NEDERLAND-SCHOTLAND (0-2) DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD. P. Gisteravond, in het Olympisch Sta dion, heeft een ploeg van Schotsche beroept voetballers een magere overwinning behaal, op het Nederlandsch elftal, of althans wat daarvan was overgebleven met eenige inval lers. Er waren naar schatting zoowat 20.000 menschen in het stadion, dat er tweemaal zooveel kan bevatten. Amsterdam is, vrees ik, een beetje verzadigd van voetbal. In ons vorig nummer hebben wij de sa menstelling van de Nederlandsche ploeg nog gegeven, maar er was te elfder ure nog weer een verandering in gekomen, zoodat het er tenslotte als volgt uitzag: v. d. Meulen (d.)Van Kol en de Bruin (a.), v. d. Wildt, Grobbe en de Leeuw (m.), Hom borg, Kools, Tap, Smeets en Landaal (v.). Wanneer ik u nu verzeker, dat den gehee- len wedstrijd door Jantje naar Pietje en Pietje naar Jantje heeft getrapt enz., dan wilt u me zeker wol de opsomming wanneer cn hoe dit allemaal gebeurde, besparen. Dat kunt u zich wel voorstellen, zou ik denken. Hoewel het geen officiëelc landenwedstrijd betrof, werden wij toch weer op de volks liederen vergast en dat klonk even aandoen lijk als altijd en eveneens als altijd stonden de bezoekers beter in de houding dan onze vertegenwoordigers. Het was in het begin het gewone doen, maar het viel mij op, dat de oranjespelers er heel gauw den gang in hadden, gauwer dan gewoonlijk. Misschien leek dit grootendeels zoo, omdat het Schotsche spel vergeleken bij het tempo, waarin onze elftallen plegen te spelen, bepaald langzaam is. Een feit is het, dat de eerste werkelijk gevaarlijke aanval werd ondernomen op het Schotsche doel, maar er zat te weinig verband in, om resul taat te hebben. Even daarna ontstond een angstige situatie voor van der Meulen, als de keeper zelf ver uit doel is en alle Neder landsche achterspelers om beurten mistrap- pen. Voor een Schot echter den bal te pak ken heeft en een venijnig schot in den bo venhoek lost, is onze doelverdediger terug gesneld en met een geweldigen sprong slaagt hij er nog net in het ding corner te slaan. We gaan eens verzitten, Gejus is er weer goed in. Er Js voorloopig geen kwestie van Schot- ehe overmacht en hoewel de balcontrole /an de gasten valt te bewonderen en veel beter is dan die der onzen, maakt hun spel toch geen grootschen indruk. Argentinië en Uruguay zouden met dit elftal weinig moei te gehad hebben, die conclusie bereiken we al heel spoedig. Voor de Schotsche backs moet echter een uitzondering gemaakt wor den, die staan schitterend te spelen. In deze eerste periode van den strijd zijn de Blauw Witter Homborg, die zich op zijn eigen terrein blijkbaar bijzonder thuis voelt, Van Kol en van der Meulen het speciaal, die steeds de aandacht op zich vestigen. En dan is er de Bruin, het nieuwste pro beersel op de plaats van Denis. Deze Her- messpeler toont zich al spoedig een werkelijk groot tacticus, het is een lust hem aan het werk te zien. Helaas laat zijn trappen veel te wenschen over. En het is deze tekortko ming die na een klein half uur spelen het eerste Schotsche doelpunt veroorzaakt. De Bruin werkt onvoldoende weg, de Schotsche middenvoor Fleming komt op een paar Me ter afstand voor v. d. Meulen en met een zacht tikje geeft hij den keeper geen kans. Heeft u, geroutineerde voetbalkijker, wei eens opgemerkt dat de partij die gescoord heeft, altijd de eerste oogenblikken nadat weer is afgetrapt, opnieuw fel in den aanval is? Dat mist nooit. En ook hier niet, maar het duurt niet lang, want oranje is verre van ontmoedigd en heeft