"■=1 voor" Uit Haarlem1 s Gemeenteraad LOURENS COSTER HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 JUNI 1929 Nadat de kleine voorstellen met hamerslag •waren afgehandeld, begon de discussie over De Precario-verordening. De heer J oosten opende de rij der spre- kers. Hij begon met te constateeren, dat de uit voering van deze belastingverordening over gelaten moet worden aan de ambtenaren. Die menschen zijn den geheelen dag op straat en het is te verklaren, dat zij in hun streven om hun taak goed uit te oefenen, objecten belasten, waaraan B. en W. en ook de raad niet gedacht hebben. Is het niet mogelijk dat B en W. een commissie benoemen om over de toepassing overleg te plegen. Misschien zou ook de financieele commissie die taak op zich kunnen nemen. De heer Gr o e n e n d a a 1: ik ben ge neigd om mijn amendementen in te trekken, maar als B. en W. deze verordening „even" soepel toepassen als de vorige verordening dan behoud ik mij de vrijheid voor om alsnog met amendementen te komen om eventueele onbillijke toepassing onmogelijk te maken. De heer Castricum wees er op, dat in de financieele commissie er naar gestreefd is. om de verordening zóó te maken, dat de opbrengst niet belangrijk vermeerderen zal. Dc nu ingediende gewijzigde verordening is een soort compromis, daarom is het ge- wenscht die vrijwel ongewijzigd te aanvaar den. De heer De Breuk meende, dat er toch verschillende tarieven verhoogd zijn. Waarom was dat noodig? De heer Van Liemt heeft zijn amendemeenten om die verhoogde tarieven weer te verlagen ingetrokken. Dit vind ik zoo zei de heer de Breuk jammer en als B. en W. hun voorstel niet goed kun nen argumenteeren, zal ik die amendemen ten weer indienen. Wethouder Mr. Slingenberg herin nerde er aan, dat de bestaande Precario- verordening van 1917 is. De tarieven waren dus verouderd en dienden herzien te worden. Dit stond naast het bekende arrest van den Hoogen Raad. Nu dat arrest door wetswijzi ging te niet gedaan is, hebben B. en W. hun aanvankelijke tarieven, op aandrang van verschillende raadsleden, alsnog verlaagd. Er zal nu uit de verhoogde Precario-rechten niet meer dan f 15.000 a f 20.000 ontvangen worden; dat is op een bedrag van 100.000 niet veel. Alle artikelen van 1917 zijn in prijs gestegen. Het is dus billijk, dat er ook eeni- ge verhooging van de Precario wordt inge voerd. De heer Groenendaal heeft zoo vervolg de de wethouder zijn amendementen in getrokken. Van zijn reserve, dat hij alsnog met amendementen zal komen, als de nieuwe verordening niet soepel wordt toegepast, ne men B. en W. acte. Wat de opmerking van den heer Joosten betreft, B. en W. hebben er steeds naar ge streefd om de Precarioverordening soepel toe te passen De heer Joosten: Nu sta ik paf! De heer Slingenberg: B. en W. zullen dan in het vervolg nóg angstvalliger zijn in hun zorg om de burgerij te bescher men tegen mogelijke ongemotiveerde aanval len van te ijverige belasting-ambtenaren. Maar de burgerij heeft altijd het recht bij een onpartijdig college, namelijk den Raad van Beroep inzake de Directe Belastingen in beroep te gaan. B. en W. zijn volkomen bereid om met de commissie voor de financiën af en toe te beraadslagen over de toepassing der Pre cario-verordening. Maar die belofte geldt dan ook andere belasting-verordeningen. Er is geen reden om een uitzondering te ma ken voor de Precario. Hierna begon de behandeling der artike len, waarbij verschillende amendementen aan de orde kwamen. De heer Peper had een amendement ingediend om de luxe auto's te belasten. Na tuurlijk moeten alle vrachtauto's uitgezon