BEKENTENISSEN VAN EEN TOEWAN BAROE. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 JUNI 1929 cialistische en twee leden van de Communis tische partij. Zij waren het met de sprekers niet eens en waren van meening, dat ook in de landen, waar de S.DA.P. aan de regeering meedoet, nog geen ontwapening en geen welvaart ge komen zijn. De debaters werden achtereenvolgens door de heeren Cramer en Van der Walle beantwoord. Zij handhaafden het in eerste instantie gesprokene. VERGADERING DER CHRIST.- HISTORISCHEN. De openbare vergadering, Maandagavond belegd door de afdeeling Haarlem der Chi\- Hist. Unie, was druk bezocht. Na de opening der vergadering op de gebruikelijke wijze door den heer J. Delfos, werd het woord ver leend aan mej. Mr. Frida Katz, lid der Twee de Kamer, die behandelde het onderwerp: „Waar het bij de aanstaande verkiezingen om gaat". Spr. zeide dat 't noodig is dat een ieder nagaat waarom 't gaat bij de naderende ver kiezingen. Immers een ieder dient nu naar de stembus te gaan. Maar niet alléén omdat er is een stemplicht gaat de kiezer naar de stembus. De hoofdzaak is een andere reden Het gaat bij de stembus om te komen tot een vertegenwoordiging des Volks. Van veel belang is hoedanig die vertegenwoordiging des Volks is samengesteld naar aanleiding van de taak der Kamer. De Volksvertegen woordiging oefent veel invloed uit op de ma nier waarop een land wordt geregeerd. Na dit op den voorgrond te hebben ge steld, ontvouwde spr. de redenen die hebben geleid tot een verbreken van de rechtsche samenwerking. De C.-H. gaan nu de verkie zingen in voor haar eigen beginselen en in dien na de Verkiezingen weder sprake van een vernieuwing van die rechtsche samen werking mocht zijn dan kunnen de C.-H. alléén dan daarin medegaan indien met hare beginselen wordt gerekend en dat vooraf vast staat. De C.-H. wenschen dat de Chr. grondslagen van het volksleven worden gehandhaafd en bewaard. Ze wenschen verder dat aan een ieder de vrijheid van een eigen levensover tuiging wordt gegeven. De C.-H. Unie is de partij die gevoelt voor de vrijheid van ge weten van een ieder "burger van den Staat. De C.-H. Unie is een groeiende groep, die mede een oog heeft voor de dingen van den tijd. Beloften doet de Unie niet bij de Ka merverkiezingen. Alleen haar beginselen stelt ze op den voorgrond. Eenige van de idealen van de C.-H. Unie zettj spr. nader uiteen. De Unie wil de één heid van het volk handhaven zooveel dat maar kan. De omstandigheden leidden er toe, dat geijverd moest worden voor Chr. scholen. Maar de openbare willen de C.-H. niet geheel los laten. Het is goed dat bij de wet dr. De Visser het mogelijk is gemaakt dat op de openbare scholen godsdienstonderwijs wordt gegeven. Op sociaal gebied wenscht de Unie dat met aller belang wordt gex-ekend, dat de recht vaardigheid wordt toegepast. Op dat gebied gelden óók de beginselen die, telkens de éériheid van 't geheele volk doen zoeken. Het evenwicht van alle groepen dient te wor den behouden. In zake de ontwapening is de Unie een tegenstandster van eenzijdige na tionale ontwapening. Maar daarom is ze nog niet een militairistische groep, zeide spr. Bij een nationale éénzijdige ontwapening is het land weerloos en is er een gevaar 'dat ons land een gevechtsterrein wordt. En ook van een klein leger kan een invloed uitgaan om een vijand buiten het land te houden. Maar is dc Unie tegen een nationale eenzijdige ontwapening aan deti anderen kant onder stem. gaarne 't we.", van den Volkenbond en alle wat leiden kan tot den wereldvrede. Zóó plaatst de C.-H. Unie zich op den bo dem der werkelijkheid, houdt ze aan haar ideaal vast en wenscht ze alles te bezien in het licht der eeuwigheidsbeginselen, conclu deerde spr. Er was gelegenheid spreekster vragen te stellen, waarvan geen gebruik werd gemaakt. Vóór dat de vergadering werd gesloten deel de de voorzitter mede, dat voor de Unie op 24 Juni als spreker hoopt op te treden de voorzitter der C.