RADIO ■V H. D.-VERTELLÏNGEN DE KAAGWEEK. CRICKET IN ENGELAND U" m° 0 1 1 B 4 11 DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Motorboot door HASSE ZETTERSTRÖM HAARLEM'S DAGBLAD ZEILEN. (Van onzen medewerker). Zaterdag. Toen Zaterdagochtend de eerste start schoten weerklonken gingen de zes-meters met een heel licht briesje door de start. Helaas werd de wind den geheelen dag niet krachtiger, en daar hij bovendien voort durend van richting veranderde speelde het geluk een groote rol. Tegen het eind van den middag sliep de wind heelemaal in, waarvan de jollen het slachtoffer werden, die pas na bijna 3 uur drijven door de finish gingen. Al was deze eerste dag wat wedstrijdsport betreft geen groot succes, uit een oogpunt van watersport in 't algemeen was zij zeker geslaagd. Nog nooit hadden wij zooveel jach ten en jachtjes bij elkaar op de Kaag gezien, waarvan bijna alle opvarenden in badpak waren, en afwisselend in 't water zaten, om Zich daarna weer in 't zonnetje te drogen. Zooals reeds gezegd, de wedstrijden ont aardden in een gelukzeilerij. Zoo zagen we onze eenige Haarlemsche 45 m2.,de Benatl ir, stuurman B. Fenenga, na 11/2 ronde lang de leiding te hebben gehad, bij een slag door 't draaien van den wind van de eerste naar de derde plaats zakken. Nu won weer, zoo- als altijd P. Bon in de Walta dit nummer. Do strijd der dames-jollen was zeer span nend, aftwisselend werden de deelneemsters door een goed vlaagje begunstigd, en tot vlak bij de finish was niet te zeggen, wie zou winnen. Mej. Nel van Beusekom was de ge lukkige winnares, terwijl mej. Dora Alberts tweede werd. In de zes-meterklasse won Pluygers on bedreigd, maar men moet aan dit resultaat niet te veel waarde hechten. In de jollen v/isten de Haarlemsche deelnemers zich niet onder de prijswinnaars te rangschikken. Bar- ziloy uit Rotterdam toonde zich een handig drijver en won onbedreigd. In de Treub-klasse behaalde C. Bernard den eersten prijs, dien hij na spannenden strijd zijn vader, F. Bernard wist af te snoe pen. v. Bremen werd derde, zoodat deze drie zeilers wel toonden, dat zij door de serie wedstrijden der H-J.C. goed geoefend waren. De Engelsche voetbalploeg, die in Zuid- Afrika gespeeld heeft, is thans weer naar huis, zoodat de spelers de reis maai- als rust periode voor het volgend voetbalseizoen zul len moeten beschouwen. Immers de meeste clubs roepen haar spelers begin Augustus weer op om in training te gaan er blijft voor de toeristen na aankomst in Engeland dus nog maai' een paar weken over om van hun vrijheid te genieten. De toer is voor Engeland weer een volko men succes geweest. Er werden in totaal 23 wedstrijden gespeeld, die alle werden ge wonnen. Toevallig werden er op de eerste of- ficieele Engelsche toer door Zuid-Afrika, in 1910, eveneens 24 wedstrijden gespeeld en ge wonnen doch het doelgemiddelde bewijst wel dat sedert dien tijd het spel der Zuid-Afri kanen weor wat is verbeterd. Immers in 1910 konden de toeristen 143 doelpunten maken tegen 16 van de Zuid-Afrikanen, thans maakte Engeland er slechts 70, het aantal tegendoelpunten is eveneens 16. Van die 70 doelpunten heeft Chandler van Leeds er 22 gemaakt. Uit die cijfers zou men moeten af leiden, dat de Zuid-Afrikanen wat hun ver dediging betreft, vooruit zijn gegaan. In totaal heeft het officieele Engelsche elf tal thans in Zuid-Afrika 60 wedstrijden ge speeld en die alle 60 gewonnen met een doelgemiddelde van 276 goals voor en 41 te gen. Daarmede kunnen de Engelschen wel tevreden zijn. Rekent men de toeren van de Corinthians, die aan die van het vertegen woordigend elftal vooraf gegaan zijn, mee, dan krijgt men dat er gespeeld zijn 108 wed strijden waarvan er 103 werden gewonnen. 