derd worden. Jaren geleden stond op Maan dag de geheele Gr. Markt vol met auto's van bloembollenhandelaars, die hier kwamen om geld te verdienen. Nu staan er op Bach- avonden altijd veel auto's nabij net Klok huisplein. Dat geeft belemmeringen in het verkeer .Er is dan ook meer politietoezicht noodig. Het is billijk, dat de autobezitters wat aan de gemeente betalen, om die kosten goed te maken. Spreker wilde het tarief stellen op 0.10 per M2. voor een uur of een ge deelte daarvan en alleen auto's van genees kundigen vrijstellen. De heeren K e e s e n en Mr. B ij v o e t meenden, dat particuliere auto's al onder de verordening vielen. Maar zoo verklaarde de heer Bijvoet het gaat mij nu een beetje schemeren. Wethouder Mr. Slingenberg meen de, dat particuliere auto's buiten de veror dening vallen, want er is sprake van onbe- spannen voertuigen, dat wil dus zeg gen, voertuigen waarvan de bespanning af genomen is, met de bedoeling, dat de open bare weg gebruikt wordt voor het tijdelijk opbergen of wasschen. Er zullen dus alleen garagehouders belast worden. (I-Iet debat werd af en toe zeer verward. De heer Slingenberg zei, dat het hem ook wat ging schemeren, wat verschillende raadsleden beaamden). Hot slot van de gedachtenwisseling was, dat Mr. Slingenberg verklaarde, dat de op vatting van B. en W. is, dat particuliere auto's buiten deze Precario-verordening val- len. Er Is evenwel iets voor te zeggen, om auto's die gemeentegrond in beslag nemen, rechten te laten betalen. Maar dan moet men eerst parkeerterreinen aanwijzen. Het beste is dus, dat het denkbeeld van den heer Peper voor nadere uitwerking wordt aange houden. De heer Joosten: De heer Slingen berg zegt nu wel, dat auto's buiten de ver ordening vallen, maar als de ambtenaren er nu anders over denken Wethouder Mr. Slingenberg: Dai is toch al te sterk. Als er een ambtenaar was. die na de pertinente verklaring van B. en W. nog auto's zou willen gaan belasten, dan zou de raad ongetwijfeld op zijn achterste beenen gaan staan De raad lachte en keurde het bewuste ar tikel goed. De heer Peper wilde de verplichting om 5 te betalen voor het hebben van een antenne over den openbaren weg laten ver vallen, omdat daardoor vooral de arbeiders zullen getroffen worden. De heer Van Kessel was het daar mee eens, maar zoo vroeg hij in de Algemeene Politieverordening is het span nen van draden over den openbaren weg verboden. Hoe is dat te rijmen? (Zitting van Woensdagmiddag 5 Juni) (Vervolg) Wethouder Mr. Slingenberg: Het spannen van draden is verboden, mits er voor betaald wordt. In het eerste ontwerp vroegen B. en W. 2.50 per M. tot een maxi mum van 50, nu slechts 1.per M. met een maximum vap 5. B. en W. zijn dus al aan de bezwaren tegemoet gekomen. Het voorstel van B. en W. inzake de an tennes werd aangenomen met 27 tegen 7 stemmen. De heer Joosten zei, dat er in enkele oude huizen hijschbalken zitten, die nooit meer gebruikt worden. Zij zijn indertijd ge maakt om turf naar den zolder te takelen. Het is onbillijk om daarvoor te laten beta len. Uitzonderingen zijn evenwel moeilijk te maken. Daarom is het beter om alle hijsch balken vrij te stellen. Mr. Slingenberg: De opzet is ge weest om het gevaar voor de burgerij te be perken, want hijschen van zware voorwer pen is voor de voorbijgangers altijd gevaar lijk. De heer Joosten: het lijkt mij, dat onze wethouder geen verstand -heeft van hijschbalken. Er wordt tegenwoordig in het algemeen geheschen met balken die niet bui ten den gevel vallen en dus niet belast kun nen worden. Het voorstel Joosten werd aangenomen met 26 tegen'9 