-H. Unie, Mr. Dr. J. Schok king en verder dat ook in Haarlem-Noord nog een vergaderixxg zal gehouden worden met als spreker de heer Snoeck Henkemans. SPAARNDAM L. PEPER OVER HET COMMU NISTISCH PROGRAMMA. De afdeeling Haarlem van de Communis tische Partij Holland, de sectie van de Com munistische Internationale hield Maandag avond een propagandavergadeiing in Café Honderdors te Spaarndam. De heer L. Peper, lid van den Haarlem- sclien gemeenteraad voerde er het woord. De communisten zei hij, beloven voor de Kamerverkiezingen niets, in tegenstelling met de andere partijen, omdat zij wel weten, dat in een parlement niet de regeerders zetelen, maar dat die op de kantoren van ondernemingen en banken zitten. Zij doen niet mee aan het bedrog van de beloften, het algemeen belang te behartigen. Zij kennen geen ander algemeen belang dan dat van de arbeidersklasse, de eenige nuttige klasse, de talrijkste tevens en daarom de meest rechthebbende. Dat belang dienen de sociaal-democraten niet, zij zijn immers bereid zich bij een coalitie te verkoopen aan elke burgerlijke paortij. De heer Peper ging voorts uiteenzetten hoe z.i. het lot van de arbeiders-klasse na den oorlog slechter is geworden, omdat de oor logslasten zoo sterk op de begrootingen drukken. De parlementaire tribune gebruiken de communisten dan ook alleen maar om de bourgeoisie aan haar beloften te herinneren en haar onmacht in het vervullen daarvan aan te toonen. Maar voor de uiteindelijke overgang van kapitalisme naar socialisme zal felle strijd noodig zijn, de strijd niet meer om het deelen van de macht met de kapitalisten, maar om het afschaffen van die macht. En het is bedrog om de men- schen voor te houden, dat zij dit bereiken door eenmaal in de vier jaar ter stembus te gaan. Spr. gelooft niet in een ondergang van het kapitalisme door een normale evolutie daar van zelf. gelijk de socialisten doen. Toch is zelfs in de kapitalistische maat schappij verwezenlijking van de communis tische eisclien mogelijk Spr. noemde vele van die eischen, namelijk, vrijheid van drukpers en van spreken, 45- urige werkweek, premievrije werkloosheids verzekering met uitkeering gelijk aan het lóón, herziening der pachtwetten, losmaking van Indië van Holland uit billijkheidsoverwe gingen en ter vermindering van oorlogsge vaar. Zich in het bijzonder tegen de S.D.A.P. richtende kenschetste de heer Peper de ont- wapeningsleuze in een kapitalistische maat schappij als bedrog. De practijk bewijst, dat de sociaal-democraten in werkelijkheid niet voor ontwapening zijn, meent spreker. Wat de medezeggenschap betreft, de voo:> deelen daarvan komen volgens hem slecht* ten goede aan het kapitalistische zakenlevsn. De heer Peper beval ten slotte aan om te stemmen op communisten, maar ook in zijn geheele gedachtengang revolutionair te worden. De heer M. Meyers kwam in debat. Hij ver weet zijn klasse-genoot Peper ten opzichte van een andere arbeiderspartij termen als „bedrog" te hebben gebezigd. Hij bestreed de uitlatingen van den heer Peper ten aan zien van zijn partij, de S.D.A.P. De heer Peper repliceerde en handhaafde zijn argumenten. Daarna werd de vergadering gesloten. Zij werd goed bezocht. DE DIENSTCOMMISSIES. TECHNISCHE BEDRIJFSBELANGEN. Wij lezen in het jaarverslag van de Com missie van Overleg voor de ambtenaars- en voor de werkliedenzaken: „Met betrekking tot de behandelde onder werpen valt op te merken, dat er van de ambtenaren-dienstcommissies in het geheel geen, van de werklieden-dienstcommissies slechts bij uitzondering gebruik werd ge maakt ter behandeling van technische be drijfsbelangen. Werd het bij de instelling der commissies reeds voorzien, dat dergelijke onderwerpen aanvankelijk slechts weinig de aandacht zouden vragen, verwacht werd toen toch, dat, naarmat de organisatieverte- genwoordigers in dit opzicht meer ervaring zouden opdoen, ook dit deel van haar taak meer tot z'n recht zou