding oer plaat- seijlke boekhandelaars heeft genoemde or ganisatie reeds een flink aantal boeken en tijdschriften voor dit doel ter beschikking. Op eiken trawler, waarvan de bemanning boeken uit de bibliotheek wenscht te betrek ken, wordt een kistje geplaatst, waarin de boeken en tijdschriften bewaard dienen te worden. Deze kistjes, die 10 a 20 boeken kun nen bevatten, zullen telkens verwisseld wor den, zoodat men voor elke reis nieuwe lec tuur meekrijgt. Wanneer zulks gewenscht wordt, worden ook studieboeken voor schip per. stuurman of machinist beschikbaar ge steld. Deze moeten echter speciaal worden aangevraagd. De boeken worden gratis uit geleend. Voor onderhoud en uitbreiding der bibliotheek zal echter een kleine bijdrage betaald moeten worden. Naar wij vernemen is thans reeds geble ken, dat de zeelieden dit mooie werk zeer op prijs stellen. Ook de reeders hebben het met sympathie begroet. Een van hen heeft reeds een aantal boeken voor deze „eerste bibliotheek voor zeevisschers" beschikbaar gesteld. VERGOEDING VOOR VAKONDERWIJZERS. Door mej. Berdenis van Berlekom is het volgende voorstel bij den raad ingediend: De Raad der gemeente Haarlem vereenigt zich met het voorstel van B. en W. tot het uitkeeren van vergoeding voor vakonderwij zers aan de bijzondere scholen voor zoover deze vergoeding betreft de in het voorstel genoemde scholen voor gewoon lager onder wijs. doch noodigt B. en W. uit hun voorstel tot vergoeding van vakonderwijzers aan de U. L. O. scholen terug te nemen om nog eens na te gaan of artikel 101 al. 9 der L. O. wet een andere interpretatie toelaat dan thans door B. en W. gevolgd is. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Van Zondag 9 tot en met Zondag 16 Juni zal door het Ensemble Jacques Sluyters van Amsterdam in den Schouwburg Jansweg een achttal opvoeringen worden gegeven van de wereldberoemde oerklucht „Majoor Wonder olie", militaire klucht in 3 bedrijven van E. Mouzy-Enon (schrijver van „de Big van het 168ste"). De titelrol is in handen van Jacques Sluyters Jr., terwijl de overige rol len worden vervuld door: Truus Post, Marie Braakensiek, Wiesje Bouwmeester, Betty GritVink, Ad. Verzyl, Gerard Arbous, Jacques Siuyters Sr., Willem van der Hout, Theo van Vliet, Frans Bogaert, Joh. Over- becke, H. Kammeyer. Bovengenoemde klucht beleefde meer dan twee duizend opvoeringen waarvan meer dan vier honderd in Neder land. GEMEENTELIJKE DIENST LICHAMELIJKE OPVOEDING In het tijdvak 15—31 Mei zijn in de ge meentelijke zweminrichtingen 35921 baden genomen, verdeeld als volgt Houtvaart. Mannen Vrouwen Abonné's 721 595 35 ets. baden 211 213 10 ets. baden 757 549 Vereenigingsbaden 51 31 Schoolbaden 1394 895 Kostelooze baden 11479 10739 Delft. Abonnés 35 ets. baden 10 ets. baden Vereenigingsbaden Schoolbaden 14613 13021 Mannen Vrouwen 1771 348 1461 70 958 1594 372 1085 53 575 4608 3679 DE COMMUNISTEN EN DE VERKIEZINGEN. Donderdagavond 6 Juni zal de communisti sche partij Holland een vergadering houden in den schouwburg Jansweg. De heer L. de Visser, lid der Tweede Kamer, zal spreken over „Dc communisten en de verkiezingen", de lieer Darsono, verbannen Indonesiër over „de bloedschuld der Imperialisten in Indo nesië". Er zal een film vertoond worden over „de ellende in de Drentsche venen", BROEDERSCHAPS-FEDERATIE- De jaarvergadering. Zondag had in de Humanitaire school te Laren de jaarvergadering plaats der Broeder schapsfederatie onder voorzitterschap van mr. P. IJssel de Schepper. De heer Wegelin zette namens de commis sie „Westerbro" de plannen uiteen voor een Broeherschapshuis gewijd aan de nagedach tenis van mej. Marg. Meyboom. Daarna werd een bezoek gebracht aan het vroegere huis van Prof. Van Rees te Laren, hetwelk even tueel van de erven van Prof. v. Rees zou aan gekocht kunnen worden voor Broederschaps huis. Naar aanleiding van voorstellen uit Bus- sum, Apeldoorn en Haarlem, werd besloten een dagelijkseh bestuur te kiezen naast den