BUITENLANDSCH OVERZICHT MACDONALD ZAL HEDEN DEN KONING BEZOEKEN DE DESKUNDIGEN TE PARIJS ZIJN TOT OVEREEN STEMMING GEKOMEN. WEENSCHE BRIEF GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 JUNI 1929 Het moet al vrijwel vaststaan hoe het nieuwe Engelsche ministerie zal zijn samengesteld. De quaestie van de ontwapening. 'Van onzen Weenschen correspondent.) Sprekende en zingende brieven. Kent ge uw eigen stem? MacDonald premier? De leider der Arbeiderspartij MacDonald is uitgenoodigd om heden te Windsor een on derhoud met den koning te hebben. Verwacht wordt, dat hem opdrecht gege ven zal worden om een nieuw ministerie sa men te stellen en dat hij die opdracht aan vaarden zal. Met belangstelling wordt afgewacht of MacDonald aan de Liberalen (Lloyd George) steun zal vragen en onder welke voorwaar den die dan (eventueel) verleend zal wor den. Reuter seint ons: Wanneer MacDonald zijn opwachting bij den koning maakt, zal hij zonder twijfel de opdracht tot kabinetsvorming aanvaarden en de namen mededeelen van zijn collega's, die hij voornemens is uit te kiezen voor de voor naamste posten in het ministerie. Men meent te weten, dat MacDonald daartoe in staat zal zijn, omdat de toestand van het oogenblik door de Arbeiderspartij is voorzien, die op alle eventualiteiten was voorbereid. In politieke kringen meent men, dat Thomas minister van Buitenlandsche Zaken zal wor den. Henderson van Binnenlandsche Zaken, Snowden kanselier van de Schatkist, terwijl MacDonald het premierschap en de functie van eerste lord van de Schatkist voor zijn rekening zal nemen. Het tegenwoordige kabinet blijft in tech- nischen zin aan het bewind, totdat de offi- cieele zegels aan de opvolgers zUn overhan digd, hetgeen waarschijnlijk de volgende week zal plaats hebben. Het is waarschijnlijk, dat MacDonald na de formaliteiten der installatie van de nieu we regeering een korte vacantie zal nemen. De verkiezingscampagne heeft veel van zijn niet zeer sterk gestel gevergd. Het bestuur der Arbeiderspartij komt he den, Woensdag bijeen ter bespreking van de algemeene politiek, te volgen wanneer het parlement r menkomt, en van de groote lij nen van wetgeving, neer te leggen in de troonrede. Baldwin blijft in de politiek. De „Times" spreekt tegen, dat Baldwin zich uit de actieve politiek zal terugtrekken. Hij is bereid leider van de conservatieven te blijven, ook nu de partij in de oppositie 'gaat. Zijn denkbeelden over ontwapening. In liet kort hebben wij al gemeld, wat MacDonald aan den Londenschen correspon dent van de Vorwarts gezegd heeft over het resultaat van de verkiezingen en het streven naar ontwapening. Ter aanvulling is nog te melden, dat Mac Donald verklaarde: „Onze overwinning gaf aanleiding tot een stroom van telegrammen uit de geheele we reld. Alle landen komen onder deze geluk- wenschen voor, met de veelbeteekenende uit zondering van Rusland. De verkiezingen hebben voor alles twee dingen duidelijk aan getoond; ten eerste wil het land een andere regeering en ten tweede wil het zijn belangen in de regeering vertegenwoordigd zien door de Arbeiderspartij. Misschien zou men nog éen derde gevolgtrekking uit den verkiezings uitslag mogen maken. nl. dat de natie elke derde partij ongewenseht acht". Bijna geprikkeld voegde MacDonald er aan toe, dat de liberalen hem niet interesseerden, een gezegde, dat hij later nogmaals met grooten nadruk herhaalde. Op de vraag van den correspondent, of hij geloofde, dat in de huidige situatie door En geland met succes stappen op het gebied der buitenlandsche politiek konden worden on dernomen, antwoordde MacDonald: „Het is altijd tijd iets te doen en de dingen vooruit te drijven. Als wij morgen aan het bewind komen, zullen wij den volgenden dag begin nen de situatie te peilen en onze voelhorens