HAARLEM'S DAGBLAD LAWNTENNIS DE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK. RECHTSZAKEN ZATERDAG 15 JUNI 1929 VIERDE BLAD SPORT EN SPEL TILDEN EN KEA BOUMAN VERLIEZEN EEN SET KEA BOUMAN EN MEJ. ROLLIN COUQUERQUE IN DE FINALE DAMESDUBBEL. (Van onzen medewerker.) De weersomstandigheden waren Vrijdag allesbehalve gunstig, maar toch zullen zij, die uit Haarlem gekomen waren, er geen spijt van gehad hebben. Er zijn zeer interessante partijen gespeeld. De grootste sensatie was wel dat mej. Bou- man en Tilden een set verloren van mej. J. Sigart en - Grandguillot. Tilden was zich klaarblijkelijk bewust dat hij nu langzamer hand in de mixed het zwaartepunt behoorde te zijn. In de eerste set „snoepte" hij voort durend voor mej. Bouman en bestreek zoo verreweg het belangrijkste deel van het veld. Zoodoende wint de Hollandsch-Amerikaan- sche combinatie de eerste set. Maar in de tweede komen mej. Sigart en Granguillot keurig op dreef. Mej. Sigart begint met on fortuinlijk haar servicegame te verliezen. Doch nu gebeurt het ongelooflijke. Tilden, die tot dusver zijn sexwicegame nog niet ver loren had, faalt. Grandguillot slaat de hevig ste canonbals retour en het wordt 11. Grandguillot wint de service, na vele malen deuce, 21. Kea Boiunan, het minst sterk in haar service, kan de tegenstanders niet vol doende van het net houdeix en het wordt 3—1. In de vijfde game staat mej. Sigart met 4015 voor; toch verliest ze deze service game, dank zij het uitnemende volleeren van Tilden, die alle ballen haalt en 7/8 van het court bestrijkt, 32. Als Tilden en partner gelijk gemaakt hebben tot 33, verliest Grandguillot na geforceerde rallies en acht keer deuce, zijn service. Tilden is nu de groote figuur waar alles om draait. Hij be zweert de hevige schoten van Grandguillot, die een keurige dubbelspeler blijkt te zijn. Toch wordt de service game van mej. Bou man weer verloren, 44. Ook mej. Sigart verliest haar service en er woi-dt natuurlijk verwacht dat Tilden de set zal uitmaken. Dit gebeurt evenwel niet. Het wordt 5 all en 56 voor Sigart-Grandguillot.Deze serveert zeer tactisch en ofschoon Tilden vier win ning strokes overleeft, bij de vijfde mist mej. Bouman en de set is met 75 voor Grand guillot en mej. Sigart. Het is inmiddels be gonnen te regenen; de dames doen blijken dat het tijd wordt om te schuilen. Ofschoon Tilden daar blijkbaar niets voor voelt, wordt bij den stand 21 voor mej. Bouman en Tilden, gestaakt. Op grandiose wijze, he.eft Tilde», ook .van Grandguillot gewonnen. Hij was ongenaak baar en bestookte de zwakke backhand van den EgyptischqnDaviscupspeler-meedoogen- ""Tóös." De eei'ste set 61. In de tweede set heeft Grandguillot bad luck, als een lines man zich vergist, waardoor de stand. 41 wordt inplaats van 32. In dezen vorm spelend, behoefde Tilden echter niet bang geweest te zijn voor een stand 32; hij won nu met 6—1, anders was het eenvoudig 6—2 geworden. In de derde set miste Tilden veel; Grand- VOETBAL DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Zelfs morgen wordt de kampioen van Ne derland nog niet aairgewezen, omdat P. S. V. een vrijen dag heeft. In Groningen wordt de onbelangrijke wedstrijd VelocitasSparta gespeeld. Het eenige interessante hiervan is, dat Sparta tenslotte nog de tweede