LAWNTENN1S DE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK. DE EINDWEDSTRIJ DEN VAN ZONDAG. NED. LAWNTENNIS BOND UW HONKBAL SCHAKEN SCHAAKRUBRIEK m m R is A i m w 1 i v i É5 m w IS m m Hi B pi? I i n m i w. A m i 18 A PS i m^M A B|A M TIMMER DOOR HUNTER GESLAGEN. EEN MOEILIJKE OVERWINNING VAN KEA BOUMAN OP MEJ. CANTERS. (Va» onzen medewerker.) Zaterdag. Het was al heel druk rond de tennisbaan van Noordwijk op den dag der demi-finales. Maar de vele toeschouwers, zij hebben mo gen genieten van het bijzondere in het spel van Tilden, van den moeizamen strijd van Timmer tegen Hunter of van de uitnemend door mej. Canters gespeelde partij tegen mej. Bouman, over het algemeen zullen ook zij gemist hebben, de felle gevechten. O ze ker, er waren lange, soms spannende rallies met schitterende, technische slagen, doch er ontbrak iets. Wat was het? De middag opende met de partij Tilden te gen zijn leerling Coen. De leeraar scheen het nogal vervelend te vinden nu al weer tegen zijn leerling te moeten spelen (in Parijs ook reeds, waar Tilden in 5 sets won)In de eer ste set sleepte hij zijn lange armen kris en kras door het luchtruim, joeg zijn kapslagen scherend over het net en soms meters uit. Coen deed zijn best en gaf zijn „baas" heel wat werk met zijn stevige cross-drives. En dan komt het zelfs voor, dat Tilden er niet in kan slagen, de set af te maken, als hij eenige malen op set-point komt te staan. Pas gelukt dat op 108. Maar dan vindt hij het gedraaf mooi genoeg en speelt iets min der nonchalant; past wel op dat het weer niet zoo lang duurt. Coen is tegen dien voort- durenden druk op de base-line van harde drive en gekapte back-hand, waarbij de ro- teerende bal soms maar nauwelijks stuit, op den duur niet bestand. Zijn strategie is min der dan van zijn geroutineerden leeraar. Zoo nu en dan met vleugjes even komt Tilden volledig uit den hoek; ja, zoo moet hij con stant kunnen spelen tegen een Borotra of een Lacoste Met 108, 63, 62 komt Tilden dan in de finale om daar op ZondagHunter te ontmoeten, ook al weer geen vreemden voor elkander.... Hunter had in den anderen halven eind strijd Timmer met 4 sets weten te slaan 68, 62, 61, 64. Het leek alsof Timmer zich in deze partij niet geheel heeft kunnen ge ven. In de eerste set heeft de Hollander zich daartegen met alle macht verzet, maar hij moest toch tenslotte in Hunter den sterke ren speler erkennen, die juist iets vaster, iets zekerder was van zijn slagen, vooral uit moeilijke posities. Evenwel, herhaaldelijk slaagde Timmer er in, den oploopenden Hunter met fraaie passings te slaan, vooral in de eerste set. Doch toen Hunter meer en meer Timmer's backhand ging bestoken, - vooral geheel in de hoeken, toen was dit toch telkens den Hollander te machtig. Te gen de meerdere vaart in de slagen van den Amerikaan kon hij niet een surplus geven. Heel laat In den avond nog werden twee mixed partijen gespeeld. Mej. Bouman en Tilden moesten in den halven eindstrijd de vlag strijken voor de uitstekend spelende mixed van mej. Sigart en Grandguillot. Deze partij was Vrijdagavond afgebroken bij een stand van 61, 6—S, 21 voor de Belgisch- Egyptische mixed. Voor het samenspel, het