BUITENLANDSCH OVERZICHT Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom. DE TOESTAND AAN DE CHINEESCH-RUSSISCHE GRENS EEN ANTWOORD VAN NANKING BINNEN DEN DOOR MOSKOU GESTELDEN TERMIJN. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 JULI 1929 DERDE BLAD De grootste zandsteenfabriek van Nederland zal 4 Augustus 25 jaar bestaan. Verscherping van het conflict. Doch een antwoord dat waarschijnlijk niet bevredigend zal zijn. I Een overzicht van de De Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom is 4 Augustus 1904 in werking ge steld; weldra zal zij dus 25 jaar bestaan heb ben. Het 25-jarig bestaan dezer groote fabriek zal Zaterdag 3 Augustus a.s. gevierd worden, onder andere met een feest voor de werk lieden, een boottocht, een kindervoorstelling en een avondfeest. Zoo zijn, naar wij verne men, de voorloopige plannen. Iedereen kent de Steenfabriek, denikt haar althans te kennen, want het groote complex gebouwen met de vele woningen, de twee hooge fabrieksschoorsteenen, de haven met zijn kranen moet de aandacht trekken van eiken streekbewoner en alle passanten van den grooten verkeersweg tusschen Haarlem en Leiden. De schoorsteenen zijn mijlen ver te zien en ontgaan zelfs niet aan de trein reizigers op de lijn AmsterdamBotterdam. De directeur A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol. Toch weten de meesten onzer niet precies wat er achter de fabriekspoort gebeurt, en daarom zijn wij naar het kantoor ge gaan met het doel om gegevens voor dit artikel te verkrijgen. De directeur, A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerst-ol, was op dat oogenbük niet aanwezig, waarom de heer W. D. Oudolf onze vragen beantwoord de voor zoo ver zij voor beantwoording vat baar waren. Baron van Hardenbroek heeft nu ruim 25 Jaar geleden het initiatief genomen tot de oprichting der fabriek en de stichting van een naamlooze vennootschap. Steeds is hij directeur gebleven en steeds was hij de stuw kracht om het bedrijf vooruit te brengen. ZLin werkkracht is zeer groot; naast de fa briek beheert hij de Maatschappij tot exploi tatie van de gronden VeenenburgElsbroek; groote fabrieks terreinen. hij is lid van de Kamer van Koophandel; en was gedurende eenige jaren raadslid der gemeente "Heemstede, vóór de grensregeling, waartegen hij krachtig geageerd heeft. De Maatschappij VeenenburgElsb'-oek is ln 1902 opgericht met het voor de hand lig- gendè doel om eenerzijds het af te graven zand der binnenduinen productief te maken en anderszijds teelland voor het bloembol- lenbedrijf te scheppen. Het resultaat is het kostbare bloembollenland tusschen Hillegom en Lisse, besloten door den Rijksstraatweg en de Veenenburgerlaan. Hoe de bloemisten het scheppen van deze cultuurgronden weten te waardeeren, hebben wij dezen winter ge hoord in de rede, die de heer Grullemans Sr. hield bij de opening der bloemententoon stelling te Lisse, toen hij zich richtte tot den heer van Hardenbroek. Op Veenenburg is het zand voor de fa briek zoo goed als afgegraven en daarom werd een complex gronden gekocht te Noord- wijkerhout. De aanvoer van dit zand maakte een rechtstreekschen waterweg noodig, waar in voorzien werd door het graven van een kanaal naar de Leidschevaart en het bouwen van een eigen brug in de Veenenburgerlaan. Dit alleen is een staaltje van durf en aan pakken van grooten ondernemingsgeest. De Kalkzandsteenvereeniging heeft een brochure uitgegeven over de eigenschappen en het gebruik van deze soort steen. De fabricage begon in ons land pas omstreeks 1900. Vele fabrieken zijn gegroeid en vele zijn verdwenen. Kalkzandsteen wordt gefabriceerd door een innig mengsel van gdblusohte kalk en zand in vormen te persen en onder een stoomdruk van minstens 8 atmosfeer gedurende 8 a 10 minuten te verharden. Hierdoor heeft een chemische inwerking van de kalk op het zand plaats: aan de buitenhuid der zandkorrels ontstaat dan een calciumhydrosilicaat, dat de korrels aan el kander verbindt. In 1927 maakte de Duitscher B. Krïeger een studiereis door Nederland, hij bezocht de „Arnoud" en schreef in het Duitsc/hc vak- blad Tonindustrle