4 gelijk gespeeld en slechts een enkele verlo- DINSDAG 23 JULI 1929 SPORT EN SPEL Zondag. De ochtend werd begonnen met een flinke onweerbui, maar daarna kwam een goede bries door, zoodat de wedstrijden een vlot verloop hadden. In de zesmeter-klasse is nog niet te zeggen of H. Nathan sneller zal zijn dan Pluygers, want nadat Nathan de ochtendwedstrijd had gewonnen, nam Pluygers des middags re vanche. In de damesjollen wist mej. Van Beusekom wederom te winnen. Zij doet een goeden gooi naar den hoofdprijs. Mej. Alberts wist na aan vankelijk een grooten achterstand te heb ben gehad, wel aardig in te loopen, maar verder dan de tweede plaats wist ze 't toch niet te brengen. Daar zij gisteren ook tweede was, zal de strijd om de hoofdprijs wel hoofd zakelijk tusschen haar en mej. Van Beusekom gaan. In de Treubklasse wist v. Breemen te winnen, maar pas na feilen strijd met C. Bernard, die enkele meters voor de finish beslist werd. In deze klasse schijnen wel alle prijzen naar Haarlem toe te gaan. De 12-voetsjollen kwamen, evenals gisteren, 't laatst aan de beurt. De Rotterdammer Obst toonde door ook nu te winnen, dat zijn zege in de Kieler Woche geen geluk is geweest. Gallé, een op komende Loosdrechtsche zeiler, werd tweede, de eenige Haarlemmer Venema derde en onze jollen kampioen B. Maas moest zich met de vierde plaats tevreden stellen. In de B- jollen deed zich 't merkwaardige feit van een de,ad-heat voor.; een groote merkwaardigheid bij zeilwedstrijden. De uitslag der C-jollen is nog niet bepaald daar hier de uitslag van een protest nog hangende is. WIELRIJDEN TOUR DE FRANCE. De Ronde door Frankrijk nadert nu haar einde. Nog slechts enkele etapes moeten worden gereden en dan verwacht Parijs den winnaar. Alles wijst er op dat dit de Belg Dewaele zal worden, hoewel de Italiaan de Pancera hem, met 16 minuten achterstand, dicht op de hielen zit. De 16e etape werd ge wonnen door Charles Pelissier voor Leducq. De winnaar der beide vorige jaren, Frantz, thans vijfde in het klassement loopt telkens wat in op den leider, maar het lijkt onwaar schijnlijk dat hij hem nog geheel zal inhalen. ren. Het doelgemiddelde Is nu 457 doelpunten voor en 67 tegen. Uit de verslagen van de Test matches blijkt intusschen wel, dat het verschil in krachten steeds minder wordt, waardoor de Engel schen in die drie wedstrijden een zwaren strijd hebben moeten voeren, waarbij de spanning wel eens tot onvriendelijkheden leidde. Oorzaak van de moeilijkheden was, dat de Zuid-Afrikaansche scheidsrechters er omtrent sommige bepalingen van het spel- reglement andere opvattingen op na hielden dan de Engelsche spelers. Zoo kreeg men in de eerste testmatch herhaaldelijk kwesties doordat de scheidsrechter toe liet dat de