gevoel voor combinatie was bij deze double meer aanwezig, dan bij mej Bouman en Til den en dit heeft tenslotte de doorslag gege ven. Met 63 ging de beslissende set aan mej. Sigart en Grandguillot. Nog Zaterdagavond werd de finale ver speeld tegen mej. Krahwinkel en Mishu. Weer gaven mej. Sigart en Grandguillot een goede combinatie; zij wisten met 6—2, 8—6 het kampioenschap te winnen. Vooral het spel van het pittige Belgische speelstertje dwong bewondering af; haar forsche drive maar vooral haar net-aanvallen waren keu rig en stimuleerde ook Grandguillot. Het heerendubbelspel bracht het eveneens tot de finale. Tilden en Hunter, als beproef de combinatie, waren heer en meester tegen de voor elkaar vreemde partners Nielsen en Romberg. Evenwel, de laatste, een jong- mensch van nauwelijks 19 jaar, speelde een uitnemende partij; hij had met een hem ge- lijkwaardigen partner zeker den Amerikaan- schen double in meer perikelen kunnen brén gen, dan thans toch. nog wel het geval was. Vooral zijn korte kapslagen vlak langs en over het net tot op de zijlijnen, waren schit terend en ontlokten, ook bij zijn Amerikaan- sche tegenstanders, het „shot"! Deze jonge speler heeft uitnemende tenniseigenschap- pen. Vooral in de rolly speelt hij vast, kalm en met geheel zijn verstand. Zijn service-ga mes waren gevaarlijke aanvallen, al was de service zelf nog te weinig ontwikkeld. De Egyptische dubbel Grandguillot-Danon wist goed te profiteeren van de vreemde partners Coen en Timmer. Deze combinatie wilde al heel weinig vlotten en dat had een niet onbelangrijken invloed op de indivi- dueele prestaties van beide spelers, die meer misten, dan waarvoor zij waard zijn. De eerste twee sets gingen daardoor naar de Egyptische Davis Cup-spelers. Doch daarna bleek hoezeer de Amerikaansch-Hollandsche combinatie wist was „fight" was. Dankbaar profiteerden zij van het van slag raken van Danon, die tegen een dergelijken zwaren wedstrijd geen ausdauer meer had. En hoe Grandguillot ook vocht, hij alleen vermocht geen weerstand te bieden tegen de steeds beter spelende Coen en Timmer. Met 5 sets wisten de laatsten de match nog uit het vuur te slepen. Het zelfvertrouwen groeide met de minuut en plots leek deze combinatie te gaan sluiten; zij vulden elkander, al was het nog schuch ter, beter aan. Coen met fraaie cross-vollies, Timmer met mooie passings, sloegen ten slotte de uit elkaar gespatte Egyptische double. In het dames-enkelspel ontmoette Kea Bouman een geweldigen tegenstand bij mej. Canters. Deze was Zaterdag bijzonder op slag Haar service was harder en gevaarlijker dan die van mej. Bouman. Haar initiatief tot den aanval was sneller. Aan het net wist zij uit stekend te volleeren, doch zag zich ook daar eenige malen scherp gepasseerd. Ziende haar kans, spelende met een groot zelf-ver- trouwen, ontwikkelde mej.'Canters een harer beste partijen tegen een niet geheel op slag zijnde mej. Bouman. Deze miste de gewone vastheid, de zekerheid, had meer moeite met haar backhand, die zeer schoolsch en zeer stroef gespeeld werd. Maa.r ook de back hand van mej. Canters was niet al te safe. De reactie van de eerste set komt natuur lijk in de tweede; mej. Bouman, heeft