Zeitung, een artikel, waar- in gezegd werd, dat de Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" de grootste van de geheele wereld is. In het eerste jaar van haar bestaan be droeg de productie 27.000 steenen per dag of 71/2 millioen per jaar, welke productie in 1914 was gestegen tot 20 a 25 millioen per jaar en nu 300 tot 350 duizend per dag bedraagt of ongeveer 90 millioen steenen per jaar. Deze hooge pro ductie is bereikt door een streng doorge voerde mechaniseering van het bedrijf. Bij de stichting der fabriek is gerekend op uitbreiding, welke zoo uitgevoerd werd, dat het bedrijf steeds kon doorwerken. Toen de uitbreidingen gereed waren, is de oude fabriek gesloopt en vervangen door gebouwen met nieuwe machines. De eerst gebouwde oppervlakte was 1500 vierk. meter groot, terwijl nu 10.000 vierk. meter in beslag wordt genomen. De aanvoer der grondstoffen, "kolen, zand en kalk in hoofdzaak, geschiedt te water even als de afvoer van de steenen. Er wor den maar weinig steenen per as vervoerd. De fabriek heeft een eigen haven naar de Ringvaart, die wat grootte en bezoek be treft, de Hillegomsche en de Lisser havens naar den kroon steekt, en 400 meter lang is, ongeacht de binnenhaven langs en op het fabrieksterrein. Wat men van de fabriek te zien krijgt, zijn allereerst de twee groote schoorsteenen die met den watertoren den omtrek overheer- schen. De lange rijen personeelwoningen en het kantoorgebouw doen de fabriek bijna schuil gaan voor hen, die zich over den Rijks weg bewegen. Eenige jaren geleden is aan de overzijde een vergaderlokaal gebouwd, daar is een kademuur van 250 meter lengte en de electrisch gedreven loopkraan met een span ning van 20 meter. In het geheel heeft de fabriek 6 kranen. Twee schepen naast elkaar kunnen bediend worden. Onder de kraanbrug hangt een gesloten kalksilo, waarvan de beide deuren geopend en gesloten kunnen worden, waardoor bij het storten van kalle het stof niet vrij komt. Dit is een vinding der fabriek zelf. Kipkarren loopen onder een tunnel naar de binnenhaven en de fa briek. De steenen uit de fabriek worden op de eigen brug in den Rijksstraatweg door een vernuftige wijze per kraan en per wagen bij .groote klampen tegelijk naar de haven en in de schepen gebracht. De kraan-installatie, die de bewondering der voorbijgangers opwekt, wordt door een man bediend en kan dagelijks ongeveer 200 ton kalk of kolen verzetten. De aanvoer van zand uit de eigenr duinen met eigen schuiten geschiedt natuurlijk ook langs mechanischen weg. Een groote hoeveel heid kan als reserve, voor den winter b.v. opgeslagen worden. Het transport van het zand en van de kalk in de fabriek via silo's, transporteurs, trom mels enz. is te technisch ingewikkeld om te beschrijven, hetgeen ook zoo is met de fabri cage zelf. De fabriek heeft een perslokaal met 8 per sen in het nieuwe gedeelte. Het verharden der steenen gebeurt in 12 ovens van 151/2 bij 2 M. onder een druk van 10 1/2 atmosfeer. Zij kunnen in 24 uur twee maal gevuld en geledigd worden. In het nieuwe ketelhuis staan drie groote stoomketels, en er zijn zeer vele machines, wier constructie en doel boven het begrip van den leek gaan. Er zijn reserve machines en machines voor opwekking van electriciteit ten behoeve van het bedrijf en de verlichting. De transportbanen voor zand, kalk en steenen zijn tot het uiterste geper fectioneerd. Er zijn verscheidene opslagplaatsen en bijgebouwen, vele werkplaatsen voor de be werking van hout en ijzer, als een smederij, een kleine machinefabriek, een constructie werkplaats enz. voor reparatie en nieuw werk. Zelfs een scheepshelling ontbreekt niet. De uitbreidingen werden in eigen beheer uitgevoerd, vele werktuigen en transport- inrichtingen zijn in de fabriek gemaakt. De fabriek werkt het geheele jaar door. Gedurende den laatsten langdurigen winter konden de steenen niet afgevoerd worden, omdat de vaart gestremd was. De voorraad steeg zelfs tot 15 millioen steenen op het oogenblik dat de dooi inviel. Ongeveer half Juni 1.1. was deze enorme voorraad steenen verdwenen. Aan afzet ontbreekt het dus niet. Het