Zuid-Afrikanen den man aanvielen als de bal reeds weg was. In het spelreglement staat niet uitdrukkelijk dat dit verboden is, doch in Engeland en gelukkig ook in Nederland, zal geen enkel scheidsrechter dit toelaten, daar het geheel onnoodig ls, en slechts tot onaangenaamheden kan voeren. De laatste testmatch werd verleden week te Johannesburg gespeeld ten aanzien van 30.000 toeschouwers, wat wel bewijst, dat deze wedstrijden ook in Zuid-Afrika groote belangstelling trekken. De wedstrijd was wel de zwaai'ste tot dusver gespeeld. Het spel bracht nog al eenige beroering; twee Engelsche spelers kregen een waarschu wing. Het was aan Chandler te danken, dat kort voor het einde een gelijk spel in een overwinning voor Engeland werd omgezet. Dat verschil in opvatting van de spelre gels geeft bij internationale wedstrijden jammer genoeg herhaaldelijk moeilijkheden. De Engelschen, die in Canada hebben ge- All-Engeland heeft eindelijk haar supe rioriteit bewezen, door na een spannenden strijd den derden Toetswedstrijd tegen Zuid- Afrika te winnen. Aan den veteraan Frank Woolley komt de grootste eer der overwinning toe. De Z.-A. batsmen waren vooral in de eerste drie innings steeds in moeilijkheden op den kleinen Googly-bowler. Tich Freeman maakte 8 slachtoffers ten kosten van 80 runs uit een totaal van 236. Engeland ant woordde met 328 (Woolley 83) en kon dus vol vertrouwen aan de 2e innings beginnen. Reeds waren 7 gasten voor een luttel aan tal runs verdwenen, toen Owen Smith op krachtige manier de bowlery ging aanvallen. Het batten was toen zoo brillant, dat de runs in een zeer snel tempo kwamen en de ver wachte Engelsche victorie in gevaar kwam. De Zuid-Afrikaan scoorde 129 (het hoogst individueele cijfer ooit voor Zuid-Afrika in Testcricket gescoord) alvorens hij door Freeman gebowld werd. Het eindtotaal luidde toen 275. cr De laatste Engelsche innings gaf nog eenige sensatie, toen 5 der beste wickets voor 100 runs waren gevallen, doch weer was het de lange Kent lefthander Woolley die de situatie redde en uit het totaal van 186 voor 5 met een meesterlijk gespeelde 95 ongesla gen bleef. Voor den wedstrijd te Manchester, die Zaterdag 27 Juli begint, heeft de Engel sche Elftalcommissie eenige belangrijke wij zigingen aangebracht. Zoo is het oude paard, in den vorm van A. W. Carr, van stal ge haald, die in plaats van J. C. White, het team zal aanvoeren. Verder zijn Wyatt en Geary opgenomen en bestaat de ploeg uit: A. W. Carr, R. E. S. Wyaht, Sutcliffe, Bow ley, Hammond, Woolley, Leeland, Tate, Freeman, Duckworth en Geary. Voor de competitie waren de volgende ont moetingen van belang: Middlesex 297 en 204 tegen Warwickshire 277 en 26 voor 8. Een draw dus als resultaat. R. E. S. Wyatt speelde in de eerste Warwick innings zeer mooi en scoorde 125 runs. Leicestershire scoorde een prachtig totaal (453) tegen Lancashire (380), ook in deze ontmoeting werd geen beslissing gekregen. De j.l. Vrijdag beëindigde wedstrijd tus schen de Gentlemen en Players is een ge makkelijke 7 wickets victorie voor de Profs, geworden. Freeman nam weer 13 wickets voor een kleine 150 runs en zorgde er dus voor, dat Engeland's Gents geen kans kregen. De totalen luidden: Players 253 en 193—3 (Hammond 