BUITENLANDSCH OVERZICHT MACDONALD'S PLANNEN. UITWISSELING VAN GEDACHTEN MET HOOVER. GEMENGD NIEUWS SCHEEPVAARTBERICHTEN HEEFT DE PERS INVLOED OP DEN INTERNATIONALEN TOESTAND Bij Examens en Openbaar Optreden HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 JUNI 1929 Gerechtvaardigd vertrouwen in zijn aanstaande vredespolitiek. De onverdedigde zeegrens. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het nieuws over Curacao heeft dat uit het buitenland overvleugeld. Behoudens enkele telegrammen over MacDonald's plannen en eenige min of meer sensationeele berichtjes zooals de geboorte van twee prinsessen in de familie Oellah, (Koningin Inafat Oellah schenkt het leven aan een kind, en de vrouw van Aman Oellah kreeg een dochter) het ge vangenisschandaal te Briey, en een vliegtuig ongeluk in Toulouse, waarbij twee bestuur ders gedood werden, levert deze rubriek geen stof tot commentaar op. Het uit Londen komend bericht, dat Mac Donald een persoonlijk onderhoud met Hoover wenscht over de betrekkingen tus- schen Engeland en Amerika, heeft Washing ton verrast, doch vindt stellig instemming, vooral bij Borah, den voorzitter van de Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken. Daar Hoover reeds uiting heeft gegeven aan zijn vertrouwen dat een vermindering van de bestaande bewapeningen wellicht kan worden tot standgebvacht, meent men dat hij een dergelijk onderhoud gunstig zal opnemen. Het Engelsche gezantschap echter heeft nog geen enkele opdracht gekregen om zich tot de Amerikaansche regeering te wen den met het oog op een conferentie van dezen aard. Men verwacht dat bij een eventueele be spreking de vraag behandeld zal worden of het mogelijk zal zijn tusschen de V.S. en Engeland de onverdedigde zeegrens in te voeren. De onverdedigde landgrens, tusschen Canada en de V.S. bestaat reeds. Mochten Hoover en MacDonald er inder daad in slagen dezen stap te volbrengen, dan kan men gerust van een grooten voor uitgang spreken. Men stelt in de kringen die zich actief bezighouden met de consolidatie van een blijvenden vredestoestand, groote verwach tingen in de politiek van MacDonald. Het kan niet anders of de nieuwe premier zal die verwachtingen trachten niet te beschamen. Een Conferentie met Hoover zou bewijzen dat het goed vertrouwen in MacDonald geheel gerechtvaardigd is. F. A. Zullen de discussies over de minderheden uitgesteld worden? Volgens uit Madrid door de N.R.C. ontvan gen mededeelingen neemt men daar aan, dat de raadscommissie morgen besluiten zal de discussies over het minderhedenvraagstuk tot September uit te stellen, daar de ver tegenwoordiger van Engeland in den Volken bondsraad van de nieuwe Engelsche regee- rings instructies moet ontvangen hebben, die op uitstel aandringen, teneinde de Engelsche regeering in staat te stellen de kwestie nader te bestudeeren. Pruisische Volkspartij niet gewillig tegenover het concordaat. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.C. De fractie van de Duitsche volkspartij in den Pruisischen Landdag heeft minister president Braun medegedeeld, dat ze haar houding ten opzichte van het concordaat met het Vaticaan eerst definitief zal kunnen be palen, nadat ze van den voorloopigen tekst van het tusschen kerk en staat te sluiten verdrag op de hoogte zal zijn gesteld. Reeds thans echter wijst zij er op, naar aanleiding van de haar verstrekte mededeelingen, ern stige bezwaren tegen het verdrag te moeten opperen, daar het in strijd is met het op 25 November 1928 door het partijbestuur van de Duitsche volkspartij genomen besluit in zake het concordaat. De fractie kan zich ook thans nog vereenigen met dit besluit en vraagt, voor er een nieuwe overeenkomst wordt gesloten tusschen Pruisen en het Vati caan, dat het verleenen van gelijke rechten aan de Protestantsche