WEERBERICHT THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND TELEGRAMMEN SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD behartigen. Oorspronkelijk was hij advocaat geweest een der begaafdste leden van de Parijsche balie. De schitterende loopbaan van dezen man Is door hem zelf vernietigd, in een soort van speelroes. Vrienden hebben getracht hem te redden. Toen hij op weg naar den ondergang was, heeft hij nog bij herhaling de kans ge- kregen om »erug te keeren. Er zijn dingen gesust, schulden betaald. Maar het baatte niets. Hij ging door, de waanzin van zijn speelroes groeide, het werd een maatschap pelijke zelfmoord. En de vrienden, die hem met groote gedragen geholpen hadden, lieten hem tenslotte los omdat het totaal hopeloos werd en zij er ook niets meer van- begrepen. Een laatste poging om hem onder curateele te krijgen kwam te laat, ofschoon hij al in oen sanatorium in La Malmaison was opge nomen. Zijn verdediger, mr. Torres, verklaarde Klotz' oplichterijen als gevolg van seniele aberratie, en vond dat deze zaak nooit voor de rechtbank had moeten komen. Er werd veel nadruk op gelegd dat Klotz als privé persoon en niet in zijn openbare functies 's lands wetten had gebroken Maar dat on derscheid kon hfem natuurlijk nooit vrij plei ten. Want terwijl het bekleeden van hooge openbare functies veie verplichtingen oplegt staan daartegenover ook tallooze voordeelen in het privé leven, en de persoon van een senator en oud.-minister geniet een crecfiet, gegrond op de algemeene achting voor deze ambten, dat een groot voordeel inhoudt. In het geval-Klotz heeft zich dat zeer sterk ge- tiit in de vele pogingen, om hem van den on dergang te redden. Het hielp niet dat de beschuldigde en zijn verdediger zich beidenberiepen op zijn smet- teloozen staat van dienst als minister en volksvertegenwoordiger, en voortdurend trachtten de privé persoon van de openbare persoon te scheiden. Het kon ook niet hel pen. In den goed-geordenden staat mag van de leiders in de eerste plaats de eerbiediging en het hooghouden van 's lands wetten ver wacht worden. Noblesse oblige. Als zij daar in falen, als, het hooge college waartoe zij behooren termen vindt om hem immuniteit op te heffen zooals de Senaat in het ge val-Klotz deed dan eisch het staatsbelang dat zij onmiddellijk vervolgd en gestraft wor den, en de rechtbank zal hun misdaden zwaarder wegen dan die van the man in the street. Zoo is het. in Klotz' geval onvermijdelijk geschied. Hij wordt zwaar gestraft. De seniele aberratie-theorie van mr. Torres vond geen geloof bij zijn rechters. En om dat ik Parijs ken Parijs, dat zoo genereus maar zoo wreed kan zijn kan ik mij voor stellen hoe het om die theorie schamper ge lachen heeft, hoe het spotliedjes op Klotz moet hebben toegejuicht, en het eeuwige antwoord ook op dit psychtilogisch raadsel Misschien ligt daar weer de oplossing. Zij moet hebben gegeven: „Cherchez la femme", is niet gebleken bij de behandeling van het jroces. Maar of zij bij een vrouw gezocht moet worden of niet de ondergang van een man van groote begaafdheden, na een lange en brillante carrière, is er niet minder tra gisch om. R. P. DE KABINETSCRISIS. Men seint ons uit Den Haag: Wij vernemen, dat eerstdaags vergaderin gen zullen worden gehouden door de anti-rev. Christ.