67, Woolley 57) Gentlemen: 138 (Freeman 8411) en 310. Lancashire, 384 en 36 voor 0 won tenslotte gemakkelijk van Zuid-Afrika 218 en 200 (Tyldesley 7—53), terwijl Surrey een record aantal runs tegen Somerset bij elkaar sloeg en eveneens gemakkelijk won. De scores luidden hier: Surrey 5554! (Hobbs 204, Shepherd 131*) Somerset 163 (Allom 6—51) en 234 (Allom 5—79). UMPIRE. POSTDUIVEN. P.V. „DE SNELPOST". Bovengenoemde Vereen, hield Zondag een Wedvlucht met jonge duiven van Lier af. De uitslag was als volgt: Gebr. Braun 1, 12. J. v. d. Linden 2, 16, 28, 30, 35. J. Zomerdijk 3, 7, 13, 20, 22. H. v. Es 4. 17, 23, 27. A. Face 5, J. Klumper 6, 32. W. Kuyk 8. P. Martens 9, 15, 40. H. Hezeman 10, 37. C. Kortekaas 11, 24. J. Hommers 14, 26. R. Vergus 18, 34. J. Boogaard 19, 31. J. v. Egdom 21. 38. H. Keerwolf 25, 44. J. Snoeks 29. Th. Donkerwolken 33.H. Jansen 36. M. Luijken 39, 43, 46. Th. Vink 41, H. v. d. Meer 45. ATHLETIEK. DUITSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Naar Dè Telegraaf bericht heeft de S. V. Charlottenburg op de Duitsche athletiekkam- pioenschappen een nieuw wereldrecord ge vestigd op 4 maal 100 Meter met een tijd van 40.8 sec. Oud record 41 sec. van de Nework Athletic Club. Dr. Peltzer verloor op 800 Meter met hand breedte van Müller (Berlijn). HENGELEN. Het vischcollege De Karper hield Zondag zijn eersten kaswedstrijd te Heer Hugowaard. De uitslag werd: 1 C. Veen, 2 P. Sparreboom, 3 P. v. Woerkom, 4 R. Drayer, 5 J. de Vries, 6 J. Niks. 7 P. Daamen, 8 J. v. Wijk, 9 P. de Bree, 10 Riemers. speeld, klagen er over en ik lees in een uit voerig artikel van Mr. Barlow, den voorzit ter van Huddersfield, verschillende opmer kingen over de opvattingen op het vaste land. Zijn hoofdbezwaren, hoofdzakelijk voor de scheidrechters in Midden-Europa, zijn, dat men aanvallen, zelfs al is het niet eens hard, niet toelaat, dat men elke aanraking van hand en bal straft, zelfs al is opzet uit gesloten en dat men den doelverdediger te veel vrijheid geeft, zelfs meer dan drie pas met den bal wordt zelden gestraft. Gelukkig laat men in ons land aanvallen toe doch dat men hier te snel voor hands straft, st-aat vast. Het is misschien voor de scheidsrechters wel gemakkelijk, doch het is niet in overeenstemming met de regels en derhalve onjuist. De heer Barlow schrijft intusschen vrien delijke opmerkingen over het Continentale beroepsvoetbal, dat volgens hem, voor vele Engelschen een verrassing zou zijn. Natuur lijk vertelt hij. dat het vasteland dat goede spel te danken heeft aan Engelsche en Schot- sche trainers, zoodat de goede spel ten slotte toch al weer tot de meerderre glorie van Engeland bijdraagt. Verleden week heb ik reeds verteld, dat de F. C. Bologna, kampioen van Italië gewor den is. Het blijkt achteraf, dat de beslissings wedstrijd speciaal te Rome gespeeld moest worden omdat Mussolini den strijd wenschte bij te wonen, aan welk voornemen hij dan ook gevolg gegeven heeft. Het bezoek van Mussolini bleek een extra aantrekkings kracht uitgeoefend te hebben want ruim 30.000 toeschouwers waren aanwezig. Het winnende elftal werd des avonds door hem op zijn villa Torlonia ontvangen en geest driftig toegesproken. Hij verklaarde o.m., dat geheel