ELECTRICITEIT OVER BEBOUWING VAN DEN ZEEWEG. De gemeente "Bloemendaal voert weer onderhandelingen over grondaankoop. EEN MILLIONN AIRS-W IJK? HAARLEM'S DAGBLAD keringa wuthrich - haarlem (Adv. Ing. Med.) SPORT EN SPEL ROEIEN. VORSTELIJKE INTOCHT VAN GUNTHER TE AMSTERDAM. OVERWELDIGENDE HULDE BETUIGINGEN. Een vorstelijke intocht is onzen kampioen Gunther die Zaterdagmiddag te Henley op zulk een schitterende wijze de Diamond Sculls won, Maandagavond in Amsterdam ten deel gévallen. Van liet. Centraal-station, waar hij om streeks half negen met den boottrein aan-, kwam, werd de winnaar van de Diamond Sculls "dfgehaald door het Bestuur van de Roei- en Zeilvereeniging „De Amstel" en eenige 'zijner vrienden, die met hem en Dr. Marres, den coach in open landauers dooi de stad reden, waar overal dichte hagen van menschen op de trottoirs geschaard ston den, om Gunther geestdriftig toe te juichen. Voor hef huis van den burgemeester werd even halt gehouden. De heer W. de Vlugt kwam naar buiten en sprak den held van Henley toe hem als hulde een mooie krans overhandigende. Voor het gebouw van de Roel- en Zeilver eeniging „De Amstel" op den Amsteldijk was de toeloop inmiddels zoo groot gewor den, dat de politie, met niet te veel man schappen aanwezig, de opdringende menig te nauwelijks van voor den ingang van het gebouw kon weren. Toen was er nog net voldoende ruimte vrij, om Gunther en Dr. Marres door de stormachtig juichende menschenmassa te la ten passecren, zoodat hij toch nog met het Bestuur van „De Amstel" het met lampions versierde terras van het clubgebouw kon be reiken. Daar wachtte den winnaar van de Dia mond Sculls en diens coach een overweldi gende huldiging. Met saluutschoten ingehaald was de ont vangst gelijk die van een vorst. Een onder scheiding. welke de kampioen zeker op prijs zal stellen werd hem toegekend in den vorm van het eérelidmaatschap der Roei- en Zeil vereeniging „De Amstel", hetwelk de voor zitter. de heer Doser hem namens de Ver- eeniging aanbood. Toespraken, getuigende van den trots, waarmede allen jegens Gunther bezield wa ren. werden in grooten getale gehouden. Vertegenwoordigers van den Ned. Roei- bond, van de verschillende Amsterdamsche zusterverenigingen, zij allen voerden het woord tot den kampioen en boden hem bloe men en souvenirs aan. De dochter van onzen eersten Nederland- schen winnaar der Diamond Sculls, wijlen J. J. K. Ooms, bracht hulde 'aan Gunther, tot wiep ook de heer F. E. Eyken, die in 1921 dit nummer heeft gewonnen, een .mooie toespraak hield, hem' daarbij aanbiedende een gouden speld, voorstellende de „Dia mond Sculls", die hij indertijd van den eersten kampioen Ooms. had gekregen. Ook Werd Gunther nog een gouden das speld, In 'dërt vorm van een roeiriem, bezet met een' diamant aangeboden. De vertegenwoordiger van de Roei-ver- eeniging ..De Maas" uit Rotterdam bracht- nog de hulde over van Burgemeester Droog- leever ■Forfctiyn aldaar. Kransen en bloemen werden vervolgens in grooten getale den eersten Nederlandschen roeier en diens coach, aangeboden en daarna kregen de vele gasten gelegenheid hem met een handdruk tc complimenteeren. Het Spaarne was bij de huldiging In het Amstel-clubgebouw vertegenwoordigd door een viertal bestuursleden en door de beide senior-sk-iffeurs, Cox en Timmermans. De voorzitter van Het Spaarne bood Gunther een krans aan met de