-Hist. en R.K. Kamerfracties naar aanleiding van de op 15 Juli door den Ka binetsformateur Ruys de Beercnbrouck ge dane mededeelingen. DE HOFJES. De meerderheid van B. en W. wil financieel medewerken om de huisjes te verbeteren. DE MINDERHEID ACHT DIT EEN GEVAARLIJK PRECEDENT. Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting voor 1927 Is aangedrongen op plaatsing c.q. verbetering van W. C.'s en der watervoor ziening in de verschillende particuliere hof jes in deze gemeente. In verband hiermede is door Bouw- en Woningtoezicht een onder zoek naar den toestand van alle in de ge meente aanwezige particuliere hofjes inge steld. Er zijn 24 hofjes met 293 woningen. Van deze hofjes verkeerden drie (nl. het Teijlershofje, het Zuiderhofje en het Vrouwe en Anthonie Gasthuis) wat den toestand der W.C.'s en der watervoorziening betreft, in een goeden staat. In het Bruiningshofje, het Hofje van Lam en het B lokshof je ls de toestand zoo dat geen voorstelden tot het aanbrengen van verbete ringen kunnen worden gedaan. In 4 hofjes werden inmiddels de vereischte verbeteringen aangebracht nl. in het Hofje de Groene Tuin. het Luthersche Hofje, het Hofje van Mr. P. Codde, genaamd Spoorwa- ter en het Hofje van Nico Beresteijn. Dc kosten die gemaakt zouden moeten worden om dc resteerende 14 hofjes te verbe teren zijn geraamd op f 26.900.60 of bond f 27.000. Bij het overleg, dat met regenten der hofjes heeft plaats gehad is gebleken, dat de eigenaren der bedoelde hofjes in drie groepen zijn in te deeïèn. Ie. Die vermoedelijk zelf de verbeteringen alsnog kunnen laten aanbrengen. Overwogen zal worden of zoo noodig- de eigenaren dezer hofjes, niet krachtens de wet tot het aan brengen der vereischte verbeteringen moeten worden verplicht. 2e. Die de kosten der vereischte verbeterin gen niet terstond kunnen betalen, doch bij machte zijn die kosten in een nader te bepa len aantal jaren terug te betalen; en 3e. Die de kosten der vereischte verbeterin gen niet terstond kunnen betalen en die ook verder de kosten niet of slechts voor een ge deelte kunnen dragen. Met de eigenaren zal door de gemeente zoo noodig een regeling kunnen worden ge troffen, omtrent het aanbrengen der verbe teringen. B. en W. stellen zich voor. dat bij het betrachten van de grootst toelaatbare zuinigheid de noodige werken voor een bedrag van f 20.000 zullen kunnen worden uitge voerd. Zij hebben zich de vraag gesteld of onder deze omstandigheden ook in de laatste groep hofjes de verbeteringen dienen te wor den aangebracht. DINSDAG 16 JULI 1929 DE GEBREKKIGE KINDEREN MET „SNELVERBAND" NAAR DE VINK TE LEIDEN. Wat zullen de zeventig kreupele en gebrek kige kinderen vanmorgen vroeg ontwaakt zijn, die heden door de menschlievende be moeiingen van de Eerste-Hulpvereeniging „Sneiverband" een prachtigen boottocht naar den speeltuin „De Vink" te Leiden maken. Ja, we vermoeden zelfs, dat er bij geweest zijn, die den hcelen nacht niet konden sla pen! Stel je dan ook eens voor: een heel jaar niet uit te kunnen gaan! Steeds op een rust stoel of invalidewagentje te moeten liggen! Altijd van de hulp van anderen afhankelijk te moeten zijn! En nu een heelen dag er tusschen uit met het mooiste zomerweer, dat men zich denken kan! Wat straalden dan ook vanmorgen, toen we