Italic met belangstelling de ver richtingen van zijn voetbalkampioenen in Zuid-Amerika zou volgen, waaraan hij nog toevoegde de opmerking, dat hij er op reken de. dat de toer een aaneenschakeling van Italiaansche successen zou zijn. Aan dat laatste zal vermoedelijk nog wel Toen ik ontdekte, dat mijn maatschappe lijke positie den aankoop van een motor boot vereischte, kocht ik er een. Het was een al eenigszins gebruikte mo torboot, die er echter netjes uitzag. Zij was van buiten wit geverfd en er binnen in wa ren mahoniebanken en een motor. Zij kon dertien personen bevatten, wanneer men heel stil zat. Wanneer men zich bewoog be vatte zij er niet zoo veel. Een paar vielen er dan namelijk in het water. Dat beviel mij allemaal heel goed. Ik dacht: desnoods kan ik de kranten er in le zen en des middags kunnen wij er thee in drinken, wanneer het op de veranda te warm zou worden. De boot kostte 2500 Kronen. Zij was na melijk al eenigszins gebruikt. Hoeveel zij gekost zou hebben, wanneer zij nog niet ge bruikt was geweest, durf ik mij in het ge heel niet voor te stellen. Ik zeide tot den man, die de boot verkocht: De tijden zijn slecht." „Niet voor motorbooten." ..Zullen wij niet een beetje terzijde gaan?" zeide ik. Wij gingen een beetje terzijde. Ik kreeg de boot voor 2300 Kronen. Een paar dagen later kwam een monteur naar onze villa, zette zijn pet af en zeide tot ons meisje: „Daar ben ik". „Dat doet me plezier," zeide ons meisje, dat humoristisch is aangelegd. „Komt U het fornuis repareeren?" „Waarom vraagt U dat?" zeide de mon teur, die ernstig was. „Omdat het kapot is," zeide ons meisje. Toen liep ik naar buiten, bezichtigde den man nauwkeurig en zeide: „U is hier met een motorboot gekomen?" „Ja," zeide de monteur. „Ik heb haar aan de brug vastgelegd." „Goed," zeide ik, „ik zal er mijn familie mede in kennis stellen." Mijn familie nam het geval met levendige belangstelling op. Mijn vrouw viel mij om den hals en zeide: „Beloof mij, dat je je geen schade be rokkent!" Ik en de monteur gingen naar de brug. Mijn familie vergezelde ons. Mijn meisje bleef thuis en hield het fornuis vast. Wij kwamen bij de brug. Zij was vol men- schen. Alle zomergasten uit het dorp en de omgeving. Ook de inheemsche bevolking had den arbeid aan ploeg en vischnet in den steek gelaten en was tegenwoordig. Wij wa ren in het geheel met 87 personen, met in begrip van de schoonmoeder van den ga renhandelaar Johansson, die er in een rol stoel heen was geduwd. Er heerschte doodelijke stilte, toen ik na derde. Men maakte buigend plaats voor mij. De monteur en ik klommen in de boot. „Maakt U haar alsjeblieft direct op gang." zeide ik, „ik wil de haven uit." „Let U maar eens op," zeide de monteur, „dan weet U het gauw. Men opent den ben zinekraan, dan draait men aan den stroom breker. dan zet men dit kleine ding hier op de lage ontsteking, en dan zet men de ge schiedenis in beweging." De monteer zette een wiel op 'n stang en toen draaide hij er op los. De motor zuchtte. Op de brug heerschte spanning. De monteur draaide nog eens. De motor zuchtte nog eens. De monteur drukte op een knop, druk te een paar maal en begon weer aan het rad te draaien. Hij begon 23 maal aan het wiel te draaien. Toen