Raad van Advies. Na een voortgezette langdurige bespreking over het te stichten Broederschapshuis werd besloten, dat de bestaande commissie in een volgende vergadering met een uitgewerkt plan zal komen. Het voorstel tot uitgave van een nieuw Oriënteeringsboekje, bevattende het werken en streven van alle bij de Broederschapsfede ratie aangesloten groepen, werd aangeno men. Het voorstel tot het zenden van een adres onderteekend door de Broederschapsfedera tie namens alle bij haar aangesloten groepen aan de voorbereidende ontwapeningscom missie van den Volkenbond te Genève werd door het bestuur terug genomen, daar het niet de algeheele instemming der vergade ring had. Bij de rondvraag deelde mevr. Boissevain mede, dat ze met groote liefde het werk van haar overleden echtgenoot inzake „Het Van Rees-Comité" tot stichting van de Van Rees-Aula aan de school der Internationale Broederschap te Laren krachtig hoopt voort te zetten. Met een rede van den voorzitter, waarin hij opnieuw aandrong op het hoog houden der Broederschapsgedachte, werd de verga dering gesloten. DEPARTEMENTSVERGADERING NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het departement Haarlem der Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Han del hield Dinsdagavond in de tuinzaal van Brinkmann de jaarlijksche algemeene leden vergadering die slechts door twee leden be zocht was. De voorzitter, de heer G. J. Droste Jr. deelde na de opening mede, dat de secretaris, mr. A. J. R. Mauritz, door ziekte verhinderd was om aanwezig te zijn. Daar hij de notulen niet ingezonden had, moest de lezing daarvan tot een volgende vergade ring uitgesteld worden. De voorzitter las in zijn plaats het jaarverslag over 1928 voor. Op 31 December van dat jaar telde het departe ment 203 leden en 35 donateurs. Er hadden zes ledenvergaderingen palats in vijf waar van een lezing werd gehouden, respectieve lijk door de heeren J. C. Peereboom over het ontstaan van een modern dagbladbedrijf, Jlir. C. J. A, Reigersman over uibreidings- plannen en verkeerswezen, ir. v. d. Wal over de Zuiderzeewerken dr. ir. B. Bölger over de positie van den werknemer in de bedrijven en ir. Corver over geluidsproductie in ver band met de sprekende film. Mr. W. E. van Waveren moest in het afgeloopen jaar we gens drukke werkzaamheden bedanken als secretaris.. Het financieel verslag geeft als totaal aan ontvangsten aan een bedrag van f 4165.31, waaronder het saldo 1927 a f 1963,76 en een bedrag aan contributies van f 1897. Het to taal der uitgaven bedraagt f 1336.61, zoodat er een voordeelig saldo is van f 2828,70. Het rapport van de Commissie tot het na zien van de rekening en verantwoording over 1928 was bij het financieel verslag niet inge zonden, doch een der leden van deze com missie, de heer Taco Mulder deelde monde ling mede, dat de commissie de rekening accoord bevonden heeft. De aanwezige leden, de heeren C. F. H. Maas en Taco Mulder werden benoemd in de Commissie tot heb nazien van de rekening over 1929. Voor de bestuursverkiezing was een voor stel ingekomen van den heer J. A. v. Daa- len om den heer J. H. A. Kruimel te verkie zen in de vacature ontstaan door het aftre den van den heer H. Smidt van Gelder. Aldus besloot de vergadering. Ingeval de heer Kruimel de benoeming niet aanvaardt, zal de heer H. Franken Jr. die door het bestuur als aanvullend candidaat gesteld was, zijn plaats innemen. Voorts werd besproken de agenda van de algemeene vergadering der Maatschappij, die 28 en 29 Juni te Leeuwarden gehouden wordt. De afgevaardigden zullen ten aanzien van alle agendapunten vrij mandaat hebben. De agendapunten gaven geen aanleiding tot discussie. Tot afgevaardigden, die het departement in onbeperkt aantal aanwijzen mag, werden benoemd de heeren J. C. Peereboom, B. F. Enschedé en C. F. H. Maas, die zich bereid verklaarden de benoeming aan te nemen. Met woorden van dank aan het adres van den heer Smidt van Gelder, voor het door hem als