FLITSEN PRIJSVORMING IN HET KRUIDENIERSBEDRIJF. STADSNIEUWS ARR'S OUTBROOD FEUILLETON Liefde de Leid-ster HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 16 JULI 1929 Een officieel rapport. Door de af deeling Handel en Nijverheid ran het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is het verslag van de werkzaam heden van de sub-commissie uit de Commis sie voor de Economische politiek verschenen over het door haar ingestelde onderzoek naar de prijsvorming in het kruideniersbedrijf. De meer dan 200 bladzijden druk bevatten uit sluitend mededeelingen omtrent den detail handel, terwijl het in het voornemen ligt een volgende publicatie te besteden aan de posi tie der grossiers en der fabrikanten. Enkele hoofdzaken uit dit rapport dienen in broederen kring verspreid te worden en ik zal hier en daar eenige opmerkingen maken, welke mij bij het doorlezen van het rapport van belang leken. In de eerste plaats meen ik, dat het zeer Juist gezien is geweest van de commissie om haar onderzoek niet uit te breiden over de prijsvorming in het distributieproces in zijn vollen omvang, maar zich te beperken tot één bepaald bedrijf, in casu het kruideniers- bedrijf. Zoodoende, was het mogelijk een zeer ernstig onderzoek in te stellen en de te ne men steekproeven met de grootste zorgvuldig heid te doen voorbereiden. Er is over deze wijze van werken kritiek los gekomen, vol komen begrijpelijk, al was het alleen maar, omdat deze of gene groep zich door de zeer duidelijke uitkomsten van het onderzoek ge dupeerd ziet in zijn verwachtingen of mis schien bevreesd is, dat zijn eigen positie ten slotte in het geding zal komen. Dergelijke „al te duidelijke" kritiek dient men natuurlijk ter zijde tc leggen. Het onderzoek, in hoofdzaak geleld door "een commissie, waarvan Prof. Aalberse het voorzitterschap bekleedde, is in 's-Graven- hage begonnen bij een 72-tal georganiseerde kruideniers en bij een aantal coöperatieve vcrbruiksvereenigingen. Daarnaast werden een 80-tal ongeorgani seerde kruideniers in een bepaalde wijk be zocht. terwijl een zeer belangrijk gedeelte der inlichtingen verkregen werd door het rond zenden van vragenlijsten. Van bovenge noemd tachtigtal grootendeels zeer kleine bedrijven, waarvan de eigenaren ook nog an dere bronnen van inkomsten hebben werk ten er niet minder dan 35 met verlies, één verdiende niets, één zes gulden en een ander zeven gulden per week, terwijl van een drie tal de weekomzetten resp. achteruitgeloopen waren van 200 tot 60, van 350 tot 75 en van f 50 tot f 5. Na het onderzoek te 's-Gravenhage werden gegevens van gelijke strekking verzameld in Putten (G.), Oude Pekela, Tilburg en Eruns- sum, waardoor een zoo groot mogelijke ver scheidenheid van onderzoekingsplaatsen was gewaarborgd, terwijl tenslotte in Amsterdam een onderzoek werd ingesteld bij 138 georga niseerde en 91 ongeorganiseerde kruideniers en 7 grootbedrijven met 173 winkels, waarvan vr 5 inlichtingen verstrekten. Na de verwer king der ontvangen gegeven kwam men bijv. tot de volgende resultaten: in 's-Gravnhage bleek per 1000 omzet de gemiddelde bruto winst f 221 te bedragen, voor zaken, welke korting geven was dit winstcijfer 219, voor zaken, welke geen korting geven 197, voor een aantal ondernemingen met 2 of meer winkels was de brutowinst per 1000 omzet 221.34, terwijl van een 48-tal zaken, waar een onderzoek was ingesteld er 41 waren die een bruto-winst noteerden van minder dan 20 procent. De nettowinsten varieerden van 3/2 tot 12.3 pet., terwijl bij één zaak een te kort werd gevonden van 2 1/2 pet. van den omzet. Indien men op de exploitatierekening een bedrag aan loon brengt voor het gezin, voor zoover dit in het bedrijf werkt, voorts 