ook in het geheel geen reden, dat te zijn. In deze periode wordt echter de groote fout begaan, dat er vrijwel niet op de vleugels wordt gespeeld, terwijl het toch duidelijk is, dat succes tegen deze tegenstanders moet komen van snel open spel. Overigens spelen de onzen ook weer veel te afwachtend. Iedere uittrap, elke ingooi, van welke der partijen ook, belandt steevast eerst bij een Schot. Heeft die den bal eenmaal, dan valt de dichtstbijzijnde Nederlandsche speler hem, meestal nog wat aarzelend, aan. Dit schijnt in het Neder landsche voetbal een onuitroeibare gewoonte te zijn. Dat en het koppen. Waar zijn de oefenmeesters, die den Nederlandschen voet baller eens goed aan het verstand brengen, v. d. Meulen was weer schitterend op dreef en stopte zelfs een strafschop, zonder echter later het doelpunt te kunnen verhinderen. len steeds een ontijdig einde deed vinden. Het publiek werd hoe langer hoe luid ruchtiger en toen Tap tweemaal onmiddel lijk achtereen schoot en de bal daarna van den paal op de doellijn sprong en daar even bleef dansen, werd er heftig geappelleerd vcor goal. Even tevoren was er al een echt Belgisch fluitconcert aangeheven, toen de scheidsrechter een kapitalen blunder beging. Bij de cornervlag maakte de Schotsche back Nibloe een onmogelijken sprong om een cor ner te redden en belandde daarbij op den rug van Landaal. Tot ieders verbazing gaf de arbiter den Schotten een vrijen schop te nemen, terwijl Nederland ongetwijfeld een hoekschop had verdiend. Landaal was te eenenmale onschuldig aan dit geval. Keeper Mac Laren had het nu buitenge woon volhandig meestal door schoten va. Tap, die nooit een middenvoor zal worden maar af en toe venijnig kan schieten. E. komt nog eens een moment, dat wij denker dat de bal reeds in het Schotsche doel zit. maar op geheimzinnige wijze raakt hij er toch weer uit. Zoo verstrijkt langzamerhand de tijd en hoewel oranje bijna doorloopend het gevaarlijkst is, blijft de score zooals zij was. De Schotten zijn na de rust eigenlijk maar een enkelen keer werkelijk gevaarlijk voor v. d. Meulen geworden. Hij kon het werk gemakkelijk af. En zoo is het resultaat van dezen strijd onbevredigend geworden, hoewel wij er toch wel weer wat uit hebben kunnen leeren. •Zoo bijvoorbeeld dat de Bruin, ook al ver oorzaakte hij indirect beide doelpunten en was zijn trappen, vooral voor de rust be denkelijk, een uitstekend achterspeler is, die nog wel meer in het oranje shirt zal spelen. Verder dat van der Meulen beter in vorm is dan ooit, dat van der Wildt ook nog wel van zich zal doen spreken, maar dat Grobbe en de Leeuw te zwak zijn voor dit milieu. In de voorhoede richtten Landaal en Kools al heel weinig uit, Smeets werkt altijd hard, bereikt nooit veel en Tap moet naar den linker vleugel waar Homborg na rust uitge speeld was. En de Schotten? De voorhoede was maar zeer middelmatig, de middenlinie was beter, maar ook niet indrukwekkend, de backs en keeper waren het sterkste deel van de ploeg. Met een beetje meer fortuin aan Nederland sche zijde waren zij niet met deze zege naar huis teruggegaan. DE SNELYLIEGER. Uitslag der wedvlucht Toury, afstand 504 K.M., los 7.20 met Westenwind. Eerste duif 1.46, laatste 2.S3. De prijzen werden als volgt behaald" J. de Vries 1, 4, 30; W. Petri 2, 16; H. Hol- sein 3, 19, 23: H. Fikker 5. 20, 24, J. J. Petri 6; J. H. v. d. Broeke 7; P. J. M. v. Tetering 8; P. J. van Daalen 9, 11, 14, 34; H. Boosdorp 10, 26, 29; P. A. Bosse 12, 13; B. lot 15, 21, 28; J. J. Doeglas 17, 18, 22, 27; P. Dik 25, 33; A. Sweerts 31; C. J. van Tongeren 32. DE ZWALUW. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Toury, afstand 504 K.M. De prijzen werden als volgt behaald: M. Rie- beek 1, 3, 6, 10, 11; J. Schuitenmaker 2, 21; A. v. d. Werff 4, 5. 7. 15; W. Bakker 8, 25; H. C. Hartman Jr. 9, J. Heintjes 12, 19, 23,24; G. N. v. d. Linden 13, 18, 22, 26; J. de Graaf 14, 16; Th. de Reep 17, 20. GYMNASTIEK. VERGADERING KENNEMER TURNKRING. Ter bespreking van de a.s. zomercam-* pagne vergaderde de Technische Commis sie van den Kennemer Turnkring onder lei ding van den heer T. Dekker. Voor de openlucht-uitvoering, op Zondag 30 Juni in Velsen te houden, meldden zich, ofschoon de inschrijvingsdatum is gesloten, nog slechts 6 vereenigingen aan, die als volgt in den optocht zullen worden geplaatst: 1. Sparta te Velsen, 2. Bato te Haarlem, 3. Turnlust te Beverwijk. 4. Gratia te IJmuiden 5 Turnvereeniging Santpoort. 6. Bloemen- daalsche Gymnastiekvereeniging. Daarach ter komen de overige clubs, die alle of vrijwel alle zeker zullen deelnemen nl. Concordia te Haarlem, O. S. S. te Zandvoort, Turnvereeni ging IJmuiden, Olympia te IJmuiden en H. S. V. te Velsen. Het programma voor de uitvoering werd als volgt samengesteld: 1. Opmarsch, 2. Vrije oefeningen heeren (leider W. H. Verkes). 3. Vrije oefeningen jongens en meisjes (leider T. Dekker), 4. Brug dames (leider W. H. Ver kes), 5. Bok jongens (leider D. Beets), 6. Toe stellen heeren, 7. Vereenigingsoptreden (van Sparta en Turnlust), 8. Brug veteranen (leider J. J. van Doorn), 9. Vrije oefeningen meisjes (leider C. F. Smit), 10. Paard heeren (leider C. F. Smit), 11. Knotszwaaien dames (leider P. Dijkstra), 12. Afmarsch. Voorts zal het keurkorps dames K. N. G. V. drie maal optreden. Betreffende het examen voor voor turner (ster) werd besloten, dit te houden voor heeren (2e en 3e graad) op Maandag 1 Juli, voor dames 2e graad op Donderdag 4 Juli en voor dames le graad op Vrijdag 5 Juli, behoudens toestemming van het Bonds- bestuur. Op Zaterdag 6 Juli worden voor adspiranten van 15 en 16 jaar athletiekwed- strijden gehouden. De onderdeelen daarvoor zijn: 80 M. loopen, hoog- en verspringen met aanloop, hinkstapsprong, kogelstooten (meisjes 3 K.G., jongens 5 <K.G.), speerwer pen (bamboe-speer, 2.80 Mt.), estafette-loop 4 maal 80 M. Ieder mag aan hoogstens 3 nummers deelnemen, den estafetteloop uit gezonderd. De gymnastiekwedstrijden in drie graden worden in October gehouden. Daaraan wordt verbonden een wedstrijd le graad dames en heeren uit Haarlem tegen „de rest". Half September beginnen de oefeningeni van het dameskeurkorps van den kring. Betreffende de vaardigheidsproeven K. N. G. V. werd besloten, het athletiekgedeelte in September en het gymnastisch gedeelte in November af te nemen. Voorts zullen in September vaardigheidsproeven voor ad- spiranten worden gehouden. In den a.s. winter zal de T. C. voorts on derlinge turnavonden organiseeren. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 JUNI 1929 SPORT EN SPEL VOETBAL Een onbevredigende wedstrijd. Alle fortuin voor de bezoekers. v. d. Meulen en v. Kol in grootschen vorm. De Bruin een nieuwe ont dekking. Wie vindt een spil en een midden voor? De intocht der (Oranje) gladiatoren, van Kol voorop, daarna v. d. Meulen. dat koppen een zeer belangrijk onderdeel van het spel is en dat de man, die naar een bal springt altijd meer kans heeft om dit hoofdwerk met succes toe te passen, dan hij, die met beide beenen op den grond blijft staan. Kort voor de rust kwam de tweede Schot sche goal. Een der Schotten loste een kogel op het doel, de Bruin hief zijn