even bij Kaarseladeveer een kijkje kwa men nemen, al die gezichtjes een blijdschap uit! Wat schitterden die oogen! Te kwart voor negen waren ze allen reeds present. Dat was mogelijk door de meer dan schit terende medewerking, die „Sneiverband" van verschillende zijden voor haar mooie onder neming heeft mogen ondervinden. De meeste kinderen werden van huis gehaald met auto's, die door de Amsterdamsche Rijtuig- Maatschappijen, de firma's Drupsteen en P. J. Bps en vele particulieren welwillend ter beschikking waren gesteld. Dus dat was voor de feestgangertjes al van meet af genieten! En aan boord van de „Piet Cronjé" ston den ongeveer twintig bestuurs- en gewone le den van „Sneiverband" klaar om de kleine passagiers uit de auto's te dragen er. aan dek neer te vleien in gemakkelijke rieten leu ningstoelen, die belangeloos door den eige naar van café-restaurant „Dreefzicht" be schikbaar waren gesteld.. Men kan er van op aan, dat de kinderen het vandaag, met al die warme, toegewijde hulp goed hebben! Eigen kinderen hadden door de leden van „Sneiverband" niet beter behandeld kunnen worden! Er waren een paar kinderen bij, die nu al voor den derden keer de reis van deze nut tige vereenlging meemaken. Het is him dus blijkbaar wel heel goed bevallen! Daar zit bijvoorbeeld, bijna onzichtbaar in den grooten st-oel, de kleine Nico. Een kind is het eigenlijk niet meer, want hij telt al achttien jaar! Is hij lichamelijk al heel ge brekkig, van geest is hij dat allerminst! Hij vertelt ons, hoe heerlijk hij het op de twee vorige reizen gehad heeft en hoe fijn hij het vindt, dat hij nu wéér mee mag en dat de dames hém zulk een gezellig plaatsje hebben gegeven, vlak achter de musici van de Haar- lemsche Harmoniekapel onder leiding van den heer G. Quax. Wat zal hij genieten en wat zal hij weer dankbaar zijn! En dat zal stellig ook het arme meisje doen, dat behalve lichamelijk, ook in haar geest gekrenkt is. Haar toestand eischt voort durende oplettendheid van de helpsters en helpers. Het begin is voor haar hoopvol; een dame slaat liefderijk een mantel om haar schoudertjes heen, opdat ze niet te veel last van het vrij sterke Noordoosten windje zal hebben. Bedanken doet zij er niet voor; zij kan dat niet. Maar haar wezenlooze oogen vertellen ons toch, dat het haar goed doet; dat zij op dezen dag vertrouwen kan op veel blijken van meeleven in haar droevig lot. Het zijn niet alleen kinderen uit Haarlem, die dit prettige uitstapje mogen maken; er zijn twee jongens uit één gezin bij, die heele- nïaal van Hoofddorp gehaald zijn. Vooral personeel van het Openbaar Slachthuis heeft zich vanmorgen al vroeg verdienstelijk gemaakt om de kinderen te halen. We krijgen van den voorzitter van „Snol- verband" den heer J. H. Fortgens, te hoo- ren, waarvan de kinderen vandaag alzoo zul len genieten. Daaruit blijkt, dat gelukkig nog altijd bij velen het hart warm klopt vour hen, die hulp noodig hebben. De volgende firma's schonken belangeloos alles, wat op dezen dag noodig was en zóó overvloedig, dat de kas van de vereeniging „Sneiverband" in het geheel niet behoefde te worden aange sproken: De Gruyter tabletten chocolade; Cohcn en Van der Laan speelgoed; Verdel en Dc Sier- kan melk; A. Booy uit de Spaarnwouder- straat; Boeree van het Voorhelmplein en