LAWNTENNIS SPORT EN SPEL SCHAAKRUBRIEK X m üp m 23 ft 4 fffl O öj lil fvt ft# IP p f«1 i ff if PP él Ittll s Hf ÉR S§ ft' ÉSS i INT. KAMPIOENSCHAPPEN TE N00RDWIJK. ADVERTEERT HAARLEM'S DAGBLAD ARR'S EV1 OUTBROOD DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 JUNI 1929 VIERDF BLAD Oplossingen, Tragen «n7_ te renden sin der Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 461 DR. A. BAYERSDORFER (1842-1901). Mat in drie zetten. Wit: Kb6, Lb2, Lc2, Pc3, c4, f3. Zwart: Kb4, La6, b5, b7. PARTIJ No. 539 Gespeeld in het tournooi te Maart 1929. Wit: Zwart. J. R. Cnpablanca R. P. Michell (Havana). (Londen). ENGELSCH c2-c4 1 e7 °5 Dit antwoord, het kansrijkste, wordt door Dr. Lasker steeds gespeeld. Pbl—c3 2 PgS f6 §2 g3 3 Na 3. Pf3, Pc6; 4. d4, ed45. Pd4:, Lb4 ontstaat het z.g. „Engelsche Vierpaardspel", hetgeen het centrum ontspant. 3 Pb8—c6 Lfl-g2 4 g7— gó Wel de beste van alle ontwikkelïngszetten, zooals 4d6; 4 Le7; 4Lc5 en 4 Lb4. d2 d3 5 Lf8—g7 Lel—d2 6 Pc6 - e7 Pgl-13 7 d7-d6 0-0 8 0-0 Ddl-cl 9 Pf6 h5 Op 9Te8 zou b.v. kunnen volgen 10. Lh6, Lh8; 11 h3, Ld7; 12. e4!. Dc8; 13. Kh2, c6; 14. Ph4 en 15. f2—f4 en Wit staat beter. Ld2—hó 10 f7-f5 Lh6Xg7 11 Kg8Xg7 e2-e3! 12 Verhindert f5-f4, want dan zou b.v. volgen 13. e3Xf4, e5Xf4; 14. Tfl-el, Lc8-g4; 15. Pf3-d4, enz., waarbij Wit het voordeel heeft van de open «•lijn. 12 h7-h6 Pc3—e2 13 Lc8-e6 Del c3 14 Kg7-h7 Pf3—d2 15 c7c6 Tal-el 16 Dd8—d7 f2 f4 17 e5Xf4 Pe2Xf4 18 Ph5Xf4 g3Xf4 19 Ta8—c8 Tf 1 —f3 20 Pe7-g8 Tf3-g3 21 De opstelling van de batterijen begint. 21 Pg8—f6 Lg2f3 22 d6-d5! Een illustratie van den bekenden strate gischen regel: „Valt men u op een vleuge aan, reageer dan in het centrum". b2b3 23 Te8 -d8 Nu dreigt Zwart door 24.d5Xc4 een pion te winnen. Een interessant moment in den strijd I I i i i -c i i i i X, rïr: -- d3d4! 24 Veel beter dan 24. Tg2, om het Paardd2 te dekken, want er volgt 24. dc4:; 25. dc4:, Tf7 benevens Dc7 en Tfd7 en Zwart drukt met zijn heele artïlleriepark op de ge opende d-lijn. Probeert Wit 24. c5, om na 24Lf7 of 24TfeS door 25. Dd4 de d-lijn kunstmatig af te sluiten, dan volgt 24 d4 25. ed4:, Tfe3 of 25.Dd4:, Dd4:; 26. ed-4:, enz., met krachtig tegenspel van Zvv.:rt. 24 Pf6— e4 Pd2Xe4 25 f5Xe4 Het centrum is nu gebarricadeerd. Lf3-e2 26 Dd7-e7 Tel—fl 27 Tf8 f7 Dc3 a5 28 Een echt Capablanca-plan, n.l. op een an deren vleugel aanvallen, terwijl zij oor spronkelijk aanvalsplan op den Konings vleugel bijft bestaan. 28 a7-a6 Tfl f2 29 Le6 -15 Tf2-g2 30 Td8-d6 Le2 - g4 31 Lf5Xg4 Tg3Xg4 32 De7-d7 Het nu volgend artillerieduel is zeer leer zaam, er wordt niet gestreden om lijnen, maar meer om punten en hoeken! h2—h4 33 TI7-f5 c4—c5 34 Td6 f6 a2 - a4 35 Dd7 e7 Da5-b6 36 Tf6-e6 Db6-a5 37 Tl5-h5 Da5—el 38 Te6-f6 b3—b4 39 De7-d7 Del—g3 40 Dd7 - e6 Tg2 - b2 41 Voor het oprollen van den Dame-vleugel is één Toren voldoende. Het ware bovendien gevaarlijk meer officieren op dien vleugel te concentreeren, met het oog op de verdedi ging van Wit's Koning. 41 Th5-f5 Dg3~g2 42 Tf6-f7 b4—b5 43 a6Xb5 a4Xb5 44 Tf7—c7 Kgl h2 45 De6-f6 Dg2—fl 46 h6—h5? Zwart had nog rustig moeten afwachten, b.v. door 46 Tf7. Tg4-g5 47 Tf5Xg5 Beter was nog steeds een afwachtende houding aan te nemen door b.v. 47 Df8 te spelen. h4Xg5 43 Df6-f5 Dfl—h3! 