HAARLEM'S DAGBLAD LAWNTENNIS DE UIT DE OMSTREKEN INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE NOOR DWIJK. DONDERDAG 13 JUNI 1929 VIERDE BLAD SPORT EN SPEL VOETBAL NOORWEGEN - NEDERLAND (4-4) Na een 30 voorsprong van Nederland komt de rast met 32 voor de Oranjehemden; na de rust Wordt de stand 43 voor Noorwegen, waarna even voor het einde de gelijkmaker komt. (Van een specialen verslaggever). 40 booten met buitenboordmotoren startten om van Dover naar Calais te varen. Slechte 4 booten bereikten, door het zeer slechte weer, het doel. Thans zijn er nog 8 scheep jes vermist. Eenige deelnemers moeten als verdronken worden beschouwd. OSLO, Woensdagavond. Het Ulleval-Stadion, dat ongeveer 18.000 personen kan bevatten, was een kwartier vóór het begin van den wedstrijd nog niet geheel bezet, want de voetbalwedstrijd tus- schen Noorwegen en Nederland ondervindt groote concurrentie van wieier- en paarden- evenementen, die tegelijkertijd plaats vinden. Achter ons is een baldakijn bevestigd, want Koning Haakon van Noorwegen, kroonprins Olaf met zijn echtgenoote en prins Vigo zul len aanwezig zijn. Vijf minuten voor half acht betreden de Oranjehemden het veld; zij worden verwel komd door hun volkslied. Onder krachtig applaus komen de Noren in het veld, even eens verwelkomd door de nationale hymne. Even er na arriveeren Koning Haakon en de prinsen in de Koninklijke loge. De Deensche scheidsrechter Andersen laat dan de volgende elftallen opstellen: Noorwegen: Johansen, Lund, Walde, Berstad, Olsen, Thorstenson, Lund, Andersen, Juve, Lie Kaare Kongsvik. Nederland: Landaal, Smeets, Tap, Kools, Homborg, De Leeuw, Grobbe, v. d. Wildt, Van der Zalm, van Kol, Van der Meulen. Van Kol wint den toss. Voordeel van wind ls er echter niet. Het begin is niet onaardig, want reeds di rect vliegen de Noren tweemaal in de bui- tenspelval en dan is het de beurt aan Tap om met een kalm schot den Noorschen doel- verdediger Johansen op de proef te stellen. Homborg is minder gelukkig met een voor zet. Wanneer de Leeuw goed doorgeeft naar de voorhoede staat Landaal buitenspel. Het publiek fluit heftig tegen de eigen landslie den, omdat de scheidsrechter Andersen voortdurend bemerkt, dat zij buitenspel staan. In het veld hebben de onzen technisch de meerderheid; het spel is dan ook meestal voor het Noorsche doel. Van der Zalm maakt een keer een mooie save voor het Nederlandsche doél, maar onmiddellijk zijn de Nederlanders veer aan het woord. Nederland neemt de leiding. Nog kan de keeper een schuiver van Smeets er uit houden, maar tien minuten is het spel aan den, gang of Landaal zet voor, een Noor raakt den bal nog aan, maar het leer komt voor de voeten van Kools; met een welge richt schot geeft hij Nederland, de leiding. ,(0—1). De meerderheid duurt voort, al onderne men de Noren tegenaanvallen, welke echter niet gevaarlijk zijn. Het onderscheid in kracht tusschen Zweden en Noren is duide lijk merkbaar. Onze achterhoede dringt nog al eens ge- yaarlijk op. De voorsprong vergroot. Nadat Landaal opnieuw voorzet, krijgt Tap het leer voor de voeten. Hij passeert keurig een tegenstander, staat vrij en scoort met een zuiver in den hoek gericht schot na zes tien minuten het tweede doelpunt voor Ne derland. (02). Het spel blijft op de Noorsche helft. De on zen spelen zeer gemakkelijk, blijven steeds de baas. Schoten volgen van Tap en de Leeuw, terwijl Homborg het middentrio vele malen kansen geeft. Het voortdurend oploopen blijkt inderdaad gevaarlijk. Van