komen, terwijl, inte gendeel, juist moet worden geconstateerd, dat in het afgeloopen jaar dergelijke onder werpen slechts bij hooge uitzondering, en dan nog alleen de aandacht der werklieden hebben gevraagd". .EEN FRANS HALS VOOR RUEM 4 TON VERKOCHT. Door tusschenkomst van John Levy van de New York Galleries is een schilderij van Frans Hals, het portret van Aernout van Druyvestijn (vroeger in de Iersche verza meling van Sir Hugh Lane), voor 35000 pond verkocht aaxi een verzamelaar op Cuba meldt de N.R.Ct. WAARSCHUWING Zekere Johannes de Bruijn, geb. te Bode graven, 2 April 1878, voorgevende handelaar in pillen te zijn en te wonen in Vlissingen, maakt over het geheele land er zijn werk van hoeveelheden pillen (ook genaamd „Ur- banuspillen") te plaatsen bij kleine winke liers. vooral ten plattelande, onder voor waarde, dat, wanneer de pillen niet voldoen of onverkoopbaar blijken terugzending aan zijn adres te Vlissingen kan plaats vinden en teruggave van het besteede bedrag dan zal volgen. Daar intusschen de Bruijn sedert jaren niet meer te Vlissingen woont en zijn tegenwoordig adres niet bekend is hij werd destij d aldaar ambtshalve in de bevol kingsregisters afgeschreven en zwerft ver moedelijk van de eene plaats naar de an dere blijven reclames of verzoeken om res titutie van geld, steeds onbeantwoord, zoodat ten slotte de afnemers blijven zitten met een hoeveelheid onverkoopbare pillen. Herhaaldelijk wordt de tusschenkomst van den Commissaris van Politie te Vlissingen verzocht door menschen, die zeer tot hun schade op deze wijze met de Bruijn In relatie zijn getreden. De Commissaris van Politie voornoemd, vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat, om voormelde redenen, het doen van zaken met betrokkene dan ook moet worden ontraden. STAKERSRELLETJE ZAANDAM. TE CHAUFFEURS WEIGERDEN EEN GEWONDE TE VERVOEREN. Zondagnacht hebben Zaansche stakers, onder leiding van den communist Bolhoeve, getracht te verhinderen, dat de heer Pons, chef van de N.V. Houthandel vli. van Wes- sem en Co., die met den laatsten trein uit de richting Amsterdam te Zaandam aankwam en tengevolge van een verstuikten voet niet bij machte was te loopen, zich per auto naar zijn woning aan de Stationsstraat zou bege ven meldt de Tel. De chauffeur van de garage Starrevëld, die zich met een auto aan het station bevond, weigerde, toen hij hoorde, dat het een werk willige gold, te rijden. De door de politie ge- requireei-de auto van de firma J. de Boer, welke firma voor dit jaar bij contract het gemeentelijk ziekenvervoer heeft, wilde aan vankelijk wel het vervoer op zich nemen, maar ook dezen chauffeur wisten de stakers, toen de heer Pons bereids op de brancard lag te bewegen, den patiënt niet te vervoeren. De door de politie van deze handelwijze op de hoogte gebrachte firmant keurde de houding van zijn chauffeur goed. De politie vond toen het oogenblik om in te grijpen gekomen en dreef de talrijke stakers met den blanken sabel uiteen. De heer Hooft, die inmiddels op last van dr. Van Dam met een ziekenauto aan het stations was aangekomen, heeft tenslot te den heer Pons naar zijn woning gevoerd. Dr. Van Dam zal bij B. en W. een klacht in dienen omtrent de houding der firma De Boer. DE KRAKATAU WERKT WEER! ONTELBARE ERUPTIES. Sedert Zaterdagmorgen tien uur vertoont de Krakatau wederom werking. De hoogste geconstateerde eruptie bereikte een hoogte van 250 meter. Het aantal erupties is, naar Aneta seint, ontelbaar. FINANCIëELE VERHOUDING VAN RIJK EN GEMEENTEN. HET VOORLOOPIG VERSLAG. Verschenen is het Voorloopg Verslag over het wetsontwerp tot herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten welk wetsontwerp op 3 Mei jl. door de Tweede Kamer werd aangenomen. Vele leden waren van oordeel, dat het tijd stip. waarop dit wetsontwerp is ingediend, te weten in het laatste jaar der loopende parlementaire periode, al heel ongelukkig was gekozen. Andere leden betreurden wel de