5 pot. rente voor eigen kapitaal en een be drag voor huur van den winkel, dan is voor een 48-tal zaken bij 23 een tekort aan te wijzen, varieerend van 108 tot 5451, ter wijl bij 25 een winst overbleef van 66 tot 1460. Het kleinste percentage brutowinst is ge vonden te Oude Pekela, daarna te Brunssum en dan te Tilburg resp. 12.6 pet., 12.9 pet. en 36.2 pet.. De gemiddelde brutowinst voor on georganiseerde kruideniers te Amsterdam be droeg 16.4 pet., voor georganiseerd en 15.3 pet., voor de coöperatieve- en winkelbedrijven 38.1 pet., terwijl te 's-Gravenhage het gemid delde percentage, bruto-winst voor die win kels, welke geen korting geven 17.1 bedraagt en voor winkels, welke wel korting geven 17.2. Naast tal van andere gegevens blijkt bijv., dat de bruto-winst op suiker te 's-Graven- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. V -V— hage gemiddeld 9.3 pet. bedraagt, waarbij evenwel gevallen zijn van een bruto-winst van 6 pet., ja zelfs één van 3.4 procent. Wat "het aantal kruideniers en hunne be- teekenis betreft zijn cijfers vergaard met be hulp van de gegevens uit de verschillende Handelsregisters. Uit deze tabellen blijkt bijv. dat in het gebied der Eindhovensche Kamer van Koophandel 1 kruidenier gevonden wordt op 118 inwoners, (pl.m. 26 gezinnen), in het gebied der Kamer van Koophandel te Vlaar- dingen was dit 1 kruidenier op 514 inwoners (pl.m. 116 gezinnen). In ons land zijn naar schatting 26.000 kruideniers gevestigd, de ge schatte totaal omzet van den detailhandel in kruidenierswaren bedraagt per week rond 8 miliioen gulden. Wat blijkt nu uit het ingestelde onderzoek? dat de toestand in het kruideniersbedrijf in het algemeen ongunstig is en dat de denk beelden, welke ten aanzien van de resultaten van dit bedrijf hier en daar bestaan, dikwijls geheel afwijken van de werkelijkheid. Het kruideniersgilde heeft over het algemeen een uiterst moeilijk bestaan. Dat blijkt uit de ge maakte winstcijfers: welke over het geheel genomen matig te noemen zijn, in meer dan één geval kan daarvan in het geheel nog niet gesproken worden. En welke bezwaren er dan ook geuit worden tegen de wijze van distri- bueeren in dit bedrijf in 't bijzonder, het staat vast, dat van „woeker"winsten niet ge sproken kan worden. Waarvan is deze moeilijke positie een ge volg? Blijkens mededeelingen van belangheb benden zelf, aan verlegging van de koop kracht, die sterk gestimuleerd wordt door al lerhande aansporingen om op afbetaling te koopen. „De menschen leven boven hun stand en dit wordt op de maag uitgezuinigd". Daarnevens doen de personeel coöperaties het hunne, voorts de verkoop door agenten en door venters en op de markten, terwijl de ge boden hulp van overheidswege om werkloo- zen te steunen bij het creëeren van een krui- deniersneringtje den gevestigden kruidenier niet bepaald aangenaam aandoet. Voorts oefent het groot-winkelbedrijf zijn invloed uit en wordt langs velerlei wegen de zelfstandig heid van den middenstand ondermijnd. En hoe wenscht men verbeteringen tot stand te brengen? De uitersten, zou ik willen zeggen wenschen tot een „gesloten" be drijf te komen, blijkbaar met de bedoeling langs dien weg het aantal vakgeno'oten te verminderen. Het lijkt mij een vrijwel onuit voerbaar plan eenerzijds, een hoogst gevaar lijke proefneming anderzijds, die o.m. het be ginsel der vrije vestiging zou aantasten met al de consequenties daaraan verbonden. Er zal m.i. nooit iets van- dit plan terecht ko men en ik geloof ook, dat daarin de verbete ring niet gezocht moet worden. Daarnaast wenscht men saneering door gezamenlijken inkoop, een maatregel, welke blijkbaar in het kruideniersbedrijf hier en daar reeds bestaat en, zooals