OA HOI 1 PM'C HA riDi ah rlAAK LI l ÏVl O l/A U D LAU JHR. RUYS DE BEERENBROUCK, KABINETSFORMATEUR BEIDE LAATSTE OCEAAN VLUCHTEN MISLUKT. 47e Jaargang No. 14128 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 15 Juli 1929 P1RECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatse* waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3-57J4. Franco per post door Nederland 3.S7J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14325 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag cn Aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten ArroncL dubbele prijs. Onxe Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f025. elke regel meer /0.10. uitsl a contant. Grati» Ongevallenverzekering Toor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overigden I 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog f 400-, Duim 1 250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger I 50.-, Arm- oi Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Het woord is aan Marie von EbnerEschenbach: ..Wij vechten tegen het leed. Wie van ons zou echter willen, dat hij nooit geleden had? Eén der Poolsche vliegers gedood, de ander gewond. BIJ EEN LANDING OP HET EILAND GRACIOSA. COSTES EN BELLONTE KEEREN TERUG. ..De DO X, het grootste watervliegtuig ter wereldvoor zijn proefvlucht op het Boden- ueer. Drie keer achtereen startte 'het gewei dige gevaarte voor korte vluchten, onder luide toejuichingen van het publiek Zooals wij reeds hebben gemeld, maken de heeren Donner, de Geer en Slotemaker de Bruine, door hun werk veel kans te kunnen' aanblijven, hoe ook de oplossing wordt. Zij hebben getoond ministrabele mannen te zijn, verschillende ontwerpen gingen van hun de partement uit, verschillende wetten werden aangenomen. Minister Kan toonde zich ook een intelligent bewindsman, maar hij is niet uitgesproken rechtsch, evenmin als Dr. Koningsberger. De heer Lambooy schijnt in politieke kringen te hebben afgedaan als bewindsman maar het zoeken naar zijn opvolger zal den e. v. slagenden formateur nog veel moeilijkheden opleveren. Minis ter v. d. Vegte, keert zeker niet terug en mi nister Waszink krijgt men met geen touwen meer naar het departement, hij heeft volle dig genoeg van zijn baanje: „ik laat me niet meer plagen" moet hij eens gezegd hebben. En de heer Beelaerts van Blokland schijnt in de Haagsche diplomatieke wereld niet meer persona grata te zijn. Wie er dan wel in aanmerking komen? Er zijn onder de ministers van het kabinet- Colijn enkele heeren, die toen, weggezet, het ambt wel weer zullen ambieeren. En dan denken we allereerst aan den Ir. Bongaerts, voor Waterstaat, een krachtig man. Deze be windsman heeft destijds nog al diepgaand meeningsversch.il gehad met den directeur van de P. T. T., Ir. Damme. Deze zal dus de komst van Ir. Bongaerts niet met genoegen waarnemen. En toch is op die komst zeer veel kans ongetwijfeld, wanneer Jhr. Ruys slagen zou. De naam van Mr. van Schaik noemden wij reeds. Deze bekende en kundige jurist maakt groote kans al zal voor hem moei lijk een ander depaitement zijn aan te wij zen dan Justitie. In dat geval zou Mr. Don ner een andere portefeuille hebben te aan vaarden. Reeds vele malen is de heer Van Rijcke- vorssel genoemd als minister. Misschien maakt hij opnieuw een kans. Zou Buiten- landschc Zaken iets voor hem zijn, die thans commissaris der Koningin in Noord-Bra bant is? Buitenlandsche Zaken? in de vereeniging voor Volkenbond en Vrede neemt hij een groote positie in. Of voor Ko lomen, waarover hij steeds in de Kamer sprak. Hoewel wanneer de formateur den heer Weiter, raad van Indië en bekend uit het kabinet-Colijn weer eens terugriep naar het Plein? Slaagt Jhr. Ruys de Beerenbrouck, dan neemt hij natuurlijk weer Binnenlandsche Zaken. Maar wij wachten af. De dingen ontwikkelen zich sneller, dan aanvankelijk gedacht werd. EXAMENS. H. B. S. MET 5-3. C. B Eindexamens. Geslaagd voor het eindexamen aan de H. B. S. met 5 j. c. B. te Haarlem: R. Jonges, N. S. Koning, H. H. Poederbach M. C. v. Hameien, A. A. Rodrigues Pereira, J. F. Wolterson, J. E. Leveït, Mej. M. A. Meuffels, Mej. H. J. M. C. v. d. Wal. J. II. G. Zeelenberg, M. W. Zijistra, C. J. Rijkeboer, F. A. Putman, Cramer, E. T. de Boer, Mej. A. C. Timmer, P. J. Bels, Th. v. Wijk en R. Val. Afgewezen: drie. HET VERMISTE KNAAPJE. Zooals wij gemeld hebben werd hier sedert eenige dagen een knaapje, PI. Lenarts ver mist. Zondag is het lijk van het jongetje drijven de gevonden in het Spaarne bij de Hooi- markt. Het werd naar het St.