SPORT EN SPEL Cricketbeschouwingen. CRICKET IN ENGEUND WATERPOLO. DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 JULI 1929 Zal crikcet ooit populair worden? Zal dit edele* spel zich vroeg of laat mogen ver heugen in de belangstelling, die b.v. bij het voetbal bestaat? Ziedaar een vraag, welke reeds vaak tot ons gericht werd en waarop v/ij immer het antwoord moesten schuldig blijven. De vraag is inderdaad niet gemakke lijk te beantwoorden, we willen echter trach ten onze meening hieromtrent zoo goed mogelijk weer te geven. Het cricket, van Engelschen oorsprong, werd al spoedig in onze belangrijkste sport-centra: Den Haag, Haarlem, Amsterdam eh Hilversum ingevoerd. Het aantal liefhebbers was toen betrekkelijk gering, doch langzamerhand vond door nuttige propaganda dit zoo bij uitstek geschikte zomerspel onder de sport liefhebbers meer ingang, zoodat reeds vrij spoedig vcreenigingen ontstonden, welke elkaar, al was het dan ook niet in eenig competitie-verband, op het groene veld ont moetten. De publieke belangstelling was gé- ring, hetgeen hoofdzakelijk te wijden was aan het feit, dat de toeschouwer, niet met de regels bekend, het spel taai en vervelend vond. Tusschen dien tijd en het heden ligt een periode van een halve eeuw. Vele verbeterin gen vallen er in dat tijdperk te conslateeren, diverse vereenigingen werden opgericht en sloten zich bij den Nederlandschen Cricket bond aan; het competitiesysteem werd inge voerd en het cricket kwam tot grooten bloei, maarde publieke belangstelling bleef ge ring. Hoe dat komt? Waarschijnlijk omdat men bij 't cricketspel niet die sensatie, niet die emotie verwacht, welke de hedendaagsche sportliefhebbers nu eenmaal wenschen. Bo vendien is het spel moeilijk en voor een leek niet gemakklijk te volgen; de regels ver- cischen een meer dan nauwkeurige studie, waardoor het allengs meer begrijpelijk wordt, dat de cricket-propagandist nog veel en nuttigen arbeid zal moeten verrichten, wil bij de belangstelling bij niet-cricketters op voeren. Dat dit laatste echter niet onmogelijk is, blijkt uit het feit, dat in Engeland, v/aar cricket hoogtij viert, de belangstelling voor de „King of Sports" belangrijk is toegenomen De zeer belangrijke County- en Toetswed- strijden worden n.l. door toenduizenden toe schouwers bijgewoond. Voor den Hollandschen penningmeester om te watertanden! Welnu, waarom is zulks niet mogelijk in ons land? Behoeven wij, in verhouding, op sportgebied veel onder te doen voor het Britsche Konink rijk? Kan ook hier het cricket niet nog meer •gepropageerd worden op de scholen, zooals dit bij onze overzeesche buren het geval is? We gaan echter vooruit; in Amsterdam wordt reeds eenige jaren het cricket door kantoor-elftallen op den Zaterdagmiddag- beoefend, plaatselijke bonden, met den Haar- lemschcn Cricketbond aan het hoofd doen reeds heldhaftige pogingen om hoe langer hoe meer beoefenaars te vinden; bekende cricketfiguren maken zich verdienstelijk door het houden van lezingen en het geven van speciale cursussen, maar nog is het niet ge noeg; de propaganda moet en kan nog in tensiever worden gevoerd en vooral onder de jongere sportliefhebbers Eerst dan zal de publieke belangstelling zich meer op dit prachtige zomerspel con- centreeren en eerst dan zal men evenals van het voetbal kunnen spreken v,an „po pulair". UMPIRE. Ook de tweede Test match is onbeslist ge ëindigd. Ditmaal heeft het publiek evenwel kunnen genietep van een spannend en strijd waarbij het tot op het eind van den derden dag nog onzeker bleef wie tem slotte zou overwinnen. J. C. White had wederom den toss gewon nen en koos natuurlijk batten op het prach tige wicket van Lords-Cricketground. De Zuid-Afrikaansche aanval, gehandicapt door het ontbreken van den besten bowler Qulnn, deed met regelmatige tusschenpo- zen de wickets