Een schets van de Steyr-werke A.G. ZATERDAG 15 JVM 1929 BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD VIJFDE BLAD Het oude stadje en de moderne industrie. Opperste sleur langs de transportbanden. Automobiel- fabricage in serie. werkplaatsen met de snorrende drijfriemen die als diagonalen, evenwijdige- en snijden de lijnen de trillende ruimte in ontelbare vakken verdeelen. Het oor went zich moeilijk aan den onophoudelijken donder van de hydraulische persen die men één enkelen klap een blok witgloeiend ijzer den ver- eischten vorm geven, aan de snerpende boren, vijlen, draaibanken en freesmachines, en moeilijk went de neus zich aan de pene trante, bijna ondragelijke geuren der lak, die op de metalen carrosseriewanden gespo ten wordt. Het mooie van een dergelijke in dustrie is haar geperfectioneerde doelmatigheid. Geen gebaar te veel. Alles geschiedt onder het Staat huishoudkundige devies: „Bespa ring van plaats, tijd en ruimte". Het mooie: Inderdaad. Er is bijna poëtische schoonheid in deze door de hersenen der menschen uitgedachte regelmaat en in de ze snelheid. Doch er is ook iets geestdoodends in, iets ener veer ends; iets dat U opstan dig maakt, dat u doet afvra gen: wat is er nog mensche- lijks in dezen oppersten sleur. F. A. Oostenrijk-SteyrJuni. De enorme gebouwencomplexen van de Oos- tenrijksche Steyr-Werke A.G. zijn wel in flagranten tegenstrijd met het karakter van het oude stadje Steyr, dat als een vergeten Oord tegen de berghelling ligt., verweerd, stoer, als weerbarstig gegroeid uit den rots bodem, waarop het eeuwen geleden werd gebouwd. Tusschen de heen- en terugreis van den betrouwbaarheidsrit WeenenSteyr, waar over ik U in een vorigen brief schreef, stelde de directie van bovengenoemde fabrieken het gezelschap automobilisten in de gelegenheid de reusachtige gebouwen, die de grootste montage-werkplaatsen van EUropa bergen, te bezichtigen. Ter inleiding diene dan dat de Steyr-Werke A.G. grooten invloed hebben op het wel en wee van Oostenrijk, hetgeen men kdn be grijpen als men beseft, dat 80% van wat in Oostenrijk automobiel heet, het merk Steyr draagt. De naam Steyr is wereldbekend geworden lang voor de Oostenrijksche automobiel industrie tot bloei kwam) door de wapen- fabricage die door de vermaarde Steyrsche smederijen bedreven werd. De stad ligt tus schen twee ijzerrijke bekkens, op het knoop punt van twee bergrivieren, de Enns en de Steyr en het is dus geen wonder dat zich een wereldindustrie vestigde op de plaats waar sedert eeuwen de smederijen vermaardheid hadden verworven. De pers die chassisbalken vormt. De Steyr-Werke A.G. in het midden der vorige eeuw fabrikante van, over den heelen aardbo verspreide geweren, legde zich via de fietsen- fabricage in 1914/15 toe op de ver vaardiging in serie van automobielen, die aan Europeesche eischen en vooral aan de eischen die de bergen Jtellen, zouden voldoen. Eigen gieterijen en carros- seriefabrieken werden in werking gesteld. Zélfs de fabricatie van rol- en kogellagers werd energiek ter hand genomen, opdat de wagen, dien men zich voorstelde te zullen af leveren, wat motor, chassis en carroscrie be treft een product van Steyr zou zijn. Men is er inderdaad in geslaagd dit economische ideaal te bereiken. Op eenige onderdeelen voor electrische stroomgeleiding en ontste king na, is alles aan dezen wagen eigen fabrikaat. Het grondbeginsel van deze reusachtige industxüe in de bergen is naar Ameri- kaansch voorbeeld vervaardiging in serie, welke de radicaalste arbeidsverdeeling tot punt van uitgang moet hebben. Deze wordt bereikt door het gebruik van transport banden, die men als de zenuwen en spieren van het reusachtige organisme kan beschou wen. Electrische zweef-, hang- en rolbanen voeren in altijd het zelfde rustige tempo de te bewerken onderdeelen naar de handen der arbeiders, of in de grijpende klauwen en borende tanden der machines. Transport ketting genummerd 1 leidt het materiaal van de giethal over de straat naar de machine hallen. De ruwe voorwerpen hangen op een afstand van onderling 1 meter, op mans hoogte, en