- Elisabeths Gasthuis vervoerd. BADSTOELMIJMERING. 't Is toch gek verdeeld op aarde, Zonder onderling verband, Menschen lijden, andren droomen In een badstoel op het strand; Vliegers boven 's werelds zeeën, Zoeken angstig naar het land, Ik kijk loom naar andre vliegers, Uit mijn badstoel op het strand; Bij een brandweerdemonstratie, Vijftien kinderen verbrand, Ik verbrand mijn huid ten hoogste, In mijn badstoel op het strand; De aviateurs Reinhart, Mac Adoo en Lor en Mende hebben met hun vliegtuig Ange- leno" het wercldduurrecord vliegen glans rijk gebroken door 2461/2 uur achtereen in de lucht te blijven. HET OPENBAAR ONDERWIJS. NOG EEN SCHOOL IN HAARLEM NOORD. In verband met de gestadige toeneming van de bevolking in het Noord-Westelijk gedeelte der gemeente komt het aan B. en W. noodzakelijk voor reeds thans maatrege len te nemen om tijdig in de behoefte aan schoolruimte te kunnen voorzien. Zij achten stichting van een zesklassige school (waarvan het leerplan aansluit aan het middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs) in dit stadsgedeelte gewenscht en stellen den raad voor. in beginsel tot den bouw hiervan te besluSten. Daarvoor ware te bestemmen het terrein nabij het „Huis te Zaanen", onmiddellijk grenzend aan dat, bij besluit van 13 Maart jJ. aangewezen voor de school van u.l.o. letter B. De nieuwe school zou zeven lokalen kun nen tellen, opdat er gelegenheid zij tot vor ming (eventueel) van een parallelklasse, ter wijl het 7de lokaal ook voor handwerk- onöerwijs ware te gebruiken. Een gymnastiek lokaal kan achterwege blijven, aangezien de leerlingen te~ zijner tijd onderwijs in de lichamelijke oefening kunnen ontvangen in de aangrenzende school voor u.l.o. HET MUZIEKCONCOURS TE HEEMSTEDE. HET JUBILEUM VAN DE R.-K. HARMONIE „ST. MICHAëL". Zatercïaeavond. Over één ding mogen allen het eens zijn. een heerlijker omgeving, om te beluisteren het werk der zustervereenigingen die komen zullen om het vierde lustrum van St. Mi chael te vieren, is niet denkbaar. Dit is be slist de eerste indruk, wanneer men 't ter rein op komt: heerlijk! Rondom ingesloten door het lage hout van het wandelbosch „Groenendaal", met als rustige toeschou wers en toehoorders de amphitheatersge- wijs hoog oprijzende boomen heel den om trek rond, en in de zondoorstraalde toppen een koor van vogelen 't is haast al te idyllisch! Maar we weten 't bij ervaring: wie hier komen om de feestelijke dagen, die nu voor Heemstede aanbreken, te komm op luisteren, nemen van deze heerlijke omge- vfng een indruk mee, die niet meer is los te maken van wat de wedstrijd geeft aan mu zikaal genieten. Alzoo juist idyllisch genoeg om de ontvangen indrukken blijvend te maken. Maar er is méér dat bij dit feest van St. Michaël stemt tot verheugenis. Het is de gi-oote mate van eensgezindheid, die de be woners van de gemeente Heemstede betoon den om de voorbereidingen, die waarlijk niet gering waren, tot een goed einde te brengen. En dat zij daarbij een zoo voor- beelcligen steun vonden van het Gemeente bestuur. mochten wij ervaren bij monde van den voorzitter van St. Michaël, den heer W. Luiten, die na zijn openingswoord de eer had, aan Jhr. J. P. W. v. Doorn, als hoofd der gemeente Heemstede cn voorzitter van het Eere-Comité, gelegenheid te kunnen geven om aangaande die zoo geprezen samenwer king een toelichting te geven. De burge meester dan deelde ons mee, hoe het de wensch was van het gemeentebestuur, aan het feestvierend muziekkorps de meest mo gelijke faciliteiten te verleenen, wijl het ge toond had, trots de groote moeilijkheden, die het in die 20 jaar had te overwinnen, te zijn gegroeid tot een levenskrachtige ver eeniging. Die moeilijkheden, zoo vervolgde spreker, zij pleiten voor het korps, voor de wijze, waarop ze werden overwonnen, kun nen we slechts achting hebben, en op dit moment