overhaaste behandeling van het wetsontwerp, maar we zen er op. dat aan de regeering geen verwijt kan worden gemaakt over te late indiening daarvan, daar ze moest wachten op het rap port der Staatscommissie-Van Lynden van Sandenburg. Dat de regeering, ondanks het naderend einde der loopende parlementaire periode, tot indiening van een zoo belangrijke wets ontwerp als het onderhavige is overgegaan, werd door verschillende leden geprezen. Zij waren overigens van oordeel, dat er geen overwegend bezwaar tegen kan bestaan, het wetsontwerp nog gedurende dit zittingsjaar af te doen. Eenige leden meenden, dat het wetsont werp in zijn opzet te theoretisch is; dat te veel aan het Rijk en de gemeenten is ge dacht als twee tegenover elkander gestelde corporaties. De regeering had, volgens hen, bij het uitwerken van het probleem er op bedacht moeten zijn, dat het hier gaat om de lasten die personen treffen. Ook werd uiteengezet, dat om eene goede regeling van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten te verkrij gen, eene splitsing tusschen de uitgaven der gemeenten had moeten zijn gemaakt, name lijk in die uitgaven, welke door de gemeen ten worden gedaan ten algemeenen nutte, en die zij dus doen als orgaan van de Rijks- regeering, en die, welke zij doen geheel in haar eigen huishoudelijk belang. Dat bij aanneming van dit wetsontwerp de groote verschillen tusschen de gemeentelijke belastingen in de onderscheidene gemeenten tot het verleden zouden gaan behooren, werd door een aantal leden ontkend. De gemeentefondsbelasting. De vraag drong zich bij sommige leden op, of de afschaffing van de gemeentelijke inkomstenbelasting en de verplichte heffing, van opcenten op de Gemeentefondsbelasting niet juist eene omgekeerde uitwerking zullen kunnen hebben, als bedoeld was. Sommige leden meenden, dat dit wetsont- wei-p met zijn tarief voor de Gemeentefonds belasting en de 50 opcenten op de Vermo gensbelasting aanleiding zal geven tot ver kwisting. Ongeveer 90 millioen zal door die heffingen worden opgebracht ter verdeeling onder de gemeenten, niet om het jarenlang gehoopte herstel van onrecht te krijgen, maar om de belastingen grootendeels gelijk te maken. Het grootste gedeelte dezer millioe- nen zal hoogstwaarschijnlijk niet den ge meenten ten goede komen, doch moeten die nen om de gaten, die de progressieschaal van art. 15 zal slaan, te vullen. Het tarief van de voorgestelde fondsbelasting kwam dezen le den veel te hoog voox\ De autonomie der gemeenten. Verschillende leden waren van oordeel, dat dit wetsontwerp, waarbij 'in sterke mate de bewegingsvrijheid der gemeenten wordt be perkt, als eene aantasting van de autonomie der gemeenten is te beschouwen. Het ge volg zal h.i. zijn, dat kleine gemeenten of ge meenten van middelbare grootte, waar so ciale voorzieningen niet eene zoo voorname plaats innemen, wellicht zullen worden ge baat, doch dat de groote gemeenten, waar sociale voorzieningen op ruime schaal moe ten of moesten worden getroffen, hierdoor in de klem zullen geraken. Andere leden ontkenden, dat de gemeen telijke autonomie in dit wetsontwerp wordt aangetast, en dat nog wel in zoo sterke mate, als hier werd beweerd. De bepaling, dat voortaan de gemeenten het recht tot eigen inkomstenbelasting-heffing zouden missen, leverde huns inziens allerminst grond op voor deze meening. Enkele leden betreuren het, dat de Zake lijke Bedrijfsbelasting in dit wetsontwerp is gehandhaafd. Naar hun meening was het thans het juiste oogenblik geweest om deze af te schaffen. Het forensenvraagstuk. Vele leden gaven uiting aan hun leedwe zen, dat het geheele forensen-vraagstuk niet grondig is opgelost. In plaats van algeheele afschaffing der forensenbelasting zijn alleen de verblijf sfo- rensen in de wet gebleven, d.ws. juist die, welke zeker hadden moeten verdwijnen. Het forensenvraagstuk is in het bijzonder daar om zoo brandend geworden, omdat het be lasten der arbeiders-werkforensen te onbil lijk werd en ook voor behoud van de belas ting van de woonforensen weinig goeds viel te zeggen. De leden, hier aan het woord, betreurden zeer, dat de Regeering haar oorspronkelijk standpunt niet heeft gehandhaafd. BRAND AAN BOORD VAN DE „MEROPE". Het vuur nog niet gcbluscht. De lading van het ss. „Merope" van de Koninklijke Nederlandschc Stoomboot Maat schappij, bestaande uit stukgoederen, is in brand geraakt, seint Lloyds uit Malaga. Na dat een deel van de lading gelost is, heeft men de ruimen onder water laten loopen. De brand is nog niet gebluscht. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK OP JAVA. TWEE INLANDERS GEDOOD. Aneta seint uit Soerabaja: Van den middagtrein van Soerabaja naar Malang is nabij Soekoi-edjo de achterste wa gen door het vex-keerd omtrekken van een wissel op een verkeerd spoor geloopen. De gederailleerde wagon trok nog twee wagens mee. Twee inlanders, die uit den trein wilden springen, werden onder den vallenden wa gen verbrijzeld. Voorts zijn er vijf personen zwaar gewond, waaronder een Chinees, die den versplinterden zijwand van den wagen tegen het lichaam kreeg. In den krater van de Tankoeban Prahoe. In tropische regens Iaat men zijn regenjas maar thuis. Waarom de regenmeters zulke merkwaardige uitkomsten geven. Bandjirs, gevaarlijker dan lavastroomen. Iets ten Noorden van ons. verheft zich de vulkaan Tankoeban Prahoe. slechts gedeelte lijk van ons particuliere bergje gescheiden door de kleine hoogvlakte van Lembang. De omgekeerde Prauw is een vulkaan oo zijn retour, de beste tijd heeft hij gehad en van tijd tot tijd werkt hij nog wat na. Ter ver meerdering der genoegen hier zendt hij ais het Noordenwind is een lieflijk riekend gas- wolkje over ons heen en dan ruikt het hier als 100 Kinderhuissingels bij elkaar, want het is zuiver zwavelwaterstof gas. En toch hier in Indië ben je wel een luchtje gewend, want als je op de Passar komt, waar de gedroogde garnalen verkocht worden krijg je ongeveer een flauwte, maar toch zoo'n Prauw-luchtje is je wat. Natuurlijk vatten wij van 't begin af aan het plan op om den krater wat nader te bekijken en dus lieten wij op een goeden morgen om 5 uur eenige koelies, dragers en paarden komen om den tocht aan te vangen, nadat wij begonnen waren er langs den eenen kant op te klimmen en aan den an deren kant weer af te vallen. Als u eens u zelf extra beroerd wilt voelen moet u eens voor 't eerst op een paard gaan zitten en er dan 6 uren lang op rond hobbelen. Doch laat ik niet te veel uitweiden over deze ellende, want op latere deelen van den tocht hebben zij ons goede diensten bewezen, toen wij langs onmogelijk steile en glibberige paden omhoog stegen, beurtelings over den hals van 't ros liggend en ons aan de manen vastklemmend en dan weer languit achterover op den rug. De dieren zijn zeer klein en 't is haast on begrijpelijk hoe ze den tocht, zware lasten torsend, kunnen maken. Even voorbij de dessa Lembang begint de weg scherp te stijgen en weldra kijken wij over onze sterrewacht heen over de geheele vlakte van Bandoeng. Spoedig is het gebied der kloven bereikt. De bodem van den vul kaankegel is buitengewoon week en door den regen zijn daar diepe voren in uitgesleten. Het gesteente is op sommige plaatsen bloot gekomen en daar hebben zich diepe afgron den geopend. Soms is het pad, dat over den rug tusschen twee daarvan loopt niet meer dan een meter breed en bovendien zeer glib berig zooals ik heb kunnen constateeren toen ik later den tocht te voet nog eens maakte. De vulkanische bodem echter is buitenge woon vruchtbaar en tot den top aan toe is de vulkaankegel bedekt met een dicht oer woud. De sensatie om voor 't eerst door te dringen in het oerwoud maakt den tocht- op zich zelf al de moeite waard. Alle hoornen di-agen zware vrachten van varens en slin gerplanten. Dikke luchtwortels hangen over al naar benedeix en bij den grond is het geen doorkomen aan zoo'n