49 Df5Xh3f Verderfelijk. Een voor Zwart geheel ander Toreneindspel zou op 49Kg7 zijn ge volgd, b.v.: 50. bc6:, bc6:; Df5:, gf552. Tb8, Ta7; 53. Tc8, Ta2f 54. Kgl, Ta3; 55. Tc6:, Te3: en Wit heeft nog een zeer moeilijk spel Kh2Xh3 50 Kh7-g7 Kh3 h4 51 Kg7-f7 b5Xc6 52 b7Xc6 Tb2-b8 53 Tc7-e7 Tb8 -c8 54 Te7-e6 Tc8—c7f 55 Kf7gS Kh4-g3! 56 Kg8-f8 9 wM Om een tocgangsveld voor 'den witten Koning te krijgen, wordt een pion geofferd. Een dergelijk overwinningsmanoeuvre heeft Capablanca reeds ecnige malen toegepast (b.v. in zijn partij tegen dr. Tartakower, New-York 1924. 57 góXfS Kg3-f4 58 Teó—e7 T c7Xc6 59 h5—h4 Tc6-h6 60 Te7-g7 Th6Xh4 61 Opgegeven OPLOSSING SCHERTSPROBLEEM No. 38 Stand der stukken: Wit: Kf5. Tb7, Td6, Le6, Pd7, a2, b2, c2, d2, e2, f2. 1)2. Zwart: Kc8, Dd4. Ta8, Tg4, La4, Lf6, Pb6, Pc4. a6, a7, c6, c7, d5, f7, g5, g7. Wit's laatste zet moet Pc5d7 zijn ge weest, waaruit volgt dat Zwart's laatste zet Ke8c8 geweest moet zijn, want anders zou de zwarte Koning in schaak hebben gestaan, hetzij door den Looper. hetzij door den 'xo- ren (indien wij n.l. veronderstelden dat de Konihg respectievelijk op c8 stond of van d8 naar c8 was gegaan). Aangezien aan den zet Ke8c8 noodza kelijkerwijze de lange rochade vastzit, blijkt dus uit de stelling dat die rochade door Zwart maar voor de helft op het bord is uit gevoerd. Nadat de zwarte Toren alsnog op d8 is ge plaatst, zet Wit in één zet mat door Tb7b8. OPLOSSING PROBLEEM No. 457 Stand der stukken: Wit: Kgl. DdS, Lc4, Pf7, Pg2, b2, d6, h3. Zwart: Ke4, c5, f6, g3. 1. Dd8-h8. f6-f5; 2. Pf7-g5*. Ke4-f5; 2. Dh8-h7+. Ke4—f3; 2. Dh8-a8*. Kc4-d4; 2. Dh8-h4*. Goed opgelost door; D. Zwitser Jr., te Haarlem; P. Mars, te Santpoort; H. C. Kemp, te Vijf huizen (Haarlemmer meer). CORRESPONDENTIE Haarlem. M. A. en Vijfhuizen H. C. K. Uw problemen zullen onderzocht wor den. POSTDUIVEN. DE LUCHTGIDS. Aan de wedvlucht van Melun werd door de leden deelgenomen met 131 duiven. Deze werden gelost 6.10 uur. De prijzen werden als volgt behaald; K. Wits 1 18; J. Radsma 2 20; Joh. v. d. Pol 3 4 9 19: H. Koelemeijer 5 12 24; B. H. Gort 6; J. Harmse 7; J. van Duijn 8 17 26; H. Bannink 10; E. v. Bree 11; Th. Mens 13 15 25; L. v. Bragt 14, W. Spoor 16; A. Timmermans 21, Jac. Lasschuit 22; W. Steijl 27. LAWNTENNIS. OM DEN DAVISCUP, HONGARIJE SLAAT HOLLAND 3—2 Het Persbureau Vaz Dfas seint ons uit Boedapest: Von Kehrling wint van Timmer de vierde set 6—3. Totaal 8—6, 6—3, 3—6, 6—3. Een gezellig maar betrekke lijk onbeduidend begin. THEO VAN EEK TEGEN TILDEN. (Van onzen medewerker.) De internationale tenniskampioenschap pen te Noordwijk rijn begonnen. Het was een gezellig, maar betrekkelijk onbeduidend be gin. De cracks kwamen op dezen eersten daj geen van allen op het court en het spel peil was niet mooi om en nabij le klassi. Toch was de belangstelling vrij groot. Ons Haarlemmers interesseerde in het bijzonder de verrichtingen van de Haar- lemsche deelnemers, de heeren Jhr. B. W. F. v. Riemsdijk, en Modlich die toevallige; wijze in het heeren dubbelspel tegenove' elkaar kwamen te staan. Eerstgenoemde speelde samen me: Jhr. Van Karncbeek, ter wijl Modlich den Duit-scher Fremery als part ner gekozen had. Dit heerendubbe'.spel was een e'ioote telev.»stelling. De Haarkmsch® speld? waraó mg het minst slecht als indi vidueel, tennissers, maar 't waren absoluut geen roubles. Het „sloot" niet in het minst Ze JU pen sikaar voortdurend in den weg. met ais ge' olg dat er