Spaans uit de Amsterdamstraat, meubileering van de boterhammen, die geschonken werden door de firma's Franken, Van' der Linden, Coöperatie „Vooruitgang", Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, H. J. Carels en De Vries uit de Cornelisstraat. De firma Van Deutekom schonk koek. W. Worst ijs, Van Riessen uit Overveen, Novc- ras uit de Gen- Cronjéstraat en M. Cortissos fruit; de zangvereeniging „Inter Nos" gaf lekkernijen en geld; de firma Uylenburg uit de Gierstraat tachtig zakjes bonbons; de firma Ramakers en Van Berkum limonade; de firma Kremer koffie en thee; de firma Muis van de Ged. Oude Gracht fruitschaal- tjes en de heer Schot zakjes. Plus nog de vele giften van particulie ren- Maar wat -zou dit alles nog baten, als daar niet de twintig dames en heeren van „Snei verband" waren, die weer een dag hun werk laten rusten, om de jeugdige reizigers in alles behulpzaam te zijn! Wij brengen hun dan ook een eeresaluut voor hwv mooie daad! Evenals aan de firma Mathot, die ook zoo flink met het ver voer van de kinderen heeft, meegeholpen. Ongeveer kwart over nepen werd de loop plank binnengehaald en zette de „Piet Cronjói' z'ch in beweging. De Melkbrug was nog niqfc geopend, maar dat duurde niet lang. want de musici bliezen een krachtig „In naam van Oranje doe open de poort!", waarop de brugwachters zich haastten, om doortocht te verleenen. Dit zelfde herhaalde zich bij de Lange Brug. De moeders van de kinderen liepen een heel eind langs den oever met de boot mee. Zij hadden tranen van dankbaarheid in de oogen en ze wuifden hun schatten toe, alsof ze weken lang weg zouden gaan! Maar dat is niet zoo. Vanavond kwart over zessen kun nen zij ze weer in de armen sluiten! In ons volgend nummer zullen we vertel len. hoe de kinderen zich op de boot en bij „De Vink" vermaakt hebben. WIELRIJDEN DE TOUR DE FRANCE. De 12e étappe voor den Tour de France (Marseille—Cannes. 191 K.M.) werd gewon nen door Bidot in 5 uur 57 minuten 45 sec. ZWARE BRAND TE AMBY (L.). De brandweer kon aanvanke lijk niets uitrichten. ZEVENHUIZEN VERNIELD, ZESTIG MENSCHEN DAKLOOS. Tn het dorp Ainby in de nabijheild van Maastricht, gelegen, brak Maandagmiddag omstreeks 2 uur door onbekende oorzaak brand uit in een blok van zeven huizen. Het hulzencomplex heet in den volksmond „Jor- daan van Amby". De zeven woningen, waar onder het postkantoortje, werden een prooi der vlammon. Het grootste gedeelte van ,het huisraad kon worden gered, behalve een klein gedeelte, dat zich op de boven-verdie- pingen bevond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Maastrichtsche brand weer was spoedig met een stoomspuit ter plaatse. Ongeveer half zes was de brand in zooverre gebluscht. dat geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De huizen behoorden toe aan den heer Van Aubel. Zij werden bewoond door de familie's Kusters, Braken, Muller, Elissen (de kantoorhouder van het postkantoor) Kuiper en de Wed. Ferron. De Tel. meldt nog: Dadelijk nadat de brand was ontdekt, werd in de kerk de noodklok geluid, waarna van alle kanten de dorpsbewoners kwamen toesnellen om aan het blusschingswerk deel te nemen. Spoedig was ook de burgemeester van het dorpje, de heer Hemmus, aanwezig, doch alras bleek hem, dat met de primitieve brandbluschmiddelen, waarmede