kerk in Pruisen zal worden gewaarborgd. Tot het zenden van deze mededeeling werd door de fractie met algemeene stemmen be sloten, nadat van te voren minister-president Braun in een onderhoud met de leiders van de fractie, deze opnieuw de portefeuille van handel had aangeboden en tevens het vroe gere voorstel om dr. Curtius, rijksminister van oeconomische zaken, als minister zonder portefeuille in het Pruisische kabinet op te nemen, had herhaald. De fractie besloot op nieuw niej; in dit voorstel te treden. De Raadszitting in Madrid. Briand en Stresemann hebben te Madrid besprekingen gevoerd. Omtrent deze bespie- kingen schrijft Sauerwein in den „Matin", dat zij waarschijnlijk van groote betekenis zullen zijn voor 't geen men de „liquidatie van den oorlog" noemt. Er kan natuurlijk, bij ontstentenis van Engeland, niets definitief afgesproken worden, maar nu de financieele regeling voor de herstelbetalingen in elkaar zit, kunnen de twee onderhandelaars van Locarno en Thoiry in alle oprechtheid over de toekomst gaan praten. De politieke conferentie, waar alle nog hangende quaesties geregeld zullen worden, zal vermoedelijk in Juli plaats hebben, aldus het Hbld. De Duitsche regeering zou ze gaarne m Duitschland hebben en denkt als zetel over Baden-Baden. Vermoedelijk zullen Briand en Stresemann voorstellen, reeds thans ook het vraagstuk van het régime van het Saargebied te behandelen en te trachten het eens te worden over de mijnen, zonder tot 1935 te wachten. Het is mogelijk, dat men besluit, het zonder plebisciet te doen. Maar aangezien deze zaak tot het ressort van den Volken bond behoort, moet deze daartoe dan zijn toestemming geven. MADRID, 10 Juni, fN. T. A.) De 55ste zit ting van den Raad van den Volkenbond is Maandagmorgen om 11 uur onder leiding van den nieuwen raadsvoorzitter Adatsji met de gebruikelijke huishoudelijke zitting geopnd. Aan de opening ging een korte niet-officieele begroeting der raadsleden door den Spaan- sc.hen ministerpresident Primo de Rivera vooraf, die dank betuigde voor de aanvaar ding der uitnoodiging van de Spaansche re geering. Republikeinsche uitspraak over ontruiming en schadevergoeding. Het te Rouaan gehouden congres der Fédé- r.ation republicaine heeft naar het B.T.A. meldt, aan het eind van een debat over de algemeene politiek een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat er in geen geval voor Frankrijk sprake kan zijn. Ie. af te zien van een rechtmatige en onvervreemdbare schadevergoeding aan het land verschuldigd om het herstel van zijn schade te dekken. 2e.ooit aan zijn geallieerden meer te be talen dan het van Duitschland ontvangt; 3e. Het Rijnland te ontruimen op voorbarige en voor de veiligheid des lands gevaarlijke wijze. Een onderwijzersstaking geëindigd. Het bestuur van den bond van onderwijzers en onderwijzeressen heeft de circulaire inge trokken waarin wordt aanbevolen mede werking te onthouden aan de examens. Hier mede is de agitatie bij het lager onderwijs geheel en al opgeheven. Een deputatie van den bond heeft dank gebracht aan den minister van financiën Chéron, door wiens tusschenkomst een goede oplossing van het geschil is verkregen. Weer een autonomistenproces Het tweede autonomistenproces voor de rechtbank van gezworenen te Besancon is begonnen. De aanklacht tegen den autono mist Rosac verschilt slechts in zooverre van de eerste (te Coltnar), dat hem thans ook nog ten laste wordt gelegd in nauwe be trekking te staan tot den Schutzbund, het geen gewezen zou worden door eenige brie ven en omslagen, aldus de N. R. Ct. In de Straatsburg heeft reeds een demon stratie plaats gehad, waar de communisti sche leider Huber en de uit 't proces te Col- mar bekende autonomist Scliall het woord namen om stelling te nemen tegen het tweede autonomisten proces, de