tel kens succes met haar harde fore-handdrives, korte slagen en passings langs de lijnen. Even nog zou men denken dat het mis zal gaan voor mej. Bouman in ce derde set, doch zij weet stand te houden en wint met moeite deze zware partij. Mej. Canters is zichtbaar minder vermoeid. De Hollandsche kampioene komt nu in den eindstrijd tegen mej. Josane Sigart, welke in de andere demi-finale mej. Reitz wist te slaan met 75, 60. Na een zeer slecht be gin, waarbij de Belgische met 13, 24 achter komt, herstelt zij zich volledig en schiet haar drives in de hoeken. Mej. Reitz komt niet meer aan aanvallen toe, tracht zich nog zoo goed mogelijk te verdedigen, doch bemerkt te laat dat dit koren op den Belgischen molen is. „In a run" komt hét einde van deze partij met een hopelooze tweede set, 60 In de mixed veroverden Mej. Krahwinkel en Mishu een plaats in de finale. Eerst wer den nog mej. Canters en Danon geëlimi neerd met 86, 63. Mishu bleef perfect in zijn rol van komisch tennisspeler, die met zijn grapjes zijn tegenstanders ook wel eens tot wanhoop en lachen brengt. In de halve eindstrijd gingen mej. Stöebel en Larsen er met 6—3, 64 aan. De uitslagen van Zaterdag zijn als volgt: Heerenenkel: halve eindstrijd. Hunter si. Timmer 68, 62, 61, 64. Tilden slaat Coen 10—8, 6—3, 6—2. Heerendubbel: halve eindstrijd: Tilden en Hunter slaan Nielsen en Ramberg 63, 63, 62. Grandguillot en Danon verliezen van Timmer en Coen 36, 46, 61, 61 Damesenkel: halve eindstrijd: Mej. Sigart slaat mej. Reitz 75, 60 Mej. Bouman slaat mej. Canters 68, 61, 64. Gemengd dubbel: Mej. Krahwinkel en Mishu slaan mej. Canters en Danon 86, 63 Halve eindstrijd: mej. Krahwinkel en Mis hu slaan mej. Stöckel en Larsen 63, 64. Mej. Sigart en Grandguillot slaan mej. Bouman en Tilden. 61, 57, 36 VIER FRAAIE FINALES. KEA BOUMAN IN TWEE SETS GESLAGEN DOOR MEJ. SIGART. TILDEN IN ACTIE. De wedstrijden van Zondag staken wel heel gunstig af bij die van Zaterdag. Nu was er wel in alle partijen strijd, felle strijd zelfs, terwijl de Amerikanen met Tilden aan het hoofd een partij tennis speelden zooals wij hier slechts zelden mogen zien. Alle omstandigheden werkten wel mee om dezen laatsten dag avn de internationale kampioenschappen te doen slagen; als de wind iets minder sterk was geweest, zou het zelfs ideaal zijn geworden. Een talrijk publiek woonde de matches bij, dat zich gul betoonde met applaus voor mooie tennis-staaltjes. Finale Dames-enkelspel. De wedstrijden werden geopend met de finale dames-enkelspel: mej. Bouman—mej. Sigart (België). Reeds na de" eerste games blijkt, dat de Hollandsche dame niet al te vast is. hoewel ook mej. Sigart nog onzeker doet. Echter als het 22 is, komt die mooie drive van het pittige Belgische meiske los; forehand wat forscher, doch backhand ook heel goed; loerend op haar kans tot plotse ling aanvallen en oploopen naar het net. Het wordt 42 voor mej. Sigart. Dan ont spint zich in de zevende game een felle base line strijd, doch nu laat Kea haar tegen standster geen tijd voor den aanval; valt zelf aan, riskeert wat en wint deze game op schitterende wijze. Als er zoo was blijven spelen, niet telkens op de base-line had af gewacht