HAARLEM'S DAGBLAD FLITSEN Arbeidstherapie is heilzame nazorg voor T.B.C.-patiënten. BIOSCOOP FEUILLETON. Helen's Juweelen 38> ZATERDAG 8 JUNI 1929 VTPr>r»p PT AT> Collecte voor het „Zonnestraal-verpleegfonds" verdient daarom aller steun. In heerlijke omgeving ligt het hoojdgébouw. Zaterdag 15 Juni wordt hier ter plaatse de Zonnestraalcollecte gehouden. Wat is „Zonnestraal" en wat wil „Zonne straal"? Ziehier de vragen die bij vele onzer lezers nog wel zullen rijzen, en wij willen trachten, daar eenig antwoord op te geven, teneinde de collecte zoo schitterend mogelijk te doen slagen. „Zonnestraal" is de Nederlandsche Ver eeniging tot het oprichten van arbeidskolo- nies voor tuberculoselijders in Nederland, op gericht in 1925 onder protectoraat van het Nederlandsche Roode Kruis door een groot aantal vooraanstaande personen op het ge bied der tuberculosebestrijding, gemeente besturen, vereenigingen van werkgevers en arbeiders en instellingen, die zich op dit ge bied bewegen. In haar bestuur hebben naast vele voor aanstaande figuren o.a. zitting de directeur- generaal van de Volksgezondheid de lieer Mr. L. Lietaert Peerbolte, J. D. Hefting, lid van den Verzekeringsraad en voorzitter der Nederl. Centr. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, Dr. B. K. Vos, geneesheer-direc teur van het volkssanatorium „Hellendoorn", D. Kooiman, lid van Ged. Staten van Noord- .Holland, Mr. P. J. Reynrer, burgemeester van Hilversum, L. Heyermans, directeur van den Gem. Geneesk. Dienst van Amsterdam, ter wijl als voorzitter fungeert dé overal beken de strijder op dit gebied Jan A. v. Zutplien, kortweg „Oome Jan" genoemd. Deze vereeniging heeft aan den Loos- drechtschen weg te Hilversum met steun van de provincie Noord-Holland het eerste sana torium voor dit doel gesticht op een prachtig buiten, daartoe geheel gratis afgestaan dooi de bekende stichting van de diamantbewer kers „Het koperen Stelenfonds". Doel dezer stichting is de tuberculoselijders door een doelmatige arbeidskuur meer ge schikt te maken voor hun taak in de Maat schappij, hun den overgang naar het gewone leven na het volbrengen der gewone sanato- riumkuur gemakkelijker te maken. Naar richting of godsdienst wordt niet ge vraagd, voor allen is er plaats en elk die de verzorging behoeft, is er welkom, terwijl ook aan de geestelijke behoeften van allen zoo veel mogelijk wordt voldaan. Dat de behandeling en verpleging op ..Zon nestraal" belooft in een behoefte te voorzien en dat ze uitstekend zijn bewijst een rapport van den leider van het Consultatiebureau der Amsterdamsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose, Dr. Heynsius van den Berg, opgenomen in het Jaarverslag van „Zonnestraal" van 1927 die o.m. schrijft: „De met deze patiënten tot dusver bereikte resultaten wettigen alleszins de verwach ting, dat deze vorm van arbeidstherapie voor' patiënten met een beperkte werkkracht, wanneer zij in vroeger stadium ter behande ling zullen komen, van buitengewoon nut zal zijn" Helaas! hoe moeilijk is het niet dikwijls, van vele onvermogende patiënten de gelden te verkrijgen voor de gewone sanatoriumkuur. Verlenging nadat de gewone termijn van zes maanden om is, stuit al te dikwijls af op geldgebrek. De verpleging in een Nazorg-in richting is daardoor al vanzelf kostbaar, maar ook, omdat deze soort inrichtingen in haar exploitatie duurder moeten zijn dan die der gewone sanatoria. Toch moet er op dit gebied veel meer ge daan worden dan tot nu toe, omdat anders in vele gevallen de hooge kosten van een sanatoriumkuur weggegooid geld zijn. Het is dus noodig de verlengde kuur, die dan een arbeidskuur zal zijn, toegepast