voorloopige hechtenis, en tegen de voorgenomen uitzon deringswet. Naar uit Colmar gemeld wordt, is naar aanleiding van het tweede autonomistenpro ces het eerste nummer uitgekomen van een door de clericale pers uitgegeven speciaal blad, dat gedurende het geheele autonomis- ten-proces dagelijks zal verschijnen, ook in het Fransch. Op de eerste pagina van dit nummer schrijft dr. Rosse die onderteekent als „lid van den stadsraad van Straatsburg, op het oogenblik in de gevangenis" o.a.: Het ware doel van dit proces is de Elzassische be weging tegen te houden en haar doodelijk te treffen. DE COMPROMITTANTE GAST. De Manch. Guard, constateert dat Trotski's verzoek aan MacDonald om een visum voor Groot-Brittannië MacDonald een beetje in een lastig parket brengt, omdat de inwilli ging daarvan zoowel de Russische regeering onaangenaam stemt als een zekere soort van dikschedelige en banghartige conservatieven aan het schrikken zou brengen. Het blad meent echter, dat op het recht van asyl, dat Groot-Brittannië vroeger gewoon was aan voorname buitenlandsche staatslieden, onder wie het ook Trotski rekent, te verleenen een beroep kan gedaan worden om te toonen, dat hier een verandering van stemming plaats heeft, aldus de N. R. Ct. De Man chester Guardian vindt het erg genoeg dat Trotski om toelating heeft moeten vragen, weigeren zou dat nog erger maken. DE KONING VAN ENGELAND NAAR PISTYAN? De correspondent van de N. R. Ct. te Wee- nen meldt: Volgens een bericht uit Praag aan de Neue Freie"Presse, heeft de administratie van de badplaats Pistyan op een verzoek van den lijfarts van den Engelschen Koning geant woord dat een heele vleugel van het hotel Thermia ter beschikking van Zijn Majesteit staat. Naar verluidt zou Koning George einde Juni te Pistyan aankomen. EEN MISLUKTE WEDSTRIJD VAN MOTORBOOTEN. In Dover zijn 49 motorbooten voor een wedstrijd over het Kanaal vertrokken. De onderneming eindigde, gelijk ervaren zeelie den reeds voorspeld hadden, rampspoedig. Twee vaartuigen werden door het lichtschip Goodwin opgenomen, 30 werden naar Dover teruggesleept en het grootste gedeelte dei- overigen werd in hulpeloozen toestand aan getroffen. Zes deelnemers werden vermist, aldus de N. R. Ct. De start was geschied bij een tamelijk zwa- ren zeegang en dikken mist, zoodat verschei dene deelnemers niet eens in staat waren den juisten koers te houden. Later werd gemeld: Tal van kleine vaartuigen zijn uit de Ka naalhavens aan de motorbooten hulp gaan brengen en Zaterdagnacht om twee uur wa ren eindelijk de laatste schipbreukelingen gered. VOOR DSJIDSJI. Het proces te Weenen tegen den gep. ritmeester van Gartner, die de Egyptische prinses Dsjldsji Moeheb op een concert heeft doodgeschoten is geëindigd met ae veroor deeling van den moordenaar tot 12 jaar zware kerkerstraf. Gartner bleef bij de mededeeling van het vonnis zeer rustig. Hij verklaarde „zich onschuldig te gevoelen maar gaarne te wil len lijden voor mijn geliefde Dsjidsji" Deze uitroep lokte zulk een bijval uit bij het talrijke publiek, dat de president de zaal onmiddellijk liet ontruimen. DE BRONZEN DEUREN GEOPEND. Als toeken van verzoening tusschen Italië en het Vaticaan zijn na de uitwisseling der ratificaties van de Lateraanverdragen weer voor het eerst sinds 1870 de brnzen deuren van het Vaticaan geheel geopend. De paus heeft het reglement voor het in wendig bestuur van de stad van het Vaticaan geteckend. De staatssecretaris heeft aan alle bis schoppen der wereld medededeeling gezon den van de verzoening. EEN SCHOORSTEENVEGER DIE ZEER RIJK WERD. De onlangs overleden 89-jarige William Nightingale uit. Coventry, blijkt een vermo gen van 86,721 (dus van ruim een millioen gulden) nagelaten te hebben. Hij was vertelt de N. R. Ct. als schoor- steenvegersjongen begonnen en wist ten