FLITSEN BINNENLAND HANDELSBLAD SCHEEPVAARTBERICHTEN OUTBROOD FEUILLETON Liefde de Leid-ster HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 23 JULI 1929 DR. DE. VISSER'S REDE. „STAATKUNDIGE PARTIJEN EN PARLEMENTAIRE HERINNERINGEN" Zooals in ons blad van gisteren reeds werd gemeld, heeft Dr. J. Th. de Visser bij het Za terdag te 's-Gravenhage gehouden noenmaal van den Ned. Journalistenkring een rede ge houden. Na door den voorzitter van den Kring, den heer D. Hans welkom geheeten te zijn dankte Dr. de Visser alien zeer voor de hem bewezen eer, en zeide hij. groote bewondering te heb ben voor de keurige en zaakkundige overzich ten van het in de Volksvertegenwoordiging behandelde. Gedachtig aan de pas plaats gehad heb bende verkiezingen en sprekeris niet-herkies baarstelling, zou Dr. de Visser het woord voeren over ..Staatkundige partijen en parle mentaire herinneringen". Geen tegenspraak zal het uitlekken, aldus spreker, wanneer ik zeg, dat het partijwezen een integreerend deel uitmaakt van den con- stitutioneelen staat. Op zeer natuurlijke wijze spreekt een volk, door in zijn midden ge vormde partijen zijn politieke overtuiging uit en maakt het daardoor zijn oordeel over de regeering bekend. In dit opzicht is de partij verre te verkiezen boven de coterie, die in het geheim door enkelen de zaken bedisselt. Echter is het niet te ontkennen, dat in het bijzonder in ons land het partijwezen aan écn groot gebrek lijdt. Wij missen nl. flinke, historisch-geconsolideerde partij -formaties. Bij ons is alles, wat dit betreft, eigenlijk eerst van recenten datum. Wij zien partijen heden verschijnen en morgen verdwijnen omdat de geestdrift bij het aanhooren van steeds dezelfde klanken, zonder dat men eenige vrucht ziet, natuur lijk van lieverlede verslapt. Maar intusschen is het kwaad geschied en vreet de kanker der partij-verbrokkeling gestadig voort. „De sterkste partijen bedreigd". Daarnevens wordt het gezonde partijwezen ook nog van een andere zijde bedreigd. Het is een feit, dat de beide sterkste partijen in ons land, de Roomsch-Katholieke en de So ciaal-democraten, ook heden op kranige wij ze haar eenheid en saanihoorigheid hebben weten te bewaren. Maar het is zeer de vraag of dit ook in de toekomst het geval zal zijn. Mocht na eenigen tijd, wat te vreezen is, in de genoemde groepen, naar echt-Holland- schen aard, splitsing ontstaan, dan zal tege lijk het parlementaire stelsel den sterksten knak krijgen en onderling overleg om tot een gemeenschappelijk accoord te komen zoo goed als uitgesloten zijn. Eindelijk mag bij dit alles niet worden ver geten dat het evenredigheidsstelsel in hooge mate bevorderlijk is aan de door spreker ge wraakte snippering van partijen. Dr. de Visser besprak vervolgens de ver mindering der waardigheid van het parle ment, ongetwijfeld moet een deel der schuld hieraan op de oudere partijen worden afge wenteld. In den parlementairen glorietijd toen het kabinet-Pierson in 1897 optrad, scheen het partijwezen in ons land weer een betere ontwikkeling tegemoet te gaan. Wie had ech- ter in 1909, toen rechts GO zetels in de Kamer innam, kunnen vermoeden, dat reeds vier jaar later, in 1913, de sociaal-democraten zouden worden uitgenoodigd in een ministe rie zitting te nemen? Toen deed voor het eerst een extra-parle mentair kabinet zijn intrede in onze staat kunde. Lobman noemde het kabinet-Cort v. d. Linden een Koninklijk kabinet; Van der Linden wilde echter van dien naam niet we ten. maar legde tevens op dien naam „extra parlementair" een eigenaardig accent, dooi de verklaring, dat het kabinet in hoofdzaak door vrijzinnige beginselen werd beheerscht ln overeenstemming met den uitslag der ver kiezingen. En nu? En nu? Zal, vroeg spreker zich af, Jhr. Ruys thans slagen? Er is reden tot twijfel. En wanneer