plaats kan bereiken, maar dat kan ons vrij koud laten. Van heel wat meer belang is de promotie wedstrijd XerxesExcelsioi-, die morgen op het Sparta-veld te Spangen wordt gespeeld. Onze lezers kennen de situatie: Als Excelsior wint of gelijk speelt, dan blijft ze voor de eerste klas behouden. De mannen van het Toepad zullen echter verstandig doen door te winnen, omdat er nog een proces Fortuna- Xerxes loopt. Als Excelsior nu morgen wint, dan kan haar de uitslag van dit protest niet meer deren. Tenslotte vragen we nog even de aandacht voor de mooie promotiekans van Haarlem II. Ter herinnering laten we hier nog even den stand volgen: gesp. gew. gel. verl. pt. v. teg. 2 1 1 0 3 5—3 3 1113 8—8 1 0 0 1 0 3—5 Haai-lem II Spartaan n 't Gooi II Morgen wordt in Hilversum de wedstrijd 't Gooi HHaarlem II gespeeld. Als de rood- broeken dien winnen, dan doen zij een heel goede ngooi naar de eerste plaats, want dan behoeven zij hun laatsten wedstrijd (thuis tegen 't Gooi II) slechts gelijk te spelen om het begeerde doel te bereiken. HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. E.D.O.—V.S.V. Op het R.C-H.-terrein zal Zondag boven genoemde wedstrijd gespeeld worden voor het kampioenschap van Haarlem. Zooals bekend verondei-steld mag worden, heeft R.C.H. reeds den eindstrijd bereikt; dus zal de win naar van dezen wedstrijd met R.C.H. moeten uitmaken wie dit jaar in het bezit van den beker komt. E.D.O. heeft den beker momenteel in bezit. Naar wij vernemen zal de heer Katoen uit Amsterdam de leiding op zich nemen. KAATSEN. FRISIA. Van de Kaatsvereeniging „Hilversum" werd dezer dagen bericht ontvangen dat ze Zondag 23 Juni a.s. een groote kaatspartij zal houden 'door elkaar loten). Dit ter viering van het 10-jarig bestaan van „Hilversum". De aangifte moet voor 19 Juni plaats vinden bij den secretaris: M. Veenstra, .Lijsterweg 49, Hilversum. guillot nam de harde drives van Tilden half- court op zijn racket en plaatste veel naar Tilden's backhand. Het werd 22 gelijk en 33. Grandguillot meent zijn tactiek nu ge vonden te hebben. Hij speelt zachte hooge ballen. Tegen Tilden behoeft hij daar echter niet mee aan te komen. Het zwakke punt de backhand van Grandguillot kennende, plaatst hij scherpe gesneden ballen op die backhand, om dan harde topspindrives te geven op de backhand. Het is dan spoedig met Grandguillot gedaan. Hunter heeft v-.n Duplaix gewonnen en Timmer a son aise van Ramberg, zoodat Timmer en Hunter den halven eindstrijd zullen spelen. Dat kan een spannende strijd worden, waarin Tim mer gelet op zijn goeden vorm, niet kans loos is. De Hollandsche damesdubbe! Bouman Rollin Couquerque heeft op curieuse wijze gewonnen van mej. Peilz en mej. Krahwinkel. In beide sets kwamen de Duitsche dames met 41 voor en beide keeren wonnen de Hollandschen desondanks met 64. Toen mej. Bouman in de eerste set met 54 voorstaande serveerde, kwam ze op 400. De tegenstanders gaven geen kamp en haalden op tot deuce. Eerst na 5 winning strokes, slaat een van de Duitsche dames uit. De umpire verzuimt echter out te annonceeren, waardoor een dispuut ont staat. Het scoringbord wordt echter geplun derd en op 00 gezet, zoodat de eerste set onder applaus door Holla., i gewonnen is. In de tweede set werd bij 21 voor den regen gestopt. Na de bui komen de Duitsche dames weer op 41, doch wederom halen de Hollandsche op tot 44. Mej. Bouman bewaakt de base line, tei-wijl mej. Rollin aan het net blijft. Deze positie blijkt de meest gunstige cn ook de tweede set komt voor de dames Bouman en Couquerque, die nu in de finaie aangeland zijn en daar een heele zware dobber zullen hebben aan de dames Sigart De uitslagen luiden als volgt: Heerenenkelspel: Kwarteir.dstrijden: Tilden slaat Grandguillot met 61, 62. 