HAARLI'S DAGBLAD woord aan ."uffrouw M. C. Berdenis van Berlekom, ïvan den Haarlemschen ge meenteraad,: een rede hield over het on derwerp: „vons verbindt met en scheidt van de and partijen". Zij merkte op, dat vele vrouwer verheugd over zijn, dat zij mede geroeizijn om te beslissen op welke wijze het piment samengesteld moet wor den. Er zul echter ook vrouwen zijn, die er niet zooj om zullen zijn, omdat rech ten ook plien meebrengen. Spreekster be tuigde haajijt over het groot aantal lijs ten. Al dieeine partijen werken het ver snipperen i stemmen maar in de hand. Elke stem,» zulk een kleine partij uitge bracht, nj als verloren worden be schouwd: i eenling kan immers in het Parlement ets bereiken. Als spreekster er dezen micg toe mocht meewerken, dat niemand caanwezigen op een kleine partij zal stemir dan zal zij over het resultaat tevreden i. „Wij mogen", zei ze, „geen malle dim doen. Wie op een der kleine partijen «at, doet als een dwaas; ik wensch dftlleen over de zes groote partijen te sprekeWat ons met ieder van hen scheidt, ererbindt, ja ook verbindt, al wil len sommri liefst alleen van strijd hooren! Naar de inten van gelijkheid moet even goed gezit worden, als naar de punten van schehg, want ten slotte moeten wij toch ko» tot samenwerking, omdat zon der samtferking het land niet goed gere geerd krworden. Voorop sta de Liberale partij, dh'ijheidsbond. Ik ben blij, dat de naam Lrale partij weer in eere hersteld is, want naam Vrijheidsbond gaf wel eens den indi dat vrijheid het hoogste is, waar naar wie streven hebben. Voor mij is de beteekei van liberalisme toch iets beters. De libern toonen altijd een sterken drang naar bikheid en rechtvaardigheid. Alle burgersJlijke rechten. En voor zoover een deel dejevolking door socialen nood onvrij is, zuilede liberalen steeds medehelpen om aan dei misstand een einde te maken. In zijn diete kei-n dus het beginsel van recht- vaardigid. De R.-K. Staatspartij staat wel heel vivan ons af. Ik vermoed, dat geen andereJiezers dan Roomsch-Katholieken deze ptij steunen zullen, want voorop in hun prramma staat de eerbiediging van de wet vaden H. Stoel als wet voor het leven. In de aktijk gaan wij met deze partij mede als zij et particulier initiatief wenscht te steuneMaar haar eisch: „bijzondere school regel"'ijzen wij af, evenals haar bescher ming n landbouw en industrie door invoer rechte Ook de liberalen wenschen zeer be slist lidbouw en industrie te steunen, maar niet ór verhooging van tarieven. Nog ver der sat van ons af de A. R. partij. Zich grondde op het woord Gods vraagt zij: stilstjd van zaken op Zondag, wederinvoe ring in doodstraf, afschaffing van de Staaloterij. Zij kant zich tegen vrouwen- kiesrht en tegen de openbare school. Op de lijst :r anti-revolutionairen staat geen en kele aam van een vrouw. Dat is met opzet gebed. Deze partij is dus de eenige in ons landlie geen vrouw in het Parlement duldt. Bij Jar gevoelen wij ons niet thuis, alleen in har verwerpen van den klassenstrijd gaarwij geheel met haar mede. En nu de uitete partijen links. Eerst de communisti sch (partij, die door haar invloed op de In- disci bevolking veel kwaad kan doen. De comunisten willen deze maatschappij af-'"' brein om op de puinhoopen een nieuwe maschappij te stichten. De Liberalen wen- schi mede te werken aan de -langzame ont- vooiing van Indië, doch hiervoor zijn rust en oed onderwijs noodig, niet telkens ver- stofd door oproer en verzet. De drie hoofd puien van de S. D. A. P., namelijk klassen- strd, overheidsregeling betreffende pro duce en distributie en nationale ontwape- niif, worden door ons beslist verworpen. Mar wij gaan met haar mede als zij vraagt: vrnandel, goed openbaar onderwijs en ver beuring der huwelijkswetgeving. De partijen dkons het naast staan, zijn de Christ. Hist. Ure en de Vrijz. Dem. partij. Tot de eerste beooren rustige en brave burgers. Ze zijn geiovig, ze zijn voor het behoud van oude tostanden; ze zijn zuinig, dikwijls zelfs al temïnig. Maar een groote kloof scheidt ons, deoude kloof van rechts en links. Jarenlang gigen de Christ.