warreling van lianen is het daar. Onze paax-den kennen echter het pad en eerst vooi-zichtig tastend, voor zij de pooten neer zetten gaat het in snel tempo hooger. Het is donker in het oerbosch en de duisternis wordt er niet minder op als een dichte regen begint neer te dalen. Tegen zoo'n tropische bui is niets bestand, onze ï-egerijassen en kleeren zijn al spoedig door weekt en de stemming van ons gezelschap wordt wat men met een Hollandsche solda ten uitdrukking „melig" noemt, eix als er een door een omgevallexx boom van zijn paard, dat hij niet tijdig kon doen stoppen, tuimelt, is de taal zuiver en onvervalscht Hollandscli. Nadat wij eenige uren in snel tempo ge stegen zijn beginnen wij echter boven de wolkenzone uit te komen en de koude voch tige mist doet ons klappertanden. Maar spoedig daarna kondigt eexr scherpe zwavel lucht de nabijheid van den krater aan. Het pad dat intusschen in een bergstroom ver anderd is, ligt nu vol losse steenen en wordt er niet gemakkelijker op. Maar 't leed is ge leden als wij eenmaal den kraterrand be reikt hebben. Vandaar gaat een vrij breed en gemakkelijk pad naar een soort vooruit springend plateau vanwaar men den groo- ten dubbelen krater kan overzien. Het heeft z'n voor- en nadeelen om zooals wij dat de den, de bergtochten in deix regentijd te on dernemen. Men wordt door en door nat, maar als men door blijft loopen went men spoedig aan het ongerief en als men na thuiskomst gebaad heeft en een nieuw pak aan gedaan voelt men zich weer kiplekker. Op de latere tochten heb ik dan ook maar mijn regenjas thuis gelaten, helpen doet het toch niet en bij eiken stap krijgt men een natte flap tegen het been. Het groote be zwaar is echter, dat de regenwolken vaak het uitzicht benemen. Zoo was het ook de laatste maal dat ik den krater bezocht. Is 't echter helder weer, dan ziet men soms het zooeven genoemde plateau over den lageren Noordelijken kraterrand heen en overziet men de geheele vlakte van Cheribon. In den drogen tijd is dat zelfs zoo sterk, dat men 80 K.M. ver de schepen in de haven van Cheriboxx kan onderscheiden. De Java-zee ligt dan als een blauw randje aan den hori zon. Tot het punt waar wij nu gekomen zijn is onze toch semi-officieel. Op den krater rand van de Prahoe staan eenige regenme ters en deze worden eens per maand van wege de sterrewacht gecontroleerd. Erg gun stig staan zij overigens niet, want de Inland- sche gidsen, die in het drukke seizoen vele toeristen naar boven leiden, weten ze te staan en toonen ze. Onder deze toeristexi zijn grapjassen, die soms een fleschje te veel Ajer blanda (spuitwater) mee naar boven nemen en zc plegen dat dan in de regenme ters uit te gieten. De uitkomsten van het toestel zijn dan ook merkwaardig en midden in den drogen tijd als er maanden lang geen druppel gevallen is. wijst het een regenval aan van vele centixneters. Er is echter niets aan te doen. Verplaatsing helpt niet want de Inlanders weten ze steeds weer te vinden. Wij stuurden op dit punt onze dragers terug met de paarden en daalden nu af in den eigenlijken krater. Ik moet u nu een en ander vertellen over dezen bijzonder mooien vulkaan. Zooals al gemeen bekend is heeft hij niet één, maar twee enorme kraters elk met een middellijn, die naar schatting 3 K.M. zal zijn. Van el kaar zijn zc gescheiden door een smallen weg. De dubbelkrater schijnt ontstaan te zyn tijdens een uitbarsting omstreeks 1810, voordien wordt tenminste in geschriften nooit van twee kraters gewag gemaakt. Tij dens de uitbarsting zou zich in de toenma lige grootere kraters deze rug gevormd heb ben. In de laatste tijden heeft de vulkaan geen groote uitbarstingen gekend. De laatste eruptie had in 1906 plaats, maar er was toen slechts sprake van eenige zoogenaamde pa rasitaire kraters die spookten cn een kleinen lavastroom van de Noordelijke helling om laag zonden. U moet zich niet. voorstellen dat wanxxeer men een krater bezoekt men als "t ware