deze t.wijfel mocht worden be vestigd, zoo rijst de vraag: wat dan? Voor het consequent doortrekken van de scheids lijn tusschen democratisch en conservatief is ook thans veel minder kans dan ooit, omdat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. -rtHoia*. -èlr\ Ura<i-\ï/jaaA^Mtd dar* de**£*>+.. U /j ffcny V hieuwt*. al wat Roomsch is zich tegen de groote leuze der vrijzinnig-democraten en sociaal-demo craten bij de jongste verkiezingen: „Staats pensioen en nationale ontwapening" heeft verzet en deze laatsten zonder deelneming der Katholieken geen kabinet kunnen vormen. Ook is het een vaag teeken voor het vormen van een vaste meerderheid tegenover een minderheid, dat de groote principieele vraag stukken, die jaren lang de geesten bezig hiel den. van de baan zijn. Hoe ernstig ook wij, zeide spreker, de roe ping verstaan om, waar het even kan, met andere christelijke partijen saam op te trek ken, nooit mag die drang naar coalitie tot verflauwing der grenzen leiden en steeds moet door ons als geesteskinderen van Cal- vijn de zelfstandigheid van onze eigen groep vermeerderd worden. Hoeveel eenvoudiger zou thans de oplossing van een crisis zijn en hoeveel natuurlijker zou de politieke ontwik keling zijn, wanneer wij hadden verkregen vier groote partijen: de eene Protestantsch- Christelijke. de eene vrijzinnige, de eene de mocratische partij, die ieder in zich de scha keeringen van behoudend en vooruitstrevend bergden! Maar dit te verwachten is een utopie. Er is volgens spreker veel en groot werk te doen.voortdurend moet als eiseh gelden, dat het geldend recht in overeenstemming is met de rechte overtuiging des volks. Uit den betrekkelijk treurigen toestand, waarin het partijwezen verkeert, mag, volgens spreker niet de slotsom worden getrokken, dat de staatkunde als zoodanig als minder waardig werk zou moeten worden aange merkt en de staatsman noodwendig als mensch en christen iets van zijn waardigheid zou inboeten. Veeleer is het tegendeel waar. In vele opzichten werkt de politieke arbeid veredelend. Men leert mild zijn in de beoor deeling van andere personen en hun werk, men leert elkaar goed kennen. Men moet zich inspannen om de „public spirit" in ons volk zooveel mogelijk op te wekken. Zoo alleen verheft zich de nationale eenheid boven de partijschap. De heer Hans dankte Dr. de Visser voor diens schoon© rede, waarna men nog eenigen tijd bijeen bleef. EEN VERMAKELIJK INCIDENT. EEN MAN IN ZEE GEVLUCHT. De Tel. schrijft: Te Valkeveen is tijdens de drukte van zwemlustigen een zomersch intermezzo voor gevallen. Een heer was in een boschje van den bad- exploitant gekropen, om zich daar van zijn kleeren te ontdoen. Er is geen verordening in de stad Naarden, die het ontkleeden van of bij het strand verbiedt. Nauwelijks was deze badgast gereed om het strand op te loopen, of de pachter van de uitspanning of één van diens employés riep: U mot betale! Noppes. U mag zich daar niet ontkleeje. Inmiddels was de eigenaar dichterbij geko men, de badgast werd nu beducht voor zijn kleeren, pakte zijn boeltje bij elkaar en ijlde het strand op, nagezet door den eigenaar. He laas, ook hier op het strand was onze vriend niet veilig, want de stad Naarden verbiedt wèl het toeven op het strand in badpak. Nieuwsgierigen kwamen naderbij en begon nen te lachen.... slechts één weg was er meer opende zilte golven, en de vluchte ling rende belast en beladen met ondergoed, schoenen, sokken, naar den zeekant. Nog eenmaal zag hij om naar zijn achtervolger, die intusschen het trapje naar het stx-and was afgestapt. Nog zagen de belangstellenden, hoe de vluchteling door de zee de wijk nam naar een andere rij badhokjes, wat den achtervol ger woedend deed uitschreeuwen: Zoo'n gannef, nou gaat ie naar mijn concurrent Tot vermaak van het publiek, want