RADIO BUITENLANDSCH OVERZICHT HOEING HET FINANCIEEL HERSTEL VAN ITALIë. VOLDOENING IN ENGELAND. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 JUNI 1929 tijd geloden een besluit genomen om aldaar een schip te leggen, zooals de heer Colijn bedoelde, een besluit, waarover het oordeel is gevraagd van den gouverneur van Curacao. De minister heeft thans op een spoedig uit spreken van dit oordeel gevraagd. Het zal moeten worden een flottieljevaartuig, als de heer Colijn bedoelde. Na den middag had de repliek plaats. De heer C o 1 ij n zou zich neerleggen bij de mededeeling dat noch de terugroeping, noch de uitzending van de Kortenaer verband heeft gehouden met wat er in Venezuela zou kunnen gebeuren. Hij verklaarde zich ook bevredigd door de mededcelingen over de voornemens der regeering t.a.v. het schip dat op Curasao zal gestationnoerd worden. Hij verklaarde voorts, dat hij gaarne zou af wachten, wat de regeering nader zal mede- doelen over den inlichtingendienst op Cu rasao. Het antv/oord op de vierde vraag had den heer Colijn teleurgesteld. Had de minister ge zegd: „het spijt me maar ik kan hier geen antwoord geven, want de gegevens ontbre ken me", dan zou dc intorpellant daarmede vredf hebben gehad. Maar do minister heeft de houding der gezagsdragers op Curasao verdedigd, als*-, tc zijn, zooals zc had moe ten zijn. En hier aarzelde de heer Colijn zeer. Hij achtte reden aanwezig voor verdenking, en drong er ernstig bij cle regeering op aan, een scherp onderzoek in te stellen naar de houding der gezagsdragers. Mocht er iets aan te merken zijn op de activiteit, dan achtte hij het noodzakelijk, dat de regeering niet aarzelen zou bij het trekken van consequen ties. De tweede spreker was dc liberaal Kos ter. Hij betoogde, dat heli met Curacao ten slotte nog goed is afgeloopen, het eiland had geheel platgeschoten kunnen worden, een vreemde mogendheid had bezit kunnen ne men van het eiland. Orde en gezag hebben wij niet kunnen handhaven. De heer Koster zocht de oorzaak daarvan in oorlogsvlootge- breken hij zag de fusie van oorlog en ma rine als oorzaak van alle ellende. Ook heeft de heer Koster betoogd, dat in Curasao de toestand is geboren, die de eenzijdige ont- wapenaars wonschen. Dit alles werd gezegd onder herhaald protest der Kamerleden, omdat zoooveel mogelijk de politiek verme den moest worden. De heer Koster achtte dat alles noodig te zeggen om andere gebieds- deelen te beschermen. Daarna de heer van Embden. Ook deze heeft 'n breed marinedebat opgezet. Hij be toogde, dat het najagen van een oorlogsdoel het richtig vervullen van de politloneele taak In den weg moet staan. De voor het oor logsdoel beschikbare gelden hadden beter besteed kunnen worden. De heer Blomjous noemde de maritie me machtsmiddelen niet voldoende. Dc heer Mendels merkte zeer te recht op, dat de heer Koster een rede af stak, welke hij van te voren had gereed ge maakt en geheel ging buiten het raam van de lnterpelJatie-Colijn. I-Iij gaf den heer Co lijn de eer, dat deze, binnen de perken van het nlet-politleke was gebleven, al was dc 4toon wel eens zoo, vooral waar hij sprak van zoo iets als een uitgeputte natie, dat men de politiek rook. De lieer Mendels gispte den heer Koster dus. Interruptie van den heer Lohman: „Was de rede van den heer van Embden niet ge prepareerd?" Dc heer Mendels: „Zoolang er Kosters rondloopen moet de heer van Embden wel voorbereid zijn!" (Gelach) De heer Mendels concludeerde dat de inter pellatle heel voorbarig v/as. Want de inter pellatie heeft niels nieuws opgeleverd conclusies kon de heer Colijn niet trekken. Het eenige waartoe deze kwam, was de vraag hem en de Kamer in te lichten, zoodra de regeering volledige kennis van zaken had gekregen. Maar overigens, hij meende, dat het eeuwige ge-Tromp en