Y Y Y VLIEGER. Een derde model vlieger, dat we Kullen behandelen is 't Amerikaan- sohe. Jullie kent allen dezen vlieger wel, waar vooral 's zomers op het et-rand veel door de kinderen mee wordt gespeeld, 't Vervaardigen van zoo'n vlieger vereischt niet zooveel moeite al$ we zouden denken. Om te beginnen moeten we in 't bezit zien te komen van eenige dunne, lichtte latjes. We nemen 4 latjes ter lengte van ongeveer 75 c.M. en 4 van 40 c.M. De laatste dienen als verbin ding voor de opstaande zijden (zie fig. 1). We kunnen deze 't best be vestigen door ze met lange dunne spijkertjes op de uiteinden van de lange latjes te timmeren. In 't mid den waar ze over elkaar heen gaan, worden ook een paar spijkertjes ge slagen. Als we dit aan weerskanten hebben gedaan, is 't geraamte klaar. We spannen nu over de lange uit einden een strook dun katoen van pijn. 25 c.M. breedte (zie fig. 2). Dit katoen, dat zeer lichit moet zijn, is in helle kleuren te verkrijgen. Je zoudt hiermede kunnen volstaan, doch het is wel aardig, eenige ver siering aan te brengen, 't Kan ook zijn, dat je in 't bezit bent "an dun wit linnen en dat wilt gebruiken. Dan is eenige versiering onmisbaar. We zullen daarom nog wat versie ring aanbrengen, 't Is noodzakelijk, dat je deze werkzaamheden verricht vóór je het doek spant. Je kunt de teekening op 't doek maken en die daarna kleuren, maar op dun ge kleurd papier geteekend (op de ach terzijde), uitgeknipt en opgeplakt, is misschien gemakkelijker. Met kleine kopspijkertjes verbinden we 't doek aan de latten. Nu nog het touw en onze vlieger zal er ongeveer uitzien als fig. 3 aangeeft. De ver siering kan je natuurlijk naar eigen inzichten aanbrengen. ZOEKPLAATJE. Op dit plaatje zien we een prach tige rodelbaan, waarop de kinderen zich geweldig vermaken. In den win ter, als de sneeuw goed gevallen is, bestaat er wel geen vermaak dat prettiger is als rodelen, behalve dan natuurlijk schaatsenrijden en skl- loopen. Enfin, wat rodelen is zullen jullie zelf wel het beste weten, want ik denk zoo, dat je ook dit Jaar wel dapper mee gedaan zult hebben. Wat een pret als men op zijn slede zulk een flinke helling afglijdt. Dik wijls wordt er een geheele rij sleden achter elkaar gebonden, zoodat het wel een ijstrein lijkt. Maar daarmee moet men toch voorzichtig zijn want als de eerste man soms valt, rolt al les wat achter hem glijdt ever hem aan. Men moet dan wel eens huilen inplaats van lachen. Hier op ons plaatje staat een Jon gen, die op het oogenblik een echt verdrietig gezicht zet. Toch is hij niet gevallen, als je dat soms denkt, en daarom is hij dan ook niet kwaad, maar weet je wat het is? Zijn vrien den hebben hem een poets gebak ken! Zij hebben stilletjes zijn bob- slecle weggestopt en nu kan hij na tuurlijk niet meeglijden. Flauw? Ach, men moet elkaar wel eens plagen ook, nietwaar? Het ergste is echter, dat de jongen op het plaatje zijn slede niet vinden kan, terwijl 't ding toch heusch niet zoo erg weggestopt is. Als hij maar even goed keek, zou hij hem direct vinden. Zoeken jullie eens voor hem. Ik ge loof zeker dat je binnen een minuut succes zult hebben! EEN DOOLHOF. Een doolhof met vele gangen is het wat