bekend, ook in andere bedrijven wordt toegepast. Door tactische propaganda lean men dit ge neesmiddel wellicht nog wat meer ingang doen vinden, al staat wel bij voorbaat vast, dat daarbij groote moeilijkheden uit den weg geruimd zullen moeten worden. En als derde middel wordt de aandacht gevestigd op de bevordering der vakkennis. Ik zou daarbij in de eerste plaats willen opmerken, dat bevor dering der vakkennis een noodzakelijk iets is voor tal van misschien wel alle mid- denstandsbedrijven. In het algemeen kan men zeggen, dat het den middenstander helaas maar al te veel ontbreekt aan be hoorlijke vakkennis, waardoor het vak zelf dikwijls in discrediet komt en de moeilijkhe den om ten slotte in zijn bedrijf te slagen on overkomelijk blijken te zijn. Bezit van vakkennis en van een behoor lijke administratie zijn m.i. de eerste ver- eischt-en tot verbetering, die zeker meer suc ces zullen oogsten dan allerhande kunstma tige geneesmiddelen, al valt daarbij zeker niet te ontkennen, dat het genezingsproces er een zal zijn van langdurigen aard. MOLLERUS. BESTRIJDING VIVISECTIE De afdeeling Haarlem van den Bond ter bestrijding der Vivisectie hield haar jaarl. ledenvergadering, onder leiding van de waarn. voorz. mej. Rab. Het voornaamste punt der agenda was het voorstel van den heer Ortt om de af- deelingen op te heffen. Geen der aanwezigen kon zich hiermee vereenigen, omdat gemeend werd, dat dit niet in het belang der goede zaak zou zijn. Besloten werd en bloc op té gaan tor jaar vergadering van den Bond 20 Juli a.s. te Hilversum waar dit voorstel in behandeling komt. KONINGINNEDAG. HET PROGRAMMA. Het Centrum-Comité der vereen iging „Koninginnedag" hield een vergadering ter definitieve vaststelling van het programma Koninginnedag 1929. Des morgens 7 uur zal worden begonnen met een muzikale réveille, het overige ge deelte van den ochtend wordt verzorgd door het hoofdbestuur van de Ver. Koninginnedag. Des middags 2 uur zal van het Cavallerie- veld een optocht vertrekken, bestaande uit drie afdeelingen. De eerste afdeeling zal ge vormd worden door besturen van vereenlgin- gen met vaandels, voor deze afdeeling wordt een vaandelwedstrijd uitgeschreven, waar voor een tiental prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. De tweede afdeeling zal bestaan uit een bloemen-corso in drie onderafdeelingen en wel voor fietsen, automobielen en rijtuigen. De derde afdeeling zal het allegorische deel vormen. Het Centrum Comité heeft de na volgende zegewagens ontworpen: Nederland vertegenwoordigd door de elf provincies, Indië, Hulde aan het Vorstenhuis en Wereld vrede. Verder zijn ontwerpen in portefeuille, die in overleg met vereenigïngen en corpo raties tot stand zullen komen. Aan den optocht wordt deelgenomen door een belangrijke groep Driehoeksmeisjes, die op de groote Markt verschillende volksdan sen zullen uitvoeren. De optocht zal trekken door de voornaam ste straten van het Centrum der stad. In de Wilhelminastraat zal een gedeelte van de straat worden gereserveerd voor de ouden van dagen uit de verschillende tehuizen en de weeskinderen. m Des middags half zes zal een postduiven demonstratie plaats vinden op het Spaarne.. Voor het bloemen-corso zullen prijzen be schikbaar worden gesteld, bestaande uit bekers, medailles, vergezeld van diploma s. De prijsbeoordeeling vindt plaats des mid dags 1 uur op het Cavallerie-veld, de prijs uitreiking geschiedt op feestelijke wijze des avonds 8 uur in de bovenzalen van Cafe Brinkmann. Tevens vongen dan concerten op de Groote Markt en het Stationsplein aan; na afloop van deze concerten vinden muzika le rondgangen plaats. Op Vrijdag 19 Juli worden alle vereenigïn gen ultgenoodigd een