uit te steken". MacDonald protesteerde tegen iedere po ging, hem vast te leggen op bepaalde formu les. De juiste methode is, volgens hem, te be ginnen met gesprekken tusschen staatslieden en diplomaten en deze internationale uiteen zettingen voordurend op gang en in beweging te houden, om te verhinderen, dat een stag natie als de huidige intreedt. Met betrekking tot de ontwapeningskwes tie maakte hij eenige zeer belangwekkende opmerkingen van politieke beteekenis. Hij maakte een principieel onderscheid tusschen kleine en groote staten. Deze bevinden zich in een geheel verschillende situatie. „Er be staat geen klein land, dat zich werkelijk kan verdedigen. Wordt het aangevallen, dan hel pen 10.000 man en een pantserkruiser niets. Het kleine land kan zich noch militair noch politiek, tot op zekere hoogte, beschermen. Een groote natie bevindt zich in een «eni germate andere situatie. Zij kan zich in po li; iek opzicht tot op zekere hoogte beschermen Haar militaire macht vormt voer haar een inzet, op grond waarvan zij onderhandelin gen kan voeren. Derhalve heeft haar feite lijke ontwapening een internationale ontwa peningsovereenkomst tot voorwaarde, zoodat haar uoiitick, wat de kwestie der ontwape ning #:trcft. gaat in de richting van het verkrijgen van zulk een internationale over eenkomst. Het is de politiek der Arbeiderspartij te streven naar samenwerking tusschen de Europeesche staten. In geen geval mag En geland voor een der Europeesche staten par tij kiezen, of wel het eene land tegen het andere land uitspelen. Noodig is, dat alle van goeden wille zijn, opdat de problemen worden opgelost, welke berusten op angst, argwaan of economische oorzaken. Resultaat kan slechts worden verkregen door weder- zijdsche overeenstemming en overeenkom sten. Amerika en de vlootbeperking. De „Daily Telegraph" had medegedeeld, dat president Hoover nog wat wil wachten met de eerste stappen tot voorbereiding van dc marinebegrooting voor het volgende jaar, in de hoop dat er intusschen een internatio nale grondslag voor vlootbeperking zal wor den gevonden. Nu seint Reuter uit Washington: President Hoover overweegt geen enkele wijziging in het Amerikaansche plan tot aanbouw van kruisers, tenzij tusschen de voornaamste zee-mogendheden een overeen komst bereikt wordt inzake vermindering der bewapening ter zee. In officieele kringen spreekt men voorts het bericht tegen volgens hetwelk de regeering van Hoover een ant woord zou hebben gevraagd van de voor naamste zeemogendheden nopens de beper king der bewapening ter zee eenige maan den vóór de opstelling van de Amerikaansche marine-begrooting. Tot zoover Reutor. Het is evenwel aan te nemen, dat als in Engeland een Arbeidersministerie optreedt dit feit invloed zal oefenen op de vlootpolï- tiek van Engeland en Amerika. Engeland zal dan ongetwijfeld willen medewerken om in derdaad tot beperking van bewapening te komen. Vaz Dias verneemt nog uit New-York: Berichten uit Washington beperken steeds meer de verklaringen van Hoover en Stim- son inzake de vlootontwapeningskwestie. Volgens de meening van toonaangevende kringen in Washington is het bijeenkomen van een ontwapeningsconferentie der groote machten voor den zomer van 1931 nauwelijks te verwachten. Daarbij moet in het oog wor den gehouden, dat het program der 15 nieu we kruisers doorgevoerd zal worden. De re geering Hoover streeft zeer openlijk naar ge lijkheid van vloten van Engeland en Ame rika. De bladen leggen er den nadruk op, dat er alleen sprake kan zijn van gelijke Ameri kaansche en Engelsche vloten. Ontwape ningsconferenties, die een dergelijk resultaat niet hebben, zijn doelloos. Ook Lord Cecil over ontwapening. Op uitnoodiging van het comité voor in ternationale gedachtenwisseling heeft Lord Cecil in den