gedeRuyter eens uit moesten zijn. Onze tijd eischt andere din gen onze tijd kent andere mogelijkheden. Hier schuilt een grootdoenerij die wij ons niet kunnen veroorloven. De heer Mendels betoogde, dat politie maatregelen noodig zijn, maar men moet niet alles daarvan verwachten. Een politie- vaartuig had ook kunnen overmeesterd wor- worden. Bovendien: elke koloniale mo gendheid kan overkomen, wat Nederland in Curacao is overkomen, voor hare gebieds- deelcn, die in volkomen vrede leven. De heer Mendels vond de houding van den gouverneur en van den troepencommandant ook wel wat komisch. Maar had de gouver neur als ean kaaiwerker moeten gaan vech ten tegen de gewapende overmacht, zonder iets te kunnen bereiken? Echter zei de S.D.-woordvoerder ik weet- er niets van, ik moet wachten tot de inlichtingen komen, wie weet wordt de gouverneur niet volkomen gerechtvaardigd? De heer Colijn: „Ik wou dat ik er ge weest was!" De heer Mendels: „Ja, maar U"hebt al leen in de rimboe gevochten. U was niet met verantwoordelijkheid belast in Willem stad." De heer Mendels betoogde dan dat de heer Colijn, die ook den turfschipper van Breda aaiets kwalijk nam, evenmin den heer Urbina iets kwalijk moest nemen.. De heer van Lanschot noemde de in terpellatie niet praematuur: de eerste de beste gelegenheid wordt aangegrepen om klaarheid te brengen. 1-Iij roemde de rede van den heer Colijn als flink en kloek. Maar het rechtsgevoel is niet. eerder bevredigd, voordat er volledige inlichtingen zijn geko men: er zijn talrijke onzekerheden. Maar was 't dan van de zijde der regeering niet beter geweest met uitspraken to wachten, tot alle inlichtingen binnen gekomen zijn. Had er niet wat meer gebruik van de telegraaf kun nen gemaakt worden. Ook mengde de heer DeVosvanSteen- w ij k zich in dc discussie. Hij dankt den heer Colijn, dat hij spoedig vragen deed en een interpellatie hield. Ook hij sprak uit, dat ons nationaal gevoel is beleedigd. En vroeg daarom instantelijk om zorg voor de vloot Curasao moet beschermd worden. Daarna dc repliek. Dc minister van Koloniën had niet veel meer op te merken. De minister van Oorlog weersprak ten eenenmale dat het gebeurde te Curasao iets te maken had met de fusie der defensie- departementen. Men heeft te Curasao kun nen krijgen wat men wilde. In do laatste 20 jaar is onze vloot niet zoo goed uitgerust geweest als thans. De heer C o 1 ij n tripliceerde nog. Hem speet *L. dat zijn interpellatie in haar ver deren loop niet buiten dc politiek is kunnen blijven. Hij verklaarde voorts altijd een voorstander te zijn geweest van de fusie de departemen ten, wat hij uitvoerig aantoonde. Voorts kon hij niet begrijpen het stand punt van Prof. van Embden, wijl er geenerlei tegenstelling Ls tusschen de machtsmiddelen, die men hebben moet voor de verdediging en die tot bescherming der binnenlandsche orde. En vroeg hij mogen we wel Cura cao verdedigen tegen een bende en niet wan neer een aanval de sanctie heeft van een Staat? Intusschen, dit alles kon in zoo late in stantie geen relief meer krijgen. De interpellatie liep onbevredigend af. Zij was ten slotte niets dan een hernieuwd vragen om juiste inlichtingen. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN h f»0 Cts per regel. Doorzitten Zonnebrand j) Doorzitten j - Stukloopen PU ROL STADSNIEUWS PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. VERVOLG DER ZOMERZITTING. De beraadslagingen ter zake van de voor dracht van Gcd Staten met betrekking tot het Nieuwe wegenplan en het nieuwe plan van wegen, die door de Provincie zullen worden verbeterd, worden voortgezet. De Voorzitter beantwoordt de sprekers. Het plan is in een breede commis sie bezien, doet spr. opmerken. En dat was noodig omdat 't moeilijk is in een vergade ring als die der Staten in 'n wegenplan