HET KABINET WIL AFTREDEN. 46e JaarfUjig No, 14118 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 3 Juli 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREtfJ. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENT? ,r r week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatses waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3o?4. Franco per post door Nederland f 3.8754- Losse nummers ƒ0.06. Gelll. Zoidagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider. Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.6<\ elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag^ Donderdag en Zaterdag) 14 reg, /025. elke regel meer 10.10. nitsl. a contant Gratis Ongevalenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijs vinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NIMMER BESTAAT UIT TWiALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Voor de UUstraties betreffende den stem dag verwijzm wij naar pagina 1 van hel derde blad. HAARLEM, 3 Jnlï De lach en de traan. De Arnsterdamsche politie, een corps waar van ik oveïgens geen kwaad woord kan hooren, wait het is uitstekend georgani seerd en zjn agenten hebben een prettige, vlotte maner van optreden, heeft een lich telijk mal figuur geslagen door toedoen van Floris Vos Diens verkiezings-handlangers zijn namelijk Dinsdagmorgen om elf uur met een wagen en een ladder naar den Stadsschoiwburg op het Leidscheplein ge trokken en hebben onder toezicht van den surveilleerenden verkeersagent die zelfs het voetgangers-verkeer omleidde om het hen maklelijker te maken hun ladder te gen het gebouw gezet. Daarop hebben zij aan het ialcon boven de peristyle een enor me witte lap vastgemaakt, waarop in koeien- Ie tters cfe aanbeveling: „Kiest Floris Vos, lijst 9". Waarop zij zich terugtrokken naar den overkant van het plein, en tot hun ge- noegenconstateerden dat hun gratis pracht- reclanu op het drukste punt van de hoofd stad een vol uur bleef hangen, eer de direc tie var den Stadsschouwburg het ding ont dekte, en liet verwij deren. De politie deed er niets :an, hoewel er een politiebureau is op het Lddscheplein, en deze reclame de poli tieke neutraliteit van een gemeentegebouw op sciandalige wijze schond. Ik wil niet ver- ondentellen, dat de meerderliei dvan het Amstirdamsche corps de beginselen van de Middinpartij voor Stad en Land is toege daan en dat wel zoo vurig dat zij er haar beroepsplichten voor verzaakt. Dit schijnt ondenkbaar. De eenige verklaring kan dus zijn dat de politie er zich niets van aantrok, omdit zij vergeten was dat men wel vrijheid genét in het maken van horizontale verkie zingsreclame op gemeente-eigendommen, nl. de iestratingen maar dat het verticale ge- meeitebezit onaangetast moet blijven. Het is prettig voor Floris Vos. Misschien heeft dat uurtje Leidscheplein-glorïe hem nog wel wat stemmen opgeleverd ook. Voor al omdat de Telegraaf vanmorgen het ver haal van des tolbestormers nieuwe „coup" uitvoerig heeft gegeven, het zelfs als een Köpenickiade betiteld en zijn propaganda leider geciteerd, die zei: „Zoo heeft onze Floris niet alleen den Muidertol, maar ook der Stadsschouwburg veroverd" Driemaal is Mr. J. B. Kan (Binncnlandsche zaken en landbouw.) scheepsrecht, dus misschien verovert hij ook nog zijn zetel, waarna wij met belangstel ling de volgende onschuldige aanslagen op monumenten-des-gezags, door dezen ge- duchten Gooilander te plegen, zullen af wachten. Ik maak heelemaal geen reclame voor hem, want als dit blad de lezers be reikt is de stemming vrijwel ten einde. Bo vendien dit in strikt vertrouwen: on danks zijn moedige, vaderland-schokkende daden heb ik niet op hem gestemd. Terwijl Floris' nieuwste heldenfeit de note gaie vormde in het