Hi O 46e Jaargang No. 14099 Verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 11 Juni 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.27}^, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ032 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1-75, elke regel meer f 0-35. Reclame» fO.óO per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels ƒ0.60; elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25, elke regel meer 0.10. uitsl. a contant* Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA DINSDAG 11 JUNI Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Stadsschouwburg: Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. van Beinum. Jo Overste, viooL 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble Jacq. Sluy- ters. „Majoor Wonderolie". Verkiezing van Miss Haarlem. 8.15 uur. Café Brinkmann, Groote Markt: Openbare bijeenkomst Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond". Dr. I. H. J. Vos: „Het heaen- ciaagsche Liberalisme" 8 uur. Cinema Palace: „Odette (Mijn leven voor het jouwe)" en „Twee Helden", 8 uur. Luxor Theater: „De Stem van het Hart (De Laatste Nachten van Mrs. Orchard)en „Haar Held", 8 uur. Rembrandt Theater: „Vogelvrij (Freiwild)" Op het tooneel: The Borchorats. 7 en 9 15 u. Standaard Theater: „Kermisklanten", 8 uur. WOENSDAG 12 JUNI Schouwburg Jansweg: Ensemble Jacq. Sluy- ters. „Majoor Wonderolie". Verkiezing van Miss Haarlem. 8.15 uur. Concert van Haarl. Tramfanfare, Voor helmplein. Gebouw Protestantenbond. Vergadering Vrijz. Dem. Bond. Spreker Mr. H. P. Mar- chant, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's mïddags en 's avonds. HAARLEM, 11 Juni De Putsch op Curasao. Natuurlijk heeft het rare geval op Curacao ettelijke Swans, Watermen, Parker Duofolds en hoe-heeten-de-vulpenhouders meer in snelle beweging gezet. Sommige storten gal uit, andere venijn, weer andere plechtige verontwaardiging. En het zal nog wel een heele poos duren. Wij zijn in ons land niet gewend aan incidenten, die ons in het volle internationale licht plaatsen, om daardoor met onaangename felheid beschenen te wor den. Maar dit jaar schijnt verandering te brengen. In Februari beleefden wij de Utrechtsche documenten-publicatie, Juni voorziet ons van een Curacaosche Putsch, en aangezien driemaal scheepsrecht is een spreekwoord, dat bij ons zeevarende volk een nogal algemeen aanvaard bijgeloof is gewor den zouden wij binnen een half jaar de derde historie van dezen aard moeten ver wachten. Te hopen is dat het niet al te gauw gebeurt, zoodat het de huidige regeering be spaard zal blijven. Veel is haar verweten, maar laat ons erkennen dat zij ook niet be paald boft. Te hopen Is voorts, dat het derde geval van plezieriger aard zal zijn dan de twee voorgaande. Uit de feiten blijkt nu wel, dat de bewa king van het belangrijke eiland Curacao zeer onvoldoende is geweest, dat herhaalde ver zoeken om beter beveiligings- -.tregelen geen gevolg hebbfen gehad, en dat geen mensch begrijpt waarom de torpedojager Kortenaer, die nu weer naar het eiland is vertrokken, in Maart was gerepatriëerd. Verder toonen velen zich zeer ontstemd over het malle figuur, dat N:dcrland heeft gemaakt door de ontvoering van een zijner koloniale gouverneurs en een garnizoenscom mandant. en dan nog wel door een bende opstandelingen uit een ander land. Ofschoon dit onaangenaam is, en ondanks het spreek woord „le ridicule tue" is dit m i. wel over komelijk. Binnen negen dagen de tijd, die een pasgeboren poesje noodig heeft om het gezichtsvermogen te krijgen, en de mensch om zijn verbazing over een verrassend nieuw tje uit te vieren zal het door de wereld vergeten zijn. Onaangenamer is het, dat dat Amerikaansche schip in onze haven geen veiligheid bleek te genieten. Veel onaangena mer is de gedachte, dat onze koloniën, die in