wischte hij zijn voorhoofd met een handvol olielappen en vloekte zoo suggestief, dat de schoonmoeder van den garenkoopman Johansson naar huis gerold wenschte te worden. „Rust U toch wat uit," zeide ik, „we zullen eerst koffiedrinken en het dan kalm nog eens probeeren." „Maar hij moet op gang komen!" zeide de monteur en hij pakte nogmaals aan. De motor zuchtte, kort en plotseling en toen kwam hij op gang. De boot sidderde, alles sidderde. De brug zwaaide. „Losmaken!" zeide ik. De fabrikant Ludin maakte los, duwde de boot het water verder in en zeide:: „Een waagstuk is het, zooveel is zeker." De monteur klapte midden in de boot een stang neer en onmiddellijk suisden wij voor waarts door het water. De boot voer zeer voortreffelijk, de volksmenigte riep hoezee en ik zat aan het stuurrad en dacht: het een en ander ontbreken. Het elftal der kampioenen is deze week naar Zuid-Amerika vertrokken, tegelijk met de F. C. Torino, de ploeg, die in den eindwedstrijd om het kam pioenschap werd geslagen. Op bevel van Mussolini hebben de Ita liaansche spoorwegen voor den wedstrijd te Rome extra treinen uit Bologna en Turijn laten loopen en voor die treinen een reduc tie van 70 pet. toegestaan. Daaraan was het te danken dat beide ploegen van een groote schaar aanhangers waren vergezeld. Niet on aardig is voorts het volgende. De scheids rechter had kort na de pauze een der spelers van Bologna van het veld gestuurd. Een half uur later kwam de leider echter tot de ont dekking dat de bewuste speler ongemerkt weer in het veld was gekomen en weer meespeelde. Natuurlijk werd hij toen voor de tweede maal van het veld gezonden. Intusschen staat wel vast, dat de Italiaan sche kampioenen het in Zuid-Amerika niet gemakkelijk zullen hebben. De Spaansche doelverdediger Zamorra, die eenigen tijd ge leden met de F. C. Barcelona in Zuid-Ame rika heeft gespeeld, verklaarde tenminste een dezer dagen, dat volgens hem, in Zuid- Amerika het beste voetbal van de wereld wordt gespeeld. Hij stelde het spel van Uruguay boven dat van Engeland. Het spel van Uruguay zoowel als dat van Argentinië is volgens hem meer afwisselend en meer onberekenbaar dan dat der Engelschen, dat vrijwel steeds volgens een vast systeem wordt uitgevoerd. Individueel zijn de Zuid-Ameri- kaansche spelers stuk voor stuk veel handi ger dan de Engelschen. Daaraan zal het ook wel te wijten geweest zijn, dat het spel van Engelsche beroepsspelers in Zuid-Amerika weinig indruk gemaakt heeft en dat men liever elftallen van het Europeesche vaste land op bezoek krijgt. Op het oogenblik speelt Ferencvaros, het Hongaarsche kam pioenselftal in Brazilië. Het elftal heeft daar een paar goede wedstrijden gespeeld, doch ook reeds een paar nederlagen geleden. Zoo werd van de Palaestra Italia met 52 verlo- „Dat is een genoegen. In den herfst zal ik probeeren, de boot voor 3000 Kronen te ver- koopen". Wij maakten een paar ronden door de ha ven en toen voeren wij terug naar de brug. „Zal ik den motor stopzetten?" zeide de monteur. „Neen", zeide ik, want ik wist immers, hoe moeilijk hij op gang was te brengen. Toen hief de monteur den stang omhoog, zoodat de schroef bleef staan. Met groote elegance steeg ik aan land. De motor liep voortdurend. Ik