HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT HET RUSSISCH-CHINEESCHE CONFLICT. DOCH GEEN VERBETERING. GEMENGD NIEUWS Kan Duitschland betalen? DINSDAG 23 JULI 1929 DERDE BLAD Minder vage berichtgeving. Men weet van geen toegeven en de algemeene bewapening krijgt haar beslag. Van links naar rechts: de Duitsche gezant von Dirksen, die voor China de "belangen in Moskou waarneemt. Kalinin, voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, en geheel rechts maarschalk Tsjang Hsue Liang, opperbevelhebber van de troepen in Noord- Mandsjoerije, over wien het gerucht gaat, dat hij uit zijn ambt is ontzet. (Foto's reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen). T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een nieuwe zijde van het vraagstuk dat aan het Chineesch-Russische conflict ten grond slag ligt, is thans belicht geworden. De Ja- pansche bladen bevatten een officieele mede- deeling van den Japanschen minister-presi dent over het Russisch-Chineesche conflict. Volgens deze mededeeling zal de Japansche regeering alle maatregelen nemen om een militaire botsing tusschen China en Sovjet- Rusland te voorkomen. De regeering zal zich niet in den strijd om den Chineeschen Oos terspoorweg mengen. Voor het geval China ten opzichte van den spoorweg in Zuid- Mandsjoerije dezelfde maatregelen wil ne men als tegen den spoorweg in Noord-Mand - sjoerije zal Japan maatregelen nemen om den spoorweg te beschermen. Deze verklaring wordt in buitenlandsche diplomatieke kringen beschouwd als een waarschuwing aan de Chineesche regeering. Het is een onbetwistbaar feit, dat de hou ding van Japan, hier doorslag kan geven, eerder dan de pressie uitgeoefend door de overige mogendheden aangesloten bij het pact van Kellogg. Doch het typische van de berichten omtrent de beschouwingswijze van de Jpaanners is, dat er uit blijkt dat Japan weinig ingenomen is met de bemiddelings voorstellen aangeboden door de V. S. Dit land ziet zich niet liefst beknibebld op zijn invloed in het Chineesche rijk, in het bijzonder voor wat betreft Mandsjoerije. Japan wacht af. Het verzekert dat het geen stelling zal nemen, en dat het al het moge lijke in het werk zal stellen om een vredelie vende oplossing te bevorderen. Toch heeft het er allen schijn van dat de jongste mede- deelingen van minister Shidehara aan de Ja pansche pers tusschen de regels door een ernstige waarschuwing aan de Chineesche regeering bevatten. Over het algemeen mist de berichtgeving van heden de vaagheid waardoor zij zich gisteren en eergisteren kenmerkte. Of dit een goed teeken is, is nog zeer de vraag. Want thans blijkt dat de twee partijen zeer scherp tegenover elkander staan en van geen wijken weten, hoewel de Chineezen met bijna paradoxale grootmoedigheid door middel van een nieuwe nota aan Moskou, blijven vol houden dat zij geen oorlog wenschen, en dat het conflict langs vredelievenden weg moet worden opgelost. Paradoxaal is deze "grootmoedigheid, omdat zij niet vergezeld gaat van eenige tegemoet komende geste, ten aanzien van den Ooster spoorweg en van de eischen te dien opzichte gesteld. Moskou stelt het slagen van even- tueele onderhandelingen juist van deze kwes tie afhankelijk. De Chineezen achten het nu echter tijd om voor goed den indruk te ves tigen dat zij baas willen zijn in eigen huis. De weg dien zij daarbij bewandelen is ech ter een onwettige. Men schiet dus niet veel op met groote be reidwilligheid waarmee China in is gegaan op het verzoek van den minister van buiten landsche zaken der