46e Jaargang No. 14107 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 20 Juni 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad f0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatse», waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f337Y>. Franco per post door Nederland 3.8754. Losse nummers 0.06. Geill. Zondagsblad per 3 maanden 0Ó7Yi, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer f0-35. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.6<L elke regel meer ƒ0.15. binten Arrond. dubbele prijs. On2e Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 025. elke regel meer f 0.10. nitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden I 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. DONDERDAG 20 JUNI Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 34 uur. Groote Kerk: Concert Proza en Poëzie. 8 u. Stadsschouwburg: H. O. V. 8.15 uur. Cinema Palace: „Op weg naar Singapore." en „Adam en het toeval." 8 uur. Luxor Theater: „De Bandiet der Bergen" en „Dorpsschandaal", 8 uur. Rembrandt Theater: „Van den Dader geen spoor'Tooneel: .Edith Hagedorn. 7 en 9.15 u. Standaard Theater: „De matrozenbruid", 8.15 uur. Söaarndani? Openbare! vergadering Vrijz.-Dem. Bond, 8 uur. Overveen: Concert R.-K. Muziekver- eeniging „Euphonia" in het Bloemendaalsche Bosch, 8.15 uur. VRIJDAG 21 JUNI Jaarl. Alg. Vergadering van aandeelhou ders der Naaml. Venn. D. Hogenbirk en Zoon's IJzer- en Staalindustrie ten kantore Spaarndammerweg te Haarlem, 4 uur. Bioscoopvoorstellingen. HET SPOORWEGONGELUK IN BELGIë. NEGEN DOODEN, 27 GEWONDEN. Het aantal slachtoffers van het spoorweg ongeluk bij.Geeraardsbergen is tot negen ge stegen, terwijl 27 personen gewond zijn; van acht gewonden is de toestand hopeloos, zoo meldt de Tel. Het spreekt vanzelf, dat de ramp in de landelijke streek van Geeraardsbergen groo te ontroering heeft veroorzaakt. Den gehee- len dag bevonden zich talrijke personen bij de plaats van het ongeval, waarheen zich hedenmiddag ook de koningin en de premier Jaspar heben begeven, die ook den gewonden in hèt ziekenhuis een bezoek brachten. De ramp is zooals wijreeds meldden het gevolg van een verzakking der rails. Er werd reeds eenigen tijd aan het herstel van den spoorweg gewerkt. De machinist van de lo comotief, die het Ongeluk veroorzaakte, heeft verklaard, dat hij plotseling een beangsti gend springen van zijn machine had opge merkt. Onmiddellijk dacht hij aan een ont sporing. Op hetzelfde oogenblik kwam een trein uit de tegenovergestelde richting aan, welks machinist zag, dat de fjndere locomo tief gederailleerd was. Beide machinisten trachtten uit alle macht te remmen, doch tevergeefs. Met een geweldigen smak sloeg de eene locomotief om, terwijl de andere er op inred. Onmiddellijk na de botsing begon men in de puinhoopen naar de slachtoffers te zoe ken. Als door een wonder zijn de machinis ten en stokers van beide treinen ongedeerd gebleven, doch een der machinisten was zoo geschrokken, dat hij als zinneloos het veld inrende en eerst uren later tot bezinning kwam. Uit de plaatsen in de omgeving kwa men spoedig geneesheeren en tal van vrij willigers om assistentie te verleenen. De ge wonden werden, vaak, met groote moeite, uit het verwrongen ijzer te voorschijn ge haald en in het huisje van