vallen, doch niettemin wis ten de gastheeren door goed en constant bat ten langzaam maar zeker de score omhoog tc werken. De Yorkshire-crack Sutcliffe speelde na een zwak en niet ongelukkig be- glA uitstekend en wist in gezelschap van zijn clubgenoot Leyland, de eerste century in Tcstcriclcet 1929 te scoren. Met precies 100 runs achter zijn naam gaf hij een kans op short-leg en werd natuurlijk ingepikt. Ley land bracht het tot 73, alvorens het slachtof fer te worden van Bell, terwijl Patsy Hendren met een goedgespeelde 43 de eer van Middle sex hoog hield. De Engelsche innings sloot op 302. Weer wist Zuid-Arika dank zij een uitne mend gespeelde 88 van Morkel boven het Britsche totaal te komen, zij het dan ook slechts met 39 runs en weer zag het er naar uit, dat de tweede innings in verband met den weinig beschikbaren tijd als de bekende nachtkaars zou uitgaan. Nadat in de tweede Eng. innings het openingspaar spoedig ver dwenen v/as, de jonge amateurs wederom faalden en ook Hendren voor een luttel aan tal runs aan den kant zat, ging het er op lijken alsof Zuid-Afrika den wedstrijd zou gaan winnen. Toen redden Leyland (102) en Tate (109*) de situatie; zij wisten door snel scoren de kansen te doen keeren met het gevolg, dat de Zuid-Afrikanen voor de taak werden gesteld con in 2 1/2 uur 280 runs te maken. Dit bleek natuurlijk onmogelijk; ja, de gasten hadden nog een benauwd half uurtje, toen de beste batsmen voor eenige tientallen runs een beurt hadden gehad en slechts Cameron overbleef als eenig be trouwbaar batsman. Tot overmaat van ramp werd deze speler ernstig getroffen door een harden bal van Larwood; hij bleef eenigen tijd bewusteloos liggen. Direct hierop volgde een appeal tegen het slechte licht, dat door de umpires werd toe gewezen, waardoor aan den wedstTijd met den weinig voordeeligen stand van 905 een ontijdig einde kwam. Over de Countywedstrijden het volgende: Warwickshire, dat de laatste weken driemaal in successie geklopt werd, herstelde zich te gen Glamorgan op fraaie wijze. R. L. S. Wyatt (150) was wel de meest op den voor grond tredende batsman die den grondslag legde voor het prachtige totaal van 5367. Glamorgan kon natuurlijk weinig uitrichten, maakte 166 en 123 en verloor met innings en 247 runs! Yorkshire leed verder de eerste nederlaag in dit seizoen. Tegen het wisselvallige Kent werd zij 't gewillige slachtoffer. Hardin ge (137) en Frank Woolley (131) zorgden voor de score van 4719. Freeman was daarna de hoofdschuldige van Yorkshire's débacle (653 uit een to taal van 108) Ook in de 2e innings kon de ne derlaag niet worden voorkomen (Yorkshire scoorde nu 287) ondanks een lofwaardige poging van Robinson. (77). De Derby speler Storer smaakte het genoe gen voor het eerst in z'n cricket-loopbaan een dubbele century te scoren (209) tegen Essex. De wedstrijd eindigde in en draw, waarbij het voordeel van den eerste in- ningsvoorsprong aan Derby kwam. De totalen luiden: Derbyshire 4184 (Sto rer 209, Bowden 120), Essex (Cutmore 93) en 3568 (Russell 102, Eastman 161). UMPIRE. VOETBAL DE KENNEMERS—SCHOTEN (3—5). De jubileumwedstrijden van de Kennemers zijn Zondag ingezet met den wedstrijd tus schen bovengenoemde elftallen. Beide par tijen' hebben invallers. De Schotenaren on dernemen de eerste aanvallen, doch dan komt de thuisclub opzetten. Een strafschop wegens hands wordt opzettelijk niet benut. Even later weet Groot echter met een mooi schot aan Kennemers de leiding te geven. (10). Even later kopt Gerrit v. 't Hof no. 2 in het Schoten-doel. Engele snelle Schoten- aanvallen leveren niet het gewenschte re sultaat op; integendeel weet v. 