HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 JUNI 1929 ERDE BLAD DE OVERVAL OP CURAgAO. Wist men in Den Haag dat er iets broeide? VOLGENS MINISTER BEELAERTS „EEN PUTSCH". EEN MERKWAARDIG COMMUNIQUÉ VAN DEFENSIE. ELK BEHOORLIJK AFWEERMIDDEL ONTBREEKT. De torpedobootjager Kortenaerdie Willemstad en in Hoek van Holland een Men seinde ons gisterenmiddag uit Den Haag de volgende tekst van een communi qué, gegeven door het ministerie van Defen sie in aansluiting op het regeeringscommu- niqué door het ministerie van Koloniën uit gegeven. „Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" vertrok 7 Februari jJ. uit Paramaribo naar Nederland aangezien de aanwezigheid van dien bodem in de West-Indische wateren niet meer noodzakelijk geoordeeld werd, en aan dat schip bepaalde diensten hier te lande moesten worden opgedragen. Het schip keer de 8 Maart te Nieuwediep terug en werd ver der gereed gehouden om bij mogelijke ver wikkelingen in West-Indië zoo spoedig moge lijk naar Willemstad gezonden te worden". Minister Beelaerts' meening De correspondent van de N. R. Crt. in Den Haag meldde gisteren: In verband met de berichten uit Willem stad hebben wij getracht den minister van Koloniën en den minister van Buitenland- sche Zaken te spreken. Beiden verklaarden ons niet It© kunnen onltvangen. Ook de Venezo- laansche gezant bleek juist uitgegaan te zijn. Intusschen hebben wij met minister Beelaerts van Blokland op het ministerie van koloniën, waar hij uit een conferentie met zijn ambtgenoot Koningsberger kwam, toch nog een paar woorden kunnen wisselen. Tot een uiteenzetting van zijn opvatting omtrent ae beteekenis van het geval was Zijne Excellentie niet bereid; hij verwees naar het communiqué dat van regeerings- Een kijkje in de havejistad Puerto Cabello, De aandacht van gansch ons land richt zich op Venezuela. Venezuela, Zuid-Ameri- kaansche republiek, die wij, zooals het ons een jaar geleden ook bleek van Uruguay, ter nood bij name kennen. Slechts een wrijving van 1908 is een herinnering, die nochtans bij velen vervaagd is. Toch een land van groote importantie, dit Venezuela, voor ons Neder landers niet het minst omdat de Koninklijke 6 Petroleum Maatschappij er immers haar ves tigingen heeft. Het kan ons niet verbazen, dat de geschie denis van deze Latijnsch-Amerikaansche re publiek er een is van opstanden en dictator schappen. Voor ons begint die geschiedenis met de ontdekking van de Venezolaansche kust door Columbus, 1 Augustus 1498. Het volgend jaar onderzocht Alonso de Ojeda die kust verder en gaf het land den naam van „Klein Venetië", Venezuela, omdat hij er paalwoningen vond. Venezuela werd de resi dentie van Caracas, de Spaansche overheer- sching was in 1600 reeds volledig. Twee eeuwen lang volgden er de onderkoningen elkaar op, tot Simon Bolivar, een zoon des vannacht uit Nieuwediep is vertrokken naar detachement mariniers aan boord nam. wege is uitgegeven, onder verklaring, dat hij er niets aan toe te voegen had. Nader ge vraagd qualificeerde hij den inval als een „Putsch", door onverantwoordelijke personen die om in hun eigen land revolutie te ma ken, wapens kwamen stelen, en waaraan geenerlei politieke beteekenis moet worden gehecht. Wanneer, zeide hij, in het buiten land eenige Nederlandsche bandieten iets dergelijks uitvoerden, zou ook niemand er aan denken ons daarvoor verantwoordelijk te stellen. „Men wist in den Haag reeds eenigen tijd dat er op Curacao iets broeide". De N. R. Crt. verneemt, dat inderdaad de geheele munitie- en wapenvoorraad op Cura cao door de Venezolaansche bende is ge roofd. Het blad schrijft o.a.: „Kenners van de Curacaosche toestanden verzekerden ons, dat men in Den Haag reeds eenigen tijd wist, dat er op Curasao en van den Venezolaanschen kant iets broeide. Curasao telt vele uitgeweken Venezolaan sche burgers, die voortdurend relaties met hun vaderland onderhouden en de oproerige elementen aldaar op de hoogte stellen van de toestanden op Curacao dat slechts op 3 a 4 uur stoomens afstand van de kust van Vene zuela ligt. Dat men in Venezuela het op de Neder landsche munitie voorzien zou kunnen heb ben, althans Curacao zou gebruiken als basis voor ondernemingen tegen de Venezolaan- aan de Caribische Zee, Het is er zeer warm. lands, geboren te Caracas het 5 Juli 1811 de onafhankelijkheid bracht, die niet gehand haafd kon worden dan na tien jaar van strijd met het moederland, eindigende met de overwinning van Bolivar bij Carabobo Formeel erkende Spanje echter de onafhan- kijlijkheid niet voor 1845. 