PaJt insecten doodt BUITENLANDSCH OVERZICHT DE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. WINST VOOR DE NATIONALISTEN, VERLIES VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. STADSNIEUWS HET LEVEN OP DEN BALKAN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 17 JUNI 1929 VIERDE BLAD Absolute meerderheid voor Hertzog. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Meldden wij Zaterdag reeds dat bij de ver kiezingen in Zuid-Afrika een meerderheid voor Herzorg's partij (de Nationalisten) ople verden, thans kan bericht worden dat die meerderheid absoluut is. Bij deze verkiezingen heeft de Arbeiders partij, in tegenstelling met den uitslag der „gewichtige Juni-gebeurtenis" in Engeland, de grootste verliezen geleden. Zaterdag te middernacht was de stand der partijen: Nationalisten 76, Zuid-Afrikaansche Par tij 61, Groep-Creswell 5, Groep Nationale Raad der Arbeiderspartij 3, Onafhankelij- ken 1. Malan, de nationalistische minister van binnenlandsche zaken, volksgezondheid en opvoeding uit het Vorige kabinet, is herko zen. Reuter meldt uit Pretoria dat het regee- ringsorgaan „Ons Vaderland" schrijft dat Hertzog etn duidelijk mandaat heeft ont vangen om voort te gaan met zijn wetgeven den arbeid inzake de inboorlingenquaestie, waarover de strijd juist begint, en hem niet te staken voor dat do afscheiding in alle op zichten is verkregen. In den vorigen Volksraad die in totaal 135 leden telde, hebben de Nationalisten 63 ze tels, de Zuid-Afrikaansche partij bezette 54 zetels, de arbeiderspartij 17, terwijl de Volks raad een onafhankelijke telde. Generaal Hertzog had met zijn partij dus niet de meer derheid en alleen door de samenwerking met de arbeiderspartij onder Creswell kon hij een regeering vormen. Thans echter nu de Volksraad is uitge breid en 148 leden zal tellen is de positie van de Nationale partij belangrijk gewij zigd. De positie van de Nationalisten in het mi nisterie is bijzonder versterkt zij zijn niet meer van de arbeidersfractie afhankelijk ge lijk dat in den vorigen Volksraad het geval was en zullen het vermoedelijk zoo noodig zelfs zonder haar kunnen doen. Dawes en MacDonald. Generaal Dawes, de nieuwe gezant der Ver. Staten, heeft zich Zaterdagmorgen, vergezeld van minister Henderson, naar Windsor be geven. Aan het station aldaar stond een ko ninklijk rijtuig gereed om hem naar het kasteel te brengen. Dawes werd door den koning ontvangen en overhandigde hem zijn geloofsbrieven, waarna de gezant zich nog eenigen tijd met den vorst onderhield. Drie kwartier later keerde hij weer naar Londen terug. Alle voorbereidingen waren getroffen voor het onderhoud, dat Dawes Zondag met den premier Mac Donald zou hebben. Zooals be kend. vond dit plaats op het landgoed van sir Alexander Grant, een vriend van Mac Donald, welk landgoed zich nabij Forres in Schotland bevindt. De staatslieden zouden te zamen de lunch gebruiken en men ver wachtte, dat zij gedurende ongeveer drie uur besprekingen zouden voeren. Nader wordt omtrent dit onderhoud aan de Tel. gemeld: Het was vroeg in den morgen, toen Mac Donald zich naar de kerk begaf om de gods dienstoefening bij te wonen, waarna hij naar het station ging om zijn gast te ver welkomen. De beide staatslieden begroetten elkaar zeer hartelijk. Journalisten en foto grafen zwermden om het tweetal heen, dat zich naar Logie House begaf, om met een aantal secretarissen en intieme kennissen de lunch te gebruiken. Na de lunch werd gedurende een uur tus schen de beide mannen gesproken over het moeilijkste probleem, waarvoor de wereld zich geplaatst ziet en waarvan zooals Mac Donald later yeide, de vrede van de wereld afhangt: de ontwapening ter zee. In de voorkamer, met den rug naar het schen gezant zien zitten, terwijl MacDonald aan een tafel zat te schrijven. Na de bespre king begaven beiden zich naar