in hygiënisch ingerichte werkplaatsen en onder streng ge neeskundig toezicht, mogelijk te maken. En juist om.nu, ook waar geldgebrek oor zaak zou zijn, dat een patiënt deze kuur niet zou kunnen volgen, deze toch mogelijk te maken heeft „Zonnestraal" een verpleegfonds gesticht, waaruit kan worden bijgepast en zelfs in sommige gevallen patiënten gratis kunnen worden opgenomen. De collecte, die nu jaarlijks in de meeste groote gemeenten van ons land door „Zonne straal" wordt "georganiseerd"," dientom dit verpleegfonds te onderhouden en te verster- ken. Onder het schoone motto „De-stérken voor de zwakken" wordt dit mooie werk onder nomen en hoe meer geld er dus binnenkomt, hoe meer er voor de nazorg onder tubercu loselijders kan worden gedaan. Moeten wij er nog*' meer aan toevoegen? Wij gelooven van niet. Geeft Zaterdag 15 Juni met ruime hand. Bedenkt wat het is voor velen, die na dikwijls maandenlange verpleging weer dreigen in te zinken. Maakt het ons mogelijk, dat deze patiënten langer en beter kunnen worden verzorgd. Het plaatselijke Comité uit de ver eenigingen het Roode Kruis, Het Witte Kruis, den Haarlemschen Bestuurdersbond en de Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland afdee- lïng Haarlem doet een ernstig beroep op alle ingezetenen van Haarlem en verzoekt tevens dringend dat allen, die op 15 Juni mee willen collecteeren zich dadelijk opgeven bij den secretaris van het Comité (gevestigd Spaarne 94, kantoor no. 4). Onder de leus „De sterken voor de zwak ken!" allen dus op 15 Juni aan den slag. Het Comité is als volgt samengesteld: Voor het Roode Kruis: Jhr. Mr. E. H. E. Teding v. Berkhout, Mevr. C. Levenkamp Planten, Mevr. F. J. Ozingav. Dusseldorp. Voor het Witte Kruis: W. H. Mich els. Voor den Haarl. Best. Bond: A. Mars. A. Eizema, G. Flameling Jr. Voor de Ver. t- Bev. der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland: L. Arends, C. C. v. d. Bergh. LUXOR-THEATER- Lil Dagover in „De Stem van het hart" en de sportsensatie „Haar Held". Lil Dagover! Deze actrice te zien in „De stem van het hart", is alléén al een bezoek aan het Luxor Theater meer dan waard. Het spel van haar si zóó meesleepend dat men haast zou vergeten dat het maar een film is. De strekking van een pleidooi voor de afschaffing van de doodstraf. Ter wijl de timmerlieden een guillotine oprich ten voor de voltrekking van een doodvonnis, vergadert een commissie voor de afschaffing daarvan. Een afgevaardigde houdt een plei dooi voor afschaffing maar daarna komt Dr. Lingh als voorstander van die straf. Zijn rede is zóó welsprekend dat hij het wetsont werp doet verwerpen. Dr. Lingh is ook af gevaardigde naar een congres waar de af schaffing of het behoud van de doodstraf behandelt zal worden. Aan boord van het schip waarmede hij de reis maakt, bevindt zich ook een. geheimzinnige dame die het pleidooi v.an den dokter heeft gehoord. Hij maakt kennis met haar en nu volgen er heel wat verwikkelingen, die den dokter allen even onbegrijpelijk voorkomen. Het eind daarvan is dat hij inplaats van er vóór tegen den doodstraf een rede houdt. Zooals reeds gezegd is Lil Dagover uitste kend, goed bijgestaan door haar medespe lers. Alleen al dit nummer moet veel bezoekers trekken. Het eerste nummer is „Haar Held Een heerlijke sportsensatie van het goede soort. De sport die hier in deze film beoefend wordt is zwemmen. We aanschouwen ook heel veel badplaatsgenoegens. Ook ontbreekt niet de man die alles kan. Die beweert dat hij voor alles is geboren, maar dikwijls de kous op den kop krijgt. De hoofdrollen hierin worden vervuld door Hugh Trevor, Harold Goodwin en Duane Thompson. Een heel