gedenken wij den eersten directeur, Th. Tellings, die, toen hij zijn korps zóó zag groeien, zijn plaats ruimde voor den heer H. W. Hofmeester en zelfs als muzikant plaats nam in het korps. Tellings werd cenige maanden geleden geroepen tot een beter le ven, maar zijn arbeid draagt vrucht. Daar staat Hofmeester, en Heemstede weet wat hij alreeds tot stand bracht. Nadat spreker dan een verklaring had gegeven, wat wel de reden was die het gemeentebestuur tot me dewerking noopte, richtte hij nog een woord tot den heer Luiten, herinnerde hoe de mannen van St. Michaël uit eigen krachten het terrein zóó voorbeeldig hadden inge richt, dat het aller bewondering wekte, en sprak als zijn overtuiging uit, dat waar de geest zóó goed is. stellig zal aanbreken voor St. Michaël een tijdperk van grooten bloei. Toen viel het spreker licht, de aanwezigen op te wekken tot een luid en spontaan hoera! voor „St. Michaël". Er was toen nog gelegenheid voor de zus tervereenigingen, tn komen complimentee ren. Daarvan maakten o.m. gebruik de Heden werd de Bloemendaaische Autobus dienst Duinlustpark—Vogelenzang geopend. Het materiaal, opgesteld aan het beginpunt van de lijn Duinlustpark. Eenige namen van aanstaande Ministers. Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Onze Haagsche correspondent schrijft: Voor velen zal een verrassing geweest zijn, dat opnieuw aan Jhr. Ruys de Beeren brouck opdracht is gegeven tot Kabinetsfor matie. Zooals gewoonlijk houdt ook nu Jhr. Ruys de opdracht in beraad tot hij een Ka binet gevonden heeft of tot hem blijkt, dat hij niet slagen kon. In het eerste geval zal hij de opdracht aanvaarden, om spoedig daarna de benoeming zijner medeministers te publiceeren. In het tweede geval verzocht hij de Koningin ontheffing van de opdracht- Voor velen zal 't moeilijk zijn te gelooven, dat opnieuw aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck opdracht tot Kabinetsformatie is gegeven. En toch was de naam van den huidigen Kamer president en niet die van Mr. Kooien de naam van dengene die ons genoemd is ge worden als de formateur wanneer gepoogd zou worden eerst te komen tot een parlemen tair kabinet uit de rechterzijde. Wij hebben reeds betoogd, dat de kabinetsformateur met dit doel in de opdracht van de Koningin is het wel heel sterk uitgesproken het niet gemakkelijk zal Tiebben. Krijgt het parlement-weer, wat gebeurd Is, zoowel bij het eerste als bij het tweede kabi- net-Ruys, een kabinet, dat steunt op een vaste afspraak in nauw omschreven program. Een afspraak echter, die het bleek zoowel bij de Vlootwet-, als bij de gezantschapscrisis (want ook het kabinet-Colijn steunde op zulk een vast accoord) toch nog mazen ge noeg openliet om 't doorglippen van Kamer leden met eigen neigingen mogelijk te maken. Toch wordt opnieuw, vooral in de R.-K. pers organen aangedrongen op een vast accoord. De evengenoemde belangrijke groepen ter rechterzijde gevoelen staatsrechtelijk veel meer voor een formateur, de een program op stelt, waarop hij den steun der rechtsche groepen krijgen kan. Dan is in de eerste plaats de verantwoordelijkheid der rechtsche groepen wat sterker, dissenters zullen aarze len en de samenwerking is niet zoo straf als bij een bond op vast aceoord. Het is in parlementaire kringen een publiek geheim, dat de huidige Kamerpresi dent steeds den wensch gekQesterd heeft nog eenmaal het presidium van een ministerie te dragen. Wil hij nu eens een kabinet samen stellen, dat zonder horten en stooten een rustig viertal parlementaire jaren doorkomt? In ieder geval is het waar, dat in de R.-K. politieke wereld de figuur van Jhr. Ruys de Beerenbrouck een verzoenende positie heeft. Hij staat noch uiterst rechts, noch uiterst links in de R.-K. fractie. Hem werd het pre sidium toevertrouwd van de vergadering en de commissies, die na de komst der Michaë- listen een wijze van candidaatstelling moes ten zoeken, die ook de linkergroepen in de R.-K. Staatspartij zou kunnen bevredigen. Zulk een verzoenende positie is een kwestie van erfelijkheid blijkbaar ook wijlen Jhr. Ruys' vader, die lange jaren geleden minis ter van Justitie was, in de Tweede Kamer zat en daarna gouverneur van Limburg was heeft in de R.