stemmen. Een ander voorstel van den heer Joos ten beoogde om absoluut de gedachte aan een reclamebelasting uit te sluiten. Dit kan door in de verordening vast te leggen, dat er alleen voor reclameborden betaald be hoeft te worden als die hi nderl ij k buiten den gevel uitsteken, namelijk tot een hoogte van 2.25 M. 3 c.M. en boven de 2.25 M. 15 c.M. De heer Baas steunde dit denkbeeld. De heer Klein Schiphorst had berekend, dat als men een reclamebord van 6 M2. neemt, men 36 moet betalen. Neemt men 6 borden elk van 99 d.M2. dan kosten die tezamen slechts6 gulden (gelach). Mr. Slingenberg bestreed het voorstel Joosten; het zou een belangrijke vermindering van inkomsten beteekenen en die moeten B. en W. afwijzen. De bereke ning van den heer Klein Schiphorst is juist. De heer Castricum: Als wij het voorstel-Joosten aannemen, zal iemand zijn geheelen gevel met reclameborden mogen volhangen, zonder een cent te betalen. De gemeentekas zou er nadeel van ondervin den en het stadsbeeld zou er schade door lijden. Het voorstel Joosten sneuvelde met 20 tegen 13 stemmen. De heer Joosten wilde zonnescher men vrijstellen als daarop geen verdere aan kondigingen zijn geplaatst dan de naam en het beroep van den gebruiker van het perceel waar het zonnescherm is geplaatst. Wethouder Mr. Slingenberg wilde de zonneschermen belasten als daarop be roep en naam vermeld worden. Dat is toch zuivere reclame. Het amendement Joosten werd verworpen met 18 tegen 16 stemmen. De heer Joosten wilde artikel 9 aldus lezen: „B. en W. zijn bevoegd in bijzondere ge vallen op gronden van billijkheid, die echter nimmer mogen berusten op bevoorrechting van bepaalde belastingplichtigen, ontheffing of vrijstelling te verleenen van deze belas ting, waarvan door hen onverwijld aan den raad mededeeling moet worden gedaan". In zijn toelichting' zei de heer Joosten, dat vereenigingen als „Koninginnedag" hiervan niet mogen profiteeren. Wethouder Mr. Slingenberg zei, dat de aanvulling niet noodig is, want dat staat al in de Grondwet. En al wordt het amende- ment-Joosten aangenomen, dan mogen B. en W. toch aan een vereeniging als „Ko ninginnedag" vrijstelling verleenen van pre cariorecht. maar er is de verplichting bijge voegd, dat B. en W. dan aan den raad daar van moeten kennis geven. Met 24 tegen 10 stemmen werd het voor- stel-Joosten verworpen. De geheele verordening werd daarna zon der stemming aangenomen. De reorganisatie van het tramnet. De heer Reinalda kon zich in het alge meen vereenigen met de strekking van het nu door B. en W. ingediende voorstel. Het is evenwel noodig om vast te stellen, dat dit de eerste keer is, dat een privaat-rechtelijke overeenkomst gesloten zal worden met de tramwegmaatschappij, die niet vastgelegd is in een concessie. Het zal nu aan de gemeen te geld kosten en in de toekomst misschien nog meer. Wij doen dat terwijl in andere steden gestreefd wordt om de binnenstad vrij te maken van vaste trambanen. Eigenlijk moesten smalle straten als Barteljorisstraat, Gierstraat, Koningstraat en Jansstraat vrij gemaakt worden van trams. In de overeen komst die nu met de tramwegmaatschappij gesloten zal worden, bindt de gemeente zich al voor de toekomst voor verdere concessie aanvragen. De tramwegmaatschappij verzuimt steeds om aan Ged. Staten een wegvergunning aan te vragen. Doet de maatschappij dat, dan kan de gemeente op de tramwegmaatschappij kosten verhalen voor wegverbreeding. De tram moet dan meebetalen aan dc kosten van het wegbreken van een huis op den hoek van de Raaks en de Ged. Oude Gracht, en van het wegbreken van huizen aan den