hopelooze gapingen kwamen. In de eerste set begonnen Modlich en Fremery overbluffend te spelen. Vooral Modlich was uitstekend op dreef: hij scoorde telkens. Zij namen de leiding tot 30. Daar na kwam aan deze zijde de inzinking en v. Riemsdijk en Van Karnebeek haalden op dank zij vooral de missers van Fremery, die stond te schutteren als een matige tweede klasser. Het werd na 32 52. en nu voor a demonstreerden de beide heerendubbels hun volkomen hopelooze combinaties. Eerst toen Modlich na 54 aan service kwam, kon hij de eerste set in de wacht sleepen met 64. In de tweede set werd het spel een graad beter Fremery kon nu althans een behoorlijke service slaan en dank zij ook zijn goede drive kwam ook de tweede set aan hem en Mod lich met 62. Van Riemsdijk en zijn partner pasten nu een andere tactiek toe, liepen voortdurend op en poogden met volleeren de tegenstanders te overbluffen. Maar juist daarop heeft Modlich een fnuikend tegenspel. Hij en zijn medespeler joegen de ballen stijl de lucht in. meestal tot op de baseline; Van Karne beek in het bijzonder was slecht ..op smash" zoodat ook dit systeem van geen waarde was. De derde set kwam ook aan Modlich en Fre mery. met 62. Feith, de bekende eerste klasser. partner van Heldring, heeft na ingespannen strijd van Bela Halter gewonnen in 5 sets. In de twee eerste sets kwam Bela Halter steeds voor. maar hij miste de finishing touch en zoo kwamen belde sets aan den Hollander. In de derde set kwam Bela echter danig op dreef en bracht het tot 51. Weer kreeg hij een depressie en Feith profiteerde ervan haalde op tot 54, maar met groote inspan ning won Bela nu zijn service game, 64. Na de gebruikelijke rust vertoonde Feith een slap futloos spel en Bela, frisch en mon ter. won deze vierde set. zonder inspanning. In de vijfde set zette FeTth er alles op. draaft voortdurend netwaarts en passeert den ver baasden Bela met brillante cross-volleys. Hij staat spoedig met 4—1 voor. verliest dan een game, wint de volgende belangrijke en be ruchte zevende $n het is 52. In de mogelijk beslissende gamé. komt Feith met 4015 voor te staan en beducht voor mogelijke missers, gaat hij verdedigen. Dit is koren op den mo len van Bela Halter, die ophaalt tot deuce an zoo waar de game. na twee match points van Feith, wint. Daarna neemt Feith de service game van Bela en de match, 63 Nienaber heeft den Egyptenaar Grand- gulllot uitmuntend partij gegeven en een set kunnen winnen. Dit was een interessante partij. Van Eek en Wetselaar speelden te gen Danon cn Grandguillot, maar konden het niet bolwerken. Mile Sigart heeft voorts zonder moeite van mej. Heybroek gewonnen, met 60. 61; evenzoo had mej. Kallmeyer niet de minste last met mej. Staab. Het begin van deze, ongetwijfeld belang rijke, internationale wedstrijden deed weer denken aan een grooten trechter, waar de minst interessante druppelen eerst door ko men, om later de crème door te laten. De „Cannone" komen achterop. Vandaag b.v. komt Tilden al in actie. Hij arriveert met Hunter te 1.15 uur in Den Haag en zal dan zijn eerste single spelen tegen den Haarlemmer Theo van Eek. Die had al niet ongelukkiger kunnen loten. De uitslagen van Maandag luiden als volgt: 64 lnschr. Heerenenkel, le ronde. Lambach sl. Hoeke 61. 63. 86. Stom sl. Raynard w.o. Toussaint. sl. Slotemaker 63 62, 62. Belecom sl. v. Hemert w. o. Ram berg sl. Pasteur 60, 61. 