13 Juni 1814 kreeg het land een grondwet. Eenige jaren was Venezuela met Ecuador en Columbia opgenomen in de republiek Colum bia, de actie van generaal José Paez voerde tot de afscheiding in 1829. Deze Paez was dictator van 18301849, en ondervond de wisselvalligheden van een bestuursfunctie in een land als dit bij zijn verdrijving door ge neraal José Tadeo Monagas. die tezamen met zijn broer de republiek tot 1858 regeer de en haar in 1854 de afschaffing van de slavernij bracht. Hun val was het sein voor den burgeroorlog. Een nieuwe generaal, Juan Falcon, verhief zich tot dictator en voerde van 1863 tot 1868 een wanbeleid, gekenmerkt door veel bloedvergieten. De volgende dictator, Antonio Guzman Blanco, wist twintig jaar het heft in handen sche regeering, was bij het departement ran koloniën niet onbekend, zeide men ons. Er lag heel wat wapen- en kruitvoorraad uit den tijd. dat er nog een garnizoen lag. .Bewijs voor het feit, dat men in den Ha3g al meer voor de een of andere onbehoorlijk heid van Venezolanen gevreesd heeft, is het uitzenden van een torpedojager een paar jaar geleden. En heeft ook niet anderhalf jaar geleden het plan bestaan, een groot de tachement mariniers naar Curasao uit te zenden? Waren de overvallers Venezolaan sche arbeiders op Curasao? De Tel. schrijft: „Uit wat voor elementen de overvallers be stonden, valt tot op dit oogenblik nog niet met zekerheid te zeggen. Eenerzijds wordt gemeld, dat de bende bestond uit Venezo laansche nationalistische vrijbuiters, onder leiding van den extreem-nationalistischen hoofdman generaal Urbina. Anderzijds wordt medegedeeld, dat de aanvallers niet van bui tenaf zijn gekomen, maar dat zij gezocht moeten worden onder de Venezolaansche ar beiders bij de petroleumraffinaderij, die na bij Willemstad gevestigd is. Voorts schrijft het blad nog: „De directie van de Hollandsche Bank voor West-Indië is van meening, dat een revo- lutïóhnaire partij uit Venezuela tot dit uiter ste middel is overgegaan om zich wapens te verschaffen. Ware het iets anders geweest, dan hadden de aanvallers ongetwijfeld de installaties der Curagaosche Petroleum Mij. in de lucht laten vliegen. Meer waarschijn lijk is het dus, dat de Venezolanen, die bij de Petroleum Mij. in dienst zijn, niet mede plichtig zijn geweest". Besprekingen Het Hbld. meldt: Zondag zijn reeds de berichten over de gebeurtenissen op Curasao doorgedrongen tot de regeeringskringen. maar zonder dat naar buiten iets uitlekte. De minister van Koloniën heeft Zondag avond laat nog op zijn departement met an dere leden van de regeering en hooge ambte naren beraad gehouden. Ook Amerikaansche oorlogssche pen naar Curacao? De Tel. meldt: „Bij het krieken van den Zondag kwam de Koloniale Raad van Curasao in buitenge wone zitting bijeen. Onmiddellijk werd naar Amsterdam om assistentie gesaind. Ook de consul der Ver. Staten, de heer T. W. Voetter, stuurde een dringend telegram naar Washington, waarin hij verzoekt om onverwijlde expedieering van Amerikaansche oorlogsschepen uit de Kanaalzone en de Ca- raibische Zee naar Curasao". De „Kortenaer" een torpedobootjager die in 1927 van de werf Feyenoord te water werd gelaten, en die thans onderweg is naar Wil lemstad, heeft hedenmorgen om zes uur te Hoek van Holland een detachement mari niers aan boord genomen, dat volgens de N. R. Crt. uit 39 onderofficieren en manschap pen zou bestaan en onder bevel van luite nant van Gijn zou staan. Vragen van het Kamerlid Colijn aan minister Koningsberger. Men seint ons uit Den Haag: Het lid der Eerste Kamer, de heer H. Co- lijn heeft tot den minister van Koloniën de volgende vragen gericht: 1. Is de regeering bereid zoo spoedig moge lijk meer uitvoerige mededeelingen te ver schaffen aangaande de voor onze interna tionale reputatie zoo blameerende gebeurte nissen op het eiland Curasao? 