bedrijf is, zooals gezegd, regelmatig uit gebreid; met welk nieuws de tweede kwart eeuw zal beginnen is ons niet bekend. Wel meenen wij begrepen te hebben, dat het aantal personeelwoningen weer vergroot zal worden. Tegenover de fabriek is een terrein In aanleg, en mogelijk beschikbaar voor nieuwe plannen en nieuwe uitbreidingen. Machinaal worden de tassen steenen in de schuiten geladen. De grootste zandsteenfabriek van Neder land, de „Arnoud", is voor de gemeente Hil legom, op welks grondgebied zij staat, voor het naburige Lisse, en voor het bloembollen- bedrijf een factor van groote beteekenis. WIJN TER BESTRIJDING VAN DRANKMISBRUIK. In Frankrijk is een vereeniging gesticht, het Office Internationale du vin, die een veldtocht wil beginnen tegen drooglegging. Reeds hebben vertegenwoordigei's van dertien naties zich bij de nieuwe organisatie aange sloten, die beschreven wordt als een kleine volkenbond ter begunstiging van wijnge bruik. Met deze propaganda wil men het drankmisbruik bestrijden. Want de aanhan gers van de nieuwe vereeniging zien geen heil in drooglegging, waarvan men in Ame rika de toepassing kan gadeslaan, maar wel in matigheid en zij moedigen het wijngebruik aan. Want zeggen zij. wanneer de menschen heelemaal geen alcohol mogen drinken, dan grijpen zij maar al te vaak iedere gelegen heid aan om de sterkste likeuren en zoo te drinken, die zij kunnen machtig worden. Hebben zij vrijheid om wijn te drinken, dan toonen zij zelden neiging om misbruik te maken van wat niemand minder dan Pasteur moet hebben genoemd den gezondsten van alle dranken. (N. R. Ct.) AUTO-ONGEVALLEN OP DEN 14e Het aantal auto-ongevallen in Frankrijk is op 14 Juli j.l., den Nationalen Feestdag, zeer grot geweest. Zoo werden alleen te Parijs en omgeving Zondag jl. twaalf personen der.- auto ongevallen gedood en 36 gewond. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Blijkens een telegram van Reuter hebben de Chineesche autoriteiten binnen den door Moskou gestelden termijn een antwoord ge geven op het bekende ultimatum. De inhoud van dit antwoord is nog niet bekend, doch de „zegsman" van de Nanking regeering ver klaarde dat zijn superieuren de afdoening der aangelegenheid als een zeer eenvoudige zaak beschouwen. Doch uit de toelichting die deze „zegsman" bij zijn woorden gaf blijkt dat de kwestie niet zoo eenvoudig zal afloopen, als de Nanking regeering voor geeft. Klaarblijkelijk gaat Nanking van dit standpunt uit omdat zij van meening is dat zij in haar volste recht gehandeld heeft, om dat de Russen zich ook nimmer aan de ver dragsbepalingen betreffende de spoorwegen in Mandsjoerije gehouden hebben. Doch Rusland zal zich met deze houding zeker niet vereenigen; evenmin als met dat gedeelte in de antwoordnota, waarin volgens de „zegsman" gememoreerd wordt dat er duizenden Chineezen in Rusland gevangen zitten. „De Nanking regeering is bereid de gevangen genomen Russen vrij te laten als Moskou genoemde Chineezen uitlevert". Ten slotte schijnt in het antwoord te worden opgemerkt dat de Nanking regeering dé Sovjet Unie niet vijandig gezind geweest zou zijn, als Moskou zich onthouden had van propaganda tegen de Chineesche nationale regeering. Als de antwoord nota inderdaad in dezer voege is gesteld, dan mag men werkelijk spreken van een zeer gecompliceerde en ge vaarlijke kwestie. Alle eenvoud is dan terdege zoek. Alarmeerend zijn verder de berichten uit Sjanghai, meegebracht door reizigers uit Charbin, die vermelden, dat de Russen groote troepenmachten langs de Chineesch- Russische grens concentreeren. Te Tsjita zouden treinen gearriveerd zijn met zware artillerie. Daartegenover zou staan dat 50.000 Wit-Russen hun diensten aan de Nanking regeering zouden hebben aangeboden. Het is natuurlijk zeer begrijpelijk dat de Russische tegenstanders der Sovjet Unie deze gelegen heid trachten te benutten. Toch lijkt het be richt van een concentratie van reeds 50.000 der Wit-Russen voorloopig overdreven. Inmiddels schijnt in centraal Sovjet Rus land de opwinding te zijn toegenomen. In bijna alle steden van eenige beteekenis zijn demonstraties