buiten er. voor de poort van het huis las Mac Donald de volgende verklaring voor: „Wij hebben een onderhoud gehad over den huidgen stand van de kwestie der ontwape ning ter zee tusschen de Vereenigde Staten en Engeland. Ons gesprek was informeel, van algemeenen aard en zeer bevredigend. Dawes stelde voor, het onderwerp aan te roeren op het Pilgrims-diner a.s. Dinsdag; ik zelf zal er over spreken te Lossiemouth op hetzelfde tijstip. Dat is bedoeld als een begin van de onderhandelingen. Wij wenschen beiden, dat het duidelijk zij, dat van andere vlootmach- ten verwacht wordt, dat zij aan deze onder handelingen zullen medewerken. Van het slagen daarvan hangt de vrede van de geheele wereld af". MacDonald en Dawes keerden vervolgens in den tuin terug, waar bij voor de talrijke fotografen poseerden. Dawes werd gevraagd een boompje te planten als herinnering aan het onderhoud, aan welk verzoek hij vol deed, terwijl de Engelsche premier erin toe stemde hem behulpzaam te zijn. „Ik hoop, dat dit boompje goed zal groeien", zeide hij. De internationale Herstelbank. Naar uit New-York wordt gemeld, ver wacht men, dat de kwestie van de deelne ming van Amerika aan de internationale herstelbank, welke deelneming volgens het Amerikaansche departement van Buiten- landsche Zaken noch officieus noch officieel mag zijn, reeds in de komende week zal wor den opgelost. De groote banken die bij het herstelpro bleem geïnteresseerd zijn, zullen waarschijn lijk een nieuw consortium oprichten, wellicht in den vorm van een bank, dat het Ameri kaansche aandeel zal overnemen en den Amerikaanschen vertegenwoordiger in de herstelbank benoemen. Het wordt als van zelfsprekend beschouwd, dat Morgan in dit consortium de leidende rol zal spelen. Commentaar op Lloyd George's rede. venster gekeerd, kon men den Amerikaan- De rede van Lloyd George waarin hij de arbeiderspartij waarschuwde dat haar regee ring geen socialistische wetgevende maat regelen moest gaan voorstellen, daar haar dagen anders geteld zouden zijn, heeft veel commentaar m de Engelsche pers uitgelokt. De Daily Herald, het orgaan van de ar beiderspartij verklaart dat Lloyd George's dreigement de arbeidersregeering koud laat en zij maar liever wil hopen dat de liberale leden in het parlement Lloyd George's richt- ssnoer niet zullen volgen. Zij waarschuwt op haar beurt Lloyd George dat zijn liberale partij bij een verkiezing die op de uitvoering van zijn dreigement zou volgen, bijkans ver nietigd zal worden. De liberale Daily News en Daily Chmroni- cle onderschrijven enkel Lloyd George's uit latingen. De laatste legt daarbij nadruk op den liberalen eisch nopens hervorming van het kiesstelsel. De conservatieve Morning Post staat voor namelijk stil bij Lloyd George's eischen op wetgevend gebied, waaronder die van een ontwapening „van de soort die Amerika wenscht". Zij waarschuwt Lloyd George dat zijn gepoch dat hij de arbeidersregeering ten val kan brengen ijdel zou kunnen blijken, wanneer de conservatieven de arbeiderspartij steunen bij een vaderlandlievend verzet te gen een beleid dat de Engelsche kust tegen invallen onbeschermd zou laten. De conservatieve Daily Telegraph legt de rede uit als een aanbod van de liberalen om de arbeidersregeering te steunen, in ruil voor een hervorming van het kiesstelsel. VOORLOOPIG GEEN STEUN MEER AAN WERKLOOZEN. DE TOELICHTING OP HET VOORSTEL VAN B. EN W. B. en W. schrijven aan den raad: Tengevolge van de verbeterde economische omstandigheden is het aantal werkloozen ge durende den laatsten tijd in deze gemeente aanmerkelijk verminderd. In de week van 27 Mei1 Juni j.l. waren bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs als werk zoekenden ingeschreven 384 mannelijke per sonen, waaronder 282 werkloozen. Het aantal mannelijke ingeschrevenen bij de Arbeidsbeurs is van 1 April j.l. tot heden snel gedaald, hetgeen moge blijken uit de volgende cijfers: week van 16 April 951, van 813 April 851, van 1520 April 755, van 2227 April 639, van 29 April4 Mei 563, van 6—11 Mei 546, van 13—18 Mei 533, van 20—25 Mei 444, van 27 Mei1 Juni 384. Een vergelijking met de cijfers van het aan tal mannelijke ingeschrevenen in de corres- pondeerende weken der maand Mei geduren de de laatste drie jaar. doet deze verminde ring nog sterker uitkomen. 