BIJITENLANDSCH OVERZICHT DE MYSTERIEUZE BERICHTEN UIT MONGOLIë. IN PEKING EN TOKIO NIETS BEKEND. Kinderen VAN DEN ARBEID. „IS DUITSCHLAND RIJP VOOR DE DEMOCRATIE?" SCHEEPVAARTBERICHTEN INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 JUNI 1929 DERDE BLAD Geen officiëele bevestiging van den inval op Chineesch gebied. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zooals wij gisteren nog onder telegram men konden mededeelen, hebben volgens niet-officieele berichten Sovjet troepen ae stad Charlar, aan den Chineeschen Ooster spoorweg overrompeld. Dit zou een vergel dingsmaatregel geweest zijn, voor de jongste invallen in de consulaten der Sovjets, in het bijzonder in dat van Charbin. Tsjang Seh Liang, de militaire opperbe velhebber in Mandsjoerije, beweert in staat te zijn, de grens te verdedigen, doch de re geering te Nanking heeft het voornemen, di plomatieke stappen te doen. Men veronderstelt dat de Sovjet zal over gaan tot consolidatie van de vereenigde re publiek van Buiten-Mongolië als een Rus sische staat en het deel van Binnen-Mongo- lië, dat aan China behoort, zal bezet houden totdat China genoegdoening zal hebben ver schaft. Indien de zaken verder gaan dan dit, acht men het niet uitgesloten, dat Japan uis- schenbeide zal komen. Inmiddels meldt de „Izwestija", het officieel orgaan der Sovjets, dat de Chineesche autoriteiten de Sovjet- scholen in de stationsplaatsen van den Chi neeschen Oosterspoorweg hebben doorzocht en dat de directeur der scholen en eenige onderwijzers zijn gearresteerd. Officieel commentaar op dit hoogst be langrijke bericht, dat van grooten invloed kan zijn op de toekomstige ontwikkeling van zaken in het Oosten hebben wij nog niet ont vangen. De Daily Tel. heeft vernomen uit Peking, dat tegelijk met den inval der Russen in Mongolië de Chineesche consulaten in Rus land door gewapende troepen werden om singeld. De Chineesche opperbevelhebber In Mandsjoerije, de zoon van wijlen Tsjang Tso Lin, verklaart dat hij 300.000 man goed uit geruste troepen onder zijn commando heeft, met inbegrip van veldkanonnen en houwit sers en voor twaalf maanden ammunitie in voorraad heeft. De Chineesche troepen hebben bevel ge kregen zich gereed te houden voor mobili satie. Moekden heeft in Duitschland zestig vliegmachines besteld. De Wit-Russen hopen op oorlog, daar zij daarbij een kans krijgen voor een contra-re volutie. Doch zoover is het natuurlijk nog niet. Blijkens telegrammen uit Sjanghai en Peking hecht men daar weinig geloof aan de berichten omtrent een Russischen inval In Mongolië of Mandsjoerije. In Chineesche kringen te Peking heeft men dienaangaande geen enkele inlichting ontvangen cn even min heeft eenig officieel of niet-officieel be richt Tokio bereikt. Met spanning mag men nadere berich ten over deze mysterieuze zaak tegemoet zien. Het ontbreken van iedere offfcieele be vestiging doet het vermoeden gerechtvaar digd zijn, dat het alarm valsch was. Overi gens doet dit weinig ter zake; door deze ge ruchten is plotseling weer eens duidelijk ge releveerd aan welke gevaren Oost-Europa is blootgesteld. P. A. De laatste verkiezingsuitslag LONDEN, 14 Juni (V.D.) Gisteren heeft te Rugby de laatste verkiezing voor het nieuwe Engelsche parlement plaats gehad. Deze verkiezing kon eerst thans plaats vin den omdat de Labour-candidaat was overle den. Het nieuwe parlement is thans als volgt sa mengesteld: Labourparty 289 zetels (winst 120, ver lies 3). Conservatieven: 260 zetels (winst 3, verlies 142). Liberalen. 