senaatszaal van den Rijksdag een voordracht gehouden over de ontwape ning, waarin hij o.a. zeide, dat de verminde ring der bewapeningen alleen kon- geschie den langs den weg van internationale over-, eenkomsten. Alleen dan kan zij duurzaam zijn. Een moreele verplichting der groote Europeesche Staten om te ontwapenen, is op zijn minst gesproken niet te betwijfelen. Even groot ais de nadeelen van een onbe perkte bewapening zijn de voordeelen van een vermindering van bewapening: bezui niging, nakomen der verdragsverplichtingen, herstel van internationaal vertrouwen en daarmede een beslissende overwinning op weg naar den vrede. De Locarno-verdragen zijn reeds een groote vooruitgang. Het is alleen 'betreurenswaardig, dat deze alleen de grenzen van Duitschland en niet geheel Europa betreffen. Hij gaf uiting aan de verwachting, dat een wederopnemen der ontwapeningsonder handelingen tot een overeenkomst zouden voeren. Zelfs het voorloopig besluit inzake de reserves scheen hem niet zoo noodlottig te zijn. Een overeenkomst met betrekking tot de vloten zou van buitengewonenen moreelen in vloed zijn op de geheele ontwapeningskwestie Men heeft dan ook alle reden vol vertrouwen de toekomst tegemoet te zien, zoo besloot deze Engelsche politicus. Het Herstelvraagstuk. Omtrent de Dinsdagmiddag gehouden plenaire zitting der deskundigen-conferentie te Parijs, wordt gemeld, dat over alle es- sentieele punten overeenstemming werd be reikt. De deskundigencommissie zal zich thans met den meesten spoed aan de laatste werkzaamheden wijden, in de verwachting, dat het rapport tegen het einde dezer week ter onderteekening gereed is. Het vraagstuk der Belgische marken is evenwel in deze zitting niet aan de orde gekomen. Dinsdag heeft Geheimrat Kastel in een schrijven aan den Amerikaanschen deskun dige Lamont op grond van een ruggespraak met de rijksregeering, een nadere verklaring gegeven van den brief van Schacht, waarin hij nadrukkelijk verklaarde dat dc Duitsche Rijksregeering bereid is onmiddellijk de on derhandelingen met de Belgische regeering te openen en verder van meening is, dat de territoriale 'kwesties (Eupen en Malmedy) buiten de onderhandelingen moeten worden gesloten. Tenslotte bevat het schrijven de verzekering van de Rijksregeering, dat het Youngplan eerst van kracht zal worden wanneer de onderhandelingen van de Duit sche en Belgische regeering tot een positief resultaat zijn gekomen. Van anderen kant wordt nog gemeld: lo. De Belgische deskundige krijgt de ver zekering, dat de onderhandelingen met Duitschland over de vergoeding der in België achtergelaten marken terstond een aanvang zullen nemen, d.w.z. voor zoover Ritter in staat zal zijn Berlijn te verlaten; de onder handelingen zullen waarschijnlijk in'Brussel plaats vinden. 2o. Het probleem van een regime-veran dering mag tijdens deze onderhandelingen niet worden aangeroerd. 3o. België zal dezelfde garanties verkrijgen die het bij ecu voorafgaande onderteeke ning van een overeenkomst inzake de mar kenkwestie zou hebben gehad, d.w.z. België zal met betrekking tot de van het land ge vorderde financieele satisfacties in zooverre zekerheid verkrijgen, als shet Dawespian na 1 September van kracht blijft, voor het geval er tusschen Duitschland en België geen overeenstemming zal zijn bereikt. DE VOLKENBOND. DE RAADSVERGADERING TE MADRID Uit Madrid wordt ons geseind: Op het oogen'olik staat de stad, waar een verzengende hitte heerscht, geheel in het teeken der naderende Raadsvergadering van den Volkenbond. Hedenavond arriveeren de Italiaansche, Duitsche en Japansche delega ties. Van het V. B.