techni sche wijzigingen te gaan aanbrengen. Aan den wensch van de gemeente Schoorl kan niet tegemoet gekomen worden. Kleine we gen als die onder Schoorl kunnen niet door de Provincie in onderhoud genomen worden. Indien later het zoogenaamde Zuia-Hol- landsche systeem gevolgd zal worden, zal dat wel met die kleine wegen kunnen geschie den. De*zaak van een betere verbinding tus schen ae beide oevers van het Noordzeeka naal zullen Gcd. Staten gaarne nog eens on der de aandacht van de Regeering brengen. De heer V a n d e V a 11 vraagt of het Zuid- Hollandsche systeem spoedig aan de orde zal gesteld worden. Nadat de Voorzitter heeft geantwoord: „Neen, dat kan niet", vraagt tie heer Van cl e V a 1 1 stemming over het amendement om te besluiten ook de wegen SchoorldamSchoorl en Damweg- Zuiderlaan bij de Provincie in beheer en on derhoud te brengen. Dat amendement wordt verworpen met 33 stemmen tegen en 11 voor, waarna de voordracht van Ged. Staten wordt aangenomen. Bij de voordracht tot het verleenen van een crediet van ten hoogste 50.000, tenein de daaruit te bestrijden de door de Provincie te maken kosten voor dc Verfraaiing van het nieuwe Gou vernementsgebouw vraagt de heer K o r f f welke voorwerpen het de bedoeling is aan te koopen tot ver siering van het gebouw of van enkele daar in gelegen vertrekken. Het lid van Ged. Staten Mr. B o m a n s die deze vraag beantwoordt, begint met de opmerking dat niet, naar gehoopt was, het nieuwe Gouvernementsgebouw in het najaar in gebruik zal kunnen genomen worden. Vol gens verklaring van den Rijksbouwmeester zal het wel voorjaar van het volgende jaar zijn. Sp. zegt verder dat het de bedoeling is aan te koopen voorwerpen als tapijten, lampen enz. Natuurlijk is daarmede niet het geheele gebouw aangekleed. Maar dan blijft ook nog een en ander over voor den burgerzin. Geroep: Van wie? Van de particulieren? De heer B o m a n s gaat voort: Er mag een beroep gedaan worden op den burgerzin van de gemeenten. Laten die ook wat aan bieden voor het gebouw der Provincie. Maar, verder wordt ook wat verwacht van den bur gerzin van particulieren. Ik denk bijv. aan de oude families als de De Jong van Schouwen- burgs en de Asschers, zegt spr. onder eenig gelach. De heer de Jong van Schouwenburg, lid der Staten, de heer Asscher, was nog in de zaal en kon dus het beroep op den „burger zin" aanhooren! Na de nadere toelichting van Mr. B o m a n s wordt de voordracht van Ged. Staten aan genomen. De andere agendapunten worden zonder discussie aangenomen. Aan het einde der vergadering interpel- leert de heer KI, de Vries over den toe stand van de Brug over de Ringvaart te Sloten. Spr. informeert of het onderzoek dat Ged. Staten zouden instellen naar den toestand van die brug gelegen in den weg naar Schip hol al geëindigd is en tot welke resultaten het onderzoek heeft geleid. De V o o r z i 11 e r kun antwoorden dat het onderzoek reeds geëindigd is. In voorberei ding is het nemen van maatregelen ter ver betering van do brug. De verbeteringen be staan in het maken van meer leggers en een nieuw bruggedek. In verband met het rcis- seizoen zal het bestuur van den Haarlem- mermeerpolder, bij welk bestuur de brug in onderhoud is, met die werkzaamheden tegen September laten beginnen. De heer D c Vries is door het antwoord niet geheel bevredigd. Indien er eens voor September ongelukken mochten gebeuren wie is dan daarvoor verantwoordelijk? De Voorzitter merkt op dat de brug niet is berekend op het zware vervoer dat thans plaats heeft. Er staat echter bij de brug een bord vermeldende dat niet dan met vrachten van een bepaald gewicht over de brug mag gereden worden. Indien er een ongeluk mocht gebeuren dan zijn Ged. Staten daarvoor niet verantwoor delijk te stellen. De brug is overigens in on derhoud bij