Ambij zich moet behelpen, in dit geval niets uit te rich ten viel. Zoodra de ter assistentie geroepen, Maas trichtsche brandweer terplaatse was aangeko men, werd getracht water te geven uit een put, welke bij een villa gelegen is, doch door de droogte der laatste weken was de water stand in de put zoo laag, dat hiermede geen resultaten waren te bereiken. Zware rookkolommen stegen boven het plaatse op en waren tot ver in den omtrek zichtbaar. De Maastrichtsche brandweer kwam na een korten krijgsraad tot de over tuiging, dat zij het bluschwater moest halen uit het pompstation der gemeente Maastricht dat op ongeveer 1000 Meter van de plek des onheils is gelegen. Goede raad was echter duur, want het slangenmateriaal dat mee genomen was, was bij lange na niet toerei kend voor dezen afstand. Men ging dus in allerijl naar de brandweerkazerne in Maas tricht terug om slangen te halen. Toen men terug kwam moest men zich be palen tot het nat houden van de aangren zende perceelen. De op het hulppostkantoor aanwezige cor respondentie, inboedel, gelden etc. werden in veiligheid gebracht door het krachtdadig en voortvarend optreden van den kantoorhouder den heer Elissen, die eerst den kantoorinven taris ging redden en daarna zijn eigen op het bovenhuis st-aanden inboedel, waarvan ech ter een aanzienlijk deel verloren ging. Ter wijl de brand nog fel woedde, was intus- schen het post- en telegraafkantoor reeds naar elders overgebracht en om half vijf functionneerde de dienst weder nor-maal! De oorzaak van dezen ernstigen brand, die voor tienduizenden guldens heeft vernield is onbekend. Negen gezinnen met in totaal ongeveer zestig personen, zijn hierdoor dak loos geworden. PROF. DE SAVORNIN LOHMAN UIT DE EERSTE KAMER? ZIJN HERKIEZING NIET ZEKER. Het schijnt volgens de Tel., dat er kans bestaat dat prof. jhr. mr. B. C. de Savomin Lohman, die dit jaar aan de beurt van af treding is, als lid der Eerste Kamer, niet als zoodanig zal worden herkozen, hoewel hij weder als nummer 1 werd geplaatst op de chr. historische candidatenlijst in de groep Zeeland. Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. De kwestie is dat het in chr. hist, kringen bevreemdend wordt geacht, dat zijn naam, evenmin als die van het Eerste-Kamerlid baron De Vos van Steenwijk, voorkwam on der dc velen die bij de jongste Kamerverkie zingen dc candidaten der Chr. Hi-st. Unie aan bevalen. Voorts heeft het kwaad bloed gezet, dat prof. Dc Savomin Lohman behoort tot de vaste medewerkers van het nieuwe c.. h. „Nederlandsch Weekblad" welks verschijning in het chr. historisch kamp allerminst met instemming is begroet. EXAMENS. EXAMENS MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeelïng Bouwkunde; de heeren A. An- tonijsen, Beverwijk; F. Drijver, en H, L. Klein Schiphorst, Haarlem; A. J. Ruben kamp en C. F. Ruyter, Amsterdam; A. C. Tates en N. P. Tweeliuysen, Haarlem; A. van Weizen, Leiden. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heeren M. F. Fehres, Haarlem; P. de Hen, Leiderdorp: C. J. Krug enW. Metz. Haar lem: J. van Ooyen, Haarlem: G. Smit, Am sterdam: J. G. Tiemeyer, Haarlem; F. J. Vleeschdraager, Amsterdam. Afdeeling Werktuigbouwkunde:' de hee ren F. N. W. Blokbergen, Hilversum; H. v. d. Boom; Noordwijk aan Zee; A, A. G. J. Borst. Haarlem: J. Bosman, Doesburg; F. J. J. Feirabcnd, Aerdenhout; G. L. Gosen, Zandvoort: G. J. Hamer, 's Gravenhage; B. W. F. R. Jonker, Santpoort.: N. A. Kalden- bach, Haarlem: W. Klaassen. Arnhem; C. Chr. Lantzius, Heemstede: R. O. van Manen. Bloemendaal; J. W. Niermans. Haarlem; W. B. Perquin, Leiden; F. J. Potman Jr., Hengelo (D.); L. Renaud, Zuid-Scharwou- de; P. C. Rus. Haarlem; G. Terwogt, 's Gra venhage, H. K. Volbeda. Haarlem. Afdeeling Electrotechniek: de heeren A. G. Berger, Hengelo (O.)Ch. L. van Berkel, Santpoort; C. Bier en A. F. Bogaart, Haar lem; C. Boot, Lochem; H. Broekhoff, Ba tavia; Th. G. Brouwer, 's Gravenhage; J. Faber, Haarlem; S. K. Joustra, Leiden; A. J. Lodeweegs, Bentveld; N. Lofvers en J. R. van Meeren. Haarlem; N. W. C. J. Nooder, Zandvoort; H. J. W. Oudewaal, Voorburg (Z.H.); P. C. de Rooy. Leiden; L. F, Schöler, Beverwijk; J. H. Schuïlcnga en G. van Span keren, Haarlem; G. M. S. Swüste, 's Graven hage: W. R. V. Weyers, Brammen; J. Wint- houwer. Heemstede; P. J. de Wit, Haarlem; A. Worisek, 's Gravenhage. Meeuwisse, 's Gravenhage; A. L. Melchior en H. Sanders, Amsterdam, naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 768,9 m.M. te Gro ningen. Laagste barometerstand 755.9 mil, te Vardö. Verwachting; Zwakke tot matigen Oostelijken tot Zuidelijke wind, helder tot half bewolkt, warm en droog, later eenige kans op onweer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN Opticien, Gr. Houtstraat 37, Tel. 11059. 16 Juli. Hoogste gisteren 71 F. Laagste hedennacht 56 F. Hoogste heden tot 12 uur 68 F. HAARLEM Ondertrouwd: 15 Juli, H. L. Bredée en C. M." T. Bauer. Bevallen; 14 Juli. A. C. Zijlmans—v. Scho ten, z.: 14 Juli, C. TimmersTerhaak, z.: 14 Juli, H. EgbertsSchuurman, d.; 14 Juli, J. Paul—Bikker, d.; 14 Juli, E. W. de Crauw v. Meurs, d.; 14 Juli. J. IJlstraKlooster, z.; 13 Juli. A. Ravestein—Paarlberg. z.; 14 Juli, M.Koster—Koster, z.; 12 Juli, E. P. D. TruijensBorn, d.; 12 Juli, M. A. Veldhui zenv. d. Wiel, z. Overleden: 13 Juli, S. P. Oosterhout—v. Veenendaal. 66 j., Haitsma Mulierstraa; 15 Juli G. L. Reemer, 80 j., L. Annastraat; 14 Juli. J. H. Holleman—v. Dijk, 46 j., Hazepa- terslaan: 14 Juli, A. A. Kenbeek. 31 j., M. v. Heemskrekstraat; 14 Juli, J. P. A. Krom- mert, 44 j., Rijksstraatweg; 13 Juli, H. L. v. Berlo, 67 j., Hieronymus van Alphenstraat; 14 Juli, E. M. Grootensde Boer, 45 j., Kam perlaan; 14 Juli, M. A. v. Oploo—de Graaf f, 68 j., Koudenhorn; 14 Juli, E. P. v. Lierop, 48 j., Kamperlaan; 14 Juli, H. J., 7 j. z. v. W. Lenaarrts, Kokstraat. i VEERTIGJARIG JUBILEUM. De chef van de fir ma Verkruijsen. en De Lange (wijnhan del), de heer W. J. Korte, alhier zal op 26 Juli a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar bij genoemde firma in betrekking kwam. Het zal hem zeker op dien dag (de ju bilaris houdt dan van 1012 uur re ceptie aan het kan toor: Bakenesser- gracht 25) aan be langstelling niet ontbreken, temeer daar hij ook aan het vereenigingsleven in onze stad deelneemt en bestuurslid is van de tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" en bijna 40 jaar lid van de Liedertafel „Haarlem's Zang genot". HAARLEMMERMEER TRAGISCH. Vrijdagmiddag begaf de 18-jarige bloe mistknecht G. T. Wijnhout, wonende aan den Lijnderdijk te Abbenes zich met eenige ka