hand op, meer als instinctieve bescherming dan om den bal te stoppen en scheidsrechter Lange- nus gaf strafschop. Als een beroemd goalscorer als Fleming van de Schotsche kampioenen de Rangers zich achter den bal zet om een strafschop te nemen, dan ben je geneigd aan te nemen, dat alles voorbij is, behalve het gejuich. Maar v. d. Meulen dacht er anders over. Hij wierp zich als een tijger op het goedgemikte schot en slaagde erin den bal tegen den paal te stompen. Daar spatte hij op terug en huppelde over de doellijn. Met een wan- hopigen zwaai gooide de keeper, liggende voor het doel zich naar den anderen kant, maar Fleming was erbij en had nu geen moeite het werk te voltooien. Wanneer het fluiten voor strafschop juist was, hetgeen ik betwijfel, dan had v. d. Meulen door zijn bijna onbegrijpelijke redding in eerste in stantie toch zeker verdiend, dat dit doelpunt achterwege was gebleven, Maar het was 2—0. En spoedig daarop werd gepauzeerd. De tweede helft begon met luide aanmoe digingen van het publiek, dat zich in de eerste helft buitengewoon lauw had getoond. Maar het scheen invloed te hebben want de oranjemannen weerden zich dadelijk ge ducht. En deze tweede helft is er een geworden van groote spanning, waarbij het Neder landsch elftal zich van haar beste zijde toonde en de beroepsspelers weer eens zoo als we al meer hebben aanschouwd, lieten zien, dat zij geen enkele overtreding van zichzelf wenschen toe te geven en bijna doorloopend fouten bij de tegenpartij zien. Wanneer Nederland na de rust niet heeft weten te scoren dan komt dit doordat het geluk den Schotten eenige malen wel bijzon der toelachte en doordat de Nederlandsche middenlinie de voorhoede geen oogenblik steunde. Altijd was er die fatale gaping tus- schen voor- en achterhoede, die de aanval H. F. C. „SPAARNESTAD". De voetbalvereeniging „Spaarnestad" gaf een feestavond ter gelegenheid van haar acht jarig bestaan, in de zaal van Gebroeders Kwekkeboom. Mej. Ruiter, soubrette uit Am sterdam, bracht er met een paar aardige liedjes al spoedig de goede stemming in. Daarna trad één van de leden met een ko mische voordracht op die veel succes oogstte. De humorist Lunenburg vermaakte de aan- wezigèn tot aan de pauze. Het tweede ge deelte van den avond werd op dezelfde wijze doorgebracht. Tijdens het bal werden verschillende prij zen verloot. Te drie uur brak de tijd van scheiden aan. HENGELEN. A. V. C. Dit Arbeiders Visdh-College in dienst der Spoorwegen Centrale Werkplaats, hield haar uitgestelden kaswedstrijd. De vangst was slecht, er werden in totaal 15 vischjes ge vangen. De prijzen vielen ten deel aan: le prijs, de grootste, C. de Vries 3 stuks totaal; 2e pr. H. v. d. D. met 4 stuks, J. van Luijk 3e pr. T. Broekhuisen met 3 stuks 4e pr., P. H. v. Woerkom met 3 stuks 3e en 4e hebben ge loot; 5e pr. H. Veen met 2 stuks; volgende prijzen bij loting, 6e pr. J. Schell, 7e pr. J. v. Stade, 8e pr. M. J. M. Willems, 9e pr. P. v. Smissen, 10e pr. v. d. Meije, 11e pr. Re ine veld. De voorzitter, de heer Veen, reikte de prij zen aan de winnaars uit. POSTDUIVEN. „HAARLEM'S AMSTERD. KWARTIER". Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht vanaf Foury (Frankrijk), afstand 504 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: J. H. Hart Jr. 1 en 5. J. J. Hart 2 4 10 14, 16 H. F. de Droog 3. W. v. d. Veld 6 S. Heit- lager 7, D v. Kampen 8, F. v. Kleef 9, H. J. Petter 11, C. Koning 12, J. Radsma 13, J. F. Terhorst 15. Eerst getoonde duif 1 uur 57 minuten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Esilig en zindelijk kunt U kleine kook- stellen, friseerlampen, strïjkboutjes enz. ver warmen met de bekende witte Meta-Blokjes, de ideale brandstof ter ver hanging van spiritus, zoowel thuis als op reis. TABLETTEN ia cartons a 45.95 en 165 ets.. verkrijgbaar Het falen van Engelsche elftallen buiten Engeland. Toeren op bet vasteland zijn niet langer vacantiemitstapje*. Hoe de Engelsche pers er over denkt. De record-nederlaag van Newcastle United. De ryke Engelsche Voetbalbond. Hij betaalt een huis van 160.000.uit de gewone jaarlijksche ontvangsten! De Engelsche V. B. bezit meer dan een millioen gulden. De Belgische internationale wedstrijden» Het staat thans wel vast, dat voorbij is de tijd, dat Engelsche beroepsspelers een Loer buiten Engeland konden gaan maken na af loop van het Engelsche voetbalseizoen, die toer geheel als een vacantiereis konden be schouwen en de kosten van dat uit stapje konden dekken door het spelen van een aantal wedstrijden, waarbij reeds tevo ren vaststond, dat ze in belachelijk gemak kelijke overwinningen voor de beroepsspelers zouden eindigen. Blijkbaar willen ze dat ech ter nog niet inzien, waarvan het voor hen noodlottig gevolg is, dat ze verschillende ne derlagen te slikken krijgen en bovendien niet langer meer overal als welkome gasten worden beschouwd. De nederlagen van het Engelsch elftal en van de Bolton Wanderers in Spanje hebben ten slotte toch in de Engelsche sportpers wel wat beroering gewekt. Immers in deze twee gevallen had men niet te doen met vacantie- uitstapjes. Het Engelsch elftal was naar Spanje gegaan met het vaste voornemen den Spanjaarden te laten zien, dat Engeland nog altijd wel in staat was een elftal bij elkaar te brengen sterk genoeg om ook het sterkste continentale voetbalelftal te kloppen. Dat is jammerlijk mislukt. De 43 nederlaag der Engelschen lijkt niet zoo groot doch zooals mij uit nadere berichten over dezen wed strijd blijkt, heeft Engeland die 3 doelpun ten slechts te danken aan het feit, dat Za- morra, de beroemde Spaansche doelverdedi ger, een bijzonder ongelukkig vi dag had. Het publiek heeft den grooten man zelfs uitgefloten, wat zeker een voor hem geheel nieuwe ervaring geweest zal zijn. De nederlaag van de Bolton Wanderers, de winnaars van de Cup, is voor de Engelschen niet minder onaangenaam. Met medewerking van den Engelschen V. B. had men de Bolton Wanderers uitgenoodigd voor den wedstrijd in Barcelona ter opluistering van de opening der wereldtentoonstelling, in de overtuiging, dat dit elftal op het oogenblik wel het sterk ste clubelftal was en dat het ongetwijfeld al het mogelijke zou doen om een goeden wed strijd te spelen. Voor dezen enkelen wed strijd betaalden de Spanjaarden aan Bolton 12000.Desondanks werd de ploeg met 40 geslagen. Voor deze nederlaag kan geen enkele verontschuldiging worden aangevoerd en het is dan ook te begrijpen, dat de Span jaarden over het zwakke spel van de Bol- tonians verontwaardigd zijn. Er zijn nog verschillende Engelsche bla den, die deze nederlagen heelemaal niet erg vinden. In Sporting Life b.v. schrijft C. W. Packford in zijn dagelijksche rubriek Sports and Sportsmen, dat hij het vermakelijk vindt, dat men de nederlaag in Spanje in verband brengt met het Engelsche prestige. Om de mindenvaardigheid van de sport op het vasteland duidelijk te doen uitkomen, vertelt hij een paar bijzonderheden van den eersten rugbywedstrijd tussehen een Engelsch en een Fransch vijftiental. Volgens hem zijn de pogingen van het vasteland om de Engelschen in hun nationale sporten ter zijde te streven, altijd eenigszins