BUITENLANDSCH OVERZICHT MANIOE VERIJDELT EEN STAATSGREEP. BENOIT VRIJGESPROKEN. BINNENLAND DE AMERIKAANSCHE PRODUCTIE. IS) HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 JULI 1929 DERDE BLAD Oud-minister Avarescoe zou minister president geworden zijn. Een troef in de handen der Fransche regeering T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Reeds gedurende eenigen tijd was het de regeering van Roemenië bekend, dat men in zekere militaire kringen plannen smeedde, tot het uitvoeren van een staatsgreep. In verband hiermede was het dan ook, dat mi nister-president Manjoe in zijn rede van Vrijdag j.l. verklaarde, dat allen die zouden pogen het grondwettelijk gezag van den staat aan te tasten, zouden stuiten op krachtige afweermaatregelen van den staat. In den afgeloopen nacht zou de staats greep worden uitgevoerd. De voormalige minister van Oorlog en leider der beweging Avarescoe zou minister-president worden van de nieuwe regeering. De regeering was den samenzweerders echter voor en in den af geloopen nacht en in den loop van heden werden talrijke personen gearresteerd. Op het oogenblik zijn reeds tweehonderd actieve en andere officieren naar de militaire ge vangenis overgebracht. Onder hen bevinden zich talrijke hooge officieren. De regeering is den toestand meester. Voor hedenavond is een buitengewone ministerraad bijeen geroepen, die over de verdere te nemen maatregelen zal beraad slagen en de pers van het voorgevallene op de hoogte zal brengen Tot zoolang is het den dagbladen verboden berichten over de ge beurtenissen te geven. Het Hongaarsche correspondentiebureau meldt uit Boekarest, dat volgens een offi- cieele mededeeling van hetministerie van Birmenlandsche Zaken vier officieren, o.vv. een gepensionneerd generaal, wegens samen zwering tegen den staat zijn gearresteerd. In den ministerraad van Maandagavond heeft minister-president Manioe rapport uit gebracht over de arrestaties welke de laat ste dagen hebben plaats gegrepen en over de getroffen maatregelen. herinnert zich ongetwijfeld uit vorige berichten dat het proces tegen den slagers knecht Benoit, die in den Elzas op generaal Fachot een moordaanslag pleegde, tot pa thetische scènes heeft geleid. Benoit was ongetwijfeld het slachtoffer van een aantal drijvers, wier geschrijf en geschreeuw den eenvoudigen slagersknecht tot een fanatieke dweepzucht dreven. Fachot zelf heeft om genade gesmeekt voor zijn aan valler! Dit is natuurlijk allemaal heel moof, doch men kan niet ontkennen dat de ver tooning een onderdeel is van de tactiek die de Fransche regeering terecht op- 't oogen blik volgt. Dat begon met de vrijspraak van den autonomist Roos en de gratieverlening van Rossé en Ricklin. Poincaré verrichtte deze laatste geste, toen de stemming er rijp voor was. De vrijspraak van Benoit is de klap op de vuurpijl! Gisteravond werd de sla gersknecht namelijk van rechtsvervolging ontheven, nadat de officier veroordeeling had gevraagd, met inachtneming van ver zachtende omstandigheden. Dit is een prachtige troef in handen van de Fransche regeering. Er is waarlijk recht gesproken, en de politieke drijvers van den Elzas. die de schuld zijn van de daad van Benoit, zijn nog eens danig in het zonnetje gezet. F. A. Weer een nota aan Boedapest. PRAAG, 8 Juli. De Cechoslovaaksche gezant te Boedapest, Pallier, heeft aan den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, Walko, een nieuwe nota overhandigd van de Cechoslovaaksche regeering met be trekking tot de affaire-Pesja. In deze nota wordt het Cechoslovaaksche standpunt ge motiveerd, volgens hetwelk het gebeurde een schending van het Cechoslovaaksch-Hon- gaarsche spoorwegverdrag beteekent, terwijl voorts een modus voor de bij legging van het incident wordt aangegeven. Het antwoord der Hongaarsche regeering wordt binnen enkele dagen verwacht. De Engelsche nota aan