aardig num mer. De Duitsche reisjes brengen ons deze week naar Bad Mergentheim. Alles bijeen een programma dat we kunnen aanbevelen. REMBRANDT-THEATER. „Vogelvrij". Een Rembrandt-Journal en een prachtig uitgebreid Polygoon's Hollands Nieuws oper.en met de Openingsmarsch het filmische en het muzikale programma. Verder een Zigoto- klucht, die met de gebruikelijke ongelukken van den onfortuinlijken Zigoto verloopt. Het Variété-nummer „The Borchardts" geeft de meest verbluffende staaltjes van acrobatiek, lenigheid en evenwichtsgevoel, het is een kort maar mooi nummer. Daarna zetten we ons om te genieten van de buiten gewoon mooie hoofdfilm „Vogelvrij". De hoofdrollen zijn in uitstekende handen. Eveline Holt vertolkt haar rol van de jonge talentvolle onschuldige tooneelspeelster op bijzondere wijze. Bruno Kasstner en Max Hansen respectievelijk de jonge schilder en jeugdvriend van Anna Riestel, de actrice en de officier en niet door Anna begeerde aanbidder maken levende menschen van hun rollen. Een van de aangrijpendste mo menten in deze film is wel dat, waar Anna in den vertrekkenden trein ziet dat haar ver loofde, den kunstschilder, op het perron door den afgewezen officier wordt neergeschoten. De machteloóze wanhoop van Anna deelt zich aan de geheele. zaal.mee. Het is een zeer mooie film, die hevig boeit en uitstekend gespeeld wordt, zoodat er veel te genieten valt. STANDAARD THEATER. „Kermisklanten" en „Het tec- keji in de woestijn". Er bestond Vrijdagavond weer groote be langstelling voor het nieuwe programma in het Standaard Theater aan de Kleine Hout straat. En niet ten onrechte. Reeds het we reldnieuws is hoogst interessant en actueel. We zien o.a. een tweewieligen auto, gecon strueerd door een vliegtuigbouwer; oefenin gen van brandweerlieden te Rome, o.a. het leggen van een 50 M. lange ladder tegen een toren, wat met groot levensgevaar gepaard gaat. Dameshoeden uit het midden der vo rige eeuw wekken niet weinig den lachlust op. Bij een bokswedstrijd te Parijs om het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. II /h*r -/axt?/ VAN HAARLEM'S DAGBLAD No 1444 DE WERELD OP HAAR ERGST Wanneer Keesje Kommer kinkhoest heeft en je bent de eenige, die die kwaal nog niet hebt gehad, met als gevolg een streng verbod om met de club te spelen. (Nadruk verboden.)' wereldkampioenschap licht gewicht zien we een der boksers door knock-out winnen. Geen hartverheffend schouwspel. Een aardig tafe reeltje is de terugkeer van President Hoover van de vischvangst in Florida: als hij even goed regeeren kan als visch vangen, dan zal het wel losloopen met 'm! De gezondheids- week voor honden in San Francisco (Califor- nië) is wel heel zeldzaam. Na het Wereldnieuws komt eerst de klucht in twee acten „Achter de toonbank" en ver volgens het eerste hoofdnummer: „Kermis klanten", een Paramountfilm in zes acten, die de aanwezigen tranen doet lachen. Voor al het jongleeren van den circusdirecteur valt m den smaak, evenals het humoristische spel van den sheriff. Onbedaarlijk is om dit bijzonder geestige stuk gelachen. En alsof dit alles nog niet genoeg is, staat er nog een hoofdnummer op het programma, getiteld: „Het teeken in de woestijn". Men krijgt hier van de week weer waar voor zijn geld. CINEMA-PALACE. Odette en Twee Helden, huilen en lachen. Odette is niet dood. zij leeft. Van dit feit is haar dochtertje, dc aanvallige Jacqueline, 'nóchtans onkundig gebleven. Haar vader na melijk had zijn goede reden om haar niet op de hoogte te stellen van de levenswijze van Odette, die, na door haar man wreedaardig- lijk verstooten te zijn, van wanhoop, dat zij haar kind niet meer mocht zien, in