V. S. Stimson; dit blijkt wel uit het feit dat de Sovjet-Unie kort en bondig het via Frankrijk aangeboden bemid delingsvoorstel heeft afgewezen en het ulti matum van de vorige week in zijn geheel handhaaft, en iedere bemiddeling in deze kwestie voor nutteloos beschouwt, zoolang de Chineesche regeering de in beslagname van den Ooster spoorweg niet opheft. Inderdaad, vaag kan men den toestand thans niet meer noemen. Het is overduidelijk, dat China aan zijn eerste eischen vasthoudt en de inbeslagneming van den spoorweg, niet ongedaan wil maken. Het is overduidelijk dat de Russen daarvan hun houding afhankelijk stellen en hun schouders ophalen voor alle pogingen van buiten af aangewend, om een bemiddeling tot stand te brengen. Beide naties verklaren met aan doenlijke eensgezindheid dat zij niets voelen voor een oorlog, maar ondanks alle optimistische berichten die de diplomaten van elders nog steeds blijven lanceeren, krijgt de mobilisatie haar voortgang. De Russische oorlogs- en revolutionnaire raad heeft den vroegeren opperbevelhebber van het militaire district Moskou Kusbischow tot opperbevel hebber van alle Russische strijdkrachten be noemd. Volgens berichten uit Urga heeft Mongolië thans officieel de diplomatieke be trekkingen met China voor verbroken ver klaard. Naar het Chineesche ministerie van Oor log mededeelt zijn Zondag zes divisies naar Mandsjoerije vertrokken, om den Ooster spoorweg tegen een Russisc.hen aanval te be schermen. Bovendien zullen Woensdag twee divisies cavalerie van Peking naar den Oos terspoorweg gezonden worden. Volgens de laatste telegrammen bevinden zich momen teel 210.000 soldaten in Noord-Mandjsoerije. Er zijn gisteren nog berichten ge weest waarin glad ontkend werd dat er iets bijzonders aan de Mandsjoerijsche grens was gebeurd, en dat ieder telegram omtrent in vallen en oorlogsgevaar overdreven was Wij gelooven het tegendeel. Het is zaak dat men zich geen zand in de oogen laat strooien. L. A. Nog iets over de oorzaak SJANGHAI, 22 Juli Volgens berichten uit Japansche bron, moet het conflict tus schen Rusland en China aan de volgende oorzaak worden toegeschreven: Na den inval in het Russische consulaat te Charbin namen 800 Russische onderwijzers hun ontslag. Hierdoor werd de Chineesche directeur van den Chineeschen Oostersspoorweg in moei lijkheden gebracht. Hij vreesde, dat de spoorweg geheel gedesorganiseerd zou wor den en verklaarde daarom, dat degenen, die hun ontslag namen, gestraft zouden wor den. Men gelooft, dat de Chineezen bereid zijn tot een gemeenschappelijk beheer van den spoorweg, mits het Chineesch wordt ge bruikt als officieele taal, de cheques e.d. ge- teekend worden door zoowel Chineezen als Russen en een einde wordt gemaakt aan de communistische propaganda. Uit Washington wordt gemeld, dat men aan het Amerikaansche departement van Oorlog verrast is door het bericht uit Peking in zake het door Tsjang Kai-sjek gepubli ceerde manifest. Men zegt dat de openbare meening in Amerika een gunstigen indruk heeft gekregen van de berichten omtrent de houding der Sovjet-regeering ten opzichte van de vijandelijkheden en men meent, dat het manifest China in de oogen der wereld eenige afbreuk zal doen. Oud-minister Kel logg is ervan overtuigd, dat China en Rus land niet hun toevlucht zullen nemen tot een oorlog; het geschil is van een aard, die in het bijzonder leent tot oplossing door mid del van arbitrage. Uit Moekden zelf wordt gemeld, dat de oorlogsberichten uit Peking en in andere Chineesche steden onder de bevolking geen