1927 1928 1929 le week 768 726 563 2e 780 709 546 3e 791 765 533 4e 803 774 444 5e 790 785 384 In verband daarmede is ook in het aantal der uitgetrokkenen, gesteund vanwege den Dienst der Werkloosheidsbestrijding, en in de daarvoor uitbetaalde bedragen, een belangrij ke daling te constateeren. Eene vergelijkende opgave van het aantal gesteunden en de uit gegeven bedragen over de laatste drie jaren moge dit verduidelijken: le week van Mei 2e week van Mei 3e week van Mei 4e week van Mei 5e week van Mei 1927 1928 1929 66 63 25 65 61 22 62 69 25 68 58 20 70 61 11 Bedrag van den steun 1927 1928 1929 625.5114 641.68 279.71 680.59)4 654.21 248.64 717.32 673.67 280.70 770.33 528.34 219.80 810.0914 6M.12 142.96 De elf personen, die in de week van 27 Mei1 Juni j.l. werden gesteund met een totaal-bedrag van f 142.96 kunnen naar hun beroep als volgt worden ingedeeld: 1 zandvor- mer, 1 boekbinder, 2 drukkers, 3 transport arbeiders, 1 fabrieksarbeider, 1 sigarenma ker. 2 bakkers. Ook de cijfers van het aantal gesteunde valide werkloozen vanwege het Burgerlijk Armbestuur vertoonen over de laatste drie jaren eveneens groote vermindering. 1927 1928 1929 le week van Mei 510 371 237 2e week van Mei 519 387 234 3e week van Mei 526 362 217 4e week van Mei 503 366 187 5e week van Mei 492 364 164 Uit een en ander moge blijken, dat de bij zondere omstandigheden, die indertijd tot in stelling der steunverleening als hooger ge noemd aanleiding gaven, moeten geacht wor den op het oogenblik niet aanwezig te zijn. Wij vinden daarin aanleiding, na gepleegd overleg met de Commissie voor de Werkloos heidsbestrijding den raad voor te stellen de steunverleening vanwege den Dienst der Werkloosheidsbestrijding voorloopig te schor sen en wel met ingang van 24 Juni a.s., te meer daar verwacht kan worden, dat het aantal gesteunden voorloopig zeer gering zal zijn, omdat met ingang van 1 Juli a.s. ver schillende werkloozenkassen hun tweede half_ jaarlijksche uitkeering weder aanvangen. MANNENDRACHT. (In Engeland is een beweging gaande, die de mannenkleeding wil herzien door invoering van „Schiller-kragen" en korte broeken met bloote knieën.) Laat ik hier zeggen aan 't begin, Ik stem van harte ermee in, Dat mannendracht het oog niet streelen, Noch practisch zich verheffen kan, En ik neem aan dat menig man, Die meening grif met mij zal deelen; De nuchter rechte pantalon, Die eindigt zooals zij begon, Heeft geen bekoring in mijn oog en; En onze jas en hoed en vest. Die kunnen waarlijk op hun best. Toch niet op ware schoonheid bogen; De witte schutting om den nek, Schoon algemeen, is niet in trek, Maar mannen durven het niet wagen, Om zonac-r dat van huis te gaan, Nietwaar, het zou gewoon nier staan, Ze moeten wel een halsband dragen; Nu is er een beweging die De korte broek en bloote knie, Als mannendracht wil propageeren, Die, waar de stijve halsband klemt, Een open kraag wil aan het hemd, En het idee kan men waardeeren; Maar hals en been, bedenk dat wel, Zijn zelden van een fraai model, Bij mannen, en vandaar de strekking, Van broek en boord, die wel niet mooi, Te noemen zijn van stijl en tooi. Maar noodig blijven als bedekking. P. GASUS. HET KURHAUS TE ZANDVOORT GEOPEND. CONCERT KAPEL OBERBAYERN. Zaterdagavond zijn zooals gewoonlijk ter gelegenheid van de opening van het badsei zoen ook de deuren van het bekende Kur- haus te Zandvoort weer opengezet en alsof het publiek