58 zetels (winst 31, verlies 17). Onafhankelijke Arbeiders Partij: 8 zetels (winst 3, verlies 2.) De arbeid in internationaal licht. De Arbeidersconferentie heeft een resolu tie van den Belgischen en Duitschen arbea- dersgedelegeerde aangenomen waarbij den Beheersraad van het I. A. B. wordt verzocht de wenschelijkheid te onderzoeken van de behandeling van den wekelijkschen rustdag in de glasblazerijen door een van de eerstvol gende arbeidsconferenties aldus het Hbld. Eveneens werd aangenomen een resolutie vf.n den Hongaarschen regeeringsgedelegeer- de, waarbij de Beheersraad wordt uitgenoo- digd te onderzoeken of het wenschelijk is op een der eerstvolgende conferenties 't vraag stuk van de ouderdomsverzekering, de inva liditeitsverzekering en de verzekering inge val van overlijden, te bestudeeren. De algemeene discussies van de Int. Ar- beidsconferentie zijn geëindigd met een slot rede van Thomas. De verkiezingen in Zuid-Afrika. Gisteren gaven wij reeds de belangrijkste bijzonderheden over de Zuid-Afikaansche verkiezingen. Thans kan gemeld worden dat de Zuid-Afrikaansche Partij (Smuts) 59 zetels heeft, Nationalisten (Hertzog) 69, Ar beiders 8 (Creswellisten 5). Er moeten nog zeven uitslagen binnenkomen. Het staat vast dat Hertzog een meerderheid zal hebben boven de andere partijen. Ook Smuts is herkozen. Een zuiver nationalistisch kabinet? KAAPSTAD. 14 Juni (Reuter). „Die Burger" berekent de volstrekte meerderheid van generaal Hertzog's partij op tien zetels. De „Cape Times" verwacht een volstrekte nationalistische meerderheid op acht. De vraag, die thans de gemoederen bezig houdt, is, of Hertzog een zuiver nationalistische regeering zal vormen, dan wel zal samen werken met de vijf Creswellieten. Uit de nadere bijzonderheden in de En gelsche bladen blijkt, dat de plattelands districten van Transvaal de uitspraak van het kiezerscorps der kuststeden ten gunste van Smuts hebben teniet gedaan. Ook het platteland van de Kaapprovincie heeft ge neraal Smuts niet In die mate begunstigd als de Z. A. P. had verwacht, terwijl het Kaap- sche Schiereiland, met elf zetels alle candi- daten der Z. A. P. heeft herkozen. De Vrij staat. heeft zich stevig voor de Nationalisten verklaard, Natal voor de Z. A. P. Geen der beide groote partijen heeft haar verwachtingen beantwoord gezien. DE NIEUWE BEZEMS. De „Big five". MACDONALD, SNOWDEN, HENDERSON, CLYNES EN THOMAS. (Van onzne Londenschen correspondent). MacDonald, Snowden, Henedrson, Clynes en Thomas worden beschouwd als de „big five" van de ieuwe regeering. Zij allen (hebben een harden strijd gehad in hun jeugd. Hun schoolonderwijs ging niet ver der dan de Lagere Lchool en zij zijn thans illen over de r°stig jaar: MacDonali was de zoon van boerenarbeiders. Door zijn bij zondere verstandelijke gaven kon hij zelf den landarbeid vaarwel zeggen en onderwijze, worden. Londen riep hem al vroeg en hij maakte er menige bittere ervaring door. Hij sloot er zich aan bij de Fabian Society, ccn verbond va ..óellectuec" - Socialisten, waartoe o.a. ook Bernard Shaw en Sydney Webb behooren. Hij hielp er verder aan de stichting van d-. Onafhankelijke Arbeiders partij. De strijd om het bestaan werd hem gemakkelijk toen hij naam kreeg als journa list en publicist. Zijn beste journalistieke werk kwam vc _it een reis naar Dritsch Indië. Zijn uitspraak dat Simla 10.000 voet boven den :cpie: 1 was en 10.000 riijl ■boven de hoofd het volk, is gevleugeld geworden. Uit zijn Indische reis kwamen de publicatie „Het Ontwaken van Indië" en „De Regeering van Indië" voort. Dit werk vc chafte hem een lidmaatschap van de Koninklijke Cor :ie voor Indische Open bare Diensten van 1912 tot 1914. En zijn ervaringen daar en zijn studie van Indische vraagstukken moeten hem nu voortreffelijk te pas komen, immers in een tijd die van den Britsch-Indischen bestuursvorm een der moeilijkste en delicaatste problemen van het Britsche Rijk maakt. Men herinnert zich dat MacDonald gedurende den oorlog zeer onpopulair was om zijn vurig pacifisme Hij is een groot kunstliefhebber. Bij velen is de verwachting van MacDonald's optreden als Premier hoog gespannen. Men