bestuurslid verrichte sloot de voor zitter de vergadering. „ZUIGELINGENZORG" IN 1928. Verschenen is het twintigste jaarverslag van de vereeniging „Zuigelingenzorg". Gedu rende 1928 werden 602 zuigelingen ingeschre ven, van de gedurende 1927 ingeschreven zuigelingen bezochten nog 253 de bureaux in 1928. Dus een totaal van 855. De verdeeling van de bureaux was als volgt: Jacobijnestraat 258, Amsterdamstraat 126, Soendaplein 218. Hiervan waren afkomstig uit Haarlem 575, Bloemendaal 4, Heemstede 10, Velsen 2, Haarlemmerlied e 1, Wijk aan Duin 1, Zand voort 2, Ilillegom 2, Lisse 1, Hoofddorp 3, Amsterdam 1. De leeftijden waren van 0 tot 15 maanden. Het aantal zuigelingen dat in de eerste levensmaand werd ingeschreven is iets ge daald. Er werden in totaal 7532 adviezen ge geven. Het aantal huisbezoeken bedroeg 6288. Vorige jaar waren deze cijfers 7409 en 5974. Bij een stijging van het aantal ingeschre ven zuigelingen neemt het aantal, waarvoor in de melkkeuken voedsel wordt bereid ieder jaar af. Van 8 daalde het in 1928 tot 3. Voor hen werden 220 flesschen eïwitmelk toebe reid. Aan 22 moeder werd in totaal 700 Liter pap of melk verstrekt. De moedercursussen werden door 40 moeders bezocht. Het aantal bezoeken aan het bureau Soen daplein steeg van 166 tot 218, betere huis vesting wordt daardoor een hoe langer hoe dringender noodzaak. Goede statistische gegevens over het voor komen van ziekten bij zuigelingen ontbreken, het sterftecijfer blijkt echter aanzienlijk ge daald te zijn. In 1907 was het 7, in 1908 10,9, in 1927 4,1 en in 1928 3.4. Het aantal donateurs bedraagt 22 (23). het aantal leden 209, het aantal begunstigers 45. De rekening van de penningmeesteresse vertoont een nadeelig saldo van 391,33 1 2. De inkomsten der Consultatiebureaux be droegen 1891.—, PERSONALIA. De nagenoemde gediplomeerden van de Middelbare Technische School te Haarlem zijn benoemd in de navolgende betrekkingen: Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heerJ. P. Alberding tot technisch employé bij de firma Harrisons en Crosfield Ltd. te Londen, voor hun filiaal te Bandoeng (Java). Afdeeling Electro-technïek de heer J. D. G. Montenberg als teekenaar-constructeur bij de Glasfabriek Leerdam te Leerdam. Afdeeling Scheepsbouwkunde de heer M. J. de Bilt als scheepsbouwkundig teekenaar bij de Scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam; de heer L. W. Keukelaar als assistent bij den technischen dienst van de K. N. S. M. te Amsterdam. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 6 Juni 1929, des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Toccata F gr. t., J. S. Bach. 2. Sarabande grave, F. Couperin. 3. Prélude, Fugue et Variation, César Franck (Op verzoek). 4. Prière, Jos. Jongen. 5. Bénédiction nuptiale, Th. Dubois. 6. Choral Song, S. Wesley. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 4 Juni 1929. 1. J. Wittebrood, handelaar in celluloid, wonende te Zaandam, Rembrandtstr. 21. Cu rator Mr. Mej. M. Kluitman, wonende te Haarlem. 2. M. Dekker, manufacturier, wonende te IJmuiden, Willemsplein 20. Curator Mr. K. Westerling, wonende te IJmuiden. 3. H. Mulder (M.), bakker, wonende te Beverwijk, Koningstraat 32, Curator M~ J. A. B. ~~nders, wonende te Beverwijk. 4. J. F. C. Carton, vroeger behanger, thans winkelier, wonende te Haarlem, Doelstraat 14, Curator Mr. F. van der Goot, wonende te Haarlem. 