meraden te water om een bad te nemen. De jongeman, die niet zwemmen kon, zonk onverwacht plotseling naar de diepte. Na veel moeite werd hij in bewusteloozen toestand door zijn kameraden op het droge gebracht. Direct werd geneeskundige hulp ingeroe pen; na ongeveer 4 uur de kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, gaf hij weer eenig teeken van leven. Daarna kwam echter weder een zoodanige ongunstige wen ding in zijn toestand dat hij Zondagavond is overleden. HUGO VON HOFFMANNSTAL PLOTSELING OVERLEDEN. WEENEN, 15 Juli (V.D.) Toen de dich ter Hugo von Hoffmannstal zich heden naar de begrafenis van zijn zoon begaf, die zich voor twee dagen van het leven beroofd heeft, werd hij door een beroerte getroffen en was hij op slag dood. HUIZEN IN MONTGOMERY INGESTORT. NEW-YORK, 16 Juli (V.D.) Door tot nog t-oe onbekende ooi-zaak zijn in Montgomery, (Alabama) verscheidene huizen ingestort, waardoor talrijke personen den dood von den. Nadere bijzonderheden ontbreken. DE EERSTE RONDVLUCHT VAN DE D. O. X. FRtEDRIOHSHAFEN, 15 Juli (V.D.1 Na de beide korte vluchten, die de D.O.X. heden morgen heeft uitgevoerd volgde in den na middag de eerste langere rondvlucht op het Bodenmeer van den rcuzenvliegboot met een tusschen landing in Manzell. Dr. Dornier was aan boord. HEVIGE ONTPLOFFING IN PHILADELPHIA. NEW-YORK, 15 Juli (V.D.) Maandag middag heeft in Philadelphia een zware ont ploffing plaats gehad. Op een havendam, midden in de stad gelegen, ontploften ver scheidene tonnen dynamiet. Verschillende huizen stortten in. Ondoordringbare rook wolken lagen langen tijd over de geheele stad. De gloeiende asch viel in groote mas sa's op de naburige gebouwen en havendam- men. Er ontstond een geweldige brand. De brandweer is ijverig bezig met het blus schingswerk. De schade laat zich nog niet overzien. ROEIEN. DE ROIEKAMPIOENSCHAPPEN TE SLOTEN- De loting. Maandagavond heeft te Amsterdam de loting plaats gehad voor de nationale roei- kampioenschappen, die op 18, 19 en 20 Juli te Sloten worden gehouden. Het resultaat daar van ontleenen we aan de Tel.: VOORWEDSTRIJDEN OP DONDERDAG. 8.30 u. Acht. Ie heat: boei 1 Laga; boei 2 Maas. 9.u. Idem, 2e heat: boei 1 Amstel; boei 2 Nereus. Nautilus en Njord row-over. Wordt niet ge roeid. VOORWEDSTRIJDEN OP VRIJDAG. 7.30 u. Vier met stuurman le heat: boei 1 Njord; boei 2 Die Leythe. 8.u. Idem 2e heat; boei 1 Triton, boei 2 Spaarne. 8.30 u. Acht, 3e heat: boei 1 winnaar 2e heat; boei 2 winnaar le heat. 9.adem 4e heat: boei 1 Nautilus; boei 2 Njord. EINDWEDSTRIJDEN OP ZATERDAG. 2 u. Vier met stuurman. Boei 1 winnaar le heat; boei 2 winnaar 2e he?' 2.30 Twee zonder stuurman. Boei 1 Wil lem III; boei 2 Dare Devil Club. 3.— Skiff. Amstel (Gunther), row-over. 3.30 Vier zonder stuurman. Boei 1 Laga; boei 2 Njord. 4 u. Twee met stuurman. Boei 1 Triton; boei 2 Willem III. 4.30 u. Double scull. Boei 1 Dare Devil Club; boei 2 Spaarne. 