zee sprong, doch door visschers gered werd. Het een en ander speelt zich in de proloog af. Wij zien Odette thans terug als de houdster van een berucht speelhol, compagnon met iemand, die door middel van een monocle zeer loensch kijkt en die dan ook later een zeer onsympathieke ladelichter blijkt te zijn. Op het psychologisch juiste moment wordt deze heer echter door een zich als gentleman-detective ontpoppend provinciaal ontmaskerd. Inmiddels heeft Jacqueline zich verloofd met een jongeman, die van adel is en een race-boot heeft en tenville van dit huwelijk acht haar Papa het verkieslijk, dat Odette uit de plaats der inwoning van haar dochter verdwijnt. In verband met het huwelijk be gint de praatjes-makende gemeente name lijk reeds het een en ander te fluisteren. Odette, daartoe aangezocht, verklaard zich bereid om te verdwijnen in het belang van het geluk van Jacqueline, als zij deze nog slechts eenmaal zien mag. Nu speelt zich een dramatisch onderhoud af tusschen Jacqueli ne en Odette, die zich als een vriendin van hr.ar moeder voordoet. Het eind is, dat Odette zich ten tweede male in zee stort, doch ongelukkigerwijze zijn er thans geen behulpzame visschers bij de hand, zoodat ze door de golven verzwol gen wordt. Zoo verteld lijkt het niet veel, doch de film is werkelijk zeer goed, zoowel EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS, door JAQUES FUTRELLE. Curtis stond nog ingespannen te luisteren. Verdraaid! Het was een klok! Hij wist toch wel hoe een klok tikte!Het was na tuurlijk niet van belang, maar 't ergerde hem Toen schoot het plotseling door hem heen, dat er misschien een klok aan dek was, bij het stuurwil, en hij verdween naar boven. Een oogenblik later hoorde hij een uitroep uit de kajuit een uitroep van voldoening en hij holde naar beneden. Meredith had de foto van den vingerafdruk uit zijn zak gehaald en liet hem aan Van Derp zien. „Deze vingerafdruk heeft de Havik van nacht achter gelaten bij de Newtons", ver telde hij opgewonden. „En hier op hout is precies denzelfde afdruk. Kijk zelf maar! Van Derp keek ernaar met een zonderling verbaasde uitdrukking op zijn gezicht. Hij bestudeerde de twee afdrukken langen tijd. vc-,-eleek ze lün voor lijn. Toen hij einde lek iets zri. klonk er vreugde, bijna triomf in st^rn. feliciteer u. heeren", zei hij. „Uw pro- b' - is opgelost, de identiteit is bewezen, r 'ik op de foto en deze hier, zijn het ze! F-'?. Het zal natuurlijk noodig zijn om hier een foto van te maken. Ik heb een prachtig toestel op Stepping Stones. Misschien wil een van je mannen het even gaan halen, Mere dith. „Nu. Mr. Bruce Colquhaun en detective Meredith stak kwajongensachtig zijn tong uit „nu Mr. Bruce Colquhaun, kom nou maar op!" Een half uur later, toen de foto was ge maakt, en het gezelschap zich gereed maak te om de boot te verlaten, draaide Curtis zich nog eens om om een laatsten blik in de kajuit te werpen en even te luisteren. „Ik verwed er vijftig pop onder, dat er hier ergens een klok staat te tikken!" Maar de tafel zei niets. Het was na middernacht, en de volle maan drenkte de wereld in een zee van zilveren glans. Bruce Colquhaun kwam het strand oploopen;; Meredith, Van Derp en de twee Bostonsche detectives, die uren lang gedul dig hadden staan wachten in den schaduw van een badkoetsje, zagen hem de smalle strook zand overloopen, een roeiboot in het water duwen en erin stappen. Juist toen Bruce afzette, verlieten ze hun schuilplaats en kwamen over het strand naar hem toe hollen. Hij zag ze aankomen en begon vlugger te roeien. Er lag nog een tweede boot op het strand. „Duw de boot in 't water", beval Meredith nijdig. „We