-Hist. samen met R-K. en A-R. Thans is deze coalitie verbroken, maar d< kans, dat zij na de verkiezingen hersteld wrdt, is zéér groot. Het gaat dan niet meer 01 de bijzondere school, maar om het ver- kijgen van beschermende rechten. Voor de rchten der vrouw gevoelén de Chr. Hist, winig, zich daarbij beroepende op den Bij- bl. Geen groote kloof scheidt ons van de Vijz. Democraten. Zij zijn oorspronkelijk- •Rn liberalen huize en in hun programma •erloochenen zij hun afkomst niet. Zij zijn illeen wat idealistisch in hun opvattingen. De geheele partij heeft iets weifelends. Zij venscht in de regeering mede te gaan met de S. D. A. P., maar wil vooral niet aangezien worden voor socialistisch. Zij vraagt aan sluiting bij Rome, maar daar wordt zij afge wezen. En met den Vrijheidsbond wil zij in .iet geheel niet samengaan, want die men- schen zijn haar te langzaam en te ouder- tvetsch. Als de verkiezingsleuze wordt thans Hoor de vrijz.-democraten vooruitgeschoven de nationale ontwapening. Dit is een hoogst moeilijk punt. Ik roep u op tot den strijd tegen den oorlog. Steunt met uw sympathie iedere poging om te voorkomen, dat een Europeesche oorlog opnieuw den aardbodem teistert. Steunt ook den vrijhandel, want het zijn juist de beschermende rechten, die de volken onderling prikkelen en aanleiding ge ven tot het ontbranden van oorlog. Ik wil openlijk uitspreken, dat ik recht dankbaar ben tegenover de mannen, die in 1914 aan de grens door een vlotte mobilisatie ons land beschermd hebben tegen een inval van Duitschland of Engeland. Ik wensch een re geering te steunen, die niet noodeloos ons land wil openstellen voor genoemde landen om hun geschillen op ons gebied uit te vechten, doch die zich geroepen voelt om voor zoover dit mogelijk is de grens bezet te houden". Spreekster eindigde haar rede met de aan wezigen uit te noodigen op 3 Juli te stemmen op lijst no. 31, waarop de naam van Dr. Vos No. 1 staat. „Maar", aldus zei ze, „denkt er aan: No. 3 staat de naam van mej. Wester man!" (Applaus). Van dé gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een paar dames gebruik gemaakt. Zij werden door Mej. Berdenis van Berlekom beantwoord. Mej. L. Hertier luisterde de vergadering met mooien zang op. Zij werd door mej. Hans Andreas heel verdienstelijk op de pia no begeleid. De Voorzitster sprak een kort slotwoord. Zij dankte de spreekster en de andere dames en wekte eveneens de aanwezigen op, om op Mej. Westerman te stemmen. „De vrouwen moeten het als een eereplicht beschouwen", zei spreekster, „om op haar te stemmen". De vergadering werd gesloten met het ge meenschappelijk en staande zingen van het „Wilhelmus". DINSDAG 2 JULI 1929 DE LIBERALE GEDACHTE BELICHT. REDE VAN PROF. H. T. COLEN BRANDER TE HEEMSTEDE. De afdeelingen Heemstede en Bloemendaal van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" hielden Maandagavond in „Boeken rode" aan de Zandvoortschelaan een propa- ganda-avond. De heer J. C. Dirks, voorzitter der afdee- ling Heemstede opende de vergadering. Hij noemde ons vaderland liberaal in hart en nieren en vestigde er in het bijzonder de aandacht op, dat liberalisme godsdienstig heid geenszins uitsluit. Spreker was prof. dr. H. T. Colenbrander te Leiden over „Het vertrouwen der libera len". Deze begon met uiteen te zetten, dat een duidelijk effect met deze verkiezingen niet meer te bereiken is. Hij schetste voorts breedvoerig de ontwikkeling der staatkundi ge verhoudingen sinds de kiesrechthervor mingen van 1918 en 1922. Sinds 1925 min derden