spaart geld door HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 JUNI 1929 HET TOONEEL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN SO Cl. p*r r»,»l. BIOSCOOP «DE BRUG" IN HET REMBRANDT- THEATER. Joris Ivens' film in het bijprogramma. Een film van stemming, zonder intrigue, zonder tusschenschriften, een film van de tails; een compositie van alle nuances die lig gen tusschen zwart en wit, van voortkabbe lende beweging, van lijnen, vlakken en plot selinge stille momenten. Men zou het oiiet gelooven, dat van een monument als de Hefbrug over de Rotterdamsche Konings haven zoo iets schoons en boeiends gemaakt kon worden. Ivens heeft „de brug" met vir tuositeit behandeld, hij is niet teruggedeinsd voor het gevaarte, dat als een stalen reus boven het water oprijst, hij heeft het onder werp met moed aangepakt het ontleed, van alle kanten bekeken en is er eindelijk in ge slaagd de grootheid van de ontzagwekkende brug ten volle te doen uitkomen op het kleine projectiedoek. Mij dunkt, dat deze filmmaker minstens even veel talent heeft, als de re gisseurs van de beste Fransche films die de Filmliga tot nu toe in Nederland heeft ge ïntroduceerd. De vergelijking met Germaine Dulac die het psychologische terrein zoo onnavolgbaar geëxploiteerd heeft gaat natuurlijk niet op. Doch mijns inziens is er overeenkomst tusschen Cavalcanti en Ivens. Beiden zijn volmaakte zieners van het ge bouw, het stadsdeel of het levenin de natuur. Beiden zijn als dichters der lens, bij wie de overgang van de realiteit naar het poëtische of het stil droomende, zeer licht volbracht wordt. Een rookpluim die zich op lost in de oneindigheid van de lucht, de witte meeuwen boven het donkere water, een aan het oog voorbij wentelend landschap Er is reeds veel goeds gezegd van „de Brug". Toch komt het mij voor dat het aantal Nederlanders dat weet dat wij een film kunstenaar bij uitnemendheid in Ivens be zitten, betrekkelijk gering is. „De Bi-ug" is door de U.F.A. gekocht, voor de vertooning in de bioscooptheaters. Orooter succes is wel niet denkbaar. De tijd ligt nog maar zoo kort achter ons dat een theaterdirectie er wel voor zorgde dat alle moderne experi menten, die het publiek vreemd zouden zijn, geweerd werden! Er is nu groots vooruitgang te bespeuren. Wellicht dat Jorens Ivens eens in de gelegenheid gesteld zal worden om in ruimere mate mee te helpen aan dien voor uitgang, en wellichthem te helpen vol tooien. Want „de Brug" is veel meer dan een be lofte; zij is een brevet. F. A. REMBRANDT THEATER. Kurt Gerron is een goede sensatiefilm. Sensatiefilmen zijn zeer talrijkGoede sensatiefilmen zijn zeer zeldzaam. Een nieuwe aanwinst in de laatste categorie dient met de noodige aandacht ontvangen te worden. Aan de voorwaarden die men aan sensatiefilms kan stellen, zijn in „Van den dader geen spoor",' voldaan. De intrigue is aannemelijk (iets wat bijvoorbeeld in „de: Spion" heelemaal niet hét geval was) het tempo is vlot, alle medespelenden zonder één uitzondering zijn voortreffelijk, zóó voortreffelijk dat men zou zeggen dat zij uit de milieu's waarin zij hier spelen, af komstig zijn en de verfilming van het geval is uiterst persoonlijk. Men schijnt dan toch eindelijk zóó ver gevorderd te zijn, dat men alledaagsche amusementsfilms een bijzonder cachet ver mag te verleenen, dat even ver van het vroegere karakter der films verwijderd is, als een goed schilderij van 'n baxxale reclameplaat Het is waarlijk verrassend om te zien hoe uitstekend en raak met het oog van de camera bepaalde, situaties ontleed, en aan eengevoegd worden, tot vlug verschietende compositie van ontelbare