er op gewacht had de prachtig gedecoreerde groote zaal liep met een tjokvol. Voor den eigenaar den heer Josef Probst moet dit wel een schoone be lofte voor hei seizoen zijn geweest. Vanwaar die overweldigend groote belang stelling? Weliswaar was het badseizoen officieel ge opend maar daarmee is toch de eigenlijke va- cantietijd (Juli en Augustus) immers nog niet aangebroken! Was het dan de blijdschap, dat het, hoe wel nogal winderig, nog onverwacht droog weer geworden was, die de menschen in drommen naar Zandvoort gelokt had, of was het weer de altijd groote aantrekkingskracht van het vuurwerk, dat 's avonds tien uur zou worden afgestoken? Zeker, dit alles zal er wel toe hebben bijge dragen, maar wij meenen de groote belang stelling in hoofdzaak te mogen toeschrijven aan het feit, dat de wijd en zijd vermaarde Oberbayern Kapel, die het vorig jaar een be zoek aan de Rotterdamsche Nenijto zoo aan trekkelijk maakte, hier voor dit seizoen haar intrek genomen heeft. Want welke Haarlem- mer-en-omstrekenaar heeft niet de Nenijto bezocht en dus die leutige, maar toch hoogst muzikale Belersche kapel niet gehoord? Het was dan ook, zobals te verwachten was, Zaterdagavond bijzonder gezellig in het Kurhaus. Alles werkte daartoe mede; de be zoekers waren in een prettige stemming; de zaal zag er met haar rijk en modern ge schilderd plafond en haar schitterende kunstverlichting (ontelbare electrische lampjes in kappen van lange blauw-witte linten) feeëriek uit. En dan was daar die heerlijke, meeslee- pende muziek van den vroolijken Max Zeli- ner met zijn niet minder opgeruimde musici, die het geheele podium vulden. Die heeren, gekleed in een schilderachtig costuum met sierlijk wit-gepluimd hoofddek sel, hadden niet alleen wegens hun stevigen lichaamsbouw (tjonge, wat zagen die kaerels er welvarend uit!) veel ruimte noodig! Ze konden tijdens hun spel niet lang op hun stoel blijven zitten. Onverwacht maakten zij, op het voorbeeld van hun dirigent, eenige rhythmische danspassen; of zij wierpen hun hoeden een heel eind in de hoogte om ze behendig op het hoofd op te vangen. Ook gebeurde het vaak, dat zij hun blinkend in strument van hun mond verwijderden en eenige maten met 'n lachend gezicht jodelden. Het was allergenoeglijkst. Aanvankelijk zat het publiek de Hollan ders zijn dat buitengewone niet gewend er eenigszins verbaasd naar te kijken, maar weldra was het gewenschte contact toch ver kregen, vooral toen een potpourri met een groot aantal bekende melodieën, die het pu bliek altijd zoo gaarne wil, ten gehoore werd gebracht. Het duurde dan ook niet lang, of de bezoekers zongen uit volle borst mee het bekende oude versje „Vader, 'k wil gaan rei zen" en het populaire „Op de groote stille heide". Een verrassing was het, toen drie Beier- sche zangeressen, zoo mogelijk nog schilder achtiger gekleed, op het podium kwamen en met drie mannelijke landgenooten eenige lie deren afwisselend zongen en jodelden, waar bij de hoogste noot blijkbaar voor hen nog niet hoog genoeg was. Zij hadden een welver diend applaus in ontvangst te nemen. Te tien uur stroomde de zaal half leeg, want het vuurwerk zou worden ontstoken, Toen was het echter nog bijna klaarlichte dag, zoodat besloten werd het vuurfeest nog een half uurtje uit te stellen. En zelfs te half elf, toen de eerste vuurpijl sissend de hoogte in werd gejaagd en daar in een groot aantal kleurige ballen uiteenspatte, was het nog niet heelemaal donker. De duizenden toe schouwers op den boulevard, op het strand en in de duinen, genoten echter weer als van ouds, ook al was de wind feller en kou der geworden. Na afloop van het vuurwerk stroomde het Kurhaus weer geheel vol, zelfs zóó vol, dat er plaatsen te kort kwamen, zoodat velen zich maar met een staanplaats tevreden stelden. En maar immer draaiden de tourniquets in het rond om steeds meer