2. Wil ds regeering met name duidelijk maken, waaraan het is toe te schrijven dat een bende van 500 Venezolanen dermate ge- te houden, maar tegen de beschikking, dat de presidentszetel voorgoed aan zijn partij- genooten zou worden toegewezen verzette zich een revolutie, die de val werd van hem en zijn opvolger. Een algemeene verkiezing bracht Andueza Palacio aan het bewind. Zijn regeering kenmerkt zich door twisten over den duur van het presidentschap met gevolg, dat hij moest, wijken voor generaal Crespo. Tijdens diens presidentschap ontstond een ernstig grensgeschil met Engeland over Engelsch Guyana. In 1895 bereikte dit con flict het hoogtepunt door de arrestatie door Engelsch Guyaansche ambtenaren. Crespo riep de hulp in van de Vcreenigde Staten, wier president Grover Cleveland van Enge land arbitrage eischte op grond van de Munroe-leer. Venuzuele boycotte Engelsche goederen en brak de diplomatieke betrek kingen af. In 1897 werden zij als resultaat van de arbitrage weer aangeknoopt en Vene zuela betaalde een schadeloosstelling. Het eindigen der buitenlandsche wrijving deed de binnenlandsche weer beginnen, een mislukte staatsgreep bracht veel bloedvergietens. maar in 1897 toch ook het aftreden van Crespo, zijn opvolger Senor Andrade was niet popu lair en Crespo, die poogde de orde te her stellen werd gedood. Met de afzetiing van Andrade in 1900 kwam er een nieuw dicta torschap, dat van generaal Castro, dat tot 1908 duurde en.het land in de grootste wan orde bracht. Engeland, Duitschland en Italië achtten het zelfs nood'g een gemeenschappe lijke vlootactie te beginnen tegen Venezuela in het belang van de obligatiehouders in die landen. De kust werd geblokkeerd, maar het Haagsche Hof van Arbitrage bemiddelde door te bepalen, dat Venezuela 700.000 pond schadevergoeding moest betalen. Fen verbod van Castro aan den Franschen minister om te landen veroorzaakte het afbreken der diplomatieke betrekkingen uit dien tijd. Castro was boos. dat Venezolaansche vluch telingen een schuilplaats hadden gevonden op Curasao en zijn houding noopte Nederland tot. een demonstratie voor de kust met oor logsschepen. Castro's zoogenaamde vloot werd vernield on dc havens geblokkeerd. Onder voorwendsel van ziek te zijn verliet de pre sident in 1908 de hoofdstad en een revolutie in 1910 maakte generaal Juan Vicente Gomez tot zijn opvolger. Hij hergaf het land.de i"ust en betere economische toestanden. Toch ondanks die vele politieke strubbe lingen is Venezuela gekomen tot economi- schen bloei, dank zij de vruchtbaarheid van het land en den rijkdom aan mineralen. De grootte van het land is slechts te schat ten wijl aan de grenzen tropische wouden een volledige exploitatie nog niet mogelijk maakten. De bevolking, bestaande uit af stammelingen van Indianen en Afrikaansche negers met een sterken Spaanschen inslag, telt naar schatiing 2.400.000 zielen. Het Cpngres heeft de wetgevende macht, het bestaat uit Senaat en Kamer van Afge vaardigden. De president heeft de uitvoe rende macht, hij regeert met een kabinet en wordt gekozen voor zeven jaar. wapend kon zijn dat de militaire politie macht kon worden overmeesterd? 3. Kan er op worden gerekend dat de re geering maatregelen van blij venden aard nemen zal. om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en internationale repu tatie smadelijke gebeurtenissen te voorko men? De namen der slachtoffers. Door het departement van Koloniën is. naar de Tel. verneemt, aan den burgemees ter van de gemeenten waar familie woont van ae slachtoffers van den overval te Wil lemstad, bericht gezonden, ten einde de familie in te lichten. De namen van de ge sneuvelde onderofficieren zijn sergeant- majoor Vaas, wiens familie te Dronrijp woon achtig is en brigadier Van Zuilen, familie woonachtig te Utrecht. De naam van