62. Timmer slaat Ramberg (Zweden met 6o, 6—0, 63. Hunter slaat Duplaix met 64, 63, 62. Coen slaat van Olst met 6—2, 6—1, 6—3. Heerendubbelspel (kwarteindstrijden) Tilden en Hunter slaan Duplaix on Landry met 63. 62, 62. Timmer en Coen slaan Castend» k en Mishu met 7—5, 64, 61. (Beide.paren kooien nu in den halven eind strijd). Damesdu'bbelspel: Mej. Bouman en mej Couquerque slaan mej. Krahwinkel en mej Peitz 64, 64. Mej. Canters en Mej. Kallmayer slaan gezusters Sigart met 6—1, 8—6. Gemengd dubbelspel: Tilden en mej. Bouman gestaakt bij 61, 5—7, 2—1, tegen mej. Sigart en Grandguiilc:. KORFBAL OVERZICHT. Deetos, de Dordtsche korfbalclub, heeft beslag gelegd op het kampioenschap van Nederland, na verschillende overwinningen op de gewestelijke kampioenen. Advendo, deelnemende aan de seriewed strijden van Rohda, wist van D. E. D. met 2o te winnen, doch verloor van Sparta met 10. Voor den H.K.B. werd de eindstrijd ge speeld van de bekercompetitie. Advendo wist van G.S.D. met 20 te winnen en tegen Haarlem III 0—0 te spelei zoodat haar den beker uitgereikt zal v op de jaarveren der'" von De beslissing van de Protestcommissie in zake D.S.V.G.S.D. is door het B. B. niet vernietigd, zoodat G. S. D. uitkwam in den eindstrijd voor den beker. DE WEDSTRIJDEN VOOR MORGEN. N. K. B. Haarlem II, dat de onderste plaats bezet komt morgen uit tegen Rohda, om te trachten haar plaats in de 2e klasse te behouden. G. S. D. I ontvangt D. E. V. II. Het zal den IJmuidenaren niet gemakkelijk vallen D.E.V. II uit haar klasse te wippen, ofschoon G.S.D. op eigen veld geen gemakkelijken tegenstander is. Voor de propaganda in IJmuiden zou het niet kwaad zijn, als er een tweede kL?.sse- club kwam, vooral nu er in die buurt weer een korfbalvereeniging is opgericht. Advendo speelt tegen Die Haghe I en vriendschappelijk tegen Olympia. Winnen de Haax-lemmers den eersten wedstrijd, dan nemen ze nog een prijsje meer van de serie wedstrijden van Rohda. Seriewedstrijden van „Haarlem". Het programma der seriewedstrijden der H.K.C. „Haarlem" luidt aCs volgt: Eerste afdceling. Haarlem I—K.V.D. I Bilthoven IHaarlem I K.VD. I—Bilthoven I Tweede afdeeling. 12—13.10 13.30—14.40 15—16.10 11.30—12.40 13-^-14.10 14.30—15.40 Haarlem nD.ED. I D.E.D.IO.S.CA. I O.S.C.A. IHaarlem II Elke wedstrijd duurt twee maal dertig minuten met tien minuten rust. Er wordt gespeeld op het Gemeentelijk Speelterrein aan de Leidschevaart. Behalve de promotiedegradatie-wed strijd S. V. II—DiJ.V. I is slechts vastgesteld Ulysses II—G.SD. II. CRICKET. OVERZICHT. In een vrij eenzijdigen kamp is het aan Rood en Wit niet mogen gelukken de fraaie overwinning op de GixxoLe Haagsche van 't vorige seizoen te herhalen; ja, het heeft zelfs weinig gescheeld of van Ecghen c.s. waren er met een verliespuntje afgekomen. Met dit al