Instituut voor Arbeidersontwikkeling 46e Jaargang No. 14110 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 24 Juni 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad f0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatses waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-575^. Franco per post door Nederland 3.8754. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13C82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTiEN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames f0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.6<\ elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond dubbele prijs- Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 025. elke regel meer 0.10. OJtsl. a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog I 400.-. Duim i 250.-. Wijsvnger 1 150.-. Elke andere ringer I 50.-. Arm- ol Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. MAANDAG 24 JUNI Gebouw H. J. M. V.: Vergadering Chr. Hist. Unie. Spreker Dr. J. Schokking, 8 uur. Luxor Theater: „De Gele Taverne" en „De Hemel in Pyjama" 8 uur. Rembrandt Theater: „Het Huwelijksnest", Tooneel: „Les Omeros". 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De weg der Wraak'1 8.15 uur. DINSDAG 25 JUNI Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. VERSCHRIKKELIJK ONGELUK NABIJ LAHORE. VRACHTAUTO VERPLETTERD. Op de spoorwegbrug over net Trouskanaal tusschen Fohal en Sjoriwal, in de nabijheid van Lahore is verschrikkelijk ongeluk voor gevallen, waarbij vijf personen werden ge dood en negen gewond, aldus „de Courant" Een vrachtauto, waarin zich 21 personen bevonden, die van een bruiloftsfeest kwamen werd op de brug uoor een trein achterhaald en tegen den wand van de brug geheel ver brijzeld. De dooden zijn afschuwelijk verminkt en van de gewonden bevinden zich drie in een hopeloozen toestand. Andere inzittenden van den auto kwamen in het kanaal terecht en konden op een na worden gered. V ERK1EZ1NGSSTRIJD. Men schrijft ons: Zondagochtend werd vanwege de S.D.AP een fietspropagandatocht door onze stad ondernomen. De fietsers hebben zich hier voor des ochtends om 10 uur voor het ge bouw van den Haarlemschen Bestuurders- Bond verzameld en keerde te half twaalf terug. Tot hunne verontwaardiging werd bemerkt, dat in dien tusschentijc' plakkers van de R.-K. partij een aantal bil jetten niet alleen op dit gebouw hadden ge plakt. maar ook boven op da biljetten dej S.D.AP. Het was steeds een goede gewoonte om niet over een biljet van een andere partij heen te plakken. Men was te meer veront waardigd nu dat gedaan was op het ge bouw van de socialistische arbeidersbewe ging. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN BIJ ASSEN TWEE DOODEN. Uit Groningen wordt ons gese'nd: Zondag maakte een groepje A.J.C.'ers uit Groningen een fietstochtje naar Havelte. Onderweg reed hen de heer Koolewijn met zijn auto komende van Deventer, achterop. Een der jongens verloor de beheersching over zijn stuur. Hij kwam te vallen en greep zich aan zijn buurman vast, met het gevolg, dat beiden voor den auto terecht kwamen en overreden werden. De 15-jarige J. Feiken was onmiddellijk dood. De 18-jarige F. Houwen werd naar het ziekenhuis te Assen overge bracht, waar men den zwaargewonde door operatief ingrijpen in het leven trachtte te houden, hetgeen echter niet mocht gelukken. Ook hij is overleden. BIJ SLOTEN 1 DOODE EN 3 GEWONDEN. Uit Amsterdam wordt ons door Vaz Dias geschreven: Zondagavond omstreeks 9 uur heeft op den Sloterweg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. In den bocht van den weg, ongeveer op de helft tusschen het voormalige dorp Sloten en Amsterdam reed een Spijkerauto bestuurd