den zwaar gewonden sergeant is Marcussen, wiens familie te Wissekerke woont. Stappen van de Nederlandsche regeering. Het Hbld. meldt: Aan een hooggeplaatst regeeringspersoon hebben wij nog de vraag gesteld, of de Nederlandsche regeering de zaak erbij laat „De Nederlandsche regeering, laat het er natuurlijk niet bij", was het antwoord. „Op het oogenblik worden toebereidselen getrof fen voor het doen van stappen bij de Vene zolaansche regeermg inzake den overval. Zoodra die voorbereiding is beëindigd, zal de regeering mededeeling van haar stappen doen". Wij meenen te weten, aldus het blad, dat de stappen, welke de Nederlandsche re geering voorbereidt bij de Venezolaansche regeering, niet zuilen betreffen de aanspra kelijkheid voor den overval zelf, maar wel de aansprakelijkheid van de Venezolaansche regeering voor de bestraffing van de daders. Oud-gouverneur Brantjes' indrukken Mr. N. J. L. Brantjes, oud-gouverneur var. Curacao, die in Augustus van het vorige jaar aftrad en repatrieerde, verklaarde aan de „Haagsche Courant" o.a. dat het bericht om trent den overval der rebellen op Curacao hem absoluut onverwacht komt. Gedurende mijn gouverneurschap op Curacao, aldus mr. Brantjes, heb ik nooit iets kunnen bemerken van bewegingen onder de gemengde inlieem- sche bevolking van het eiland tot omverwer ping van het- Nederlandsche gezag. Evenmin bemerkte ik ooit een strooming om van Curagao uit een revolutionnaire actie te be ginnen in Venezuela. De bevolking van het eiland is niet lang stationnair. Wekelijks ko men er tientallen bij en vertrekken er ande ren, voor het meerendeel arbeiders in de raf - finaderijen der Bataafsche Petroleum Maat schappij. Alle vreemdelingen, die op Curasao aanko men, zijn op de hoogte van het verbod i.z. het dragen van wapens en de controle op de naleving dezer bepaling is uiterst nauwgezet. De militaire bevelhebber is zeer wel op de hoogte van de mentaliteit der immigranten en zijn scherpe maatregelen zijn geenszins overbodig, wat intusschen ook gebleken is. De vraag blijft echter, of het garnizoen als geheel sterk genoeg is. Dc vroegere trocpencommandant aan het woord. In verband met de gebeurtenissen op Cu racao had te Tel. een onderhoud met den oud-commandant der troepen aldaar J. C. de Ridder, die op 31 December 1926 gerepa trieerd is. „Gedurende het anderhalve jaar dat ik troepencommandant was, aldus de heer Da Ridder, heb ik herhaaldelijk aangedrongen op versterking der militaire bezetting. Doch tevergeefsch, Ik beschikte er over ongeveer honderd man totaal ongeoefende manschap- De hui~.cn in Caracas, dc hoofdstad, hebben er alle comfort. Men zie dc electrische straat Geographisch Is het land te verdeelen in drie districten, dat der bergen, een zijtak van de Andes, met een gemengd klimaat, dat der vlakten, een gezonde streek, en dat der wouden, met een ongezond klimaat, zich uit strekkende van de Orinoco, de hoofdrivier, tot aan de Brazillaansche grens. De eerste zóne levert landbouwproducten in groote verscheidenheid, cacao, koffie, katoen, mais en suikerriet, een vijfde der bevolking vindt er werk, op de vlakten weiden groote kudden, (Venezuela voert veel bevroren vleesch uit), het woud-district- levert balata en rubber, dat vooral voor kauwgom gebruikt wordt. Ten Zuid-Oosten van de stad Bolivar worden goud en kolen gevonden, een belangrijk mi neraal is asphalt, maar wel het belangrijkste petroleum. Bij het eiland Margaritc worden parels gevischt. Dc totale uitvoer heeft een waarde van ongeveer 60 millioen gulden per pen.