kent hem zeer ongewone gaven van verstand en ge moed toe. Er is iets apostolisch in zijn ver schijning en in zijn stem, die zeer welluidend Philip Snowden leed, evenals zijn chef, gedurende den oorlog om zijn pacifistische opvattingen. Hij werd in Keighley,, Yorkshire geboren en trad op jeugdigen leeftijd in den burgerlijken dienst. Een ongeluk maakte hem bedlegerig en in dien tijd werd hij be keerd tot het Socialisme. Hij werd lid van de Onafhankelijke Arbeiderspartij en be oefende druk de journalistiek in dienst van de maatschappelijke denkbeelden die hij aanhing. Snowden moet als een der gema- tigste mannen in een toch al gematigd mi nisterie worden beschouwd. Hij is, naar men weet, een financieel deskundige met voor een socialist zeer behoudende ideeën, zoo zeer dat hij toen hij vijf jaar geleden de landsschatkist beneerde lof oogstte voor zijn beleid bij die hyperkritische mannen, de bankiers en handelaars van de City van Londen. In debat is hij gewoonlijk vinnig en scherp, hetgeen hem gepaard als het gaat met groote kennis van zaken een geducht politiek tegenstander maakt. Henderson, bij zijn medestanders bekend als „Oom Arthur" werd te Glasgow geboren en is, in tegenstelling met de eerste twee hier beschreven figuren, van huis uit een vakbondleider. Hij begon zijn eigen bestaan als arbeider in een metaalfabriek te New castle. Nu is hij reeds 18 jaar secretaris van de Britsche Arbeiderspartij. Hij maakte indertijd deel uit van het oorlogskabinet. De kleine Clynes, in het industrieele centrum Oldham geboren, is eveneens een veteraan- vakbondleider. Hij begon aan het weef- gestoelte en werd op 37-jarigen leeftijd lid van het Parlement. Onmiddellijk na den oorlog trad hij met erkend succes op als voedselcontroleur. Het lid van de „Groote Vijf", dat het hoogst uit de nederigheid moest opklimmen, is de populaire „Jimmie" Thomas. Negen jaar oud begon hij als boodschappenjongen zijn brood te verdienen. Later trad hij als poetser in dienst der spoorwegen, waar hij het tot machinist bracht. Deze merkwaardige persoonlijkheid is waard in een dik boek te worden beschre ven. Hij is het eenige lid van het ministerie die nimmer de „h's" uitspreekt aan het be gin van een woord; dit is een bewijs van gebrek aan schoolopvoeding. Thomas zelf is een even sterk bewijs van de stelling dat karakter meer waard is dan verstand of geboorte, hoewel er aan zijn verstand niet veel ontbreekt. Thomas is altijd een graag geziene gast geweest in de kringen der aanzienlijken en zijn mede arbeiders hebben hem er nog al eens een verwijt van gemaakt dat hij avondkleeren. lakschoenen en hooge hoeden heeft, die hem het typisch uiterlijk van een bon viveur geven. Thomas heeft een boek geschreven Het heet „When Labour Rules". Het bevat zijn ideaal maatschappelijk regeerxngspro- i gram, omvattend ver doorgezette nationa lisatie van bedrijven eneen nationale opera. MacDonald's eerste activiteit herinnert sterk aan het optreden der „nieuwe bezems' Hij gebruikte de radio-omroep-organisatie onmiddellijk na de ontvangst van de zegels van zijn ambt voor een dankbetuiging mei boodschap aan de natie. Dit is nimmer te voren in de Engelsche politieke geschie denis gedaan. En het is zeker dat deze radio boodschap van MacDonald straks in het Parlement ter sprake zal komen en door de politieke tegenstanders van den Premier zal worden veroordeeld als partij-progaganda waarvoor de radio-omroep niet mag worden gebruikt. Wij kunnen in het midden laten of hier van propaganda sprake is. De re geering zal waarschijnlijk verklaren dat zij eenvoudig een officieele mededeeling aan de natie wenschte te doen en aldus een pre cedent wilde scheppen, niet ongelijk aan wa't een nieuw optredende President van de Vereenigde Staten doet. Een andere nieuwe bezemveeg is het aan MacDonald toegeschreven