't Hof het 3de Kennemersdoelpunt te maken (30). Dan weer een strafschop wegens hands, die nu door v. Stralen onbenut wordt gelaten. De Kennemers-verdediging begint dan even nonchalant te spelen, waarvan Schoten pro fiteert door nog vóór rust den stand op 32 te brengen. Na de rust spelen de Kennemei'S lusteloos verder; het gelukt Schoten door een fout van v. d. Ploeg gelijk te maken. Nog zien de Ken nemers het gevaar niet in; het gelukt zoo waar aan Schoten, de leiding te nemen (3-4). Vijf minuten vóór het einde krijgen de Ken nemers ten derden male een strafschop toe gewezen, doch nu schiet Van 't Hof den bal tegen den paal. Wanneer dan de rechtsbui ten der gasten den bal meeneemt, heeft hij geen moeite Schoten's voorsprong te vergroo- ten (35), waarmee Schoten wint. Overzicht. In de afdeeling A. der dames eerste-klasse is met vlugheid het programma afgewerkt, en geheel tegen de verwachting in, werd A. D. Z. de vereeniging, die door het uittreden van vele leden, zwaar was gehandicapt, kam pioen. Daarvoor dient hulde te worden ge bracht aan het eerste zevental, dat alles ge daan heeft wat in het zwemvermogen lag, om dit afdeelingskampioenschap te behalen. Daor drie doelpunten minder tegen zich te hebben zien scoren, dan de H. D. Z., werd het bereikt. Ziehier de eindstand in deze afdeeling. A. D. Z. I 4 2 2 0 6 12—3 1.50 H D. Z. I 4 2 2 0 6 12—6 1.50 Het IJ I 4 0 0 4 0 3—18 0.— Hoe het in de B-afdeeling moet afloopen is heel onzeker. De stand in die afdeeling is: H Z. en P.C. I 2 1 1 0 3 9—2 1.50 R.D.Z. I 2 1 1 0 3 74 1.50 Zignea I 2 0 0 2 0 2 —12 0.— Niet alleen de ontmoeting tusschen H. Z. en P. C. en R. D. Z. legt dus gewicht in de schaal, ook de hoeveelheid goals, voor en te gen, in de ontmoetingen tegen Zignea is van belang. Er komt belangrijke teekening in de eerste klasse heeren. Het afdeelingskampioenschap werd reeds behaald door de Dolfijn in I B., en een groo- te strijd is tenslotte gestieden om de bezet ting van de onderste plaats. A. Z. I heeft zich dank zij de oude geroutineerde spelers, tot de tweede plaats opgewerkt, waarvan het niet meer kan worden verdreven. De Zaterdag te gen de kampioenen geleden nederlaag van slechts 3—0 is een fraaie prestatie en heeft dit seizoen nog geen enkele club kunnen presteeren. In de andere afdeeling stevent het IJ blijk baar op het kampioenschap af. D. J. K. I moest tegen U. Z. C. optornen en bracht het er ditmaal minder af, dan in den thuiswed strijd. In de reserve le-klasse sloeg A. Z. 2 nog wel de Dolfijnen met 30 maar kan het niet meer redden, L. Z. C. 2 is hier de primus. H. Z. en P. C. I verloor een kostbaar punt aan H.V.G.B. I, dat ditmaal wel extra goed uitpakte. We gelooven echter niet, dat de H.V.G.B.'ers in deze competitie er meer pun ten aan zullen kunnen toevoegen. S. V. H. blijkt in deze afdeeling het sterkst te zijn, en den Hillegersbergers valt het kam pioenschap zeker toe. Dat Neptunus zich volkomen hersteld heeft, bleek Zaterdag ook weer tegen H. P. C. hoewel de Heemsteders zichzelf deze neder laag kunnen vefwijten. Zij staan nog een punt voor, dus hebben nog alle kans om het kampioenschap te veroveren. Hedenavond kan het van de Amersfoorters toch zeker wel gewonnen worden, gezien bet feit, dat Neptunus ze met 62 sloeg. In derde klasse is de uitslag Zian IHaar lem I zeker de moeite waard. Een 31-ne- derlaag voor de bezoekers is een fraaie pres tatie, die onze stadgenooten groote voldoe ning heeft geschonken. Ook D. W. R. toonden zich, volkomen volgensc de verwachting, de meerderen der Leidenaars. De Zijl zal zeker wel als laatste eindigen, en dan blijven de tweede middenplaatsen over voor onze Haarlemsche derde-klassers. De uitslag van den wedstrijd Haarlem I D.W.R. I op Dinsdagavond a.s. zal vermoe delijk wel uitwijzen, welke club als tweede en welke als derde zal eindigen, tenzij wederom een gelijk spel het resultaat zou zijn. Van de wedstrijden in de reserve-derde klasse zij vermeld, dat Zian 2 en H. P. C. 2, beide hun Leidsche concurrenten, resp. L. Z. C. 3 cn de Zijl 2 met een nederlaag naai de oude veste terug zouden. De cijfers waren 7_2 en 9Of De stand in deze afdeeling is nu: Zian 2 H. P. C. 2 L. Z. C. 3 De Zijl 2 4 4 0 0 8 21—6 2.