hadden hem niet voorbij moeten laten gaan. Schiet op! Hij probeert nog weg te komen!" De kleine boot, waar Bruce in zat lag al langszij de Pyramide en toen Meredith op keek zag hij zijn prooi al handig op de boot klauteren en naar beneden verdwijnen. Een oogenblik later flitste er een licht in de kajuit aan. „Schiet op!" beval Meredith. „Als hij nu wegkomt De golven klotsten tegen de boog van de tweede roeiboot, die met vier mannen beladen van wal stak. De klok van het kleine, witte kerkje in het dorp sloeg één! Meredith stond met z'n revolver in de hand, op de boeg van de boot, gereed om op de Pyramide te sprin gen zoodra ze die bereikt hadden. En toen toen schoot plotseling voor hun oogen een groote, flikkerende vlam om hoog uit het water, en er weerklonk een ge weldige slag en de zee leek omhoog te komen en hen te omhullen. In een onder deel van een seconde zag hij de Pyramide als 't ware uit het water omhoog springen en er toen voorover weer induikenHet volgende dat hij besefte, was dat hij in het water lag, in ijskoud water. Van Derp was vlak bij hem en een eind verder zaten de twee detectives op de omgekeerde boot. Geleidelijk werden de groote golven weer kalmer. Waar de Pyramide was geweest, was niets! Tien minuten later stonden van Derp -n de drie detectives, rillend en verkleumd, op het strand te kijken naar de plek, waar de Pyramide gelegen had. „Het moet een ontploffing geweest zijn", zei Vón Derp. „Het leek me dynamiet", zei één van de Bostonsche detectives". „Ja", zei Curtis. „Groote God!" Toen plot seling scheen de afschuwelijkheid van het ge beurde hem te treffen. „Hij had geen schijn van kans! De Havik, bedoel ik". „Daar", zeide detective Meredith. „daar ging de knapste schurk van zijn tijd". Het was een grafschrift. Cicely Qu^in werd uit haar slaap gewekt door een dóffen donderenden slag, en ze stond op en ging naar het raam. Ver weg naar het Noorden schoten de stralen van een vuurtoren een waarschuwende boodschap de duisternis in. „Tk hou van je!" Cicely huiverde even. toen ze het zag. ..Ik hou van je!" Gestadig kwamen de stralen weer opflitsen, en weer: „Ik hou van je!" Einde van deel III. DEEL IV. 1 „WIE IS DE HAVIK?" HOOFDSTUK I. Een diepe smart ontneemt de jonkheid die prachtige verzekerdheid, die haar grootste bekoring uitmaakt. Zoo ging het ook in het geval van Cicely Quain, of liever Helen Hamilton, zooals ze weer werd genoemd, nu de lawine van publieke belangstelling tot stilstand ^ras gekomen en ze weer terug was in New York. De ondervindingen van de af- geloopen weken hadden om haar opstandige mond een paar melancholieke lijnen gemaakt en het uitdagende vuur in haar blauwe oogen verzacht; én de frissche roode kleur op haar wangen was verbleekt tot een teere perziken- blos. Dit alles, dat alleen maar een afscha duwing was van een groote verandering, die in haar innerlijk had plaats gevonden, had haar verfijnd en haar gemaakt tot dat liefe lijkste van dc schepping een vrouw! Haar eigenzinnigheid was verdwenen, zelfs was er iets nederigs in haar gekomen. Gelukkig waren de krantenverslagen over de ramp met de Pyramide kort en onnauw keurig geweest. Ze hadden alleen maar ge zegd, dat Bruce Colquhaun, die door de politie gezocht werd wegens inbraak, omge komen was bij een ontploffing aan boord van een motorboot. De ontploffing moest of een ongeluk zijn geweest, of hij had de Pyramide met opzet opgeblazen om een lang verblijf in de gevangenis te ontloopen. Er waren geen pogingen gedaan om de boot te lichten cn er zouden er geen gedaan wor den. dus Bruce Colquhaun's lijk was niet ge vonden. Dit was de journalistieke lezing van het gebeurde. Helen