-secretariaat is Marchese Paolucci- eveneens aangekomen. Op 10 Juni a.s. zal generaal Primo de Rivera in het mi nisterie van buitenlandsche zaken allen af gevaardigden een officieele ontvangst berei den, waaraan meer dan 100 personen zullen deelnemen. Verder staat nog een receptie bij koning Alfonso cp het program. RUSLAND EN CHINA. NIEUWE ARRESTATIES VAN RUSSEN. Reuter seint uit Sjanghai, dat de Rus sische consul-generaal te Moekden en de vice-consul te Charbin, alsmede de directeur van den Russischen Oosterspoorweg zijn ge arresteerd door militairen, die den trein waarin de Russen zich bevonden, aanhiel den. Zij werden aan de Chineesche autoriteiten overgeleverd. DE STAKENDE POST AMBTENAREN TE PARIJS. VOORLOOPIG VOOR 24 UUR! Wij hebben reeds onder telegrammen in ons vorig nummer medegedeeld, dat de Pa- rijsche postambtenaren Dinsdagmorgen een proteststaking van 24 uur begonnen zijn. De ooi-zaak is de straf die de regeering opgelegd heeft aan de postambtenaren van het hoofdpostkantoor te Parijs die Vrijdag 5 uur gestaakt hadden, omdat zij ontevreden waren, omdat geen gehoor gegeven was aan hun eischen 'om het loon te vefhoogen, ter wijl wel 24 francs werden ingehouden van het loon voor de kosten der uniformen. 191 postmannen werden door de >regeering gestraft met schorsing voor een maand, met inhouding van het salaris. De Parijsche correspondent van 't Han delsblad seinde Dinsdag: Ofschoon de staking niet algemeen is in mijn buitenwijk kreeg ik mijn eerste be stelling thuis, zij het dan ook met een paar uur vertraging wordt er toch door zeer vele bestellers aan meegedaan en speciaal in de zaken-buurten in het centrum hebben Dinsdagmorgen in het geheel geen bestel lingen plaats gehad. Begrijpelijkerwijze veroorzaakt dit een bijzonder gevoelige- stag natie in het Parijsche zakenleven. Het gevaar dreigt, dat als de regeering bij haar strenge houding volhardt, ook de an dere categorieën van postbeambten gaan meedoen, onder welke groote ontevreden heid heerscht en dat wij een algemeene post en telegraaf staking tegemoet gaan. De fede ratie van postbeambten, die de meer ge matigde elementen omvat, vergadert heden (Dinsdag) avond om haar houding vast te stellen. Onder het publiek toont men veelal sym pathie voor de stakers, en de last, die iedereen ondervindt, brengt de menschen er. toe, de houding van de regeering af te keuren. Men oordeelt over het algemeen, dat ze noodeloos hard is opgetreden, ook al is theoretisch waar, dat stakingen van ambtenaren veel ernstiger zijn dan die van arbeiders in particulieren dienst. De opwinding in postkringen door het ge heele geval gewekt is nogal verontrustend en doet de mogelijkheid van een langere en algemeene staking voorzien. Waarschijnlijk zal in de Kamer wel de 'interpellatie-aanvraag worden ingediend, die de regeering gelegenheid zal geven zich voorloopig omtrent haar bedoelingen uit te spreken. Nader wordt uit Parijs geseind: Volgens de communistische vakvereeniging is de proteststaking van 24 uur algemeen geweest, maar volgens de directie van de posterijen heeft slechts een derde van het personeel het stakingsparool opgevolgd. Er zijn 33 inhechtenisnemingen gedaan, in ge vallen dat stakers werkwilligen trachtten te hinderen. Hoewel Dinsdag de bediening van de meeste arrondissementen abnormaal was, meende de onderstaatssecretaris van poste rijen en telegrafie, dat indien de staking voortduurde, een geregelde dienst zou wor den verzekerd. De stakende postbeambten zijn tijdelijk door 500 politie-agenten vervangen. DEPRAAGSCHE SPIONNAGE- AFFAIRE. Uit Praag wordt ons gemeld: Naar thans bekend wordt is de gearres teerde spion kapitein Falout, die in het oude Oostenrijksche leger onder-officier was. Na de omwenteling werd hij in het Tsjechische leger tot officier bevorderd en toegevoegd aan de operatie-afdeeling van den gene- raJen staf. Falout was zoo'n goede ka-acht, dat hij door generaal-inspecteur Podhajsky tot zijn adjudant