heeft Rood en Wit reeds 4 punten verloren; zij zal haar poging voor de hezet- ting van de eerste plaats tot het volgend seizoen moeten uitstellen. Zondag a.s. krijgt zij gelegenheid om zich aan de Kruislaan tegen V.V.V. te rehabiliteer en. Of dit ge lukken zal is aan twijfel onderhevig, vooral nu de hoofdster ;i;jke aanval en meer in het bijzonder de tastbowler Jeuken zoo bij zonder in vorm is. Haarlem speelt eindelijk een thuiswedstrijd De Haagsche reserves komen n.l. op bezoek Hoewel de Haarlem-ploeg aanmerkelijk ster ker in het veld komt, dan tegen Rood en Wit, verwachten «ij riecs anders dan de derde nederlaag in successie. Ofzullen de Haarlemmers voor de veiTassing zorgen? Met de volgende elf spelers zal de strijd worden aangebonoen: Maas, Kleefstra, Van der Lee, Bieshaar, Jaski, Tekelenburg, Misset, Healy Jr., Blok, Ton en Nagtzaam. Verder vermeldt het programma de volgen de wedstrijden: H. C. C. I—V. R. A., P. W.—Ajax, Quick— HD.V.S. en V.O.C.—AlC.C. Voor de tweede klasse speien de Rood cn Wit-reserves tegen de V.V.V. dito en zullen een zwaren dobber hebben om ongeslagen te blijven. Ook Haarlem 2 komt weer eens in het veld, n.l. tegen. d$ A.C.C.-reserves. Indien volledig, geven wij Visser c.s. eexi behoor lijke overwinnixxgskaxxs. UMPIRE. WATERPOLO. DE ZIJL n—H. P. C. II (0—2) De Heemsteedsehe reserves gingen naar Leiden, waar zij geheel volledig de Zijl II oxitmoetten. Van den aanvang af zijn de H. P. C.'ers in de meerderheid geweest. Hun keeper is geheel werkeloos gebleven; en desniettegen staande waren de resultaten niet best. In aanmex-king dient genomen het goede ver dedigen van den Leidschen keeper, die de score voor zijn club heel laag heeft ge houden, doch het schieten vaxx HT.C. was soms droevig. Het verloop is spoedig verteld. Na geruimen tijd krijgt Eidering- ook een kans een hard schot te lossen, dat van den paai terug komt, waar van Huisstede iigt en den bai in het doel deponeert. B. Bal voegt, na een fraaie rush een doelpunt aan het eerste toe Zoowel voor als na de rust faalt de H.P.C.- aanval volkomen ir. haar pogingen om den bal tusschen de doelpalexr en langs den keeper te krijgen. Einde 02. H.V.G.B.-adsp.Il.P.C.-adsp. (1—6). II. V. G. B. Ill— II. P. C. III (5—1). In dè' öüde zweminrichtixig aan de Hout vaart werd Vrijdagavond een aanvang ge maakt met de competitie van den Haarlem- schen Zwembond. De eerste ontmoeting ging tusschen de adspiranten zeventallen vaxi H.V.GD, en H.P.C. De jongere generatie van H.P.C. toonde al dadelijk de sterkste te zijn en vooral in de eerste helft werd aardig spel vertoond Nadat de H.V.G.B.-keeper drie maal gepas seerd was slaagde de II.V.G.B.-voorhoede er in een tegenpunt te maken. Met rust was de stand 13. In het tweede gedeelte scheen aanvanke lijk H.V.G.B. zich te herstellen doch H.P.C hernam spoedig het offensief en wist nog drie doelpunten te maken. Het einde kwam met een stevige 61 over winning voor de H.P.C.-adspiranten. De nu volgende wedstx-ijd tusschen H.V.G. B. III en H.P.C. Ill was van een goed gehalte. Reeds in de eerste minuut wordt de H.P-C.-achterhoede overrompeld en het harde schot van den H.V.G.B.-mid-'voor geeft deze club de leiding. Wel probeert H.P.C. zich vrij te maken, doch de goed spelende H.V.G.B.