algemeene vergadering bij te wonen in Café Brinkmann, des avonds half negen; door gemis aan een volledig plaatselijk jaarboek, zal het niet uitgesloten zijn, dat tal van vereenigingen geen offl- cieele uitnoodiging zullen ontvangen. Het Centrum Comité doet een vriendelijk beroep op de goede gezindheid van alle vereenigin gen, die met bovenstaand plan sympathisee- ren en die onverhoopt geen convocatie moch ten ontvangen, deze uitnoodiging te willen beschouwen als een oproeping ter vergade- n:Op de Nassaulaan, het Wilsonspleln en de Raamgracht zullen eenige draaimolens en diverse tenten komen; voor de kinderen die aan de aubade deelnemen stelt het Centrum Comité vijf duizend bonnen ter beschikking voor een vrijen rit in een caroussel. Verder schrijft het bestuur ons nog: Uit bovenstaand, blijkt dat voor de leden van Koninginnedag op 31 Augustus a.s. twee maal de gelegenheid zal' bestaan om op de Groote Markt getuige te zijn van twee ver- verschillende mooie volksdansen, uit te voe ren door de Driehoeksmeisjes. Er zullen gepaste maatregelen worden ge troffen, dat niet één lid van Koninginnedag teleurgesteld zal behoeven te worden en dat voor allen behoorlijk plaats zal worden ge reserveerd. Het is dan ook met bijzonderen aandrang, dat het Centrum Comité een beroep doet op de vele stadgenooten, die tot heden nog achter bleven zich te doen inschrijven als lid. De contributie bedraagt minimum f 1. per jaar, te betalen naar verkiezing in ver schillende termijnen. Daadwerkelijk heeft het Centrum Comité getoond, dat het doel van haar streven is volksfeesten te geven in den ruimsten tin des woords. Steunt fi nancieel en moreel de Ver. Koninginnedag, wier streven is de band tusschen volk en vorstenhuis immer hecht en sterk te doen blijven, meldt u als lid, voor zoover u in het centrum dei* stad woont bij een der o. s. adressen: Het Centrum Comité: W. Worst, Voorzitter, Santpoorterstr. 66, H. Stinis, Secretaris, Zuider Buiten Spaarne 130 rood, J. J. A. van der Linden, Penningmeester, KI. Houtstr 8, C. ten Boom, Barteljorisstr. 19 en P. J- M. van Tetering, Gr. Markt 4, Com missarissen. IJSFABRIEK SLACHTHUIS Bij de Vrijdag gehouden onderhandsche aanbesteding der gemeente Haarlem, voor het bouwen van een ijsfabriek c.a. voor het Openbaar Slachthuis, was laagste inschrij ver A. van Hoften, Aannemer te Haarlem. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1461 MIDDAGDUTJE Baby begrijpt maar nooit waarom hij 's middags al tijd naar bed moet hij heeft nooit slaap vraagt zich af of oen deun tje huilen zou helpen en constateert van niet nou. zooals het spreek woord zegt: je kunt een ba by in bed leggen, maar hem niet lat ear slapen wat zullen we nu eens doen? gek dat hij gaapt, want hij heeft heelemaal geen slaap het is altijd een goed prin cipe om eerst schoon schip te maken voor de actie be gint springen is veel amusanter dan slapen en met je beenen trappen is ook een heel goede oefe ning zou moeder hem weer eens komen want anders niet halen, heb je heusch nog kans dat hij even zijn oogen dicht doet (Nadruk verboden.) DE CRONJéSTRAAT. HET WERK GEREED. Dat ook de nieuwe straatverlichting, de lange rij electrische booglampen, Zaterdag avond voor het eerst haar schijnsel op het gladde asphalt in de Cronjéstraat zou werpen en dat het normale verkeer zou zijn hersteld, hadden belanghebbenden wel gehoopt, maai er op gerekend hadden zij toch niet. Het per soneel van het G. E. B. wat met den aanleg van deze verlichting belast was, heeft er alles op moeten zetten, om Zaterdag gereed te, komen, maar het was klaar. De flinke boog lampen volmaakten de groote verbeteringen in deze straat. Men had er voor gezorgd, dat de chaos op het Soendaplein