flitsen, waarachter men voortdurend de regie van den w,aar- achtigen filmkunstenaar bevroedt. De omvangrijke, zware Kurt Gerron, in Berlijn een beroemdheid (ook als tooneel- speler) in ons land te weinig bekend, speelt de hoofdrol (Kieckebusch) in „Vom Tater fehlt jede Spur)" Een film, die wij van ganscher harte aanbevelen. Wat het bijprogramma betreft: „De Brug" van Joris Ivens werd hierboven afzondexiijk besproken. Vermeldenswaardig is in ieder geval nog, dat het publiek dit experiment met een applaus beantwoordde. Op het tooneel verscheen dit keer Edith Hagedoorn met haar partner, die onzicht baar blijft, doch desondanks de hoofdrol vervult. Hij bedient namelijk het projectie apparaat, dat een wondertuin toovert van licht, rondom de poses demonstreerende dame. De lichteffecten die hier teweeggebracht worden zijn waarlijk in hooge mate interes sant. STANDAARD THEATER. „Het Sportvrouwtje" en „De Matrozenbruid". Van de week weer twee spannende hoofd nummers in het Standaard Theater; het eerste is getiteld ..Het Sportvrouwtje", een hoogst amusaxxt blijspel, en het andex-e ,.De Matrozenbruid", een pakkend drama. Dat zijn dus twee titels, die de aandacht wel zul len trekken. Maar eerst krijgen we het bijzonder ac- Vóór de pauze draait het eerste hoofdnum mer ..Het Sportvroutwjte", met de bekoor lijke Madge Bellamy.. in de hoofdrol. Dit meisje, dat niet veel van sport afweet, wordt in allerlei hachelijke situaties geplaatst, na melijk bij het besturen van een snelvarende motorboot en bij een duizelingwekkende autorace. Alles loopt gelukkig goed af, zelfs heel goed, want de laatste race voert regel- ï-echt naarhet gleuk! Wat Madge dan ook wel verdient! En dan na de paxxze de vertooning van „De Matrozenbruid". Hoe de afwikkeling van dit filmspel is moeten onze lezers maar eens gaan zien. Het publiek, dat Vrijdagavond aanwezig was, zal het trouwens wel in geu- reia en kleuren aan vrienden en kennissen vertellen! CINEMA PALACE. Op weg naar Singapore. Tot de belangrijkste nummers van een programma van een bioscoop-theater be hoort het Joxu-naal of Wereldnieuws. Dat kan. voor eexx groot deel van het publiek, niet uitgebreid genoeg zijn. In Cinema Palace is het deze week niet alleen uitgebreid, maar in verschillende beelden zeer actueel. De aubade van de 14000 zangers en zangeres sen Woensdagavond aan de Koningin-Moeder gebracht, onder leiding van den dirgent Fx-ed. Roeske is wel een van de interessantste projecties. Jammer is dat de beelden zoo gauw weer van het witte doek verdwijnen Vóór men ze goed gezien heeft, zijn ze weer weg, om plaats te maken voor andere. Zouden er technische bezwaren bestaan tegen het langer vasthouden der beelden? „Een allergeestigste comedie is „Adam en het Toeval". Het gegeven- is heel gi'appig en op zeer gelukkige wijze verwerkt, zoodat het resultaat een film is, die voortdurend amuseert, ook door de zeer goede vertol king. De hoofdfilm „Op weg naar Singapore", met in de hoofdrollen Ramon Novarro, Joan Crawford en Ernest Torrence, is vooral door de namen der twee eerstgenoemden, een film met een waarborg voor goed spel in de eerste rollen. Een zeemansdrama waar doorheen geweven een liefdesdrama. Het soeelt in het midden van de vorige eeuw, den tijd van zeilschepen en ruwe zeebonken bij wie een mensohenleven niet zoo zwaar telde. Voor liefhebbers van rillen en beven en vechten en romantiek is het een film om van te smullen. Deze moeten dan ook zeker niet verzuimen deze week hixn hart daaraan op te halen in Cinema, vooral ook daar het bijprogramma zoo bijzonder goed is. LUXOR-THEATER. Asta Nielsen in „Dorpsschandaal"; een