63. Patterson sl. Buys 62. 63, 61; Karsten sl. Boon 63, 61, 16 6—2; v. Blools sl. Spence w.o. Grandguillot sl. Nienaber 36. fl2. 6—2, 97. Prenn sl. r. d. Feen w. o. Coen sl. Duu- rentydt w.o v. Berkel sl. dr. Luitjens 6—3, 64. 62, Korthalts Altes sl. Oestberg w.o., Feith slaat Bela Halten. Damesenkel: mevr. Barttrock sl. mej. Spit 64, 64, mej. Hefting sl. mej. v. d. Heide 64, 63; Mej. Sigant sl. mej. Heybroek 60 6—1, mej. Brehm sl. mevr. Duurentijdt w.o. Mej. Canters sl. mevr. Wetselaar w. o. Mevr, Furnee sl. mej. Bakker 36, 62, 6—2. IN s= KLEINE ANNONCES. 's Lands wijs, 's lands eer, tot zelfs in de kleine advertenties der dagbladen. Een Japansche courant bevatte onlangs de navolgende annonce: Ik ben een mooie vrouw, met haar gelijk de wolken, een figuur als een bloem, een taille met de soepelheid van een dolfijn- Ik bezit genoeg om mijn leven te slijten met over elkaar gevouwen handen, de oogen naar de bloemen geheven gedurende den dag en naar het licht der maan des nachts. Wan neer er een man bestaat, die flink, intelligent, wijs en schoon is en van goeden smaak ben ik bereid mij voor het leven aan hem te verbinden en het plezier te deelen tezamn met hem in hetzelfde graf te worden be graven. Onze huwelijksannonces zijn meestal in nuchterder bewoordingen gesteld, maar wij hebben het bij een huwelijksaanzoek in den regel ook niet in een adem door over het graf. DE CONCERTEN IN DE BUITENWIJKEN. Er zal door het Haarl. Tramfanfarecorps, directeur de heer Relnier van 't Hoff, een concert gegeven worden op het Voorhelm plein on Woensdag 12 T<mi, des avonds 8 uur. Het programma luidt: 1. Camavades, Pas Redoublé, D. D. Belle- flamme. 2. Au Prfntemps, Fantasie Past., H. Femand. 3. Le Dimanche aux Champs Ouv., L. E. Rugers. 4 Therese, Valse de Concert. C. Faust. 5. Dllbeck Marche, Leon Marchant. 6. Echo de L'Escaut, Marsch, Louis Vcrmaelen 7. Esperia Ouverture. R. de Soutes. 8 Zelpba, Fantasie. G. Cadcnne. 9. La Jolie Flamanda, Grande Valse de Con cert. D. Bauwens. 10. Francia Marche, Alb. Reulle. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN i 60 CU. per regel HET IDEAAL: aatoma'««che rege'in* der •pij^vertering. Door De toer der Schotten. Het goede spel in Noorwegen. Het voor de Schotten gelukkige gelijk •pol te Berlijn. De positie van Duitschland in het internationaal voetbal. Hoe het geljjk: makende punt te Berlijn ontstond. De Duitsche doelverdediger kopt een bal weg. Volmaakte techniek doch weinig fantasie. Waarom het cpel van de ZuidsAmerikanen niet met dat van Schot land vergeleken kan worden. Newcastle United op het vasteland. Dronken voetballers? De toer van het Schotsche elftal door Noorwegen, Duitschland en Nederland is weer achter den rug. De Schotten hebben in Noorwegen twee flinke overwinningen be haald. Eerst speelden ze te Bergen tegen een Noorsche combinatie, die betrekkelijk ge makkelijk met 73 werd geslagen. De groote krachtproef tegen Noorwegen kwam echter eenige dagen later te Oslo. De Noren hebben zich in dien wedstrijd goed geweerd, indien de Schotten toen niet zoo bijzonder op dreef geweest waren, zouden de gasten zeker niet zoo gemakkelijk hebben gewonnen. De Schotten behaalden met 40 de over winning, waarbij ze al dadelijk den indruk kregen, dat het voetbal in Noorwegen van behoorlijke kracht is.'Trouwens dat had een der Schotsche beroepsclubs, Aberdeen, eenige