Kol mist eejis half een bal, Juve snelt met het leer weg, maar tot ver bittering van het Noorsche publiek gaat het schot veel te hoog. De kamp is nu al 25 minuten aan den gang en nog steeds is het overwicht der on zen zeer groot, al vallen de Noren bij wijlen uit. Hun voorhoede slaagt er echter niet in tot doelpunten te komen. Soms doet Tap als of hij de tegenstanders gaat onderschatten. Het wordt zelfs 03. Een hard schot van Kools na een keurigen voorzet van Homborg, gaat niet direct in het Noorsche doel, maar Landaal krijgt den bal Tilden en Hunter, de vrij zekere winnaars van het heerendubbelspel te Noordwijk, heb ben Woensdag hun eerste overwinning ge boekt. Tegen Feith en Eilers haalden ze een score van 6—2, 6—0, 6—3. Ze deden dit met een onvergelijkelijke nonchalance, sloegen maar zoo'n beetje naar den bal en wekten den indruk als of ze op een hittedag elkaar met waaiers koelte toewuifden. Deson danks was ieder wuiven scoren en Feith en Eilers waren kansloos de minderen. Mishu heeft Feith geslagen. Hij amuseerde weer een ieder met zijn onmogelijke under- handservices en mopperde bij elke gelegen heid op de ballen jongens, die er natuurlijk geen woord ven verstonden en die overigens al ingesteld zijn op zenuwachtige spelers. Mishu won met 63, 6—3, 6—4. Coen, de leerling van Tilden, kwam tegen den matig spelenden Van Karnebcek. Aan vankelijk was den jongen Amerikaan hei tempo blijkbaar te slow, de eerste set won hij en brengt dan in de 28e minuut den stand op 0—3. Het valt op, dat de Nederlanders zich aan zelfoverschatting gaan schuldig maken. Het spel verplaatst zich voor tijd en wijle en een corner op het Nederlandsche doel geeft den Noren een kans. Maar de voorhoede benut deze niet. Bij een voorzet van Lunde stelt Juve zich goed op. Hij kopt in, doch Van der Meulen is op zijn qui vive en oogst luid ap plaus van het publiek. De Noren halen op. Het overwicht der Oranjemannen daalt merkbaar. Daardoor komen de tegenstanders opzetten en vijf minuten vóór het einde van de eerste helft scoort Juve met een ver hoog schot tegen, zoodat het dan 13 wordt. Als gevolg van een blessure verlaat Hom borg het veld. Hij kreeg een trap tegen de dijspier en bloedt een weinig. Van der Griend gaat in zijn plaats buiten spelen. Onder gejoel van het publiek loopen de Noren weer eenige keeren in den buitenspel- val. Maar zij hebben plezier als ook Landaal off side staat. Met het groote overwicht der onzen is het gedaan. Integendeel gaan de Noren nu en dan de onzen overbluffen. Het wordt 33. Een minuut vóór de rust komt het onver mijdelijke gevolg van de inzinking der on zen. Juve komt vrij en hij scoort nummer twee via den paal. (23). Met dezen stand breekt de rust aan. De tweede helft. Het „Heja Juve" klinkt luid als de tweede helft van den wedstrijd begint. Natuurlijk onderhouden door de officials, beginnen de onzen even uit een ander vaatje te tappen, maar de Noren zijn ontwaakt en zien in, dat tegen ons elftal nog wel iets te maken viel. Het spel van Nederland, zooals dat in den aanvang begon, herhaalt zich niet. Na een corner schiet Landaal hard in, maar Olsen staat in het doel en voorkomt een vierde doelpunt voor de Hollanders. Dit zou wel licht van beteekenis geweest zijn voor de psyche in ons elftal. Het spel gaat nu vrij wel gelijk op. De Noren maken gelijk. Even later, na acht minuten spelen, blijven onze achterhoedespelers staan. Juve gaat er met den bal van door en terwijl de scheids rechter met zijn hoofd staat te schudden, dat