wat opgeruimd werd, zoodat het verkeer Zuid-Noord door de Cronjéstraat hersteld kon worden. De Cronjéstraatvereeniging had het voor nemen een feest te organiseereri in verband met de verbeteringen die nu zijn verkregen. Het werk in de straat is nu eerder gereed gekomen dan vermoed werd. Men rekende op half of eind Augustus. Een van de attracties van het voorgenomen feest zal zijn een winkel-étalage-wedstrijd en daarvoor is het nu de tijd niet. Het comité vergadert dezer dagen, want uitstel van de voorgenomen feestelijkheden zal geen afstel zijn. Een feest wordt in elk geval voorbe reid. Het was Zaterdagavond buitengewoon druk in de gemoderniseerde straat. CONCENTRATIE VAN DEN MIDDENSTAND. Na oproep van het Comité tot Nationale Concentratie van den Middenstand, bestaan de uit de heeren A. Feberwee te Landsmeèr en J. J. Dinkelenberg te Koog aan de Zaan, vond dezer dagen in Amsterdam een bijeen komst plaats van vertegenwoordigers uit di verse politieke Middenstandsgroepen, met het doel op breede basis tot nationale midden standsconcentratie te komen. Behalve op de kleine partijen en groepen, is mede het oog gericht op de talrijke plaatselijke vereenigin gen, die onder neutrale vlag beoogen, de Middenstandsbelangen in de gemeenteraden voor te staan. De aanwezigen die aan de gedachtenwisse- ling deelnemen, juichten unaniem het stre ven, nationale eenheid en middenstand-con centratie met kracht te bevorderen, toe. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent* per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON NO. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS F 98.- „ZANG EN VRIENDSCHAP". Al zijn de gewone repetities met de zomer- vacantie tijdelijk gestaakt, de verschillende commissies voor het a.s. Eeuwfeest, blijven rustig doorwerken. Dezer dagen kwamen zelfs twee commissies bijeen in de zalen van restau rant Gebr. Brinkmann. De Perscommissie nam beslissingen over de indeeling van het „Gedenkboek", dat voor alle leden en belangstellenden later een ge waardeerd bezit zal blijken. Verder werden de afdrukken bezichtigd van een sluitzegeL ontworpen door den heer W. F. Andréa, penningmeester van het Eeuw feest-comité. Het zal in rood, groen en blauw verschijnen en geeft behalve den naam der Liedertafel en de jaartallen 18301930, nog te lezen een onderschrift met de woorden: „Verleent Uwe medewerking". Bestuur en leden twijfelen niet of Haar lem's burgerij zal aan deze oproeping gaarne gehoor geven. Wetende, welken machtigen invloed de oudste Liedertafel van ons land 100 jaren lang heeft geoefend op het muzi kale leven in de Spaamestad, zal zij onge twijfeld meewerken om het Eeuwfeest tot een algemeen feest te maken. WAARSCHUWING. De burgemeester van Eygelshoven (L.) ver zoekt een ieder, alvorens in relatie te treden met August Kasler, Duïtscher, destijds wo nende te Eygelshoven, Laurastraat 77, han delende in jaiouzieën en rolluiken, zich met hem in verbinding te stellen Kasler treedt hoofdzakelijk op als agent voor Duitsche firma's Zeer waarschijnlijk gaat de zaak onder den naam van August- Bad er. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor de benoeming van twee tijdelijke leeraren aan de avondschool voor nijver heidsonderwijs worden door B. en W. aanbe volen de heeren G. Brakel en R. de Vries, thans reeds als zoodanig werkzaam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WEES TO:h NIET WIjZER DAN UW noKTFR. EET Uit het Engelsch CHARLES GARVICE. 