5.ti. Acht. Boei 1 winnaar 4e heat; boel 2 winnaar 3e heat. In verband met het feit, dat verschillende roeiers in meerdere nummers uitkomen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat, indien geen der betrokken vereenigingen zich daar tegen verzet, door het bestuur van den Ned. Roeibond alsnog eenige wijzigingen in het programma zullen worden aangebracht. LAWNTENNIS. DE HAARLEMSCHE JEUGD KAMPIOENSCHAPPEN. Als het zomert en de tennissport hoogtij viert, volgt tournament na tournament. Haarlem levert dit seizoen wel 't. doorslaan de bewijs een tennïs-centrum van beteeke- nis te zijn. Na hét tournooi op de banen van het Kennemer Lyceum, volgde onmiddellijk Stoop's tournament en dit was nog niet ten einde, toen Rijnegom onze tennisraandacht vroeg. Zondag hier de .finales, Maandag al weer een tournooi. Op de banen van de Haarlemsche Lawn Tennisclub vingen n.l. Maandag de Haar- lemscheJeugdkairupioenschappen aan.De wed- strijdeommissie was blijkbaar niet al te opti mistisch gestemd over het getal der in schrijvingen. Doch ziet, niet alleen het aan tal doch ook de qualiteit der inschrijvers- (sters) overtreft de verwachtingen. Dit tournooi zal circa 150 partijen moeten verwerken; geen kleinigheid voorwaar! Lag het dan ook aanvankelijk slechts in de be doeling het tournament drie dagen te doen duren nu volgt zeker een vierde dag, en wellicht nog een. Maandag echter zette de wedstrijdcommis sie er al flink schot in, zoodat ongeveer veertig partijen gespeeld werden. Er waren natuurlijk onder deze partijen zeer matige; ook waren er partijen, waarbij de tegenstander veel en veel te sterk was voor den ander (een loting is nu eenmaal een beetje meèr of minder geluk), doch er waren ook eenige spannende matches, welke 3 sets eischten en dan nog long sets. Na de eerste verrichtingen zullen wij nog maar geen gewaagde prognoses maken over eventueele winstkansen. Maar zeker is het, dat onder deze jonge spelers en speelsters enkele goede krachten schuilen. Aardige eindstrijden en halve eindstrijden liggen in het verschiet. De uitslagen van Maandag zijn: Afd. Seniores, Heerenenkelspel, le ronde: Jongeneel slaat Roos 61, 60, de Visser slaat Dolleman w.o. Adam slaat Schürmann 62, 62 Bloemendaal slaat Habermehl w.o. Gunning slaat Stenfert Kroese 6—4, 61. Gunning slaat Koreman w:o. Brand slaat Bakker 61, 61, Denys slaat Hooy 63. 6—1 Huyzing slaat Claessen 63. 61 Kruyt slaat Muller de Haan 63, 63, v. Citters slaat Snouck Hurgronje 75. 3—6, 63. Afd. Juniores, Heerenenkelspel, le ronde: v. d. Togt slaat de Roos 60,. 64, Haber mehl -slaat de Sitter w.o. Quarles van Uf- ford slaat Mannekus 61, 60 Van der Zouwe slaat Roos 63, 61. Afd. Seniores, Heerendubbelspel, le ronde: Bloemendaal en Denys slaan ten Houte de Lange en Byll de Vroe 61, 46, 61, Sten fert Kroese en de Roos slaan van de Wijde en Kermer 60, 63. Gunning en van Riemsdijk slaan van Hees en van Citters 62, 46, 63 Afd. Juniores Heerendubbelspel, le ronde: Quarles van Ufford en Dolleman slaan Se- veke en Hoeke 63, "64. Gemengd dubbelspel, le ronde: Adrian en Adams slaan mej. van Zouwe en broer 42, 64, mej. van Riemsdijk en broe der slaan Hoogeveen en Duyn 60, 60. Damesenkeispel, le ronde: Mej. Ruygrok slaat mej. van Weel 62, 64, mej. van Hasselt slaat mej. Munster van Heuven 62, 75, Mej. Smits slaat mej. van Weel 61. 61, Mej. Mensing slaat Mej. Adrian 75, 64, mej. van Riemsdijk slaat mej. Jonquiere w.o. mej. Brouwer slaat mej. Berkhout 62, 64, Mej. van Waveren slaat mej. Westeren 63, 36 Damesdubbelspel, le ronde: Mej. Jonker en mej. Adams slaan mej. van Riemsdijk, en mej. Mensing 7—5, 5—7, 64

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2