RADIO BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAARTBERICHTEN Dit is waarfijkae origin eefe pepermunt RADIO-PROGRAMMA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 17 JUNI 1929 OVERVEEN VERGADERING S. D. A. P. Het raadslid G. Schnlz over de Kamerverkie zingen. Vrijdagavond sprak in café Ruimzicht te Overveen voor de afd. Bloemendaal-Sant- poort van dc S.D.A.P. de heer G. Schulz over de komende verkiezingen. Spr. wees er in zijn inleiding op, dat de S.D.A.P. niet in de eerste plaats iets te ver tellen heeft bij de verkiezingen. Haar doe) gaat veel verder: zij beoogt omvorming de.- gansche maatschappij en daarvoor is een strijd noodig, die dag in dag uit moet wor den gevoerd. Haar doel is de productiemid delen en den grond te brengen in het bezit der gemeenschap. In de Kamer kan men practische hervoimlngen nastreven, ziet met het breeder doel, dan strijdt men dage lijks. In verband met de vergadering van de Liberale Partij, die hier deze week is ge houden wijst de spr. er op, dat de spreker ▼an den Middenstand er op gewezen heeft, dat de middenstanders door de concurrentie de producten niet duurder kunnen maken. Spreker wijst dan op de winsten van den groothandel en fabrikanten als Philips, die zelf hun prijzen vaststellen, zoodat de 30 a 40 procent dividend, die Philips uitkeert door de verbruikers worden betaald. Door lampen uit Zwitserland te betrekken betaal de Amsterdam voor hetzelfde artikel f 1 min der. Ook de margarine-consumenten "betalen hun indirecte belasting aan de kapitalis ten. De S. D. A. P. gaat de heer Schulz voort tracht haar doel te bereiken in en buiten het parlement. Spr. wil het hebben over den strijd bin nen de grenzen van onze wetgeving, die de partij sterker moet maken om te ontkomen aan den invloed van het kapitalisme. Hiertoe zijn heel wat hervormingen noodig die spr. indeelt in 4 groepen. In dc eerste plaats sociale verzekering, als ziekte-, invalid ite lts-, werkeloosheids verzekering enz. Verschillende beslaan reeds, maar vragen dringend om herziening en uitbreiding. Staatspensioen neemt hierbij een eerste plaats in. De arbeiders voelen dit niet als een bedeeling. veel eer ais een loon, dat nooit is uitgekeerd. Geeft men bij het bestaande ouderdomspensioen als aanvulling staats pensioen, dan behoeft de arbeider den ouden dag niet te vreezen. De Christelijke-medearbeiders, zegt spr., moeten in hun hart voelen, dat wij gelijk hebben en duidelijk is, dat men ook in Christelijke kringen voor het Staatspensioen gaat gevoelen. Als tweede groep noemt spr. beschermen de maatregelen, als arbeidswetgeving, kin derarbeid, arbeid der gehuwde vrouw, nacht arbeid, 8-urendag, vrouwenarbeid. Formeel bestaat de 8-urendag, maar een groot deel der arbeiders valt er buiten b.v. het verplegend personeel en de winkelbedienden, Overwerlcvergunning wordt veel te vaak ge geven. Kinderen van 14—16 Jaar wil spr. be schermd zien tegen uitbuiten. De vrouw wil hij het werken niet beletten, maar hij wil ze (beschermen. De vrijheidsbond, die den mond vol heeft over de vrijheid, heeft hier ,al een heel eigenaardige opvatting. De derde groep omvat hervormingen, die ten doel hebben de levensomstandigheden, die niet op fabriek of werkplaats betrekking hebben, onderwijs, ook vakonderwijs. De toekomstige jeugd moet een ontwikke ling hebben, die ver boven de onze uitgaat, zoodat het niet meer kan gaan als in 1918. toen er geen voldoende bekwame menschen waren, om leiding te geven. Daarom voelt de S.D.A.P. de bezuinigingsmaatregelen op het onderwijs als slechte maatregelen. Het woningvraagstuk, vooral op het platte land, schreeuwt om oplossing. De volksge zondheid is