den ;visselwach ter verzrogd. Na twee uur waren de dooden geborgen en de gewonden geholpen. Toen het nieuws van de botsing bekend werd, kwamen van alle kanten menschen toeloopen, die naar hun bloedverwanten zochten. Hartverscheurehde tooneelen speel- dn zich hierbij af. Het parket heeft zich ter plaatse begeven ten einde een onderzoek in te stellen. De Koning en de Koningin van België hebben een bezoek gebracht aan Geeraards- bergen, waar zij de gewonden van het spoor wegongeluk hebben opgezocht. Het woord is aan.. Etienne Rey: Het geheim van tc behagen bestaat daar in, de menschen ingenomen te doen zijn met zichzélven, meer dan met u. DE VERSTEKELING. (De verstekeling van de oceaanvlucht met dec „Gele Vogel", werd bij de aankomst te Parijs enthou siast gehuldigd). Als je over zee wilt vliegen, Lijkt wel een verstekeling, Een onmisbaar stuk bagage, Lastig maar 'n noodig ding: Bengels klemmen zich aan autos, Meegesleurd in snelle vaart, De verstekeling verstopt zich Ergens in de vliegtuigstaart; Maar de bengel wordt van d' auto, Door politie weggejaagd, De kwajongen in het vliegtuig Wordt gehuldigd als het slaagt; Op de schouders rondgedragen, Wordt hij enthousiast geëerd. Voor tooneel- en filmvertooning, Wordt hij grif geëngageerd; Aan de vliegtocht op zichzelve Heeft die bengel niets gedaan, Hij is enkel als stuk ballast, Zonder kaartje mee gegaan; Ergex-, door hem kwam het slagen, Van de tocht in groot gevaar, Zacht gezegd was hij niet noodig, En een wezenlijk bezwaar; De ontvangst die hij verdiende, Kreeg hij naar mijn meening niet, Waar de rug van naam verandert, Flinke tikken met een riet.... Sedert is een ander vliegtuig, Uit de lucht omlaag gestort, Is een viertal sterke levens, Met één wreeden slag bekort; Ook die reis ging, zij het korter, Door het luchtruim over zee, Als verstekeling verborgen, Vloog de Dood dit reisje mee. NUTSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Examens nuttige handwerken. Geëxami neerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: F. H. W. Stoel, M. Krottje, M. Bor, H. Zuidhof, H. H. T. J. Stomphorst en D. I. E. U. Boeke. Nu Baldwin geen premier meer is in Engeland, moet hij ook de officiëele ambtswoning in Downing 5troet weer aan zün opvolger afstaan. En aangezien Ramsay MacDonald waarschijnlijk geen bijzonder ren prü» «telt op Baldwin's portret, moet dit mede verhuizen. DE ONTWERP-PERSONEELSFORMATIE. Zooals de voorstellen thans op tafel liggen. AMBTENAREN-ORGANISATIES HEBBEN UITSTEL VAN BEHANDELING GEVRAAGD, MAAR NIET GEKREGEN. Wij hebben reeds medegedeeld, dat aan de organisaties toegezonden is een ontwerp- schema voor de formatie voor ambte naren, die opgemaakt is door het bureau van het Georganiseerd Overleg, waarin de wethouder voor Sociale Zaken, Mr. J. Gerritsz zitting heeft met den griffier den heer A. J. de Landmeter en den hoofdcommies den heer H. B. Weyland. Zijn wij wel ingelicht, dan werd dit ontwerp schema ook reeds bekeken door het college van B. en W. en door de 4 raadsleden die in het Overleg zitting hebben, zoodat wel van een voorstel van het gemeentebestuur gespro ken kan worden. Wij hebben ook reeds medegedeeld, dat de eerste indruk van de organisaties was, dat de voornaamste wijzigingen zich beperken tot de hooge rangen. Er wordt een nieuwe groep geformeerd, waarin ingedeeld worden de griffier ten stadhuize en de adjunct directeur van openbare werken voor de ci viele afdeeling. Voor die groep zal dan een nieuw salaris moeten worden vastgesteld. Tot nu toe waren beide functies begrepen in de groep adjunctdirecteur (salaris 5200. 