BU1TENLANDSCH OVERZICHT DE DEBATTEN IN DEN RIJKSDAG. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND EN HET PLAN- YOUNG. Rijdt niet in den Zaanschen Tollenval! GEMENGD NIEUWS BINNENLAND HANDELSBLAD GRATIS TEMPELIERSSTRAAT 32 HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 25 JUNI 1929 DERDE BLAD Nuttelooze kritiek der oppositie. Nu het vrijwel vaststaat dat van Rijks-, Provincie- en van tolhoudende gemeentewege niets ter opruiming der tollen wordt ondernomen, heeft de Zaansche Vereeniging Voor Vreemdelingen Verkeer een kaartje van haar rayon in beeld gebracht. Daaruit blijkt dat men via Zaandam langs tolvrije wegen in denzelfden tijd eveneens Alkmaar bereiken kan. De A N.W.B.-borden werken er echter onbewust toe mede dat jaarlijks duizenden automobilisten in den driedubbelen Zaanschen Autoval Zaandijk—Krommenie Krommeniedijk rijden daar de borden die richting via tollenland aangeven, een euvel waarvoor intusschen de aandacht van den A N.W.B. gevraagd werd. Uit het kaartje blijkt tevens dat ook de gemeente Zaandam in het hartje van de streek een tol exploiteert. De gemeente Wormerveer eveneens terwijl bovendien 2 veren staan aangegeven. En dat alles binnen een straal van 6 K.M. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Elders geven wij een kort verslagje van de rede van Stresemann in den Rijksdag. De eerste die van antwoord diende was de lei der van de sociaal-dem. fractie Breitscheid, die natuurlijk te velde trok tegen het plan- Young en te kennen gaf dat de Soc.-demo- craten geen geestesvrienden van dat plan kunnen zijn. In ieder geval moet thans de ontruiming dadelijk ten uitvoer worden ge bracht. Iedere verdere controlecommissie wijzen de soc.-dem. van de hand en zij eischen ook de afwikkeling der quaestie eener snellere te ruggaaf van het Saargebied. Dr. Schnee, van de partij van Stresemann (Duitsche Volkspartij) noemde de ontrui ming eveneens de uitdrukkelijke voorwaarde voor de instemming met het plan-Young. In denzelfden geest spraken Dr. Emminger van de Beiersche V. P., Graf Reventlov der Nat. Socialisten en von Freytag Loringhoven (Duitsch Nationalisten). Dr. Bell (Centrum) zeide nog dat de En- gelsch-Fransche koloniale overeenkomst van Juni 1927, die officieel tot dusver geheim gehouden werd, ten doel had Kameroen definitief aan Frankrijk te ketenen; dit achtte hij een schending van het pact van den V. B., want men wil van het mandaat een annexatie maken. Veel nieuws werd er dus niet medege deeld. En veel nieuws kon ook niet gezegd worden. De Duitsche bladen hebben in de afgeloopen weken uit den treure herhaald welke bezwaren er tegen het plan-Young ge opperd kunnen worden, en hoe dringend het nu is dat het Rijnland ontruimd wordt. Cri- tiek ligt voor de hand als de oorzaak van de ontstemming bekend is. Toch heeft deze cri- tiek zeer weinig waarde, omdat het kwaad dat er de oorzaak van is noodzakelijk is. De oppositie heeft van haar aanvallen dus zoo goed als geen baat en de regeering mag zich van de overwinning verzekerd achten. F. A. Stresemann's rede. In de Rijksdagzitting hield Stresemann zijn aangekondigde groote rede over den po- litieken toestand. Als de voorzitter Löbe den minister het woord verleent, roepen de nationalisten: „Foei! Ga weg! Weg met Stresemann!" De nationaal-socialist Stöhr wordt tot de orde geroepen, aldus de Tel. Stresemann, vervolgens het woord ne mende, zegt, dat de oppositie zich in een gunstiger positie bevindt dan de regeering. Nooit zal een tevredenstellende regeling be reikt kunnen worden, als vóór de onderhan delingen een der beide .partijen wordt ge dwongen zijn standpunt openlijk bekend te maken. Voor een