5. L. M. J. Taminiau, koopman in verband- artikelen, wonende te Haarlem, Parklaan 12. Curator Mr. G. W. C. Pliester, wonende te Haarlem. Rechter-commissaris Jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. Vernietigd werd het faillissement van W. Hangjas, wonende te Haarlem, failliet ver klaard 28 Mei 1929. Curator Mr. S. Groen, wonende te Haarlem. VERKIEZINGSGEKALK. Op menschen en straatsteenen. Het Volk meldt, dat een communist Zater dagavond, op het Johan Daniël Meyerplein in Amsterdam, juist voor den ingang van de nieuwe Synagoge, een aanbeveling voor Wijnkoop schilderde. Een voorbij gangster maakte daar aanmer king op, waarbij zij steun ondervond van an dere voorbijgangers, die daar evenzoo aan stoot aan namen. Men vroeg den schilder, waarom het nu juist noodig was, juist voor de stoep van het kerkgebouw en bovendien op den Sabbathdag te schilderen, terwijl bo vendien het was ongeveer negen uur de avonddienst in de Snagoge spoedig zou beginnen. De communist antwoordde, dat hij met dat alles niets te maken had. Er mag op straat geschilderd, worden, en voor de rest interesseerde het hem niet, of hij voor een woonhuis of voor een ander gebouw schil derde. Toen de volksoploop nog was aange groeid, moet de communist ook nog onder: Kiest Wijnkoop, in Hebreeuwsche letters ge schilderd hebben: En niet: de Visser! Daarop kwam het tot daden! De juffrouw schopte de kalkbus om; de communist gooide met de rest van de kalk om zich heen, waardoor het goed van verscheidene menschen bedorven werd en een jongen, die kalk in de oogen kreeg, moest bij een apotheek behandeld worden. 'S-GRAVELAND EN GOOILUST. „NIETS AAN VERLOREN" ZEI DE LOCO-BURGEMEESTER. De N. R. Ct. schrijft: Het gemeentebestuur van 's-Graveland heeft ons een uiteenzetting gegeven hoe men er toe is gekomen om, ondanks de ingedien de bezwaren, vergunning tot den bouw van de kininefabriek te verleenen. De secretaris en de waarnemende burge meester deelden mee, dat het college, ten einde zich van de werking van de kinine fabriek op de hoogte te stellen, zich naar Maarsen had begeven, waar een dergelijke fabriek is gevestigd. Zij hadden nog nooit een zoo nette fabriek gezien. De directie had nog verzekerd, dat er geen last zou zijn te duch ten. Vervolgens had het gemeentebesuur ad vies ingewonnen van de gezondheidscommis sie in 'het Gooi en van den rijksdienst voor zuivering van afvalwater in Den Haag. Beide hadden voorschriften gegeven om onaangename gevolgen van de afvalstoffen en het afvalwater te voorkomen, dus toen waren B. en W. gedekt. Maar. zoo vroegen wij, hebt u gewezen op de nabijheid van Gooilust? Men weet wel, dat Gooilust er ligt, dat is toch geen geheim, was het antwoord. Het zal de beesten van Blaauw niets hinderen. Wij kunnen daarvoor ook niet de industrie te genhouden. En wat de bezwaren van Hilver sum betreft: Hilversum gunt 's-Graveland de industrie niet. Op eigen gebied zou het geen bezwaar hebben gemaakt. Heeft Hilver sum geen last van de houtfabriek? die geeft meer stank en rook dan de heele kininefa briek. De adressen van Heemschut en Natuurmo numenten? vroegen wij. Een schouderophalen was het antwoord. Maar, merkten wij op, uw eigen adviseur heeft ook aangeraden de fabriek daar niet te stichten. Nu ja, aleen om het natuurschoon; dat is geen reden, was het antwoord. Maar het terrein komt niet eens voor als industrieterrein op het uitbreidingsplan, waagden wij nog op te merken. Goed, maar dan toch wel in de buurt. Wat is nu een uitbreidingsplan. Bovendien: het plan is nog niet in den raad geweest. Zoudt u het niet jammer vinden, als Gooi lust als roem van 's-Graveland verloren ging? Niets aan verloren; het is mooi, maar er is zooveel moois, ik ben meer dan 50 jaar tuin baas op buitenplaatsen geweest en ik ben nu 88. Ik zou het erg hebben gevonden als de weg, die nu gemaakt wordt, over de plaats gelegd was. Dat hebben ze verleden jaar nog weten tegen te houden, maar u moet ook re kenen dat Gooilust niet altijd kan blijven bestaan en wij willen langs de vaart fabrie ken hebben. Alle beesten en planten kunnen voor de wetenschap heel mooi zijn, maar die brengen lang zooveel belasting niet op als de fabriek. Als de kininefabriek in de kom van het dorp had gekomen, zou mijnheer Blaauw geen bezwaar hebben gemaakt, maar dat willen wij niet. Maar met dat al, de fabriek zal geen schade doen aan Gooilust. Wij willen niet plagen, maar wij komen op voor den bloei van 's-Gra veland. De Raad van State zal ons recht doen. Al die stukken in de couranten