Je hier ziet. Ben je zelf al eens in een doolhof geweest? Neen? O, hoop dan maar dat je er nooit in komt hoor, want je komt er alles behalve gemakkelijk uit! Maar in dit doolhof is de weg nog wel te vinden. Alleen loop je kans dat je als je een eindje er in ge- vordert bent een groot beest te genkomt. Wat voor een beest? Dat zal je zelf wel zien! Het is heele- maal geen verscheurend dier en al was dit wel zoo, dan behoefde Je nog niet bang te zijn, want het is immers maar op papier. Neem nu een potlood en ga daar mede een lijntje trekkend langs de paden van het doolhof. Welken in gang je kiest hindert niet, als je maar zorgt de omtrekken van het dier te vinden en ook weer netjes uit het doolhof te komen. Denk er aan, dat je niet buiten de paden mag „loopen" met je potleod. ONZE BIBLIOTHEEK. De laatste bibliotheek-dag is thans voorbij en behalve den lOen Juni, waarop de in omloop zijnde boeken kunnen worden teruggebracht, blijft O. B. gesloten tot 2 September a.s. Tot de Jeugdrubriek van 23 Augus tus zal de Bibliotheek stopgezet wor den. Dan zal ik alle mededeelingen voor den nieuwen jaargang vermel den. Even wil ik nog mededeelen, dat ik met ingang van Vrijdag 7 Juni verhuisd ben van Gr. Houtstr. 155z. naar LEIDSCHEVAART 244 i bij de Lourens Costers', r.). De bibliotheek echter blijft: KLEIN HEILIGLAND 66. Op 10 Juni is de bibliotneek ge opend van 7.00—8.00. Opgave dus (alleen schriftelijk) bij mij. W. LASSCHUIT. Leidschevaart 244. Gevonden voorwerpen: Te beko men bij mijn nieuwe adres: een dop van vulpenhouder, vermoedelijk van deelnemer No. 34. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT Weerprofeten. Wisten jullie wel, dat spinnen weerprofeten zijn? Als spinnen 's morgens vroeg haar web maken, wordt het mooi weer. Kruipen ze telkens den grond in, dan is regen te verwachten. Vliegen zwa luwen hoog dan komt er mooi weer, scheren ze over de aarde, dan wordt het weer slecht. Krassen de uilen in den nacht, dan komt er overdag mooi weer. Komen de wormen uit den grond dan komt er regen, kruipen ze weg, dan is er droogte te verwachten. Kennen jullie de gele muurplant jes op onze daken? Zijn de bloem pjes den heelen dag gesloten, dan is slecht weer in aantocht. De fijne gele walstroo ruikt fijn, als 't mooi weer is. Is de lucht heel sterk, dan wordt regen verwacht. Sluiten de omwindselblaren van den distel zich, dan krijgen we on gunstig weer. Blijven ze open, dan is zonnig weer voorloopig te verwach ten. Komt er regen, dan blijft de gouds bloem gesloten. De klaverzuring trekt haar blaad jes samen, zoodra de lucht bewolkt wordt. De stijlen van de ooievaars- en reigersbekken krommen zich in droge lucht, ze trekken in bij regen. Klavertjes vouwen zich op bij na derenden regen. Boterbloempjes trekken ook haar blaadjes samen bij regen. Anemonen sluiten him bloempjes dicht ais de eerste regendruppels in aantocht zijn. Let nu ook eens op de kaarsjes dei- paar debioemen. Zijn ze onbescha digd, dan is het weer bestendig. De roode pimpernel is een der beste weervoorspellers onder de bloe men. Wel vier en twintig uur kan ze haar bloempjes gesloten houden, als er regen op til is. Bij goed weer spreidt de kastanje haar