Parijs. PARIJS, 7 Juli (V.D.) In welingelichte Fransche kringen bewaart men ten aanzien van de gisteren door den Engelschen gezant te Parijs aan Briand overhandigde nota het diepste stilzwijgen. De Parijsche bladen noe men 5 of 6 Augustus als datum, waarop de conferentie zal aanvangen. Er gaan geruch ten, dat Poincaré het voornemen zou hebben samen met Briand Frankrijk ter conferentie te vertegenwoordigen. Bemiddelingscommissie in New-Orleans. Te New Orleans zijn eenige vertegenwoor digers van de Amerikaansche regeering aan gekomen ten einde bemiddelingspogingen in te leiden tusschen de beide partijen, betrok ken bij de staking van het trampersoneel. Deze regeeringsbemiddeling is ingeroepen op initiatief van den voorzitter van het vakver- eenigingsbestuur. Engeland tegen vele conferenties. LONDEN, 8 Juli (V.D.l De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet te berichten dat de Britsche regeering in haar te Parijs overhandigde nota aan haar opvatting vasthoudt, dat zij niet kan toege ven aan den Franscnen wensch om de uit het plan-Young voortspruitende vraagstukken te behandelen in een aantal op elkaar volgende diplomatieke en deskundigen-conferenties. Met het oog op den kritieken toestand, waar in zich het Fransche kabinet bevindt, rekent men niét op een spoedig antwoord der Fran sche regeering. Havas meldt nog, dat de Engelsche ambas sadeur de nota inzake de internationale con ferentie aan Briand heeft overhandigd. Enge land schijnt niet het denkbeeld van Frank rijk te hebben aanvaard om de quaestie in etapes te bestudeeren. HOOVER KRIJGT HET LATERAAN VERDRAG. _,W YORK, 6 Juli (Reuter). De New York Sun meldt: De quaestie der erkenning van den nieuwen pauselijken staat is aan de regeering der Ver. Staten voorgelegd door den vertegenwoordiger van den paus, die een bezoek bracht aan Hoover en hem een ge bonden exemplaar van het Lateraansche verdrag aanbood. HOOVER ALS AUTOCRAAT VAN DE ONTBIJTTAFEL. Het Amerikaansch democratisch nationaal comité is van meening, dat het tot wet ver heffen van de „Valution bill", die den pre sident zou toestaan de douanerechten op eigen gezag te verhoogen of te verlagen, naast de rekbare bepalingen zooals vervat in het aan de orde zijnde wetsontwerp van de douanetarieven, Hoover niet slechts zou maken tot „autocraat van de ontbijttafel, doch ook van de diner- en soupertafels". Senator King, die een tegenstander is van het plan, zegt dat het den weg zou vrijmaken voor de uitbuiting van het volk. KERK OP SARDINIë INGESTORT. Naar uit Cagliari op Sardinië wordt ge meld, is te Patta gedurende de mis een ge deelte van het kerkgebouw ingestort. Vele kerkbezoekers, grootendeels vrouwen, werden onder de puinhoopen bedolven. Twee vrou wen werden dood, elf zwaar gewond te voor schijn gehaald. De priester bleef ongedeerd. CONFERENTIE OP HUIS TEN BOSCH. GRAAF v. LYNDEN v. SANDENBURG TEN PALEIZE. De Koningin heeft Maandagmiddag ten koninklijken paleize, het Huis ten Bosch te 'sGravenhage den vice-president van den Raad van State, mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, ter conferentie ontvangen. HET EEUWFEEST VAN DE GRENADIERS EN JAGERS. DE PARADE IN DEN HAAG. Maandag was het hoogtepunt van de feest viering ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Grenadiers en Jagers in den Haag. Om elf uur werd op het Malieveld parade ge houden. De parade beloofde in tweeërlei opzicht iets bijzonder, n.l. door de aanwezigheid van H. M. de Koningin, de Prinses en den Prins en door de deelneming van talrijke reünisten met de officieren en onder-officieren, meldt de N. R. Crt. De reünisten stelden zich in de lengte van het veld evenwijdig aan de Boschlaan in twee gelederen op. op den rechtervleugel de reu- nisten der hoofd- en opper-officieren. Onder de reünisten waren ook een sergeant-majoor en een korporaal van de grenadiers, die de oude