onveilige streken liggen, niet voldoende tegen zulke aanslagen beveiligd zouden zijn. Een les voor Den Haag. Ik herhaal wat ik gisteren geschreven heb: „Als de openbare veiligheid in een gemeente niet voldoende ge waarborgd is moet het politiecorps uitge breid worden. Precies hetzelfde gèldt voor onze koloniale bezittingen. Toevallig waren de invallers nu rebellen tegen het Vene- zolaansche gezag. Het had evengoed een troep doodgewone bandieten kunnen zijn, d.w.z. bandieten zonder eenig politiek devies, die zich ten doel hadden gesteld om dood gewone inbraak-en-diefstal op Curacao te plegen. Wat is het verschil? Het zou alleen geweest zijn, dat verschil lende menschen de .gelegenheid niet.hadden aangegrepen om los te trekken op de ont- wapenaars en de vredesactie in het alge meen. Nu doen verschillende menschen dat wèl. Ik heb er al een paar bewijzen van op mijn schrijftafel, en ben er niet in het minst door geïmponeerd. Want met het internatio nale ontwapeningsvraagstuk heeft dit geval niets to maken. Wat denken deze betoogers nu eigenlijk? Dat iemand zoo dwaas is om alle wapens in de wereld te willen afschaffen? En dan met een maar alle politiekorpsen ook op te rui men? Dat zou pure nonsens zijn, en niemand denkt er aan. De wereld kan niet zonder or ganisaties tot handhaving der openbare orde, en in streken waar de beschaving minder ver is gevorderd dan in West-Europa, op het eiland Curacao bijvoorbeeld, zijn strenger politiemaatregelen noodig dan b.v. op het eiland Texel, waar een paar dorpsveldwach ters het best af kunnen. Dat is zoo logisch, en het spreekt wel dermate voor zichzelf dat wij daarvoor politietroepen gebruiken, dat het eigenlijk te mal is dat er nog over be toogd behoeft te worden. Wij bezitten geen vloot die groot en sterk genoeg is om in een oorlog een beslissende rol te kunnen vervullen. Het is tallooze ma len betoogd. Wij kunnen zoo'n vloot niet be talen, en doen niet mee aan den internatio nalen wedstrijd-in-bewapening. Maar waar om de weinige oorlogsschepen die wij bezit ten niet uitsluitend gebruikt worden voor in de practijk voor 99 pet. preventieve politiedienst in de koloniën, begrijp ik niet. Waarom de Kortenaer in Maai-t vertrekt uit een gebied waarin onrust heerscht, naar ons land waar volkomen rust is, zoodat deze tor pedojager drie maanden later weer over haast teruggezonden moet worden, met de Hertog Hendrik er achteraandat is mij totaal onduidelijk. Wat doen die schepen hier, als alleen hun aanwezigheid daar kan voorkomen dat zulke dingen als de Curacao sche Putsch gebeuren? Er waren gisteren al menschen die mom pelden over oorlogsgevaar, internationaal in cident, ruzie met Venezuela. Och kom! Daar ïs geen sprake van. Venezuela heeft zelf veel erger ruzie met de bewuste bende van „ge neraal" Urbina dan wij. Als ons Curacaosche garnizoen sterker geweest was, en het zoodje ingerekend had, zou Venezuela dankbaar ge weest zijn. Nu is het waarschijnlijk erg te leurgesteld, vooral omdat het gezelschap wa pens gestolen heeft, die het op het wettige gezag in Venezuela zal richten. Ja, het zal wel tamelijk kwaad op ons zijn, omdat wij geen voldoende maatregelen tot handhaving der orde hadden genomen om zooiets te voor komen. En ik zou mij kunnen voorstellen, dat de een of andere humorist in de Venezolaan- sche regeeringsbureaux op dit moment zei: „Die Hollanders hebben de boel ook mooi voor elkaar. liet lijkt waarachtig Venezuela wel Verder reikt de portée van deze zaak heusch niet.. Met den wereldvrede., met de internationale ontwapening (of met de een zijdige nationale, die "enkele partijen voor staan) heeft zij niets, totaal niets te maken. R. P. onzE GRoersTUE-S DIM5DAG DONDERDAG ZATERDAG HET e. E. N. OVER DE LEIDING. De commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland die de voorstellen van Ged. Staten inzake het P. E. N. onderzocht, deelt mede dat eenige leden de leiding van de or ganisatie van het bedrijf niet geheel bevre digend vonden. Aan het hoofd van dit bedrijf staan immers twee directeuren, waarvan een directeur tevens directeur van het Water leidingbedrijf der provincie is. Het in de commissie aanwezige lid van Ged. Staten herinnerde evenwel aan de voor geschiedenis, met name aan de moeilijke ja ren van het P.E.N. omstreeks 1920, die aan leiding hadden gegeven tot de instelling van de „P.E.N.