menschen toe te laten. De meisjes, die voor de bediening zorgden, hadden het dan ook den ganschen avond druk. Evenals op de Nenijto liepen ook hier smaakvol uitgedoste meiskes met allerlei versnaperingen tusschen de tafeltjes rond, zooals zoute krakelingen, in bosjes aan een langen stok gebonden; welriekende ge braden worstjes met knappende broodjes; chocolade, sigaren en sigaretten. Al die din gen vonden gretig aftrek. Inderdaad, wanneer het ook in het verdere gedeelte van den zomer zoo huiselijk en ge zellig in het Kurhaus toegaat, zooals op de zen eersten Zaterdagavond, dan voorspellen we den heer Probst een voordeelig seizoen. (Reisbrieven van een Haarlemmer.) Een politiek Stadsbestuur. Een voetbalwedstrijd in een stadje in Joego-Slavië. Eigenaardige kleeding en gewoonten der bevolking. Een kip of speen, varkentje als gezelschap. Het militarisme. Gesla. gen favorieten. Wanneer je zit op den Balkan te midden van menschen, die spreken en schrijven in een taaltje, waarvan je althans in net be gin geen woord verstaat, dan valt ho; dikwijls moeilijk om eenigszins in het leven, zooals het hier toegaat, in te komen. Want wil Je hier het volk waarnemen, bespaar Je dan maar gerust de moeite om dat op straat te probeeren, want gelukken zal dit toch niet. De reden? Wel eenvoudig: er zijn maar wei nig menschen op straat. Lezers, gij die Haarlem's asfalt beschouwt als iets gewoons en die opspeelt, als in de een of andere straat een paar steenen aan een chronische verzakking lijden, of de tramrails zich boven het niveau verheft, gij kunt u geen denkbeeld vormen van de stra ten in een Joego-Slavisch stadje. In het plaatsje, waar ik mijn tenten heb opgesla gen, een stadje van ongeveer 15.000 Inwoners bestaan de straten (voorzoover men deze moddermassa's nog zoo kan noemen!) uit twee rijen huizen, waartusschen men den toestand heeft gelaten, zooals het geweest moet zijn in den tijd van eenige honderden Jaren voor onze jaartelling. Misschien een daad van pieteit tegenover de oudheid, maar gemakkelijk en hygiënisch is het allerminst. Doch de stadsbestuurders hier zijn poli tiek. Zij hebben blijkbaar gevoeld, dat deze toestand een allerminst gunstigen mdrus moest maken op vreemdelingen en gedach tig aan 't spreekwoord: ;,de eerste indruk is altijd de beste", heeft het stadsbestuur van het station af den weg over een afstand van ongeveer 200 meter geasfalteerd. Vernuftig gevonden, nietwaar! De vreem deling komt van den trein, nestelt zich ge makkelijk in een droschke, geniet eenige mi nuten van het werkelijk mooie landschap rondom de goed geasfalteerde straat cn brengt in gedachten al hulde aan het voort varende gemeentebestuur, dat zoo prima voor zijn openbare wegen zorgttot hij plotseling door elkander wordt geschud, zoo dat hij zich na 5 minuten voelt als een pas sagier op een mailboot, die in de Golf van Biscaje met de hevigste stormen te Kampen heeft Is het te verwonderen, dat er hier in de „hoofdstraat" geen drukke passage is? Fiet sen, motoren en auto's wagen zich hier niet: alleen de droschke weet zich nog een weg re banen. Want als dc hemel zijn sluizen heeft opengezet (en als dit gebeurt, dan worden we hier met een geweldige water massa gezegend) dan veranderen bijna alle straten in lieflijk kabbelende beekjes en daartegen moet zelfs dit vervoermiddel het afleggen. Soms worden er nog wel pogingen in het werk gesteld, maar 't resultaat is meestal dat midden in den vloed de droschke dienstweigeraar wordt, daar de wielen zich niet meer uit den modder kunnen loswerken. Heel begrijpelijk dus. dat er hier op straat niet veel vertier is. Wil men zien, hoe het gansche volk hier is, hoe het zich gedraagt hoe het op verscheidene gebeurtenissen rea geert, in een woord, wil men eenige Ahnung krijgen van het leven hier, dan moet de vreemdeling zich een plaatsje veroveren bij