6000.) Verder zijn in de bestaande groep adjunct-directeuren opgenomen een aantal referendarissen die hw-nMoM zullen worden tot administrateur. Verder is het aantal hoofdcommiezen aan verschillende afdeelin- gen uitgebreid, waartegenover evenwel staat, dat dit aantal aan eenige andere af deelingen verminderd is. Voor ons ligt thans het bedoelde schema met een vergelijking, wat de hoofden van dienst hebben voorgesteld en hoe de nu be staande toestand is. Omdat voor deze zaak natuurlijk veel be langstelling bestaat bij de ambtenaren, zullen wij de voornaamste bedrijven en takken van dienst nader bekijken. Wij beginnen met de Secretarie Adjunctklerk Bediende Bode Portier Bewaarder Klerk Controleur Adjunctcommies Magazü nmeester Commies Hoofdcommies Referendaris Administrateur Griffier Bestaand. 10 6 5 1 1 36 3 16 1 12 11 4 Schema. 21 7 4 1 1 34 4 14 1 11 10 1 4 1 Het aantal referendarissen is in het schema lager gesteld dan volgens den bestaanden toestand, omdat voorgesteld wordt 4 refe rendarissen over te brengen in de hoogere salarisgroep van administrateur, die nu in gedeeld is bij de groep adjunct-directeuren. Het salaris voor die groep is 5200—6000. Volgens de bestaande regeling hebben de referendarissen 44005200. De referendarissen die bevorderd zouden worden tot administrateur werken aan de 3e, 4e, 5e en 7e afdeeling, dus financiën, be lastingen, onderwijs en openbare werken, volkshuisvesting, enz. De 6e afdeeling, burgerlijke stand, heeft nu een hoofdcommies als chef, maar krijgt volgens het schema een referendaris. Op die afdeeling komt nu evenwel geen nieuwe hoofdcommies. Op de afdeeling algemeene dienst werken nu 2 hoofdcommiezen, dat wordt verminderd tot 1- Volgens het schema krijgt de 3e afdeeling geen nieuwe referendaris. Er zullen daar evenwel behalve de administrateur 2 hoofd commiezen werken (nu is er geen enkele hoofdcommies!. Het aantal commiezen wordt dan van 2 op 1 gebracht, het aantal adjunct commiezen van 1 op 2 en het aantal klerken van 3 op 4. De 4e afdeeling (belastingen) zal ook 2 hoofdcommiezen krijgen (nu geen enkele). Aan de 5e afdeeling (onderwijs) wordt het aantal hoofdcommiezen van 2 op 1 gebracht. Op de 7de afdeeling komt volgens het schema geen enkele commies (nu 1) terwijl het aantal klerken van 3 op 2 teruggebracht is. De 8ste afdeeling (pensioenen) zal 1 hoofdcommies krijgen tnu zijn er 2). Electricitcitsbcdrijf. Bestaand. Schema. 5 3 1 1 6 6 2 2 4 5 Adjunct-klerk Bediende Bode Klerk Onder-opzichter Adj.-commies Adj.-boekhouder 1 Adj.-inspecteur 2 4 Opzichter 6 5 Teekenaar 2 Commies 1 Inspecteur 2 6 Hoofdcommies 1 Hoofdboekhouder 1 Hoofdinspecteur 3 3 Bedrijfsadminislrateur l Eleclro-technicus 1 1 Ingenieur 1 Bedrijfsingenieur 1 Deze vergelijking spreekt voor zichzelf. De bedrijfsingenieur is opgenomen in de groep adj unct-directeuren. Gasbedrijf. Bestaand. Schema. Adjunct-klerk 3 4 Bediende 1 2 Portier 2 Klerk 7 6 Kookleerares 1 1 Onder-opzichter 6 7 Adj.-teekenaar 1 Adj .-commies 3 4 Adj .