avonturenfilm met Rod. la Roque. Twee hoofdnummers die er mogen wezen. Kunnen we in het eene genieten van het spel van Asta Nielsen, in het andere bewon deren we de onverschrokkenheid van Rod. la Roque. Asta Nielsen vervult in „Dorpsschandaal" de rol van Selma, de vrouw van den waard Karchow. Deze Karchow steekt telkens het geld van de lijfrente van zijn vader on- rechtiïxatig op, want deze laatste is reeds lang overleden. Als dan de zoon van Bostelinan schrijft dat hij zelf eens komt kennismaken met den ouden vader, weet menvan angst niet wat te doen Selma weet raad en be- sloten wordt dén vader van een dorpsgenoot voor den ouden Karchow te laten doorgaaxx. Dit gebeurt, xxiaar het brengt zooveel ver wikkelingen mede, dat het teveel is ze alle op te sommen. Selma kan het echter wel vinden met den joixgen Bostelman en het slot is, dat Karchow èn geld èn vroxfto kwijt is. Over „De Bandiet der Bergen" een avon turenfilm, het volgende: Roger Norman (Rod, la Roque) iemand vol moed en strijdlust, is in oorlogstijd in Frankrijk aan het front, waar hij in dienst van het Engelsche leger verscheidene vlieg machines neerschiet. Na den oorlog beklaagt hij zich in zijn club over het gemis aan ste vige vechtpartijen, waarop een vriend hem vertelt over Ghika, een Griekschen roover. Onmiddellijk besluit Roger, belust op avon turen, dien Ghika te ontmaskeren en in het land der bandieten aangekomen, maakt hij spoedig kennis met hun wandaden en wreed heden. Bij een achtervolging der bende weet hij een meisje, Jania, uit haar gevangen schap te redden en komt door haar dank baarheid in de grootste moeilijkheden. Hij ziet zich genoodzaakt te desérteerexi en valt in handen van Ghika. Zoo komt Roger, in een kooi-lift langs de rotsen omhoog ge trokken, in de schuilplaats van Ghika. In een reeks van de spannendste avonturen weet Roger tenslotte Ghika aan de regeering uit te leveren en Jania opnieuw uit diens handen te redden. In zijn Londensche club teruggekeerd, blijkt Reger thans een'man van vrede en rust. De oorzaak daarvan vin den we, wachtend in zijn auto: Jania, nu zijn echtgenoote, die den chauffeur beveelt „naar huis te rijden". De Duitsche reisjes brengen ons deze week naar Bad Neuenahr en de prachtige omgeving van Ahxaveiler. De muziek begeleidde het programma op uitnemende wijze erx dus vormt het geheel een programma dat aanbeveling verdient. ONDERLING ONDERSTEUNINGSFONDS PERSONEEL N. Z. H. T. M. Wij ontvingen het jaarverslag van boven genoemd fonds. Hieraana ontleenen wij dat het aantal leden per 31 December 1328 be droeg 706. Uit het financïeclc gedeelte blijkt dat aan Waarborg U kunt Standard Mo tor Oil uit dc bekende flesschen of in de nieuwe verzegelde bussen - Daar verkie zing van 2, 5 of 20 Liter - met het volste vertrouwen koopen. Standard Motor Oil te koopenl Vraagt naar dc echte, znivere, onvervaUchte Standard Motor Oil, dan geeft U Uw motor het beste wat er tc krijgen is. Deze wordt door dui zenden automobilisten, motorrijders, en garage houders bij voorkeur gebruikt. Proeven bewijzen de voortfefFelijtie tnuaTtleft STANDARD Standard Motor Oil hecht zich langer aan het metaal ti] waarborgt een sterk en gaaf oliefilm, dat 3lle kost bare wrijvende deelen beschermt De fabrikant van Uw auto heeft U voorge schreven Uwofie regelmatig te vervcrschen. Houdt U aan deze voorschriften en controleer den stand van Uw carterolie telkens als U stopt om A.P.C. Motor Spi rit bij te taden. Eischt dan de echte Standard Motor OiL Deze zal U in alle opzichten tevreden stellen. American Petroleum Company, Gebouw Pe trol ca, 's-Gra venhage. M JHEEXX3CIM iIHTTXTTXM tueele