door en eigendom van J. T. uit Am sterdam, in zeer snelle vaart tegen een boom. De auto, waarin zich behalve de heer T. nog 4 personen bevonden, werd totaal verwoest. Een der inzittenden wiens naam nog niet be kend is, werd uit het voertuig geslingerd en bleef midden op den weg dood liggen. Een tweede inzittende werd tevens ernstig ge wond, terwijl de beide andere inzittenden minder ernstige verwondingen bekwamen. Dr. J. Siestrop uit Sloten was het eerst ter plaatse. Het lijk van l%3t slachtoffer was ernstig verminkt. Het bleek, dat alle inzit tenden van de auto terugkeerden van een bezoek aan Schiphol en min of meer onder invloed van sterken drank waren.Het lijk en de gewonden werden per auto van den G. D. naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam overgebracht. De chauffeur J. kreeg slechts enkele schrammen. Nader wordt gemeld: De naam van den omgekomen man is Gustaf Kok. EEN ORKAAN IN VENEZUELA DRIE SLACHTOFFERS. De hevige orkaan, welke een gedeelte van Venezuela heeft geteisterd, heeft aan drie personen het leven gekost. Het Amerikaan- sche jacht „Owitsah" werd geheel vernield. Vele Venezolaansche schepen, toebehoorende aan suiker- en oliemaatschappijen, zijn ge zonken. De A. J. C. voert het tableau, op voorstellend Ontwapening Op het Joh. de Breukplein werd- de op tocht samengesteld, die naar het Huis ter Zaanen trok Door de afdeeling Haarlem van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling werd Zon dag op het Huis ter Zaanen een Zomerfeest gehouden. Als plaats van samenkomst was aangegeven Joh. de Breukstraat, doch daar juist op hetzelfde moment van wege Ie S. D. A. P. een verkiezingsfietstocht was georga niseerd, was vrijwel alleen de A. J. C. 's mor gens om 10 uur op dat bepaalde punt aan wezig om in optocht naar het genoemde landgoed te marcheeren. Hoewel het weer voor een zomerfeest niet mooi genoemd kon worden, kwamen er allengs meer belangstel lenden en toen de voorzitter der afdeeling, de heer Lindeman, de bijeenkomst opende, was het reeds tamelijk druk. Te 1 uur kon er zelfs van een groote op komst gesproken worden. Nadat ..Excelsior" eenige nummers ten ge- hoore had gebracht, werd er een demon stratie van den Arbeiderssportbond gehou den welke met groote belangstelling werd ge volgd. Aan de aanwezigen werd getoond, dat de afdeeling Haarlem over een aantal goede sportbeoefenaars beschikt. Na een korte pauze, werden door de A. J. C. verschillende spelen uitgevoerd, terwijl Excelsior vroolijke muziek liet hooren. Als spreker trad op de heerF. van Meurs, lid van de Gemeenteraad te Amsterdam en Bondsvoorzitter van den Bond van Personeel in Overheidsdienst. De drie voornaamste verkiezingspunten der S. D. A. P.. nJ. Ont wapening, Staatspensioen en Medezeggen schap werden door hem behandeld. Deze rede werd met aile aandacht door de aanwezigen gevolgd en oogstte een luid ap plaus. Aan liet slot werd een tweetal mooie ta- HAARLEM, 24 Juni De Dure Zuiderzee. Er is gebleken dat de ramingen voor de Zuiderzee-droogiegging op geweldige wijze overschreden zijn en nog verder overschre den zullen worden, zoodat de totale kosten tenslotte ruim negenhonderd millioen zullen bedragen, zoowa: anderhalf maal zooveel als eerst verwacht werd. Dit is een finan- cieele tegenvaller, die bovendien al schijnt te bewijzen, dat een winstgevende uitvoe ring van het weik niet meer mogelijk is. Want als het tot de uitgifte van de nieuwe gronden komt zuilen die geen prijzen maken, die de reusachtige kosten van de droogleg ging kunnen dekken. De Eerste Kamei heeft er een kort debat over gehouden waarin alleen de oude heer Verkouteren, die weer een van zijn zonder linge, altijd „vreugde" verwekkende