hartelijke gelukwen- schen van de leden der Haarlemsche veree- niging. in de eerste plaats die van de beide Spaarne-sklff.eurs, die zich verheugden in het groQte succes van hun fairen tegenstan der. De vader van Gunther bood hem een bloemstuk aan, waarin twee halve roeirie men zaten. Ook vertegenwoordigers van voetbalver- eenlgingen namen aan de huldebetuigingen deel. Het was een grootsche avond; na het of- f icieele gedeelte werd nog heel lang feest ge vierd. Engclsche persstemmen. In het Hbld. vinden we nog de volgende Engelsche persstemmen: De Sunday Dispatch die evenals de andere geïllustreerde Zondagsbladen een alleraar digst portret geeft van onzen skiffeur, met den tevreden lach van den overwinnaar op zijn gezicht, schrijft: De eindstrijd van de Diamond Sculls zal lang in de herinnering blijven door Joe Wright's wanhopige, maar niet met succes bekroonde spurt een paar yards van den eindpaal De Canadees heeft Henley dit jaar een paar schitterende skiff-kampen laten zien maai' die van gisteren was de beste van alle. Gunther, de Nederlandsche kampioen, heeft van het begin tot. het einde een prachtigen wedstrijd geroeid en ging langs den eind paal precies drie voet vóór Wright. Do „Sunday Times" schrijft; J. Wright Jr., de houder had een uiterst af mattonden wedstrijd tegen L. H. F. Gun ther, den kampioen van Nederland, wien door velen'een goede leans werd gegeven. Die meening' bleek gerechtvaardigd want Gun ther leidde bij den eindpaal met drie voet na een prachtigen eindstrijd. Wright spurtte on getwijfeld te laat. De nieuwe kampioen was de meest stijlrijke roeier van de twee. De „Sunday Graphic" zegt: Wright's nederlaag in de diamond Sculls was een glorieus treui-spel. Wright, de Cana- deesche houder van de Sculls, was op elk van de voorgaande dagen bijna „uitgeroeid", ter wijl Gunther gemakkelijke overwinningen boekte, en het was die uitputtende inspan ning, welke aansprakelijk is voor de neder laag. De Nederlander, die prachtig trok, leidde over den geheelen afstand en Wright die zijn eindspurt te laat hield, misschien wel een kwart minuut, werd met niet meer dan drie voet verslagen Hij zat uitgeput en neer- DINSDAG 9 JULI 1929 slachtig in zijn boot, terwijl Gunther weer de baan afroeide naar de start om de toe juichingen der menigte in ontvangst te ne men. De correspondent van de „Observer" schrijft: Een betere eindstrijd dan de final van de Diamond Sculls opleverde, had men bijna niet kunnen wen.schen. Gunther, de Neder landsche kampioen scheen cle overwinning reeds in handen te hebben, toen Joe Wright een paar yards van den eindpaal zijn laatste poging deed. Hij liep met eiken slag op den Nederlander in maai- Gunther ging voorbij de eindpaal drie voet voor hem en werd zoo doende de derde van zijn landgenooten die dit nummer heeft gewonnen; J. J. K. Ooms van Amsterdam won ih 1392 en F. E. Eyken van de Hoogeschool te Delft, in 1921. Gunther roeide in prachtigen stijl. Ten slotte nog iets over Gunther's conditie en zijn stijl. Daar spreken alle Engelsche kenners met den grootsten lof over. Op het Amsterdamsche station, toen Gun- ther uit den trein kwam en „de hoogte in ging" was Cox de eerste die de schouders er- onder zette, en aldus een zeer daadwerkelijk aandeel nam in de huldiging. LAWNTENNIS. TOURNAMENT „RÏJNEGOM" Heerenenkelspel: Ter. Laag sl. Lanzuis 62, 6—0; Scholte sl. Oostwald 64, 62; Verwey sl. Povel 60, 61Bouvy sl. de Kadt 7—5, 0—6; Aanstoot sl. Otten 6-r-l, 60; v.