-Katholieke partij eens, jaren geleden, twee groepen in de R.-K. fractie met groot talent verzoend, de meer de libe rale zijde kiezende groep en de mannen, - die Schaepmans richting gingen. Bovendien is de heer Ruys de Beerenbrouck, behalve een man, met vereenigende kracht, een vriend van sa menwerking der rechterzijde. Was wellicht de formuleerng van de opdracht naar zijn eigen wensch?. Watersnood en overstrooming, Teisteren het Perzisch land, Maar de vloed spaart zelfs mijn te^cn, Voor mijn badstoel op het strand; In Genève bouwt men vrede, Doch men bouwt op heel los zand, Zooals 't zand onder mijn voeten En mijn badstoel op het strand; In Roemenië gendarmes, %Door bandieten overmand En mij overmant de slaap slechts, In mijn badstoel op het strand; Wie denkt ooit aan menschenbroeders, Toch zoo na, als ras, verwant, Als hij ongestoord kan soezen, In een badstoel op het strand; Ik zit moeizaam, warm te rijmen, Voor mijn dagtaak in de krant, En gij droomt misschien nog, lezer, In een badstoel op het strand. P GASUS. Kort voor den start van de „Maarschalk op Craciosa gedood werden Kubala, die Zaterdag zijn twee vliegtuigen op le Bour- get opgestegen voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan naar New York, doch beide vluchten zijn mislukt- Om 4.45 stegen de Poolsche vliegers Idzi- kowski en Kubala op, terwijl de Fransc-he vliegers Costes en Bellmonte om 5,27 opstegen. Het doel van de vlucht der Fransche avia teurs stond aanvankelijk niet vast, men sprak van de Ver. Staten of Tokio. Costes heeft echter medegedeeld, dat hij wil pogen New-York te bereiken. De Poolsche vliegers, wier toestel „Maar schalk Pilsoedski" genaamd is, stegen bij prachtig helder weer op. Zondag meldde een telegram van Vaz Dias dat er onzekerheid heersclite omtrent het lot der Polen. En hedenmorgen werd beves tigd dat de „Maarschalk Pilsoedski" zeer slecht is terecht gekomen. Het betreffende telegram luidt: NEW YORK, 14 Juli (V.D.) Het Poolsche Oceaan-vliegtuig „Maarschalk Pilsoedski", dat gisteravond bij de Azoren op Fayal trachtte te landen, doch deze poging opgaf omdat Fayal geen veilige landingsgelegenheid bood is bij een poging om te Graciosa te landen verongelukt cn vernield. De Poolsche vlieger Idzikowskl werd gedood cn Kubala gewond. Ook Costes heeft geen geluk gehad: PARIJS, 14 Juli (V.D.) De Fransche vliegers Costes en Bellonte hebben gister avond besloten hun Oceaanvlucht op te geven en zijn gisteravond te 9.22 uur op het mili taire vliegveld te Villacoubley nabij Parijs geland. Omtrent de redenen, welke de vliegers Pilsoedski". Idzïkowski die bij de landing gewond werd. ertoe brachten terug te keeren is niets be kend. Langs draadloozen weg werd het Ministerie voor Luchtvaart gisteravond van het voornemen der vliegers op de hoogte ge steld. Te 18.15 uur in de nabijheid van de Azoren zijn de vliegers teruggekeerd. In Frankrijk wordt het mislukken van de met zooveel hoop begonnen vlucht ten zeerste betreurd. Men erkent echter, dat de vliegers reeds bijna 2000 K.M. hadden afgelegd toen zij terugkeerden en dat zij, wanneer zij den afstand van den terugweg hadden doorge vlogen, hun doel reeds zeer dicht genaderd zouden zijn. Onder de gegeven omstandig heden zou door een tusschcnlanding op de Azoren het toestel waarschijnlijk beschadigd zijn. Costes gaf er de voorkeur aan met een onbeschadigd toestel naar Parijs terug te keeren en zal waarschijnlijk naderhand nog wel weer een poging doen om zijn plan te verwezenlijken. Waarom Costes terugkeerde. PARIJS. 14 Juli (V.D.) Na zijn landing op Villa-Coubley nabij Parijs verklaarde de Oceaanvlieger Costes, dat hij in overleg met zijn tochtgcnootc tot den terugkeer heeft be sloten, daar de weersomstandigheden te on gunstig waren en de sterke wind het benzine verbruik onrustbarend deed stijgen. De snel heid van het vliegtuig liep meermalen tot 80 K.MS per uur terug, terwijl er bovendien zeer veel wolken waren. Na de landing had het vliegtuig nog on geveer 3000 liter brandstoffen aanboord. Een vertegenwoordiger van den president der repu bliek heeft den vliegers met hun behouden terugkomst gelukgewenscht.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1