redevoe ringen hield, ervoor pleitte om het werk maar liever stop te zetten. Hij was tenslotte de eenige stemmer tegen het aanhangige finan- cieele ontwerp, betreffende het Zuiderzee- fonds. AL Jt-elde hij de zaax ook nog zoo alarmeerend voor. al vroeg hij of de bedoe ling nu eigenlijk was om de Zuiderzee droog te leggen, of wel de schatkist. De houding van de Kamer is alleszins be grijpelijk. Het zou on-Hollandsch zijn om te capituleeren in den strijd tegen de zee, in den alouden strijd, ditmaal hernieuwd in een grooter veldslag dan ooit te voren. Dat de zee zwaren weerstand zou bieden was voor uit te verwachten. Dat het werk binnen de kosten-ramingen van jaren geleden zou blijven, zal wel niemand ooit verwacht heb ben. Maar evenmin als voorspeld kon worder hoeveel het zou kosten, evenmin kan men de winst, die het na voltooiing in de toekomst zal opleveren, binnen enge grenzen bepalen Er zit een aanmeikelijke dividend-reserve in de komende 'waalfde provincie, in Lely- lanö, zooals sommigen al nebben voorge steld haar te noemen tot eer van den man die het groote plan ontwierp en als minister van Waterstaat het erdoor wist te krijgen. Behalve directe economische voordeelen zitten er andere aan vast. De oplossing van het overbevolkings-vraagstuk hangt ermee samen. De nationale welvaart, die altijd haar béste en gezondste basis vindt in de opbrengst van den .bodem, in het productief maken van de bronnen van het land zelf, vindt er een nieuw belangrijk steunpunt in. En het moreele effect is niet gering. De moreele waarde ran dit enorme stuk arbeid, een unicum op het gebied der waterbouw kunde, dat de gatsche wereld met eerbied en bewondering aanschouwt, is dat het ons allen het besef geeft, dat er waarlijk dingen bestaan waarin een klein volk groot kan zijn. Het is een besef dat al sterke steun vindt in den grooten strijd tegen de zee die door de Hollanders uit het verleden is gevoerd. Maar die strijd kan nimmer op houden. Wie daaraan twijfelen mocht moet maar eens gaan kijken naar een machtig verdedigingswerk als de Hondsbossche zee wering, waaraan altijd door gearbeid wordt, dat telkens nieuwe voorzieningen eischt. En zoo zijn er meer. De zee is nooit vermoeid, de zee keert altijd weer, en de landsverde diging tegen haar aanvallen is en blijft een onvermoeid strijden. Naast die verdediging toont onze historie de groote momenten van den tegenaanval, die nieuwe winst op den machtigen tegen stander moest brengen De drooglegging van de Zuiderzee is de grootste tegenaanval, ooit ondernomen. Het is een prachtige veldslag, die onder leiding van onze ingenieurs ge streden wordt. Daarin moet Holland overwinnen. Daar voor moeten wij ons desnoods groote finan- cieele opofferingen getroosten. Op den lan gen duur zal het resultaat toch winst zijn. Vergelijk dezen nobelen strijd met die* van den modernen oorlog, die tallooze mil-, harden verslindt en niets oplevert dan dood en verderf, dan vernieling, verlies cn ellen de, en tot de ergste demoralisatie en onti aarding voert. Vergelijk de twee, en ontken dan nog dat het Leven genoeg gelegenheid tot vechten biedt, tot eerlijken open strijd zonder gassen en bacterieën en de rest var, de beestachtigheid, zonder moord cn massa* waanzinintegendeel: onder leiding van het scherpste vernuft, van kalme bereke ning, van echten moed en doorzettingsver mogen, van ijzeren wil en vooral en thousiasme! Niemand kan het ontkennen. Mr. Verkouteren. Eerste Kamerlid, !s niet tegen den oorlog in bepaalde vormen (vrij heidsoorlog, prestige-oorlog enz.). Hij is wel tegen de Zuiderzee-drooglegging. Hij is over de zeventig. Ik ben tegen den oorlog in eiken vorm, en vóór de Zuiderzee-drooglegging. sta