gehouden onder de leuze „Weg met de worgers van China" en „Leve Sovjet- China". De politie schijnt de grootste moeite gehad te hebben om de orde te bewaren, en uit de verafgelegen exercitiekampen komen telegrammen binnen bij den minister van oorlog Worosjilof, waarin de militairen hun aanhankelijkheid verklaren, en hun bereid willigheid uitspreken om de Russische rech ten te verdedigen. Bij het lezen yan deze en dergelijke berichten moet men echter reke ning houden met de bekende Sovjet-methode om door middel van een valsche bericht geving stemming te maken. Toch ziet met dit alles de toestand er niet zeer rooskleurig uit. Van de grootste importantie is tenslotte een telegram van Vaz Dias, van den vol genden inhoud: TOKIO, 17 Juli, (V.D). De Chineesche gezant in Tokio heeft den Japansclien mi nister van buitenlandsche zaken, baron Sjidehara, officieel een vriendschapsverdrag tusschen Japan en China voorgelegd. De Nanking-regeering hecht groote waarde aan een spoedige onderteekening van dit verdrag, zelfs wanneer de andere economische en politieke kwesties tusschen beide landen nog niet geheel zijn opgelost. Deze geste laat niets aan duidelijkheid te wenschen over. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de Japansche regeering hoop over stook op dit verdachte aanbod bu iten den Volkenbond om, zal ingaan. F. A. Poincaré zet zijn rede voort. Poincaré heeft In de Kamer zijn rede over de schuldenquaestie en het plan-Young voortgezet. Hij zeide, dat de eenige grond voor Frankrijk voor oen revisie van het plan- Dawes lag in de steeds grooter wordende noodzakelijkheid om de quaestie van de schadevergoeding en de schuldenbetaling met elkaar te verbinden. Na eenige opmerkingen gemaakt te heb ben over de rol der Internationale Bank, zeide hij verder, dat het er op aankomt niet alleen het betalingsvermogen van Duitsch- land te ontzien, maar ook den wederopbouw van dat land te bevorderen, opdat het niet weer in de fouten vervalt, die het voor de aanneming van het plan-Dawes gemaakt heeft. Duitschland heeft voor de bezetting van het Ruhrgebied, door de uitgifte van papieren geld, den val van de mark sterk beïnvloed. Poincaré, zijn rede voortzettende, zeide, dat de Duitsche bankbiljetten-omloop voor de Ruhrbezetting reeds 1280 milliard mark beliep, wat reeds een catastrophe was. In 1922 heeft hij zelf zoo weinig aan een ge- weldpolitiek gedacht, dat hij zich bereid ver klaarde, de stabilisatie van de mark door een moratorium te vergemakkelijken, doch niet zonder tegen-prestatie en onderpand. Enge land wilde zich eerst hiermee niet vereenigen, doch heeft zich naderhand hierbij aange sloten. Ten opzichte van het plan-Young bestaat een eng verband tusschen de Duitsche beta lingen aan Frankrijk en de Fransche betalin gen aan Amerika, en op het voordeel van de verdeeling der onbeschermde jaarbetalingen voor Frankrijk. Voorts bracht Poincaré naar voren, dat de leveringen in natura na tien jaar zullen ophouden, de controle-organi satie van het Dawesplan wordt opgeheven en de Duitsche betalingen worden hervormd tot een commercieele schuld. Hieruit volgt, dat Duitschland door het staken der beta lingen onmiddellijk zijn eigen naam zal aan tasten en al geeft het plan-Young niet alles, wat men van het Dawes-plan kon verwach ten, het garandeert Frankrijk toch 37 jaar lang onbeschermde jaaibetalingen van vijf- honderd-millioen goudmark voor zijn weder opbouw en zal misschien toelaten, dat de Duitsche schuld gemobiliseerd wordt. Interruptie Herriot. Wanneer Duitschland zijn betalingen zou staken, zou Frankrijk dan met zijn verplichtingen hetzelfde kunnen doen? in terrumpeerde Herriot. Poincaré antwoordde hierop ontwijkend, dat er voor Duitschland een moratorium voor drie jaar bestaat. Herriot antwoordde hierop, dat men een moratorium niet mag verwarren met een ver mindering der te betalen schulden. Wanneer Duitschland zijn betalingen staakt of vermin- dert, volgt daarop voor Frankrijk nog niet het recht om hetzelfde te doen. Indien de Vereenigde Staten echter een vermindering van hun vorderingen toestaan, zal Duitsch land