voornemen Pre sident Hoover te gaan bezoeken. Een Britsch Premier heeft, in tegenstelling met een President van de Vereenigde Staten, genoeg bewegingsvrijheid zich naar het buitenland te begeven. In dit geval kan men dus niet zeggen dat MacDonald een precedent wi'. scheppen, waarvan de wenschelijkheid, als in het geval van de radio-boodschap, twijfel wordt getrokken. De Times heeft dan ook al verklaard dat „MacDonald de lang gekoesterde hoop van Baldwin om een persoonlijk bezoek aan den President van de Vereenigde Staten te bren gen, heeft overgenomen". MacDonald schijnt dus een feit te gaan maken van wat bij Baldwin lang een pieuze wensch is ge weest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. vallen en bezeeren zich dikwijls en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, tube 80ct. PUROL DE STAKERS UIT HET HOUTBEDRIJF TE ZAANDAM. Het Volk meldt, dat de volgende brief door den Bond van werkgevers in het hout bedrijf gezonden is aan a lie industrieelen in de Zaanstreek en Amsterdam: HAARLEM, 12 Juni 1929. Aan 'e Heeren fabrikanten, wier bedrijven- geve-tigi zijn in de Zaanstreek en in Amsterdam. In va-volg op ons schrijven d.d. 10 April hebben wij de eer U hierbij te doen toe komen een opgave van de stakers in het houtbedrijf te Zaandam. De lijst is, zooais ge ziet, alphabetisch samengesteld, echter vestigen wij nog uw aandacht op de aan vulling onderaan. Wij twijfelen niet of gij zult met ons verzc ten deze rekening illen houden. Mocht intusschen blijken, dat door bij zondere omstandigheden, reeds stakers in uwen dienst zijn aangenomen, dan zult ge ons zeer verplichten, indien gij dezen ont slag wilt aanzeggen. Het Volk merkt op: Stellen wij tegenover het eenheidsfront der kapitalisten het eenheidsfront der strij dende arbeiders. Waarom een dictatuur onmogelijk is. DE ECONOMISCHE TOEKOMST VAN DUITSCHLAND. Door Dr. KARL SEVERING. Duitsch minister van binncnlandschc zaken. KON. HOLL. LLYOD. Delfland (uitreis) 13 Juni te Montevideo. Gaasterland (uitreis) 12 Juni van Parana- gua. Soemba (uitreis) 13 Juni van Sabang. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Ariadne 13 Juni van Lissabon naar Oporto. Berenice 14 Juni van Hamburg te Amster dam. Erato Amsterdam-Kopenhagen passeerde 14 Juni Holtenau. Hebe 13 Juni van Hueva naar Amsterdam. Helder 12 Juni van Guantanams naar Ca- silda. Jason 13 Juni van Candia naar Calamata. Mars 13 Juni van Amsterdam te Rotterd. Minerva 13 Juna van Curasao naar New- York. Neptunus 14 Juni van Amsterdam te Rot terdam. Nickerie 13 Juni van Madeira naar Para maribo. Tellus 13 Juni van P. Empedocle naar Oran Triton 12 Juni van P. au Prince naar Cap Haïtien. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. Randfontein (uitreis) 13 Juni van Mozam bique. IJstroom (uitreis) 13 Juni te Delagoabaai. Meliskerk (thuisreis) 12 Juni van P. Eliza beth. Springfontein 13 Juni van Rotterdam naar Antwerpen. HOLLANDAIMERIKA-LIJN. Binnendijk 13 Juni van Baltimore te Norfolk. Nieuw-Amsterdam, Roter-New-York, 12 Juni van Halifax. Volendam New-YorkRott. 16 Juni nam. te Plymouth verw. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. Alderamin (uitreis) 13 Juni Gibraltar gep. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN. Andijk 13 Juni van Hamburg te Antwer pen. Ridderkerk (uitreis) 13 Juni te Bombay. Sommelsdijk (uitreis) 13 Juni van Co lombo. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN. Alchaba (thuisreis) 14 Juni van Bowen. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. Alkaid (uitreis) 12 Juni te Teneriffe. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar 13 Juni van Rotterdam te Hamburg. Merauke (uitreis) 14 Juni Gibraltar gepas seerd. Patria (thuisreis) 14 Jan. nam. 9 9 uur te Marseille verwacht. Soekami 13 Juni van Hamburg te Bremen. Tosari (uitreis) 14 Juni te Sabang. R OTTERDAM—ZUID -AMERI KA - LIJN. Alwaki 14 Juni van Rotterdam te Hamburg. Severing. Dictaturen en an dere politieke ex perimenten van naburige landen hebben niet den minsten invloed op Duitschland. Noch de proefneming van Bolsjewistisch Rus land noch de dic taturen van Italië, Spanje en Joego slavië hebben Iets aanlokkelijks voor den Duitschen geest. De veiligste ondersteuning voor democratische in- stelingen is het hooge peil der volksontwikkeling en Duitschland heeft niet alleen leerplicht maar ook meer hoogstaande arbeidersorganisaties die zich ook met veel succes op de volks ontwikkeling toeleggen, afgescheiden van het schoolonderwijs, met de hulp van wijdver takte en zeer goed werkende instellingen. Het aantal analphabeten is in Duitschland zeer gering, misschien geringer dan in de meeste andere landen van het vasteland en hoe hoog er de algemeene standaard van ontwikkeling in een land is, des te veiliger kan de democratie er haar intrede doen. Alleen daar waar het peil der volksontwik keling zeer laag is kan een dictatuur worden ingesteld en voor een lang tijdsverloop ge handhaafd blijven. Wanneer de Duitsche werkman belemmerd werd in zijn vrijheid van gedachten-uiting zou dit van ongunstigen invloed zijn op de productiviteit van zijn arbeid. Indien de Duitsche arbeidersklasse onderdrukt werd zou zij niet in staat zijn een belangrijke rol in het productieproces te vervullen, zooals zij thans doet. Deze omstandigheid alleen maakt reeds een dictatuur in Duitschland onmoge lijk. Het instellen van een Duitsche dictatuur zou niet alleen het intellectueel maar ook het economisch verval van het land ten ge volge hebben. Bovendien ben ik in het algemeen gespro ken overtuigd dat de democratische idéé overwinnen zal in de wereld in weerwil van de hindernissen die op haar weg worden geplaatst door de bestaande dictaturen en zal slagen als de eenig mogelijke regeer- vorm. De jonge Republiek moet natuurlijk eerst worden opgevoed voor de democratie Het is gemakkelijk te klagen over den lang- zamen voortgang van deze wereldopvoeding en over de reactie die we zonder twijfel hier en daar zullen zien; maar voordat wij een oordeel uitspreken moeten wij in aanmerking nemen dat het geboorte-uur der democratie, tenminste in Centraal Europa, in een tijd van onuitsprekelijke ellende viel en dat, hoe betreurenswaardig het ook moge zijn, de ontwikkeling en de voortgang van de demo cratische idéé slechts gelijken tred kan houden met economisch herstel. Het is, althans wat Duitschland betreft, waar dat een vrij belangrijk deel der jeugd achteruitziet; dat het nog onder den Invloed is der zoogenaamde zwart-wit-roode ideo logie waarmede het zich niet gemakkelük kan losmaken. Maar het is ook waar, aan den anderen kant, dat hoe meer het in aan raking komt met het zaken- en het prac- tische leven, hoe breeder blik ook dat deel der jeugd krijgt. De Duitsche jeugd moet eerst leeren het. goede gebruik te maken va*» haar grootere vriiheid want zij is nog niet onvatbaar voor de „Kinderziekten". De nieuwe generatie van ambtenaren, be staande uit menschen die hun intrede In dö ambtenaarswereld deden in dc rustiger jaren van hun jeugd vormt nu reeds een sterk, betrouwbaar republikeinsch ambtenaren corps. In 't bijzonder de grootste Duitsche federale staat. Pruisen— maar niet alleen Pruisen bewees gedurende een pcriodo van vele jaren, dat hij de grootste waarde hecht aan de absolute betrouwbaarheid van zijn ambtenaren ten opzichte van de demo cratische en republikeinschc instellingen en in zijn ambtenarencorps geen openlijke of geheime vijanden ran de democratische en republikeinsche idéé duldt. Het is natuurlijk dat deze opvoeding van de publieke opinie goede resultaten heeft opgeleverd en in onze dagen aanvaardt de meerderheid der Duit sche staatsambtenaren niet