-verdediging zet telkens de voorhoede aan het werk. De Heemsteedsehe spelers moeten de meerder heid der tegenpartij erkennen en met rxist is de stand 30 voor H.V.G.B. Kort na de hervatting komt H.P.C. aan een tegenpunt, doox-dat de overigens verdien stelijke keeper van H.V-GD. een bal door eigen doel haalt. Hiertegenover weet de H.V.G.B.-aaxxval nog twee maal te doelpunten, zoodat bij het eindsignaal H.V.G.B. III een welverdiexide 51 overwinning kan boeken. NED. ZWEMBOND. H-V.G.B. 1—H. Z. P. C. L Zondag speelt H.V.G.B. I in Den Haag tegen H. Z. P. C. I zijn eersten competitie wedstrijd. In deze ontmoeting zal het zeer spaxxnen en de Haarlemmers zullen hard moeten werkerx voor ecxx overwinning. De opstelling van H.V-G.B. I is: Boerée. P. Lugt, P. v. Ommeren, J. v. d. Boogaardt, J. Schouw, J. Bouwer, S. v. d. Meer. BILJARTEN. MASSAKAMP „D.E.S."—„DE ZON". Donderdagavond werden de laatste twee partijen van den massakamp tusschen „D.E. S." uit Haarlem en „De Zon" uit Heemskerk gespeeld. Het eex-st traden L. Tuin (De Zon) en J. Vlug (D.E.S.) in het strijdperk. Daar öe Heemskex-ker aanvankelijk niet op dreef was, liep zijn tegenstander spoedig een heel eind uit. Van een verslapping van dezexx laatste maakte Tuin een dankbaar gebruik, om met kleine series bij te komen, waardoor de staxxd op de 16de beurt gelijk 36 was. Daarna nam de Heemskerker de leiding over, om die niet meer los te laten. En daar de ..D.E.S."-man er finaal uit was. won hij nog gemakkelijk met den stand: 60 om 44 in 26 beurten. Hierdoor was de achterstand van 10 caram boles van „De Zon" omgezet in een voor sprong van 6 caramboles, zoodat de aller laatste partij de beslissing moest brengen. Deze partij ging tusschen G. van Egmond (De Zon) en A. G. Lubbers (DE.S.) De t Heemskerker zet'.e slap ln, doch dit voorbeeld werd door den Haarlemmer niet nagevolgd. Op een beurt van 0 cn 6 antwoordde hy mei 16 en 13. Toen v. Egmond op de 3de beurt 29 scoorde maakte hij 24. zoodat de stand na 3 beurten was: 35 om 53 voor Lubbers. Na 6 beurten was deze: 52 om 72. De Haarlem mer bleef in de volgende beurten dominee- ren en maakte nog 15 en 17. zoodat na 13 beurten 63 om 113 werd genoteerd in zijn voordeel. Daarna kwam een onverwachte om mekeer in het spel. Van een inzinking van zijn tegenstander wist Van Egmond een goed gebruik te maken en maakte 11 en 12. Hij eindigde de partij op prachtige wijze, door een mooie slotserie van 34 te maken. Hiermede was de strijd ten einde. De bil jart vereeniging ..De Zon" bracht het in 28 partijen tot 2713 caramboles tegen ,D-E-S." tot 2683. Alzoo won eerstgenoemde met het gering verschil van 30 caramboles. POSTDUIVEN. „DE SNELPOST". De Snelpost hield Zondag een wedvlucht van Melun (Frankrijk) afstand 450 K.M.. De duiven werden om 6.10 in vrijheid gesteld, z» kwamen als volgt aan: J. Zomex-dijk 1, 8. J. v. d. Linden 2, 4, 7, Linden 2. 4. 