het geen off-side is, scoort Juve kalmpjes het derde doelpunt voor de Noren, want Van der Meulen deed geen poging den bal te houden, maar bleef Andersen aanstaren, zoo dat het dus 33 wordt, iets wat onmogelijk geacht werd. Een goede voorzet na een run van Landaal brengt verademing, want de Noren zijn ster ker geworden. Smeets krijgt den bal voor de voeten, maar zijn positie om te schieten is ongemakkelijk. Het publiek begint zich thans meer op te winden, is meer geïnteresseerd, nadat het in de meening verkeerd had, dat hun elftal geen kans had te winnen. Weer komen de Nederlanders op de Noorsche helft, maar de tegenstand is daar veel vaster. Wanneer Walde mist, loopt Landaal hard naar voren en kogelt hard in het net. De bal springt uit het doel terug, doch de scheidsrechter geeft buitenspel. De Oranje truien zijn weer sterker. Een voorzet van Landaal stopt een Noor met de hand in het strafschopgebied. Landaal pro testeert heftig, maar de scheidsrechter trekt zich nergens iets van aan. Noorwegen neemt de leiding. Het loopt tegen het einde van den wed strijd; de spanning wordt steeds grooter. In deze spanning slaagt Andersen er plotseling in te scoren en den stand op 43 voor Noor wegen te brengen. De gelijkmaker. Dan, in de laatste minuut vóór het einde komt er een goede voorzet van Landaal. Kools weet deze te benutten en schiet den gelijk maker in het Noorsche doel. Nog even wordt gespeeld en dan komt het einde van een wed strijd, die begon met een groot overwicht van het Nederlandsche elftal en die bijna in een nederlaag dreigde te eindigen. „slechts" met 6—3; hij sloeg veel ballen uit door verkeerd timen, maar aldoende moest Van Karnebeek inboeten en de volgende sets werden 61 en 60. In de eerste set was Timmer slecht op dreef tegen v. d. Berg; hij verloor deze door uitermate onzeker spel met 64, na met 42 voorgestaan te hebben. In de tweede kwam hij geleidelijk op tem peratuur en toen hij deze met 75 gewonnen had, had v. d. Berg niet veel meer in te brengen; deze verloor met 63, 62. De partij tusschen Hunter en Nielsen was zeer aantrekkelijk. Nielsen gaf goed partij; er ontstonden lange rallies, waarin de Ame rikaan zich bediende van een scherpe en harde fore-handrive en een gesneden backhandslag. Natuurlijk won Hunter a son- aise, mej. Bouman en Tilden hebben mevr. Baittrock en von Kirchmayer aan hun ze genwagen gebonden. Vooral in de tweede set, (na de eerste met 62 gewonnen te hebben) speelde Tilden met blijkbare animo. De twee de set werd 61. Het ls al bijna niet meer twijfelachtig wie op deze internationale kampioenschapper. de prijzen weg zullen halen. Er zullen vrij zeker, alleen in de damespartijen verrassin gen mogelijk blijven. De Uitslagen luiden als volgt: Heerenenkelspel 1ste ronde: Timmer slaat Van den Berg 46, 75, 63, 62. Tweede rov.de: Mishu (Roemenië) slaat Feith 63, 64. 63. Hunter (Amerika) slaat Nielsen (Noorwegen) 6—2, 63, 63. Grandguillot (Egypte) slaat Wetselaar 63, 46, 63, 6—0. Coen (Amerika) slaat Kar nebeek 6—3, 61, 60. Damesenkelspel (tweede ronde): mevr. Stückel (Denemarken) slaat mej. Rollin Couquerque 75, 63. Mej. Kallmayer (Duitschland) slaat mevrouw Grujot 61, 61, mej. Bouman sl. mej. Josselln de Jong 6—1, 6—1. Kwartfinale: mej. Sigart (België) slaat mevr. Baittrock 7—5. 64, mej. Canters slaat mej. Kallmeyer (Duitschland) 60, 64. Heeren double Tilden en Hunter slaan Feith en Eilers 62, 60. 