-commissie", welke na langdurig onderzoek een uitvoerig rapport uitbracht. Ten aanzien van de toenmalige directie bleek het wenschelijk een- gebleken manco aan commercicelen en organisatorischen zin aar. te vullen, waarbij gebruik kon worden ge maakt van de diensten die de heer Van Ol- denborgh, directeur van het Prov. Water leidingbedrijf, daartoe aangezocht, bereid was vrijwillig aan het bedrijf te geven. Op voorstel van Gedeputeerde Staten hebben de Staten tot deze oplossing besloten en den heer Van Oldenborgh benoemd tot directeur van het P.E.N. met een vergoeding van f 300ü 's jaars. Aanvankelijk had het in de bedoeling ge legen eene verdeeling van werkzaamhede n tusschen de beide directeuren in te stellen; hiervan is afgezien toen bleek, dat de hes Van Oldenborgh zijn werk van saneering eerst dan met vrucht zou kunnen verrichter., indien hij zich volledig in de gestie van het. P.E.N. inleefde en daarop zijn invloed oefende. Voor een belangrijk deel is het aan zijn werk te danken, dat de toestand van het- P.E.N. thans algemeen reden tot tevreden heid geeft. Maar daarbij is tevens gebleken, dat de omvang dezer werkzaamheden in geer. verhouding meer stond met de salarieering Door den Raad van Toezicht is daarop een stemmig op verhooging van deze salarieering aangedrongen, hetgeen tot de onderhavige voordracht van Ged. Staten aanleiding heeft gegeven. DE ROLBRUG TE IJMUIDEN. Naar wij vernemen, zal de Rolbrug over dc Oude Sluis te IJmuiden a.s. Donderdag voor het verkeer worden opgengesteld. DE INDRUK IN DEN HAAG. DE MEENING VAN MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND. (Zie ook le pagina Derde Blad). Jhr. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Onze Haagsche con-espondent schrijft: Het zal in Haarlem gisterochtend wel niet anders geweest zijn dan in Den Haag. Toen de bulletins de bladen aan de vensters hin gen, dromden de menschen voor de ruiten samen. En al bleek dan gelukkig, dat na den overval de gouverneur en de troepencom mandant weer in goeden welstand waren teruggekeerd, al bleek dan dat, volgens het officieele communiqué, na het vertrek der overvallers het gezag „den toestand weer be- heerschte" het blijft toch een ellendig feit dat om een paar honderd Venezuelanen, van die menschen, die om elke kleinigheid een opstand verwei.en, vier menschen het leven hebben moeten laten en het blijft evenzeer een zeer onaangenaam gebeuren, dat onze goede naam als koloniale mogendheid een knauw heeft gekregen.. En dat werd alge meen als zeer ernstig gevoeld. En inderdaad het Nederlandsch kolo niaal gezag heeft een goeden naam. Het is. mede daaro..:, dat op de Nederlandsche eilanden, die daar liggen in de nabijheid van het Panamakanaal zich voor de Scheepvaart belangrijke bedrijven hebben gevestigd.Vooral de petroleumbedrijven. Die vestiging ge schiedt natuurlijk in het volle vertrouwen, dat de belangen, dikwijls millioenen belan gen, verdedigd kunnen worden. En nu kan het niet ontkend worden, dat „de West", waar geld bij moest, stiefmoeder lijk is bedeeld t.a.v. de politiediensten, die de vloot ook heeft te vervullen. Zoo dient een groot gedeelte van de vloot in de Nederl. In dische wateren voor het vervullen van poli- tiedienpfen (het weren van zeeroof e.d.) en tot voor enkele jaren was er steeds in de West een