7; W. Klumper 3, 12, H. Stappers 5, 13; H. Keerwolf 6, Jac. Kuperus 9, M. Luij- ken 10, 11. Eerst getoonde duif 12.49.13, (1130 M. per min. Laatst getoonde dxxif 1.23.50 (1039 M. per min.) DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. HET STRAFPROCES TEGEN SALOMON LIEBERMANN. Vervolg van de zitting van Vrijdag.) Getuige Meinema verklaarde voor de Am- sterdamsche rechtbank nog dat op 22 Oc tober 1927 Liebermann aan getuige toevoeg de, dat het een „vies, vuil zaakje" was en hij gaf hem den raad om naar Parijs terug te keeren. Zijn indruk was. dat men hem, ge tuige, beschouwd had als een strooman, die men nemen kon en de onjuistheden die be gaan waren, wel voor zijn rekening zou nemen en daarvoor gestraft zou worden. Maar de heeren hebben zich vergist. Van dat oogen- blik heb ik, zoo zegt getuige, het als mijn allereerste plicht b.-schouwd om er voor te zorgen, dat de pandbriefhouders niet be drogen werden cn bei g»:H, dat er nog was, niet aangeraakt zou werden. Ook zei getuige Meinema. dat Liebermann te vex-staan gaf, dat er wel een „douceurtje" voor hem zou overschieten, als hij zich terug trok. Men wiide ixcm blijkbaar loozen. Liebermann zei, dat 't zeer wel mogelijk is, dat hij gezegd heeft: ,,'t is een vies, vuil zaakje", maar hij doelde daarmee op de haxx- delingen van Paardenkooper. Ook heeft de heer Meinema volgexxs hem zeer goed gewe ten wat voor een zaak 't was. Hierna werd Liebermann nader gehoord over zijn relaties met Paardenkooper. Liebermann zei, dat ixir. Van Gigh hem eerst tegen Paardenkooper gewaax-schuwd had of liever want „gewaarschuwd" is wel wat veel gezegd hij had -de relaties met Paardenkooper afgeraden, omdat deze in surséance van betaling verkeerde. Later vond hij 't evenwel goed. Bij dit verhoor maakte de president Lie bermann er opmex-kzaam op, dat hij maar niet schijnt te begrijpen, dat wanneer Paar denkooper van hem de aandeelen koopt voor vijf millioen, Paai'denkooper die som moet betalen met zijn eigen geld en niet met het geld van de „Veendammer", die hij zeil ook reeds met het geld van de „Veendammer" had gekocht. De president merkte nog op, dat Paarden kooper na het sluiten van het koopcontract, ïxiet begon met te betalen, maar hij kreeg van Liebermann 90-000 en nog een paar honderd pandbrieven. Liebermann: Ja, als kasgeld en om den koers der pandbrieven te steunen. Getuige Paardenkooper, die nu aan de beurt was, bleek niet vex-schenen te zijn. Na de pauze wordt gehoord de heer F. J. F. Vismans, directeur van de Incassobank te Rotterdam. Get. verklaart dat in Juni 1927 mevrouw Liebermann bij de Bank ls geweest om effecten te verkoopen; later kwam Liebermann zelf om een rekening te openen. Eenigen tijd daarna verklaarde de Bank zich bereid om een millioen te ver schaffen op courante fondsexi. Zoo werden o.m. aan den boedel der „Veendammer" omstreeks Juni of Juli 1927 een aantal effecten onttrokken. Volgende getuige is mr. L. P. Denekamp, advocaat en procureur te den Haag. Mr. Veth (de verdediger)Hoe waren Van den Toorn's financiën in 1927?" Get.: „Destijds heb ik van iemand, dien ik goed kan, de opmerking gehoord: „Van den Toorn is goed voor elk bedrag". Mr. Veth: „Weet get. iets mee te deelen omtrent het eerste contract Stegemann, dat get. heeft ineegeteekend? Heeft hij toen ïxiet vernomexx dat de Pruisische staat een garantie zou geven voor de pandbrieven?" Get.: „Daar weet ik niets van". Vervolgens zet get. op verzoek van mr. Veth uiteen, op welke wijze men de „Veen dammer" dacht zaken te laten doen. Dat kon o.a. gebeuren in verband met de om standigheid, dat men in Duitschland f 250.000 uitleent op vaste goederen en voor f 300.000 laat teekenen; dat was tenminste zoo in den