22) Heb je nog steeds niets van Larry ge hoord? vroeg Lady Marie. Reuben schudde droevig het hoofd. Neen Mylady. Denk je dat hij in Engeland kan zijn, in Ionden bijvoorbeeld? En ze sloeg de oogen neer. In Engeland, In Londen? Neen. mylady, dan zou hij al hier geweest moeten zijn. Natuurlijk, zei ze snel en een beetje verward, hij zou natuurlijk het eerst naar huis komen. Ja. dat zou hij zeker, zei Reuben. Wilt U niet binnenkomen en wat uitrusten? U ziet er zoo vermoeid uit. Ze was vaak in de woning van den mole naar geweest, toen ze nog een jong meisje was en ze had steeds in denzelfden stoel gerust. Graag, zei ze. Ja, ik ben nogal moe. Hij liet haar voorgaan en ze ging naar binnen, nam plaats op denzelfden stoel waar zc vroeger altijd had gezeten terwijl haar oogen de kamer rondkeken. Je hebt daar een paar mooie schilde rijen. Reuben ztl ze mat. Ja mylady, Larry was dol op platen, hij had een goeden smaak, want in de Kerst nummers van de tijdschriften merkte hij ook altijd direct het beste op. Ik heb een portret van hem en dat ga ik daar ophangen. i-Iij wees op een leege ruimte boven den schoorsteenmantel. IJet is juist ingelijst en gisterenavond kwam het thuis. Hij ging naar een hoek van de kamer, nam het portret op en liet het haar zien. Het was een fof.o in kabinet formaat door den dorpsfotograaf van Travella genomen, maar het leek goed. Het leek ook op den jongen man die opeens uit de menigte te voorschijn was gekomen en haar aanvaller had afge weerd. Ze keek peinzend naar de beeltenis. Ha, zei ze eindelijk op zachten toon, het lijkt goed. Ik denk dat je hem nog wel zoudt herkennen als hij ineens kwam binnenstappen? Reuben glimlachte. O ja, mylady, dat spreekt immers van zelf. Omdat je zooveel van „hem houdt, want je hebt hem in geen jaren' gezien. Dat is zoo, maar ik zou hem herkennen al had ik hem in geen vijftig jaar gezien. Ik weet niet of ik hem zou herkennen, zei ze zacht. Reuben glimlachte. Misschien niet, mylady, .-maar U hield ook niet zooveel van hem als ik. Voor U beteekende hij niet alles wat U op de wereld bezat. Lady Marie lachte even en stond op. Neen, dat denk ik ook wel niet, zei ze. Reuben, ik dank je wel dat ik even heb mogen uitrusten. Het was net als vroeger toen ik nog een klein meisje was. Wat is het toch jammer dat men niet altijd een kind kan blijven. Zoo zie ik mezelf hier nog zit ten. Mijn beenen waren te kort om op den grond te komen en ik dacht dat je de groot ste man op de wereld was. Het was een aardige tijd. Ik hoop dat mylady hier nog dikwijls zal komen en dat. ze dan in dien zelfden stoel zitten zal. Het was Larry's stoel; hij heeft er vaak in gezeten dat liij zat te knikkebollen en over zijn boek in'slaap viel. Nu. ik hoop dat hij spoedig weer in dien stoel zal zitten. Reuben, zei ze met een glim lach. Maar er was iets droefs in dien glim lach en Reuben hield haar hand langer vast dan hij eigenlijk wilde. De hand was onge- handschoend en hij voelde hoe mager ze was. En nog lang. nadat ze weg was, stond hij aan de deur met op zijn gezicht een uitdrukking die nog ernstiger was dan gewoonlijk. Marie liep langzaam naar het kasteel te rug en haar kamenier kleedde haar voor het diner. Philip kwam hij hen eten en dien avond, toen ze zijn onregelmatigen stap in de hall hoorde, onderdrukte ze een huivering. Maar meteen had ze berouw. Hij had haar bovenmenschelijk lief en zij huiverde bij het geluid van zijn stap! Het was Philip's plan geweest zijn bruids geschenk te bewaren tot den avond vóór het huwelijk, maar hij was van plan veranderd. Hij had het etui met het paarlsnoer meege bracht, maar hij verborg het achter een boe kenplank tot na het diner, toen, half verlegen en half verheugd, haalde hij het étui te voorschijn, opende het, terwijl hij bloosde als een verlegen meisje en legde het collier in haar hand. Mevrouw Merston slaakte een kreet van bewondering, maar Marie zweeg en stond met neergeslagen oogen, bijna