den Haarlemmermeerpolder. De Voorzitter verdaagt de vergade ring tot nadere bijeenroeping. Wanneer hangt af van den datum, die vastgesteld zal worden voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer. Vermoedelijk zal als die da tum vastgesteld worden 26 Juli, HET CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE. BEZWAREN DER ORGANISATIES. Het concept-contra et voor de Metaal industrie, dat reeds door den Metaalbond is aanvaard en ook door de Hoofdbesturen van de drie samenwerkende organisaties, name lijk den Alg. Ned. Metaalbewerkcrsbond, den R. K. Metaalbewerkersbond en den Chr. Me- taalbewerkersbond wordt door de leden van de betrokken organisaties niet algemeen sympathiek ontvangen en er kan in dezen wel gesproken worden van een verzet tegen aanvaarding. Door de Onafhankelijke Bedrijfs-Federatie van Werkers in de Metaalindustrie, welke or ganisatie niet bij de contractonderhandelin gen is gekend, is een open brief onder de metaalarbeiders verspreid, waarin de arbei ders worden opgewekt tegen aanvaarding te stemmen. De afdeeling Amsterdam van den Alg Ned. Metaalbewerkersbond heeft het door den Me taalbond aangeboden contract* met over- groote meerderheid verworpen. Nader vernemen wij dat op de Dinsdag avond gehouden ledenvergadering van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, welke ver gadering zeer druk bezocht was en waar van bestuurszijde het aanvaarden der overeen komst werd verdedigd; de ledenvergadering bij meerderheid besloot tot verwerping. DE ACTIE IN DE BINNENVAART. Door den Centralen Bond van Transport arbeiders wordt Zaterdagavond in het ge bouw De Centrale een vergadering gehouden voor de personeelen werkzaam in het Bin- nembeurtvaartbedrijf. Op deze vergadering zal een nadere beslissing worden genomen terzake de algemeene actie voor verbetering der arbeidsvoorwaarden. De vergadering zal een beslissing moeten nemen of de actie ook voor Haarlem zal gelden. VELTNGNIEUWS. Bij de vanwege het Algemeen Verkooplo kaal door den makelaar P. Hoogeveen Lz. ten overstaan van notaris Roozen gehouden veiling van den inboedel van wijlen mevr. wed. Westerwoudt, ten huize Paviljoenslaan 7, werden o.m. de volgende hooge prijzen besteed: 12 Louis XV stoelen en 2 fauteuils f 2070, 1 pendule met speelwerk f 1850, 1 rozenhou- ten secretarie f 950; 1 cabinet (stijl Louis XVI) f 475, 1 vijfdeelig Chineesch kaststel f 2205; 1 gedeeltelijk oud blauw servies f 1050 en 1 schilderstuk van Paulus Bril f 650. GROOTE HOUTSTRAAT VEREENIGING. Naar wij vernemen, belooft de herdenkings- feestavond op 25 Juni a.s. van bovenge noemde vereeniging. een groot succes te worden. Het is gelukt het artistenpaar Tholen en Van Lier, die pas van een ge slaagd Tournée door Indië zijn terugge keerd, te engageeren, benevens den beken den Rodi Roeters met zijn veelzijdig reper toire. De Jazz attractie „The Kettner's Four" verzorgen het Muzikale Gedeelte van het programma en vormen het dansorkest. Voor de étalageversiering bestaat groote animo; een bezoek in de dagen van 22 tot 26 Juni aan cle Groote Houtstraat zal zeker de moeite loonen. - VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDS BOND. Op Maandag 1 Juli zullen de gecombi neerde afdeelingen Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Santpoort van de Vrouwen groep in den Vrijheidsbond wederom een propagandamiddag in Café Dreefzicht houden. Mej. M. C. Berdenis van Berlekom, lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, zal spre ken over het onderwerp: „Wat ons verbindt met en scheidt van de andere partijen". DE VERKIEZINGEN EN DE VROUWEN. Door de afdeeling Haarlem van de Soc.