benoemd werd. Voor eenige maanden was hij op eigen verzoek gedetacheerd bij de actenafdeeling van het ministerie voor landsverdediging doch hij bleef in voortdurend contact met de operatie- afdeeling. Zijn financieele toestand was vroeger niet best. Den laatsten tijd was die zeer verbeterd, hetgeen, evenals zijn licht zinnige levenswijze de aandacht getrokken had. Het onderzoek is buitengewoon lastig, daar men niet weet op welke wijze hij de acten heeft bemachtigd. Alle gewichtige stukken en mobilisatieplannen zijn in bijzondere safes ondergebracht, waarvan slechts 2 sleutels zijn. Het openen vergt veel tijd. Men neemt aan dat het Falout niet gelukt is belangrijke papieren te bemachtigen. DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. De koning heeft Dinsdag een kalmen dag gehad. Zijn toestand is onveranderd. Hij lag te bed, toen hij Baldwin ontving en zijn ont- 1 slagaanvraag aanvaardde. Weenen, 27 MeL Hebt ge wel eens uw eigen stem gehoord.? Kent ge den klank en den toon van uw eigen stem? Weet ge, hoe u spreekt, en hoe snel ge spreekt, en of uw stem zacht en vriende lijk is en melodieus, of kraakt of krijscht of hard is en onaangenaam klinkt? Neen, ge kent uw eigen stem niet, gij hebt haar nooit gehoord, zooals anderen haar hooren, gij hebt er geen flauw idee van, hoe zij anderen in de ooren klinkt. Gij zoudt ver wonderd staan te kijken, wanneer gij dit plotseling met een eigen onpartijdig oor zoudt kunnen hooren, als buitenstaander uw eigen stem van zekeren afstand tot u toe te kunnen laten komen. Welnu, gij kunt het genoegen van deze verbazing hebben, gij kunt u zelf hooren spreken, zoo vaak ge maar wilt. Gij kunt en kele woorden in een microphoon spreken, een nieuw-uitgevonden apparaat brengt uw woorden of uw zang of uw piano of viool spel, kortom alles, wat ge maar wilt, op een nieuwe, nog onbespeelde gramophoonplaat over en nauwelijks zijt gij gereed, of ge kunt de plaat zelf met een vexeerstof inwrijven en haar dan onmiddellijk op een gewonen gramophoon laten draaien. En gij hoort dan uzelf! Dat is een nieuwe uitvinding van drie Weeners, Chmielowski, Katscher en Vavrina geheeten, die gedurende eenige jaren aan hun project hebben gewerkt en die thans de hun op uitmuntende wijze gelukte uitvin ding onder den naam Melophoon in den handel brengen. Op de bovenste verdieping van een reusachtig Weensch warenhuis aan de Mariahilferstrasse hebben zij een atelier ingericht, een ieder kan daar heengaan en een plaat van zichzelf laten opnemen. Het duurt maar een enkel oogenblik en dan kunt ge weer naar huis gaan, met de plaat in uw zak. Deze platen bestaan uit een nieuw mate riaal: zij zijn buigzaam als papier, zij zijn uiterst dun en bijzonder licht, zij nemen haast geen plaats in, de kleinste kunt ge ia een gewoon briefcouvert stopoen en in den binnenzak van uw zak dragen. Gij kunt er op trappen, gij kunt er mee in het rond wer pen, gij kunt hen tegen een muur keilen, gij kunt ze van de zesde of zevende of nóg hoo- gere verdieping van uw huis op de straat la ten vallen, zij breken niet, zij barsten niet, zij blijven ongeschonden, en ook kunt ge trachten hen in brand te steken, zij vatten geen vlam. Bovendien zijn zij goedkoop, zóó goedkoop, dat geen enkele andere gewone gramophoon plaat, die gij in een winkel koopt, het erbij haalt. Voor een kleine plaat (gewoon brief- couvertformaat) betaalt ge slechts in Neder- landsch geld omgerekend veertig cents. Ge behoeft nooit meer lastige brieven te schrijven, die u veel tijd kosten, ge kunt uw vijanden precies de waarheid zeggen, gij kunt hen uitschelden, gij kunt hen uitvloe ken, gij kunt hen alle mogelijke beleedigingen naar het hoofd slingeren, spreekt slechts in de microphoon en gij stuurt den gehaten te genstander, uw concurrent of