de sympathie was op hand van den armen ver drevene. DE STAKING TE ZAANDAM. Het bestuur van den Bond van werk gevers in het houtbedrijf te Zaandam deelt aan de N.R.C., in tegenstelling met het in de pers gepubliceerde bericht, mede, nog geen beslissing inzake het bemiddelingsvoor stel van den Rijksbemiddelaar te hebben genomen, daar op de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van den bond enkele groote werkgevers niet aanwezig konden zijn. Op voorstel van het bestuur is de verga dering daarop verdaagd tot Maandag. ZWAAR ONWEER BOVEN LIMBURG. Overstroomingen door den regenval. EEN PERSOON TE VAALS GEDOOD. Boven geheel Zuid-Limburg hebben Zater dagnacht zware onweders gewoed, meldt de Tel. Te Heerlen en ook op andere plaatsen is de bliksem op verschillende punten ingesla gen zonder echter veel materieele schade aan te richten. Te Heerlerbaan zocht het hemel vuur zijn weg door een slaapkamer, waar de bewoners zich ter ruste bevonden. De blik sem ging daarna onder het bed door naar de beneden liggende kamer, waar nogal ver woesting werd aangericht. Een kleerkast met haar inhoud werd geheel vernield, hetgeen voor de bewoners een schadepost beteekent. Boven de mijnstreek heeft zich Zondag avond wederom een zwaar onweer ontlast, dat met hevige slagregens gepaard ging. Op vele plaatsen ontstonden overstroomingen, terwijl hier en daar aan den oogst groote schade werd toegebracht. Op Heerlerbaan stroomden tal van huizen en stallen vol. Uit de boerderij van een weduwe kon het vee slechts met groote moeite worder gered. In een restaurant stond het water 25 c.M. hoog. De leiding van het electrisch lichtnet werd op sommige plaatsen verbroken en het tele foonverkeer was een uur lang gestoord. In de omstreken van Heerlen veroorzaakte de regen overstroomingen. Vele varkens en kippen kwamen daarin om, meldt de N.R.C. In het gebouw van de tentoonstelling te Vaals stond het water 15 c.M. hoog. De brand weer droeg de bezoekers en bezoeksters naar buiten. Op het tentoonstellingsterrein is Zondagmiddag een bureaulist door den blik sem getroffen en gedood en een persoon ver lamd. DE MOORD OP MEVROUW LANDZAAT. DE DADER TER DOODVEROORDEELD Aneta seint uit Siantar, dat de Landraad den koelie, die mevrouw Landzaat vermoord heeft, tot de doodstraf heeft veroordeeld. DE ROTTERDAMSCHE BRANDSTICHTER. De N.R.C. meldt nog dat de man, die ver dacht wordt, in Rotterdam tal van branden gesticht te hebben, nog steeds ontkent. Men schrijft hem 50 brandstichtingen, gepleegd gedurende het laatste half jaar, toe. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta a 60 Cts. per regel. pi Geeft uwe advertenties op ij ter plaatsing in het Hj HET algemeene GROOTE |jj dagblad der beschaafde |jg kringen. ALLE soorten U advertenties worden zonder gij prysverhooging aangenomen Ij 22 bij het Bijkantoor Handelsblad li Wensing's Alg. Advert.-Bureau) 1 TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 Alpherat 21 Juli te Rotterdam van Buenos Aires. Almkerk p. 19 Juli Ouessant, Rotterdam n. Australië. Aldabi 19 Juli van Montevideo, Buenos Aires n. Rotterdam. Amstelland 21 Juli van Amsterdam naar Hamburg. Andijk p. 22 Juli Ouessant, Rotterdam n. Bombay. Amstelkerk 21 Juli te Lagos van Amster dam. Almelo 20 Juli 16 u. van Hamburg naar Antwerpen. Bintang 20 Juli van Manilla. Batoe 22 Juli te Port Said, Amsterdam n. Batavia. Boskoop 20 Juli te Curacao, 21 Juli van Curacao n. Cristobal. Bennekom van Amsterdam, 22 Juli te Tal tal verw. vertr. 29 Juli. Baralt 19 Juli te Cristobal. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1463 LEKKERS Jantje bestudeert tien minuten lang den zser verscheiden voorraad en besluit dan tot bonbons met hazelnoot wacht tot. de bedien de voor een dubbeltje heeft afgewogen en informeert dan naar den prijs van pe permunt bonbons constateert dat hij die niet wil hebben en vraagt naar den smaak van die groote daar informeert verder hoeveel caramels hij kan krijgen voor zijn dubbeltje verandert zijn bestel ling na langdurig be raad van hazelnoot bonbons in caramels ziet op het laatste moment een buiten gewoon verleidelijk soort zuurtjes weegt de respectieve- i lijike abtracties nog eens goed en besluit tenslotte om zich toch maar bij den hazelnoot te houden. (Nadruk verboden.! Beemsterdijk 20 Juli te Baltimore van Rot terdam. Ceres 21 Juli te Amsterdam van Ham burg. Deli 20 Juli van Belawan, Java naar New York. Edam 21 Juli v.m. van Santander, New Orleans n. Rotterdam. Eemland 21 Juli v.m. te Pernambuco, Am sterdam. Flandria 21 Juli 15 u. van Las Palmas Buenos Aires n. Amsterdam. Flora 19 Juli van New York n. Haiti. Gelria (vacantie-reis) 20 Juli van Reykja vik; alles wel, mooi weer. Gelria (vacantie-reis) 21 Juli 12 u. op 62 gr. 41 min. N. en 17 gr. 1 min. West, frissche wind, alles wel. Gemma 21 Juli te Bremen van Ham burg. Haarlem 21 Juli te Guaira van Amster dam. Insulinde 22 Juli 12 u. van Sabang, Java n. Rotterdam. Indapoera 22 Juli 3 u. van Port Said, Ba tavia n. Rotterdam. Kinderdijk 21 Juli van St. Thomas, Pa- cifickust n. Rotterdam. Karimoen 20 Juli te Sabang, Amsterdam n. Batavia. Kota Baroe 22 Juli 6 u. te Belawan, Rot terdam n. Batavia. Karimata 21 Juli van Antwerpen, Amster dam n. Japan. Kota Radja, p. 21 Juli 17 u. Ouessant, Rot terdam n. Batavia. Kedoe p. 22 Juli Perim, Batavia naar Rotterdam. Kota Gede 21 Juli van Batavia naar Rot terdam. Kota Inten p. 22 Juli Sagres, Batavia n. Rotterdam. Kedoe p. 20 Juli 8 u. Kaap Guardafui, Batavia n. Rotterdam. Lochkatrine 19 Juli van Portland O. n. Rotterdam. Lochgoil 20 Juli te Londen, Pacifickust n. Rotterdam. Montferland 21 Juli van Amsterdam, n. Buenos Aires. Medea 19 Juli van New York naar Vene zuela. Merauke 22 Juli te Batavia van Rotterdam Medea 19 Juli van New York naar West- Indië. Madoera 22 Juli te Suez, Batavia naar Amsterdam. Nieuwkerk 20 Juli te Beira van Amster dam. Nieuw Holland 20 Juli van Sydney naar Singapore. Nieuw Amsterdam 19 Juli n.m. te New York v. Rotterdam. Oostkerk 20 Juli van Sabang, Jap,an naar Amsterdam. Orania 21 Juli 16 u. te en 18 u. van Oporto Amsterdam n. Buenos Ayres. Ouderkerk 20 Juli van Vladiwostock. P. C. Hooft 20 Juli van Genua, Batavia n. Amsterdam. Poseidon 21 Juli van Hamburg naar Bremen. Polluk 22 Juli n.m. van Savannah te Ant werpen verw. Palembang 20 Juli 11 u. van Padang, Java n. Rotterdam. Procyon p. 19 Juli Pernambuco, Amster dam n. Buenos Ayres. Patra p. 21 Juli 4 u. Kaap del Armi, Rot terdam n. Batavia. Prins Frederik Hendrik 19 Juli van Ma deira, W.-Indië, n. Amsterdam. Rijperkerk 17 Juli te Durban van Rotter dam. Rijnland 22 Juli te Amsterdam v,an Ham burg. Rotti 21 Juli te Amsterdam van Java. Rhea 19 Juli van S. Domingo naar P. Bar rios. Springfontein 20 Juli van Algoabaai n. East Londen. Saleier p. 21 Juli Dungeness, Amsterdam n. Batavia. Sembilan 21 Juli te Marseille, Batavia n. Amsterdam. Salabangka p. 20 Juli Perim, Java naar New York. Simon Bolivar 20 Juli van Dover, Amster dam n. W.-Indië p. 21 Juli Lizard. Stadsdijk 20 Juli te Port Said, Rotterdam n. Calcutta. Spaarndam 21 Juli n.m. van Ponta Delgada Rotterdam n. New Orleans. Tjikini 19 Juli van Manilla naar Macas sar. Tjerimai 20 Juli 17 u. van Colombo, Rot terdam n. Java. Ternate 22 Juli 22 u. te Hamburg van Rotterdam. Toba 22 Juli te Batavia van Rotter dam. Tjimanoek 18 Juli te Sjanhal van Soera- baja. Tasman 20 Juli van Belawan Deli naar Singajore. Telamon p. 20 Juli n. Azoren, Amsterdam n. West-Indië. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. GE KUNT NIET ZONDER VITAMINEN in de iuiste verhoudingen. EET lARR* Uit het Engelsch van CHARLES GARVICE. 