slotte een eigen zaak op te richten die hij met groote geest- en wilskracht vooruit bracht. Hij breidde haar vooral uit door roet op te koopen en dit als meststof aan boeren te verkoopen. Zoodra hij geld over had ge legd stak hij dit in arbeidershuisjes en later in landerijen in Northampshire. Hij had vele jaren oefening noodig gehad alvorens hij het zoo ver had gebracht, dat hij zijn eigen naam kon schrijven. Nightin gale leidde een teruggetrokken leven en had geen kinderen. Aan zijn vrouw heeft hij slechts 2 rente in de week nagelaten. Het grootste gedeelte van zijn vermogen komt aan zijn halfzuster. Aldabi p. 8 Juni Fernando Noronha, Rot terdam. Alchiba 10 Juni v. Brisbane n. Bowen. Almkerk p. 9 Juni Kaap Bon, Australië n. terdam n. Buenos Ayres. Alcinous 8 Juni van Liverpool n. Macassar. Alderamin p. 9 Juni Dungeness, Rotterdam n. Japan. Alkmaar 7 Juni te Valparaiso v. Amster dam. Amstelkerk 9 Juni v. Freetown n. Bou logne. W.-Afrika n. Amsterdam. Alwak 10 Juni te Rotterdam v. Buenos Ayres. Amazone 7 Juni v. New-York naar Haïti. Amsterdam 9 Juni te Antwerpen v. Ham burg.,, Baralt 8 Juni v. Cristobol n. Guayaquil. Bodegraven 9 Juni te Taltal verwacht, vertrok 18 ^uni n. Amsterdam. Bcskoon 7 Juni 23 u. te Hamburg van Rot terdam. Brielle 9 Juni te Antwerpen v. Duin kerken. Bilderdijk 10 Juni te Rotterdam v. Balti more. Buitenzorg p. 9 Jtmi 12 u. Finisterre, Rot terdam n. Batavia. Bilderdijk p. 9 Juni Prawle Point, Balti more n. Rotterdam. Chr. Huygens 8 Juli v. Algiers, Batavia n. Amsterdam. Cottica 9 Juni 23 u. v. Plymouth n. Havre, W.-Indië n. Ai-sterdam. Deucalion p. 9 Juni 12 u. Azoren, Amster dam n. W.-Indié. Drechtdijk 6 Juni v, Vancouver n. Rotter dam. Dinteldijk 7 Juni te Colon, Rotterdam n. Pacif'ckust. Deifland 9 Juni te Paranagua, Amsterdam n. Buenos Ayres. Drecliterland 9 Juni 2 u. te Bahia, Amster dam n. Buenos Ayres. Djember 10 Juni 9 u. te Londen, Batavia n. Rotterdam. Drechtdijk 7 Juni te Seattle v. Rotter dam. Eemstroom 9 Juni te Amsterdam v. Ham burg. Eemdijk 9 Juni te Rotterdam van Antwer pen. Flandria 9 Juni 17 u. van Leixoes, Amster dam n. Buenos Ayres. Fauna 8 Juni v. Guatamala n. Kinkston. Gemma 8 Juni v. Colombo, Japan n. Rot terdam. Gaasterland 9 Juni te Londen, Antwerpen n. Pacifickust. Giekerk 9 Juni v. Marseille n. Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Insulinde p. 9 Juni 5 u. Kaap del Armi, Rotterdam n. Batavia. Kota Gede p. 9 Juni 10 u. Perim, Rotterdam n. Batavia. Kertosono 8 Juni v. Manilla n: Los An geles. Klipfontein 9 Juni v. Dar-es-Salaam n. Zanzibar. Beira n. Rotterdam. Krakatau 9 Juni v. Suez, New-York n. Java. Kambangan 9 Juni v. Djedda. Kilstroom 8 Juni te Dekar, Amsterdam n. W.-Afrika. Lochmonar p. 8 Juni Lizard, Rotterdam n. de Pacifickust. Leerdam p. 9 Juni Ouessant, New-Orleans n. Rotterdam. Lochgoil 7 Juni te San Francisco, Pacific kust n. Rotterdam. Maasland 9 Juni v. Amsterdam n. Ham burg. Maasdam p. 9 Juni 21 u. 10 m. Gr. Oues sant, Rotterdam n. New-Orleans. Mirash 9 Juni te Leixoes, Rotterdam n. Buenos Ayres. Medea 7 Juni v. New-York n. Curasao/Ve nezuela. Maasland 10 Juni te Antwerpen, Amster dam n. Buenos Aires. Meerkerk 9 Juni te Rotterdam van Cal cutta. Merauke p. 9 Juni 18 u. Dover, Rotterdam n. Batavia. Nickerie p. 9 Juni Ouessant, Amsterdam n. W.