- Mannekus sl. Levy 62, 63. Demesenkclspel: Mej. Verster sl. mej. v. «Bilderbeek 6—2, 6—0; mej. Deutman sl. mej. Ploegsma 60. 61; mevr. Kühri sl. mej. Ruigrok 6—1, 6—0; mej. v. d. Haar sl. mej. v. d. Stadt 6—3, 6—4; mevr. Suermondt sl. mej. v. Hasselt 63, 62. Gemengd dubbelspel: Mevr. en de heer Verwey sl. mej. Brantv. Asperen 61, 63; mevr. Kühn—C. Melse sl. mej. Verster —Ramaker 63, 6—4; mevr. Suermondt Deutman sl. mej. Deutmanv. Mannekus G— l, 6—3; mevr. RoelofszT. Roelofsz sl. mevr. Auwer—Otten 6—2. 6—2; mej. D. v. d. Stadt—J. v. d. Stadt sl. mej. Teitsma— Visser 6—0. 6—0. Heerendubbelspel: Ramakerv. Bellen sl. Hömën—v. Arp 6—3, 6—2; v. d. Klas- horst—Aanstoot sl. de Boer—Engelenberg 6—1, 6—1. Damcsdnbbelspe!Mej. Deutman—mevr. Nypels sl. méj. Grootveld en mej. Kooren 64. 6—2. Halve eindstrijd: Mevr. Bromberg—mevr. Kamerbeek sl. mevr. Loddermej. v. d. Haar 8—6, 3—6, 6—4. Troostrondc. Heerenenketspel: T. Blikslager sl. S. Fa- ber 6—4, 86; B. ten Raa sl. v. Asten 61, 8—6, C. Melse sl. K. de Boer 6—0, 6—3; F. v. Asperen sl. E. Arp 62, 63. Troostronde ..Damesenkelspel: Mej..R. de Kadt sl. mevr. Bromberg w. o. Troostronde Gemengd dubbelspel: Mej. BlikslagerE. Lantzius sl.' mej. PoldermanBolland 62, .3—6 6—3. WATERPOLO. H.P.C. I—A.Z, P.O. I (8»-0). De Amersfoorters verschijnen, na lang wachten met zes spelers en zijn overigens in hun gewone .opstelling. H.P.C. laat Uitendaal uitvallen. De leiding was in handen van den heer Anthoni, die rustig en met vaste hand leidde. De aanvallen worden ingeleid door de K.P,C.-voorhoede, die niet veel tijd noodig had om te doelpunten, want Braam plaatst fraai naar Kooyman, die met een hard ach-, terwaartsch schot het eerste punt maakt (1—0). Het spel is dan eenigen tijd verdeeld; zelfs krijgt A.Z. P.C. een corner te nemen, als H. P. van Haselen een hard schot inzendt, dat Moolenaar over slaat. De corner levert niets op; H.P.C. neemt den aanval over. Het geheele team speelt nu voor wat het waard is. Braam plaatst den bal, die goed werd aan gegeven door Kooijman, in het doel. (20). De Amersfoorters verdedigen hardnekkig, doch hun achterhoede kan het spel niet vol doende verplaatsen. Een achterwaartsche omhaal ketst tegen den paal, doch als even later Kpoyman wederom een schot lost, dat tegen een der palen komt, wordt het punt, daar dé bal blijkbaar van achteren terug kwam, toegekend (30). Twee keiharde schoten van Braam worden door den A.Z. P.C.-keeper mooi gestopt. .Ook een corner, die door.Kooyman genomen, op solide wijze wordt ingeschoten, levert geen resultaat op. Het spel verplaatst zich nu even op de H. P.C.-helft; Moolenaar krijgt twee gevaarlijke schoten te verwerken. Een tweemaal achtereen ingeschoten bal van H. P. van Haselen wordt eerst door Leyenaar een daarna door den H.P.C. doel man gestopt. Na de rust is Voortdurend het H.P.C.