over drijven. Hebt u ze gelezen, secretaris? Ik wil ze niet lezen, antwoordde deze. Zij zijn niet zoo lang, zei de waarnemende burgemeester, u kunt ze best lezen. Ik heb het ook gedaan. Ik lees ze niet, het kan mij niets schelen, antwoordde de secretaris. Hiermede was de uiteenzetting tevens ge ëindigd. NEDERLANDSCH OUD-CONSUL TE KOWNO VOORTVLUCHTIG. OPLICHTING VAN VERSCHILLENDÉ BANKEN. Uit Kowno wordt aan de N. R. C. gemeld:' Groot opzien heeft in de hoofdstad van Litauen gebaard het verdwijnen van den vroegeren Nederlandschen consul J. S. v. d. L., die hier groote schulden heeft gemaakt. De verkoop van zijn bezittingen heeft slechts 20.000 lit opgebracht, een bedrag dat voor geen tiende toereikend is om de vorderingen te dekken. Verscheidene Litausche Banken hebben bovendien aangifte gedaan, door den gevluchten consul te zijn bedrogen, g DE DOCUMENTEN-AFFAIRE. En de reis van den Belgischen kroonprins. De bekende Belgische documenten-affaire was aanleiding voor een pijnlijk moment voor Indië's doorluchtigen gast, graaf De Reühy. Het bericht van deze knoeierij kwam ook aan boord v.an de „Sirius", terwijl men aan tafel zat en gaf majoor Raquez, die den graaf vergezelde, aanleiding tot de opmer king, dat de Nederlanders toch eigenlijk verkapte Duitschers waren. De kapitein van de „Sirius" stond na deze opmerking kalm op, boog voor den graaf en verliet de sa lon. Graaf De Réthy, die bleek van woede werd, ging den kapitein na en bood zijn excuses aan voor de ondoordachte uitlating van zijn adjudant en dwong dezen, even eens verontschuldigingen aan te bieden. Het gevolg v,an het incident is een ver wijdering geweest van majoor R., gedurende vier dagen uit de omgeving van den graaf De Réthy, De nadere uiteenzettingen langs telegrafi- schen wef brachten wederom de nodige toe nadering tusschen de betrokken opvaren den, aldus de Nieuwe Soerabjasche Courant, ONBEWAAKTE OVERWEGEN- JHR. DE MURALT VOORSPELT ONTSPORINGEN. Jihr. ir. R. R. L. de Muralt schrijft aan de Tel. o.a.: In een plattelandsblaadje lees ik dat de ongelukken op onbewaakte overwegen door gaans het gevolg zijn van „onoplettendheid" van de betrokken slachtoffers of van hun ge leiders. Inderdaad! die opmerking is volkomen juist. Wanneer straks op den beruchten onbe- waakten overweg te Rilland Bath, een aan rijding plaats heeft van een mailtrein met een met zware steenen of ijzeren voorwer pen geladen vrachtauto, dan derailleert die mailtrein zoo goed als zeker (misschien wel door een dronken chauffer). Met de ontzettende gevolgen van dien! Een trein met minder vaart (bot-singtheorie) derailleert misschien wel eerder, doch de ge volgen zijn dan minder erg. Geen spoor weg-ingenieur die zoo'n déraillement niet verwachten kan of mijn veronderstelling „gewaagd" durft te noemen. Ik heb voor mij liggen een desbetreffende uitspraak van de meest bevoegde zijde. Ik acht mij verplicht, te moeten voorspel len, dat de kans op het ontstaan van een déraillement op meerdere onbewaakte over wegen in ons land te verwachten is. VERKOOP VAN DEN GROND VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT? NOG NIET EENS OVER DE KOOPSOM. In de laatste veertien dagen worden, door de, daartoe door de statuten der N.V. „Pa leis voor Volksvlijt" bevoegde, directeur en commissarissen, met een groep groot-indus- trieelen onderhandelingen gevoerd, over den verkoop van het door den brand vrijgeko men terrein van het Paleis voor Volksvlijt. De besprekingen zijn nog niet beëindigd, meldt het Hbld. De stagnatie ligt aan het elkaar nog niet naderen vsn partijen, ten opzichte van de koopsom. Bij de transactie is betrokken èn de grond waarop het Paleis heeft gestaan, èn de tuin waarop een servi tuut van nietbebouwing rust, zoolang de winkelgalerijen intact blijven. De desbetreffende conferenties worden voortgezet, binnenkort zal met betrekking tot deze beraadslagingen, een eindbeslissing worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10