grenadiersuniform met chacot en vang snoeren droegen; een curieuze verschijning onder de reünisten was ook een oud vrouw tje, de laatste der marketentsters. De jubileerende regimenten stelden zich onder het algemeen bevel van kolonel jhr. van Holthe, den brigade-commandant, te genover de reünisten aan de zijde van de Boorlaan op. Behalve de Koninklijke mili taire kapel namen aan de parade de muziek van het vierde en het zesde regiment infan terie, de tambours en pijpers van de mari niers, een afdeeling huzaren en een afdeeling 'veldartillerie deel. Even voor elven kondigde trompetgeschal de komst van den minister van oorlog aan, die door den commandant van het veldleger en den brigadecommandant werd begroet. Om precies elf uur verschenen de Koningin, de Prinses en de Prins, in een a la Daumont bespannen rijtuig. Bij aankomst werden de geweren gepresenteerd en het Wilhelmus ge speeld. De Koningin werd door eenige offi cieren ontvangen en begeleid tot tegenover het midden van de troep. Onmiddellijk daar op begon de inspectie, waarbij de Koninklij ke Familie eerst langs het gelid van de regi menten. daarna langs dat van de reünisten reed. Vervolgens werd een klein carré gefor- meerd rondom het Koninklijk rijtuig, de ban werd geopend en de Koningin sprak het feestvierende corps toe. Na de parade reed de Koninklijke familie nog eenmaal langs de regimenten en vertrok toen naar het Huis ten Bosch, terwijl de troep en de reünisten zich opstelden voor een'korte marsch door de stad, welke zich onder enorme belangstelling van het publiek voltrok. In den Dierentuin heeft generaal Weber dc reünisten toegesproken, waarna geluncht wefd. ZIJN BROER DOODGESCHOTEN. NA EEN TWIST TE WOLPHAARTSDIJK. Dezer dagen ontstond tusschen twee zoons van een landbouwer te Wolphaartsdijk een tuist die van voorbij gaanden aard scheen te zijn, doch des avonds bleek, dat er bij den joncsten broeder een wrok was blijven zitten meldt het Hbld. Bij het avondeten verscheen hij niet. De ar.dere broers en zusters bega ven zich aan tafel. Plotseling verscheen de jongeman met een flaubert-geweer in de deuropening en loste een schot, op zijn broer, die getroffen werd en ineenzakte. De dader vluchtte naar buiten en keerde het wapen tegen zichzelf. Door het spoedig toesnellen van een anderen broer kon hij zich slechts licht aan het hoofd verwonden. Een spoedig ontboden geneesheer achtte het noodig den gewonde naar het ziekenhuis te Goes te vervoeren, waar hij aan de gevolgen is over leden. De dader is gevankelijk nam- i^del- burg overgebracht. DE COMMUNISTISCHE RELLETJES TE ZAANDAM. CHARGES OM MIDDERNACHT. Nadat Zaterdagavond ongeveer half-elf de rust in het centrum van Zaandam was teruggekeerd, werd de politie des nachts 12 uur, door de weigering van enkele personen, om de gegeven bevelen op te volgen, weer genoodzaakt, van de wapens gebruik te ma ken. Na hevig verzet werd hierbij de Zaan dammer K., die enkele gevoelige klappen op liep, in arrest gesteld. Drie gewonden heb ben zich onder behandeling van een dokter gesteld. De opstootjes veroorzaakten in het drukke stadsgedeelte van Westzijde en Gedempte Gracht, in welke laatste straat 's Zaterdags een uitgebreide weekmarkt wordt gehouden, groote consternatie. Telkens als charges werden uitgevoerd, zocht het publiek, vooral het vrouwelijke, een veilig heenkomen in de winkelzaken en in de tuinen, welke de hui zen in de Westzijde van de straat scheiden. Het communistische raadslid Bosman heeft volgens de N. R. C. den commissaris van politie verzekerd, dat de optocht, waar aan een 25 a 30 schepelingen deelnamen en die de oorzaak werden van de relletjes, niet uitging van de te Zaandam gevestigde af deeling van de communistische partij. Deze wilde groep heeft zich, aldus verklaarde de heer Bosman, op een tot nu toe onbekende wijze in het bezit weten te stellen van de aan de