wat mej. Sigart zou gaan doen, zelf wat meer gedurfd had, wat meer initia tief genomen, dan zou zij wellicht niet gesla gen zijn. Nu heeft zij haar tegenstandster te veel de vrije hand gelaten. Waardoor het kwam? Wellicht voelde mej. Bouman zich niet zeker, was zij bang gepasseerd te worden door die harde drives. Met 64 verloor zij de eerste set. Mej. Sigart volgt in de tweede set dezelfde tactiek. Zij houdt mej. Bouman vast op de base-line en deze laat zich op die plaats drin gen. Vooral haar backhandhoek wordt heftig bestookt en ook telkens is het daar mis. Snel is het dan weer 31 voor mej. Sigart. Hoe wel de depressie bij de Hollandsche aan houdt, wint zij een game, meer door onfor tuinlijk spel harer tegenstandster, dan door eigen goed spel. Mej. Bouman voelt gelukkig nog op tijd, dat haar kans hier gaat komen en op fraaie wijze komt zij op three games all. Haar drive schijnt los te komen en nu houdt zij mej. Sigart in verdedigende posi tie. De volgende service-game van mej. Bou man schijnt het keerpunt van de partij te zullen worden. Zij lijkt op dreef te komen, heeft eenige malen advantage, doch dan komt pech, haar niet zoo heel groot zelf vertrouwen vernietigen. Het wordt 34. Nog houdt Kea vol, toont zij zich een figh ter, maar nu deprimeeren eenige net- en outballen haar hevig. De drop-shots ziet zij mislukken. Het is 3—5. Weer serveert mej. Bouman, nog haalt zij op tot 45, dank zij ook eenige missers van de Belgische. Doch in de laat ste game is mej. Sigart onweerstaanbaar en wint met 64 de set en do match. De fraaie wissel-beker, vorig jaar door mej. Bouman gewonnen, werd haar onmiddellijk door den voorzitter van den N. L. T. B., den heer Broese van Groenou, ter hand gesteld. Dat mej. Bouman hierbij wegliep, was geen aardige geste ten opzichte van mej. Sigart; wij hadden ook de Hollandsche spor tiviteit hooger aangeslagen. Mej. Sigart zal in het warme en lange applaus van het publiek eenige compensatie hebben mogen vinden. Finale heeren-enkelspcl. De finale van het he eren-enkelspel volgde. Weldra verschijnen Tilden en Hunter op het court. Voor het eerst gedurende, dit tourna ment hebben wij Tilden cp volle kracht zien spelen. En Hunter verdedigde zich tegen dit super-tennis met zijn beste wapenen; niet louter verdedigen, doch ook aanvallen, des noods forceeren tot den aanval. Er waren rallies in deze mooie partij die alle mogelijke tennis-slagen demonstreer den: de mooie, volle drive, de gekapte slag, backhand-drive en gekapte backhand, dropshots die weer met dropshots werden beantwoord; services, die onhoudbaar leken, bijna niet te zien. werden geretourneerd en de return leverde nog aanvalsmogelijkheden ook! Dit was super-tennis. Dat Tilden er zin in had, het bleek ook al uit het verdwijnen van de pull-over, een ge- beurtenisd) welke hij anders niet noodig oordeelt! Doch thans wenschte hij te 'spe len. Eenige malen liet hij zich wel tot exhi bition verleiden en kapte cross-drives waar bij de bal het racketblad nauwelijks leek te raken. In die straight sets bewees Tilden toch nog altijd te behooren tot een bijzondere klasse tennis, ook al moet hij dan de meer derheid van Frankrijks beste spelers erken