grappig ge weest. Bovendien is hij van oordeel, dat het voor Engeland heelemaal geen ramp is om op het vasteland te verliezen. Immers Engeland heeft aan het vasteland al die sporten geleerd, hoe beter het vasteland nu voetbal speelt tot des te meer eer strekt dat aan Engeland, den leermeester. Volgens hem zou dus de 8—1 nederlaag van Newcastle United te Presburg een nieuw bewijs zijn van de voortreffelijkheid van het Engelsche voetbal! Athletic News denkt er intusschen heel an ders over. Dat blad is over de Spaansche nederlagen heelemaal niet te spreken. Het is van meening, dat Engelsche elftallen op het vasteland de traditie van het land, dat ze vertegenwoordigen, moeten ophouden. Het blad dringt er krachtig op aan, dat de Football Association zich meer dan tot dusver met de toeren op het vasteland zal gaan bemoeien en dat ook geen toestemming meer wordt gegeven voor vacantietoeren, waarbij men de reis alleen maakt voor ontspanning. Het blad zou eigenlijk al die toeren geduren de het gesloten seizoen willen verbieden, doch terecht is het van oordeel, dat zoo iets thans niet meer mogelijk zal zijn daar men dan hier zeker zou zeggen dat Engeland bang is voor nederlagen. De 81 nederlaag door Newcastle United te Presburg geleden, is de zwaarste neder laag van een Engelsch beroepselftal op het vasteland. Volgens de verslagen was New castle vrijwel volledig, desondanks was het elftal in alle opzichten de mindere van Bra- tislaw. Wil men in de toekomst iets goeds van de Engelsche clubs zien, dan zal het aanbeveling verdienen de contracten voor de wedstrijden anders in te richten. Bonse- maim, die de débacle van de Boltonians in Barcelona gezien heeft, stelt in der Kicker voor, in het vervolg te bepalen, dat de gasten voor een wedstrijd een vergoeding krijgen van b.v. Mark 4000, doch dat dit bedrag zal worden verminderd met Mk. 1000 voor elk tegen hen gemaakt doelpunt cn vermeerderd met Mk. 1000 voor elk door de Engelschen gemaakt punt! Inderdaad nog zoo kwaad niet, het is alleen maar de vraag of de Engelschen hierop zouden ingaan. In Oostenrijk is men ook al hoogst veront waardigd over het slappe spel der Engel schen. Daar is men overigens van meening, dat de Oostenrijksche voetballers van de Engelschen niets meer hebben te leeren, in tegendeel, wat taktiek betreft kunnen de En gelschen nog wel een lesje van de Oosten rijkers krijgen. In Oostenrijk geeft men in overweging om eerst dan weer tegen Engel schen te spelen indien ze op eigen terrein be wezen hebben inderdaad nog sterker te zijn dan de beroepsspelers van het vasteland. Daartoe zullen de Engelschen echter wel geen gelegenheid hebben. In den loop van het seizoen zijn ze steeds bezet, dat er geen gelegenheid voor andere wedstrijden is. Bui ten het seizoen mogen ze in Engeland alleen met gesloten deuren spelen of ze moeten de recette afstaan aan een liefdadig doel. Overigens zullen de Engelschen nu ook wel gaan inzien, dat ook de Zuid Amerika nen hun de baas geworden zijn. Ze hebben tot dusver eenigszins smalend geschreven over de ploegen van Uruguay en Argentinië, waarbij ze zich vroolijk hebben gemaakt over het feit, dat Uruguay zich den titel van we reldkampioen toekent niettegenstaande Engeland niet aan het Olympisch tornooi heeft deelgenomen. De 40 nederlaag door Chelsea bij den eersten wedstrijd van het elftal in Argentinië geleden, zal zeker niet nalaten indruk in Engeland te maken. De rijkste voetbalbond is ongetwijfeld de Engelsche Football Association. Of dat een eer dan wel een blaam is voor de leiders, zal ik op het