alleen de repu bliek en de democratie als feiten maar maakt er ook propaganda voor- De groote arbeldsquaestie van de Ruhr, die de positie van de groote industrieën van West Duitschland en daardoor den ccono- mischen toestand van het geheele land in gevaar bracht, werd door arbitrage beslecht. Tenminste tot den tijd waarop het tegen woordig verdrag afloopt, in d?n herfst van 1930. zullen zich geen arbeidsgeschillen aan de Ruhr voordoen. Het verlies dat ontstond door de langdurige staking van het werk is natuurlijk groot, maar het grootste verlies leden niet de groote fabrikanten zelf. maar de arbeiders en eigenaars van kleine indus trieën zoowel als de financiën van verschil lende gemeenten. De verliezen van de groote industrieën waren ook aanzienlijk. Het is dikwijls beweerd dat de onvoldoende* regeling voor het beslechten van arbeids geschillen de voornaamste oorzaak van veel onaangenaamheid is; maar ik geloof dat de colleges van bemiddeling en arbitrage haar bestaansrecht bewezen hebben. Zonder de hulp van deze lichamen zou elke loonbewc- ging noodzakelijk vergezeld geweest zijn door stakingen en uitsluitingen van geweldig groote afmetingen. Er is geen reden voor een grondige wijziging van het systeem, of schoon het raadzaam zou kunnen zijn, ver andering te brengen in den vorm. Hoewel arbeidsgeschillen de welvaart vart een land ernstig kunnen benadeelen als zij lang duren, herhaaldelijk voorkomen en van grooten omvang zijn komt het bij het rege len van de economische toestanden van een land niet zoozeer hierop aan als op de al gemeene toestanden en de efficiency van de industrie vergeleken met die van andere landen. De verschillende landen verkeeren in een toestand van voortdurenden wedijver; nu eens is het eene dan het andere in het voordeel: maar de algemeene geschiktheid van een land om den concurrentiestrijd te voe ren hangt hoofdzakelijk af van den stand van zijn techniek, en het gemak, waarmede het kapitaal er crediet kan krijgen. Wat het crediet betreft is Duitschland zeer zeker in een minder gunstige conditie dan de Ver eenigde Staten maar aan den anderen kant wordt er beweerd dat in de Vereenigde Staten de looncn hooger en de arbeidstijden korter zijn dan in Duitschland. Eén ding is* zeker: dat Duitschland den scherpst en con-* currenticstrijd op de wereldmarkten te voe ren heeft. Het economisch herstel van alle Europeesche landen hangt natuurlijk voor een zeer groot deel af van de beslissing be treffende het herstel en andere internatio nale schulden en ik hoop vurig dat een gunstige uitslag van de Herstel-Conferentie niet alleen Duitschland zal helpen maar ook voor de andere volken volledig economisch herstel zal brengen. (Nadruk verboden). Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactif zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. ZWERVENDE DIEREN. Geachte Redactie, Als antwoord op het ingezonden stuk van den heer Ten Bokkel, als voorzitter der Ver- eeniging tegen het mishandelen van Dieren, zag ik gaarne het volgende geplaatst. Waarom is u van meening dat de heer Zijlstra geen dierenvriend is? Omdat ge noemde heer dat katje aan ons mede gaf? Ik geloof toch wel dat wij ons den naam van dierenvrienden van 1912 af hebben waardig gemaakt. Toen de vereeniging in 1924 met een andere Kennel heeft gewerkt, heeft ze zeer zeker ondervonden wat dieren vrienden waren. Anders had uw vereeniging ditzelfde jaar niet verzocht of wij de zorg der zwervers weer op ons wilden nemenieest u dan uw open brief eens na, die door u aan al uw leden in 1926 werd verzonden. Dit is zeker geen aanbeveling voor de richting, die u nu inslaat. Dankbaar zijn wij altijd geweest voor den gedeeltelijken geldelijken steun, dien wij van uw vereeniging ontvingen. Doch verder werd alles aan ons overgelaten. U, mijnheer de voorzitter, ken ik