nen. Dit komt meer, omdat hij niet zoo zui ver meer is in zijn slag; zijn netbalien en andere missers waren Zondagmiddag wel licht geoorloofd, in b.v. een Davis-Cup-wed- strijd tegen de Franschen kan zulks niet meer geschieden. Hunter heeft uitnemend gespeeld, doch hij is niet de groot-meester als „Big Bill". Zijn fore-hand is vervaarlijk, doch het effect zit er lang niet zoo in als bij Tilden en vooral ook; zijn strategie is minder. Dit laatste, de strategie, is een factor die Tilden tot in finesses schijnt te beheerschen. De finale heeren-enkelspel van dit tourna ment is een partij geweest., zooals slechts weinig in Holland wordt gezien. Het is ten nis dat een gewoon sterveling, ongelooflijk lijkt.... Geweldig, mooi, prachtig Dames-dubbel. Had mej. Bouman dan haar single in eind strijd verloren, haar mixed (met Tilden) reeds in halven eindstrijd, in het damesdub- belspel wist zij met mej. Rollin Conquerque de finale te winnen van mej. Canters en mej. Kallmeyer. Het leek er aanvankelijk op, dat ook hier een débacle voor onze Hollandsche kampioe ne zou komen. Zij vormde met mej. Rollin Couquerque al heel weinig wat een combina tie moest zijn. En mej. Canters bevestigde nog eens haar geweldigen vooruitgang, reeds Zaterdag in de single tegen mej. Bouman ge demonstreerd, zij speelde een uitnemende partij. Heel jammer voor haar was het dan ook, dat mej. Kallmeyer zoo hopeloos van slag was. In de eerste set behaalden zij echter een 30 voorsprong, doch mej. Bouman en mej. Rollin Couquerque handhaafden de traditie van dit tournament om een flinken achter stand op te halen. Van 03 af haalden zij, de eerste set met 6—3. Vooral het zich her stellen van mej. Rollin Couquerque was hier de oorzaak van. In de tweede set gaat het meer gelijkmatig op. Mej. Bouman en mej. Rollin Couquerque waren nu op dreef; zij zagen tegenover zich een uitstekende mej. Canters en een steeds minder wordende mej. Kallmeyer. Nog lan gen tijd houdt mej. Canters stand, passeert eenige malen door het midden of langs de lijnen, redt moeilijke situaties met fraaie dropshots. Doch met 64 ziet zij ook de tweede set en daarmede de match verloren gaan. Tenslotte het heeren dubbelspel van Til- den-Hunter tegen Coen-Timmer. Evenals de finale-single van de Ameri- kaansche spelers werd deze partij een de monstratie hoe wel gespeeld moet worden. Timmer en Coen waren van plan hun huid zoo duur mogelijk te verkoopen; Tilden en I-Iunter om er zoodra mogelijk een eind aan te maken. De laatsten schenen hun opzet in een daad om te zetten in de eerste set; de drives van Tilden joegen dwars door de Hollandsch-Amerikaansch combinatie heen of langs de lijnen en zonder dat zij veel hebben kunnen inbrengen, is de eerste set al verloren met 6—2, door Coen en Timmer. Doch de jongsten in deze partij, zij mogen dan al niet die geperfectionneerdheid heb ben van een Tilden of zelfs niet van Hunter (die echter niet zoo goed was als in 't enkel spel), zij waren fighters. In de tweede set komt Coen zijn leer meester aanvallen met de door hem geleer de wapenen: fore hand-drives, backhand drives. gesneden drives juist over het net op de zijlijn. En Timmer wordt in deze tennis- demonstratie