bladen uit. als groote waaiers. Kijk nu zelf eens om je heen, dan weet ik zeker, dat je nog meer plan ten en misschien ook nog meer die ren kunt noemen, die goede weer profeten zijn. Wonderlijke aardbeien. In Pa rijs heeft men bij kunstlicht aard beien laten groeien. Deze aardbeien hebben 40 dagen noodig gehad om rijp te worden. Een zoo'n aardbei kostte 125 franc. Duur genoeg, maar misschien nog niet zop lekker. Zou 't in Nederland netter zijn? In de Londensche parken wordt zoo veel afval en papier weggeworpen, door de wandelaars dat het stads bestuur ongeveer duizend gulden per week uitgeeft voor loonen, aan men- schen, die dit weg moeten ruimen. Kleur als redmiddel. 'k Heb jullie al eens verteld van de wande lende bladen, eevi soort insecten, die zooveel gelijken op de bladen van de plant waar ze op voorkomen, dat ze als 't ware door kleur en vorm ge vrijwaard zijn voor vervolging. Je hebt misschien ook wel eens ge hoord van den kameleon, een soort hagedis, die in Afrika voorkomt en telkens van kleur verandert, naar mate hij op een andere gTondsoort voorkomt. Dit is natuurlijk een be veiligingsmiddel. 't Is eigenlijk ook zoo bij den ijs beer, die in de witte sneeuw- en ijs- wereld niet opvalt. De platvisschen nemen ook geheel de klem- aan van den bodem der zee. De vos in de poolstreken heeft zomer- en win ter tenue. 's Winters draagt hij een witte pels, 's zomers is hij grijsachtig bruin. De Schotsche berghazen hebben een dergelijke kleedij. En onze duinha zen- en konijnen vallen weinig op door hun zandkleurig pakje. Ook de kleur der eieren van moe rasvogels gelijkt op de omgeving. De kievit legt groen-gespikkelde eitjes. Het waterhoentje legt eieren, waar op strepen voorkomen, die aan riet halmen doen denken. Ook de patrij zen eieren vertoonen vormen van grassprieten. De groote ijsbeer, die niet vluchten kan in de bosschen en de kleine patrijs, die haar nest niet hoog in de boomen heeft, de natuur beschermt hen toch. Is dat niet iets wondermoois? Een polka-kopje op den postzegel. San Salvador is de eerste staat, die een postzegel met polka-kopje heeft gedrukt. Branden. Je kunt tegenwoordig geen krant lezen, of je verneemt, dat er brand is geweest. Wat de eigen lijke oorzaak daarvan is, kan nie mand met zekerheid zeggen. De sta tistiek vermeldt, dat ei m Amster dam de meeste branden en brandjes uitbreken. Per maand zoo ongeveer 180. Het zijn natuurlijk niet allemaal zware branden, ook schoorsteenbrandjes en binnenbrandjes. Dan volgt Rotterdam met gemid deld 160 branden per maand. Daarna den Haag met ongeveer 100 per maand. Haarlem zie ik niet op 't lijstje staan, dus wij gedragen ons in dit opzicht nog al knap. W. B.—Z. DE IJVERIGE STUDENTEN v Jan en Lies moeten twee versjes leeren, Ziet maar eens, hoe ijverig zij studeeren! Ja, zoo ijverig zijn zoo nooit geweest Nu het gaat om moeders koperen feest! Jantje kan niet goed den klemtoon leggen, Lies kan nog niet alle woorden zeggen. Tante zegt hun echter hoe het moet En dus leeren zij het toch wel goed! UIT DEN MOPPEN TROMMEL. Een klein meisje stond voor een gesloten hekje, toen een oude heer nader bij kwam. „Wil ik het hekje voor je openen kleintje?'' roeg