- Dem. Vrouwenclub zal voor de verkiezingen een speciale propaganda onder de vrouwen worden georganiseerd. Donderdagavond zal voor deze gelegenheid een speciale „roode auto" door het Leidsche kwartier en door het Rozenprieel trekken om in deze kwartieren speechen van vijf minuten te houden tot de vrouwen. DE WONDERDOOS. Te Amsterdam is opgericht het Jeugd- tooneelgezelschap '„De Wonderdoos", onder leiding van Céline SchaakeVerkozen en Johan Schaake. Dit gezelschap stelt zich tot taak het brengen van goedverzorgde jeugdvoorstellingen van goed gehalte, in een vorm, welke zal doen denken aan het z.g. „klein-tooneel". Het repertoire zal bestaan uit: kinderliederen, poppenkast, geënsce neerde liedjes en dansen, tooneelstukjes en wordt speciaal voor „De Wonderdoos" ge schreven en bewerkt. De eerste voorstelling zal plaats vinden op 18 Juli as., in „Monopole" te Zandvoort, waar o.m. zal worden vertoond „Koning Peter", een oorspronkelijk klndertooneelstukje, voor „De Wonderdoos" geschreven door Bep Otten." INGEZONDEN MEDEDElXliNGEN a 60 Cts. per 'regel. N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS £en koele Lichtstroom, die in het warme jaar getijde zoo weldadig %andoct, heeft vaak een verkoudheid ten gevolge. Neemt dan Minister Mosconi heeft goeden moed. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de Kamer gaf de minister van Fi nanciën, Mosconi, een overzicht van het geen door de fascistische regeering reeds is verricht voor. het financieele herstel van Italië. Uit de nieuwste statistieken blijkt een op merkelijke verbetering v,an het commercieele evenwicht; de handelsbalans is gunstiger dan een jaar geleden. Den laatsten tijd werd Italiaansc'h geld in het buitenland belegd. Italië kan niet meer worden beschouwd als een land, dat schulden aan het buitenland heeft. De oorlogsschulden mogen in geen ge val door de herstelvorderingen ongedekt blijven, terwijl de leeningen van den staat openbare Instellingen en maatschappijen in het buitenland een cijfer vormen, dat niet veel hooger is dan het bedrag aan Italiaansch kapitaal, dat buiten het koninkrijk is be legd. Terwijl het aantal werkloozen in Februari nog 439.000 bedroeg, is dit cijfer intusschen tot 227.000 gedaald, dat is tegenover de overeenkomstige periode van het vorige jaar een vermindering van 26%. De deposito's b'q de spaar- en andere banken, beloopen meer dan 37 milliard lire,'1 hetgeen een vermeer dering beteekent van 3 milliard in de laatste 12 maanden. De gezondheid en elasticiteit der staatsfinanciën wordt bewezen door de ontvangsten, die zich in steeds stijgende lijn bewegen. Het overschot op de begrooting maakte het mjgelijk de 750 millioen lire die krachtens 't Lateraanverdrag aan den Heiligen Stoel zijn uitbetaald, voor het grootste gedeelte uit de gewone middelen te dekken. Opmerkelijk is, dat de belasting betalers hun verplichtingen nauwkeuriger nakomen. De minister stelde nogmaals vast, dat het een grondregel van het fascistisch regime is. het evenwicht in de begrooting te hand haven. Met alle kracht zal er naar gestreefd worden de uitgaven binnen normale gren zen te houden. De regeering is een voor standster van het denkbeeld, op de be grooting een speciaal fonds te creëeren voor de delging van de binnenlandsche staats schuld; zij hoopt zulks in het nieuwe dienst jaar te kunnen doorvoeren. De minister wees ten slotte op de groote moreele waarde van het fascistische finan cieele stelsel, dat het gezin als kern van den staat consolideert door het opheffen van de successiebelasting, door het verlich ten van den belastingdruk voor groote ge zinnen en door het belasten van vrijgezel len. De verklaringen van Dawes en MacDonald. In toonaangevende Engelsche kringen heerscht groote genoegdoening over het gunstig onthaal, dat de verklaringen afgelegd door Dawes en Mac-Do- nald, in Washington gevonden hebben, evenals over de zeer tegemoetkomende hotiding van Japan. Ook de stemmen uit