met super-spel opgezwiept tot hoogstaand spel en speelt een uitstekende partij. Herhaaldelijk scoort hij door het midden of op de zijlijnen, doch de tweede set gaat toch nog met 64 naar Tilden en Hunter. Dan de derde set! De laatste set van dit tournament en ook de mooiste en de span nendste met een geweldige climax tot op het laatste moment! Timmer en Coen spelen geweldig en kap pen hun returns op de zijlijnen al even mooi als Tilden en Hunter zelf. De score loopt ge lijk op. Eenige geweldige service-ballen van Coen, die Hunter en Tilden moeten laten loopen geven Tilden aanleiding om in de vol gende game zijn leerling te toonen ook zulke onhoudbare services in de hoeken te geven. Tilden maakt drie services achtereen, zon der dat Coen en Timmer ook maar aan den bal kunnen tippen. Bij 54 voor Tilden en Hunter en 40—30 dus match-point op de service van Tilden zelf, overleven Timmer en Coen deze overwinningstroken en het is 55. Er zit een geweldige spanning. Alles is ge concentreerd. Timmer verliest dan zijn ser vice-game en het is 56. In de volgende game komen Tilden en Hunter weer op match-point en weer wordt het deuce, zelfs receivers-advantage. Weer krijgt Tilden een wïnningsstroke. eenige netbalien geven nog onzekerheid, als dan plots de linesman fautfault annonceert! Tilden staat perplex! Hunter krijgt een lachbui aan het net! Het publiek schatert! Het is de spanning in deze fraaie partij, welke zich baan breekt! Maar het is on derwijl weer Deuce en als losgelaten werpt Tilden zich op de service en maakt nu geen fout rr.ser. met 75 is het einde van deze sentationeele set. De uitslagen der finales luiden als volgt: Heeren-enkelspel: Tilden slaat Hunter 6—4, 6—2, 6—3. Heeren-dubbelspel: Tilden en Hunter slaan Coen en Timmer 6- 2, 6—4, 7—5. Dames-enkelspel Mej. Sigart slaat mej. Bouman 64. 64. Dames-dubbelspel Mej. Bouman en mej. Rollin Couquerque slaan mej. Canters en mej. Kallmeyer 63, 6—4. gesp. gew. verl. Hartelust 5 25 10 Zaand. T. C. 5 17 18 S. M. N. 5 14 21 T. C. H. n 5 14 21 Swift I 6 30 12 P. J. II 6 21 21 Advantage I 6 20 22 T. E. D. n 6 13 29 Ready 6 35 7 Terry 6 29 13 V. O. G. 6 16 26 Game and set 6 4 38 Advantage n 6 26 16 Smash in 6 24 18 Topping n 6 18 24 T. C. H. HI 6 16 26 T. C. S. b. n 6 35 7 Good Luck 1 6 17 25 Ready n 6 17 25 H. O. H. 6 15 27 Velserbeek II 6 35 7 Westrust 6 24 18 Good Luck II 5 9 26 S. M. N. n 5 9 26 Animo 6 28 14 T. C. s. b. m 6 27 15 Duinlust 6 24 18 Amstelhoek 6 5 37 M COMPETITIE-EINDSTANDEN Fit 5 5 0 0 10 38—2 Haarlem 5 4 1 0 8 27—13 Oranje T. C. 5 1 2 2 4 18—22 Smash 5 1 2 2 4 15—25 Groen Wit 5 1 3 1 3 12—28 Spiegel II 5 0 4 1 1 10—30 gesp. gew. verl. Festina n 6 27 15 T. C. H. I 6 26 16 Topping I 6 25 17 T. E. D. I 6 6 36 T. C. S. B. 6 26 16 Deuce II 6 26 16 Kg. Zaand. n 6 18 24 K. A. T. 6 14 28 De beslissingswedstrijd T. C. S. B.Deuce n. werd door de Haarlemmers met 52 ge wonnen. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 TELEFOON 12225 KLEERMAKER Wedstrijden voor school-negentallen. Dank zij schitterend weer konden de wed strijden voor schoolnegentallen Zaterdag middag voortgang vinden. Op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan werd gespeeld door de H.B.S. uit Velsen en de tweede H.B.S. uit Haarlem. De beide ploegen waren zeer goed aan elkaar gewaagd en gaven beide zeer goed spel te zien. In het begin leek het, dat de Velser H.B.S. het gemakkelijk winnen zou .Na eeni- gen tijd was de stand zelfs 72. Toen speel de echter het Haarlemsche schooinegental het klaar om met vier ballen drie man van de tegenpartij uit te krijgen zonder dat een punt gemaakt was. Dat was vooral het werk van den Haarlemschen „korte-stop", die keu rig hield en uitstekend aanwierp. Voor zich zelf maakten de Haarlemmers in die inning zeven punten. Het einde kwam met een 109 overwinning der Haarlemmers. Tegelijkertijd werd op het terrein aan de Leidschevaart een wedstrijd gespeeld door de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en het Gemeentelijk Lyseum. De aanstaande onder wijzers sloegen er geducht op los. Zelfs kwa men er, toen er al twee nullen waren, nog elf „binnen" eer de derde nul viel. Tenslotte won de Kweekschool met 216. Op het terrein van het R.-K. Lyceum aan den Zijlweg werd daarna nog gespeeld door het Kweekschool-negental en een negental van genoemd Lyceum. In het begin werden heel veel runs gemaakt, doch vele waren ge volgen van fouten in het veldwerk der beide partijen. Het einde kwam hier met 1611 voor de Kweekschool. Voor het Lyceum-negental was het jam mer, dat de wedstrijd niet langer duurde, want de spelers kwamen er gaandeweg be ter in. D. D. IIHaarlem (64) De uitslag van den Zondag in Den Haag gespeelden schaakwedstrijd tusschen DD. II en Haarlem luidt 64. Hierdoor is D. D. n kampioen geworden van de geheele tweede klasse. Deze vereeni- glng speelt nu a.s. Zondag te Amsterdam een promotiewedstrijd tegen de Vereeniging „Amsterdamsch Schaakgenootschap". Oplossingen, rragen en*, te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 462 Prop. Dr. H. ROHR (Breslau). RICHARD RETI f De beroemde Tsjecho-Slowakijsche mees ter, die dezer dagen nog onverwacht, maar na langdurige ziekte, is overleden. heeft geen hoogen leeftijd bereikt. Wien dc goden liefhebben, nemen zij jong tot zich. zeiden de ouden. En ql moge iaarbU wellicht meer gedacht zijn aan nog jongeren. Réti was ook nog maar 40 jaren, wat tegenwoordig voor een meester, die reeds een schitterende schaakcarrière achter den rug heeft, jong mag genoemd worden. En Caissa heeft Réti op bijzondere wijze lief gehad, want sedert de dagen van Pills- bury, Paulsen en Zukertort. had geen harer dienaren het zoover gebracht In het blind - spel. Hier te Haarlem hebben wij. dank zij het initiatief van den Ned. Schaakbond en van de Haarlemsche Sch aak vereeniging. tweemaal kunnen genieten van zijn buiten gewone prestatie op het gebied van het blindspel. De eerste maal op 6 Augustus 19. toen meester Réti in de groote zaal van het Brongebouw 24 -partijen blind speelde tegen de deelnemers aan de groote bondswedstrij den. Het resultaat was schitterend, n.l. in 7! 