( voor de helft Inlanders, voor de andera helft Europeanen. Noch practische, nocli theoretische oefeningen werden er ooit gehou den. Ik geloof niet, dat de toestand onder mijn opvolger, kapitein Borren. veel veran derd is. Wel is er een reorganisatie tot stand gebracht, waardoor wat vroeger zuivere in fanterie was nu z.g.n. polit iet roepen is ge worden. „Maar het grooste bezwaar is. dat men ove? veel te weinig en nog wel geheel ongeoefen de menschen beschikt. Op het Waterfort staan eenige kanonnen maar scherpe pa tronen om ze er mee te laden zijn op Cu racao niet aanwezig. Dit laatste zou trouwens ook geen doel hebben, want er is niemand die er mee om kan gaan. Schieten met scherp zou dan ook veel te gevaarlijk zijn. De eersta mitrailleur moet nog op Curasao geïmpor teerd worden. U ziet dat ons practisch elk be hoorlijk afweermiddel daar ontbreekt. En dit lijkt mij zeer onverantwoordelijk, want de Venezolanen zijn nog absoluut niet te ver trouwen, terwijl hun kust slechts enkele uren varens van ons eiland afligt. „De kust van Curacao is scherp getand, zoodat ben overal goede landingsplaatsen kan vinden. Zeer talrijke visscherssehepen liggen dan ook in al die baaien. Men hoeft dus niet bepaald vlak voor Willemstad te landen, zoodat ik het niet onmogelijk acht, dat de rebellen met een groot aantal vis- schersvaartuigen in een paar uur zijn over gestoken om ons die poets te bakken." Twee mannen verdronken;. De Telegraaf-correspondent te 's-Graven- hage meldt nog. dat bij de landing op d5 Venezolaansche kust van de Amerikaansche boot „Maracaibo" twee sloepen verloren zijn gegaan. Voorts zijn twee personen bij de lan ding verdronken. Wie deze twee mannen zijn, kon men ons niet zeggen. Voorts schijnt het dat niet de geheele bende, welke te Willem stad den aanval uitvoerde, met dit vaartuig naar Venezuela is gegaan, doch slechts een deel ervan, met het doel om de revolutionai ren in Venezuela van wapens en munitie te voorzien. Het vertrek der oorlogsschepen. Men meldt ons uit den Helder: Het bericht omtrent den overval 'c WU lemstad bereikte de marinc-autorit«-ilen Zon dagavond 8 uur. Onmiddellijk werdtr. maat regelen genomen tot het ingercedhcid bren gen van den Torpedojager ..Kortenaer", dia Maandagavond 10 uur vertrok en Dinsdag morgen te Hoek van Holland een detache ment mariniers aan boord nam. Het gevolg van dezen buitengewonen spoed bracht een ongekende drukte aan de buiten haven. Nog Zondagavond werd een aantal werklieden opgeroepen en zoowel de marine werf als andere marinebedrijven ontwikkel den een groote activiteit teneinde gereed te komen. Er moesten nog enkele reparatie's worden verricht, officiershutten moesten worden Ingericht, proviand en munitie inge nomen, enz. De werkzaamheden verliepen vM, zoodat Maandagavond op tijd kon wor den vertrokken. Het detachement mariniers, dat te Hoek van Holland zich zal inschepen is 40 man groot en staat onder bevel van den eersten luitenarnt der mariniers P. J. van Gijn. In totaal heeft de „Kortenaer" 150 man aan boord. Onderweg zal tweemaal olie moeten worden ingenomen, nl. te Ponte Delgada en St. Thomas. De te Amsterdam liggende „Her tog Hendrik" is Maandagmiddag eveneens to Nieuwediep teruggekeerd en zal vermoede lijk a.s. Donderdag vertrekken. Aan de ..Heemskerk", die onderweg was van Bor deaux naar hier Is geseind met den groot sten spoed terug te keeren; omtrent het vertrek van dezen bodem is nog niets be kend. Geen Amerikaansche oorlogsschepen onderweg United Press seint uit Balboa (Panama kanaal): De marine-autoriteiten der Ver. Staten hebben geen bericht ontvangen, dat niet tr.ccr dan één verdieping. Nochtans is verlichting en dc telefoonlijnen. jaar, de invoer echter is belangrijk meer, n.l. 96 millioen. Standaard munt is de zilveren Bolivar die ongeveer 50 cent waard Is. Venezuela Ls een land van bijzondere schoonheid, de kleuren spreken er sterk, de huizen zijn zacht rose geschilderd, de vloe ren alle met mozaïek ingelegd, de wegen ge- asphalteerd. Groen zijn dc dalen maar rood de rotsen aan de intens blauwe zee. De be volking Ls gemakkelijk in den omgang, zij heeft zich een comfort verschaft, dat men in een staat als deze niet zcu verwachten. De overvloedige waterkracht verschaft haar electriciteit. overal is telefoon en iedereen heeft een auto. Het net van auto-weger, door het gansche land is dan ook voortreffelijk. De voornaamste algemeene uitvoerhaven is La Guayra. VENEZUELA. Land van Revolutie en Dictatuur. MAAR OOK VAN SCHOONHEID, VRUCHTBAARHEID EN ECONOMISCHEN OPBLOEI.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9