63, Mixed double: Tilden en mej. Bouman slaan mevrouw Baittrock en Kirchmayer (Hongarije) 6—2, 6—1. ZWEMMEN. HET CONFLICT IN DEN NED. ZWEMBOND. De heer Bredius weigert een medaille. In de Tel. lezen we, dat de heer W. E. Bredius de ex-voorzitter van den Ned. Zwem- bond, geweigerd heeft, de hem geschonken gouden medaille als erkenning van zijn ver diensten te aanvaarden. Hij heeft dit met den volgenden brief aan het bestuur van den N. Z. B. bekend gemaakt: „Ik bericht hiermede de ontvangst van Uw telegram van 20 Mei, bevestigd met Uw schrijven van denzelfden dag. Acte nemens van den passus in de voor laatste alinea wat betreft de erkenning van de vergadering, dat zij in vele opzichten te genover mij is tekort geschoten, bericht ik U, dat ik geen prijs stel op erkenning van verdiensten en een mij thans toegedachte medaille al of niet als genoegdoening niet wensch te aanvaarden. Ik verzoek U, dit schrijven onverkort in het officieel orgaan te willen opnemen". BILJARTEN. SéANCE FROF. KOEHOF. Nu het wedstrijdseizoen achter den rug is, komen de biljartmeesters ons weder vergas ten met hun demonstr&ties op 't groene la ken. Dinsdagavond gaf de in Haarlem zeer bekende prof. Koehof in het lokaal van den heer Engwerda een séance, waarvoor zeer veel belangstelling was. De biljartmeester speelde een partij tegen den heer J. de Winter, met een voorgift van 400 op de 500 caramboles cadre. De eerste 7 beurten was de prof. niet bij zonder op stoot, doch op de 8ste beurt nam hij een aanvang met het demonstreeren van zijn meesterlijk spel en in korten tijd waren 82 caramboles gemaakt. Op de volgende beurt waren het er 62 en de beurt daarna een prachtserie van 252. In drie achtereen volgende beurten dus niet minder dan 396 caramboles! En van welk een fijne kwaliteit! Deze prof. speelt met een buitengewone élas- ticiteit en élégance, die den toeschouwer in verrukking brengt. Dit is biljarten op zijn mooist. Hij is een alzijdige prof, die zijn bedre venheid ook op andere wijze wil toonen en dat gelukte hem Dinsdagavond al bijzonder goed. Hoe menigmaal tippelde die tweede bal niet alleen om het biljart heen, om netjes op de maat zich bij de andere twee te komen voegen. In die serie van 252 vlechtte hij me- nigen prachtstoot van dien aard. In slechts 15 beurten had hij de 500 ca ramboles verzameld. Zijn partner bracht het tot 46. Het applaus na deze prestatie was wel verdiend. POSTDUIVEN. DE OOIEVAAR. Bovengenoemde vereenfging hield een wedvlucht van Melum. Afstand 449 K.M. 1. H. M. Willemse, 2. H. v. d. Eijkhof, 3 en 6 H. P. v. d. Pol; 4 P. v. d. Pol, 5. A. Selhorst. De eerste duif bereikte een snelheid van 1025.9 M.; de laatste 1012.3 M. DAMMEN. OM HET NED. DAMKAMPIOENSCHAP. Zondag a.s. vangt in „Parkzicht" te Am sterdam de finale aan van den wedstrijd om het Nederlandsche damkampioenschap. In deze finale komen uit: B. Ris van de Wormerveersche Damclub; A. K. W. Damme (titelhouder) van de Dam- vereeniging „Jozef Blankenaar", J. H. Vos en W. Rustenburg van de Damvereeniglng „Ge zellig Samenzijn" en A. Jacobs van de Dam- vereeniging „Mutua Delectatio", 's Graven- hage. Aangezien de in de demi-finale behaalde punten medetellen, vangen dus Ris en Damme elk met 10 punten aan, Vos met 8 punten en Rustenburg en Jacobs elk met 7 punten. DE „HAARL. DAMCLUB" III OP WEG NAAR HET KAMPIOENSCHAP. Dinsdagavond had te Haarlem de voor de 3de klasse competitie van den Ned. Dambond zoo belangrijke ontmoeting tusschen de lei ders plaats. De „Haarl. Damclub" III en de damclub „IJmuiden" I waren beide nog ongeslagen, zoodat deze wedstrijd vrijwel de beslissing