niet. Nooit heeft u zich de moeite getroost, om eens te komen zien, waar de zwervende dieren werden ondergebracht. Dat geeft niet veel blijk van meeleven met de dieren. U schrijft over de zorg voor de zwervers. Wie heeft de meeste zorg op zich genomen? Voor een zwervend dier kregen wij van uw vereeniging vier dagen kostgeld, 20 cent voor een kat, 30 cent voor een hond per dag, ter wijl ons per contract te verplichting werd opgelegde de dieren zes dagen in de Kennc-l te houden. Overreden en gewonde dieren zijn altijd kosteloos door ons weggehaald. Hier voor hebben wij nooit gelden ontvangen van uw vereeniging. In 1928 werden door ons 721 zwervers op genomen; wij ontvingen hiervoor f 495. Waarom maakt uw bestuur uw gegronde reden niet openbaar, dat zoogenaamd aan leiding gaf om ontijdig met ons te breken? Wij wisten reeds van uw vorigen secretaris, den heer Sickesz, dat u al lang voornemens was, een reden te zoeken om van ons af komen. Was het niet eerlijker geweest, ons gewoon op te zeggen, dan nu te trachten onzen goeden naam aan te randen? Dit ver wacht men niet van dierenvrienden, die ook zeker menschen moeten zijn. Nu u de gegronde reden niet in uw sfukje bekend maakt, willen wij, om misverstand te voorkomen, dit even melden. In uw opzeggingsbrief, schrijft u een zeer ernstige klacht van de politie te hebben Bij onderzoek bij 't hoofd der politic bleek ons, dat hiervan niets bekend was. U schreef na der. dato 31 Mei, het weigeren om een kat te halen uit de Tulpenstraat op Zondag 5 Mei. Dit is niet door mij geweigerd. Het ge val heeft zich als volgt voorgedaan. Zondag middag half twee werd de Kennel opgebeld door een politie-ambtenaar, die zei. dat cr melding was gemaakt van een kat, die twee dagen 'usschen een muur zat. Zelf was ik uit de stad. Mijn vrouw zet dat er dadelijk werk van gemaakt zou worden als ik terug was, om te trachten het dier te bevrijden. Dit was niet meer noodig daar een andere Kennel het dier reeds weggehaald had. En dit noemt men een grondige reden. Hoe waar is het spreekwoord: „als men een hond wil slaan, is er altijd een stok te vinden". Uw zienswijze over het snel cn pijnloos dooden van pas geboren diertjes deelen wij niet. Zie het jaarverslag van wijlen den heer Brondgeest in 1922, waarin de leden uwer vereeniging opmerkzaam worden gemaakt, om pasgeboren diertjes in lauw water weg te maken, aangezien zij het gas niet kunnen inademen, daar ze hier de kracht voor missen. U erkent, dat ze een uur in het gastoestel moeten liggen. Als u het eens gezien heeft zult u moeten erkennen, dat voor jonge diertjes niet de zachtste dood is. Uw meening dat een vol uur gas kostbaar is, deelen wij niet. Als een toestel goed geslo ten is. dus gashoudend), is het toch niet noo dig al dien tijd de kraan open te laten. Want voller dan vol kan het toestel toch niet. Het is hier ook weer zoo als altijd: de prac- tijk is anders dan de theorie. Dit hebben wij al die jaren wel ondervonden. Het is altUd ons streven geweest, zooveel mogelijk voor de dieren te doen, en dit zal altijd zoo blijven. Uit bovenstaande cijfers zal u nu wel dui delijk zijn, dat de zwerverszorg ons geen winst oplevert. Zou de vereeniging met een eigen asyl met nog geen f 10 per week haar kosten cn arbeid kunnen dekken? Is dit nu dc dank voor onzen jarenlangcn arbeid om tenslotte belasterd te worden? Het oordeel aan u, geachte lezers. Kunnen wij het helpen, dat uw plannen voor uw nieuw asyl mislukt zijn? Zeker zijn wij een sta-in-den-weg, doch dit is niet onze schuld. Toen het noodig was stichtte men het niet. Nu particulieren den weg gebaand hebben, voelt men voor een nieuwe stichting niet veel meer. U, geachte Redactie, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw Ed. dr. IJ. KLAASSEN. Kennel Fauna.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9