- 4 2 0 2 4 15—6 1.- 4 2 0 2 4 10—10 1.- 4 0 0 4 0 0—24 0.- H.V.G.B. 2, in de B-afdeeling van deze klasse won wederom thans met 63 van Nept. (Z.) en Nereus 3 en D. J. K. 3, deelden de punten. De stand in deze afdeeling is nu: H.V.G.B. 2 4 3 0 1 6 13—5 1.50 Nept. (Z.) 3 -3 2 0 1 4 6—7 1.33 D. J. K. 3 4 2 1 1 5 8—3 1,25 Nereus 3 4 1 1 2 3 6—5 0.75 Dolfijn 3 3 0 0 3 0 2—15 0.— Hieruit blijkt duidelijk, dat dank zij de groote productiviteit der voorhoede, H.V.G.B. 2 een mooie kans maakt op de eerste plaats. Maar laten we niet te vroeg juichen, want de helft der wedstrijden is pas gespeeld. Kan er voor de vacanties niet wat meer afge werkt worden, dan één wedstrijd per week? GYMNASTIEK. DE FEESTEN VAN O.S.S. De eere-avond. De in „Central" gehouden eere-avond vormde een voortreffelijk begin van de fees telijkheden, die waren georganiseerd ter ge legenheid van het 25-jax-ig jubileum van O.S.S. te Zandvoort. Burgemeester van Alphen opende deze uit voering, mede in zijn kwaliteit van bescherm heer van de jubileerende vereeniging. Zand voort aldus de Burgemeester is in ver band met de voor een badplaats uiterst on gunstige weersomstandigheden niet vroolijk gestemd, maar wanneer een vereeniging als O.S.S. jubileert, dan moet de zon toch even door de wolken breken. Het verheugt spreker zoo, dat de sympathie tusschen O.S.S. en hem wederkeerig is, wat van zijn kant geen ver wondering zal wekken, omdat in de feest vierende vereeniging hard wordt gewerkt en daar sport van 't zuiverste water wordt be oefend. Ten slotte zei de heer van Alphen 't bijzonder te appreciëeren, dat men hem in alle gebeurlijkheden zoo heeft ingewijd. De heer W. Rauch Czn-, voorzitter van de feest-commissie, dankte den Burgemeester hartelijk voor den ondervonden steun en schonk hem als herinnering een feest-pro- gramnxa in luxe-uitvoering. Na deze officiëele inleiding werd een begin gemaakt met de afwerking van een aantal gymnastieknummers. Medewerking daaraan verleende o.a. het heeren-keurkorps van het K.N.G.V., voor deze gelegenheid bestaande uit Boot. Ens en Langendijk Noord-Scharwoude) en van der Vinden, Jacobs, Zwaaf en Caranca (Amster dam). Ofschoon deze ploeg niet volkomen ho mogeen was, werd aan paard, brug en rek veelal buitengewoon werk geleverd. Verblij dend is, dat den Iaatsten tijd zooveel jongere krachten in het keurkorps worden opgeno men. Dat het peil van ons toestelturnen daardoor stijgt en zelfs het oude peil bena dert, is wel zeker. De dames van D.O-S. uit Amsterdam gaven een nummer klassikaal brug, hoog van ge halte en keurig van uitvoering. Vrije oefe ningen in nieuwen vorm werden te zien ge geven door turnsters van Bato te Haarlem en ofschoon dit nummer niet geheel paste in het kader van dezen eere-avond met medewer king van eerste rangs-gymnasten, toch was het wer kvan Bato een verrassing voor de genen, die bekend zijn met de beoefening van de nieuwe vormen in den Kennemer Turnkring. Een hoogstaand nummer, dat bovendien door de uitwerking bijzonder aantrekkelijk was, vormde het tafelspringen door dames van Donar uit den Haag. Turnsters van de jubileerende vereeniging zelve gaven,vrije oefeningen in ouden vorm op een wijze, die wij van O.S.S. gewend zijn. Ten slotte vertoonde O.S.S. enkele marmer- groepen. De wedstrijden. Bijzonder aangenaam weer was het Zon dagmorgen op het terrein van „De Zee meeuwen" niet, toen de wedstrijden daar een aanvang namen. Trouwens, den geheelen dag bleef het guur, maar regen viel er niet, zoo dat de wedstrijden doorgang konden vinden. Aangevangen werd met de personeele wed strijden. Daarvoor hadden zich ongeveer 100 dames en 50 heeren aangemeld, maar