-team aan het woord. Aanval o£ aanval wordt on dernomen. Kooyman maakt het vierde en vijfde doelpunt. Eén, van Kodde op W. Moo lenaar, en van dien op Braam geplaatste bal beland als zesde doelpunt in het net van A.Z. P.C. De meerderheid der H.P.C.'ers is groot, 1 want de Amerfoorters raken uitgezwommen. Daardoor fcan ook Leyenaar naar voren komen; we zien tenslotte alleen nog Kodde een speler ver in de achterhoede bewaken. Het zevende doelpunt komt wederom van Kooyman's hand: de opgezwómmèn Leyenaar scoort, even voor tijd, het achtste. •H.P.C. I heeft zich daarmede volkomen van haar nederlaag tegen Néptunus I her steld. VOETBAL ALCMARIA VICTRIX—STORMVOGELS. (0—3). De Stormvogels schijnen niet van plan om het volgende seizoen weer een ondergeschikte en tevens gevaarlijke rol te spelen, althans zij spoelden Zondag ƒ,1, reeds weer een oefen wedstrijd tegen Alcmaria Victrix. Rust kwam met 01 en liet einde met 03. De goals Werden gemaakt door de Waard en Kuikens. nET STORMVOGELSBESTUUR. Na de laatste bestuursverkiezing heeft het Stormvogelsbestuur zich als volgt geconsti tueerd: C. G. Carst, .voorzitter: A. Grauen- kamp. 2de voorzitter: P. J. Dalmeijer, lste secretaris; J. Lïndhorst, 2de secretaris; W. Chr. S uwer ink, le penningmeester; Chr. Weymer, 2e penningmeester; P. Cupido, J. Martens en K. Wijnschenk, commissarissen. MASCOTTE VOOR „HAARLEM". De heer J. P. van Balen Blanken, secretaris I der H. F. C. „Haarlem", deelt ons mede, dat zijn club uit New-York van onzen stadge noot P. Meijer, die den tocht met de „Schut- tevaer" heeft meegemaakt, een mascotte van dit vaartuig heeft ontvangen. In een bege leidenden brief oppert de heer Meijer de ver onderstelling' dat „Haarlem", als zij het vol gend seizoen van deze mascotte gebruik maakt, stellig kampioen van Nederland wordt l DE ELFDE KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM HAARLEM. Morgen, Woensdag, zal in Haarlem de elfde Katholiekendag in dit bisdom gehouden wor den. De dag begint met een Mis in de Kathe draal aan ae Leidsche Vaart, weike opgedra gen wordt door Mgr. J. D. J. Aangenent, den beschermer, terwijl het kerkkoor onder lei ding van; kapelaan Th. A. L. Sprenger koor gezangen ten gehoore zal brengen. Om 1 uu beginnen de verschillende afdee- lingsvergaderingen. In het gebouw der St. Jozefs-gezellenvereeniging aan de Jans straat wordt gesproken over „Behoud van het geloof in en door het gezin" door prof. mr. P. J. H. Aalberse, die o.a. tot .de conclusie komt, dat een der krachtigste middelen tot behoud van het geloof ligt in het Katholieke gezinsleven, terwijl het grootste gevaar dat het Katholicisme in ons land bedreigt door de gemengde huwelijken worden gevormd. In de tweede ai'deelingsvergadering, te houden in het gebouw St. Bavo zal de heer C. M. J. F. Goseling uit Amsterdam spreken over „Lectuur". De heer Geseling komt tot de conclusie, dat juist uit de lectuur zeer bijzondere gevaren kunnen voortvloeien voor het-behoud des geloofs. In de amendementen wordt o.a. de wensch uitgesproken, dat iedere plaats van betekenis een katholieke biblio theek en een katholieke boekhandel moet hebben. In een der zalen van „De Kroon" wordt de derde afdeelingsvergadering gehouden, over het onderwérp „De trek naar de stad". Rector J. P. J. Kok, zal hierover een inleiding geven. Conclusies zijn o.a. dat de trek naar de stad op onrustbarende wijze toeneemt en dat bij den geloofsafval der grootere steden voor een zeer groot deel Katholieke plattelanders be trokken worden. De slotvergadering heeft om vier uur 's middags plaats in den Stadsschouwburg, waar Mgr. Aengenent een rede zal houden, terwijl voorts Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de heer H. E. Everard, de heer P. J. M. van Teterlng en pastoor F. B. J. M. Filbry het woord zullen voeren, en het zangkoor „Benedictus Domino" onder leiding van den heer F. A. M. Pielage zal zingn. Tot slot heeft om zes uur in „De Kroon" een officieele maaltijd plaats. Minister Lambooy komt. Men seint ons uit Den Haag: Minister Lambooy zal morgen in privé eei% bezoek aan den Katholiekendag in Haarlem brengen. GEMEENTELIJK LYCEUM Overgangexamens. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: J. Bauman, A. Bolwidt, Amelia Botman, Marcelle Cats, J. C. Cramer. H. v. Dusscho- ten, J. v. Eist, B, Hagen. J. W. Keuzenkamp, Jacoba Leentvaar. J. Ledeboer, H. Postma, Rosel.H. Riehm, L. Reinalda, J. Weener, He- leiie Wessels. C. J. Wisselingh. J. Oepkes, Hammie Royaards. K. Beets, H. Borgerding, Antfe Dorsman, E. Diisterbeck, Janna En- sink,. Mily Hessels. W. Kaars Sïjpesteyn, (voorw.). A. Klein de Groot. A. Kühne, F. Mann (voorw.), Len Paesie, D. Prins, J. Reus. Nancy Spandaw, Adri Westlioff. E. Wittewaall, J. Corsmit, J. Bouman, F. Brou wer, H. Deinum, J. Duinker, H. Ferguson, Hannie In 't Veld, Gerrie Koel, J. Korringa, H. Mets. R. Mulder, J. Müller, G. Oberink, G. Pfundt. Marietje Piekaar, Olly van der Sluys, B. v. Spankeren, Lien Visser, H. Mulder. Van de tweede naar de derde klasse: J. C. Bisenberger, J. P. W. Bongaardt, Bertha v. Buren, Nelly Dalen, H. Elté, Riek Geyl, J. Hartog. Jo Marsman, C. Mulder, C. 'L. W. Ruys, J. F. Rijkers, Mies v. Santé, P. J. Seyffert, L. C. Zonneveld, F. Asjes, A. Bloemendaal, S. de 'Boer, A. Cassée, p'. Crom- melin, P. Dankelman, L. Dorsman, B. v. Essen, P. Freni, R. Groeneveld, J. van der Heyden, Riei Klijn, C. Kroese (voorw.), J. v. Lennep, E. Poslema,, B. Smit, PI. v. Weel, F. Wessels, T. Wytema, J. v. Zuylen, Hannie de Beer, P. Blad, Chr. Koning, D. Koning, H. Lodewijks. F. Meijer, A. Moojen, Tineke Mulder,. C. Muller v. Brakel, D. Ochtman, M. Rees, H. Sipkema, S. Snouck Hurgronje, Jeanne Trappel, A. v. der Voort, W. v. der Weijden, F. v. Eijkern, E. Felder, Nellie Graaff, H. Haan, F. Habermehl, B. Kapteyn den Bouwmeester, C. Koning, C. Meverink, E. Neumann, P. v. Os. Annie Piekaar, R. Posthumus, E. v. de Stadt, J. Stalling, J Stapensea, J. Torley Duwel, J. valk, E. Zwartser. Van de derde naar de vierde klasse: (afd. H.-B. s.): A. v. Baasbank, C. Bais. J. Braak man, J. Breebaart, A. Cöhrs, G. Crietée. Nine Deinum, Annie de Haan, Sonja Halkema, G. van der Heijden, Nel Keyser, K. Kleyn, F. .van dei- Landen, J. Mascbhaupt, J. Ottde Vries. Greet Rigbers voorw.), H. Schaap, Liet vè Vliet. II. Bannlnk, D. Brand. J. Dal- meyer, J. Feilzer, H. Habermehl, J. Kilian. P. Korringa, H. Müller, Maria Niesten, Toos van Os, H. v. Oyen, F. Paesi, N. v. der Sleen. B. •Twiss, J. Verheus, J. v .Waveren, Ch. Wester- mavm, W. Baum, M. Boelhouwer. N. de Groot, H. Hekket, J. v. Jansen, F. Mulder, Pangkat^ Gerdi Putman Cramer, Nel Savrij, J. Schor, P. Spaander, J. Tuininga, W. v. Vliet, Bé Zaaijer, H. van der Zoude, K. Kornmann. Uitsluitend naar de litt.-economische af- deeling: Jettie Hamel, J. Koning, Co Klok, Purn v. Vliet. Van de vierde naar de vijfde klasse: (afd. H. B .S. B)Lies burgersdijk (voorw.), A. v: Dongen, N. Dorsman, II. Lottgerïng, G. Me- nalda v. Schouwenburg-, Jifke Mulder, D. Re- deke, A. van der Togt, P. Viet, Jet v. Zuylen, G. Grevers, G. Berkhemer, Frouwina Betze- ma, Agnes Blad, Fr. Bloemendaal, C. Hens broek, Fr. in 't Veld, Iet Koel, F. Niesen, Han nie v. Putten, H. Visser, M. Betting, J. Wes sels. Van de vierde naar de vijfde klasse (litt.