medeminnaar een gramophoonplaat in zijn huis, waarvan hij „plezier" zal beleven. Gij kunt uw vrienden en verwanten eigen gemaakte gramophoonplaten bij wijze van brief sturen. Ge begint te spreken: „Hier alles wel, ik maak het goed, ik hoop, dat jeiui dat ook doen, ik heb hier vandaag erg lek ker weer ik heb mijn grijze voorjaarspak aangetrokken, ik heb vanmorgen herrie ge had met mijn hospita, ze was weer brutaal tegen me en ze kwam met een overdreven hooge rekening opdagen, ik heb haar echter buiten de deur gezet. Gisteren kreeg ik een brief van tante Grietje, die klaagde over jicht in haar been, de arme ziel. Kan het ook niet' helpen dat ze al zoo oud is geworden. Neef Piet schijnt trouwplannen te hebben, de stommeling. Dag lieve luidjes, in haast, jeluiDan stopt ge de plaat in een enveloppe en ge stuurt het geheele gevalletje weg. Makkelijk, is het niet? Ofwel, ge hebt een meisje of een verloofde en gij wilt dat het goede kind weer eens iets van u „hoorf'.Ze kan dan werkelijk hooren,gij gramophoon-schrijft haar: „Liefste Aaltje, ik ben verlegen om een praate, ik wil graag weten, hoe het je gaat, ik heb zulk een ver langen je weer eens te zien, ik stuur hierbij een stukje van mijn stem. opdat je met eigen ooren hoort, dat ik nog leef en dat ik niet ziek of verkouden ben, want mijn stem is niet heesch! Lieveling, ik houd nog evenveel van je als vroeger, neen, misschien nog méér!" En dan komt een zucht! „Laat ook gauw eens wat van je hooren. Innig gekust, je Zoodoende zullen mettertijd alle liefdes brieven uit de mode raken. In plaats van een heelen stapel vergeelde brieven, die met een blauw of rose lintje vastgebonden zijn, zal men in de naaste toekomst een couvert met haast nietswegende gramophoonplaten in een lade van de kast hebben liggen. In plaats van oude brieven door te lezen, za 1 men de gramophoon laten spelen en oude liefdeswoorden, gesproken door een lieve stem, zullen voor u opklinken, net als weleer. Alles wordt ons tegenwoordig aange namer en gemakkelijker gemaaktl EEN LIEFDESDRAMA. EEN OPZIENBAREND PROCES TE WEENEN. Dinsdag begon te Weenen het proces tegen den gepensionneerden ritmeester Felix Gart ner, den zoon van den Oostenrijkschen maar schalk Anton Gartner v. Romansbrück. Naar men zich zal herinneren, heeft baron Gart ner begin Nov. 1928 gedurende een concert zijn verloofde, de Egyptische prinses Djidji Moeleb, na een korte woordenwisseling met vijf revolverschoten gedood. Deze Felix Gartner, zoo meldt de Weensche correspondent van het „Berl. Tag.", eerst of ficier, daarna grondbezitter, was getrouwd geweest en daarna gescheiden. In de maand Januari 1928 had hij te Weenen de 35-jarige prinses Moeleb, een zeer schoone Egyptische leeren kennen en liefhebben. De heer Gartner, die steeds in groote geld verlegenheid verkeerde, ontmoette enkele maanden na zijn kennismaking met de prin ses, een rijke Engelsche weduwe, die hij einde Maart huwde. Gartner kon echter zijn Egyp tische prinses niet vergeten en in het najaar werd zijn huwelijk met de Engelsche ontbon den, waarna hij trachtte Djidji over te halen hem te trouwen tegen den wil van haar va der, Moeleb pasja, die als streng Mohame- daan niets wilde weten van een huwelijk van zijn dochter met een christen. De vader dwong zijn dochter geheel met den ritmees ter te breken. In den loop van hun laatste onderhoud schijnt oe prinses den baron overgehaald te hebben in een krijgslist toe te stemmen: zij zou den prins Halim trouwen om op die wijze bevrijd te worden uit de macht van haar vader, zich vervolgens op Europeesche wijze laten scheiden om vervolgens Gartner's vrouw te worden. De jaloersche Gartner moet tenslotte toch van dit plannetje zijn teruggekomen: op het bewuste concert heeft hij de prinses in de pauze aangesproken en