de êën of andere openbare gebeurtenis. Zbo trok ik dan ook op een feestdag naar 't stedelijke voetbalveld om er getuige te zijn van den kamp tusschen de plaatselijke favo rieten en een kampioensclub uit de omge ving. Vrees niet, lezer, dat ik hier een ver slag zal geven van de match. Ik had slechts een gelegenheid aangegrepen om het doen en laten van de bevolking van nabij gade te slaan. Terwijl het aanvangsuur van den wedstrijd op 5 uur was bepaald, was het veld om 4 uur toch reeds aan 3 kanten met een dichte schare toeschouwers omzoomd. De reden van dit vroeg komen is, dat de menschen hier volop gelegenheid hebben om met en over elkander te praten. Velen komen op het voet balveld om de garderobe van een ander te becritiseeren, of om dc nieuwste snufjes te zien. Maar dat verschijnsel vindt men ook in andere landen. Fooals ik reeds schreef, aan 3 kanten is het terrein bezet, de 4e kant bestaat uit een sloot en een schutting, met eenige reclames er op. Als wij wat nauwkeuriger kijken, valt het reeds onmiddelljk op, dat iedere kant zoo zijn eigen soort menschen heeft. No. 1 is de kant. der elite. Daar is een tribune, die plaats biedt aan 50 personen. Die bergt de men schen. die ook in een heel andere omgeving als deze Slavische een heel normalen in druk zouden maken. Ik bedoel hiermede hen, die, ofschoon de meesten toch geboren Ser- ven, Kroaten of Slovenen zijn, zoowel in kleeding als in hun doen cn laten volgens Westersche begrippen handelen. Hoe geheel anders is het daarentegen met de kijkers aan de overzijde gesteld. Hier heb ben zich namelijk de „inlanders" een plaatsje veroverd, menschen. waarvan velen zoo in lompen zijn gehuld, dat zij. bU een zich ver toonen in de Haarlemsehe straten, wel on middellijk zouden worden aangezien voor vagebonden. De mannen hebben op het hoofd dc roode fez. of een ander nationaal hoofd deksel. terwijl him costuum bestaat uit een broek, die met zooveel verschillende kleurtjes, lapjes en franjes is opgekalefaterd, dat Bu- ziau er naar zou snakken om er een copie van te mogen maken. Verder een buis, dat ook met allerlei harde kleuren ls geborduurd, terwijl b'J de meesten het begrip „schoenen" niet ih het woordenboek voorkomt. De vrouwen 'hebben nog iets bijzonders: Is het bij de Hollandsche dames gewoonte om met een tasch aan den arm of tompouce onder den arm te gaan wandelen, hier willen de \TOuwen daarvoor niet onder doen. alleen is het voorwerp iets anders, ik zag er velen met een kip In hun armen, terwijl een zelf een schreeuwend speenvarkentje poogde zoet te houden. Allicht zal de lezer nu vragen: Wat blijft er voor de derde zijde van het terrein over? Die is en dat vindt men hier vanzelf sprekend! gereserveerd voor het garni zoen. Want het miiitairlsme speelt hier een groote rol en wat ons bijzonder treft, is de buitengewone discipline. Troepsgewijze mar- cheeren zij van de kazerne naar het voetbal- terrein, troepsgewijze bekomen zij van r.un officier de plaatsbewijzen, en troepsgewijze trekken zij tenslotte het veld op. Pas, als de bevelvoerende officier geconstateerd heeft, dat allen zich op het voor hen gereserveerde gedeelte bevinden, klinkt het commando dat zij zich uit het gelid naar „langs het lijntje" kunnen begeven. Zoo langzamerhand is het dan 5 uur ge worden. Een Jazz Band. bestaande uit Piano, viool en slagwerk (op dc aanplakbiljetten aangekondigd als „een orkest") doet vergeef- sche moeiten om zijn muziek naar alle zijden van het terrein te zenden. Maar alleen aan de bezoekers van de voorste rijen der tribune ls het voorrecht beschoren van „Ich küsse Hire Hand, Madame" en „Wenn an Tivoli, rote Rosen bliihn", te genieten. De tribune is nu geheel bezet met de auto riteiten de directeuren van dc verschillende groote bedrijven, waaraan dit plaatsje zijn bestaan dankt, natuurlijk vergezeld van hun dames, verder