Wex-eldxiieuws. dat we niet gaarne op het programma zouden missen. Het allereer ste is reeds zeldzaam fraai: zee-olifanten in den dierentuin te St. Louis, die voor 25 dollar visch per dag verorberen. Het voederen van deze op het land logge, maar in het water lenige diex-en is het aanschouwen zeer waard. Dan volgen o.a. manoeuvres van de Britsche vloot op de Noordzee: een wedstrijd in het wijnpx-oeven, waarbij het de bedoeling is, om de soort exx den oudexxlom van den wijxx bij den smaak te bepalen. Het is begrijpelijk dat een stukje kaas ter afwisseling bij deze men- schen hoogst welkom is. We zien verder den levendigen suikerbietenoogst in Montana en maatregelen om het overstroomingsgevaar der Mississippi te keeren; wilgentakken wor den ter versterking van de dijken aange bracht. Heel aardig zijn de cow-girls met hun oefeningen in het werpen met de lasso. Tenslotte komen schitterende kijkjes in Ar gentinië op het witte doek, waarbij we ken nis maken xxxet de twee millioen inwoners tellende stad Buenos Aires, het Parijs van het Westelijk halfrond. Onbedaarlijk wordt gelachen om de klucht in twee acten „De Muizenman", waarbij een kangoeroe op zeer verdienstelijke wijze een belangrijke rol speelt. diverse ondersteuningen in totaal werd uit gegeven f 5032.97 1.2, aan verpleegkosten voor kinderen in sanatoria en ziekenhuizen f 3267.83 1/2, aan buitengewone ondersteu ningen f 1546.08. Na reserveering van de uitkeeying bij overlijden, bedraagt het winstsaldo over 1923 f 349.78 1/2. Het. kapitaal van het fonds bedroeg per 31 December 1928 totaal f 19.195.06, terwijl de reserve bij overlijden, na hüvoeging van het voor 1928 te reserveeren bedrag, groot is f 28.534.en het fonds nog over een extra reserve beschikt van f 4243.491/2. MUZIEK IN DEN HOUT. De H. O. V. geeft eexx concert in den Hout op Zondagmiddag 16 Juni 1929 te. half drie, onder leiding van Marinus Adam. Plet programma luidt: Huldigingsmarsch. Grïeg. Ouverture. Semiramide, Rossini. Zigeuneriiebe. wals, Léhar. Tosca. fantasie, Puccini. Ouverture Martha, Flotow. Slavischer Tans, Dvorak. Ballet, Gioconda, Ponchielli. KINDER-KOMEDIE. DE NIEUWE KLEEREN VAN DEN KEIZER. Naar het sprookje van H. C. Andersen. Voor het kindertooncel. bewerkt door P. H. Schroder. (Uitg. Dilettanten-Tooneel H. D. Tjeenk Willink en Zoon). Nolst Trenité ruimt in het door hem ge redigeerde „Dilettanten Tooneel" een steeds grootere plaats in aan tooneelstukjes voor kindei-en. En dat is zeer juist gezien! Hier door verdwijnt het tekort, dat er aan zulke spelletjes in ons land bestond. Met de zeer gelukte, in den juisten kindertoon geschre ven tooneelstukjes van H. G. Cannegieter, de blijspelletjes van P. J. Ferdinant en nu weer het door P. H. Schroder bewerkte sprookje „De Nieuwe Kleeren van den Keizer" van Andersen krijgen wij zoo langzamerhand een aardige serie van kindertooneelstukjes. Haarlem schijnt de bakermat voor het jeugd-tooneel te moeten wox-den. Het is eigenlijk al begonnen met „Het Nieuwe Sys teem" van Charivarius zelf, het nog altijd in Holland niet overtroffen school-stuk, dat toch ook in zeker opzicht tot het kindertoo- neel gerekend kan worden, al is het dan be stemd voor de oudere jeugd. Ook „Hoog Bezoek" van Willy Warnaars dat index-tijd door een meisje voor meisjes werd geschreven is te Haarlem bij „Avadia" ten doop gehouden. Aan „Voor heen (of nog?) en Thans (of nog niet?)", een schoolspel dat ook voor de jeugd werd gemaakt werkten zelfs 4 geleerde heeren, alle Haarlemsche paedagogen, en het is daar door waai-schijnlijk het minst gelukt. De stukjes van Cannegieter, welke voor kinde ren van 10 tot 13 jaar