oorlogsschip gestationneerd. Dat heeft men weggenomen en het resultaat is ellendig genoeg: tegen een overval van een bende roovers bleek het gezag niet op gewassen. Het gezag werd daarvan laten we er maar geen doekjes om winden de speelbal. Zulke dingen zijn geen voorvallen en mogelijkheden die zoo eens eenmaal per eeuw .rkomen! Wij hebben ons gewend tot iemand, die Curasao van nabij kent en deze meende, dat men temidden der Middel-Ame- rikaansche Staten met de vele verbannenen altijd zeer voorzichtig moet zijn. Vooral met Venezuela. De bevolking van Curaqao is wis selend en steeds treft n-.en daaronder een groot contingent aan ,-an uitgeweken Vene zuelanen. Heeft niet de beruchte Castro een deel van zijn jeugd op Curaqao doorgebracht? Vooral nu, nu Curacao door de vestiging van de Petroleumraffinaderijen een plaats was. waar mil ".oenen belangen zijn komen te liggen, nu CuraQao den Moederlandschen financieelen steun niet meer noodig had en wat veel meer zegt, nu naar Curacao de blik ken van het buitenland steeds meer worden heengetrokken, nu was er werkelijk aanlei ding om wat meer aandacht aan Curasao te gaan wijden. Zooveel aandacht, dat ook het buitenland kon zeggen: „er heerscht orde en rust en er zijn He machtsmiddelen om die af te' dwingen in de Nederlandsche bezittingen". En aan de zekerheid daarvan is thans een ernstige klap toegebracht! Toen wij Maandag op „Koloniën" waren van de ontvangst bij de officieele menschen door de Pers geven wij straks een relaas en vroegen, hoeveel man politietroepen op Curasao zich precies bevonden, werd ons medegedeeld, dat dit zooveel als een militair geheim was. Wij hebben toen Pyttersens Staatsalmanak opgeslagen en die vermeldde globaal een kleine tweehonderd man. Zon der artillerie of oorlogschip beteekent dit niet veel. Het is met die politictroepen ook niet alles „botertje tot den boom". Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor deze er onder commandement van een flinken kerel, kapi tein Borren. te Curacac werden gelegerd. Mi nister Koningsberger heeft zelfs zijn zin in dezen moeten doordrijven tegen de Koloniale Staten in, die het wel met de Curaqaoenaars meende af te kunnen. De minister dreef door, dat er Nederlandsche troepen zouden ko men. Dat was werkelijk noodig! Vele schepen van vreemde naties bezochten de haven van Willemstad en er kwamen in de havenwijken toestanden voor, die den commandant van „de Sumatra" Jhr. Schorer op zijn reis langs de buitenlandsche havens, een spoedmissive naar de regeering deden zenden waarin hij er op wees, dat die toestanden voor het Ne derlandsch prestige al buitengewoon gevaar lijk waren. En nu heeft er iets plaats gehad, dat het Nederlandsch prestige niet ten goede komen kan. Terwijl het vast stond, dat er voor der gelijke overvallen alle mogelijkheid bestond. Want en dit geval is eigenlijk nóg onaan genamer het blijkt nu, dat het in de krin gen, die belangen in West-Indië hebben, van algemeene bekendheid is. dat enkele maan den geleden een soortgelijke inval op Aruba heeft plaats gehad, een inval, die alleen niet geslaagd is omdat de Venezuelanen zich be dronken. En op Aruba, dat niet ver van Cu racao af ligt, heeft de Standard Oil raffina derijen. Minister Beelaerts, in een interview, wilde van staatkundige gevolgen niets hoo- ren. Het was z. f. sechts een „Putsch", van onverantwoordelijken. Nederland zou er tooh ook niet mee gemoeia kunnen zijn, wanneer een t roep Nederlandsche opstan delingen een builenlandsche vesting hadden bestormd. „Ja" viel een der Persbroeders in „maar er was toch een generaal bij?"' „Wat zegt dat. nu" vroeg de minister „als er 500 Venezuelanen zijn, bevinden er zich immers 400 Generaals bij". Dc minister had niets te zeggen. En het officieele communiqué verscheen. Daarin bevinden zich wel enkele redenen voor