haar na slechts en kele woorden met haar gewisseld te hebben, neergeschoten. Het proces zal vermoedelijk vijf dagen du ren. Te Weenen heerscht buitengewoon groo te belangstelling voor de openbare behande ling blijkende uit een geweldigen toeloop. DE WONING VAN KROONPRINS OLAF. Kroonprins Olaf en kroonprinses Martha, die onlangs van hun langdurige huwe lijksreis te Oslo zijn teruggekeerd, hebben in dank de residentie van Skaugum aanvaard, welke hun door baron Wedel Jarlsberg, de Noorsche gezant te Parijs, als huwelijksge schenk is aangeboden. Skaugum Huis, op ongeveer 20 K.M. af stand van Oslo gelegen, zal de officieele re sidentie van het kroonprinselijk echtpaar worden, dat de restauratie van het hun ter beschikking gestelde Oscarshal niet vevmag te bekostigen. EEN BROEDERMOORDENAAR. De politie te Ulm heeft een moord ontdekt die reeds den vorigen herfst werd gepleegd. Naar verluidt had de 40-jarige daglooner Schönig, wonende te Söflingen bij Ulm, zijn 34-jarigen broeder vermoord en het lijk in den tuin begraven. Thans werd hel lijk door hel gerecht opgegraven en de dader gear resteerd. Hij heeft reeds bekend. Over de motieven voor den moord is nog niets be kend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. REORGANISATIE VAN IIET HAARLEMSCIIE TRAMNET. Met belangstelling heb ik kennis genomen van de aanhangige reorganisatie van het Haarlemsche Tramnet. Ik erken, dat het ontwerpen van een reor ganisatie niet gemakkelijk is; echter meen ik te mogen concludeeren, dat deze reorganisa tie buitengewoon slecht geslaagd is. Ik heb hier speciaal het oog op de tram lijn langs de Parklaan en het breed spoor door de Jansstraat. Tot welke wantoestanden dit laatste, wan neer straks de brug over de Nieuwe Gracht gereed is, en de autobussen weder de voor geschreven routes volgen, zal leiden, behoef ik nauwelijks te betoogen. Vóór de opheffing der ceintuurbaan was de Jansstraat reeds ongeschikt voor tramver keer; thans met vermeerdering der autobus sen in tegengestelde richting, wordt dit zeer zeker hopeloos. Hoe men echter er toe gekomen is de tramlijn SchotenLeidschevaart langs de Parklaan te brengen, is mij ten eenenmale een raadsel. Voor hen die zich dagelijks op de topuren in het drukke verkeer langs Kruisweg en Jansweg bevinden, zal het dui delijk zijn, dat door een dergelijke regeling de deur wagenwijd wordt opengezet voor alle mogelijke en onmogelijke verkeersongeval len. Een dergelijke kruising Parklaan-Kruis weg, Parkiaan-Jansweg is ten eenenmale uit den booze, mede in verband met de zich in de onmiddellijke nabijheid bevindende zes lagere scholen. M.i. is onze stad met een der gelijke regeling niet gebaat, integendeel men schept een verkeerschaos, waartegen ge:-- gezag is opgewassen. Neemt men b.v. het geval Jansweg, hoek Parklaan, dan zullen we daar bij doorvoering van deze reorganisatie het volgende te zien krijgen. Een tram komende uit de Jans straat richting Station; een tram van de Parklaan komende richting Station; een autobus van het station komende richting Jansstraat, en een autobus van het station komende richting Parklaan. Voegen we daarbij dan nog het normale as-, rijwiel- en voetgangersverkeer, dan be grijpt ieder normaal denkend mensch dat hier een toestand in het leven geroepen wordt, die op den duur onhoudbaar is. Op het kruispunt Kruisweg—Parklaan is de situatie gelijkluidend. Met klem zou ondergeteekende dan ook een dergelijke reorganisatie willen ontraden, omdat het risico met het blootstellen van het publiek aan 'n dergelijke regeling te groot is, om het er eerst maar op te wagen. Of moet het kalf en de put er eerst aan te pas komen? U dankend voor de verleende plaatsruim te, teeken ik inmiddels, Hoogachtend, A. JACOBSON.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6