Zijl- weg. Door de politiek die de tramdirectic nu volgt, wordt bereikt, dat de tram zich bedoel de uitgaven kan besparen. Nu de gemeente een privaat-rechtelijke overeenkomst met de tram gaat sluiten, ver vallen in de toekomst ook dergelijke uitspra ken van de gemeente. Het zal aan de ge meente veel geld kosten. Er is in het stuk een bedrag van f 450.000 genoemd, maar daaronder zijn ook de kosten van de boven leiding en de rails. Als men ons die ook nog zou willen laten betalen, zou de gemeente beter het geheele bedrijf kunnen pan ex- ploiteeren. De soc.-dem. raadsfractie heeft daartoe indertijd een voorstel ingediend. Maar zoo vervolgde de heer Reinalda staat de zaak zoo, dat ik nu mijn stem niet aan het voorstel kan geven? Neen, ik zal er voor stemmen, wani de huidige toestand kan niet bestendigd worden. Er moet een reorga nisatie ingevoerd worden. Een belangrijk feit is. dat er normaal spoor zal worden in gevoerd. dat is een belangrijke concessie die B. en W. van de tramdirectie hebben gekre gen. Daarmede kunnen wij B. en W. geluk- wenschen. De heer Van Kessel bracht B. en W. hulde Yoor het nu gedane voorstel. Maar zou het niet mogelijk zijn zoo vroeg spreker om de bewoners van den Zijlweg onmiddel lijk naar het Station brengen. De heer Visser vond vele straten ook te smal voor het tramverkeer. Er bestaan over wegende bezwaren tegen het leggen van een tramlijn over de Parklaan. Er is veel te zeg gen voor het plan van den Commissaris van Politie om twee lijnen over den Kz-uisweg te leggen. Dan kunnen het Kenaupark en de Parklaan vrij van een tram blijven. We weten nu niet hoeveel de uitvoering der tramplannen aan de gemeente zal kos ten. Is het niet mogelijk het vooi'stel van B. en W, aan te houden en eerst te berekenen hoeveel de gemeente zal moeten betalen. De heer Koppen sympathiseerde met het geheele voorstel van B. en W Aanhouding van het voorstel, zooals de heer Visser wil, zou spreker betreuren. Spreker zou er evenwel voor zijn, om in de overeenkomst vast te leggen dat de tramdirectie met het gemeen tebestuur overleg moet plegen over de tarie ven. Ook is het gewenscht vast te leggen, dat het gemeentebestuur zeggingschap zal heb ben over het eindigen van den proeftijd voor de indeeling der lijnen. De heer de Breuk geloofde ook dat het tramnet zal verbeteren, maar de raad moet eerst weten, hoeveel of het globaal aan de gemeente zal kosten. De heer Boes betuigde zijn ingenomen heid met het nu ingediende voorstel. Een tram op de Parklaan en in het Kenaupark heeft bezwaren, maar spreker ziet ook niet in, hoe het anders zou kunnen. Er moet evenwel naar gestreefd worden om zoo wei nig mogelijk natuurschoon t-e schenden. Een nadeel achtte spreker ook, dat de directe ver binding SchotenHeemstede zal vervallen. De menschen zullen nu op het Stationsplein moeten overstappen. Aannemelijker zou zijn om de passagiers uit Bloemendaal te laten overstappen. Wethouder Mr. J. Gerritsz zei dank voor de hulde die aan het voorstel gebracht is. B. en W. hebben nu alleen een grondslag ontworpen voor de verdere onderhandeling met de tram. Als de raad daarmede instemt, gaan B. en W. verder onderhandelen. De definitieve overeenkomst komt dan later in den raad. Wat de opmerking van den heer Reinalda betreft, is te zeggen, dat een con cessie ook een overeenkomst is. In wezen is er dus niets veranderd. De macht inzake de concessie is toch toegekend aan Ged. Staten. Het voordeel is nu, dat wij van te voren trachten een overeenkomst te sluiten met de tramdirectie. Wat de normalisatie betreft, is het eerlijk te constateeren, dat de heer