vragen. Wist men niet, dat zoo iets als de overval mogelijk zou zijn? Werd de troepenmacht sterk genoeg geacht? Hoe is 't mogelijk geweest, dat de Gouverneur is meegenomen en de troepencommandant? Waarom reageerde men er nooit op, dat b.v. de „Bataafsche" telkens weer op versterking van de troepenmacht aandrong, juist omdat men vreesde voor de betrekkingen van vele Curaqaoënaars met Venezuela, juist omdat men wist van de aanhoudende woelingen .in Venezuela? MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. MAN POOGT EEN VROUW DOOD TE STEKEN. AMSTERDAG, 11 Juni (V.D.1 In den afgeloopen nacht heeft een poging tot dood slag door een man op een vrouw plaats ge had. Een 24-jarige letterzetter vertoefde sinds eenigen tijd met ee nvrouw uit Nijme gen in de hoofdstad. Zij woonden in een hotelletje in het centrum van de stad. Het schijnt evenwel, dat het geld op was en dat de vrouw niets meer van den man wilde we ten. Omstreeks half één in den afgeloopen nacht kregen beiden, toen zij zich bevon den op de Brouwersgracht nabij de tram remise, ruzie. De man heeft toen met een scherp voorwerp de vrouw een tweetal ste ken in borst en buik toegebracht. Toen de vrouw om hulp riep is de dader weggeloo- pen in de richting van de Haarlemmerstraat en is daarna uit het oog verloren. De dader is eveneens uit Nijmegen afkomstig. NIEUW WERELDRECORD VOOR WATER VLIEGTUIGEN BERLIJN, 10 Juni. (V.D.) De vlieger Sarke van de Heinkel-vliegtuigfabrieken te Warne- muende heeft heden met een Heinkel-water- vliegtuig met een lading van 1000 K.G. over een afstand van lt)00 K.M. een gemiddelde snelheid van 222.277 K.M. per uur bereikt, zoodat hij het wereldrecord (177.279 K.M.) met 45 K.M. heeft overschreden. VAN LEAR BLACK'S REIS ONDERBROKEN. TOESTEL IN CALCUTTA ZWAAR BESCHADIGD. DE MILLIONNAIR TERUG NAAR LONDEN. Een telegram van de United Press in de Tel. meldt: De heer Van Lear Black is heden te Dum- bun bij Calcutta met zijn vliegtuig neerge stort. Geen van de inzittenden werd ernstig gewond. De machine is zwaar beschadigd. Nader vernemen wij nog, dat dc machine niet is neergestort, doch dat het ongeval ver oorzaakt is door den slechten toestand van het terrein. Dé machine was om 8 uur des morgens uit Allahabad naar Calcutta vertrokken en ver scheen om 12 uur boven Calcutta. Na drie keer boven het vliegveld te hebben gecirkeld, daalde de machine en reed eenige tiental len meters over het grasveld. Plotseling kwam de Fokker op een stuk grond, dat pas geleden omgeploegd was en bovendien door de moeson-regens in een zeer slechten toe stand verkeerde. De wielen zakten daardoor in de modder en het toestel kwam met den neus in de modder te zitten. Een oogenblik scheen het, dat de machine geheel zou om slaan, doch gelukkig bleef het voorgedeclte stevig in den grond vastzitten. De zes inzittenden, waaronder de twee pi loten kwamen met den schrik vrij. De schade aan dc machine is van dien aard. dat de heer Van Lear Black heeft moeten besluiten zijn vlucht te staken. Donderdag a.s. vertrekt hij naar Londen, terwijl het vliegtuig naar Amerika zal worden verscheept PERSONALIA. Naar wij vernemen heeft Dr. H. Kikkert Czn. huidarts, met ingang van 1 Juli a.s. ont slag gevraagd als geneesheer bij de Gemeen telijke Polikliniek voor Besmettelijk Hoofd zeer en de Polikliniek voor Huidziekten in het Elisabeths Gasthuis. Het woord, is aan Dr. Frederik van Eeden: Wie boven anderen uitsteekt en oprecht is, hindert die anderen, zonder dat hij het hel pen kan. ORANJE CURASAO. Hadt u ook niet de sensatie, Bij dat nieuws uit Curasao: Heb je 't ooit zoo zout gegeten. Mensch, wat overkomt ons nou? D'cerstc, die het me vertelde, Was natuurlijk de coiffeur, Hij verklaarde zich bcleedigd, In zijn Hollandscli pontcneur; Stel u voor meneer, ze hebben, Zoo den gouverneur geschaakt, Nou, die werd clan, zou