bestemd zijn, gingen het eerst op de school van den heer Donker sloot exx de Bloemenaaalschc Schoolvereeni- ging, en de première van het ons thans ter beoordeeling gezonden „De Nieuwe Kleeren van den Keizer" had op 1 December 1928 plaats voor de leerlingen van het Gemeente lijk Lyceum te Haarlem. Onze Spaarne-stad is dus blijkbaar wel een dankbaar terrein voor de schrijvers voor het jeugd-tooneel. Het was een gelukkige inval van den heer P. H. Schroder voor de stof van zijn tooneel- stukje te gast te gaan bij Andersen. Eigenlijk mag het verwonderin gwekken, dat nooit eer der iemand op de gedachte kwam de sprook jes van den groot en Deen voor het tooneel te bewerken, want er zijn er verscheidene onder, die zich uitstekend voor dit doel lee- nen. Schroder heeft er met „De Nieuwe klee ren van den Keizer" een proeve van gegeven. In het door Het Schouwtooneel met veel succes gespeelde „Rijk en geen geld", dat hij naar het bekende boek van Oppenheim voor het tooneel bewerkte, heeft Schroder inder tijd reeds bewezen dat hij een goeden kijk heeft op het tooneel. Deze kinder-komedie stelde natuxxrlijk heel andere eischen. maar hij slaagde ook hierin uitstekend. Reeds het eerste tooneel met de 4 lakeien en het oude vrouwtje bewijst, dat Schroder veel tooneel heeft gezien en zich „De Wijze Kater" herin nert. Het is hier een oude truc, die haar effect nooit mist, maar die voor kinderen na tuurlijk geheel nieuw is! Een voortreffelijk begin! En de parodie op het stijve, machinale hofgedoe is ook verder alleraardigst volge houden, zonder dat toch het „kindex-lijke" in de behandeling uit het oog wordt verloren. Welk eeix prachtige stof lag hier voor het tooneel zoo maar voor het grijpen! Is het bijvoox-beeld geen kostelijk tooneeltje, wan neer de minister van oorlog het keizerlijk costuum komt bekijken en vol bewondering de schoonheid roemt van een kleed, dat lou terlixcht is. Hoe goed heeft Schroder het effect van deze scène voor het klndertooneel gevoeld. En eigenlijk alleen voor het kin- dertooneel? Want de satire gaat hier heel diep en is zeer scherp! De groote kracht van zoo'n tooneeltje zit hem hierin, dat alle toeschouwers mede in complot zijn! Dat was reeds het geheim van het succes der al-oude poppenkast! En welk een grotesk effect zal het tooneel der verschijning van den Keizer in zijn hemd met kroon en scepter bij heel het publiek jong en oud hebben! Ik meen. dat dit tooneel zelfs nog wat meer door Schroder uitgewex-kt had kunnen worden! Hij maakt nxx wat abrupt een einde aan het stukje ter wijl er nog zoo veel aax-dige en komische ef fecten te bereiken zouden zijn geweest in den optocht van Zijne Majesteit! Maar waar schijnlijk voelde Schroder de moeilijkheid, die het werken met zooveel kinderen mede brengt en is hij daai-om zoo voox-zichtig ge weest het gordijn niet al te laat te laten zakken. Maar ook zoo is het een alleraardigst too- neelstukje geworden, dat bij opvoering zijn effect zeker niet missen zal en waarin dank zij den genialen Andersen meer werkelijke zelfs satirieke geest zit dan in vele stukken, die voor ouderen worden geschreven. J. B. SCHUIL. DE 9 STRANDHOOFDEN VAN KAMPERDUIN. BEZWAREN TEGEN HET VOORSTEL VAN GED. STATEN. Wat de voordracht van Ged. Staten betreft met betrekking tot den aanleg van 9 strand- hoofden nabij Kamperduin, den aanleg van een werkspoorbaan en den aankoop daar voor van den benoodigden grond, acht de Commissie uit de Prov. Staten, die dit voor stel onderzocht, het met het oog op het be lang der zaak, gewenscht. dat de leden der Prov. Staten in de gelegenheid worden ge steld, onder deskundige leiding, den toe- staixd