Rei nalda zelf een belangrijken invloed gehad heeft op het bereiken van dit resultaat. Men moet niet al te zwaar over de kosten denken. Dc tram betaalt het voornaamste deel van de kosten. Wij gaan toch al ver schillende wegen moderniseeren, de tram zal daar de meer kosten betalen. Alleen op we gen die niet geasphalteerd worden, zal de gemeente de herbestrating moeten betalen. De gemeente moet ook de kosten van het werk op het Kennemerplein betalen, want de tram heeft vroeger al de meer-kosten voor dit plein betaald. Wat de vraag van den heer Van Kessel be treft, de verbetering van de tramlijn op den Zijlweg' moet wachten tot de algeheele ver betering van den Zijlweg. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het voorstel Koppen om vast te leggen, dat er overleg gepleegd moet worden tusschen ge meentebestuur en tramdirectie over de ta rieven. Het maakt nog een punt van overleg uit hoe lang de proef zal loopen met de in deeling der lijnen. Daarover kan een beslis sing genomen worden als de definitieve over eenkomst in den raad komt. De tramdirectie heeft geconstateerd dat de lijn Soendaplein—Heemstede, alleen van veel beteeken is is voor het gedeelte Station- Heemstede. Er is dus niet veel tegen om ce reizigers uit Haarlem-Noord te laten over stappen op het Stationsplein. Er zal in het Kenaupark en aan de Park laan heel weinig natuurschoon opgeofferd worden. Het is niet aan te bevelen om het voorstel van B. en W., zooals de heer Visser wil. aan te houden. Als er niet spoedig een beslissing valt. komt er dit jaar weer niets van de asphalteering van den Jansweg en de Jansstraat. De raad zag van replieken af.. Het voorstel van B. en W. werd zonder stemming aangenomen. Woningen voor sociaal-achterlij ken. B. en W. stellen voor om de volgende credieten ter beschikking te stellen: f 216.000 voor 76 woningen nabij den Har- menjansweg bestemd voor krotbewoners. f 1C1.000 voor 64 woningen nabij de Wel tevredenstraat bestemd voor krotbewoners. f 63.360 voor 22 woningen nabij en Har- menjansweg,, voor sociaal-achterlijken. f 13.000 voor hei maken van een bad- en waschhuisje nabij de huizen voor de sociaal- achterlijken. De heer Peper vond het voorstel van B. en W. oen stap achteruit wat den woning bouw betreft. De huizen zullen veel kleiner worden dan vroeger als norm te Haarlem is aangenomen. De kosten zijn geraamd op f 2690. maar spreker heeft gehoord, dat deze huizen wel voor t 2500 gebouwd zullen wor den. Spreker zal dit voorstel van B. en W. uitbuiten in verband met de aanstaande Kamerverkiezingen. (Geroep zoo! zoo!) De heer Pepsr herinnert aan hetgeen den laatsten tijd ie Haarlem gebeurd is op het terrein van den woningbouw. Toen de heer Visser indertijd zijn voorstellen deed, stelden B. en W. veel hoogere eischen dan nu. B. en W. meenen, dat de arbeiders 1/5 tot 1/7 deel van hun inkomen als huur kun nen betalen. Hoe kan iemand die f 20 ver dient f 4 huur betalen? Minister Aalberss heeft indertijd 1/7 als norm aangenomen. Er is van dit gemeentebestuur een achter uitgang te constateeren wat betreft den zorg voor den woningbouw voor arbeiders. Er worden nu feitelijk steenen noodwo ningen gebouwd. Het worden groote loodsen met veel ramen en deuren- De menschen zullen nu verder aan de ont aarding worden prijsgegeven. Tenslotte: hebben B. en W. de zekerheid dat deze woningen er zullen komen? Kan de minister nog niet met bezwaren komen? De heer Castricum betcogde. dat hef dringend noodig is, dat er meer woningen gebouwd zullen worden. Maar de huizen zul len te klein zijn. Bij vorige raadsdebatten is duidelijk