grootendeels overgelaten aan het particulier initiatief. Spr. vindt het on begrijpelijk dat plattelanders als Braat niet veel actiever zijn in deze dingen. Het pachtvraagst.uk brengt groote groepen in beroering. Het alcoholvraagstuk moet leiden tot plaatselijke keuze. Eindelijk komt de 4de groep: bedrijf s- democratie, d.i. medezeggingschap in bedrijf en bedrijfsorganisatie. Voor spr. is dat van alle punten het voornaamste. Hierdoor moet de arbeider opgevoed worden om eindelijk de nieuwe maatschappij mogelijk te maken. Hierna besprak de heer Schulz nog het koloniale vraagstuk en de ontwapening. Koloniaal bezit zie Curacao is een gevaar voor den vrede. Hij wil de koloniën niet aan hun lot overlaten, maar de in landers opvoeden tot zelfbestuur. Hij vindt het vreemd, dat de geloovigen zoo weinig geloof toonen in het zegevieren van het goede recht. Elke nieuwe oorlog brengt grootere ellende en wij werken daar aan mee, als wij niet ontwapenen. Hij wil nationaal ontwapenen, durft het aan. om zonder leger en vloot het volksleven verder te leven. Dc heer Noorman sloot de bijeenkomst en wekte de aanwezigen op, om op 3 Juli hun stem uit te brengen op no. 1 van de lijst der S.D.A.P. VELSEN BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn o.a. de navolgende bouwvergun ningen verleend: aan M. J. Rolvlnk J. A. Fernhout Jr., te IJmuiden, tot het bouwen van een schouw burg-bioscoop met winkelhuizen en boven woningen aan het Kennemerplein, aldaar; aan dc Vereeniging „Zeemansrust" te Am sterdam. tot het bouwen van een Tehuis voor Zeelieden aan de Trawlerkade, hoek Haringkade te IJmuiden; aan K. Bakker te IJmuiden, tot het bouwen van vier woningen en een magazijn aan den Groeneweg, aldaar: aan H.M. van de Pieterman te IJmuiden, tot het bouwen van zes woonhuizen aan den Groeneweg, aldaar. EEN GYMNASTIEKLOKAAL VOOR DE P. VERMEULENSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor. aan het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs te IJmuiden medewerking te vorleonen voor den bouw en de inrichting van een gymnastieklokaal en de verzochte medewerking voor het aankoopen van een terrein voor het onderwijs in de lichamelijke opvoeding thans nog tc weigeren. CONCERTEN TE IJMUIDEN EN SANTPOORT De volgende concerten zullen worden ge geven in de muziektenten op het Willems plein en in de Casembrootstraat des nam. 7 3/4 tot 9 3/4 uur: 21 Juni 1929, Willemsplein, Voorwaarts; 4 Juli 1929, Casembrootstraat, IJmuidens Roem: 12 Juli 1929, Willemsplein, St. Fidelis; 23 Juli 1929, Casembrootstraat, Kunst na Arbeid; 1 Aug. 1929, Willemsplein, IJmuidens Roem; 16 Aug. 1929, Casembrootstraat, Voorwaarts; 22 Aug. 1929, Willemsplein, Kunst na Arbeid; 31 Aug. 1929, Casembrootstraat, St. Fidelis. De vereeniging „Wilhelmina" te Santpoort zal twee concerten geven te Santpoort op het Terras op nader bekend te maken datums. VERBETERING SCHOOLGEBOUW. B. en W. stellen den Raad voor, hun een crediet van 11340 toe te staan voor het aanbrengen van verschillende verbeteringen aan het gebouw, waarin is gevestigd de P. W. A. Cort van der Lindenschool en de scho len A I en A II. De kosten voor eerstgenoem de school zijn geraamd op 7480 en voor de „A" scholen op 2860. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN A.s. Dinsdag zal er voor de ouden van da gen te Velsen en Velsen N. een rijtoer met automobielen gehouden worden. Het doel van dei) tocht is Katwijk aan Zee. IJMUIDEN HET JUBILEUM VAN „CONCORDIA". In de a.s. Dinsdagavond te houden verga dering van den Raad van Velsen zal worden behandeld een voorstel van B. en W. om voor het nationaal concours van de Harmoniever- eeniging „Concordia" een verguld zilveren öraagmedaille beschikbaar te stellen. HALFWEG BEROOVTNG Door een man is bij de politie aangifte ge daan. dat hij op den Spaamdammerweg (IJpolderi was beroofd van een bedrag van ruim 100.Hij was in een auto. met een anderen heer en een chauffeur, alsmede 3 dames, 's morgens heel vroeg van Amsterdam naar Halfweg gereden, vanwaar "net gezel schap den IJpolder inging. Toen ze eenigen tijd langs den grasberm hadden gerust be merkte de man plotseling dat hem zijn por tefeuille met inhoud was ontrold. Z'n vrien den en vriendinnen hadden juist kans ge zien er met den auto, zonder hem, tusschen uit te gaan. OMZE. GROErsTLJELS DIM5DAG DONDERDA3 ZATERDAG =1 BRAMWELL BOOTH OVERLEDEN. EEN GROOT LEIDER. Op 73-jarigen leeftijd is overleden generaal Bramwell Booth,, tot voor kort sinds het jaar 1912 leider van de geweldige wereld organisatie van het Leger des Heils. Bramwell Booth werd den 3en Maart 1856 geboren. Hij maakte de geheele ontwik keling van het Leger des Heils mee, dat in 1865 werd gesticht. In 1874 trad hij in dienst van het Leger, in 1880 werd hij tot „chef van den staf" benoemd. In deze kwaliteit heeft hij herhaaldelijk groote reizen onder nomen. om de organisatie van het Leger des Heils op te bouwen in tal van landen. In latere jaren bezocht hij vaak weer op nieuw de verre legerposten. Telkens kon hij van nieuwen groei en uitbreiding spreken. Generaal Booth bezocht ook Ned.-Indië. In zijn laatste bezoek aan Nederland, in Febr. j.l„ sprak hij van de verre reis naar het Oosten, die hij kortgeleden ondernomen had en ook van zijn bezoek aan de lepra kolonie in de nabijheid van Medan. Hij dankte de NederLandsche regeering toen voor den steun, dien zij aan het werk onder de melaatschen verleende. Niet alleen van den groei van het Leger des Heils in verre streken kon hij telkens spreken, maar ook van de versterking en kracht van het L?ger in Europeesche landen. Nooit was het Leger in zijn oogen echter groot genoeg. Op iedere nieuwe bijeenkomst wekte hij tot medestrijden op. Hij was steeds dankbaar maar nooit voldaan. Stellig had generaal Booth dit jaar ander maal een bezoek aan Nederland gebracht, indien zijn gezondheidstoestand, die in de laatste maanden veel te wcnschen overliet, hem niet had weerhouden. Op een der groote Heilssamenkomsten, nu eenige jaren geleden, te Amsterdam, zei Generaal Booth, dat hij het steeds bijzonder prettig vond om naar Holland te gaan. „O, dat prachtige klimaat van Amsterdam", al dus de Generaal, „ik voel me altijd veel beter als ik hier ben geweest en ik begrijp eigen lijk niet waarom ik niet vaker kom De laatste maanden van den generaal zijn waarschijnlijk de moeilijkste van zijn leven geweest. De strijd om de leiding van het Leger des Heils, die een voor hem zoo bitter en teleurstellend verloop heeft genomen, moet hem, wiens gezondheidstoestand in ver band met zijn hoogen leeftijd toch al reden tot bezorgdheid gaf, ongetwijfeld sterk heb ben aangegrepen. Een ernstige instorting, die den doctoren volgens een officieel com muniqué den toestand zeer zorgwekkend deed inzien, heeft thans plotseling aan dit vrucht bare leven een einde gemaakt. VELSEN. Geboorten: W. BraamDekker z. E. Zwaan- Conijn z. A. HartmanKolle z. T GlasVisser d. C. Warmenhoven—Godrie d. M. A. Ouden dijkFatels z. Overleden: Jacob de Groot, 67 j., echtgen. van A. Zwart, Grietje Schermer, 57 j. echtgen. van M. van Veelen. Dirkje v. d. Waal, 60 j., echtgen. van M. L. Noordzij Theodorus Gijs- bertus Wolterman, 3 w., zoon van Th Wol- terman. Ondertrouwd: P. J. Stam en R. v. d. Belt, C. van Dijk en A. Kroon, H. L. C. Smit en H. J. KneppeK F. K. Rietdijk en J. v. d. Hoek, J. de Bruijn en