ter plaatse op te nemen, zoodat zij het verzoek tot Gedeputeerde Staten gericht heeft de mogelijkheid hiertoe wel te willen openen. Ook zelve heeft zij gemeend omtrent de desbetx-effende voordracht een onderzoek in loco te moeten instellen, ten opzichte van welk onderzoek zij hierbij gaarne haar dank betuigt voor de uitvoerige mondelinge toe lichtingen haar bij het bezoek ter plaatse vanwege den Provixicialen Waterstaat ver strekt. Evenwel zijn deze mondelinge toelichtin gen xxiet voldoende geweest om de bezwaren, die bij velen harer leden tegen de voordracht bestonden, op te heffen. Deze bezwaren betreffen allereerst de op portuniteit van het voorstel, om tot den aanleg van 9 strandhoofden. in ééns, te be sluiten. Herinnerd werd hierbij, dat. toen in het jaar 1911 door het Hoogheemraadschap Hondsbossche en Duinen tot Petten, tot den aanleg van strandhoofd 30 werd overgegaan, het meer dan 100 jaar geleden was, dat in 1808 het strandhoofd 29 tot stand kwam. Ge- dxxrende meer dan een eeuw dus was de aan leg van één enkel nieuw hoofd onxxoodig ge bleken. Eerst in 1911 werd dit noodzakelijk, daar voor de Hondsbossche gevaar dreigde. Het toenmaals nieuwe hoofd heeft daarbij vol komen aan de bedoeling beantwoord. Bij de voordracht van 6 Dec. 1927 werd dan ook door Gedeputeerde Staten volmondig erkend, dat, alhoewel de duinvoet bleef afxxemen en een verdere landwaartsche verplaatsing der kustlijn ter plaatse, naar hun ooi-deel, be hoorde te worden tegengegaan, van bepaald gevaar geen sprake was. De bewuste duinstreek is geen Provinciaal eigendom. Men achtte nu het behoud of de aanwinst van een smalle strook duinen, welke in eigendom aan het Rijk behooren, met een bedrag van 560.000 te duur gekocht. Bovendien bevat de voordracht niets om trent de lengte en den ondex-lingen afstand dezer hoofden, zoodat ten zeerste moet wor den betwijfeld, of het geraamde bedrag van 500.000. daarvoor wel voldoende zal zijn. Het slot van de overwegingen der commis sie was, dat met 6 tegen 5 stemmen besloten werd den Prov. Staten te adviseeren het voor stel van Ged. Staten goed te keuren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS portret- vprm TEEKEIlINCEn fj' jjJ oclt w photo. tWO J.ROTGANS jü IAPIACE5TR. -t>- ^Sfl AMSTERDAM-OOST E5*i xl (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen). DE AANVAL OP WILLEMSTAD. EEN NOTA VAN NEDERLAND AAN VENEZUELA. HET ANTWOORD VAN VENEZUEL.. Pe United Press meldt aan de Telegraaf uit Caracas: De Nederlandsche legatie alhier heeft aan de Venezuelaansche regeering een nota overhandigd, waarin tc kennen gegeven wordt hoezeer ed Nederlandsche regeering het betreurt, dat de jongste rebellie in Vene zuela haar oorsprong vond op Curasao. De nota vervolgt met de verklaringen, da'. Nederland overtuigd is, dat dc jongste tra gische gebeurtenissen als zij Venezuela cn Nederland schouder aan schouder doen staan tot den strijd tegen ac gemeenschap- pijlijke vijanden daartoe zal leiden, dat de beide elkaar vriendschappelijk gezinde naties elkander voortaan beter zullen leeren waardeeren en begrijpen. In de nota wordt aan de Venezolaansehe regeering het leedwezen der Ned. regeering uitgesproken over den dood van generaal Gabriel Lacle, den commandant van het garnizoen van Lazela (Coro), die Maandag gedood werd bij de verdediging van zijn post tegen de rebellen, terwijl hij zijn leven op de bres stelde om zijn door de militaire eer voorgeschreven plicht te vervullen. De nota zegt dan, dat de legatie van harte deelneemt in de rol over het sneuvelen van generaal Lacle. Het stuk vervolgt met er op te wijzen, dat zooals i-eeds op 