definitieve beslissing wordt genomen, zal de Rijksdag zijn houding moe ten bepalen. Spr. bestrijdt vervolgens Hugenberg, die In 1926 sprak over de uitputting van Duitschland door het Dawesplan en nu zegt, dat Duitschland had moeten weigeren de Parijsche besprekingen te houden. Indien dit laatste v/as geschied, dan had de tegenpar tij Duitschland verweten slechts door finan- cieele manoeuvres de onhoudbaarheid van het Dawesplan te willen aantoonen. Stresemann zijn rede voorzettende zegt, dat hoewel geen lid der regeering 't Young- plan als een ideaal beschouwt en garantie wil geven voor zijn uitvoerbaarheid, het toch een zekere verlichting geeft tegenover het Dawesplan. Indien van Duitsch-nationale zijde wordt gezegd, aldus de minister, dat de instand houding van de regeeringscoalitie voor ons overwegend is, dan kan ik er slechts aan herinneren, dat er een tijd is geweest, waar in beslissingen over de buitenlandsche poli tiek geleid werden niet door de bestaande coalitie, maar om een komende coalitie te vergemakkelij ken. Stresemann, Yoang en 't Rijnland. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft dat men in Engel- sche kringen voldaan is over de gunstige be richten uit Berlijn over den gezondheidstoe stand van dr. Stresemann, daar hierdoor het gevaar voor een uitstel der conferentie als geweken kan worden beschouwd. Ook is men voldaan over het feit, dat dr. Stresemann geen bezwaar maakt tegen Londen als plaats van bijeenkomst. Het verband dat gelegd wordt tusschen de ontruiming van het Rijn land en het in werking treden van het plan- Young wekt aan Engelsche zijde geen ver bazing. Het rapport der deskundigen laat na 31 Augustus geen onderhoudskosten voor bezettingstroepen meer toe niet alleen, doch stelt ook als voorwaarde voor een vlotte uit voering van het plan, dat alle oorlogsquaes- ties als opgelost moeten worden beschouwd. In dit verband vindt het plan om een con trolecommissie voor het ontruimde gebied in te stellen, waarvan ook in het Verdrag van Versailles geen sprake is, in Engeland weinig sympathie. Nog eens kritiek na de Berlijnsche onlusten. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Dr. Sinzheimer, hoogleeraar in de rechts wetenschap aan de universiteit te Frankfort a. d. M., een autoriteit en in zijn hoedanig heid van gewezen politiepresident van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Hangt Uw WINTEi\GARDEROBE uitgestoomd en geëulaniseerd (motvrij) weg, HOEING's ST00MERIJ VERVERIJ Ged. Oude Gracht 11 Schoterweg 54 Tel. 10873-10382 boek Cronjéstr. Frankfort ervaren in politiezaken, heeft in het vaktijdschrift Justiz een artikel geschre ven dat opzien belooft te baren door zijn in houd niet alleen, maar ook door de omstan digheid, dat Sinzheimer een vooraanstaand lid van de sociaal-democratische partij is en door zijn partijgenooten steeds wordt ge raadpleegd in juridische kwesties. Sinzheimer houdt eerst een uitvoerig be toog over de grenzen van de bevoegdheid der politie in een democratischen staat en ver-klaart, dat „in een democratischen staat de praktische stelregels voor het gebruik van geweld anders zijn dan in een overheidsstaat welke het idee van gelijkwaardigheid van alle menschen verwerpt. De democratische staat is in zijn wezen tegengesteld aan zulk een overheidsstaat". NU DE PAUS HET VATICAAN VERLATEN MAG. Naar de Romeinsche bladen melden heeft de Paus een uitnoodiging ontvangen om een bezoek aan het buitenland te brengen en wel van markies de Ponronda, den koninklij ken commissaris van de tentoonstelling te Barcelona om de inwijding bij te wonen van het Paleis der Zending, dat in September op die tentoonstelling