-Indië. Nias p. 9 Juni Perim, Beira n. Rotterdam. Nebraska 8 Juni te Londen, Pacifickust n. Rotterdam. Orania 9 Juni 15 u. van Pernambuco, Bue nos Ayres n. Amsterdam. Patria 9 Juni 22 u. te Suez, Batavia n. Rot terdam. Haar macht en hoe die gebruikt moet worden. GEBREKEN VAN DE WERELDPERS. Door SIR PHILIP GIBBS, den brkenden schrijver en journalist. In hoeverre de couranten van een land in vloed kunnen oefenen op de politieke hande lingen der verantwoordelijke politici aan den eenen en op de publieke opinie aan den an- reden kant is, naar mijn meening, een quaes- tie die hoofdzakelijk afhangt van den graad en het recht tot critiek die de pers in een bepaald land bereikt heeft. De Britsche pers mag in dit opzicht bogen op zeer mooie ante cedenten en als wij nog steeds onze journa listieke tradities kunnen handhaven van het politieke leven onafhankelijk te critiseeren. zonder ons te storen aan partijbelangen, de regeeringen en de groote zakenlieden, is er geen twijfel dat de Britsche pers haar dis tinctie zal behouden door haar ongeëvenaar- den invloed op de leiding van 's lands zaken. Er zijn vele voorbeelden van in de geschiede nis en zelfs in de geschiedenis van den aller- laatsten tijd dat de Britsche pers door haar houding de politiek der regeering belem merde of er zelfs verandering in bracht en het nemen van besluiten verhinderde die een zeer nadeeligen invloed op den interna tionalen toestand hadden kunnen hebben. In 1921, bij voorbeeld, namen Lloyd George en Winston Churchill een zeer besliste houding aan tegen het voortrukken van de troepen van Mustapha Kemal en tengevolge van die houding stonden wij aan den voor avond van een Engelsch-Turkschen oorlog. De Britsche pers, zonder twijfel de opinie van het land vertegenwoordigend, was tegen deze politiek en slaagde er in de maatrege len van de regeering tegen Turkije te ver hinderen. Nog zeer onlangs veroordeelde de geheele Britsche pers, met uitzondering van de Times, algemeen het Fransch-Britsche compromis en het blijft te bezien welk effect dit zal hebben op onze toekomstige, buiten landsche politiek. De Britsche pers, in haar geheel, gehoorzaamt nog haar oude tradities door het weergeven van de algemeene opinie en niet die van de regeering. Maar t^ch is het waar dat onze pers reeds een belangrijk deel van haar vroeger pres tige heeft verloren als een gevolg van den grooten oorlog en er is een gevaar dat zij zelfs die onafhankelijkheid zal verliezen die zij nu nog bezit. De houding van onze cou ranten gedurende den oorlog bij het geheim houden van verliezen, het overdrijven van overwinningen en vooral bij het verspreiden van gevoelens van haat was in scherp con trast met haar traditioneele eerlijkheid en oprechtheid en toen de menschen begonnen te gevoelen dat zij misleid werden verloor zij het vertrouwen in hun couranten. Maar er zijn ook andere redenen die niet met den oorlog te maken hebben en dateerer. van vroeger tijd die hebben geleid tot eeu vermindering van den standaard en den in- •loed van onze couranten. Twintig jaar ge leden stond een journalist tamelijk ver van het maatschappelijk en politiek leven en of schoon hij financieel zwak en maatschappe lijk veroordeeld was vertegenwoordigde hij toch het verstand van het land. Misschien was het juist deze toestand van teruggetrok kenheid die den journalist hielp zijn hel der oordeel te behouden en onafhankelijk te blijven. Lord Northcliffe kwam en bracht veran dering in de positie van den journalist. Hij leidde hem de maatschappelijke kringen binnen en als gevolg van deze verandering krioelde het in Fleet Street weldra van lords, baronnen, ridders en allerlei min of meer respectabele lieden van hoogen maatschap- pelijken stand. De journalistieke stand werd nu tegelijkertijd aanzienlijk en on intellectueel. Naarmate de financieele toe stand van den journalist beter werd, daalde de intellectueele standaard van de courant. Het gevaar in onze dagen is nu, natuurlijk, dat een klein aantal mannen de controle kregen over de vele couranten in het land en de tijd is niet ver meer, dat slechts een vijf tal maatschappelijk- en politiek-eerzacht-igs eigenaars van couranten het monopolie zul len hebben van het beheerschen der publieke opinie in Engeland. De couranteneigenaar van dezen tijd verschilt geheel