-inspecteur 1 1 Opzichter 2 4 Magazijnmeester 1 Laboratorium-assistent 1 1 Teekenaar 1 Commies 2 1 Boekhouder 1 Inspecteur 2 2 Hoofdcommies 1 Hoofdinspecteur 2 2 Administrateur 1 Bedrij fsadministrateur 1 Scheikundige 1 Adj .-directeur 1 Volgens het schema zou dus 1 adjunctdi recteur worden aangesteld. Bouw- en Woningtoezicht. De belangrijkste wijziging is dat het aantal inspecteurs van 5 op 10 wordt gebracht, het aantal hoofdinspecteurs van 3 op 1 Er is in het schema 1 ingenieur opgenomen, maar de functie van architect is niet van de bestaan de formatie overgenomen. Verdere veranderingen zijn o.a.: klerken 3 (thans 4) onderopzichters 2 (thans 3) adj.- inspecteurs 4 (thans 2). Openbare Weaken. Bestaand. Schema. Adj.-klerk 2 2 Typiste 1 Adsp.-teekenaar 7 Bediende 2 Bpde 1 Portier 1 Klerk 6 5 Onder-opzichter 2 2 Adj.-teeken .r 3 Adj .-commies 2 1 Adj.-boekhouder 1 1 Opzichter 19 13 Teekenaar 2 Commies 1 Boekhouder 1 Ins, .cteur 3 4 Hoofdcommies 1 Hoofdboekhouder 1 1 Hoofdinspr eteur 2 2 Adj .-Architect 1 2 Adj.-ingenieur 2 1 Ingenieur 1 1 Architect 1 l Adj.-directeur 2 2 Incasso-dienst Bestaand Schema Adj. klerk 18 8 bediende l 7 metercontroleur 1 metervuller 1 Bode 27 20 Klerk 14 18 Controleur 2 Adj. Commies l 3 Adj. Boekhouder 2 1 Commies 1 2 Boekhouder 2 Keuringsdienst Voorgesteld wordt het aantal adj. keur meesters van 1 op 3 te brengen en het aan tal keurmeesters van 7 op 6. Verder zou vol gens het schema een keuringsveearts worden aangesteld. Lichamelijke opvoeding. Bestaand Schema Adj. klerk 1 l Bediende l 12 Bewaarder 3 12 Onder-opzichter 6 1 Adj. commies 1 1 Geneeskundige dienst. Volgens het schema zal het aantal kler ken van 2 op 1 gebracht worden, maar er zal 1 adj. commies worden aangesteld (nu geen enkele). Verder zullen volgens het schema aange steld worden 2 controleurs (nu geen enkele). Havenwezen Het aantal onderopzichters is van 5 op 4 gebracht, maar 1 hunner wordt dan bevor derd tot opzichter. Bibliotheek Adj. klerk Bediende Bewaarder Klerk Adj. commies Commies Hoofdcommies Bestaand Schema 1 3 3 1—4 1 1 5 5 4 1 1 1 Reiniging Adj. klerk Klerk Onderopzichtcr Adj. teekenaar Adj. boekhouder Opzichter Inspecteur Hoofdboekhouder Bestaand Schema 2 l 1 1 4 2 1 1 3 2 2 l 1 Slachthuis Volgens het schema zal een adj.-directeur worden aangesteld. Waterleiding Volgens het schema zal het aantal adj. klerken verminderd worden van 3 tot 1, het aantal klerken uitgebreid van 3 op 5, het aantal onder-opzichters van 4 op 5. net aan tal adj. commiezen van 0 op 1, het aantal opzichters van 2 op 1, het aantal commiezen van 1 op 0. Werklooshcidsdienst. Het schema vermindert hot aantal klerken van 3 op 2. verhoogt het aantal adj. commie zen van 2 op 4 en vermindert hét aantal commiezen van 2 op 1. Plantsoenen De functie van onder-opzichter zal volgens het schema komen te vervallen. Gem. Ontvanger Bestaand Schema Adj. klerk 5 3 Bediende 2 Bode l Klerk 2 2 Onderopzichter 1 Adj. Commies 2 2 Ambt art. 261 G. W. 3 3 Commies 3 3 Hoofdcommies 1 1 Archief Het aantal klerken wordt van 1 op 2 ge bracht. Bank van leening. De functie van klerk wordt vervangen door die van boekhouder. Museum Bestaande toestand wordt gehandhaafd. Schoolartscndienst In de plaats van 1 adj. geneeskundige is 1 geneeskundige onder de formatie opgenomen De ambtenaren-organisaties