de heer. „Alstublieft, meneer". „Kon je het zelf niet gedaan krij gen?" vroeg de heer, toen 't hekje geopend was. ,,'k Heb het niet geprobeerd, want de verf is nog nat." POSTZEGELRUBRIEK HONGARIJE XII V V 4o ra 4 Behalve de nieuwe serie, die de radenregeering uitgaf, werden in 1919 de meeste zegels van de serie 191920 (met inschrift Magyar Pos- ta) overdrukt met: „Magyar Tanacs Köztarsasag". De opdruk is in roode letters en is op 't waaierstype hori zontaal, op 't parlementstype schuin gedrukt. We krijgen dus: 2 filler geelbruin), 3 filler iroodlila), 4 fil ler (blauwgrijs), 5 filler (groen) 6 filler (blauwgroen), 10 filler (rood), 15 filler (violet), 20 filler (bruin), 25 filler (blauw), 40 filler (olijf), 45 fil ler (oranje). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.4 c.M. 50 filler (lila), 95 fil ler (blauw en lichtblauw), 1 kroon •wijnrood) 1 kroon 20 (groen), 1 kroon 40 (geelgroen), 2 kronen bruin en geelbruin), 3 kronen 'violet en grijs), 5 kronen (donker bruin en bruin) en 10 kronen 'bruinviolet en lila). Grootte van de vakjes 2.4 bij 3.5 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Rustenburgerlaan 23. RUBRIEKERTJES-LIJST. 745. Annie Viergever, Assendelver- Ktraat 8, oud 10 jaar. 746. Hennie Wallbrink, Leidsche Plein 28z., oud 10 jaar. Dank zij de zonnige dagen, dit we hebben gehad, ontwikkelen de zo merbloemen zich flink. Wat echter ook welig opschiet, is 't onkruid. Het voornaamste wat je nu dan ook in den tuin kunt verrichten, is wieden. Je moet echter wel degelijk opletten, dat je geen jonge bloemplantjes ver wijdert. Daarom is 't nu vooral ge makkelijk als je op regel hebt ge zaaid. Die teekenen zich gauw af en je kunt dus gerust alle plantjes die daar tusschen groeien, uittrek ken. Een wiedvorkje. schrepeltje of mesje kan hierbij goede diensten be wijzen. Als je nu niet zorgt, dat je het onkruid de baas blijft, dan komt er van je plantjes niet veel terecht. De meest voorkomende soorten onkruid zijn: muur. kleine brand netel, zwarte nachtschade, kruis- kruid en melde. Muur. Een laaggroeiend plantje met kleine ei-ronde blaadjes, een beetje toegespitst. Zij krijgt kleine witte bloempjes, waarmee de olant zich den heelen zomer tooit. Een lastig onkruid, dat echter door de kippen zeer op prijs wordt gesteld: die pikken graag van de malsche blaadjes. Brandnetel. Deze plant kennen jullie wel en zoo niet dan merk je 't wel als je er bij ongeluk met je hand langs strijkt. Ze prikt geweldig en geeft dadelijk kleine, witte bultjes, die verbazend jeuken. Zwarte nachtschade. Een ver giftige plant, die zich niet zoo ge makkelijk laat uitroeien. De plant vertakt zich sterk en heeft donker groene bladeren en kleine witte bloempjes. De vruchten zijn glan zend zwarte bessen. Ze heeft een lange, stevige wortel, zoodat 't vaak niet gemakkelijk is, ze geheel uit den grond te trekken. Kruiskruid. Dit bloeit al heel vroeg en den heelen zomer door. De bloempjes (eigenlijk bloemhoofdjes) zijn zeer nietig, daar de straalbloe- men ontbreken, die je wel vindt bij de meeste andere van deze familie, zooals madeliefjes, zonnebloem, goudsbloem, ganzénbloem, enz. Als je 't onkruid verwijdert, heb je meteen