ochtendnieuws van de zen verkiezingsdag, volgde de note triste er onmiddellijk op. De leden der regeering heb ben bij schrijven van 1 Juli hun poi-tefeuilles ter beschikking van H. M. de Koningin ge steld. Drie jaar en drie maanden heeft het in termezzo-kabinet De Geer geleefd. Het be gon in een sfeer van twijfel en onvoldaan heid. Het verloor weldra zijn beheerder van Oorlog, a.i. Marine: prof. van Royen. De heer Lambooy verving hem. Daarop struikelde minister van Karnebeek, overlevende van de vorige regeering, over zijn ontwerp-verdrag met België. De heer Beelaerts van Blokland verving hem. En het intermezzo-kabinet, in de zich immer verdichtende sfeer van twij fel en onvoldaanheid, leefde voort. Steeds duidelijker werd, dat het een blijvertje was. Steeds vaster zetelde het. De Kamer nam moties aan, en het legde ze naast zich neer. Het kon dat doen, want allerlei vraagstuk ken van groote politiek lagen buiten zijn extra-parlementairearbeidssfeer. Minister Slotemaker de Bruine werd op velerlei wij zen gecritiseerd. Het deerde hem niet. Mi nister van der Vegte beheerschte de aether niet voldoende, en een aantal kiezers sneef den op zijn onbewaakte overwegen Hij hield rustig stand. Minister Waszink (Onderwijs) werd scherp bestookt. Het gaf niets. Minister Donner leed een nederlaag met de beperking der kantongerechten en werd aangevallen over zijn benoemingen. Ten slotte doorstond minister Beelaerts zelfs de historie der Utrechtsche publicaties, waarbij de premier toch ook geen glorieuse ervarin gen beleefde, de Curacao-affaire bracht de ministers Lambooy en Koningsberger nog wat in het gedrangmaar toen was het al bijna uiten nu, nu die brief aan de Koningin is gezonden, is de eenige van het negental, die met complete glorie uit den strijd schijnt te komen, mr. J. B. Kan partij- en hoedloos, beroemd door zijn sport, zijn reizen naar werkverschaffingen, zijn ontelbare foto's en de nog ontelbaarder anec dotes, aan zijn gezellige gemoedelijkhcïd ver bonden. Men zegt in Den Haag, dat behalve hij ook minister dé Geer, die een grootsch stuk arbeid heeft verricht in de nieuwe regeling van de financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, en minister Donner, die een man van bijzondere bekwaamheden is geble ken, zeker zouden terugkeeren als er een nieuwe intermezzo-regeering mocht komen- Het lot der overige zes is onzeker. Minister Waszink zou burgemeester van Nijmegen worden, minister Lambooy idem van Wasse naar, voor minister Beelaerts zoekt men een passende gezantschapspost. Laat ons met een woord van sympathie van het extra parlementaire intermezzo-bewind afscheid nemen. Het heeft teveel moties naast zich neergelegd, het was te onaantast baar. Het werd nochtans niet door extra wijsheid gekenmerkt. Het was volstrekt geen buitengewoon kabinet. En af en toe had het n0g- laat ons dit erkennen pech ook. Pech ia een excuus bij sport, maar een blamage bij regeeren. Ongetwijfeld heeft het zijn best gedaan, en vaak in stilte geleden om de verdrietelijk heden van zijn gerekt en abnormaal bestaan. Het ruste zacht. R. P. NA DEN MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. OP 12 SEPTEMBER VOOR HET AMSTERDAMSCHE GERECHTSHOF. Naar het Hbld. verneemt zal het Gerechts hof te Amsterdam de door den Hoogen Raad verwezen zaak van den moord tc Giessen- Nieuwkerk op 12 September a.s. in behande ling nemen. Er zijn zestig getuigen gedagvaard. Het woord is aan Paul Keiler: Twijfel maakt arm en verdort het hart. OCEAANVLUCHT. (Een postduif die sinds een jaar door haar eigenaar in het Noorden van Frank rijk vermist werd. is in Ca nada gevonden). De adelaar, als vorst der vogels, Riep op een dag in 't vorig jaar, Uit alle streken van de winden, Zijn