A. Visser, T. J. Douma en N. J. Erkelens. Gehuwden: N. J. Nijman en M. C. Zwanen burg, J. v. d. Boogaard en C. Stam, H. Glim en C. Dekker, A. Veld en L. C. Langbroek. BEVERWIJK. Ondertrouwd: L. de Leeuw en E. J. Strat- mann, C. Gebhard en A. B. Suijk. Getrouwd: P. Schaap en T. Koster; W. A. Dekker en J. A. van der Wurf. Bevallen: C. GroenVerduin d. en levenl. d.; A. M. van der ZonBöhm z., C. M. Adri- chemSpies d-, J. W. KooimanBoogaard z., H. Fenenga-van den Grampel z. Overleden: J. C. van der Peet 3 j. C. van der Klooster 38 j., geh. met J. J. Baltus. Algorab 14 te Santos, Buenos Ayres naar Rotterdam. Alcyone p. 14 Canar. Eil., Rotterdam n. Buenos Ayres. Alkaid 14 van Las Palmas, Rotterdam van W.-Afrika. Bennekom 13 te Colon van Amsterdam. Blitar 15 2 uur van Hamburg naar Rotter dam. Binnendijk 14 van Norfolk naar Rotter dam. Bali 13 te Soerabaja v. Calcutta. Boschdijk 14 v. Sabang New York naar Ba tavia. Brielle 15, 9 uur 10 m. 35 mijl van Scheve- ningen, Antwerpen naar Hamburg. Ceres 14 v. Takoradi naar Freetown. W. Afrika naar Amsterdam. Drechtstroom 14 ladende te Sherbro, West- Afrika naar Amsterdam. Dj ember 15 van Rotterdam naar Hamburg. Djambi 13 v. New York naar Java. Edam 14 v. Vera Cruz Rotterdam naar New Orleans. Indrapoera 15 12 uur te Batavia van Rot terdam. Koningin der Nederlanden 15 v. Colombo, Amsterdam naar Java. Klipfontein 13 te Kilindini, Beira naar Rot terdam Krakatau p. 13 Perim, New York naar Java. Koudekerk p. 14 Perim, Bombay naar Rot terdam. Lochmonar 13 18 uur 2 m. 165 mijl Z.West van Valentia, Rotterdam naar de Pacific- kust. Meissonier 14 te Liverpool, Pacifickust n. Rotterdam. Medan 15 6 u. v. Padang, Soerabaya via Burmah naar Antwerpen. Meliskerk 14 te Kaapstad, Beira naar Rot terdam. Moena 13 te Belawan Deli, Java naar Am sterdam. Noorderdijk p. 14 Flor es, Pacifickust naar Rotterdam. Nieuw Amsterdam 14 te New York van Rotterdam. Nieuwkerk p. 15 Vlissingen, Rotterdam 1. v. Antwerpen naar Z.-Afrika. Ouderkerk 14 van Singapore, Amsterdam naar Japan. Rotterdam 15 v. New York naar Rotterdam Rotti 15 van Batavia naar Amsterdam. Reggestroom 14 van Opobo naar Akassa. Rietfontein 13 van Djeddah naar Mombasa. Soekaboemi vertrekt 16 8 uur van Bremen naar Batavia. Scheldestroom p. 13 Las Palmas, West- Afrika naar Amsterdam. Stella 15 v. Hull naar Amsterdam. Texel p. 15 Gibraltar, Bombay naar Rot terdam. Van Spilbergen 14 v. Singapore naar Mel bourne. Baucis v. Quebec, 13 14 u. 5 m. 205 miji W.Z.West van Valentia. Benmacdhui v. Vancouver via Antwerpen, 14 1 u. 30 m. 770 mijl West van Land's End. Grijpskerk 15 v. Algoa Baai n. East Lon den. Hoogkerk 15 n.m. v. Algiers, Rotterdam n. Kurrachee. Jamaica Producer v. Jamaica, 13 14 u. 38 m. draadloos door Valentia gesignaleerd. Kangean 15 van Amsterdam naar Ned.- Indië. Kota Gede p. 15 Point de Galle, Rotterdam naar Java. Melampus 15 v. Amsterdam naar Liver pool. Maasdam p. 15 de Azoren, Rotterdam naar New Orleans. Meerkerk 15 n.m. van Rotterdam naar Hamburg. Noorderdijk p. 15 de Azoren, Pacifickust n. Rotterdam. Nias 14 te Suez, Beira naar Rotterdam. Orestes 15 van Amsterdam naar W.-Afrika Patria 15 van Marseille, Java naar Rotter dam. Rhea 15 v. Amsterdam naar W.-Indië. Salland 15 v. Amsterdam naar Buenos Aires. Sibajak 15 Ouessant. Rotterdam naar Java. Statendam 15 13 uur 30 m. v. Boulogne Rotterdam naar New York. Valentino Coda 13 v. Genua. Vechtdijk 15 n.m. van Rotterdam naar Cal cutta. Volendam 16 n.m. te Plymouth verwacht. New York naar Rotterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS DINSDAG 18 JUNI. HILVERSUM, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Con cert door het Avro-Kwintet. 