Parijs vinden groote aandacht. Het is echter opmerkelijk, dat de heftige uitvallen van de Fransehe pers tegen den minister-presi dent .in verband met zijn artikel over de minderheden niet worden bestreden. Over het algemeen wordt de methode, die Dawes besprak inzake het probleem der maritieme ontwapening gunstig beoordeeld. De „Daily News", noemt de beide speeches tezamen de belangrijkste stap in de rich ting van den wereldvrede, die tot dusverre werd gedaan. De „Times" merkt op, dat de kritieke periode in de onderhandelingen zou ontstaan wanneer de internationale conferentie van politieke leiders bijeen zou komen om de verschillende bepalingen der vlootwaarden tot gelijkheid te brengen. De Hooge Commissaris van den Volkenbond. De Tel. verneemt uit Danzig: De Hooge Commissaris van den Volkenbond professor Van Hamel, legt heden zijn func tie neer, om plaats te maken voor den inder tijd gekozen nieuwen Hoogen Commissaris, graaf Gravina (Italië). Professor Van Hamel zou reeds hedenavond of uiterlijk Vrijdagochtend de stad verlaten, waarna hij gedurende eenigen tijd op een landgoed in Pommerellen zal vertoeven. Ver volgens zal hij naar Nederland terugkeeren, om er naar verluidt in regeeringsdienst over te gaan. Gi-aaf Gravina is reeds te Danzig aange komen. Het heeft aldaar ten huize van den Italiaanschen consul zijn intrek genomen en zal Vrijdag zijn nieuwe functie aanvaarden. Vlootbeperking door den Volkenbond? In politieke kringen te Washington wordt Dawes' rede te Londen beschouwd als een logische stap in Hoover's campagne voor vlootbeperking. De rede wordt te Washing ton aldus geïnterpreteerd, clat de begeerde regeling der maritieme moeilijkheden nage streefd kan worden door middel van den Volkenbond, omdat geloofd wordt, dat de voorbereidende ontwapeningsconferentie van den bond het natuurlijke forum voor zulk een behandeling is. Men meent dat Hoover verwacht, dat de eerstvolgende stap van an dere zijde zal komen, wellicht in den vorm van een reis van MacDonald naar Washing ton ter bespreking van het vlootprobleem. In officieele kringen stemt men algemeen in met Dawes' voorstel, dat een vlootpact het werk moet zijn van burgers en niet van vlootdeskundigen. EEN ONTWAPENINGS CONFERENTIE? Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Nek York: Op voorstel van den democrat.lschen Se nator Tydings is in den Senaat besloten president Hoover uit te noodigen een wereld conferentie voor dc ontwapening te land, ter zee en in de lucht bijeen te roepen. GROOTE FABRIEKSBRAND. Eén doode. VERSCHEIDENE GEWONDEN. De Tel. verneemt uit Berlijn: In een in Altmoabit (Berlijn) gelegen chemisch-pharmaceutische fabriek is door grenzenlooze onvoorzichtigheid van een employé een brand ontstaan, die in een minimum van tijd geweldige afmetingen aan nam en aan den betreffenden bediende het leven kostte, terwijl talrijke andere personen ernstig werden gewond. De employé Woinowski geheeten, had na melijk zijn potlood in een bus met benzine laten vallen. Ten einde het terug te vinden was hij zoo roekeloos een lucifer aan te ste ken om bij te lichten, met het gevolg dat de benzine in de bus natuurlijk onmiddellijk ontplofte. Op hetzelfde oogenblik schoot een reusachtige steekvlam omhoog, die oversprong op een groote benzinetank, welke eveneens met een geweldigen slag explodeerde. In de lichtontvlambare voorraden, die in d3 fabriek waren opgeslagen, vond het vuur gretig voedsel en binnen enkele minuten tijds stond de geheele tweede verdieping van den zijvleugel van het betreffende ge bouwencomplex in lichtelaaie. Spoedig daar op werd ook de derde verdieping, waarin een lintenfabriek was gevestigd, door het vuur aangetast. Onder de 150 arbeiders en arbeidsters ont stond een wilde paniek. Het werd een al gemeen „sauve qui peut", ten