gebleken, dat er geen meerder heid te vinden is in den raad om huizen te bouwen die een minderen Inhoud hebben dan 205 M3. Is dit voorstel een gevolg van de wijziging in het college van B. en W.? Het is verkeerd huizen te bouwen waarin alleen gezinnen met één of twee kinderen kunnen huizen. Dit voorstel van B. .en W. wijst op een ondemocratische richting. De raad moet dit voorstel afwijzen opdat B. en W. met andere, voorstellen kunnen komen. De sociaal-achterlijken zijn eigenlijk slacht offers der maatschappij. Die moeten wij niet in een kippenhok gaan stoppen. De heer Visser constateerde, dat B. en W. nu met een voorstel komen, dat ge deeltelijk gaat in de richting van het voor stel dat spreker indertijd had ingediend. Aanneming van het voorstel van B. en W. zal in elk geval uitwerken, dat er vele mis standen zullen worden opgeheven. Het is onwaar dat dit loodsen worden, het kun nen behoorlijke woningen worden. Toch is er wat te veel eenvormigheid in de nu inge diende plannen. Het is een feit dat de helft van de bewo ners der 900 krotwoningen kleine gezinnen hebben. Daarom kunnen de huizen ook klein zijn. Het is evenwel mogelijk om in een deel der huizen zoo te bouwen, dat er geen drie, maar twee slaapkamers komen. Dan zal het mogelijk zijn eenige andere huizen grooter te maken voor grootere ge zinnen. De heer M e ij e r s drong op spoed aan om het mogelijk te maken, dat zoo spoedig mo gelijk een aantal krotwoningen ontruimd zullen kunnen worden. De huizen zijn be stemd voor krotbewoners, de menschen zullen er ongetwijfeld veel op vooruitgaan. De heer Castricum heeft bij zijn rede te veel gedacht aan de aanstaande verkiezingen De huizen van Vooruitgang hebben slechts een kub. inhoud oi.geveer van 190 M3. De regeering wil geen hoogeren steun geven. Als wij dit dus afwijzen krijgen de krotbewoners geen andere huizen en zullen dus de dupe van de zaak zijn. Ais er binnenkort huizen voor gewone arbeiders gebouwd zullen moeten worden, dienen de eischen natuurlijk anders en hooger gesteld te worden. Mej. Berdenis van Berelekom vroeg of er geen woning verbonden zal worden aan het centrale bad- en wasch- huis. De heer Mr. Bijvoet achtte het voor stel voor het stichten van een bad- en waschhuis een gevaarlijk precedent. Daarin komt ook een kamer voor een opzicihteres en een zaaltje waarin de kinderen der be woners kunnen worden beziggehouden en cursussen kunnen worden gegeven. Het streven is cm de sociaal-achterlijken te leeren hoe zij moeten wonen. Daarom moeten zij niet aangemoedigd worden den zorg voor de kinderen aan anderen over te laten. De gelden die gespaard zouden worden door geen bad- en waschhuis te bouwen, kunnen besteed worden om de huizen grooter te bouwen. En wie zouden de cur sussen moeten houden? De gemeente neemt hier een taak op 2ich, die zij zich niet moet aanmatigen. Met de heeren Wolzak en Castri cum stelde spreker voor om B. en W. uit tc noodigen het voorstel inzake het bad- en waschhuis terug te nemen en het geld te gebruiken om de ontworpen huizen voor de sociaal-achterlijken grooter te ontwerpen. De heer Reinalda moet constateeren, dat de regeering het gewonnen heeft. On danks de bezwaren door de S.D.A.P. en de R.K. in de Tweede Kamer geuit, heeft de regeering geen concessie gedaan ten opzichte van den woningbouw Het is een dictoraal- optreden van enkele ambtenaren van het rijk die den woningbouw naar beneden halen. Er is met deze regeering niets meer te bereiken op het gebied vair den woning bouw. Het is geen aangename taak voor B. en W. om deze voordracht te verdedigen. De gemeente staat evenwel