28) De markies is nauwelijks In staat om iemand te ontvangen, meneer Darnley, zei hij ernstig. Maar hij heeft me zoo dringend verzocht u een oogenblik te mogen spreken dat ik.mij tegen mijn overtuiging in, ge dwongen voel om dit onderhoud toe te staan. Natuurlijk moet het zoo kort mogelijk en niet opwindend zijn. Larry knikte en stond bij de deur van de slaapkamer nog even stil om te vragen: Is hij ernstig gewond? De dokter haalde de schouders op. Het is een schot in het been. Ik heb den kogel verwijderd, maar het been was reeds zwak door een aangeboren defect en het is gebroken en verder is zijn toestand ook niet gunstig. Hij is koortsachtig en zijn heele toestand wordt dunkt me verergerd door de een of andere geestelijke oorzaak. Ik krijg den indruk dat hij naar Frankrijk is gekomen om iets dat hem psychisch erg drukt. Hij is een beetje aan het ijlen geweest en daaruit heb ik een en ander begrepen, maar op het ooaenblik is hij helder genoeg om met u te spreken. Maar nog eens, het gesprek moet kort en rustig zijn. Ik heb al een verpleegster ontboden. Larry knikte. Ik zal goed oppassen, zet hi). Toen hij de kamer binnenkwam, draaide Philip zich gejaagd om. Hebt u gevonden.vroeg hij met een zachte, koortsachtig klinkende stem. Larry kwam naast het bed staan en keek in het gezicht dat rood en opgezet was van de koorts. Neen, zei hij, maar de politie is hem op het spoor. Wanneer u zich wat beter voelt, willen ze u graag een paar vragen stellen. Overigens kan dat zaakje wel wachten. Ik kom uw danken voor uw poging om mijn eigendom te redden en ik geloof dat u mij werkelijk het leven hebt gered. Het spijt me vreeselijk dat u zoo ernstig gewond bent en ik hoop dat u gauw weer beter zult zijn. Philip keek hem met een verbaasden blik en een gefronst voorhoofd aan. Dat heeft niets te beteekenen, zei hij, u zoudt voor mij hetzelfde gedaan hebben, ik wilde dat ik tijdig genoeg was gekomen om den diefstal te verhinderen. Was het geld? Toch geen groote som, hoop ik? Het was geld waard en nogal veel ook, zei Larry zuchtend. Helaas was het niet allemaal van mij. Philip drukte zijn leedwezen uit over het verlies en vertelde dat de aanvaller een oud man was met lang wit haar en met een blauwe bril op, die blijkbaar diende om zich onkenbaar te maken. Ik geloof wel dat ik hem zou herkennen als ik hem weerzie, voegde hij er aan toe. Ja, maar dan is de bril weg en is zijn haar zwart of blond, zei Larry. Vermoeit u zich er maar niet verder mee. Kan ik iets voor u doen? vroeg Larry, toen hij Philip verlangend naar de tafel zag kijken. Een beetje water graag, zei hij en ter wijl Larry het glas vulde en het Philip aan de lippen hield, zag deze voor het eerst duide lijk het gezicht van zijn bezoeker. Hij had hem al eenigen tijd opmerkzaam aangekeken en nu uitte hij een zwakken kreet en pakte hem bij den arm. Wie bent u toch? vroeg hij. Ik ken uw stem en uw gezicht, wie bent u in 's hemelsnaam? Ik ben Larry, Larry Harding, klonk het rustig. Larry, droom ik niet, ben jij Larry 1 Wat een toeval dat we elkaar hier moetei ontmoeten, zoo ver van huis. Zijn stem werd luider en zijn oogen schit terden onnatuurlijk. Larry legde zijn koele sterke hand op Philip's schouder. Stil, zei hij, als de dokter u hoort word ik eruit gezet. Ja, ik ben Larry. De wereld is maar klein. Als u veel reist zult u merken dat u steeds en op de onmogelijkste plaatsen vrienden ontmoet. Ben je al in Ravenford geweest, vroeg Philip. Larry zette een schuldig gezicht. Neen, nog niet. Ik ben nog niet lang in Europa en ik had eerst nog iets te doen voor ik er heenging, om ze te verrassen; voegde hij er bitter bij. Iets te doen? mompelde Philip. O, dus daarvoor ben je naar Rouaan gekomen? Dus jij bent Larry de vissehersjongen! Is het zeker dat ik niet droom! Neem me niet