inflatie-tijd! Voorts zegt get. dat hij ervan overtuigd was, dat, als Kloppenburg niet zijn parti culiere belangen had laten gelden, Paarden kooper instaat geweest zou zijn de „Veen dammer" te saneeren. Alles hing echter af van den beschikbaren tijd; in zes maan den zou natuurlijk geen saneering verwezen lijkt kunnen worden! Een medisch oordcel over Liebermann. Daarna wordt als getuige deskundige ge hoord dr. H. J. Overboek, die Liebermann psychiatrisch heeft onderzocht. Op vragen van mr. Veth, den verdediger, deelt get. mede, dat hij den indruk heeft gekregen dat Liebermann, behalve dat hij anderen spoedig beïnvloedt, ook zelf gauw beïnvloed wordt. Mr. Veth: „En is hij niet zeer gevoelig voor uiterlijk vertoon als titels, relaties enz?" Deskundige: „Dal heb ik niet kunnen merken." „Verdediger: „Heeft hij niet een verhoogd zelfgevoel?" „Deskundige: „Ja, dien indi*uk heb ik wel gekregen". INTACT. (De Gouverneur van Curasao kon aldus de Minister van Koloniën op den ochtend van den aanslag .tus schen half tien en half twaali weinig doen, omdat hij intact wilde blijven, wanneer hij weer de leiding van zaken op zich moest nemen). Ik heb gedurende de week. Al las ik ijvcx-ig de verslagen. Niet opgehouden mij één ding, Wat onbevredigd, af te vragen; Waaraan had toch die roovertrocp, Vroeg ik, het snel succes te danken, De wacht verweex-de zich met moed, Maar waren er geen andrc blaixken? Het blijkt nu, dat behalve ik, Ook anderen dat nog niet wisten. Want den minister werd die vraag, Ronduit gesteld door journalisten; De gouverneur, zoo hooren wij, Kon weinig doen bij het bedrijven Van d'overval, 't was van belang. Dat hij vooral intact zou blijven; Nou, dat 's gelukt, drie anderen Verloren b» den strijd het leven. Maar. schoon ontvoerd, de gouverneur, Is absoluut intact gebleven: Nu is voor mij een klein probleem, Van twijfel tot begrip verheven. De Gouverneur, van Curasao Is dus uil tact intact gebleven; En als men straks een zondebok. De schuld van alles aan wil wrijven, Dan hoop ik dat dc Gouverneur. Ook daarbij nog intact zal blijven. P. GASUS. Verdediger: „En heeft hij niet een gemis aan gevoel voor proporties?" Deskundige: „Neen, dat heb ik niet be merkt." Verdediger: „Meent dr. Overbcck niet, dat Liebermann een mensch is, dien men hier te lande feitelijk niet kent. een typische Oost-Europeaan, dien men bij beoo'-^eeling met andere maatstaven moet meten?" Deskundige: .-Ik heb geen speciale studie gemaakt van Oost-Joden: voor zoover mijn conclusie betreft, is hij een man met ruime fantasie, waarvan hij geen geoorloofd ge bruik maakt." President: „Is voor een man van de gees tesgesteldheid van Liebermann gevangenis straf bijzonder zwaar?" Deskundige: „Absoluut, hij is een man, die eventueel in aanmerking komt voor de bij zondere strafgevangenis." Als dan het verhoor van dr. Overboek is geëindigd, merkt de verdediger op. dat hij van dr. Friedmann in Finland een telegram heeft ontvangen, waarin deze hem mede deelt. dat hij bereid is. alsnoe als getuige te worden gehoord. ""Dr. Friedmann is naar men weet in Finland als raadsman van Liebermann oncefre^en) De president. 