meer dan een dex*de was daarvan weggebleven, deze opkomst bleef evenwel een geluk, want waren allen verschenen, dan gelooven wij niet, dat de wedstrijden normaal zouden be ëindigd zijn: het uur van de officiëele ont vangst b.v. moest dan zeker gewijzigd wor den. En eerst om kwart over zes waren de middagwedstrijden afgeloopen. Een indeeling met minstens 4-jury-Ieden méér had de wedstrijden zeker op tijd doen eindigen. Maar 't is ons bekend, met hoeveel moeite O.S.S. zijn jury heeft verkregen, en wie dan nog weet, dat tot op den Iaatsten avond als gevolg van afschrijvingen op 't laatste oogenblik nog telegrafische oproe pingen moesten worden verzonden, zal de ju bileerende vereeniging in deze niets kunnen verwijten. Evenwel, de organisatie klopte niet. Men had verzuimd, een chronologisch overzicht samen te stellen, en daar dus nu geen enkele vereeniging wist, hoe laat zij moest optreden, waren velen verplicht lang op hun bexxrt te wachten. De juiste volgorde van werken kon daardoor ook niet worden betracht, en het wedstrijd-terrein geraakte vol afwachtende gymnasten, waarbij zich ook een gedeelte van het publiek voegde. De toeschouwers bemerkten evenwel niets van stagnatie, omdat dank zij de jury steeds kon worden doorgewerkt. En genoten hééft het publiek, niet 't minst de deskundigen daaronder! Vooral 's middags werd door ver schillende vereenigingen voortreffelijk werk geleverd met vrije oefeningen, staaf- en knotsoefeningen. Bij de personeele wedstrij den voor dames stond het gebodene hooger dan bij die voor de heeren. Het succes voor deelnemers uit den Kenne mer Turnkring was wel niet bijzonder, maar toch in ieder gevai grooter dan bij de Pink sterfeesten in Zaandam. Bij de persoonlijke wedstrijden werd mej. A. C. Wielart van Con cordia te Haarlem no. 8, en C. Th. Smal van Bato no. 1. Voorts kreeg Bato (dames) in den 'vierkamp een tweeden en in vrije oefeningen (nieuwe vorm) een derden prijs. De eerewedstrijd. 's Avonds werd in „Central" de eere-wed- strijd gehouden tusschen de vereenigigngen, die in haar groep de hoogste onderscheiding hadden behaald. Tevens werden de uitslagen bekend gemaakt. De nummers van de vereenigingen, die in den eere-wedstrijd mochten uitkomen, kwa- meix in deze zaal prachtig uit, en het applaus van de overvolle zaal bewees wel, hoe alles op prijs werd gesteld. Buitengewoon be langstellend v/as men naar het oordeel van de jury, te meer, daar de vereenigingen el kaar uiterst weinig toegaven. Het resultaat luidde aldus: heeren 1. U.D.I. te Naaldwijk; dames 1. D.O.S. te Amsterdam, 2. Donar te 's Gravenhage, 3 Hellas te 's Gravenhage. De overige belangrijke uitslagen luiden als volgt: Personeele wedstrijd dames: 1. A. v. d. Bos (D.O.S. Amsterdam), 2. N. Burgerhof (Donar den Haag). Personeele wedstrijd heeren: 1. A. Klomp (Hoofddorp) en C. Th. Smal (Bato Haarlem), 2. L. Hahn (Donar den Haag). Marschwedstrijd: 1. Donar (Den Haag)£ 2. D.O.S. Amsterdam. Vereenigingswedstrij den. Vrije oefeningen heeren: le prijs Maas, Rotterdam. Staafoefenlngen heeren: 2e prijs Sparta, Delft Vierkamp turnsters (klasse I) le prijzen Donar, den Haag, en D.O.S. Amsterdam, 2e pijs Donar, den Haag. Vierkamp turners: (klasse I): 1ste prijs Rijswijk, Rijswijk; 2e prijzen "Donar en D.O.S. Vierkamp turnsters (klasse II): 2e prijzen W.I.L. te Assendelft, Bato te Haarlem en Hellas te 's Gravenhage. Vierkamp turners (klasse n: Lichaams ontwikkeling te Delft en W.I.L. te Assen delft. Vrije oefeningen turnsters (nieuwe vorm) klasse I: le prijzen Donar en Rijswijk. Vrije oefeningen turnsters (nieuwe vorm) klasse II: le prijzen 's Gravenhage en Hel las. Vrije oefeningen turners (oude vorm) klasse II: le prijs U.D.I. te Naaldwijk. Knotsoefeningen turnsters: le prijzen. Carna te Zaandam en Simson te Koog-Zaan dijk, 2e prijs U.D.I. te Naaldwijk. Vrije