onbewegelijk, te kijken. O. Philip, wat prachtig! riep mevrouw Merston uit. Ik heb nog nooit zoo'n schitte rend collier gezien. Kijk eens naar den vorm. Marie. Wat zijn ze groot, geweldig gewoon. Je hebt zeker heel Europa afgezocht om ze te krijgen. Philip? Nu, dat niet direct mevrouw Merston, zei hij met een glimlach maar ik vind ze even mooi als jullie. Als jullie, herhaalde mevrouw Merston, alsof ze geen woorden kon vinden voor haar bewondering. Maar Marie, zeg jij niets? vroeg Philip. Ze zijn heel mooi, ik dank je heel har telijk. Doe ze toch aan, kind, zei mevrouw Merston. Philip help haar eens met het collier. Philip nam het collier op. Voorzichtig haak te hij het om haar hals vast. Terwijl hij het deed, trilde zijn hand. De aanraking ging als een schok door hem heen. Maar Marie draai de zich om en stak haar vinger tusschen haar blanke hals en de edelsteenen. Ze zijn vreeselijk nauw, ging ze met tril lende stem voort. Maar een oogenblik later zei ze: Neen, het was toch maar verbeelding en ik ben er heel dankbaar voor. Nog eens wel bedankt, Philip. Ik ben blij dat je ze mooi vindt zei hij. Neen, doe ze nu niet af. Het brengt ongeluk aan als iemand zijn huwelijkscadeau draagt voor de bruiloft, zei ze en morrelde aan het collier. Laat mij het doen, liefste, zei hij. Nog maals raakten zijn vingers haar hals aan en opnieuw ging er een huivering doorhem heen. Philip had zijn viool meegebracht. Ze had hem gezegd dat hij nooit moest komen zonder zijn viool en mevrouw Merston vroeg hem wat te spelen. Hij voldeed dadelijk aan het ver zoek en zachte weemoedige tonen, klonken door de kamer. Maar vanavond was er iets in Lady Marie dat de mooie muziek ondra gelijk voor haar maakte en zonder dat Philip het merkte ging ze naar buiten op het terras De lucht was al een beetje keel. maar het meisje vond dat juist een verkwikking Haar hoofd was zwaar en gloeide, haar geest ruste loos en ze had verdriet. Philip was zoo goed en zoo vriendelijk en hij hield zooveel van haar. Waarom kon ze niet van hem houden?. Het was niet omdat ze van een ander hield, want ze mocht niemand zoo graag als Philip. O, het is vreeselijk, het is afschuwe lijk om zoo koud te zijn en zoo zonder ge voel! Ze liep op en neer; nu eens keek ze naar de zee, dan weer naar den voorgevel van het huis Dit huis was het liefste wat ze bezat; voor dit huis ging ze.... Philip kwam naar buiten. Liefste, ik wil het niet laat voor je ma ken, zei hij teeder en probeerde haar naar zich toe te trekken en te kussen. Ze bleef staan als een schim in het zwakke licht Ze onderging zijn liefkoozing lijdelijk en hij nam haar handen en keek naar haar alsof hij niet van haar kon scheiden. Ze keek hem met een vasten blik aan, opende den mond alsof ze iets wilde zeggen, maar ze hield het in en liet hem gaan. Ze ging rechtdoor naar haar kamer en liep daar even rusteloos op en neer als ze het op het terras gedaan had. Alles scheen haar te benauwen Ze wierp zich op haar bed en probeerde te slapen en na een tijdje sliep ze ook werkelijk in, maar plotseling werd ze weer wakker met een wilden angstkreet.. Ze had gedroomd dat ze in .een groot net gevan gen was en dat er iets om haar nek was, dat haar deed stikken. Ze werd wakker met een benauwd gevoel van diepe walging van wat ze op het punt stond te doen, van het feit, dat ze zich ging verkoopen... terwille van een oud huis. Ze had maar één verlangen, er was maar één uitweg. Ze moest vluchten. Ze moest aan Philip zeggen dat het een onmogelijkheid voor haar was met hem te trouwen, maar hoe moest ze dat doen? Het zou een slag zijn die hem verdooven en verbijsteren zou. .(Wordt yeryolgd.J,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6