weerklank vinden. Ook Moekden zelf is vol komen rustig en in toonaangevende kringen wenscht men vermijding van een oorlog met Rusland. De voorgeschiedenis van den oorlog PARIJS, 22 Juli. (N. T. A.) Het eerste deel der officieele Fransche documentenverzame ling betreffende de voorgeschiedenis van den oorlog is heden verschenen. De met de publicatie belaste commissie be toogt in de inleiding, dat uitsluitend over wegingen van economischen aard haar bij de keuze der documenten hebben geleicL Het eerste deel omvat de periode van 4 Nov. 1911. den datum der onderteekening van het Fransch-Duitsche Marokko-verdrag. tot 7 Febr. 1912, den dag van het vertrek van den Engelschen minister van oorlog lord Hal- aane naar Berlijn, waar hij een poging deed tusschen Engeland en Duitschland een ver drag inzake de beperking van de bewapening ter zee tot stand te brengen. De in dit deel opgenomen documenten hebben in hoofdzaak betrekking op de quaestie der ratificatie van de Fransch-Duitsche Marokko-overeenkomst en de ontvangst derzelve bij de Europeesche mogendheden, alsmede op den Italiaansch- Turkschen oorlog en het Russisch-Perzische conflict. Vonnissen geveld in het Zigeunerproces. In het Zigeunerproces te Kaschau is von nis geveld. De beide aanvoerders der bende, Alexan der Filke en Paul Rybar, werden tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. De ver dachte Hoedek werd veroordeeld tot 16 jaar, Julius Csiszar tot 12 jaar tuchthuisstraf, ter wijl den overigen verdachten straffen tus schen vier en acht jaar werden opgelegd, aldus de Tel. De beide Zigeunerinnen werden wegens heling tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld. WINDHOOS BOVEN DE ELBE. HAMBURG, 22 Juli (V. D.) In Hamburg heeft de laatste dagen een buitengewone hitte geheerscht. Gisteren was het met 32 gr. C. in de schaduw en 45 gr. in de zon de warmste dag sedert tientallen jaren. Gister avond tegen tien uur brak een hevig onweer los. Er vormde zich boven de Beneden-Elbe een windhoos, die zich landwaarts in N.W. richting bewoog en groote verwoestingen ver oorzaakte. Alle korenvelden en boomgaarden, waar zij overtrok, werden vernield. Te Wil ster werd het dak van een verleden jaar ge bouwd kantoor van de plaatselijke verbruiks coöperatie afgerukt en over een grooten af stand meegenomen. De ergste uitwerking had de hoos in de omgeving van Schenefeld, waai de bliksem in de kerk sloeg, zoodat het halve dak omlaag kwam. In de omgeving van Itze- hoe richtten uitloopers van de hoos schade aan. De hoos en het onweer gingen gepaard met hevigen regenval en hagelslag. Ook in Holstein werd schade toegebracht aan de landbouwgewassen. Nadat het noodweer voor bij was, klaarde het te Hamburg al spoedig op en steeg de temperatuur weer zoodanig, dat in den loop van den nacht de thermo meter weer tot 25 gr. C. steeg. Reeds heden morgen werd vrij vroeg een temperatuur van 30 gr. C. in de zon gemeten. Het W. B. maakt nog melding van talrijke branden tengevolge van het inslaan van den bliksem in het N. W. gedeelte des Rijks, met name in Oldenburg en Oost-Friesland. DE TURKSCHE TAAL. De laatste uitgaven van de Turksche woor denboeken, waarbij van het latijnsche schrift is gebruik gemaakt, toonen aan, dat de Turksche taal slechts rond 25000 woorden bevat. Dat is weinig in vergelijking met de Engelsche taal, die bijv. 100000 woorden bezit. De landgenooten van Kemal Pascha zijn in- tusschen nog niet voo ver, dat zij alle woor den kennen. Naar het oordeel van een des kundige, kennen de Turksche geleerden 10000 