dus vier kant tegenover mr. Verkouteren. En duizen den denken evenals ik. Geen wonder. Wij zijn jong. Dit is een nieuwe tijd. dien wij allen helpen opbouwen, met nieuwe idealen. Gelukkig. R. P. bleaux opgevoerd door de A. J. C. en de Too- neelvereening „Vooruitgang" welke tableaux voorstelden „Staatspensioen" en .Ontwape ning". Vooral de mooie beeldgroep van Staatspensioen mocht een zeer luid applaus verwerven. Mevrouw De Roode moest vele dankbetuigingen in ontvangst nemen. Alsvorens de heer Lindeman bij bijeen komst sloot, werden nog gezamen.ijk jen ice liederen gezongen. Het feest werd ioor ver schillende leden der S. D. Raadsfractie bij gewoond, evenals door het lid der Kamer den heer Ir. Ch. G. Cramer Het woord is aan. Emanuel Wertheimer: Moreele verontwaardiging.... is maar al te dikwijls n\jd! DaT NxET Mijn lieve vrouw, wanneer er gasten komen, En het gesprek vlot niet zooals het moet, Dan wordt er vaak van alles bijgenomen, Om tijd te vullen en dat vind ik goed; Je komt met boeken vol met mooie platen. En zegt dan niet, dat die maar zijn geleend, Enfin, daar wil ik nu niet over praten, Hun hulde is per slot ook niet gemeend; Je toont ze handenarbeid van de kindren, Daar gaat een half uur al weer gauw mee heen, Maar verre van mij om dat te verhlndren, In oudertrots sta j' immers niet alleen; Nee, toon ze vrij ons heel bezit aan boeken, En kinderwerk zooveel als je maar kan. Maar als ik een ding vriendelijk mag verzoeken, Kom niet met baby-kiekjes van je man. Ik ben bereid tot uren zwartepieten, Ik speel desnoods een avond ganzebord. Wanneer de conversatie met visite, Te moeilijk en te pijnlijk hokkend wordt; Leid ze door huis van zolder tot den kelder. Wanneer het praten al te moeizaam bleek, Laat ze maar spionneeren en vertel d'er, Ook bij van d' eerste en tweede hypotheek: Het kan me alles werkelijk niet schelen, Ga jij je gang, ik doe wel met je mee, Want alles beter dan je te vervelen. Met een sigaar en met een kopje thee; Die foto-albums, al zoo vaak bekeken, Vertoon ze en geef er explicaties bij, Maar één ding mag ik je wel ciringenc smeeken, Kom niet met kiekjes-in-de-wieg van mij. P. GASUS. Alle opvoeringsrechten van dii smartlied voorbehouden. Het kan echter vrijelijk (wat den schrijver betreft althans) door die echtgenooten die ooit in zuigelingenstaat gefotogra feerd zijn, in den huisel{jken kring naar keuze gezongen of gezegd worden. RELLETJES IN HAMBURG. PUBLIEK TEGEN POLITIE. HAMBURG, 23 Juni. (V.D.) In den afge- loopen nacht hielden politiemannen In den Breitergang 3 mannen aan, die bezig waren plakkaten aan te plakken. De aangehoude nen sloegen op de vlucht doch werden inge haald, waarop zij den agenten hevigen weer stand boden. Intusschen had zich een groote menschenmenigte verzameld, die Legen de agenten partij koos en den mannen opnieuw de vlucht mogelijk maakte. Toen daarop echter toch een der mannen gegrepen werd, drong het intusschen nog weer aangegroeide publiek op de agenten in onder uitroepen als: „Slaat de honden dood" en „Tegen de muur niet ze". Een der agenten werd tegen den grond geworpen en getrapt en ;en slotte aan den hals gegrepen, waarop hij 'an zijn revolver gebruik moest maken. Hij gaf eenige schoten af, waardoor 4 personen, waaronder een vrouw gewond werden. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. ERNSTIGE TREINBOTSING. PIETERMARITZBURG r Natal) 23 Juni (Reuter). In de nabijheid van het slation Klawater, op 15 mijlen afstauds van Durban, zijn de mailtrein uit Kaapstad en een trein uit Johannesburg met elkaar in botsing ge komen. Vier Europeanen zijn gedood. FAMILIEDRAMA TE BEVERWIJK MAN DOODT ZIJN VROUW MET EEN MES. Heden. Maandagmorgen, had in de Jan Vermeijenstraat te Beverwijk een droevige familietwist plaats. Zekere I. G. v. d. B., wo nende tc Haarlem, leefde sedert eenigen tijd in een slechte verstandhouding met zijn vrouw. Tenslotte verliet de vrouw de echte lijke woning en vestigde zich met haar drie kinderen in de Jan Vermeijenstraat te Be verwijk, waar zij met iemand ging samen wonen. Vanmorgen begaf v. d. B. zich naar Be verwijk om de vrouw tc bezoeken. Beiden kregen hoogloopende ruzie. Plotseling greep de vrouw een mes en bracht haar man daar mede een diepe wond in den hals toe. Do man wist de vrouw het mes afhandig te ma ken. ging op zijn beurt haar er mee te lijf en bracht haar ernstige wonden aan boven lijf en hals toe. De vrouw snelde hevig bloedend naar bul ten. Aan den overkant der straat zakte zij in elkaar. Eenige voorbijgangers waarschuw den dc politie, die spoedig ter plaatse was. Nadat de vrouw inmiddels in een woning was binnengedragen begaf de politie, die nog niet recht wist wat er gebeurd was. zich in de woning, waarin het drama was geschied. Zij vond daar den man in overspannen toe stand bezig, te trachten zich met het mes van het leven te berooven. Met moeite kon men hem het mes afnemen. Nadat dc man voorloopig was verbonden werd hij in zorg- wekkenden toestand naar het Roodc Kruis Ziekenhuis overgebracht. Nader seint onze correspondent nog: De vrouw van v. d. B., M. cle H. genaamd, woonde sedert kort. op een bovenhuis in de Jan Vermeijenstraat, in het z.g. St. Aagten dorp, met haar drie kinderen samen met een anderen man. Omtrent dc toedracht van het drama ver nemen wij nog het volgende: Nadat de man zijn vrouw met het mes zeer ernstige steekwonden had toegebracht Is zij dc trap afgestrompcld en de straat op- geloopen. In een poort aan den overkant zeeg zij Ineen. Intusschen snolden van alle kanten de omwonenden toe. Eenigen van hen droegen haar een woning binnen, waar Dr. Lijn kamp, die spoedig ter plaatse was, haar verbond. Een der ooggetuigen van dit ontzettend drama, zekere Z., ging de woning binnen, waar hij dc vrouw uit had zien komen. Hij vond daar v. d. B. in de keuken in een bloed plas liggen terwijl de man bezig was tQ trachten zich van het leven te berooven. In tusschen was ook een politie-agcnt bovenge komen. Samen hebben zij den man het mes afgenomen. Dr. Büller, directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis heeft den man ver bonden. De wonden bleken van zoodanlgen aard te zijn dat de geneesheer het raadzaam achtte hem naar het ziekenhuis over te brengen. De vrouw was inmiddels eveneens daar heen vervoerd, waar zij spoedig aan haar wonden overleed. Het geheele drama Sn dc bovenkamer had zich afgespeeld In tegenwoordigheid van een der kinderen. Het spreekt vanzelf dat het gebeurde in deze volkrijke buurt een groote consternatie verwekte. OP EEN TREIN GESCHOTEN. Volgens een V. D. bericht Is Vrijdagavond de trein, die om 8 uur uit Nijmegen in de hoofdstad moest aankomen, naar schatting op een afstand van 150 Meter voorbij het station Ede door een kogel ge troffen. De kogel .verbrijzelde het portier raampje van een derde klasse coupé, waarin de heer J. ten Kate üit Haarlem en nog een andere passagier zaen. De belde heeren, die er gelukkig met den schrik afkwamen heb ben te Driebergen onmiddellijk den hoofd conducteur op de hoogte gesteld. Wij hebben getracht dezen heer J. ten Kate tc Haarlem te vinden, doch vruchte loos. Naar alle waarschijnlijkheid woont deze niet hier en is bedoeld J. ten Kate uit Arnhem. Het Rerum Nouarumfeest (Zie ook elders in dit nummer.) Het groot aantal deelnemers in den Brontuln luisterend naar de sprekers.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1