vleugel volk je bij elkaar; En tot het vogelneir, vergaderd, Sprak hij een ernstig, droevig woord, Over den mensch, die met motoren, Den vrede van de lucht verstoort; De mensch zoo sprak hij schijnt te denken, Dat hij, in stumperige vlucht, Ons allen reeds kan overtreffen, En koning is in onze lucht; Als enkelen hunner vol bravoure, Een vlucht doen over d' Oceaan. Dan juicht de heele menschenwereld, Alsof een wonder is gedaan; Dan klapt de menschheid in haar vlerken De vliegers worden hoog geëerd, Dan denkt geen hunner aan den vogel, Die hun het vliegen heeft geleerd; Ik heb u hier bijeengeroepen. Want het wordt waarlijk meer dan tijd, Dat wij den mensch een lesje geven, In deugden als bescheidenheid; Ik weet daarvoor een prachtig middel, Ik wijs een van u, vogels, aan, Om zelf dat tochtje eens te maken. Naar d' andere zij van d' Oceaan; Ach ja ik weet het, gij wilt allen, Dat voor mij doen en bovendien, Gij vindt het allen weieens aardig, Den andi'en kant ook eens te zien; Maar 'lc heb mijn keuze reeds gevestigd, De duif, mijn vleugeladjudant, De zachte bode van den vrede, Maak ik tot onzen afgezant; Dit heeft nog een speciale reden, Een zuiver practisch argument, Zij draagt een ring om een der pooten, Waardoor de mensch haar straks herkent. En zonder verdre voorbereiding. Aanvaardde toen de duif de vlucht, Om aan de menschen te bewijzen; De vogel is nog vorst der lucht! TWEE DOODELIJKE EXPLOSIES. 4 POLEN GEDOOD. WARSCHAU, 2 Juli. (V.D.) Door enkele boeren werd in een dorp in Wolhyniem een uit den wereldoorlog afkomstig geschut-on derdeel gevonden, dat toen één hunner trachtte den lont los te draaien, met geweld uit elkaar sprong en 4 mannen doodde, ter wijl vier anderen zware verwondingen oplie pen. Verder is tijdens oefeningen der artillerie nabij Krakau door onopgehelderde oorzaak in plaats van een losse granaat, een echte afgevuurd. Bij de onploffing daarvan is een soldaat gedood en :sijn verscheidenen ge wond. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd is tot rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage mr. H. Haga, thans rechter in de rechtbank te Haarlem. De Verkiezingsuitslag. Wij zullen hedenavond voor ons bureau, Groote Houtstraat 93, weer de resultaten der verkiezingen bekend maken, voor zoover die binnenkomen De verwachting is dat de eerste mededee lingen ongeveer 7 uur zullen kunnen gepu bliceerd worden. DE MOORD OP DEN HEER LANS. Een sensationeele vondst HET MOORDWERKTUIG GEVONDEN? In de fabriek van de firma de Haas aan den Oostzeedijk te Rotterdam, waar zeven maanden geleden de heer Lans op zijn kan toor vermoord werd, is in een verborgen hoekje een met bloed besmeurd stuk ijzer ge vonden, waarmee de moord vermoedelijk ge pleegd is, verneemt thans de „Voorwaarts". Zooals men zich herinnert uit dit sensa tioneele moorddrama is de vraag, waarmede de moord gepleegd zou zijn steeds onopgelost gebleven. Deskundigen hebben de op het kantoor in beslag genomen voorwerpen, een wandel stok en een bofcerhammenmesje, lang en nauwkeurig onderzocht, hebben heele theo rieën ontvouwd over de mogelijkheid met deze dingen een moord als dezen te kunnen plegen en thans zeven maanden na het mis drijf, nadat de politie op den avond van den moord en den dag er na „grondig" onderzoek had ingesteld in de gebouwen van de firma de Haas, komt plotseling ergens in een ver borgen hoekje van de fabriek een stuk ijzer voor den dag, dat vol bloedvlekken zit! De politie bewaart volgens de Msb. over deze merkwaardige vondst het stilzwij gen en laat er zich in 't geheel niet over uit In hoeverre dit stuk ijzer voor of tegen den verdachte van O. pleit is nog niet te zeggen. Dat hangt geheel af of er thans nog kan wor den nagegaan, hoe dit stuk ijzer in de fabriek is gekomen, of daartoe wel een bijzondere oorzaak is geweest, waartoe het diende enz. enz. alle vragen waarop het thans wellicht niet meer mogelijk is antwoord te geven. Dat dit bebloede stuk van overtuiging nu pas gevonden is. mag wel als uiterst merk waardig worden beschouwd. Het ondersoek is thans even intens als in de eerste dagen na den moord. Zal er nog meer aan het licht komen? VERKEERSONGEVAL IN BERLIJN. 