de wilde stemmen, links, doch na men toe ter rechterzijde. Spr. onderwierp daarna de huidige coalitie- en concentratie- mogelijkheden aan critiek. Plicht van de li beralen noemde hij het om een nieuwe de monstratie van politieke onmacht der coa litie tegen te gaan. Een negatieve plicht dus? Wij weten wel, dat een liberale, een partijregeering, niet meer mogelijk is. Zware verliezen leden de liberalen sinds de tweede helft der vorige eeuw, maar dat de groepen ter linker en ter rechterzijde een verenging van standpunt vertoonen, erger dan de li beralen het in hun zwakste jaren kenden, waarborgt haar de handhaving van haar standpunt. Prof. Colenbrander trachtte aan te too nen, dat het socialisme den bodem van het Marxisme verloren heeft en dat de recht- sche partijen, de verdrukking te boven, ver zwakt worden wegens de miskenning van alle geestelijke wijding buiten hun vastge stelde lijnen. Die geestelijke wijdirig als zoo vele andere dingen kunnen slechts de liberalen brengen. Kunnen de Vrijzinnig-democraten, de Chris- t.elijk-Historischen of de verdwaasden, die nieuwe partijen willen oprichten dat niet evenzeer brengen? Wat de Vrijzinnig Democraten betreft, in hen critiseerde spr. het ijveren voor natio nale ontwapening. De Christelijk Histori- schen zijn spr. te wisselvallig in het bepa len van hun plaats, te onvast op het gebied der handelspolitiek. Spr. zette ook uiteen, dat de practische politiek niet vraagt naar een herhaalde ge loofsbelijdenis. Het liberale beginsel is onmisbaar in de geheele wereld, dat toont de stichting van den Volkenbond. In dit verband moeten de nationale pijlers sterk zijn. Te dien opzichte wilde spreker iets zeggen over Curacao, De overval heeft de beteeke- nis van Nederland als wereldrijk in het licht gesteld. Gelukkig is het wel mogelijk de rechtsorde binnen het Rijksverband te hand haven. Niemand handhaaft de eer en het aanzien van een natie dan zij zelf, dat lee- ren ons dingen als deze. Met een verzoek om die eer en dat aan zien te handhaven besloot spreker. Er werden tenslotte eenige opmerkingen gemaakt, die de spreker beantwoordde. De heer Dirks zegde den spreker dank. De vergadering was vrij druk bezocht. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN DE HEER DUYS SPREEKT VOOR DE S. D. A. P. Voor de groote vergadering, die de Fede ratie Haarlem der S.D-A.P. Maandagavond in het gebouw „Bloemhof" had belegd was groote belangstelling. De zaal was dicht be zet. Voor de opening der vergadering weer klonken socialistische liederen. Om 8 uur de vergadering openende heette de voorzitter allen welkom op deze laatste verkiezingsvergadering. Spr. deelde mede, dat Dinsdagavond de laatste propaganda- fietstocht zal worden gehouden en dat op den dag van de verkiezing in de Centrale een Bureau voor inlichtingen zal zijn voor de af deelingen 1 en 3 en in 't kantoor der Volks huisvesting in de Kastanjestraat een voor Haarlem-Noord. Het is noodig, aldus spr., dat in de laatste dagen nog alle krachten worden ingespan nen. Want van alle kanten richt men zich tot de S.D.A.P. De meeste belangstelling on dervindt de S.D.A.P. van den kant der RK. Hetgeen van dien kant is gezegd, onderwierp spr. aan critiek. Daarna kwam de heer D u y s, lid der Tweede Kamer, aan het woord, wiens optre den met een donderend applaus werd be groet. Er bestaat geen klassestrijd, aldus spr. heet het. Maar dan hebben niet alléén de soc.-dem. 't mis gehad, doch ook een van de burgerlijke partijen en wel de Vrijz.-dem. welke laatsten steeds zeiden dat men den klassenstrijd moest temperen. Immers het geen niet is kan men niet gaan temperen? Hoe was !t eenmaal? 't Was voldoende in dien de arbeider maar was een verlengstuk van de machine, zijn mond hield en belas ting betaalde. Dat was in den tijd van de •oppermacht van het liberalisme, van de libe ralen, die nu den mond vol van de vrijheid hebben. Ellendig waren de toestanden van de arbeiders. Hebben nu de soc.