oogenblik. maar buiten beschou wing laten. Alleen merk ik op, dat de kapi taal-politiek van de Football Association in Engeland herhaaldelijk veroordeeld v/ordt. Men meent n.l. dat het kapitaal van de F. A., dat thans op de bank staat, veel nutti ger in het belang van de sport zou zijn be steed, indien men er een groot gedeelte van gebruikte om de kleine clubs door het vér- schaffen van voorschotten tegen een matige rente, in staat te stellen haar terreinen te redden uit de handen van bouwlustige spe culanten. Welke voetbalbond zou echter in staat zijn een kantoorgebouw te koopen voor ongeveer 160.000.zonder daarbij zijn kapitaal aan te spreken? De F.A. heeft dit gedaan. Men kocht zich voor die som een nieuw „home" en betaalde dat uit de gewone jaarlijksche ontvangsten! De leiders van de F. A. hebben altijd ge werkt om de financieele positie van den bond zoo sterk mogelijk te maken. Geduren de den oorlog heeft de F. A. vrijwel haar ge- heele kapitaal vrijwillig geofferd. Doch na den oorlog heeft men onmiddellijk maatre gelen genomen om de financieele positie weer te versterken. Men deed dat door een heffing van 5 pCt. op de recettes der cup wedstrijden, wat ongeveer 180.000.per jaar opbracht. Geleidelijk heeft men het aantal wedstrijden, welke aan deze heffing waren onderworpen, kleiner gemaakt. Thans behoeft men alleen voor de demifinalc-s te betalen. De winst door den eindwedstrijd be haald wordt door de twee betrokken clubs en de F. A. gedeeld. Dit seizoen leverde dat een bedrag op van bijna 84.000.Met zulke ontvangstposten behoeft de F. A. zich voor de toekomst niet ongerust te maken. Een andere bron van inkomsten zijn de inter nationale wedstrijden. Vroeger waren dat uitsluitend de wedstrijden voor het interna tionaal kampioenschap tegen Schotland, Ierland en Wales, doch tegenwoordig leve ren de wedstrijden van het Engelsch elftal op het vasteland ook reeds een aardig be drag winst op. De laatste toer zal wel een voordeelig saldo van ruim 15000 hebben opgeleverd. Toevallig heeft Engeland dit jaar slechts een enkelen wedstrijd voor het inter nationaal kampioenschap thuis gespeeld, waardoor de ontvangsten uit deze bron niet zoo groot zijn als gewoonlijk. Toch leverden de internationale wedstrijden nog bijna 50.000.op. Alleen aan rente van het ka pitaal kon men een bedrag van 30.000 boe ken. Men heeft zich voorts de weelde kun nen veroorloven 24000.te besteden om zich te verdedigen in een proces, dat Mr. Norris, gewezen voorzitter van de Arsenal, tegen de F. A. begonnen was procedeeren, zelfs al wint men zooals in dit geval, is in Engeland blijkbaar kostbaar toen was er nog genoeg geld over om 12000 te schen ken aan het mijnwerkersfonds. Tenslotte bleef er nog een batig saldo van 360. Op het oogenblik heeft de F. A. ongeveer anderhalve ton op de bank staan en is de waarde van de verdere bezittingen in effec ten, onroerende goederen enz. volgens de ba lans ver over het millioen guldem De Belgen hebben hun reeks internationa le wedstrijden met een 41 ovei'winning op Frankrijk te Luik besloten. De wedstrijd was een succes voor den bekenden Bastin, die twee doelpunten maakte en voor de beide andere punten den grondslag legde. De Bel gen hebben in dit seizoen 6 wedstrijden ge speeld, waarbij ze alleen van Ierland te Dublin met 4—0) en van Engeland te Brus sel (met 51) verloren. Ze wonnen voorts eenmaal van Frankrijk en eenmaal van Ne derland: bovendien speelden ze eenmaal te gen Nederland gelijk. Bilthoven, 1 Juni 1929. C. J. GROOTHOFF.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8