4 ZWAAR GEWONDEN. BERLIJN, 2 Juli (VU.) Hedenmiddag heeft zich alhier in de Reinickendorferstrasse een ernstig verkeersongeval voorgedaan. Een vrachtauto, die voor een wielrijder moest uitwijken, zag zich plotseling tegenover een tramwagen geplaatst. De chauffeur gooide ijlings het stuur om en kwam dientengevol ge op het trottoir terecht. De masten van de tram werden omgeworpen en vic-r personen, die op de tram wachtten, liepen zware ver wondingen op; van een hunner moesten bei de beenen terstond worden geamputeerd PORTEFEUILLES TER BESCHIKKING GESTELD. Het Correspondenticbureau seinde ons he denmorgen uit Den Haag: Naar wij verne men hebben de leden van het zittend kabi net bij schrijven van 1 Juli j.l. hun porte feuilles ter beschikking van de Koningin ge steld. Zooals verwacht werd, heeft dus het zit tende kabinet den wensch te kennen gege ven af te treden, door de portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen. Toen op 11 November 1925 de Tweede Ka mer met 52 tegen 42 stemmen besloot het gezantschap bij den Paus op te heffen, be sloten de vier R.K. ministers, de heeren Wei ter, Bongaerts, Lambooy en Kooien aan de Koningin ontslag uit hun ambt te verzoeken. Naar aanleiding van deze ontslagaanvrage en de daarmee samenhangende politieke moeilijkheden begaf de minister-president, de heer H. Colijn zich op 14 November naai de Koningin om de portefeuilles der andere leden van het kabinet eveneens ter beschik king te stellen, ofschoon er in constitutio- neelen parlementairen zin eigenlijk geen conflict tusschen het Kabinet en de Kamer bestond. De crisis die hierdoor geboren werd duur de voort tot 5 Maart 1926 toen het kabinet De Geer in functie trad. Daarvóór was door de Koningin aan Mr. Marchant opgedragen een parlementair ka binet te vormen. Hij slaagde hierin niet, evenmin als Dr. J. Th. de Visser. De Koningin droeg Mr. J. Lim burg vervolgens op een extra-parlementair kabinet te vormen en toen zijn pogingen daartoe op 't laatste oogenblik mislukten, nadat reeds een voorloopige vergadering van verschillende heeren was gehouden, een soort „officieuse ministerraad", kwam Don derdag 4 Maart het kabinet-De Geer uit de lucht vallen, dus nadat het démissionnairc kabinet 113 dagen gezeten had. Het Kabinet-De Geer Maandag 8 Maart 1926 had de'overdracht der portefeuilles plaats. Het kabinet-De Geer bestond toen uit: Jhr. Mr. de Geer, minister van Financiën (C.H.); Jhr. Mr. II. A. van Karnebeek, mi nister van Buitenlandschc Zaken: Mr. J. B. Kan, minister van Bmnenlandsche Zaken en Landbouw; Prof. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid (C.H.)Mr. Dr. J. Donner, minister van Jus titie (A.R.)Prof. L. A. van Royen, minister van Oorlog en ad interim van Marine; Mr. M. A. M. Waszink, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (R.K.); Dr. J. C. Koningsberger, minister van Koloniën; en J. M. J. tl. Lanibooij (Defensie) Mr. H. v. d. Vegte <Waterstaat) Mr. Dr. J. Donner iJustitie Mr. M. A. M. Waszink f OnderwijsKunsten cn Welen- schappen) Jhr. Mr. D. J. de Geer Financiën Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland (Buitenlandsche Zaken), Prof. J. R. Slotemaker de Bruiiu (Arbeid, Handel en Nijverhcd Dr. J. C. Koningsberger, (Koloniën)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1