moest brengen. De Haarlemmers hebben dezen wedstrijd verdiend met flinke cijfers gewonnen, dank zij het zeer goede en enthousiaste spel der Haarlemmers. De gedetailleerde uitslag luidt: Haarl. Damclub IIIDamclub IJmuiden I. Haarlem. IJmuiden. G. L. GortmansB. Dukel 1l W. v. d. Eijnde—H. de Boer 20 P. G. M. Ottolini Sr,J. Kramer 20 Joh. Fabel Jr.P. Booij 11 J. OtterJ. Smit 11 J. H. Reedijk—D. Dtt 1—1 J. Willemse—P. v. d. Kuil 2—0 H. van Lunenburg Jr.L. Koetsier 2—0 G. EisingP. Visser 20 J. L. Versteeg—K. de Jong 20 Totaal 16—4 voor Haarlem. WATERPOLO. DE WATERRATTEN Vrijdagavond spelen de Waterratten hun tweeden competitie wedstrijd tegen de Zijl I in Leiden. Het zevental verschijnt als volgt: C. v. d. Broek. C. H. Vrugr, S. de Vries, A. H. de Bruijn Jr. R. Blaak, Th. Koningsbruggen. N. de Vries. H. Z. EN P. C.—ZIGNEA (7—0) De Haarlemsche Dameszwemvereeniging „Zignea" trok Woensdagavond met eenige in valsters naar Den Haag, om daar een com petitiewedstrijd tegen H. Z. en P. C. te spe len. Het Haarlemsche zevental werd daar door geheel gewijzigd. Mej. Van Abs kreeg het doel te verdedigen en Mevrouw Venema ging uit de achterhoede naar de middenvoor plaats. Dit alles mocht helaas niet baten. Het zevental was als volgt opgesteld: H. van Abs, M. van Ommeren, P. Metz, Bep Witkamp, Van Spaendonk, B. Venema, E. Bouwer. Reeds dadelijk na het begin waren de eer ste aanvallen voor de Haagsche dames; zij namen al spoedig de leiding (10). Na een paar corners op het Haarlemsche doel, die geen resultaat opleverden, wist H. Z. en P. C. nog vóór rust den stand op 40 te brengen. Ook na de hervatting hadden de Haar lemsche dames niets in te brengen. Succes sievelijk werd door de Haagsche tegenstand sters de stand tot 7—0 opgevoerd, niettegen staande het hardnekkige verdedigen der Haarlemsche dames. Zignea wist het Haag sche doel niet te vindnn. Met een groote ne derlaag moest zij naar huis terugkeeren. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 18 Juni 1929, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Financieele besluiten. 3. Wijziging van de 5e suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1928. 4. Vaststelüng van de 2e suppletoire be grooting der gemeente, dienst 1929. 5. Prae-advies omtrent het beroepschrift van A. Vermeer te Velsen, inzake de weige ring van ontheffing van bepalingen der bouw- en woningverordening. 6. Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet voor het aanbrengen van verbeteringen aan het gebouw, waarin zijn gehuisvest de P. W. A. Cort van der Lindenschool en de oL scholen A I en A II, en de daarbij behoorende speelplaatsen. 7. Uitbreiding van het toezicht-houdend personeel in vasten dienst aan de af deeling bouw- en woningtoezicht van het bedrijf openbare werken met een opzichter 2e klasse. 8. Verleenen van ontheffing van het be paalde bij artikel 68, alinea 7 der bouw- en woningverordening en van vergunning tot het hebben van uitzicht op gemeentegrond. 9. Prae-advies omtrent het verzoek van het R.-K. Schoolbestuur van den Heiligen Engelmundus te Driehuis, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van tochtra- men aan de onder zijn beheer staande school aldaar. 10. Prae-advies omtrent het verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te IJmuiden om de benoodigde gel den uit de gemeentekas beschikbaar to stel len voor den bouw en inrichting van een gymnastieklokaal, alsmede het aankoonen van een terrein voor lichamelijke oefening, bij de onder haar beheer staande P. Vermeu- lenschool aan den Stationsweg te IJmuiden. 