communistische afdeeling Zaandam toebehoorende roode vlag en banier. HET CONGRES DER INT. KAMER VAN KOOPHANDEL. DE OPENING In tegenwoordigheid van Prins Hendrik, Jhr. F. BeelaejU van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken, leden van het corps diplomatique, vertegenwoordigers van stad en provincie en van vele anderen, heeft Maandagmiddag te vier uur in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, de plechtige openingszitting plaats gehad van het Vijfde Congres van de Internationale- Kamer van Koophandel. De vertegenwoordi gers der vijf en twintig bij de I.K.K. aange sloten landen, alsmede de afgevaardigden van verschillende staten, die nog niet tot de Internationale Kamer toetreden, waren bij de plechtigheid aanwezig en vormden met elkaar de kopstukken uit de interna tionale wereld van handel en industrie. Eerste spreker was de heer E. Heldring, voorzitter der Commissie. Spr. heette allen welkom, en wees de congressisten op het feit, dat zij zich bevonden in een land, dat door zijn ligging en formatie geroepen werd, een belangrijke rol te spelen in den handel der volken. Spr. sprak zijn beste wenschen uit voor het welslagen van de, reeds zoo gelukkig be gonnen werkzaamheden van het Congres, werkzaamheden, welke tenslotte het welzijn en den vrede onder de volkeren ten goede zullen komen. Rede H. Rud. du Mosck. De heer H. Rud. du Mosch, voorzitter van het Nederlandsche Comité van de I. K. K. en leider van het Congres, ving zijn zeer gedocumenteerde, geheel in de Fransche taal uitgesproken rede, aan met het citeeren van Vondel's woorden: „Aan d' Amstel en aan 't IJ, daar doet zich heerlijk oope, Zij die als Keizerin, de kroon draagt van Europe". Spr. wees er op, dat, nu de hoofdstad is uitgekozen als plaats voor het Congres, aan de kroon van Amsterdam een nieuwe parel is toegevoegd. Amsterdam is er trotsch op, dat op zijn grondgebied zoo vele vooraan staande persoonlijkheden uit alle deelen dei- wereld zijn bijeengekomen. De heer Du Mosch vergeleek vervolgens het Verbond van Hanzesteden met de I.K.K., en besloot met te zeggen, dat men moet blijven volharden in het werk en niet moet vergeten dat de I.K.K. die er zich op ver heugen kan, dat zij reeds zoo vele malen successen heeft geboekt, een toekomst voor zich heeft, welke zeer zeker nog vele andere mogelijkheden in zich sluiut. Moge zoo besloot spr. dit Congres even rijke vruchten dragen als die van Parijs, Londen, Rome, Brususel en Stockholm!" Vervolgens sprak de Italiaansche voorzit ter van de I.K.K., de heer Alberto Pirelli, die o.a. naging hetgeen sinds het laatste congres, dat te Stockholm gehouden werd, is verricht. Zoo heeft de I.KJC. zich ingelaten met wat men zou kunnen noemen „het Chi- neesche probleem". De eerste resultaten zijn reeds, ondanks pessimistische voorspellingen, gunstig geweest, Spr. hoopt dit te kunnen aantoonen, bij de onder zijn leiding te houden besprekingen over de Chineesche kwesties. Voor het oogenblik zal spr. zich bepalen tot het uitspreken van zijn vaste overtuiging, dat in de toekomst de geheele wereld een actief aandeel zal nemen in de wederopleving van dit onmetelijk land. want zonder hulp van andere naties zal het eco nomisch herstel van China zeker niet kunnen worden bereikt. Tenslotte sprak nog Jhr. F. Beelaerts van Blokland, die namens de Nederlandsche regeering de congressisten welkom heette. Sterke toeneming van de vervaardigingscapaciteit. (Bij zondere correspondentie) BOSTON, (U-S JU, Junk Een van de merkwaardigste karaktertrek ken van het Amerikaansche economische leven is de buitengewoon sterke stijging sinds het begin van deze eeuw van de pro ductie in de belangrijkste takken van be drijf. Terwijl in dit tijdperk de bevolking met slechts 55 a 60 pet. is vermeerderd en van 76 millioen tot ongeveer 118 millioen is gestegen, is de productie in landbouw, mijn