geopend zal worden. ZWAAR GESTRAFTE BELASTINGONTDUIKERS. Hilferding, de rijksminister van financiën, heeft den Rijksdag 'n overzicht gegeven van de boeten die in 1928 wegens belastingont duiking zijn opgelegd. Het grootste aantal had betrekking op de omzetbelasting, name lijk 13.658 gevallen met 4.6 millioen mark aan boeten. Daarop volgt de inkomstenbe lasting met 6590 gevallen en 5.6 millioen boeten en ten slotte de loonbelasting met 3491 gevallen en 700.000 mark boeten, aldus de N. R. Crt. Wegens ontduiking van invoerrechten en accijnsen zijn in 16.174 gevallen boeten op gelegd. Het bedrag beliep 62.8 millioen mark, waarvan 12.3 millioen werd kwijtgescholden. De hoogste boeten werden hierbij wegens overtreding van het brandewijnmonopolie opgelegd, waarbij tegenover slechts 1181 ge vallen een totaal van 35 millioen mark aan boeten staat. EEN HEELE BETOOGING OPGEBRACHT. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: De politiepresident van Potsdam had een optocht van communistische jeugdorganisa ties toegelaten, onder voorwaarde dat er niet over het verbod van den rooden frontstrij- dersbond zou worden gesproken en bepaal de liederen niet zouden worden gezongen. Toen de demonstratie zich niet aan deze voorwaarden hield, heeft de politie den hee- len optocht omsingeld en naar het bureau van politie gebracht. Hier werden de namen der deelnemers opgeschreven. GEPROFITEERD VAN DE VERJARINGSBEPALING. Tijdens den oorlog heeft de Belgische veehandelaar Paquot handel met de Duit sche bezettingsautoriteiten gedreven. Hij werd na den oorlog bij verstek ter dood ver oordeeld. Paquot was naar ons land uitge weken. Verlangen naar zijn land bracht hem er onlangs toe naar België terug te keeren, al dus meldt het Hbld. Het Hof van Gezwore nen te Aarlen dat de zaak opnieuw behan delde veroordeelde hem tot twee jaar op sluiting. Maar door toepassing van een ver jaringsbepaling is Paquot onmiddellijk op vrije voeten gesteld. HET OPSCHRIFT OP DE LEUVENSCHE UNIVERSITEIT. Voor de rechtbank te Leuven is het proces behandeld van Withney Warren, den Ame- rikaanschen architect van de Leuvensche universiteit tegen de universiteit van Leu ven, aldus het Hbld. De advocaat van With ney Warren, mr. Wauwermans, voerde aan, dat het schending was van het auteursrecht van den architect als het opschrift „furore teutonico diruta" niet op de ballustrade kwam. Mr. Wauwermans wees er nog eens op dat kardinaal Mercier aan dit opschrift zijn goedkeuring heeft gehecht. Warren moet hier in de eerste plaats als kunstenaar gezien worden, aldus mr. Wau wermans, wiens auteursrechten door het wegnemen van het opschrift geschonden zijn. Mr. Nyssens en mi". Veldekens traden voor de universiteit op. De eerste bepleitte dat er geen conventie bestond waarbij de Hoogeschool zich verbonden heeft het op schrift te plaatsen. Mr. Veldekens zeide. dat Warren hier geen beroep kan doen op zijn recht als kunste naar. Kunst schuilt in den vorm der letter- teekens en niet in de beteekenis der woor den. Waarom geen ander opschrift? Het is voorts niet juist, dat de universi teit aan het gebouw, dat toch haar eigendom is, niets mag veranderen. In België heeft de architect niet het recht aan den eigenaar zijn wil op te dringen. ZIJN 35ste VERJAARDAG. De Prins van Wales heeft zijn 35sten ver jaardag te Middleton, in Sunningdale, door gebracht, aldus de N. R. Crt. Hij reed met zijn auto naar Windsor om den Koning en de Koningin op te zoeken en gaf 's avonds een intiem dinertje aan enkele vrienden. De gelukwenschen uit alle deelen van de wereld werden naar York House gezonden. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. I>t STAND VAN HET FAILLISSEMENT. 