oefeningen turnsters (oude vorm)i le prijs D.O.S. Vrije oefeningen turnsters (nieuwe vorm);; 2e prijs D.O.S. Vo or turn ster - examen. Oolc de examens voor voortxirnster K. N. G. V., geregeld door den Kennemer Turnkring zijn nu geëindigd. Zij vonden plaats in den 2den graad voor een commissie, bestaande uit de heeren T. Dekker, J. Hop, R. Verwers en B. J. Wieland Los en in den len graad voor een, bestaande uit de heeren D. Beets, T. Dekker, S. Hooij en B. J. Wieland Los. De candidaten werden onderzocht op les geven, theorie gymnastiek, theorie spel en athletiek" en eigen werk. Zoowel in den len als in den 2en graad moest één der candidaten worden afgewe zen. De geslaagden zijn: 2e graad: A. IJzerdraat en R. Hamburger van de T. V. IJmuiden; Ch. Reuner, G. Bruyn en D. Fabel van Turnlust te Haarlem; J. Heitlager en A. Bonhof van Bato te Haar lem; S. Smit, S. Bakker, T. Hut, L. Robin, T. Kapteijn en M. v. d. Eskert van Concordia te Haarlem. le graad: C. de Liefde van Bato te Haar lem; G. Romeijn van Turnlust te Beverwijk; J. de Bruin, G. de Brxxin, A. Rookhuizen en G. C. van Huizen van Concordia te Haar lem. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN K. T. K. Ondanks de hevige regens van Zaterdag-» morgen was het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan 's middags reeds volko men geschikt voor de athletiek-wedstrijden, die daar onder leiding van den heer G. Bor- kent zouden plaats vïnden voor 15- en 16- jarige adspiranten xxit den Kennemer Turn kring. Bovendien was het weer 's middags xxit- Vooruitgang van d© Duitsclie athletiek. Een groot aantal bijzonder snelle sprinters in Duitscb- land. Goede prestaties in do Internationale athle tick in dit seizoen. Een Italiaansch voetbal kampioenschap met verlenging. Hoe de clubs haar olftallen voor dat kampioenschap hebben voorbereid. De wedstrijden voor het Duitsche kampioenschap. Verre riezen in Duitschland. Men heeft Amerika wel eens het land van de sprinters genoemd, doch in den Iaatsten tijd krijgt men den indruk, dat de Duit- schers Amerika stex-k overvleugelen. Bij de beoordeeling der Anxerikaansche tijden moet men niet uit het oog verliezen, dat het kli maat in Amerika geschikter Is voor het ma ken van snelle tijden dan in de meeste Euro- peeschc landen. Trouwens bij de Olympische Spelen is dat wel afdoende bewezen. Geen der Amerikaansche sprinters heeft hier de snelheid kunnen bereiken, welke hij in Ame rika heeft weten te on-twikkelen. Indien goede Duitsche sprinters naar Amerika zou den gaan en daar eenigen tijd zoxxden ver blijven om geheel aan het klimaat gewend te zijn, dan zoxxden ze zeer waarschijnlijk dezelfde of nog betere tijden maken dan thans in Duitschland. Ondanks het nog steeds minder gunstige weer worden op het oogenblik in Duitsch land buitengewoon snelle tijden gemaakt. De bewering, dat die tijden door de tijdop nemers cn niet door de loopers zelf gemaakt zijn. kunnen we gerust buiten beschouwing laten. De Duitschers nemen hun sport te ernstig op, ze werken te systematisch, dan dat ze zich zelf zouden willen bedriegen door de tijden te flatteeren. Het tijdopne mer! is op zich zelf een groote kunst; dat er daarbij fouten gemaakt worden, staat wel vast, doch ook aan dit onderdeel heeft men in Duitschland de volle aandacht besteed. Evenals de beste starter der wereld waar schijnlijk de Duitsche starter bij de Olympi sche Soelen te Arasterdam was, zoo beschikt Duitschland ook over eenige zeer goede tijd opnemers, die zeker niet voor Engelsche en Amerikaansche specialisten op dit gebied behoeven onder te doen. Het is voor de Duitsche athletiek te be treuren, dat de turners de athletiek nog steeds afzonderlijk beoefenen. Daardoor heeft b.v. de Duitsche recordhouder Lam- mers, die dit jaar nog sneller blijkt te zijn dan verleden jaar, nog geen gelegenheid