dagen tevoren reeds ondervonden. Tegen een middelmatig clubelftal té Oslo hadden deze Schotsche profs zich krachtig moeten in spannen om te winnen, wat ze tenslotte met 10 deden. De Schotten hebben in dezen wedstrijd hun beste spel gegeven. Ze konden te Oslo hun sterkste ploeg in het veid brengen later werden eenige spelers gewond en daar de vermoeienissen van de reis hier nog geen gewicht in den schaal wierpen, is het succes van het Schotsche spel te Oslo ver klaarbaar. Uit het resultaat blijkt intusschen ook wel duidelijk, dat de Noren voor het Nederlandsch elftal niet te onderschatten tegenstanders zijn. De wedstrijd tegen Duitschland te Berlijn heeft weer eens duidelijk bewezen dat het Duitsche spel in de ranglijst van het inter nationaal voetbal een behoorlijke positie in neemt. Het resultaat van den strijd werd een gelijk spel, 11, wat eigenlijk toch wel wat meer was dan de gasten wel verdienden. Wel maakte het Schotsche spel een zeer goeden indruk, daar er technisch vrijwel niets te verbeteren viel, doch met inspanning van alle krachten slaagde de Duitsche ploeg er in zich staande te houden, waarbij vooral het uitstekende doelverdeaigen van Stuhlfauth een factor van gewicht was. Toen in de tweede helft Duitschland er in slaagde door Ruch de leiding te nemen, leek het er veel op, dat de Duitschers de overwinning zouden behalen. Eerst drie minuten voor het einde kwam de gelijkmaker. Hoe dat punt precies is ontstaan, is blijkbaar voor vele journalis ten een raadsel geweest. In enkele Nedcr- landsche bladen werd zelfs verkondigd dat het gemaakt werd uit een strafschop wegens drie passen met den bal door Stuhlfauth. Dat zal wel het gevolg geweest zijn van een ver keerde vertaling van een verkeerde voorstel ling. Een „Strafstosz" is n.l. niet wat wij verstaan onder een strafschop doch een vrije schop, waaruit direct gedoelpunt kan wor den. Dit laatste in tegenstelling met een „Freistosz", wat een vrije schop is waaruit niet direct gedoelpunt kan worden. Voor drie passen met den bal kan dus nooit een „Strafstosz" doch moet een „Freistosz" ge geven worden. Maar enkele DuiCsche bladen maken het nog erger. Die beweren dat de doelverdediger drie pas met den bal deed en dat uit den daarvoor toegestanen vrijen schop het leder direct in het doel werd ge trapt. Zoo onverstandig zullen de Schotten echter zeker niet geweest zijn daar ze dan geen doelpunt zouden hebben gemaakt. Nog andere bladen bewezen, dat Stuhlfauth bij den rand van het strafschopgebied tegenover ecp tegenstander een unfairheid begin, waar voor een vrije schop werd gegeven, die direct werd ingeschoten. Ook dat kan natuurlijk niet, daar voor een dergelijke overtreding een strafschop moet worden gegeven. De waarheid is dat Stuhlfauth vlak bij den rand van het strafschopgebied drie pas met den bal deed. Het leder werd voor het doel ge trapt en daar door den spil Imrie opgevan gen en ingeschoten. In ieder geval was de overtreding van Stuhlfauth voor de Schotten een bef. daar ze daardoor gelijk konden ko men. Voor Stuhlfauth zelf was het al heel onaangenaam, daar hierdoor veel van den indruk van zijn schitterend werk verloren ging. De eenige fout, waaraan hij zich wel eens schuldig maakt, is dat hij vaak te ver uit zijn doel loopt. Zoo kwam het in dezen wedstrijd zelfs voor, dat hij plotseling een flink stuk buiten