industrie, verwerkende industrie en spoor wegtransport volgens de berekeningen van het Departement of Commerce meer dan verdubbeld en bereikt ongeveer 209 pot. van de capaciteit van 18981900. Aan deze stij ging heeft echter en dit is in bijzondere mate karakteristiek de landbouw het ge ringste aandeel, terwijl de ontwikkeling in de drie overige voorname takken van be drijf onevenredig krachtiger was. Terwijl namelijk thans de landbouwproductie slechts 155 pet. bedraagt van den stand van 1900 en daarmede precies overeenkomt met de toeneming van de bevolking, groeide de productie in het mijnbedrijf tot circa 330 pet., heeft zich dus bijna verviervoudigd, die van de verwerkende industrie tot 280 pet., zij is dus bijna verdrievoudigd. De spoor wegtx-ansporten stegen tot 308 pet., zijn dus eveneens meer dan verdrievoudigd. Daax-bij moet evenwel in aanmerking wor den genomen, dat de arbeidersschap in deze voornaamste takken van de Amerikaansche volkshuishouding in een veel geringere mate is toegenomen, dan de productie is geste gen Tn de mijnindustrie is het aantal arbei ders van 600.000 tot 1.050.000 gestegen, in de verwerkende industrie van 5.3 tot 9.9 mil lioen. in het spoorwegtransportwezen van 975.000 tot 1.865.000. terwijl in den landbouw het aantal werkkrachten niet alleen niet is toegenomen, maar is gedaald, namelijk van 10.7 tot 10.5 millioen. Vergelijkt men nu deze veranderingen in het aantal werkzame arbeiders met de ontwikkeling van de pro ductie. dan constateert men, dat in het jaar 1926/27 een ai-beidersleger van 23.3 millioen een productie heeft voortgebracht, die meer dan 209 pet, bedraagt van die, welke in het jaar 1899 1900 door een arbeïdersleger van 17.6 millioen menschen is voortgebracht, dat bijgevolg een numerieke vermeerdering van het aantal arbeiders met 32.5 pet. overeen komt met. een meer dan verdubbelde pro ductie. Wij zien echter uit dezen gang van zaken tevens, dat het aantal in de voor naamste Amerikaansche takken van bedrijf werkzame arbeiders niet in dezelfde mate is toegenomen als de bevolking zelf en dat een toeneming van deze laatste met 55 pro cent slechts overeenkomt met een toeneming der in de genoemde voornaam ste takken werkzame arbeiders met 32.5 pet. Landbouw en industrie in den ruimen zin des woords hebben dei-halve de toene mende bevolking niet opgenomen, maar zij is sedert 1900 in toenemende mate naar den handel, de vrije beroepen en de beroepen, die de prestatie van persoonlijke diensten in den ruimsten zin tot. onderwerp hebben, afgevloeid. Als een bijzonder typisch voor beeld van de laatstgenoemde categorie kan de geweldige toeneming worden genoemd van het aantal personen, die werkzaam zijn in de automobielbranche buiten de fabrica ge der automobielen. Het aantal personen, dat zich met den verkoop van auto's en benzine, met de reparatie en het verhuren van auto's en op soortgelijke wijze in deze branche werkzaam is, wordt tegenwoordig officieel op 3 millioen geschat. De vei-houding van het aantal arbeiders en de productie, die in de afgeloopen 25 a 30 jaren een sterke wijziging heeft onder gaan, toont aan, in welke krachtige mate de productiviteit van den arbeider indivi dueel is toegenomen. Daar in dit tijdperk de productie meer dan verdubbeld is, het aantal arbeiders echter met slechts 32 pet. toenam, volgt daaruit, dat. per arbeider be rekend, de productie met 55—60 pet. is ge stegen, met andere woorden, dat dezelfde hoeveelheid goederen, die 25 a 30 jaren geleden door drie arbeiders is voortgebracht, tegenwoordig door twee arbeiders wordt ge produceerd. Het is verder karakteristiek voor de ontwikkeling van de productiviteit van de Amerikaansche bedrijven, dat deze ver meerdering vooral in de afgeloopen tien ja- ren, dus sedert den oorlog is ingetreden. Se dert 191820 is het aantal arbeiders, dat werkzaam is in de voornaamste takken van