zweven met een snelheid van 1 tot 3 meter per minuut naar de plaats van hun bestemming. Als de eerste constructie werkplaats bereikt is maakt transportketting 1 een bocht om dan weer in rechte lijn verder te trekken langs schier eindelooze rijen machines die beurt om beurt hun plicht doen. Met bijna irriteerende zekerheid glijdt het product van de ééne phase in de andere, om eindelijk transportketting 2 te bereiken die langs de lakinstallaties voert. Op de ovaalvormige draaiende montageband is in middels de constructie van den motor be gonnen, die in dertig manipulaties van hand tot hand, tot stand komt. Ook voor de mon tage van het chassis benut men het trottoir roulant. Alle benoodigde onderdeelen komen als door een geheimzinnige voorbeschik king gedreven van rechts en links naar de plaats van bestemming, ook de motor. Zestien arbeiders, twee aan twee, doen in acht phasen een automobiel tot stand komen, en voor U het beseft, is u getuige van het laatste stadium: aan het eind van den transportband wordt de carrosserie over den wagen gestulpt; de nieuwe Steyr rolt van een hellend vlak op den beganen grond, benzine en smeerolie staan klaar, een man klimt achter het stuurrad, en daar maakt de nieuweling zijn eersten proefrit. De baan 2,18 kilometer lang, voorzien van scherpe bochten en moeilijke hellingen en hier en daar opzettelijk slecht bestraat. Als de voorgeschreven 50 kilometer zijn afgelegd wordt de Steyr door de grijperklauwen weer opgenomen en ter reiniging weggevoerd, om de finishing touch te ondergaan. Zoo ziet men onder de handen van eenige duizenden arbeiders, onder de klauwen en kaken van twaalf duizend machines, onder den gigantischen druk van vijftien duizend paardekrachten, den Steyr ontstaan.... De bezoeker heeft minstens een uur noodig om de anderhalf millioen vierkante meter terrein te bezichtigen. Zijn vermoeide voeten dragen hem van de eene machinehal in de andere, het oog went zich moeilijk aan het bijna eindelooze perspectief der montage- AMERIKAANSCHE KARAKTER TREKKEN. (Dienst van de United Telegrap.) New-York, stad van intens ver keer en revoutiebouio. Over de voorsteden spreek ik niet: Brook lyn, Long Island, Jersey, Richmond. Het eigenlijke New-York strekt zich als een rechthoekig schiereiland (Manhattan) uit in een van de beste en grootste havens ter wereld. 250 evenwijdige straten kruisen dit schiereiland, 13 Avenues snijden het in de lengte: dat is New-York. De Broadway slin gert zich, een stuwende stroom van auto's en menschen door de stad. Er is geen enkel metropool, waar men sneller en gemakkelij ker den weg leert. Drie ondergrondsche en twee bovengrondsche spoorwegen razen dag en nacht op en af, naar het Zuiden, naar het Noorden, in de vlucht van drie Avenues. Om acht uur des morgens om vijf uur des middags is het gedrang levensgevaarlijk. Men werpt zijn nikkelstuk, 5 c., in een gleuf, pas seert het tourniquet en kan nu in alle eeuwigheid voortsuizen, met de expres, die alleen bij iedere tiende straat stilhoudt of met den lokaaltrein. Het tourniquet bevat een belichte ruimte met sterk vergrootende lens: je nikkelstuk blijft een oogenblik als volle maan voor ieder zichtbaar: een valsch nikkelstuk levert vijf dagen hechtenis op. De trein stormt aan; de coupédeuren gaan automatisch open; je staat of zit in het ver roeste gevaarte. Een luidsprekende telefoon roept door den geheelen trein de volgende halte af. Aan de kruising van de 42e straat en de 4de Avenue ligt een onderaardsch station „het labyrinth". Men zegt, dat een vreemdeilng daar dagen lang heeft rondgezwalkt en eindelijk is ver hongerd. Dat was niet noodig geweest: het onderaardsche station heeft vele onderaard sch e restaurants. Er zijn eilanden in de zee der Fifth Ave nue, die voor de voetgangers zijn gereser veerd. Geen auto mag de eilanden berijden. Ik sta er naast, midden op den rijweg. Een onbekende man trekt mij terug op het eiland. En zegt mij: „U wordt hier stellig overreden; maar dan hebt u recht op scha devergoeding". Het geweldige New-York om vat honderd steden: een Liberia, waar