daarvan voor twee-derde profiteeren. Op deze wijze kan het verband tusschen schadevergoeding en schulden hooit in het voordeel van Frankrijk zijn. Poincaré wendde zich daarop tot Herriot met de vraag: „Concludeert u daaruit, dat wij het plan-Young moeten afwijzen? Ik eisch van u, dat u hierop met ja of neen zult antwoorden". Herriot verklaarde, het recht te hebben deze feiten te behandelen, aangezien de be trekking tusschen de schadevergoedings- en schuldenquaestie wel Frankrijk, maar niet Frankrijk's schuldeischers bindt. Na nog eenige debat tusschen Poincaré en Herriot, verklaarde de eerste verder, dat het plan-Young voor de eerste maal een werkelijken band tusschen schadevergoe dings- en sc-huldenvraagstuk legt. Voor de eerste maal heeft Duitschland zich verpiicht jaarlijks een zeker bedrag te betalen, dat Frankrijk aan andere geallieerden schuldig is en dientengevolge hebben de schuldenaars van Amerika allen hetzelfde belang bij de Duitsche betalingen. Dit is een belangrijk, voordeel, dat vroeger niemand had kunnen bereiken. De regeering heeft zich in het al gemeen niet verzet tegen het opnemen van een voorbehoud wanneer dit zoodanig is ge redigeerd, dat de betrokken buitenlandsche r^aten er geen bezwaar tegen hebben en wardoor de Kamer aanwijzingen heeft in de richting van wat moet gebeuren, wanneer Duitschland zijn verplichtingen niet ra- komt. Wat 't Plan-Young oplevert. Bij een uiteenzetting van het plan-Young heeft Poincaré vastgesteld, dat het alles bij eengenomen ongeveer 138 milliard francs zou opleveren. Van dit bedrag blijven voor Frankrijk, on der medetelling van de reeds van Duitsch- 'land ontvangen van vier milliard, slechts 42 milliard goudmarkt inplaat van tde in 1924 vastgestelde 132 mil liard goudmark. Frankrijk had daardoor voor den vrede een zwaar offer gebracht, zoodat het mocht hopen, d,at de yegeeringen dit zouden waardeeren. Motie tot uitstel der ratificatie verworpen PARIJS, (Havas). De Kamer, haar ver trouwen in de regeering uitsprekend, ver wierp met 304 tegen 239 stemmen een motie (Dubois) tot uitstel van de ratificatie van de schuldenovereenkomst. Spionnage via een courant. De te Hannover verschijnende communis tische Neue Arbeiterzeitung meldt dat tegen den redacteur Bohn van dit blad een vervol ging is ingesteld wegens poging tot spion nage. In het blad waren de vragen gesteld: Welke bedrijven werken voor den toekomsti- gen oorlog? Welke kunnen in geval van oor log snel worden gereorganiseerd? Een arbei der-correspondent antwoordde hierop uitvoe rig en zijn artikel kreeg een voorname plaats in het blad. EEN RAPPORT OVER DE RAMP VAN DE CITY OF OTTAWA. De'■commissie van het luchtvaartdeparte ment heeft haar bevindingen over de oorza ken van het ongeluk met het passagiersvlieg tuig City of Ottawa dat de vorige maand op weg naar Parijs in het Kanaal is gestort, be kend gemaakt. Zij verklaart volgens de N. R. Ct., dat de oorspronkelijke oorzaak te zoeken is in een breuk in de lagerschalen tengevolge van ver moeidheid van het materiaal, en voegt er aan toe dat alle voorzieningen die menschelijker wijze mogelijk waren, hiertegen genomen wa ren. De belangrijkste aankondiging van het rapport is dat de vliegtuigen, om herhalingen van zulke ongelukken te voorkomen, goed zullen doen den tocht over het Kanaal pas op zulk een hoogte te beginnen dat zij aan den anderen kant vrij zeker in zweefvlucht zullen kunnen landen. Dit ongeluk heeft voor het eerst aan lucht- passagiers het leven gekost nadat de Impe rial Railways 4 millioen mijlen met hun pas sagiersvliegtuigen hadden afgelegd. DUINBRAND. Op het terrein achter de golfbanen brak Dinsdag weder een duinbrand uit. Door eeni ge werklieden in dienst der exploitatie „Golf Links" werd de voortgang gestuit. Nadrukke lijk wordt aan de duinwandelaars nog eens verzocht om geen brandende sigaret of luci fer onachtzaam weg te werpen, omdat an ders de eigenaars der duinterreinen mis schien maatregelen zullen nemen om het wandelen in de duinen geheel te verbieden. Een kijkje in de perserij-ajdeeling.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10