bedrijf sterk gedaald is, terwijl de productie in hetzelfde tijdperk zeer aanzienlijk is toe genomen. In den landbouw is het aantal arbeiders gedaald van 11.3 tot 10.5 millioen, terwijl de productie b.v. in 1926-27 18 pet. hooger was dan in de jaren 1918—20. In de mijnindustrie is het aantal arbeiders vrijwel gelijk gebleven, de productie is echter met 38 pet. gestegen. In de verwerkende indus trie is het aantal arbeiders van 10.7 tot 9.7 millioen gedaald, de pjoductie echter met 31 pet. toegenomen. In het spoorwegtrans- portwezen is het aantal arbeiders met bijna 9 pet. verminderd, de productie echter met 2—3 procent toegenomen. Uit deze getallen blijkt, dat de productiviteit van iedere werk kracht individueel gedurende de afgeloopen tien jaren is toegenomen met niet minder dan 33 pet. Het geringst schijnt de toene ming in het transportwezen, waar de stij ging slechts ongeveer 12 pet. bedraagt, het hoogst in de verwerkende industrie met 43 pet. Wij zien derhalve in het bijzonder In de Amerikaansche industrie zich een geweldige verandering voortdurend volti-ekken, die uit loopt op een enorme stijging van de producti viteit van de werkkrachten individueel en daardoor tevens een daling van de productie kosten bewerkstelligt. Deze gang van zaken is bijzonder .opmerkelijk in verband met de verkorting van den werktijd, die sedert het begin van de eeuw is ingetreden. Tusschen 1910 en 1923 is de werktijd volgens de ge gevens van het van staatswege gestichte Bureau of Labor Statistics met ongeveer 11 pet. gedaald en in het tijdperk tusschen 1900 en 1926'27 is hij volgens deskundige schatting gemiddeld met 15 pet, verkort. On danks deze verkorting is een stijging der pro ductie per arbeider ingetreden van niet min der dan 5560 pet. De stijging van de pro ductiviteit per werkkracht, ondanks aanzien lijke verkorting van den werktijd heeft echter tegelijkertijd niet alleen een sterke daling van de kostprijzen en daarmede van de verkoop prijzen medegebracht, maar tegelijkertijd ook een zeer aanzienlijke verhooging van het werkelijke loon der industrieele arbeiders schap, dat sedert den tijd voor den oorlog volgens ambtelijke gegevens met niet minder der dan het derde deel Ls gestegen. In deze economische verschijnselen schuilt een van de voornaamste oorzaken den economi- schen bloei, waarin de Amerikaansche in dustrie zich sedert 1922 verheugt. Indien wij zoeken naar de oorzaken van deze enorme toeneming van de Amerikaan sche productiviteit, dan blijkt dat men in tegenstelling met vroegere tijdperken van bloei niet te doen heeft met de verdere open legging van natuurlijke hulpbronnen, maar vooral met de ontwikkeling van zoogenaamde menschelijke factoren. Daaronder zijn van bijzondere bcteekenis: dc vooruitgang in het wetenschappelijk onderzoek en van de tech niek; de toenemende mechaniseering van het productieproces; de ontwikkeling van de mas saproductie. de daarmede gepaard gaande vereenvoudiging en standaardiseering van de producten en de voortdurend verder door gevoerde arbcldsverdeeling. Belangrijk is verder de psychologische factor aan de uit voer iiTg der genoemde veranderingen in het productieproces en tenslotte de kapitaalrijk dom vaxt het land en de industrie in het bijzonder, die de geweldigste wijzigingen in de produotie zonder meer heeft mogelijk ge maakt. Het is in het cadre van dit artikel niet mogelijk, deze factoren in bijzonderheden te bespreken. Maar ik zou alleext willen wijzen op de laatste der bovengenoemde factoren: op de voortdurend groeiende kapitaalvorming en de toenemende investeerlng van het kapitaal in industrieelee ondernemingen, die de ver dere expansie van het productie-apparaat, de voortdurende outillage van de Amerikaan sche industrie met dc nieuwste technische uitvindingen en een wetenschappelijk onder soek op breede basis veroorloven. Zonder dezen