11. Opheffing van de najaarskoemarkt t® Velsen. 12. Vaststelling van eene nieuwe verorde ning op het gebruik van het park „Velser- beek". 13. Aanvulling en wijziging der algemeen® politieverordening. 14. Aanvulling der verordening krachtens de artikelen 437 en 437ter van het Wetboek van Strafrecht, 15. Aanvulling van de verordening op de keuring van waren. 16. Opruimen van de bestaande en bouwen van een nieuwe brug over de spoorbaan te IJmuiden, BLOEMENDAAL DE „EVANEHA" VRAAGT ZEELOGIES. De „Evaneha", 't mooie reddingsapparaat van de Bloemendaalsche Reddings Brigade, logeert nog altijd aan 't Spaarne. En hoe wel 't daar voor een dusdanig toestel zeer wel is uit te houden, verlangt het toch hard naar 't element, waarvoor 't werd geschapen: het zilte water van de Bloemendaalsche Noordzee. Zij. de Evaneha, zal echter nog wat geduld moeten hebben, want haar appartement is nog niet gereed. Had de ge meente er over gedacht, haar een vast zomer en winterverblijf, in een van beton opgetrok ken gebouwtje aan te bieden, om de hooge kosten, die ver boven de raming gingen ls men daar van teruggekomen, 't Zal dus wel een houten getimmerte worden. Daar is niets tegen. Maar dan is eenige spoed zeer ge- wenscht. De Salento lonkt en noodt tot ge waagde zwemtochten. Reeds zijn er bijna slachtoffers gevallen, als gevolg van de groote aantrekkingskracht, die deze afgetakelde Italiaansche op stoere Hollandschc zwem mers uitoefent. Maar zoo is zij nog niet af getakeld, of anderen zullen de verleiding, die van haar lonken uitgaat, willen trot- seeren. En dan is 't de vraag, of zij haar vereerders niet valschelijk in 't verderf zal trekken. En als dan de Evaneha nog aan 't Spaarne zich ligt te verkniezen, zal zU natuurlijk onbekwaam zijn, dc bedrogenen te hulp te komen. Daarom hoe spoediger zij aan 't strand komt, hoe beter. ZANDVOORT OPGEBROKEN STRATEN Na de misère die de bewoners van de Bre- derodestraat hebben medegemaakt door het verbreeden daarvan, en welke werkzaamhe den door een samenloop van omstandighe den tijdelijk zijn stopgezet, is men begon nen met het opbreken van trottoirs en stra ten in het dorp, om in den grond kabels to leggen voor den telefoondienst. Het schijnt wel of juist het badseizoen wordt uitverko zen om zooveel mogelijk stagnatie in het verkeer te brengen. Ook rijst de vraag, waar om juist in dezen tijd het Post- en Tele graafkantoor moet worden verbouwd, waar door het publiek zoowel als de ambtenaren ten zeerste worden gedupeerd. OPENING KURHAUS A.s. Zaterdag 8 uur zal de officleele ope ning plaats hebben van het Kurhaus onder directie van den heer Josef Probst, die de exploitatie had van het etablissement „Ober- bayern" op de Nenijto in 1928 te Rotterdam. De kapel „Oberbayern", waarvan kapel meester is Max Zellncr, zal naar de directie verwacht, zich weldra in de sympathie van de badgasten mogen verheugen cn ccn aan leiding zijn om de danszalen van het Kur haus met een bezoek te verceren. Des avonds 10 uur zal een groot schitte rend vuurwerk worden gegeven. In aansluiting op de artikelenreeks betreffen de de feestweek in Wcencn cn de Stcrrit naar die stad, geven wij nog een foto van den optocht die door V/eenen's straten ge houden werd. De stoet was 4 kilometer lang Artistiek leider van deze vertoonina woa dn bekende danskunstenaar Rudolf von Laban. as ae TILDEN'S VERDERE ZEGETOCHT. (Van onzen medewerker).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13