het strafschopgebied was gekomen, waarvan de Schotten gebruik maakten om te trachten over hem heen in het net te schieten. Stuhlfauth liet zich daardoor echter niet van z'n stuk brengen. Hij wist, dat hij het leder niet met dc han den mocht stoppen, derhalve sprong hij in de hoogte enkopte hij den bal weg! Een koppende doelverdediger en dat nog wel in een internationalen wedstrijd is toch zeker weer eens wat nieuws. Het samenstellen van een Duitsch elftal schijnt altijd bijzondere moelijkheden met zich te brengen. Men was het er tenminste thans vrijwel over eens, dat er een veel ster ker elftal in het veld gebracht had kunnen worden. Pöttinger is na zijn verwonding lang niet meer zoo goed als vi-oeger. Vooral in het eerste gedeelte van den wedstrijd bracht hij er weinig van terecht. Zoo was verder Gruber als spil zwak. Eigenaardig is het dat de geheele West Duitsche sportpers reeds vóór den/ wedstrijd geschreven had, dat Gruber in den laatsten tijd geheel uit vorm was, desniettegenstaande nam men dezen West-Duitschen speler in de ploeg op. Voor den de volgende maand te spelen wed strijd tegen de Zweden heeft men dan ook weer een nieuwe opstelling. Het resultaat van den wedstrijd in Am sterdam is bekend. Alleen moet ik nog op merken. dat dit Schotsche elftal, zooals het in Amsterdam speelde, maar weinig gelijkt op de Schotsche ploeg, die tegen Engeland heeft gespeeld. Van dat elftal was n.l. alleen de back Nibbloe opgenomen. Geen der ande re spelers kwam voor een plaats in dat elftal in aanmerking. Vermoedelijk zou ons elftal er tegen het werkelijke Schotsche elftal heel wat slechter zijn afgekomen. Hetgeen ik van de Schotten, die op deze toer voor Schotland hebben gespeeld, heb gezien, geeft mij den indruk, dat het Schot sche spel door de Oostenrijkers en de Tsje chen beter gespeeld wordt dan door de Schotten zelf, hoe gek dat ook moge klinken. In Oostenrijk houdt men den bal veel meer op den grond dan de Schotten dat lieten zien. Daar speelt men het kort samenspel ook veel zuiverder en wordt ook veel beter geschoten. Afgezien daarvan hebben de Schotten toch veel goeds laten zien. Weinig Hollandsche spelers hebben hun lichaam zóó volkomen in hun macht als deze Schotten. Ze maken niet alleen met hun voeten dat doen onze spe lers ook doch ook met hun geheele ilchaam schijnbewegingen, waardoor de te genstander telkens iets anders verwacht dan er in werkelijkheid zal komen. Ze hebben voorts een buitengewoon meesterschap over den bal en koppen met merkwaardige zuiver heid. Maar voor de rest behoeven onze voet ballers niet voor deze Schotten onder te doen Het schieten dezer Schotten was zwak, zoo dat de geheel uit Schotten bestaande aanval desondanks nog vrijwel schotloos was! Heel wat toeschouwers en ook verschillende jour nalisten vonden het Schotsche spel maar matig, ze vonden het spel van ploegen als Uruguay en Argentinië veel belangwekken der. Men moet echter bedenken, dat het Schotsche voetbal een product is van de om standigheden. De Schotsche voetballer heeft elk seizoen een uiterst zwaar wed strijd-pro gramma af te werken. Hij speelt twee of meermalen per weck.Teneinde dat te kunnen volhouden, moet men zuinig met z'n krach ten zijn, vandaar dit uiterst economische Schotsche spel. In Uruguay heeft men kleine competities en wordt het kampioenschap vol gens bekersysteem verspeeld, r