ge had om zich met de rest der Duitsche sprin ter-élite te meten. Wat de athleten van den Duitschen Athle tiek Bond betreft, krijgt men den indruk, dat er een geheel nieuwe generatie is opge staan. Eldracher (Frankfort), Borchmeyer (Munster), Jonath (Hannover) en Geerling (Chemnitz) hebben dit seizoen reeds ver schillende malen de 100 Meter in 10 3/5 sec. geloopen. Vooral van Borchmeyer, dien men bij den wedstiijd NederlandWest Duitsch land op 14 Juli in het Amsterdamsche Sta dion in actie zal kunnen zien, heeft men groote verwachtingen. Hij sloeg bij de West- Du itsehc athletiekkampioenschappen den bekenden sprinter Corts, van de oxide gene ratie, op vrij besliste wijze. Körnig heeft dit seizoen eenmaal 10 3/5 geloopen doch overi gens het niet verder dan tot 10 4 5 kunnen brengen en ook Corts, Houben en Schüller bleven beneden hetgeen ze verleden jaar hebben gepresteerd. Afgaande op de gemaakte tijden zou men zeggen, dat van de andere Duitsche sprin ters alleen nog Dr. Wichmann in staat is, aan do vertegenwoordigers van de jonge ge neratie met succes het hoofd te bieden. De Duitsche kampioenschappen, te Bres- laxi te houden, beloven zeker bijzonder be langwekkend t.e worden. Het is wel eigenaardig, dat de beste jonge sprinters uit West Duitschland komen. Geer ling is hierop de eenige uitzondering. Eldracher heeft de 100 Meter reeds twee maal geloopen in 10 2/5 sec. en de 200 in 21 1/10 sec., wat wel bewijst, dat hij buiten gewoon snel is. Ook Borchmeyer heeft het reeds tot 10 2/5 sec. gebracht, echter met een lichten wiixd in deix rug. De Duitschers zouden op het oogenblik een estafetteploeg voor de 4 maal 100 meter in het veld kunnen brexxgen, die heel moei lijk te slaan zal zijn en die zelfs het wereld record nog zou kunnen verbeteren. Ik denk aan sprinters als Lammers, Eldracher, Borchmeyer, Geerling, Jonath en Dr. Wich mann. Eigenaardig is het, dat op de gemiddelde en de lange afstanden in Duitschland weinig vex'betering valt waar te nemen, de districts kampioenschappen, welke op den jongsten Zondag werden gehoxxden, hebben tenminste op dat punt geen openbaringen gebracht. Alleen valt een hoogsprong van 1.87 Meter en een versprong van 7.64 meter te vermel den, de eex'Ste door Köchernxann, de tweede door Böwing, beiden uit Hamburg. Over het algemeen vallen er in de inter nationale athletiek gedurende de afgeloopen maand goede resxxltaten te noteeren. Daar heeft men in de eerste plaats de 100 yards in 9 2/5 sec. door den Amerikaan Simpson, welke tijd niet als wereldrecord erkend is omdat Simpson gebruik heeft ge maakt van de pas uitgevonden startblokken. Dat hij echter door die startblokken zoo'n snellen tijd heeft gemaakt, lijkt niet waar schijnlijk. Die blokken zijn slechts een mid del onx de baan te sparen en om het voor de athleten gemakkelijker te maken, daar ze niet telkens opnieuw startgaten behoeven te graven. Startblokken of niet, het blijft een nxerkwaai'dige prestatie. Bij de Zuid Amerikaansche kampioen schappen werd door Chaildler de 400 Meter geloopen in 47 3/5 sec... wat de beste tijd in dit seizoen is geweest. Dezelfde athleet liep de 800 in 1 min. 55 4/5 sec. Op de 800 Meter bleven alleen Ladoumègue en de Fin L-arva beneden de 2 minxiten. Op de langei-e af standen zijn geen bijzondere tijden gemaakt. Bij het hoogspringen heeft men dit seizoen de 2 Meter nog niet gepasseerd. De Ameri kaan Goggesball was er met 1.99 het dichtst bij. Wat verspringen betreft passeerde een heel gezelschap de 7 Meter. De Amerikaan Hill bracht het tot 7.64 Meter. Op hem volgt de hierboven reeds gememoreerde sprong van Böwing. 