7e<rt dan dat de berte gang van zaken zou zijn. indien dr. Friedmann MaanHa^mirrror* a s. niet behuln van een tolk wordt gehoord. In e"- crevai zai dien dag het O M. requisitoir nemén. Daarna schorst orp<ddent mr. Huvslnga dc verdere behandeiirio- Her zaak tot Maandag morgen a.s., te tien uur. CHR. L. V. D. BILT OVER DE ROOMSCUE LIJST. Vrijdagavond zou de eerste van een serie filmavonden gegeven worden door de R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" in gebouw St. Bavo. Vertoond zou worden de propa gandafilm „Het Heldendicht van de Rooxn- sche Daad". Daar het filmbureau te Leiden dc film echter abuisievelijk naar Amsterdam gezon den had kon de vertooning niet doorgaan. 21 en 28 Juni zal nu de film vertoond worden, waarbij de heer B. J. Loerakker een der keeren zal spreken. Thans sprak nadat hij ingeleid was door den voorzitter, den heer J. Adelaar, de heer Ch. L. v. d. Bilt, het Haarlemsche R.K. kamerlid, de eerste candidaat voor een vrijen zetel op de R K. lijst. De heer v. d. Bilt begon met een persoon lijk woord van dank te spreken voor zijn plaatsing op de lijst. Hij hoopt "i het ver trouwen waardig te maken, maar vestigt er de aandacht op, dat het niet gaat om per sonen, maar om de Roomsche zaak. Het is reeds verheugend, dat al 240.000 kiezers vrij willig opkwamen voor de candidaatstelling. Dit was in zekeren zin eeix proef van den geest in het kiezex-scorps. Er is tevredenheid over het programma en over de candidaten, tevredenheid bij werk lieden, middenstanders en industrieclen. De proef heeft dus uitgewezen, dat de voortcc- kenen goed zijn. Weer heeft de kieskring HaarlemHelder het in dc hand om de eenige vrouwelijke candidate in de Kamer te brengen, mej. Annie Meijer, de opvolgster van mevrouw BronsveldVitringa. Dat bijna een millioen stemmen zullen worden uitgebracht op de R.K .partij bewijst, dat zij een volkspartij is, een van de verti cale structuur, die rekening moet houden met alle standen cn dat ook kan omdat allen zetelen op eenzelfden wortel des geloofs. Dc bcteekenis, die wij hebben, die alle Katho lieken in andere landen ons benijden, vloeit vcort uit oxize eenheid, heeft mgr. Aenee- nent gezegd. Die beteekenis nu zal blijken uit de film. Spr. besloot met een propaganda- woox-d. De groote zaal van St. Ba1"-" was voor drie kwart gevuld. Een orkertie van leerl'ngen van het R.K. Lyceum luisterde de bijeen komst op. ANTI-REV. KIESVEREENIGING. Vrijdagavond vergaderde de Anti-rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Na de opening der vergadering door den tweeden voorzitter den heer G. Wolzak Hzn„ trad als eerste spreker op ds. W. Bijlevcld, pre dikant bij de Chr. Gereformeerde Kerk te Haarlem. Ds. Bijlcveld.die als onderwerp had ge kozen „Naar dc. oude Paden" betoogde dat het óók in de. politiek dient te gaan naar de oude paden, naar de beginselen neergelegd in het Woord des Heeren. Ook de Chr. Gereformeerden, zeide spr., die zich vroeger achter Groen van Prinsterer schaarden, die later dr. Kuyper steunden in de politiek, dienen de oude paden te volgen, bij de komende verkiezingen en anti-revolutionair te stemmen. Ds. Boeijinga, de tweede spreker hield een opwekkende rede. Hij deed opmerken, da: het óók in den verkiezingsstrijd gaat om hooge goederen van geestelijke waarde, en wekte dc A.R. op den verkiezingsstrijd te yocren in dc kracht des Heeren,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11