liet hem werken. Wij legden de boot vast, dronken koffie en toen ging de monteur weg. De motor liep voortdurend. Ik had er 75 Liter benzine in dat is voldoende voor 12 uur. Ik liet hem den geheelen dag loopen en des avonds ging ik naar beneden en goot er weer 25 Liter benzine in. Hij werkte regel matig en goed. Des morgens vu;de ik het re servoir opnieuw, waarop ik naar de stad ging om mijn zaken te behandelen. Des namiddags kwam ik terug. De motor liep voortdurend en op het strand stond di recteur Lundholm, die zijn villa in de buurt heeft en schimpte over „het vervloekte la waai". „Hoe lang zal dat zoo nog duren?" zeide Lundholm. „Ik zal hem den geheelen zomer in gang houden", zeide ik. „Dat wordt duur", zeide Lundholm. „Heel duur", zeide ik. Toen ging ik naar huis om te eten en Lund holm telefoneerde naar de stad en verzocht toezending van een boek, dat over motoren handelt. Na het eten sloop ik naar de brug. Ik was alleen. Ik stapte in de boot en maakte haar los. Ik klapte den stang neer, zooals de mon teur het mij had laten zien. De boot schoot vooruit, de schroef werkte en ik voer met volle snelheid de haven in. Het was een zeer mooie avond en ik genoot van de ondergaande zon en van al het ove rige, dat des avonds tot het verblijf ten plat- telande behoort. Ik voer tweemaal de haven rond en toen besloot ik, te landen. Stuurde recht op de brug toe en draaide bij op een afstand van tien Meter, want voorzichtig moet men zijn. Een brug is niet zoo gemakkelijk te reparee ren. De boot ging onmiddellijk scheef. Ik trachtte haar tot stilstaan te brengen. Ver geefs. De boot liep, liep met volle snelheid. Ik ging aan het stuurrad zitten en stuurde weer achterwaarts de haven in. Lundin riep van de brug: „Wat doe je nu?" „Ik vaar achteruit", zeide ik. „Ik wil zien, of de boot behoorlijk achteruit kan varen". Ik voer drie maal de haven rond. Onmoge lijk, de boot tot stoppen of tot voorwaarts va ren te brengen. Toen ik de vierde mhal pas seerde, zeide Lundin: „Zij vaart goed achter uit!" !j „Ja", zeide ik, „voortreffelijk". I „Kom mee, een grog drinken', zeide Lundin, „Dadelijk", zeide ik. En toen voer ik ver der. Ik voer 27 keer de haven rond. De oeverS waren geleidelijk vol nieuwsgierigen gewor den, die kwamen om de voorstelling ook to zien. Sommigen hadden iets te drinken bij zich en zeiden: „Prosit", wanneer ik voorbij voer en sommigen zaten in het gras en aten boterhammen. De kleine kinderen riepen hoera en zwaaiden met kleine vlaggen. Ik voer verder achteruit. Het is onnoodig, het eind van dit verhaal nog verder uit te stellen. Om vier uur in den! ochtend was de benzine eindelijk op en de motor bleef met een zucht staan. Ik roeide aan land dank zij de riemen en degenen van de bevolking, die niet naar huis gegaan of aan de oevers ingeslapen wa ren (het waren er 376 stuks), droegen mij in een stoel naar mijn villa. Lundin heeft de motorboot vooa 700 Kronen gekocht. Hij heeft vervolgens den motor voor een dorschmachine verkocht en de boot tot een prieel verbouwd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel N.V. KELLER EN MACD0NALD N. S. F. PHILIPS ren. Dat blijkt wel een sterk elftal te zijn, Chelsea verloor er van met 4—0. De Hon garen maken