7,46 Meter. Vier Amerikanen sprongen met den pols stok hooger dan 4 Meter, drie hunner, Wil liams, Edmonds en Sturdy brachteix het tot 4,19 Meter. Zoodra het warme weer komt, zullen we nog wel betere Exxropeesche resultaten te vermelden krijgen. Langzamex-hand beginnen de continentale voetballers aan een kleine zomei'pauze, die echter in de meeste landen niet langer dan een maand zal duren. In Italië is de beslissing van het kampi oenschap nog niet gevallen. De eindwedstrij- den voor de Italiaansche kampioenschappen zijn de grootste voetbalgebeurtenissen van Italië geworden. De beide betrokken clubs, Torino en Bologna, hebben de uiterste zorg aan de voorbereiding van haar elftal besteed. Bologna heeft het geheele elftal 14 dagen naar eexi badplaats gezonden, om daar van de vermoeienissen van het seizoen te her stellen. Torino zond haar elftal een tweetal weken in het gebergte met hetzelfde doel. Ruim 25000 toeschouwers woonden den eer sten wedstrijd bij, meer kon men niet bergen. Onder de toeschouwei-s waren ook de drie kinderen van Mussolini, die met gi-oote be langstelling den strijd hebben gevolgd. Ook de pers heeft aan dezen wedstrijd buiten gewoon veel aandacht geschonken,, eigenlijk nog meer dan aan een internationalen wed strijd. De strijd werd door Bologna ten slotte betrekkelijk gemakkelijk met 31 gewon nen. In de eerste helft werd er door beide ploegen zeer ruw gespeeld, waarvan het ge volg was, dat een der spelers van Bologna, Delia Valle, van het veld werd gezonden. Op dat oogenblik stond het echter reeds 30 voor Bologna. Algemeen had men gedacht dat Bologna er wel gemakkelijk in zou slagen ook den tweeden wedstrijd en daax*mede het Italiaan- sce kampioenschap, te winnen. Na een span- nenden strijd verloor Bologna te Turijn ech ter met 1—0 zoodat een derde wedstrijd, op neutraal terrein, noodig zal zijn om de be slissing te brengen. Voor het Duitsche kampioenschap werd op den jongsten Zondag de eerste groote ronde gespeeld, waarbij acht clubs in den strijd kwamen.. De grootste verrassing was hier de neder laag van den kampioen, het Hanxburgsche H.S.V., nog wel op eigen terrein, tegen S.V. Fürth. Met 20 bleef de vertegenwoordiger van het Zuiden in de meerderheid. Het was hier een strijd van superieure techniek tegen kracht en geestdrift, de techniek behaalde ten slotte de overwinning. Ook de andere vertegenwoordiger van Zuid- Duitschland, de F. C. Niïrnberg, slaagde er in te winnen. Op eigen terrein sloeg het de Tennis Borussia met 31. zoodat het Zuiden twee vertegenwoordigers in den halven eind strijd heeft. Het Berlijnsche Hertha slaagde er in Schalke '04, dat veel voordeel van eigen terrein had, met 41 te slaan, ten aanschou- we van niet minder dan 35000 toeschouwers, wat wel bewijst hoe populair Schalke in het kolendistrict is. De meeste spanning was er by den wed strijd van de S. C. Breslau tegen Bayei-n. Bij het einde van den speeltyd stond het 33. In de verlenging misten beide partijen een strafschop. Ten slotte won Breslau met 43. Door de verlenging had het weinig ge scheeld of de Müncheners hadden hun trein gemist. Ze xxxoesten onmiddellijk in voetbal - costuum, ongewasschen en doodvermoeid naar den trein. Geen prettig begin voor een bijna 20 xirige spoorreis. Trouwexis alle bezoekende ploegen hebben zulke verre reizen moeten makeix. Hertha trof het nog het beste. Deze Berlijn sche ploeg behoefde voor haar wedstrijd slechts 24 uur te sporen. Het is duidelijk dat een kampioenschap, dat dergelijke reizen met zich brengt, niet gespeeld kan worden, indien nxen dexx spelers geen vei-goeding voor tijd verlies mag geven. In den halven eindstrijd komen nu tegen over elkaar: Hertha en F. C. Nürnberg te Berlijn en S. V. Fürth tegen Breslau te Frankfurt. Voor dezen Iaatsten wedstrijd gaat Breslau reeds Vrijdag op reis, het elftal komt eerst Dinsdag thuis. Het zou mij niet verwonderen indien er twee Zuid-Duitsche elftallen in den eindstrijd kwamen. C. J. GROOTHOFF, Bilthoven, 6 Juli 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10