-dem. den klas sestrijd doen ontstaan? Die strijd is ontstaan, omdat er is een te genstelling tusschen het kapitaal en den ar beid. Er is nu een kapitalistischvoortbrep- gïngssysteem. Een systeem dat echter ook aan een verandering onderhevig is. Het socialisme is een wetenschap, die rekening houdt met den ontwikkelingsgang der maat schappij. Het kapitalistische stelsel is nu bezig te vervormen naar een socialistische samenleving. Dat proces moet worden bevorderd. Dat is de taak de sociaal-democratie. Indien de S. D. A. P. den klassestrijd had gemaakt, dan was er een 50 jaar geleden geen klassestrijd. Echter die strijd was er toen reeds. De klap pen vielen op de arbeiders en dat is klasse strijd. Toch daar is eenig verschil en wel dit, dat een 50 jaar geleden alle arbeiders nog sliepen en velen van hen de klappen niet voelden, dat de kerk stond in dienst van het kapitalisme. Tegen een „naam- en lippen-christendom" kant de S.D.A.P. zich, betoogt spr. verder. Met 't geloof heeft de soc.-democratie niets te maken, maar wel met een misbruik ma ken van Gods Woord. Eerst nadat de soc.- democratie kwam, werd aan een sociale wet geving begonnen. Als de A.-R. en R.-K. ar beiders nu in betere woningen dan eertijds wonen, dan hebben ze dat aan de sociaal democratie en niet aan de kerk te danken, zeide spr. Met daden leefden de soc-.dem. naar het woord van den Christus, „wat ge niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook aan anderen niet" en naar het mooie woord van Paulus: „Draagt elkanders lasten", voegde spr. daar aan toe Enkele woorden wijdde spr. aan den uit slag der verkiezingen in Engeland. Daarbij zeide spr. dat de soc.-dem. in Engeland de zelfde zijn als in Nederland. Nader werd dat gemotiveerd met aanhalingen uit een ge schrift door MacDonald geschreven. Dat ge schrift noemde spr. een brochure zooals een soc.-dem. dat in Nederland niet zou hebben verbeterd". Dit naar aanleiding van een ma nifest dat van R.-K. zijde in Haarlem is ver spreid. Onderscheiden verkiezingslectuur werd vervolgens door spr. besproken, die nog deed opmerken geen waarde te hechten aan het stellen van arbeiders als candidaten door andere partijen, o.m. door de R.-K. De R.-K. arbeidersafgevaardigden deden in de Kamer niets anders, verzekerde spr. dan „op de meest brutale manier dienen de reactie". Zóó bij de behandeling van de Ziektewet in de Tweede Kamer. Toen, aldus spr. kwam er in een adres van 't R.-K. Werkliedenver bond. Maar de R.-K. Kamerleden hielden met dat adres geen rekening. En tegen alle ingediende amendementen die inhielden verbeteringen der wet kwam het R.-K. lid Kuiper, en kwamen de andere R.-K. Kamer leden op. Ze stemden ze af. Zelfs het R.-K. orgaan „De Volkskrant" riep daar wraak over. En, toen spr. indiende het wetsontwerp in zake steun aan de Zuiderzeevisschers zag men, dat bij de behandeling er van in de Kamer de rechterzijde het hielp afstemmen. Aan het einde van zijn rede kwam spr. op het vraagstuk der ontwapening. Hij noemde daarbij 't militairisme de „reinste onzin" en zeide dat de gelden voor leger en vloot beter voor staatspensioen of andere dingen kun nen worden besteed. De soc.