neger- bourgeoisie woont; een Peking van de Chi- neezen; een Boedapest (de Tweede Avenue heet Goelasch-avenue)twee Ghetto's of meer: een Napels nabij Washingtonsquare; een Valona, een Athene, een Cettinje. Voort durend zijn er volken bezig te verhuizen: waar verleden jaar Joden woonden, nemen thans Ieren hun intrek. De wijken hebben hun historie- en oude New-Yorkers kennen de geschiedenis. Maar er zijn geen oude New-Yorkers: slechts een zeer klein gedeelte van de inwoners is hier geboren. Slechts weinig huizen zijn meer den dertig jaar oud. Maar weinig huizen, behalve de wolkenkrab bers, zijn bestemd op te blijven staan; zij zijn voor vijf, zes jaren uitgevoerd: om voor het eerste de grondbelasting op te brengen. Op zekeren dag komt de wreede machine aan, die op een baggermachine gelijkt en dit provisorische huis met haar geweldige bijl slagen vernielt. In een oogwenk zal een huis van twaalf tot twinitg verdiepingen uit de rotsen van Manhattan groeien. Nog steeds niets van blij venden aard: alleen een voor- loopïge wolkenkrabber, die in alle voegen sid dert, in de bovenste verdieping waarvan een eeuwige aardbeving is een krantenpaleis misschien, een kantoorgebouw willicht, waar men de tafelbladen aan kettingen van het plafond neer laat hangen, om te kunnen schrijven zonder tusschcnwanden, tachtig redacteuren en tweehonderd typisten werken in één zaalDat is New-York. Graniet en bordpapier, eindelooze beweging, roes van geldverdienen. Geldverdienen vroeg en laat, de zenuwmolen. In de pauzen daartusschen echter mystiek, religie, kunst, romantiek, sentiment; wegredeneeren van de dagelijk- sche zorg. Een dominee bestrijdt het lijfelijk bestaan van den duivel; de bladen bevatten verslagen, instemmende opmerkingen - blad zijden lang. Amerikaansche efficiency. Ik rijd met een rijken Yankee in diens auto ben venvonderd en zeg tenslotte: „Uw chauffeur schijnt niet bijzonder geroutineerd te zijn, hij mishandelt den motor." Waarop mijn gastheer: ,Die man niet gerouti neerd? Hij is een verschrikkelijke beginne ling. Hij mishandelt den motor? Hij foltert hem dood". „Waarom huurt u dan niet „Een beteren chauffeur? Dat zal ik u zeg gen: een goede man vraagt 40 dollar per week deze maar 25. Ik bespaar in 30 we ken 450 dollar. En daar kan ik gemakkelijk een nieuwen wagen voor krijgen." Of: in een conservenfabriek komen ieder uur talrijke kisten aan, ze worden snel, ruw opengebroken, bij die gelegenheid kapot ge maakt en geledigd. Daar komt een man het kantoor binnen en biedt den chef een klein modern stuk gereedschap aan; daar kan men de kisten mede openen, zonder ze kapot te maken. De chef zegt: „Hoe lang duurt het zachtzinnig openen van een kist met uw toestel?" „Een minuut". „Op onze manier maar een halve minuut. Ik zou het aantal arbeiders moeten verdub belen. Zooveel zijn kisten en spijkers niet waard. Dank u." Kapitalisme Een Yankee heeft in stormachtige vaart millioenen dollars verzameld; in zijn vrije uren tevens een schilderijen-collectie: Ce- zannes, Renoirs. Schenk aan het einde van zijn loopbaan de schilderijen aan de stad en de millioenen er bij opdat het museum in stand blijft. De arbeiders hebben hun eigen banken; koopen shares voor hun spaarpen ningen, meerderheden van aandeelen, ge- heele ondernemingen. Op zekeren dag sta ken alle ijzergieters (of waren het zetters? kleermakers? Ik weet het niet). De Trade- Union (zooiets als een vakvereeniging) leent van een der grootste banken een millioen om de staking te steunen. De bank geeft de lee ning zonder onderpand. Drooglegging wijze politiek der ondernemers? Nog steeds onderwerp van de gesprekken. Voorstanders zoowel als tegenstanders van het alcoholverbod bestaan uit idealisten en tallooze belanghebbenden. De idealistische tegenstanders hebben het woord „vrijheid" op de lippen. Tegenstanders uit materieele overwegingen zijn natuurlijk de caféhouders, vroegere jeneverstokers en bierbrouwers, aardappelboeren. Wijn verbouwt men alleen in Californië en Florida de gedroogde druiven verbinden een ruim afzetgebied de wijnboeren hebben dus niet al te veel scha