10 Juni werd verklaard, de Ned. regeering er snel in ge slaagd is, den toestand op Curasao weer meeter te worden, naar welk eiland thans vloot-eenheden met landingstroepen onder weg zijn. om er weldra tc arrlveeren. De nota vermeldt, hoe de gebeurtenissen te Willemstad zich hebben afgespeeld en melding gemaakt van het feit. dat de 2 ver miste zeelieden behouden tc Willemstad zijn teruggekeerd. Zij waren blijkbaar onder ver denking van deelneming aan de landen der vrijbuiters door de autoriteiten van La Vela en Coro gearresteerd. De Venezolaansehe regeering heeft in ant woord op deze Nederlandsche nota haar leedwezen uitgesproken en over het feit, dat het gebeurde te Willemstad zulk een tragi sche nasleep op Venezolaansch grondgebied heeft gehad en dat daardoor een oogenblik de vriendschap tusschen Venezuela en Ne derland dx-eigde verstoord te worden, zoozeer dat er een uitwisseling van nota's noodlg was. In het antwoord wordt de hoop uitge- spi-oken, dat de autoriteiten op Curasao een deugdelijk onderzoek zullen instellen en haar bevindingen mededeelen aan de Venezolaan sehe regeering, opdat aldus beide partijen verantwoordelijkheden zullen vaststellen en de noodige voorzorgsmaatregelen zullen kun nen nemen. AUTO-ONGELUK IN DEN HAAG. Donderdagavond had In de Maliebaan te 's-Gravenhage een ernstige aanrijding plaats tusschen een wielrijdster en een luxe auto. De auto reed in de richting Nachtegaal straatBiltstraat, terwijl de wielrijdster juist in omgekeerde richting op het middenpad fietste: beiden hielden rechts. Plotseling stak de wielrijdster, een 16-jarig meisje, dat naast haar vriendinnetje reed, naar links over, waar door zij pardoes tegen den auto opbot ste. Zij kwam terecht tegen het linker voor spatbord en daarna tegen de voorruit, die geheel verbx-ijzeld werd. De slagader van haar pols werd afgesneden en de fiets geheel vernield. Dr. Gerber verleende de eerste hulp waarna het slachtoffer naar de Rijksklinie ken werd vervoerd. Een onderzoek wordt in gesteld. doch met meisje kon nog niet ge hoord worden, daar zij er vrij ernstig aan toe is. SPORT EN SPEL KORFBAL Haarl. Korfbalbond D. S. V. 2 KAMPIOEN. VOORWAARTS 2—D .S. V. 2 (0—4). Deze twaalftallen speelden onder leiding van den heer J. Baay. In het begin waren beide partijen tegen elkaar opgewassei en ging het spei rrelijk op. Eerst na 20 minuten nam D.S.V. de leiding en bracht haar stand op 20. De nieuwe Voorwaarts-verdediging was zeer hecht; zij wist tot ver in de tveede helft de aanvallen te breken. Hierna scoorde D.S.V. nog twee keer. zoodat het einde kwam met een 40 overwinning. Na afloop werd het twaalftal door den voorzitter gelukgewenscht. Nog langen rijd üeef men gezellig 'jeen en daar nu beide twaalftallen kampioen van den H.K.B. zijn, was de vreugde zeer groot. HAARL. VOETBALBOND Overzicht. De eindstrijd van den beker, die d. vorige maal onbeslist eindigde, werd Zondag j.l. op nieuw gespeeld en ditwaal op verdiend x wijze gewonnen door E.D.O. III, dat met 4—3 over Schoten II zegevierde. Ongetwijfeld won het sterkste team. Ondanks het vergevorderde seizoen wordt er nog steeds gevoetbald en ook voor Zondag a.s. zijn nog wedstrijden vastgesteld. Om het kampioenschap van den II.V.B, zullen V.S.V. II en Bennebroek nogmn->'R In het strijdperk treden en ook staat nog een promotiewedstrijd op het programma. Verder speelt T.H.B. ter eere van haar 15-jarig bestaan een wedstrijd tegen een H.V.B.-elftal. Het programma luidt aldus: Kampioenschap H.V.B. V.S.V. II Bennebroek 2 uur. Promotie-competitie 3c klasse: R.C.H. VIIKinhelm II 10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7