-dem. meenen dat er maar één macht is tegen den oorlog en dat is het in ternationale proletariaat, zeide spr. In een peroratie wekte spr. op zich met kracht aan de beweging van het socialisme te geven. Stemt niet alleen op de candidaten der S. D. A. P. maar sluit u bij haar aan riep spr. uit. De heeren Joh. Smit en Van Geel stelden den spr. een paar vragen. Nadat de heer Duys die had beantwoord werd de vergade ring gesloten. EEN AARDIGE BUURT ONTSTOND AAN HET SPAARNE. MET DE RUSTENBURGERLAAN ALS VERKEERSWEG Openbare Werken heeft den laatsten tijd gewerkt aan de Rustenburgerlaan. De Rus tenburgerlaan is de laan van het Zuider Buiten Spaarne naar den Kleinen Houtweg en bestond tot voor kort nog slechts in den oervorm. Dat wil zeggen een straatje van zeer geringe breedte en met een plaveisel als de golven van de zee. De laan begrensde het buiten „Buitenrust" en het was er bepaald rustiek. Lage huisjes en een welige planten groei, kromgegroeide boomen, een oud schui tenhuis en het water. Aan de overzijde daar van de wijde polder en een vetfabriek, die de lucht van vele geuren vol deed zijn. Aan de andere zijde was de Esschilderstraat en daarop liep de Rustenburgerlaan zoo dood als een pier, behoudens een smalle „Zuidwestelijke doorvaart" naar het Voor helmplein, langs de tuin van „Westrust". Eenige jaren geleden is de gemeente „Buiten rust" gaan exploiteeren. Van de Twijnders- laan werd een breede woonstraat gemaakt en langs het Spaarne kwam de „Buiten rustlaan". Naast het oude buiten, dat voot- buitengewone school verbouwd werd kwamen vroolijke landhuisjes. Er kwam een Voor houtstraat, een H. J. Koenenstraat, een heele wijk van frissche huizen met roode pannen daken, een vlotte architectuur. Alleen de Rustenburgerlaan bleef rusten, onbewust van de groote dingen, die haar wachtten. Er werd toen allereerst een gedeelte Rusten burgerlaan gemaakt waar eens de villa van den heer Sprenger stond. En ook daar wer den aardige huizen gezet, hoewel niet zoo aardig als die op „Buitenrust", omdat de pannendaken er aan ontbreken. Daarna werd ook het oudste gedeelte Rustenburger laan onderhanden genomen. O. W. maakte naast de pokdalige oude be- kei-ing een nieuwe straat van klinkers, op een strook, waar nu al weer lang geleden noodwoningen stonden. En scheidde beide wel zeer verschillende straatsoorten door vluchtheuvels in aanleg. De oude boomen bleven staan, maar moesten ongelukkiger wijze buiten de vluchtheuvels vallen, zoodat ze tot verdwijning gedoemd zijn. De Rusten burgerlaan is haar ontwikkelingsphase tot verkeersweg dus begonnen. Zij is mooi breed, vooral daar waar de Buitenrustlaan er mee samen vloeit. Toch meenen wij de huidige bestrating voor slechts tijdelijk te mogen houden. Op deze plaats toch zal eens een brugboog het Spaarne overspannen en de aard van het scheepvaartverkeer in het Spaarne wettigt de veronderstelling, dat het een brug zal zijn met hooge opritten. Daar van nu is aan genoemd punt van samen vloeiing nog niets te zien, de weg loopt wel wat op, maar toch niet veel. En dat vervult ons tegelijk met bange vreeze, dat wij de brug vooreerst nog niet zullen bewandelen. Het eenige wat het verkeersweg-zijn van de Rustenburgerlaan nu nog in den weg staat is een huizenblok in de Esschilderstraat, dat wel eigendom van de gemeente is, maar blijk baar nog niet rijp voor slooping. Het is werkelijk een aardige buurt gewor den hier aan den rand van Den Hout en het Spaarne. ZIEKENUURTJE. Mejuffrouw Riek de Vries is weer uitge- noodigd om voor de Radio te komen zingen. Ditmaal zal ze hare medewerking verleenen op het ziekenuurtje van Donderdag 4 Juli. Zij zal uitsluitend Hollandsche liederen zin gen. Mejuffrouw Emmy van Eden zorgt voor de begeleiding. N.V. HANDELSBUREAU C. UYLEXHOED. In de vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde N.V. werd besloten om het dividend over 1928 te bepalen op 10 pet.. terwijl een voorstel tot een aanmerkelijke verhooging van het aandeelenkapitaal in principe werd aangenomen. NED. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Huisartsen en specialisten. KINDERARTSEN EN HUISARTSEN. Maandagmiddag werd de 80e algemeene vergadering van bovengenoemde Maatschap pij voortgezet. Aangenomen werd na uitvoerige discussie het volgende voorstel van het Hoofdbestuur betreffende de regeling der verhouding tus schen de huisartsen en de specialisten. I. Als een patiënt een concult wenscht, worde daaraan voldaan. II. Een consulent neme de behandeling niet over tenzij op verzoek van den behande- lenden arts wanneer hij zich vereenigt met de meening en behandeling van den bë- handelenden arts. of wanneer bij verschil van meening de behandelende arts bereid en in staat is de door den consulent aange geven behandeling toe te passen. III. Zonder overleg of directe kennisgeving behandelen twee artsen niet eenzelfden patiënt voor eenzelfde ziekte. IV. De specialist behandele geen patiënt te diens huize, zonder daarmede den huisarts onverwijld, zoo mogelijk te voren, in kennis te stellen en zonder de volle verantwoorde lijkheid voor de behandeling te aanvaar den. V. Een specialist moet er naar streven het daarheen te leiden, dat de huisarts kennis draagt van de behandeling door den specia list, hetzij van het in behandeling nemen, hetzij van het in behandeling houden. Dr. Sluyterman (Haarlem) vroeg een handleiding van het Hoofdbestuur om te ko men tot een verhouding tusschen huisarts en kinderarts. De Voorzitter zeide dat er nu eenmaal een honderdtal kinderartsen leden der Maat schappij zijn. Met hun belangen moet ook rekening worden gehouden. Een lid van het Hoofdbestuur gaf in over weging dat men zich om tot een goede ver houding te komen zou wenden tot d<? Centrale Vereeniging van Kinderartsen. Den Haag vestigde er de aandacht op dat er nooit officieel een leeftijdsgrens is gesteld, waarboven kinderartsen geen kinde ren meer mogen behandelen. Tevens vroeg deze spr. een regeling der tarieven voor kinderartsen. De Voorzitter antwoordde dat als grens algemeen de 12- a 13-jarige leeftijd wordt aangenomen, al is dit nooit officieel vastge steld. Zulk een vaststelling kan overwogen worden De afd. Friesland stelde voor aan de zooeven genoemde 5 regelen een 6e toe te voegen: „De combinatie huisarts als half- specialist, moet op medisch-ethische gronden worden afgewezen". Dit amendement werd niet in behandeling genomen, maar aangenomen werd de vol gende motie van dezelfde afdeeling. „De algemeene vergadering draagt het Hoofdbestuur op, zich tot de Vereen, van Kin derartsen te wenden om te pogen op een voor beide partijen bevredigende wijze de verhouding te bepalen tusschen huisartsen en kinderartsen". Aangenomen werd het volgende voorstel van het Hoofdbestuur: „Het is den arts niet geoorloofd eenige belooning of vergoeding te geven, in uitzicht te stellen, aan te nemen, of te vragen voor de verwijzing van een patiënt". Evenals de volgende regel: „Heeft een arts een patiënt naar een spe cialist verwezen en assisteert hij op de een of andere wijze dien specialist bij de verdere behandeling van deze patiënt, dan behoort hij zelf zijn honorarium te bepalen en zelfstan dig zijn nota in te dienen". Tot leden van het Hoofdbestuur ter ver vanging van de heeren Ph. L. M. M. Taminiau te Tilburg en A. J. A. Thomas tte Baarn, werden benoemd de heeren H. A. J. M. Spoorenberg te Eindhoven en na tweede vrije stemming H. W. van Batenburg te Delft. Ontvangst ter St-adhuizc. Te half vijf werden de deelnemers aan de algemeene vergadering officieel ten Stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen. Aan wezig waren de burgemeester, de wethouders Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de heer Roodenburg en Mr. J. Gerritsz, de gemeente secretaris, Mr. Th. A. Wesstra en verschillen de raadsleden. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, heette de leden der Maatschappij van harte welkom in de Spaarnestad. Nog versch, aldus spr.. ligt in het geheugen de viering van het 75-jarig bestaan uwer afdeeling Haarlet** en omstreken in 1925, die zeker een der oudste afdeelingen is, zoo niet de oudste. De gemeentelijke overheid schenkt tegen woordig haar aandacht aan de volksgezond heid in bijna al haar geledlgen en de medische wetenschap is daarbij nauw betrokken, Spr. schetste in het kort het vele dat ook te Haarlem in deze richtig wordt gedaan. Het medisch beroep is van ouds in hoog aanzien geweest al ware het slechts om het onbeperkt vertrouwen dat men in den medi cus moet kunnen hebben en het ls een be roep dat in onze dagen zware eischcn stelt. Met de beste wenschen voor een vrucht baar verloop der besprekingen op de alge meene vergadering eindigde spr., waarna de voorzitter der Maatschappij, Dr. Th. Hammes dankte voor de ontvangst en de hartelijke woorden van welkom, met een vriendelijke herinnering aan Haarlem's schoon verleden en dc bloemenvelden, die onze stad beroemd maakten en de beste wenschen uitend voor hèar toekomst. Hierna werden ververschingen aangebo den in de oude Raadszaal. Vervolgens werd een autotocht gemaakt door de omstreken van Haarlem naar Zand- voort, waar op het terras van het Groot Badhuis een thee werd aangeboden door de afdeeling Haarlem en omstreken, waarna de deelnemers aan de algemeene vergadering zich vereenigden aan een maaltijd in het Groot Badhuis. VOLKSZANG. Woensdagavond 10 Juli hoopt Volkszang haar eerste zomeruitvoering te geven. Deze zal plaats hebben in het Bloemendaalsche bosch (muziektent), door B. en W. van Bloe mendaal welwillend hiertoe afgestaan. De zang, die onder leiding staat van den heer Sixma van Amsterdam, zal begeleid worden door het Haarlemsche Tramfanfarecorps (di recteur de heer Reinicr van 't Hoff). De re petitie (met de muziek) zal plaats hebben op Donderdagavond 4 Juli in het „Proveniers huis", INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per regal. N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS LIEFDE VOOR WAT GROEIT EN BLOEIT GEKWEEKT. OPENLUCHTLESSEN IN DEN STADSKWEEKTUIN. Een vroolijken aanblik leverde Maandagmor gen de hoek van de Stadskweekerlj aan de Kleverlaan. waar een 150-tal kinderen was samengekomen van óe openbare en bijzon dere lagere scholen. Zij volgden de eerste openlucht-les. het aanschouwelijk onderwijs in natuurlijke historie, georganiseerd door de vereeniging voor School- en Werktuinen in samenwerking met het gemeentebestuur. Op lange banken hadden de kinderen een plaatsje gevonden tusschen perken en kassen, broeibakken en boomplantingen. Mejuffrouw Westendorp, de voorzitster van de Vereeni ging sprak te negen uur eenige inleidende woorden, waarin zij aller aandacht vroeg. Daarna opende de directeur van den Dienst van den Hout en Plantsoenen, de heer J. L. Bouwer de reeks van lessen, die deze week eiken morgen gegeven zullen worden. HU vertelde, dat de Dienst van den Hout en Plantsoenen een sterk contact wenscht te hebben met de vereeniging voor school- en werktuinen, omdat de laatste een wegbereid- ster is voor den Plantsoendienst. Maar het doet spreker genoegen dat. de Haarlemsche jeugd de vernielzucht van plantsoenen niet bezit. Dat zeg ik jullie openlijk, daar kan ik mij in vergaderingen van directeuren op be roemen. Ik breng daarom een eere-saluut aan het onderwijzend personeel en de kinderen. De heer Bouwer liet daarna een hecleboel planten zien, waar hij bij vertelde, dat hoe exotisch de planten ook mogen zijn, de stads- kweekerij ze wel kan kweeken. Zoo bijvoor beeld de edelweiss. Die kan je in Haarlem nog veel mooier krijgen dan in Zwitserland en de Zwitsers bestellen ze ook in Holland. Wij kweeken hier alles zelf. zei de heer Bouwer, en hij liet een tak zien van den citroenboom, de plant waar de aardnoten aan groeien, de schoenpoetsplant, door de Maleiers gebruikt voor het oppoetsen van schoeisel, ja zelfs de rijst die in kunstmatige sawah's geteeld wordt. Dan de tabaksplant en de kokospalm, met dc