kwalijk, maar je bent er op vooruit gegaan. Ben je rijk, Larry? Ik was het, zei Larry dof, maar voor het oogenblik ben ik weer zoo arm als Job. Die schooier daarnet heeft me mijn robijnen ontstolen, de.' robijnen waar ik maandenlang hard voor gewerkt heb. Enfin, niets aan te doen, brak hij af en vervolgde: En Raven- ford, gaat het daar goed? Met Reuben en de anderen? Philip maakte een nerveuze beweging en bracht de hand aan het voorhoofd. O ja, zei hij haastig, met een gejaagden blik in zijn oogen. ja Reuben is gezond en de anderen ook. Met een snik hield hij op alsof liij zich plotseling iets herinnerde. O, Larry, Larry, mijn hart is gebroken. De wanhoop in dezen uitroep trof Larry diep en hij boog zich naar voren, nam de slanke, gloeiende hand in de zijne en vroeg zacht: Wat is er dan gebeurd? Zij is het, zij! kreunde Philip. Zij is van me weggegaan. Ze is gevlucht op het laatste oogenblik, op het laatste oogenblik, juist voor ons huwelijk! Het was mijn schuld, ik heb haar er toe ge dreven, ik was zelfzuchtig, maar mijn liefde had me zoo gemaakt. En ik kan haar niet loslaten, ik kan haar niet opgeven. Ze zei dat ik haar niet moest volgen, maar ik kan haar niet gehoorzamen. Ik zou gek geworden zijn. Daarom ben ik hier in Frankrijk, Larry. Hij was vreeselijk opgewonden en Larry stond op het punt om den dokter te roe pen. Philip begreep wat hij van plan was en hield hem bij zijn arm terug. Hij richtte zich half in bed op en keek hem mét een koortsingen blik aan, die meer zei dan alle smeekbeden ter wereld, zouden gekund heb ben. Larry, ik heb geen tijd te verliezen, ik moet haar zoo gauw mogelijk zien te vin den, haar alles vertellen en haar smeeken om terug te komen. Larry, jij bent sterk en flink en ik ben zwak en hulpeloos, help mij, ga haar opzoeken en breng haar bij mij terug. Hij viel terug op zijn kussen, ademloos en moe en Larry bevochtigde Philip's lippen en voorhoofd, die brandden als vuur. Als ik helpen kan, zal ik u helpen, zei hij rustig. Maar waar kan ik die Jonge dame vinden? Hoe heet ze? Waar moet ik haar zoeken? Ik zal haar natuurlijk bij u terugbrengen als ik kan. Philip die het bewustzijn bijna verloren had spande al zijn kracht in om zich goed te kunnen houden. Hij opende de oogen en keek Larry smeekend aan. Wil je dat doen? O, je bent nog de zelfde als vroeger, zoo flink en zoo hulp vaardig. Ik lig hier hulpeloos, wie weet voor hoe lang. Het is mijn been, Larry, mijn been dat toch al half verlamd was. Schrijven helpt niets en over ziekte of zwakheid spreken gaat ook niet, dat zou niet goed zijn. Ze zou uit medelijden hier komen en ik wil geen medelijden. Neen, zijn stem werd steeds zwakker, maar met boven- menschelijke inspanning slaagde hij erin het bewustzijn niet te verliezen. Hoe is haar naam? vroeg Larry vrien delijk doch nadrukkelijk, en waar.... Philip vroeg hem dichter bij te komen. Vraag naar gravin Roulemaire. Roule- maire is niet ver hier vandaan. Zeg haar niets van het ongeluk, in 's hemelsrram geen medelijden. Heb je geld noodig? Je hebt toch alles verloren? Daar in die doos.... Hij wees naar een geldtrommel op de tafel, maar Larry nam de hand en legde die zacht op de dekens terug. Ik heb voldoende, zei hij eenvoudig. Dus Roulemaire en de gravin van Roule maire. Hoe spel je dat. Best hij noteerde den naam ik zal haar hier brengen, al zou ik haar moeten sleepen, voegde hij er aan toe, want Philip's zwakheid en angst wekten zijn medelijden op. Denk er nu maar niet meer over, my- lord. Over een paar dagen of uren mis schien Philip had het niet meer gehoord, want nu had hij het bewustzijn verloren. Larry ging naar de deur. riep den dokter en wacht te nog een paar minuten. Toen verzocht de dokter hem beleefd doch dringend om heen te gaan. (Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6