ik zeggen, Toch niet al te best bewaakt; Curacaosche mangel ben je, Blijkbaar niet voor jc plezier. Laat mij maar in Holland wonen Zoo verklaarde mijn barbier; Daarna kreeg ik de berichten, In een ietwat feller kleur, Toen ik op de tram gestapt was. Van een praatgraag conducteur; Honderd dooden en gewonden, Waren er. had hy gehoord, 't Halve eiland moest verwoest zijn, De bevolking uitgemoord; Zesmaal in het uur dat volgde, Is mij nog 't verhaal gedaan. En dc omvang van 't gebeurde, Groeide elke keer weer aan; Heel het eiland was veroverd, Dc bevolking overmand, Duizend dooden c - gewonden, Willemstad geheel verbrand, De mobilisatie-order, Voor het leger lag al klaar, Want de roovers kwamen hierheen, Met den jager Kortenaer; Toen ik op het bitteruurtje, Liep langs een café-terras. Zag ik or een kennis zitten, Bij een klein maar hartig glas: Neem een zetel zei hij minzaam, Ja, ik heb het al gehoord, Blijf me met je rooverbenden, Als 't je 't zelfde is, van boord, Kellner, voor meneer hetzelfde Wacht ik wat is dat dan? Curasao is nog oranje Zei hij je gezondheid, man. P. GASUS. DE MOORD OP DEN HEER LANS. WAT AAN DEN BEKLAAGDE TEN LASTE GELEGD WORDT. Donderdag 29 November werd op zijn kan toor aan den Oostzeeciijk 154 te Rotterdam vermoord gevonden de heer P. C. Lans. direc teur van Adr.'s dc Haas Jr.'s Handelmaat schappij. Men herinnert zich dit afschuwelijke drama. In korte trekken zij het nog gerele veerd. De heer Lans. die reeds geruimen tijd directeur was in de zaak der firma Dc Haas, placht, als liet kantoor- en magazijnperso- neel omstreeks half zes naar huis ging nog een uurtje op zijn kantoor tc vertoeven. Ook dien bewusten Donderdag ging het zoo, maar toen de heer Lans omstreeks 7 uur nog niet thuis was gekomen voor het eten, belde zijn oudste dochter, die op het kantoo- werk zaam is. de zaak op. Ze kreeg geen gehoor, vond het vreemd, dat haar vader nog steeds niet kwam en beeaf zich naar hc' kantoor, dat slechts een paar honderd meter verder den Oost zeedijk op de familie Lans woont benedendijks is gelegen. Ze tikte aan het raam van de woning van den heer S. S. te Korte, die naast de gang toegang gevend naar de zaak der firma De Haas woont, en die een sleutel van het hek heeft. Dat hek was eëhter o«<ui. mei. Lans liep de donkere gang in. keerde halverwege terug om den heer Te Korte te vragen mee te gaan. Samen gingen zij door de deur. welke naar het kantoor leidt, zagen daar de acte- tasch van den beer Lans, een plas bloed en andere bloedsporen. Onmiddellijk het was toen circa kwart na zeven word de nolltle gewaarschuwd. Dr. Mees arriveerde te kwart voor acM on de plaats van het misdrijf om don dood van den heer Lans te constateeren. Het slacht offer was verschrikkelijk toegetakeld met tal van slagen op het hoofd en messteken in den hals. Uit het direct door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat met den heer Lans om half zes op het kantoor was eebleven de procuratiehouder der N.V. de heer G. J. van O. Tegen half zeven zou deze. volgens zijn eigen verklaring, weg zijn gegaan, de heer Lans verzekerde hem nog even te willen werken- Dc moord zou dus tusschen half zeven en zeven uur, de tijd waarop getelefoneerd is, gepleegd moeten zijn. Sporen ontbraken nagenoeg volkomen, door de bloedvlekken en plassen kon de politie zich een voorstelling maken van de wiize waarop het slachtoffer besprongen zou zijn en afge maakt. doch vingerafdrukken of ander be langrijk materiaal werden niet gevonden. Ook geen enkel voorwerp, dat voor de mis daad gebruikt kon zijn. Een politichond lien steeds weer van het kantoor naar het achterhek, dat aan den O. Admiraliteitskade grenst, zoodat de misda diger vermoedelijk langs dien weg dc plaats van den moord verliet. Dit hek was echter

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1