gelegenheid den grond eens flink los te maken, wat heel nuttig is, daar die door den regen soms een harden korst krijgt. Door de boven laag flink om te Werken kan de lucht beter in den grond dringen. De tuinboonen schieten hard op en tooien zich al met hun aardige wit-zwarte vlinderbloempjes. De tuinboon bloeit in de oksels der bla deren, de onderste bloemen 't eerst, die ook meestal de flinkste vruchten geven. Hoe hooger, hoe kleiner ze worden. Kijk nu- echter je tuinboo nen geregeld goed na, want in de toppen der planten nestelt zich een zwarte bladluis. Deze vermenigvul digen zich sterk en verspreiden zich op den duur over de geheele plant, zoodat plant en vruchten kwijnen, 't Is dus zaak deze diertjes te ver wijderen,. Daarom knijp je met duim en vinger den top van de plant af. Niet alleen die planten, welke al luis hebben, maar je doet 't met allemaal 't Heeft bovendien nog dit voordeel, dat de planten geen gelegenheid meer heeft verder door te groeien en dus haar krachten niet verspilt aan vruchten, waar toch niets van komt. Den anderen vruchten komt dit ten goede. TUINIER. DE WEDSTRIJD. De spreekwoorden waren: Eén zwaluw maakt nog geen lente, en Na regen komt zonneschijn. Ik heb vele goede oplossingen ont vangen en moest dus wel tot loten overgaan. In Af deeling I zijn de prij zen ten deel gevallen aan: VERSPRINGER, oud 15 jaar, PA- PAVERTJE, oud 12 jaar en DE WOUDLOOPER, oud 12 jaar. Afdeeling II: VLINDERFEE, oud 8 jaar, OBIONE, oud 9 jaar en KRIELKIP, oud 9 jaar. Alle prijswinners mogen Woens dag bij mij hun prijzen komen ha len. RAADSELS Raadselpi ijzen voor de maand Mei zijn bij loting ten deel gevallen aan: DORUS RIJKERS, DAMIAATJE, KOEKOEK en BABY PEPPGY die ze 12 Juni, na 2 uur bij mij mo gen afhalen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen,) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Don Frederik). Ver borgen beroepen. a. Wat doet: Arie Magkerns? b. En Ab Brier? 2. (Ingez. door Tilburgertje.) Ver borgen plaatsen. Wij gaan Zondag naar den Hout. b. Zal 'k maar eten gaan? c. Wat een leven! Lotje scnreeuw- de uit alle macht. 3. (Ingez. door Mariannetje.) Ster raadsel: Op lederen straal moet een woord van 4 letters staan. Straal één is een voetbedekking. Straal twee is altijd door twee. Straal 3 bevindt zich aan alle hui zen. Straal 4 gebruikt men bij den maaltijd. Straal 5 is een hoeveelheid. Straal 6 is een natuurverschijn sel. Straal 7 is een donkere vloeistof. Straal 8 is een gerecht. De eerste letters van de verschil lende stralen vermelden een feeste- lijken tijd van het jaar, 4. (Ingez. door Goudhartje.) 2 keer o en een keer i 1 keer b en een keer e Dan ten slotte nog een n, is een Rubriekertje, dat ik ken. 5. (Ingez. door Hagenaar.) Ik ben een spreekwoord van 24 letters. 9 3 3 9 is geen ja. 15 14 behoort bij een tafel. 3 15 is een lengtemaat. 5 3 15 zit aan ieder huis. 17 18 is een verkorte jongensnaam. 1 2 3 4 is niet slecht. 5 6 7 8 9 10 11 12 is een vorm van beginnen. 13 14 15 16 is een deel van 't ge heel. 19 20 21 22 23 24 is de verleden tijd van winnen. 6. (Ingez. door Goudsbloem.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 17 letters. 