echter financieel prachtige za ken. Ze krijgen een aandeel in de ontvang sten, het gevolg daarvan was, dat ze voor hun eersten wedstrijd f 45.000 ontvingen, een be drag dat zelfs Engelsche profs zou doen wa tertanden. De leider heeft dadelijk de helft van dat bedrag naar huis gezonden, waar het een welkome versterking van de club kas is. Zelfs midden in het seizoen maken de Hongaarsche kampioenen thuis per maand nog geen f 20.000 entreegeld! Overigens schrijven Braziliaansche bladen vol lof over het spel dezer Hongaren, die in Brazilië meer indruk hebben gemaakt dan Engelsche beroepsspelers en dan Argen- tijnsche en Urugueesche ploegen. Op het oogenblik worden in Zuid-Amerika weer verschillende landenwedstrijden ge speeld. Verleden week was Uruguay op be zoek te Lima waar tegen Peru gespeeld werd. Uruguay won met 3—1. Deze week speelde Uruguay tegen Argentinië te Buenos Aires en ditmaal slaagden de Argentijnen er in revanche te nemen voor de te Amsterdam geleden nederlaag. Met 2—0 wonnen de Ar gentijnen. Het voordeel van eigen terrein zal hierbij wel een woordje hebben meegespro ken. Het spel der Hongaren heeft blijkbaar ook in Argentinië indruk gemaakt; hoewel het aanvankelijk niet in de bedoeling lag ook in Argentinië te spelen, zal de toer van de Fe rencvaros eenigen tijd worden verlengd om ook wat wedstrijden in Argentinië te spelen. De F. C. Barcelona, kampioen van Spanje, speelt op het oogenblik in Zweden, waar het spel der Spanjaarden een goeden indruk maakt. Vooral het spel van Zamorra wekt de algemeene bewondering. Na 4 opeenvolgende overwinningen werd het elftal geslagen, wat echter niet wegneemt, dat dit optreden van Spanje in het hooge Noorden als een succes beschouwd moet worden. C. J. GROOTHOFF. SCHAKEN. Kampioenschap van Nederland 1929 te Amsterdam. h 4> bfl x> c O DEELNEMERS .g w oS K O S-i w <2 TJ V) co co 1. Dr. A. G. Olland 1 0 1 2. K. Geus 0 0 1 a s a 3. Jhr. Mr. J. H. O. v. d. Bosch 4. E. Mulder 5. S.. Landau 6. Mr. E. Straat 7. Dr. M. Euwe 8. H. Weenink 9. R. J. Loman X 3X X 2 gj^lj X 0 X 1 i M <i^> 0 0 1 1 1 X 1 X 1 X 10. J. Davidson X X c Stand na de zesde ronde. 1 4X 0 0 1 4 0 0 X 1 1 5X X 4 2H 2X De partij v. d. Bosch—Mulder is afgebro ken in voor eerstgenoemde gunstigen stand, stand. Hier volgt de kortste partij, welke tot nu toe in bovenvermeld tournooi werd gespeeld (22 Juli 1929). Wit: P. J. Loman (Den Haag). e2—e4 Pgl- 3 d2—d4f Pf3Xd4 Lel—e3 SCHOTSCH 1 2 3 4 5 Zwart» Dr. M. Euwe (Amsterdam). e7—e5 Pb8—cö e5Xd4 Lf8—c5 Dd8f6 c2-c3 6 Pg8-e7 Lfl—e2 7 d7-d5 Pbl d2? 8 Lc5Xd4 c3Xd4 9 Pc6Xd4 Ddl a4f 10 Pd4—c6 e4Xd5 11 Pe7Xd5 Le3-c5 12 Df6Xb2 Tal—bl 13 Db2c3 Lc5-a3 14 Pd5—b6 Da4 e4f 15 Lc8-e6 La3 b2 16 Dc3-a5 Lb2Xg7 17 0-0-0 Tbl—b2 18 Th8—e8 O-O?? 19 Td8Xd2 Opgegeven De Engelsche toer door Zuid-Afrika. 23 wed strijden en 23 overwinningen. Engeland met 60 wedstrijden in Zuid-Afrika nog ongeslagen. Bezwaren tegen verschil van meening by de opvat ting van spelregels.Mussolini en het Italiaansche voetbal. De spoorwegen in Italië. Hongaar: sche en Italiaansche voetballers in ZuidsAmerika. De Hongaren krijgen voor hun eersten wedstrijd in Brazilië 45000.Argentinië slaat Uruguay.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10