van het oude type van den journalist; hij heeft een sterk ontwikkelde persoonlijke eerzucht die de laatste niet had. De lust om critiek te oefe nen op de publieke zaak wordt op den ach tergrond gedrongen door de persoonlijke be langen en de eerzucht van den couranten eigenaar. Deze overheerschen en het ge vaar bestaat dat hij zal trachten de publieke opinie te doen wijzigen wanneer zij in strijd is met zijn persoonlijke belangen. Een bot sing tusschen de plichten van de courant en de belangen van den eigenaar is dan on vermijdelijk en het gevaar van het „verlei den" van de publieke opinie kan slechts vermeden worden door den gewonen journa list en hoofd artikelen-schrijver, die protes teert en zijn stem verheft tegen de dwin gelandij van den eigenaar. Deze strijd tus schen den journalist en den eigenaar moet ééns uitgevochten worden en van den uitslag van dezen strijd hangen grootendoels het prestige en de invloed der Britsche journa listiek af. De invloed van de pers kan, zooals Ik reeds zelde, tweeërlei zijn: invloed naar boven, c v/.z. de Invloed geoefend door de ware ver tegenwoordigers van de publieke opinie, op de verantwoordelijke leiders van het land en invloed naar beneden: dat is de invloed van de kranten, of liever van de kringen en belan gen achter de kranten op de publieke opinie, met het doel die te wijzigen of te vertroe belen. Zooals ik het zie is alleen de eerste soort invloed van belang. De laatste soort, wanneer zij al ooit van veel beteekenis in Engeland is geweest, is voortdurend aan het verminderen: in de eerste plaats door het minder worden van het prestige van de couranten en in de twee de plaats, naarmate de democratische instel lingen langer bestaan, de menschen meer en meer in politiekcn zin worden opgevoed. Zij vormen hun oordeel onafhankelijk en er blijfs steeds minder ruimte voor invloeden van buiten. Dit is zeker méér waar voor Enge land dan voor eenig ander democratisch land ter wereld en het is nog veel meer waar voor het Engeland van onze dagen dan voor dat van vijftig jaar geleden. De Britsche Labour Party is zeer klein begonnen en is op één na de grootste politieke macht in het land geworden, met zoo goed als geen pers achter zich: een verschijnsel dat zeker zijn weerga niet heeft in de moderne politieke geschiedenis. Wij hebben in de laatste 25 jaren vele voorbeelden gehad van kiezers die hun stem uitbrachten onafhankelijk van de partijen en de candidaten die hun dag bladen hun aanprezen en ik kan mij vele ge trouwe lezers van de Daily Mail voorstellen die nooit anders gestemd hebben dan op candidaten van Labour. Hiernaar kan on getwijfeld de geschiktheid van het Engel sche volk voor democratische instellingen worden afgemeten. Naar mijn meening heeft de pers alleen macht als zij werkelijk de opinie van het publiek vertegenwoordigt, onverschillig of deze opinie goed of slecht is. Wanneer deze opinie goed is heeft de pers een gezonden in vloed, wanneer zij slecht is zal ook de in vloed van de pers slecht zijn Of de publieke opinie goed of slecht, gezond of ongezond is, is een vraag die met zich brengt een debat over de principieele waarde der democratie; ik geloof dat in principieele quaesties de pu blieke opinie altijd gezond en verstandig is. Per slot van rekening moet toch, wanneer wij de menschenmaatschappij als een levend organisme beschouwen, de natie in haar ge heel dezelfde natuurlijke instincten hebben voor het verdedigen van haar belangen als een dier. Vergelijken wij de Engelsche pers met die van het vasteland dan moeten wij verklaren dat de Engelsche onafhankelijker is. De Britsche pers is niet wat zij vroeger was maar onze pers werd alleen afhankelijk van de groote couranten-eigenaars die op hun beurt, ofschoon hun eigen belangen willen de dienen, toch een