leidende clubs spelen niet meer dan 20 zware wed strijden per seizoen. Ze behoeven zich dus in een wedstrijd niet te sparen, kunnen al hun kracht geven en kunnen zelfs een verwon ding riskeeren daar ze onder den wedstrijd dan toch worden vervangen wat in Schot land niet mag en ze altijd wel eenigen tijd rust hebben om weer te herstellen. Ging een ploeg van Uruguay of Argentinië in de Schotsche League spelen, dan zou het elftal misschien beginnen met een paar eclatente overwinningen om daarna even wel te verminderen en ten slotte op een be scheiden plaats in de ranglijst te eindigen. Door dat groot aantal wedstrijden tegen sterke tegenstanders wordt in Schotland en ook in Engeland de techniek tot een ongekende hoogte opgevoerd doch alle fan tasie verdwijnt. De Urugueezcn en Argentij nen spelen dan ook onder heel wat gunstiger omstandigheden, een vergelijking tusschen het spel van dc Schotten en dat van de Zuid-Amerikanen is daarom niet geheel zui ver. Ook het verschil in klimaat zal voorts wel van invloed zijn op het spel. De toeren van de verschillende Engelsche clubs naar het vasteland zijn thans vrijwel achter den rug. Maakt men de balans op, dan blijkt, dat het voor de gasten geen best jaar is geweest Ze hebben tenminste meer cn zwaarder nederlagen geleden dan in voor afgaande jaren. Dat laatste is niet zoo heel erg doch daarbij komt, dat het optreden van sommige ploegen heel wat te wenschen overgelaten heeft. Over dat laatste is men in Engeland heelemaal niet te spreken. De voorzitter van de Football League heeft er op de jaarvergadering van de League ton minste met een paar woorden zijn veront waardiging over uitgesproken en ver klaard. dat hij voorlooplg het daarbij zou laten. Waarschijnlijk zal de League over deze kwestie later nog wel iets van zich laten hoo- ren. Het onaangenaamste is men in Engeland getroffen door het optreden van Newca~tlc United. Deze ploeg heeft te Boedapest met 4-1 verloren, daarbij zeer unfair gespeeld, ter wijl ten slotte in de Hongaarsche pers wordt schonken op het veld kwamen, verteld, dat eenige Engelsche spelers be- Onmiddellijk na hun terugkeer in Enge land hebben de leiders van Newcastle deze bewering tegengesproken. Erg steekhoudend is die tegenspraak echter niet. Bovendien wijt Newcastle eigenlijk alles aan de slechte leiding der wedstrijden. De Engelschen moes ten voortdurend op lijfsbehoud bedacht zijn. Zoo werd volgens hen Gallacher te Boeda pest van het veld gezonden, omdat hij een aanmerking maakte op het meer dan schan delijk spel der tegenpartij. Zonder blikken of blozen vertellen de heeren van Newcastle, dat het voorgekomen is. dat een scheidsrechter zóó partijdig was. dat hij af en toe den bal zelf naar een speler van zijn partij trapte. Intusschen heeft men te Boedapest aan Ncwcasle de vastgestelde vergoeding niet be taald. doch het geld, met een rapport over het gebeurde, gezonden aan de Foottball As sociation. die dus wel een onderzoek zal moe ten instellen. Trouwens Newcastle United zal er eveneens op aandringen, een enquête naar het gebeurd in te stellen. Men zal daar over dus nog wel meer hooren. De leiders van Newcasle United hebben voorts verklaard, dat hun club nooit meer wedstrijden tegen beroepspelers op het con tinent zal gaan spelen. Bilthoven, 7 Juni 1929. C. J. GROOTHOFF.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13