voor een moeilijke beslissing. Het voorstel Bijvoet Wolzak—Castricum zegt niet, dat, als wij een grooter ontwerp maken, zulke woningen ook gebouwd zullen worden. De regeering laat het niet toe. Dan wordt er in het geheel niet gebouwd. Wij moeten bij de a.s. Ka merverkiezingen maken, dat er andere regeerders komen, die zich wel bekomme ren om de eischen die het parlement stelt aan den woningbouw. Dit is voor den woningbouw een zwarten dag. Wij zitten in de knel. De raad moet evenwel niet tegenover dit voorstel staan als de heeren Bijvoet, Castricum en Wolzak, want daarmee zijn de krotbewoners niet ge holpen.. Als wij dit niet aanvaarden, dan krijgen wij niets. Wij kunnen niet anders. Spreker vroeg tenslotte W3t B. en W. van plan zijn als het rijk geen voorschot geeft, maar weer gaat dralen. Zullen B. en W. dan bij den raad komen om onmiddellijk credie ten te vragen om den bouw geheel voor rekening der gemeente te nemen? Mevrouw Maarschall zei, dat al mag het nu een zwarte dag zijn voor den woning bouw, als men de krotten hier ter stede be kijkt, dan is er geen nacht zoo zwart of er is'een lichtpuntje, want als deze huizen er komen, zullen zij in elk geval veel beter zijn dan de krotten waarin de menschen nu zuch ten. De heer Adrian erkende, dat dit ver schil geen ideaal verwezenlijkt, maar het is een verbetering. Wij doen wat practisch be reikbaar is. Wethouder Mr. Gerritsz constateerde, dat de raad wist wat er zou komen. Het is bij de behandeling der gemeentebegrooting duidelijk gezegd. Waarom komen de heeren nu achteraf met hun bezwaren? Er is door B. enW. geijverd om dezen woningbouw zoo veel mogelijk te bespoedigen. Bovendien zijn plannen in voorbereiding om huizen voor groote gezinnen te bouwen. De gemeente doet meer dan f 0.50 per week op de huizen toeleggen. Er wordt op den grond f 6000 door de gemeente toegelegd, want voor f 7.50 per M2 is geen grond te koop. De gemeente moet veel water in de wijn doen om nog iets te bereiken. De inhoudsmaat van de huizen voor de sociaal-achterlijken is geen 205, maar 215 M3. De heer Visser: dan zijn de teekeningen niet juist. Wethouder mr. Gerritsz: of uw bere kening is niet juist. De heer Visser: dat kan niet! (gelach.) De heer Gerritsz: het is niet de be doeling om op verdere toestemming der re- geerii^g te wachten. Er is al tijdelijk perso neel aangenomen om dé aanbesteding voor te bereiden. Er wordt zoo snel gewerkt dat aan het eind van het Jaar een deel der wo ningen onder de kap kan zijn. De plannen voldoen aan architectonische eischen, ook al is naar lage bouwkosten gestreefd. B. en W. zullen later met een nader voorstel komen inzake de exploitatie van het bad- en wasch huis. In het zaaltje zullen geen cursussen gegeven worden, maar de bewoners zullen worden voorgelicht. Er is geen sprake van, dat de opzichtcres dc taak der ouders zal overnemen wat de opvoeding der kinderen betreft. Spreker kan niet eelooven, dat de meerder heid van den raad de verantwoordelijkheid zal villen aanvaarden voor het afwijzen van dat voorstel. Voorbereiding van andere plan nen zal minstens 3 maanden tijd eischen. De heeren Bijvoet. Wolzak en Castricum trokken hun voorstel in. Het voorstel van B. en W. inzake den wo ningbouw werd aangenomen met 29 tegen 1 stemmen. Tegen stemden de heeren Kecsen, Bijvoet. Loerakker en Castricum. 6 heeren stemden tegen het bad- en waschhuis, de 4 hierboven genoemden en de heeren Wolzak en Klein. Vergoeding voor vak- onderWfjers. Mej. Berdenis van Berlekom stelde voor zich met het voorstel van B. en W. tot het uitkeeren van vergoeding voor vakonderwij zers aan de bijzondere scholen te vereenigen voor zoover deze vergoeding betreft de in het voorstel genoemde scholen voor gewoon la ger onderwijs, doch B. en W. uit te noodi gen hun voorstel tot vergoeding van vak onderwijzers aan de U.L.O.