zekere mate van onaf hankelijkheid genieten zoowel ten opzichte van de politieke partijen als van de regee ringen. Op het vasteland evenwel staat do pers van bijna elk land in dienst van de een of andere partij of van de regeering en de invloed van de pers naar beneden Is veel sterker dan haar invloed naar boven. Iedere partij, iedere politieke groep heeft haar eigen couranten, elke regeering ls min of meer direct geïnteresseerd bij een serie couranten en de meeste couranten hebben als eenig doel het verspreiden van meeningen die haar worden voorgeschreven. Dit is zeker waar van de meeste Fransche bladen, waarvan ik de voortdurende vijandigheid en onbillijk heid tegenover Engeland kon constateeren. Niet alleen de groote Parljsche bladen geven voortdurend een verkeerde uitlegging van de Engelsche politiek en de Engelsche open bare mcening, maar ook in de geheele pro vinciale pers valt een soort samenspannende vijandigheid tegen Engeland te constateeren. Frankrijk is. zonder eenigen twijfel, nog het meest bekrompen land ter wereld, waar het minst aandacht wordt geschonken aan het begrijpen van het standpunt van anderen. In het bijzonder vertoonde ten opzichte van de buitenlandsche politiek in den laatslen tijd de Fransche pers een duidelijke neiging om zijn eigen lezers te misleiden. (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct,. per re*el. bluft men kalm cn Helder door het gebruik van Mjjnh.rdi'. Z.nUwi.bl.nfn. Glazen buisje 75 ct. Poelau Laut p. 9 Juni Dover, Amsterdam n. Java. Parkhaven p. 8 Juni Dover, Amsterdam n. Buenos Aires. Polydorus 5 Juni te Batavia v. New-York. Randfontein 8 Juni v. Dar-es-Salaam n. Amsterdam. Rietföntein 9 Juni v. Suez n. Pto. Soedan, Amsterdam n. O.-Afrika. Rhea 8 Juni 21.30 u. v. Hamburg n. Bre men. Rondo 9 Juni v. Djedda, Amsterdam n. Batavia. Rijperkerk 9 Juni v. Rotterdam n. Kaap stad. Slamat 10 Juni 10 u. v. Sabang, Batavia n. Rotterdam. Statendam 9 Juni n.m. te Rotterdam v. New-York. Springfontein 10 Juni te Amsterdam v. Hamburg. Tjimanoel 8 Juni te Manila v. Sjanghai. Toba p. 9 Juni 24 u. Sagres, Rotterdam n. Java. Tjibadak 9 Juni te Port Said, Rotterdam n. New-York. Tabanan 10 Juni te Sabang, Rotterdam n. Batavia. Venezuela 9 Juni te Amsterdam v. Ham burg. Doros 8 Juni te Lissabon van Vigo. Peursum p. 9 Juni 20 u. de Azoren, Am sterdam n. W.-Indië. Rhea 9 Juni te Bremen v. Hamburg. Medan 10 Juni te Soerabaya van Rot terdam. Toba p. 9 Juni 24 u. Sagres, Rotterdam n. Java. EEN DRAMA TE KERKRADE. JONGE VROUW UIT EEN RAAM GESPRONGEN. Boven een café in de Einderstraat te Kerkrade, woont sinds eenigen tijd zekeren W., een weduwnaar, met zijn ongeveer 30- jarige stiefdochter. W. vestigde zich voor enkele jaren in Kc-rkrade. Hij verdiende zijn kostje met het schrijven van brieven requesten enz. aan allerlei autoriteiten. Hij maakt veel misbruik van drank. Zaterdag namiddag moest W. weer onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd. Er had een levendige woordenwisseling plaats tus schen W. en zijn stiefdochter. Over de ver houding tusschen beiden gingen allerlei verhalen. Wat er juist is voorgevallen is niet bekend, doch eensklaps is het melsle uit het eenige raam van de woning ter hoogte van circa 10 meter gesprongen. IJlings toe geschoten buren vonden haar deerlijk ver minkt liggen op een binnenplaats aan de straatzijde gelegen. De dood moet wel haast onmiddellijk zijn ingetreden. De politie was dra ter plaatse en op last van den com missaris werd het lijk naar het HJkenhuisjc overgebracht, terwijl W. op bevel van den commissaris ten pollticbureele in verzekerde bewaring werd gesteld. Nog denzelfden avond word W. langdurig verhoord évenais Zon dag. Het parket te Maastricht werd verwit tigd, aldus dc N.R.C.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11