- econ. afd.)Cor Appelboom. Nannie de Beer, Etha de Haas, W. Hartsteen, Loekie Lantzius, Loekie Meyerink, J. Rigbers, Nelly Riphagen, D. de la Saussayc Brie;, P. v. Tongeren, Saar v. Voorst Vader, J. Zaaijer, Loes Zomerdijk. Het vraagstuk van de bebouwing van den Bloemendaalschen Zeeweg is weer actueel. Niet voor het eerst! Thans zal het ongeveer 8 jaren geleden zijn, dat de gemeente Bloemendaal besloot om voor ongeveer een miilioen gulden de gronden grenzende aan den Zeeweg van de Erven van der Vliet aan te koopen. Tot een uitvoering van dit besluit is het evenwel nooit gekomen. Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben het ongeveer twee jaar vasgehouden. Er wordt nu gemompeld, dat er destijds andere plannen in verband met de gronden nabij den Zeeweg bij dit college op tafel geweest zijn, maar waarin die bestaan hebben, wordt niet losgelaten. In elk geval is nu wel gebleken, dat die plannen niet verwezenlijkt -zijn. Het is in die twee jaar toch niet tot een uitspraak van Ged. Staten over het raadsbesluit ge komen. Na die twee jaar was het ook niet meer noodig. In dien tijd namelijk was de heer P. Otto een actie in den raad begon nen tegen het besluit van den aankoop. De rven van der Vliet boden aan om, als de raad tenslotte meende, dat de grond te duur gekocht was, dat de koop zonder meer ongedaan gemaakt kon worden. Van die ge legenheid heeft toen de meerderheid van den raad alsnog gebruik gemaakt. Ged. Sta ten konden toen het raadsbesluit weer te rugsuren zonder zich daarover uit te spreken. In den laatsten tijd is er evenwel bij het gemeentebestuur van Bloemendaal een stemming gekomen, om opnieuw te trachten de gronden langs den Zeeweg in handen te krijgen. Er worden dan ook reeds eenigen tijd nieuwe onderhandelingen met de Erven van der Vliet gevoerd, maar tot een beslis sing is het nog niet gekomen. Bebouwing van den Zeeweg is voor Bloe mendaal, zooals de zaken thans staan, van veel beteekenis. De gemeente is immers vrij wel volgebouwd, zoodat het aanbeveling verdient om de mogelijkheid te scheppen, dat er nieuwe bouwterreinen beschikbaar komen. Als er namelijk grond is, dan komen er ook koopers. Di blijkt heel duidelijk in het Naaldenveld. Daar zijn nu in den be trekkelijk korten tijd dat de exploitatie be gonnen is, al 11 villa's gebouwd. Dit zijn groote huizen op stukken grond van onge veer f 50.000 a f 60.000. De laatsten tijd zijn er weer nieuwe stukken verkocht, zoodat het te voorzien is. dat over enkele jaren de beschikbare grond in het Naaldenveld (er komen daar niet meer dan ongeveer 50 villa's ook al uitverkocht zal zijn. De vesti ging van zulke villa-bezitters die misschien door elkaar wel een ton per jaar te verteren hebben is voor de financieele welvaart van de gemeente van groot belang. Indertijd moest Bloemendaal voor 200 H.A. grond aan den Zeeweg ongeveer een miilioen geven. Dat was dus tegen f 0.50 peh M2. In het Naaldenveld betalen de bouwers nu al 6 gulden! Natuurlijk zou de gemeente den grond niet VERKEERSONGELUKKEN. Te Heemstede. Door de gladheid van den weg slipte op den Heerenweg een vrachtauto, waardoor de auto een halven slag ronddraaide en aan den overkant tegen een straatlantaarn te recht kwam rnet het gevolg dat cle lan taarnpaal afknapte en de auto ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor. Ook een andere straatlantaarn moest het op den Heerenweg ontgelden, doordat deze werd aangereden door een luxe-auto. De be stuurder daarvan wilde onder het rijden den naast heb zittenden persoon het stuur over geven, met het gevolg dat de auto plotseling van richting veranderde. Ook bij dit geval vonden geen persoonlijke ongevallen plaats. DE KERSENPLUK. EEN RECORDJAAR. De kersencampagne is nu in vollen gang en hoewel de export naar Engeland van vrij wel geen beteekenis is en ook de uitvoer naar Dultschland geenszins groot is en in groote massa's de kersen op cle veilingen worden aangevoerd, welke dus in hoofdzaak in ons eigen land aftrek vinden, handhaven de prijzen zich voor de goede kwaliteit rijpe meikersen ter veiling op een flink niveau en wel circa 3040 cent per K.G. Zoowel de pachters van het kersengewas als de fruit- eigenaars, die met eigen personeel de kersen verwerken, kunnen dan ook tot nu toe over de prijzen tevreden zijn, meldt het Hbld. Het regenachtige weer werkt een regelma- tigen pluk echter niet in de hand. Dat het een rijk kersenjaar is, zooals in geen tien jaar voorkwam, kan ook door het consu- meerend publiek wel worden afgeleid uit het groote aantal drielingen en vierlingen, d.w.z. trosjes van 3 en 4 vruchten bijeen, welke er in een partijtje kersen voorkomen. De schade, welke de spreeuw aanricht, is tot dusver kleiner dan het vorig jaar. Het schijnt wel, dat de strenge winter op de spreeuwen een nadeeliger invloed heeft ge had dan op de insecten. Toch moet voor het koeren der spreeuwen ook nu geregeld wor den gezorgd. TELEGRAMMEN BETOOGING VAN VROUWEN IN HET LAGERHUIS LONDEN, 8 Juli (Reuter). Hedenavond poogde een groepje van tien vrouwen in cle wandelgangen van het Lagerhuis een be tooging op touw te zetten. Zij hieven de In- tematonale aan en vertoonden linten met opschriften in roode letters, welke verzoeken tot de regeering inhielden. Zij werden dooi de politie haastig verwijderd. De vrouwen waren naar het Lagerhuis gegaan onder de auspiciën van den Intern. Bond tot steun aan vroegere krijgsgevangenen, om aan de Arbeidersafgevaardigden inlichtingen te vragen over de verklaring van den min. van binnenlandsche zaken, dat hij de straf, op gelegd aan in de gevangenis vertoevende mijnwerkers, niet kon wijzigen. tegen inkoopsprijs kunnen afgeven. Er moe ten leidingen voor gas, electriciteit en water worden aangelegd. Bovendien is het altijcl de bedoeling geweest, dat uit de exploitatie' van de gronden aan den Zeeweg een gedeelte van de aanlegkosten van den weg terugbe taald zouden worden. De Zeeweg is ongeveer 4 1/2 K.M. lang. Aan beide kanten tezamen heeft men dus 9000 M.als bouwterrein beschikbaar. Als voor elke villa gemiddeld 90 strekkende Meter ge rekend wordt, zouden er 100 villa's gebouwd kunnen worden, die elk een tuin zouden heb ben van ongeveer 20.000 M2. In belanghebbende kringen te Bloemen daal werd ons verklaard: Als de gemeente de gronden langs den Zeeweg in exploitatie brengt, dan zullen die zeker graag gekocht worden. Er moet toegezien worden dat er alleen groote villa's komen, want het eigen buitenland geleerd heeft, dat alleen dan de aardige is, dat de ervaring hier en in het rika heeft men zoogenaamde millionnairs- groot-kapïtalisten er willen komen. ïn Ame- wijken. ik verwacht aldus onze