5 Jan. 1928 werd de N.V. Veendammer Hy potheekbank door de Amsterdamsche recht bank in staat van faillissement verklaard Als curatoren werden benoemd Mrs. G. J Salm en A. S. van Nierop. Maandag werd te Amsterdam de crediteu renvergadering in dit faillissement gehou den. Mr. Salm deelde uit het verslag van cura toren hetwelk later in druk zal verschij nen de voornaamste punten mede. Hij deed uitkomen hoe de Veendammer Hypotheekbank in de eerste jaren der op richting gekenmerkt werd door een tijdperk van vooruitgang en bloei, waartoe waar-» schijnlijk meegewerkt heeft de keuze var den naam, waaronder de hypotheekbank te Veendam bekend was en waarop Woltmar (vader) het hypotheekbankbedrijf geleerd had. Rusteloos trachtte Woltman (vader) de „Veendammer" uit te breiden, maar in die jacht naar uitbreiding lag tevens de kiem van ondergang van de „Veendammer" op gesloten. Naar het uiterlijk nam de „Veendammer' steeds toe in bloei, maar voor insiders bleef het niet verborgen, dat veel te zware hypo theken werden gesloten. Curatoren oefenen ernstige critiek op het beleid van directeur en commissarissen, die niet opzagen tegen torenhooge opstapeling van hypotheken. Hun beleid valt ernstig te laken. Dat de bank geruimen tijd voor ernstig nadeel is gespaard gebleven, is te danken aan de opwaartsche richting waarin het onroerend goed in het laatst van den oor log tot 1920 zich bewogen heeft. Daarna trad een daling in en leed de bank gevoelige verliezen. Een ernstige slag was toen de Nederlandsche Bank de pandbrie ven weigerde te beleenen. Sinds daalde de koers snel. Curatoren schetsten dan het verdere, be kende verloop der zaak. Zij zouden tegen de advocaten een klacht hebben ingediend, was niet reeds ambtshalve een onderzoek naai de gedragingen dier advocaten ingesteld. De heer N. Meinema heeft, zoo deden cu ratoren uitkomen, na de faillietverklaring alle mogelijke steun verleend. Onverdiend zijn naam gekoppeld geworden aan die dei personen, die hun eigen belang in deze zaak hebben behartigd. Omtrent den huidigen stand van de liqui datie van de zaken der gefailleerde bank deelden curatoren tenslotte het volgende lo. Van op of ten tijde der faillietverkla ring nog uitstaande hypothecaire vorderin gen werd tot een gezamenlijk bedrag van 657.130 aan hoofdsom afgelost. De thans nog resteerend uitstaande hypothecaire vor deringen beloopen te zamen in hoofdsom 271.300, waarvan naar raming f 228.800 gedekt is. 2o. Uit hoofde der met J. Woltman Jr. c.s getroffen dading werd tot dusver wegens verkoop van aan den boedel afgestane on roerende en roeEende goederen gerealiseerd 86.300. De mede krachtens voormelde da ding aan den boedel afgestane f 1.760.00C 4 pet. obligaties en f 221.800 5 pet. obliga ties ten laste der Centrale Bank zullen eerst bij den afloop der liquidatie van de Cen trale Bank te gelde kunnen worden ge maakt. 3o. Krachtens de met S. Liebermann ge troffen regeling werden van den boedel tot dusverre verworven f 997.706.92. Resteeren onverzilverde diverse aandeelen, obligaties en schuldbekentenissen. 4o. Realisatie van de aandeelen enz. van de N.V. Bouw- en Administratiemaatschap pij „Maraboe" f 515.165.33. 5o. Volstorting van aandeelen f 166.166.50 6o. Gekweekte rente f 220.275. 