-scholen terug te nemen om nog eens na te gaan of artikel 101 al. 9 der L.O.-wet een andere interpre tatie toelaat dan thans door B. en W. ge volgd is. Het is, zoo zei mej. Berdenis van Berlekom, onbillijk, dat bijzondere scholen met 23 leer lingen dezelfde vergoeding krijgen als open bare scholen met 300 leerlingen. Er is hier een leemte in de wet, daarin moet voorzien worden door een uitspraak van een hoog college. Kunnen B. en W. de zaak nog niet eens ovenvegen? De heer Klein vreesde, dat men door aanneming van dit voorstel de schoolbestu ren in moeilijkheden zou brengen. De heer Roodenburg. wethouder van onderwijs, onderschreef, dat het hier een leemte in de wet is. Dc bijzondere scholen maken evenwel van de omstandigheid geen misbruik. B. en W. willen nog wel eens zoe ken naar een ander systeem, maar laat de raad dit voorstel van B. en W. nu aanne men. Mej. Berdenis van Berlekom nam daar mede genoegen. Onbewoonbaar verklaarde woningen B. en W. namen hun voorstel terug om don termijn van ontruiming van de onbewoon- baarverklaarde woningen aan de Banr.esteeg de Ravesteeg en 't Krom te verlengen. De be woners konden aan andere huizen geholpen worden. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid van het bestuur der vereeniging voor nijverheidsonderwijs de heer E. J. Stam. Tot definitief vakonderwijzeres in de licha melijke opvoeding aan de openbare lagere scholen mej. H. W. v. d. Linden tj Amster dam. Tot onderwijzer aan de U.L.O.-school letter B. de heeren J. Roggeveen te Hoofddorp. H. Donker te Groningen en A. Hovenkamp te Doorn. Ingekomen stukken. In handen van B. en W. om prae-advies werden gesteld: lo. een verzoekschrift van de N. V, Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen e.a. om de bestrating van het ge deelte van de Dr. Leijdsstraat, gelegen tus schen de Generaal Cronjéstraat en den Schoterweg, tc herzien (zoo mogelijk door het te asphalteeren) en te zijner tijd te doen besproeien. 2o. Verzoekschriften van C. Mul en N. Voo- ges om in koop te ontvangen een perceel bouwgrond, gelegen aan den Middenweg. 3o. een verzoekschrift van B. C. Hartman, om te bepalen, dat de in zijn perceel aan wezige brandbluscli-installatie op andere, minder kostbare, wijze zal worden verzegeld, terwijl, indien de aanwezigheid van een tweeden meter noodzakelijk is, verzoeker voor dien meter geen huur verschuldigd is, en om terugbetaling te gelasten van het door hem op 15 Mei 1920 betaald bedrag voor me- terhuur. Vragen. De volgende vragen waren ingediend: Van den heer Van Liemt betreffende ver plaatsing van de werkplaats op het terrein der gemeentelijke Duinwaterleiding en be treffende verbetering van het trottoir Zijl weg—hoek Pieter Kiesstraat. Van den heer Castricum of B. en W. maat regelen willen treffen voor de veiligheid van wielrijders bij het einde van het rijwielpad op den verkeersweg AmsterdamHaarlem. Van den heer Peper betreffende overwerk bij den verbouw van de Gemeentelijke Con certzaal. De beantwoording der vragen werd uitge steld tot de volgende vergadering. Om 7 uur sloot de voorzitter de, vergade ring. Vereenigings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Oplagen Periodieken I DRUKKERIJ1 IHAARLEM Uitsluitend goed verzorgd druk werk. •- Op den tijd die wij beloven. Tegen billijke prijzen !;V-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7