officieren en andere hoogge- plaatsten van het garnizoen, die zich om het hardst beijveren om galant te zijn voor d© dames. Verder nog een advocaat, een notaris, den dokter en eenige andere uitverkorenen. Ook is er nog een eere-loge. Want de club, die uit een mengelmoes van amateurisme en verkapt professionlsme bestaat, moet nood wendig een eere-praeses hebben, die over veel geld te beschikken heeft en voor dit laatst© heeft de club graag een eerclogc over. Ook hierin een typisch verschijnsel. Vader is «ere president. dus de dochter regeert in dc eere- loge. Terwijl vader zich beijvert om met al lerlei bekenden een praatje te maken cn d© kansen der clubs tc bespreken, is de dochter met. lippenstift en poederdons bezig haar aanschijn zoo lieftallig mogelijk tc maken: want uit haar handen mogen na afloop do overwinnaars dc bokaal, door Pa geschon ken, in ontvangst nemen. Een niet te onder schatten eer, zoowel voor haar als voor de spelers! De favorieten verloren: de linksbuiten, do „kei" van dc club, de man, op wton schijn baar alle hoop gesteld was. faalde. Arme fa vorieten. maar in het bijzonder arme links buiten! Want als men hoorde, hoe of hier dc spelers werden uitgejouwd, uitgescholden en uitgejoeld en dat alles, omdat nu eenmaal de tegenpartij sterker was, dan krijgt men wer kelijk medelijden met hen: want niet alleen de staanplaatsen, maar ook de tribune, met eere-loge cn dochter incluis, betuigden hun deelneming en staken hun mLsnocgen niet onder stoelen of banken. Het slot was een 6—2 nederlaag. Terwijl de geslagen favorieten zich onder gejouw naar hun kleedkamers begaven, werd aan de winnaars, na een spceohje van den cere-praescs en een handdruk van de doch ter. het zilveren voorwerp uitgereikt, het geen het einde van dozen middag was. Lang zaam stroomde het veld leeg cn pas toen dc laatste toeschouwers waren verdwenen, klonk het commando van den officier en marcheer de ook das müitar weer kazcrncwaarts. v. L. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van deri Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 19 Juni 1929 des namiddags ten 1.30 ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Stopzetting steunverleening uitgetrok ken werkloozen. 3. Verzoekschrift Buurtvereeniging „De 170 woningen" met prae-advies Burgemeester en Wethouders. 4. Balans, enz. 1927 Woningbouwvereni ging „Spaarnoog". 5. Balans, enz. 1928 Woningbouwvereni ging „Tuinwijk Noord" 6. Rekening en verantwoording 1928 douchebadhuizen. 7. Rekening 1928 voormalige Corporatiën van neeringen, ambachten en bedrijven. 8. Verkoop van grond: a. Deckerstraat (J. L. ter Hall). b. Abeelstraat 'H. B. Robin). c. Zonnebloemtsraat (G. Hellenberg Jr.) d. Marnixstraat (D. Boer). 9. Machtiging Vereniging „Groen van Prinsterer" tot verkoop van grond. 10. Bouw wagenloods, schaftlokaal en kantoortje in Hertenkamp. 11. Verzoekschrift Kerkbestuur der paro chie van O. L. Vrouw v. d. Rozenkrans en v. d. H. Dominicus inzake aanleg van centrale verwarming in bijzondere school Linscho- tenstraat. 12. Bestrating Geweer.straat, enz. 13. Verzoekschrift N.V. tot expl. van on roerende goederen inzake bestrating dr. Leijdsslraat met prae-advies Burgemeester en Wethouders. 14. Benoeming: a. 2 leeraren H. S. A met 5-jarigen cur sus. b. 1 tijd. leeraar lich. oefening Gemeen telijk Lyceum. c. 2 definitieve- en 1 tijd. leerares(sen) Middelbare school voor Meisjes met 5-Jarigen cursus. d. 2 tijd. leeraren en 1 definitieve leeraar H.B.S. B met 5-j.c. ONTSLAG GEVRAAGD. De heer A. Wensing heeft wegens gezond heidsredenen met ingang van 1 Juli ontslag gevraagd als tijdelijk leeraar aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. ^00m* en verft» mooi, nummj ving en goedkoop Ged. Oude Gracht 11, Schoterweg 54 hoek Cronjéstr. Tel. 10875-10382

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13