zegsmans dat de Zeeweg dan in den loop der jaren ook zoo'n millionnairswijk zal worden. Bloemendaal is bij de grootkapitalisten in trek. Bovendien ligt de Zeeweg zeer gunstig, er is voor menschen die van de zee en van het duinlandschap houden veel natuur schoon, terwijl ook de nabijheid van Haar lem en Amsterdam van belang is. De familie Van der Vliet heeft indertijd ook onderhandelingen gevoerd met een com binatie van particulieren over den verkoop van de gronden langs den Zeeweg. Dit heeft evenwel tot geen resultaat geleid. Zullen de Erven het nu met de gemeente over den prijs eens worden? Deze vraag is ook van beteekenis voor de verdere uitwerking van de plannen inzake den raadhuisbouw. Men weet, dat de ge meente een terrein aan het begin van den Zeeweg van de Erven van cler Vliet gekocht heeft voor het stichten van een raadhuis en andere openbare gebouwen. Er is vaag ge sproken over een nieuw politiebureau, een school, een gebouw voor Gemeentewerken enz. Ongetwijfeld zal het plan om aan het begin van den Zegweg een nieuw centrum van het gemeente-leven te vestigen, meer verdedogsrs vinden, als aan te nemen is, dat de gronden langs den Zeeweg bebouwd zul len worden. Wij herinneren er aan, dat eenige raads leden tegen het besluit inzake den Raadhuis- bouw bij Ged. Staten in beroep gekomen zijn. Nadat dit college eerst het raasbesluit ver nietigd had, heeft het tenslotte, (nadat het servituut, dat op den. grond aan den Bloe mendaalschen weg, dat indertijd al voor den raadhuisbouw was aangekocht, opgeheven was) die vernietiging weer nagetrokken. In middels had de meerderheid van den raad weer besloten om van dat vernietigingsbesluit in beroep te gaan bij den Raad van State. Over dit laatste verzoek moet de Raad van State nu binnekort uitspraak doen. NIEUWE OCEAANVLUCHT AMERIKA—ITALIë. OLD ORCHARD, 8 Juli (Reuter). Het vliegtuig „Pathfinder" is om 8 uur 49 (Amer. tijd) gestart met Rome als bestemming. Een vliegtuig van de kustwacht vergezelde de Oceaanvliegers 75 naijl zee in. Alles ging goed. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te Bilt. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Pa rijs; laagse barometerstand 146.3 ts Stock-i holm. Verwachting tot in den avond van 10 Juli:' Zwakke tot. matige Westelijke tot Zuide lijken of Zuid-Westelijken wind, half tot licht bewolkt, droog weer, warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN Opticien, Gr. Houtstraat 37, Tel. 11059. THERMOMETERSTAND Haarlem, 9 Juli 1929. Hoogste gisteren 58 F. Laagste heden nacht 51 F Hoogste heden tot 12 uur 62 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 9 Juli 1929. Getrouwd: 8 Juli; L. van Elten en C. R. J. Ferwerda. Bevallen: 5 Juli: L. KlinkhamerKooij, z. J. C. Luynenburg—Oomen d. M. A. Das— Maehsen, d. 6 Juli: J. BogaartStakenburg z. J. Oudhoffv. Huissteden d. M. Wouter lootSekeris d. 7 Juli: L. E. de Haan— Mössner d. T. H. v. EekenDortmundt d. J. G. Viaak—Langenberg d. M. F. v. Norde— Takken z. M. VinkWegman d. C. W. Geer- lingsZwart z. M. E. MoerkerkKlumper d. 6 Juli:: K. L. SpiesStaude d. A. Zirkzee— Plaisier d. Overleden: 7 Juli: A. M., 3 dagen, zoon van A. M. Rijbroek, Eikenstraat; W. A., 17 mnd., zoon van A. van Zorge, Fraanken straat. D. Boele, 70 j., Kamperlaanè BENNEBROEK Bevallen: B. Th. S. v. Kampen—du Crocq d,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2