3 uur werden door den b'.indspeler 12 par tijen gewonnen, 9 remise gemaakt en slechts 3 verloren. De tweede maal, op 18 December 1922, speelde RétT tegen 10 leden van de Haarlemsche Schaakvereeniging in de bo venzaal van ,.De Kroon". Binnen 4 uren won hij 8 partijen en maakte de beide andere remise, een zeldzaam schoon resultaat. Met deze herinnering aan zijn bezoeken te Haar lem. meenen wij te kunnen volstaan. Als treffend staaltje van zijn geweldig combina tievermogen, laten wij hier de op het gam- biettournooi te Baden 1914 met den eersten schoonheidsprijs bekroonde partij volgen. Réti was toen nog niet 25 jaren (geb. 28 Mei 1889). PARTIJ No. 540 Gespeeld 6 April 1914. Wit: Zwart: R. Réti G- Nyholm (1889- 1929). (Gotenburg). KONINGSGAMBIET e2—e4 1 e7—e5 12-f4 2 e5Xf4 Pg1—f3 3 Pg8-f6 Pbl—c3 4 d7—d5 e4Xd5 5 P(6Xd5 Pc3Xd5 6 Dd8Xd5 d2—d4 7 Lf8-d6 Zoc speelde ook Mieses tegen Schlecster (Weenen 1903). c2—c4 8 Dd5—c6f Mieses speelde De4f, waarop, na Kf2, de Konings- looper zich met tempowinst dreigt te ontwikkelen. Kei-f2 9 c7-c5! Lfl-d3 10 De6—h6I Niet 0-0, wegens 11. Lh7f. Thl-elf 11 Kc8—18 Ddl -e2 12 Lc8-d7 b2-b4l 13 Wit speelt scherp op aanval. Zijn hoop. den a-Toren of een officier te winnen, wordt echter leelijk bedrogen. 13 b7—b6! Schijnbaar 7 Ld3-e4 14 Wie zou deze verleiding hcLben kunr-n weerstaan? De eenige solide voortzetting was echter bc5:, bc5:. 15. d5. Dat Réti de geniale con ceptie van Zwart nfet heeft doorgrond is hem te ver zeven. 14 Pb8—c6 b4—b5 15 Wit verkeert nog steeds in 't duister om trent Zwart's plannen, hij had anders wel dc5: gespeeld. Nu verliest hij den d-pion zonder equivalent. 15 Pc6Xd4 Pf3Xd4 16 Ta8—eSÜ Nu barst de bom los: maar wie had dit bij den 13den zet kunnen voorzien?! Pd4-f3 17 tt-f5 't Resultaat van 13. b4 Is nu, in plaats van offfcierswinst, een minderwaardige positie. Maar nu komt 't toeval Wit op wonderbare wijze te hulp al zal het hem steeds en te recht tot onvergankelijken roem strekken, de nu volgende diepe combinatie te hebben ont worpen en in haar geheel te hebben omvat. -ttr Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Kd2, Td6. Lc6, Pb8, b2, f4. N wart: Kc5, b4, f5. Le4—d5!i 18 Te8Xe2f TelXe2 19 Ld6-e7 Nu schiet Zwart op zijn beurt in doorzicht; te kort. Zijn eenige kanz bestond in g5. Na 19...., g5; 20. Lb2, Tg8; 21. Lg8:, Kg8: en Zwart is wegens de dreiging g4 beslist in 't voordeel. Dr. Tartakower ontdekte later de fijne voortzetting 20. Kfl!, die de kansen ongeveer gelijk stelt. Lel - b2 20 Le7—f6 Lb2-e5! 21 g7 g5 Tal-el 22 Lf6Xc5 Zwart mag Ldöf, Kg7; 24. Te7+ niet toelaten. Pf3Xe5 23 Dh6-h4 Kf2gl 24 Ld7-e8 Gedwongen, want na Lc8 ware een nog ont zettender catastrophe ingetreden, nl. 24. Pg6t'» hg6:; 25. Te8f, Kg7; 26. Tle7f en mat volgt. Pe5 - f3 23 Dh4 - h5 Pf3Xg5! 26 KfS g7 Tc2-e7f 27 Kg7-h6 Ld5—17! 28 Kh6Xg5 Zwart is nu verloren. Er volgde nog: Lf7Xh5 29 Le8Xh5 Te7Xa7 30 14-13 Tel—e7 31 f3Xg2 KglXg2 32 h7—h6 Kg2-g3 33 15—f4f Kg3—f2 ,34 Th8-d8 Ta7-d7 35 Td8-a8 Te7—e5f 36 Kg5-h4 Td7 - d2 37 Ta8-a4 Te5—eö 38 Ta4Xc4 Te6Xh6 39 Tc4-b4 Th6Xb6 40 Op Td2—d5? zou volgen Tb4-b2f en '■emlse. 40 c5—c4 a2—a3 41 Tb4—b3 Tb6 c6 42 Tb3—13+ Kf2-g2 43 Tf3Xa3 T c6Xc4 44 Opgegeven Merkwaardig is nog. dat Réti voor zijn met Zwart tegen Nyholm gespeelde partij (18 April 1914) den door L. CollUn uitgeloofden prijs ontving voor het mooist gespeelde Noor- sche gambiet.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7