einde de trappen te bereiken, doch deze waren al ras door rook en vlammen versperd, zoodat aan 26 personen de weg naar buiten afge sneden was. Zij vluchtten zoo snel mogelijk naar de bovenste verdieping, doch een vrouw, die zich plotseling door de vlammen zag omringd, sprong in haar radeloosheid uit een raam van de derde 'verdieping en bleef zwaar gewond op straat liggen. Da anderen poogden door de deur te ontkomen welke de verbinding vormt tusschen de fa briek en het woonhuis. De verbindingsdeur bleek echter gesloten te zijn en het gelukt» niet, haar te forceeren. Inmiddels was de brandweer ter plaats» gekomen. Onmiddellijk werden springzeile» uitgespreid en vijf personen sprongen om laag. Hoewel allen werden opgevangen, liepen toch vier hunner nog ernstige verwondingen op. Veertien andere personen konden door de brandweerlieden die in het in vlammen staande gebouw binnendrongen, worden ge red, terwijl de overigen met behulp van mechanische ladders in veiligheid werden gebracht. -Allen bleken reeds zware brand wonden te hebben opgeloopen. Een meisje van 23 jaar werd op een der trappen door de vlammen ingehaald. Haar kleeren vatten vuur en zij sprong als een levende fakkel gillend uit het raam. Levens gevaarlijk gewond werd zij naar een zieken huis overgebracht. Ook Woinowski werd met brandwonden overdekt naar een ziekenhuis gebracht, waar hij inmiddels is bezweken. De schade, die verscheidene millioenen mark Sloopt, wordt door verzekering ge dekt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. stoomt en verft, mooi, vlug en goedkoop Ged. Oude Gracht 11, Schoterweg 54 hoek Cronjéstr. - Tel. 10873-10382 RAAD VOOR SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam deed de volgende uitspraken: Inzake de stranding van het stoomvis- schersvaartuig „Patria" IJM. 19, tijdens mist op de Hollandsche kust. De Raad is van oordeel, dat deze stran ding moet worden toegeschreven aan een nalatigheid van den schipper, hierin be staande, dat hij r.iet voldoende heeft ge lood. De schipper heeft van de visscherij af, wel behoorlijk genavigeerd, maar na de looding van 9 1/2 vadem heeft hij zeer on voorzichtig gevaren. Met een Zuid-Ooste lijken koers moet langzaam worden geva- en en het lood gaande worden gehouden. Wordt dit gedaan, dan is het uitgesloten, dat men ter hoogte van Zandvoort, na de looding van 91/2 vadem .zonder opnieuw gelood te hebben, vastloopt. Het feit op zich zelf, dat dit niettemin is geschied, toont aan, dat of veel te veel vaart is geloopen, of te lang met looden is gewacht. Vast staat dus, dat zeer onvoorzichtig is gevaren en deze stranding ware voorkomen, indien de noodige voorzichtigheid ware betracht. De Raad straft den schipper van het stoomvis- schersvaartuig „Patria" IJM. 19, door hem de bevoegdheid te ontnemen cm als schipper te varen op een schip als bedoeld bij ar tikel 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. Inzake de stranding van het stoomvis- schersvaartuig „Proef" IJM. 36 op de Noor- derhaaks tijdens mist. De Raad is van oordeel dat de schipper zeer zorgeloos heeft gevaren. De afgevaren plaats was niet zeker. Dat wist de schipper. Toch zet hij van daar een koers af en doet alsof hij zeker is van zijn afgevaren bestek Hij deed geen moeite het Lichtschip „Haaks" nader te verkennen, toen hij meende het mistsein aan stuurboord te hooren. Hij gaat, zelfs al zou zijn afgevaren bestek ge heel zeker zijn, veel te dicht langs de Haaks- gronden. Bij dit al blijft hij volle kracht doorloopen en gaat na de looding van 3 vadem en nadat hij koers had veranderd, naar beneden. De Raad straft den schipper van het stoomvisschersvaartuig „Proef" IJM. 36 door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van veertien dagen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10