wist, hoe onwaar het $ras, van spel en regie als van fotokunst. Er ko men juweeltjes van opnemingen in voor. Na de pauze draait een „oer-komischc" film van het genre van „De Kleine Parade", waarin twee in het vak bekwame zakkenrol lers allerhande avonturen, eerst zonder cn daarna met een gesluierde harcmschoone doormaken. In tegenstelling met de films, die gewoonlijk als oer-komisch geannonceerd worden is deze rolprent werkelijk leuk en pa rodistisch, vaak zeer fijn gevonden. MUZIEK IN DEN HOUT. Progx-amma van de muziekuitvoering in den Hout. op Zondag 9 Juni 1929, des mid dags te 2 12 uur, te geven door de H.O.V, onder leiding van Marinus Adam. 1. Met Pauken cn Trompetten. Marsch A. de Goede. 2. Ouverture „Piqué Dame" Fr. v. Suppé. 3. Manola, Wals E. Waldteufcl. 4. Fantaisie „Traviata" Verdi-Tavan. 5. Ouverture „Roman d'Elvira A. Thomas. 6. Intermezzo aus 1001 Nacht, Joh. Strauss. 7. Potpourri „Die Lustige Witwe", Fr. Lhar, GEVONLEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Broertjes, Ternatcstraat 40, bril; Bureau van politie, Smeciestraat, bal; Koper, Amster- damschevaart 134 rood, geld; Witteman, Nagtzaamstraat 79, handschoen; Fioolcn, Weverstraat 4, bruin hondje; Kennel Fauna, jonge gele herdershond, gebracht door: de Keijzer, Zocherstraat 82; v. d. Velde, Krelage- straat 22, regenjas; Kennel Fauna, zwarte kat. gebracht door: Boesmans, Ged. Oude Gracht 44; Bureau van Politie, Smedestraat, horlogeketting; Nieman, Bannesteeg 10a, lorgnet; Dr. Maschaupt, Westerhoutstraat 42, meetlint; Bureau van Politie, Smede straat. portemonnaie met inhoud; v. d. Berg, Hofdenknlein 35. idem; Verzijlberg. Lange Vlamingstraat 20. sleutel; Aupes, Kamoer- straat 25 rood, sierspeld; v. Hooidonk, War moesstraat 14. idem; der Kinderen, Ged. Vol dersgracht 7, sleutels; v. Hees. Kerkhof straat 5 rood. gym. schoentje; Zirkzce, Rijks straatweg 218, vulpenhouder; van I-Ieerden, Bcekstceg 21 a rood. zwempak met hand doek; Ruurda, Damlatestraat 6. rozenkrans; Silvester. Nic. Beetsstraat 4 rood. draagriem; Hartmans Merkmanstraat 24. rijwielbelas- tingmerk; Mohr, Graaf Willemstraat 9, idem. N.V. KELLER EN MACDONALD 5) N. S. F. PHILIPS ze wist het diep in haar hart, maar wat was de waarheid? Bruce Colquhaun vreesde een dreigend, onbekend iets, dat wist ze hij had het haar verteld, maar in raadsels cn zij had hem willen dwingen om alles te ver klaren. „Mijn leven wordt bedreigd", had hij gezegd. „Mijn moordenaars zaten me op de Welen!"..., En ze hadden hem eindelijk gevonden!Maar wie waren zijn moorde naars? Waarom hadden ze zijn dood ge zocht? Waarom had hij haar niet in vertrouwen kunnen nemen? De kianten hadden niets gezegd over het mysterie, dat deze flinke, krachtige jonge man omgaf er was zelfs niet gezegd, dat men hom voor de Havik had aangezien en Helen was er dankbaar om. Plotseling wist ze. dat ze nooit had geloofd, dat hij de Havik was! Ze geloofde in hem. nu '-ij dood was; hij had haar vertrouwen terug gekocht met zijn leven!En meer dan haar vertrouwenhaar liefde! Ze beken de het zich zelf eerlijk. Van Derp had Mrs. Hamilton meege deeld wat er gebeurd was hoe Colquhaun gevancen In -'e kajuit van de Pvramide. on middellijk gedood had moeten zijn door 4e ontploffing, die de boot had doen zinken en de moeder had het het bes om de geheele geschiedenis aan He>r vertellen. Het melsj had niet gehuild. hoe wel haar hart -am k-o-rn ven v ontroering was bijna niet te zien geweest behalve aan het plotselinge verble haar gezichtje!. Ze had aan hem ge'wij- feld. Ze begreep hem nu nü, n- het te laat was. te Iaat! (Wordt vervolgd..»

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11