kapitaalrijkdom zou dit alles niet mo gelijk zijn. Volgens berekeningen van het Bureau of Census beloopt het nationale in komen van de Vcrcenigde Staten jaarlijks rond 90 milliard dollar, waarvan 19.' dus 10 milliard dollar als jaarlijksche spaarduit kan worden beschouwd, bijgevolg nieuwe kapitaal vorming is, die voor het grootste deel in aan- deelen van industrieele ondernemingen wordt belegd. In het jaar 1926 alleen zijn rond 6 milliard Dollar nieuwe aandeelen en obli gaties uitgegeven en door het publiek ge kocht. Wij zien dan ook een sterke ver meerdering van het in industrieele onderne mingen belegde kapitaal: volgens de schat tingen van het Departement of Commerce kan men per hoofd der in de mijnindustrie werkzame arbeiders een kapita aloe drag be cijferen van 10.000. van de spoorwegtran sportarbeiders" 8000, van de arbeiders in de verwerkende industrie 5000. Betaalt derhalve een fabriek loon aan 1000 arbeiders, dan komt de omvang van deze fa briek overeen met een kapitaal van 5 mil lioen dollar. Deze toenemende kapitaalrijkdom van het land en van de industrie vormt een geweldig hulpmiddel voor de opvoering van de productiviteit van de Amerikaansche samen leving. In haar verbinding met andere fac toren, die elkaar wederkcerig steunen en be vorderen, ligt de oorzaak opgesloten van de economische ontwikkeling, die het Amerikaan sche leven sedert het begin van deze eeuw een geheel bijzonder aspect verleent, die het Amerikaansche volk heeft gemaakt tot de eerste economische macht ter wereld en die een materieel levenspeil van een volk -van 120 millioen menschen heeft verwezenlijkt, dat zijn gelijke In de geschiedenis der wereld economie niet heeft. Een typisch voorbeeld voor deze levens houding komt mij voor te schuilen in het feit, dat in het afgeloopen jaar het Bureau of Census dat de kosten van levensonderhoud en den prijsindex bewerkt, de grondslagen van deze indexberekening aanzienlijk heeft uitgebreid en aan de factoren van de index berekening verschillende categorieën fabri katen toevoegde, die volgens Europee- sche begrippen als Luxe-voorwerpen moeten worden beschouwd. Deze maat regel wordt in het laatste rapport van het Departement of Commerce gemotiveerd op een wijze, die voor zichzelf spreekt: „De Vereenigde Staten met een levensstandaard der bevolking, die ver ligt boven die van de meeste andere landen, kunnen zich niet te vreden stellen met een prijsindex, die alleen staoelwaren representeert en alleen berust op voedingsmiddelen, grondstoffen en de eenvoudigste soorten afgewerkte fabrikaten. Een groot deel, indien niet de meerderheid van de Amerikaansche gezinnen, heeft ten minste evenveel belang bij de prijzen van automobielen, benzine, radiotoestellen en zijden of kunstzijden kleedingstukken als bij de prijzen van brood, vleesch, katoen en an dere grondstoffen of stapelartikelen". Dr. W. H. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 CU. per regel. dat in HOEING'S Stoomerij OOk Uw Bedden en Matrassen als nieuw worden? Tel. 103S2—10873 N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS ERNSTIGE BRAND TE 'S-GRAVENDEEL. Men seinde vannacht uit Dordrecht aan de N.R.Ct.: Te 's Gravendeel ls even na twaalf uur brand uitgebroken. Op het oogenblik (om 1 uur) staan de pastorie en drie- woonhuizen in lichte laaie. DE K. L. M. COURANTENDIENST. Dinsdagmorgen is de speciale couranten- dienst van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij van Lympne in Zuid-Engeland naar Ostende geopend. Deze dienst zal dagelijks tot 15 September ca. 1000 K.G. Engelsche ochtendbladen, welke des nachts te Londen worden afgehaald en per auto naar Lympne worden gebracht, bij het krieken van den dag naar Ostende brengen, waar de Engel sche badgasten hun couranten aan het ont bijt vinden, evenals zij dat thuis gewend zijn.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9