2.002.45 Kook- praatje. 2.453.Gramofoonmuziek. 3.00 4.00 Kniples. 4.005.00 Microfoondebutanten (piano en vocaal duet). 5.307.00 Concert door het Omroep-orkest. A. Dirks, bariton. 7.007.15 Verkiezingspraatje v. d. Alg. Wel vaartspartij. 7.157,30 Verkiezingspraatje v. d. Vrijheidsbond. 7.30 Vervolg concert. 8.00— 8.30 Boekbespreking door Dr. v. Holk. 8.30 Miliaire muziek. Concert door de stafmuziek van het 'e Regiment Infanterie. 10.00 Pers berichten. Daarna tot 11.30 Gramofoonmu ziek. HUIZEN, 336,3 M. Na tmr 1852 M. (Uitsluitend NCRV.-uitzending). 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15- I.15 Concert door het KRO-trio. 1.152. Gramofoonplatenconcert. 2.20-3.20 Vrouwen uurtje. 5.007.00 Gramofoonplatenconcert (Schubert). 7.007.25 Cursus Kerklatijn pas beginners. 7.358.00 Cursus Kerklatijn ge vorderden. 8.008.25 Lezing over: Is de jeugd revolutionnair? 8.25-9.00 Concert door het KRO-strijkkwartet. 9.009.45 Carillon bespeling door J. Vincent van het Paleis op den Dam te Amsterdam. 9.4510.00 Verkie- zingsspeech. 10.0011.30 Concert door het Haagsch vocaal ensemble en het KRO- kwartet. 10.00 Persber. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Huishoudpraatje II.30 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekles. *,55 Fran- sche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Wetenschap pelijke lezing voor scholen. 4.50 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenvoorle zing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voetbalwedstrijd EngelandZuid Afrika. 7.05 Oude Italiaan- sche liederen door E. Conti, sopraan. 7.20 Va- cantiepraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Literaire causerie. 8.05 Concert. B. de la Porte, contra alt. E. Clayton, tenor, Gershom Parkington Kwintet. 9.20 Nieuwsber. (8.208.50 Causerie) 9.35 Muziekles. 9.55 Aldershot Taptoe Militair schouwspel. 10.35 „Up the stairs" 1-acter van Jefferson Farjeon. 11.1012.20 Aldershot Taptoe (Vervolg), PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Orkestconcert. 6:557.20 Gramofoonplaten concert. 8.5511.10 Symphonieconcert. Or kest en solisten. LANGENBERG 462 M. 10.35 en 12.55 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.056.50 Operaconcert. Or kest en solisten. 8.35 De Duitsche symphonie Werag-orkest o. 1. v. Dr. Büschkötter. ZEESEN, 1649 M. 12.204.50 Lezingen en lessen. 4.505.50 Orkestconcert. 5.507.05 Lezingen. 8.20 Man nenkoor Gau Stettin. Pommersche Zangers- bond. Knapenboor. 9.20 Lezing. 9.50 Piano concert door Lotte Birnbaum en J. Simon (2 vleugels). HAMBURG, 395 DL 11.50 Operamuziek met causerie voor scho len. 4.35 Concert door het Dubbelkwartet v. Hamburg (koos). 6.20 Dansmuziek. 7.45 „Dia Egyptische Helena", opera in 2 achten van Hofmannsthals en Rich. Strauss. 11.05 Dans muziek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Trioconcert. 6:50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concertd oor het orkest o. 1. v. Flor. Al- paerts. BILLY BOE VOOR DE KINDEREN, Billy rilde, toen hij "t hoorde. Prikken stond hem niet erg aan. Hij wou zich geen bangerd tconer.. Anders was hij heengegaan. „Ik durf wel," zei Billy moedig. „Bang vcor zoo'n prikje ben ik niet. Maar 'k ben bang. dat moeder ziek worü. Als ze mijn bloed op je snavel ziet." „Ben jij een man? 'n Baby ben je. Dat wil 'n flinke kerel zijn. Wees 'n man," lachte de vogel. „Ik doe jou toch heusch geen pijn." Toen Billy zijn arm ontblootte Van vrees voor den prik vervuld. Riep Redneb.- „Je bent 'n domoor. Dat jij d'amulet vergeten kunt!" Zouden jullie die amulet vergeten hebben, als jullie in -Billy's plaats waren?

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14