hebben ge vraagd om de behandeling van de Personeels- foimatie in verband met den tijd dien sij noo dig hebben voor bestudecrcn uit te stellen tot na de vacantie. Mi-. Gerritsz heeft evenwol medegedeeld, dat de vergadering van het Georganiseerd Overleg a.s. Dinsdag zal doorgaan. HAARLEM, 20 Juni Uit den Raad. Provinciale Staten vergaderden, en het onvermijdelijke gevolg was dat gemeente raad, pers-vertegenwoordigers en publiek weer eens samengepakt zaten in de oude raadszaal. En dat in deze hitte! Het was be nauwd, ongezond en slaapwekkend, en de wethouder van financiën gaf een bijzonder staaltje van zijn overigens welbekende onvervaardheid ten beste, toen hij zelfs on der den druk van deze sfeer dorst te verkla ren, „dat B. en W. nooit slapen". Er rees verzet, en de wethouder amendeerde vlot: „Het college als zoodanig slaapt nooit!" In dividueel hadden de wethouders zonder twij fel eenige moeite om de oogen open te hou den. De Raad en wij ook. De heer Peper be hoorde evenwel tot de enkele uitzonderin gen. Hij was verschrikkelijk wakker, nam het grootste deel van den middag in beslag op een dermate overdreven wijze, dat men hem onbescheidenheid zou verwijten als hij geen communist was kreeg een conflict met den voorzitter, deed zelfs een poging om obstructie te voeren.... enfin, beproefde ons allen zwaar. B. en W. faalden met hun voorstel om over te gaan tot stopzetting van de steun- verleening aan de uitgetrokken werkloozen voor de periode 1 Juli—1 September, of schoon het volledige college achter dit voor stel stond. Wethouder mr. Gerritsz verschil de van meening met de S. D. A. P.-fractie. Het verzet tegen het voorstel, dat met 18 16 stemmen verworpen werd, kwam ook van de zijde der heeren Peper, Keesen en Castri- cum, maar werd het scherpst geformuleerd in een rede van den heer Joosten, die de zaak als een principe-quaestie stelde. De grondslag van den wil van den Raad is ge weest: de valide arbeiders, die zich verzekerd hebben tegen werkloosheid, mogen niet ver wezen worden naar het Burgerlijk Armbe stuur. B. en W. voeren dit niet als principe door. Hun standpunt is, dat zij het alleen willen toepassen, als er voldoende arbeiders zijn om de uitzondering tc wettigen. De Raad evenwel wil de commissie pas opheffen, als er geen valide arbeiders meer naar het Bur gerlijk Armbestuur verwezen zouden behoe ven te worden. Tegenover dit principleele standpunt kon de uiteenzetting op practlsche gronden van wethouder mr. Hcerkens Thüssen, die erop wees dat de meeste gemeenten er alweer toe zijn overgegaan om de uitgetrokken verze kerde werkloozen naar de armbesturen te verwijzen, het niet winnen. De heer Peper kwam in volle actie bij de behandeling van de klachten der bewoners van „de 170 woningen" in Noord-Haarlem. Hij haalde er het proces-Liebermann en nog veel meer bij. Hij wilde dat het gemeente bestuur zou zorgen, dat dc uitgezette be stuursleden van de huurdersvereeniging een goede woning zouden krijgen, en wilde daar voor dc leegstaande huizen ln Tuinwijk- Zuid bestemmen, waarop mr.' Gerritsz ant woordde, dat die niet van dc gemeente zijn maar van de vereeniging Tuinwijk-Zuid, die er alleen over tc beschikken heeft. De uit zetting is een zaak van den kantonrechter.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1