6 7 8 is een voorzetsel. De hulzen bouwt men van 13 14 15 5 8 14 8. 9 10 12 lust men op de boterham. 15 16 17 is een plaats in Gelder land. 1 2 3 is een kleur. 4 9 5 11 drinkt men vaak. AFDEELING IT. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Roomsoes.) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 1 2 3 4 was de eerste mensclï, 5 6 7 8 is een meisjesnaam. 9 10 11 12 is een meisjesnaam. 13 14 15 16 is gevlochten. 1 5 9 13 moeten dezelfde letter* zijn ais 1 2 3 4. 2. (Ingez. door Hagenaar.) Ik ben een rubriekertjesnaam van 15 letters. 11 4 15 is een ander woord voor lof 5 6 is versterkend. 3 4 5 6 is een grondsoort. 12 3 heeft men op bed. 4 5 6 schreef men op school vroe ger op. 7 8 9 is een deel van den hals. 10 11 12 13 is een deel van de maand. 15 14 13 dient om goed op te dro gen. 3. (Ingez. door Don Frederik.) Neem uit de volgende Rubrieker- tjesnamen telkens een letter, zoodat je een nieuwen schuilnaam krijgt. Blondkopje, Aviateur, Hageroos, Hagenaar, Sarina, Sering, Draaitol. Amico, Rosette. 4. (Ingez. door Zwartoogje.) Ik ben een spreekwoord van letters. 3 4 5 6 7 is een natuurverschijnr sel. 2 1 12 is een meisjesnaam. 12 13 14 beschijnt de aarde. In een 8 9 10 wasch ik mij. 15 13 14 is in een klooster. 21 4 5 6 3 komt uit Afrika. 11 20 17 is een jongensnaam. 19 13 3 zet men in de ramen. 15 16 16 15 is geen ja. 18 is de 3de letter van het alfabet 20 is een riviertje in Noord-Hol land. 5. (Ingez. door Bloemenverzorg- stertje.) Ik ben een rijmpje en besta uit 4 woorden, of 25 letters. 8 2 7 is een verkorte meisjesnaam. 17 19 15 25 is zoowel een verkorte meisjes- als jongensnaam. 1 3 17 is niet leeg. 17 9 16 2 is eten voor dieren. 16 16 13 is het kleinste getal. 14 15 16 25 is een grondsoort. 4 5 gebruikt de boer. Om 9 uur wordt de school 6 7 8 9 10 11 12 13. Ik heb gisteren veel knikkers ir 19 20 21 22 23 24 25. 6. (Ingez. door Goudhartje.) Vul de kruisjes in met medeklin kers, zoodat ge een bekend spreek woord krijgt. Ooxx xexx xxuix xexx. Raadseloplossingen Raadseloplossingen van de vorige week zijn: AFDEELING I 1. a. Scharenslijper, b. Machine bankwerker. c. Winkelbediende, d. Kantoorbediende, e. Badmeester. 2. Eerlijk duurt het langst. 3. Margriet. 4. Dierenbeschermstertje 5. a. Olifant, b. luipaard, c. Para dijsvogel, d. kanarie, e. kalkoen, f. nijlpaard. 6. Satimie. AFDEELING H 1. a. Metselaar. 2. Witte van Haemstede. 3. Zonnestraaltje. 4. Een vroolijke gast is niemand tot last. 5. Heliante. 6. Borstel. Goede oplossingen ontvangen van Jerrie 3 Poesenmoedertje 5 Peli kaan 6 Dwingeland 6 Hagenaar 6 Frans Hals 3 Bloze Kriekske 6 Do- rus Rijkers 6 Alba 6 J. F. 5 't Kloppertje 5 Flo- ris V 5 Papavertje 5 Interieur 6 Korstjesknager 4 Juffertje Schrijf- graag 6 Baby Peggy 6 Violetta 6 Dui- zendschoontje 6 Zonnestraaltje 6 Zevenster 6 Obione 6 De kleine Vio list 6 De kleine Vogelvriend 6 Bloe- menverzorgstertje 4 Piet Hein 6 Dempsey 5 Goudsbloem 6 Theeroosje 6 Krielkip 5 Arretje Noff 6 Bloze Kriekske 6 Draaitol 6 De kleine Flui cpeler 5 Wenda 6 Brillantster G Sarina 6 Krullebol Steilhaar 6 Wip neusje 6 Amico 4 Zangvogeltje 4 Poesenmoedertje 1 Snibbelaartje 6

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16