in een kokende lavazee ziet. Voor zoo ver mij bekend is, ls de eenige vulkaan waar bij dit het geval is, te vinden op de Hawaiï- eilanden. De lava echter die daar uit den vulkaan stroomt is veel lichter vloeibaar aan bij de vulkanen op Java. Deze stooten alleen lava uit, van veel dichtere en min der vloeibare samenstelling, zoodat de lava- stroomexx zich hierbij veel langzamer bewe gen. Het groote gevaar van de vulkanen hier, is dan ook niet de lavastroom maar de lahar, die langs de helling naar beneden komt. Tijdens de meeste uitbarstingen gaat het hevig onweeren en regenen en het kokend geworden regenwater komt als een bandjir naar beneden toe. met zoo'n snelheid dat ontkomen wanneer men zich op den weg daarvaxx bevindt, uitgesloten is. Wat de uitbarsting van de lava zelf be treft? Daar moet u zich de volgende voor stelling van maken: In den rotsbodem van den krater zitten zeer kleine gaatjes, die zelfs met een microscoop ter nauwernood te oix- derscheiden zijn. Diep onder den bodem zit nu de vuurhaard met de vloeibare lava of het magma. Komt nu het grondwater bij den vuurhaard, dan zal zich stoom ontwik kelen, die in de eerste plaats door den voortdurenden aanvoer van nieuw water en in de tweede plaats door de enorme tempe ratuur en kolossalen druk krijgen. Door dien geweldigen druk wordt de lava door de kleine openingen geperst en men krijgt een uit barsting. Is die eenmaal voorbij, dan stolt de lava in de monding en het is die lavaprop die bij de volgende uitbarstingen groot ge vaar op kan leveren wanneer zij uit den krater geworpen wordt. U moet zich nu natuurlijk anderzijds geen overdreven voorstelling vormen en denken dat zoo'n kraterbodem eruit ziet als een dansvloer. De vulkanische werking treedt overal aan den dag. Op sommige plaatsen vindt men nltstootingen v3n zwa vel, op andere plaatsen stijgt de stoom uxt den grond op. De heele natuur ls dor en verlaten. Geen planten, geen dieren, niets ziet men. Vooral op een regendag maakt alles een doodschen en verlaten indruk. Van het kleine plateau dat ik u net beschreef kan men den vorm van den krater zeer duidelijk onderkennen. Beide liegen in den vorm van een groot O-vlak tegen elkaar gedrukt. De Westelijke wordt de Kawah Opas of giftkrater ge noemd, de Oostelijke de Kawah Ratock. In beide kraters staat een klein meertje waax-van het water lichtgeel getint is, door de vele zwavel die het bevat. Het in wendige van den krater is overal diep ingescheurd en uit die spleten ziet men dampwolken opstij gen. Over het eene meer heen vormt een groote zwavelmassa een soort van grot en daaruit spuit met luid gesis gloeiende stoom op. Het afdalen langs den rug is nu verder een vrij gemakkelijk werk. Wij houden ons ech ter zorgvuldig aan het pad. Borden waar schuwen overal tegen het afdwalen, want doodelijke stikgassen stijgen op uit nage noeg elke vallei die men ziet. Ons voorloopig doel is de mantx-iwoning van den vulkanolo- gischen dienst, waar wij. doornat als wij zijn, een gastvrij onthaal vinden en ons weldra bij een knappend houtvuur zitten te war men. DR. E. A. KREIKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CU. per regel. Uw lievelings japon in de nieuwste hleur Het is zoo gemakkelijk om Uw garderobe cn ondergoed als nlenw te houden of ze in dc nieuwste modekleuren te verven ais gc Tintcx gebruikt. Tintex Is de eenvoudigste methode. U behoeft slechts een weinig ,Tintcx in water op te lossen. Spoel daarna Uw japon door de verf. wring deze uit cn laat haar drogen. Meer behoett ge niet tc doen. Geen moeite of last met heet water cn geen vcrfvlekkcn op Uw handen meer. Binnen 5 minuten kant en klaar. Altijd de beste resultaten. Tintcx is ver krijgbaar in 26 fraaie kleuren terwijl ge Uw eigen kleuren maken kunt door verschillende tinten samen te voegen. Vukrilgbur bl) alle drogljtm. lap. N.V. v/b HBNRt SANDERS Ktiacrigcacbl 52 Aoutcrdaia.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7