7o. Restitutie zegelrecht f 6.347.10. Passief. Totaal erkend passief f 8.553.977.50. De door curatoren betwiste vorderingen met inbegrip van de nagekomen betwiste vorderingen beloopen f 169.143.67. Curatoren vertrouwen in de gelegenheid te zullen zijn aan crediteuren uitkeeringen te doen tot een gezamenlijk beloop van ruim 50 pet. Intusschen zij uitdrukkelijk opge merkt, dat hoewel reeds ïh het aanstaande najaar een eerste uitkeering van naar ra ming 25 pet. zal kunnen plaats hebben, de volgende uitdeelingen eerst over wellicht ge- ruimen tijd kunnen worden verwacht. De rechter-commissaris, mr. Hülesmann sloot de bijeenkomst met een woord var dank aan de curatoren voor hun langdurige en voortdurende medewerking. SPRING NIET OP RIJDENDE TREINEN I NOG GOED AFGELOOPEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Toen Maandagavond de electrische trein van 8 u. 45 m. naar Rotterdam zich in het Centraal Station in beweging zette, trachtte een bijna 70-jarige kaashandelaar uit Alk maar, die hard kwam aanloopen, bij den toegang tot een der wagons op de treeplank te springen. De gevaarlijke manoeuvre mis lukte met het gevolg, dat de man tusschen het perron en de rails terecht kwam. Reizi gers, die het ongeval zagen gebeuren, trok ken aan den noodrem, zoodat de trein dade lijk tot stilstand kwam. Het bleek toen, dat het slachtoffer wonder boven wonder, geen ernstig letsel had opgeloopen. Door den schok en door den schrik was hij echter buiten bewustzijn geraakt. Toen de man bijkwam klaagde hij over moeheid in het hoofd, het geen het teeken kan zijn van een lichte hersenschudding. Het slachtoffer moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. MOTORWIELRIJDER VERONGELUKT. Te Culemborg heeft een motorongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De 32-ja- rige P. Kerkhof aldaar woonachtig, sloeg aan den Westersingel met zijn motorrijwiel over den kop. Hij reed met een flinke vaart en is vermoedelijk bij een oneffenheid in den weg het stuur kwijtgeraakt met het nood lottig gevolg, dat hij ernstige kwetsuren aan zijn hoofd opliep, tengevolge waarvan hij den volgenden dag in zijn ouderlijke woning is overleden zoo meldt de Tel. EEN LIEFDESDRAMA TE EINDHOVEN. Maandagmiddag Is te Eindhoven mej. B. door een ongilnstig bekend staand man ten huize van haar moeder met een mes in de borst gestoken. Zij was onmiddellijk dood. De indringer heeft ook de moeder aangeval len en in den arm gewond. Daarna heeft hij zich bij de politie aangemeld. Het betreft hier vermoedelijk een liefdes drama. De N.R.Ct. meldt nader: Maandagmorgen om acht uur begaf zich de 30-jarige ongehuwde arbeider M. v. d. L wonende te Tongerle onder Eindhoven, naar de noodwoningen, de z.g. barakken bij de proeffabrieken van de firma Philips, waar de 29-jarige gehuwde, doch van haar man ge scheiden levende vrouw C. M. B. bij haar moeder woonde. Mej. B. was gehuwd met M.F doch zij leefde geruimen tijd met eerstge- noemden v. d. L. Doordat zij evenwel in he*' ziekenhuis was verpleegd, had zij hem lan gen tijd niet gezien Blijkbaar had de vrouw inmiddels ingezien, dat het beter was een einde te maken aan deze verhouding Dit is schijnbaar de oorzaak geweest tot dit liefdesdrama. V. d. L. heeft drie uur met mej. B. zitten praten. Het gesprek is tenslotte ir. een twist uitgeloopen, waarbij v. d. L. ds vrouw met een geopend mes heeft aange vallen. Zij vluchtte, luid om hulp roepend, naar buiten, waar zij ineenzakte. Kort daarna is zij overleden. Op het gegil van het slachtoffer kwam ook haar moeder uit een zijkamertje toesnellen, waarop v. d. L. ook haar met het mes heeft aangevallen blijk baar om haar eveneens van het leven te be- rooven. De oude vrouw wist echter den doodelijken steek af te weren, doch bekwam een wonde aan den linkerarm. Het lijk van mej. B. is naar het politiebureau overgebracht waar het zal worden geschouwd. De dader heeft zich vrijwillig op het politie bureau aangemeld en een voiledige bekente nis afgelegd. Bij de confrontatie met het slachtoffer heeft v. d. L. bekend niet het minste berouw over zijn misdaad te hebben. Hij herhaalde, wat hij reeds bij zijn bekentenis had gezegd: Ik heb er geen spijt van. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. DE „PARSIFAU'-OPVOERING. De Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana zijn Maandagmidag met den snel trein uit Apeldoorn in de hoofdstad gearri veerd ter bijwoning van de ,Parsifal"-op- voering der Wagnervereeniging in den Stads schouwburg. Het gezelschap begaf zich per auto langs het Damrak naar het Paleis op den Dam, waar de vorstelijke personen eenige oogen- blikken vertoefden. Kort daarop bracht de autot hen naar den Stadsschouwburg. Daar geen speciale verkeersmaatregelen waren genomen, ging de korte rit door het centrum der stad vrijwel ongemerkt aan het publiek voorbij. De Koningin-Moeder begaf zich per auto uit Soestdijk regelrecht naar den Stads schouwburg. Na de uitvoering is de Koningin-Moeder per auto naar Soestdijk vertrokken: de Ko ningin en Prinses Juliana begaven zich naar het Koninklijk Paleis op den Dam, waar zij overnachtten en Prins Hendrik vertrok weer naar den Haag. KAMERCANDIDAAT AANGEHOUDEN. VERDAcriT VAN VERDUISTERING. De N.R.Ct. meldt: Op last van de justitie is dezer dagen aangehouden en in het huis van bewaring te Rotterdam opgesloten P. A. T. uit Hekelingen, secetaris-penningmcester van den Plattelandersbond, die tevens als no. 3 op de lijst-Braat figureert. T. is de zoon van een postbeambte uit de plaats zijner inwo ning en hij wordt ervan verdacht aangetce- kende brieven, geldswaardige papieren in houdend, te hebben ontvreemd. T. is in het bezit gevonden van een bedrag van enkele duizenden francs en een paar honderd gulden Nederlandsch geld. Hij geeft voor, dat dit de heele partijkas is. Het Bel gische geld was bestrmri om een drukker in Antwerpen te betalen, die het verkiczings- materiaal voor den Plattelandersbond had geleverd. Men vertrouwt deze verhalen van T. echter niet geheel en al. Daarom wordt een onder zoek ingesteld. Dit onderzoek wordt niet vergemakkelijkt door het feit, dat de boek houding van T. als secretaris-penningmeester van zijn partij wel een jaar achter is. T. is Donderdag gearresteerd nadat hij terugkwam van een reis naar Waddinxvecn, waar hij den heer Braat, die daar een spreek beurt vervuld had, vergezeld had. Vrijdagmorgen voeg arriveerde de rechter commissaris uit Rotterdam, mr. Marx, die het onderzoek verder zou leiden. In Heke lingen was het den heelen Vrijdag door een drukte van belang, wel 20 personen zijn van hun woningen door veldwachters afgehaald en op de secretarie te Spijkenisse gehoord. Tot 's avonds negen uur hebben de verhoo- en geduurd. Het slot was. dat P. A. T. naar Rotterdam is getransporteerd en daar opge sloten in het huis van bewaring. Ook op do boekhouding van den Plattelandersbond ia beslag gelegd. Ongeveer 11 jaar geleden is te Hekelingen ook eens een geldzending van 1300 vermist. Men heeft op den dader van dien diefstal nooit de hand kunnen leggen. STAKENDE SCHILDERS TE ZUTPHEN. De schildersgezellen te Zutphen zijn Maan dag in staking gegaan. Geëischt wordt een uurloon van 58 cent (d.i. een verhooging van 6 cent) en plaatsing in de derde klasse. Bij één patroon, die de elsch inwilligde werd gewerkt. De staking omvat ruim 40 man. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CU per regel Zij, die zich thans als kwartaal-abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 JULI gratis. Abonnement f 1.90 per maand en 5.50 per kwartaaL Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad. (WENSING'S Alg. Advert.«Bureau) TELEFOON 10209

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9