noot, waar hij uit voortgekomen is er nog aan, de eucalyptus, het malaria-werende geboomte, en ook de ananas en de banaan, die in de stadskweeke- rij zelfs veel lekkerder en geuriger gekweekt worden dan de vruchten die wij hier ont vangen en die nog niet tot volle rijpheid ge komen zijn. Tot slot liet meneer Bouwer de Passiebloem zien. „Ik vraag Je niet om ner gens aan te komén", zei hij, „want dat je dat niet doen zult spreekt vanzelf, na al het ge hoorde en geziene." Dat het mooi gevonden was bleek wel uit het spontaan applaus, dat na deze toespraak klonk. De kinderen gingen nu onder leiding van de onderwijzers een rondwandeling maken door den tuin, waarbij alles nog eens in kas en perk bekeken werd. Aan het eind kregen allen een potje mee naar huis om te verzorgen. En dat is mis schien wel de beste propaganda. FLINKE NIEUWE GARAGE. Zoo veel auto's rijden langs de Amster- damsche vaart, dat we 't gerust cén verstan dige zet van den heer Cor Schermcrhorn mogen noemen, dat hij zijn autogarage van de Lange Heerenvest naar een forsch, nieuw gebouw aan de Amsterdamsche vaart no. 16 en 18 heeft overgebracht Een vroegere wasscherij ls geheel gesloopt en op het vrijgekomen terrein is door den aannemer C. M. van der Beek te Haarlem, onder leiding van den architect M. J. Muy- laert te Haarlem een showroom, met boven woning en een daar achter liggende garage gebouwd. In de garage, waar plaats ls voor ongeveer veertig auto's, is alles goed ingericht, twee takelinstallaties dienen bij het repareeren van motoren en in den vloer is een ruimte waarin de monteur kan kruipen om zoo van onderen, op zijn gemak een auto of een mo tor na te zien. De verlichting in de garage is uitstekend in orde en aan de ventilatie is veel aandacht besteed. Een kantoortje met een glazen wand geeft den eigenaar het ge zicht op de geheele garage. De showroom, tusschen de twee breede in rijpoorten gelegen biedt plaats aan een auto en een motorfiets. En toen Zaterdagmiddag de nieuwe garage in gebruik genomen werd was er veel belangstelling en prijkten vele bloemstukken in garage en showroom O.a. waren er twee van de Haarlemsche motor club. Onder de belangstellenden waren Za terdag vele klanten en vertegenwoordigers van enkele auto- en motorimporteurs. Do heer Cor Schermerhorn is namelijk sub agent van de Nash, agent van de Motosaco- che en hoopt binnenkort sub-dealer van de Ford te worden. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aantal bezoeken in Juni 7887, waarvan 3808 aan dc krantenkamer en 1426 aan de algemeene leeszaal. Uitgeleend worden 3626 boeken. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Onder voorzitterschap van den heer R. Stcensma werd de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging voor facultatieve Lijk verbranding afdeeling Haarlem. De voorzitter gedacht de afgestorvenen, In het bijzonder mej. du Rieu, die zich voor de vereeniging en het streven van de lijkver branding steeds geheel gaf. De filmavond is een groot succes geweest. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester bleek, dat de vereeniging kerngezond is. Niet minder dan 94 leden (meest gezinnen) werden in 1928 inschreven. De afdeeling telt nu ruim 500 leden. De bestuursleden de heeren G. D. Hagc- bout en T. C. R. Smit, werden met algemeene stemmen herkozen. In verband met de hoofdbestuursverkiezing werd dc heer T. C. R. Smit candidaat gesteld. Het bestuur kreeg opdracht 2 harer leden aan te wijzen voor afgevaardigden naar de algem. vergadering te Amersfoort. Het af delingsbestuur bestaat thans uit: de heeren R. Steensma, voorzitter: T. C. R. Smit, se cretaris-penningmeester, E. Couzijn, G. D. Hagebout en mej. A. Rab. Bezoek aan het Crématorium kan bij de secretaris worden aangevraagd.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7