de. Wie echter heeft de prohibitie doorge dreven? Men zegt: de groot-industrie. Rocke feller alleen moet 100 millioen dollar er voor geofferd hebben. Alleen uit zorg voor de volks gezondheid? Ik geloof het. Doch er zijn lie den die hem andere motieven toeschrijven: de Amerikaansche arbeider hield van „Maandag-houden". Hij belegde een aan zienlijk deel van zijn loon in alcohol. De grootindustrie ontnam den arbeider den al cohol, om den arbeider tot sparen op te wekken,, tot kleinen rentenier te maken, voor Bolsjewisme te behoeden. Zoo zegt men. Het zou breede kapitalistenpolitiek zijn. Sedert de invoering der drooglegging is naar het heet het aantal misdadigers toegenomen. De invoering geschiedde ten tijde van den oor log. In Europa, waar men den alcohol niet verboden heeft, is het aantal misdrijven de. laatste jaren toegenomen; daar wordt de schuld er van aan den oorlos toegeschreven. In het. middenstuk, van boven naar bene- den: dc transportband waarop de motoren tot stand komen, daaronder, de t^ervaardi- ging op het trottoir-roulant van liet chassis en links, boven: de Steyr rijdt kant en klaar, van dc helling, onder: de eerste rit. Gemoedelijkheid in kunst. Men onderschat vrij algemeen het cultuur- peil van den Amerikaan en.... zijn goedmoe digheid. Een Amerikaan liet vele werken van Europeesche schilders komen om ze in zijn vriendenkring te verkoopen. De kunste naars meenden echter, dat nu de gelegen heid voor den grooten slag van hun leven was gekomen en zij vroegen duizend, twee duizend dollar voor schilderijen, gelijk en ze hier dagelijks voor 25 dollar in den wmkel kan koopen (dit is namelijk ongeveer de marktprijs van een landschap ter grootte van een dagblad wanneer er rechts be neden niet een beroemden naam staat). Daar passen de schilders in de V. S. en er zijn er te veel zich bij aan. Zij geven den Amerikaan zijn schoon heidsideaal. The sweet girl. Schetsmatig, vaardig neergeworpen stukken, niet tot in détails verzorgde schilderijen vinden geen afnemers. Het allerminst de vertolking van het lijden: Christus aan het kruis, Sebas- tiaan. Geen Amerikaan zal een Ka the Koll- witz in zijn spreekkamer ophangen. Het volk is naïef-vroolijk, geweldig cynisch, kuisch, en gemoedelijk tegelijk. Ook op andere terreinen van kunst kan niet iedereen hier opgang maken. Aanbevelingen doen veel, veel meer dan men gelooft. Reclame, die vermogens kost, vermag bijna alles. Doch energie, bekwaam heid cn geduld falen. Men herinnert zich, dati Isidora Duncan, ofschoon van geboorte Ame rikaansche. met haar jeugdigen echtgenoot Jessenin eenige, jaren geleden het land luid vloekend verlieten. Zoo ging het destijds ook Clemenceau. Toen hij bij de haven kwam om te vertrekken, vond hij daar veel men schen en dacht ten slotte, na alle teleur stellingen toch nog een goeden indruk te zullen meenemen. Maar ziet de 500 menschen waren niet voor Clemenceau gekomen: zij vergezelden den jiddischen afgevaardigde Weinberg, die naar Rusland vertrok om le vensmiddelen te distribueeren. Clemenceau vertrok zonder afscheidsgroeten. (Nadruk verboden.) r LICHTENDE DIEREN. Hoe wordt licht in het lichaam van dieren' opgewekt? De lichtorganen proüuceeren een stof, door de geleerden „lueïferine" genoemd, een eiwitverbinding. Dit luciferinc verbindt zich gemakkelijk met zuurstof. Door deze verbinding ontstaat licht en wel „koud" licht. Voor de menschen heeft dit dierlijk „licht" voorloopig geen praktische waarde, wel is het van een groot wetenschappelijk belang. Dc geleerden zijn toch door het onderzoek van de lichtgevende organen tot de ontdekking gekomen van het „luciferinc" en daardoor op een nieuwe wijze van lichtopwekken opmerk zaam geworden, n.l. op het „chemische licht". Dc verbinding van luciferinc met zuurstof is een eenvoudig procédé, dat in ieder labora torium kan worden beproefd. De vraag voor de geleerden is nu of het mogelijk is lucife rinc langs synthetischen weg cn in groote hoeveelheden te maken. Dc geweldige pers die dc onderdeden der. carrosserie aflevert.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15