woorden, de menschen met een gemid delde beschaving 250Q tot 4000 en de onge schoolde bevolking 1200. De boeren van de vlakten van Anatolië hebben een woorden schat van ongeveer 800 woorden. HET JUBILEUM VAN HET PARIJSCHE CAFé. 6 Juli was het 300 jaar geleden, dat te Parijs het eerste koffiehuis werd geopend. De octrooibrief waarbij het den wijnhande laren werd toegestaan hun winkels voor het publiek te openen en „in kleine en groote glazen allerlei dranken te schenken", is in de eerezaal van het clubgebouw der Parijsche koffiehuiseigenaars opgehangen. Men gaf natuurlijk een groot feest, waaraan autori teiten en alle lagen der bevolking deelnamen. In de 18de eeuw waren het de groote phi- losophen en Encyclopaedisten, die zich in het café „Procope" vereenigden en over het beroemde woordenboek debatteerden. Camille Desmoulins deed de Fransche revolutie ont vlammen aan zijn stamtafel in café de Foy, waar hij den oproep om de Bastille aan te vallen, schreef. Niet ver van dit café, in het nog bestaande café de la Regence, dacht de jonge Bonaparte tusschen twee zetten van een partij schaak, hoe hij deze revolutie het best klein kon krijgen. Een halve eeuw latei- werd door Gambetta op dezelfde plaats'den val van het tweede keizerrijk voorbereid en als de laatste, tragische mijlpaal in den loop der wereldgeschiedenis viel Jaures door den kogel van een nationalistischen moordenaar in café du Croissant. Al de café's te noemen, waar de letter kundigen bijeen kwamen, is geheel onmoge lijk. De geest van den wijn was steeds aan die van den dichter verwant en van Voltaire over Musset en Verlaine tot aan Paul Fort in de Closerie des Lilas zijn een lange rij van literaire stamtafels, waarvan de beteekë- nis in de geschiedenis van den geest niet voldoende is gewaardeerd. En dan verder de kunstenaars, de schilders van Montmartre en Montparnasse, Picasso en Modigliani, Utrillo en van Dongen, om slechts een paar moder nen te noemen. Ze hadden en hebben hun stamcafé's, waar hun reputatie wordt re- maakt. BRITSCHE INSTEMMING MET DE AMERIKAANSCHE BEMIDDELING. LONDEN, 22 Juli (V.D.) De Britsche am bassadeur te Washington heeft gisteren aan het Amerikaansche Staatsdepartement te Washington een officieele mededeeling van zijn regeering doen toekomen, waarin Groot- Brittannië zich volkomen accoord verklaart met de Amerikaansche bemiddelingspoging ln het conflict tusschen Rusland en China, die in het belang van den algemeenen vrede wordt geoordeeld. In officieele kringen te Washington heerscht een zekere onrust in zake de laatste door de Japansche pers ver spreide berichten, alsof de regeering te To kio zich niet overeenkomstig de verplichtin gen, voortvloeiend uit de vier-mogendheden- overeenkomst, zou gedragen. DE FRAUDEERENDE GEZANT VAN AFGHANISTAN. PARIJS, 22 Juli. (N. T. A.) Naar verluidt heeft de Afghaansche gezant in de gerucht makende zaak van de bedwelmende midde len 81/2 millioen verdiend. AUTOBUS-ONGELUK IN YORK. LONDEN, 22 Juli (VR.) In het graaf schap York, is in den afgeloopen nacht een 36-persoons autocar doordat de chauffeur bij het nemen van een vrij sterke helling de macht over zijn wagen verloor, met groote snelheid tegen een muur opgeloopen. De wagen liep door de muur en sloeg over den kop. Van de inzittenden worden 2 gedood 6 levensgevaarlijk gewond. Een van hen is spoedig overleden. TREINBOTSING TE DüSSELDORF DUSSELDORF, 22 Juli. (V.D.) In den af geloopen nacht kwam op het hoofdstation te Dusseldorf de trein, die te 23.43 uur naar Keulen moet vertrekken kort na het vertrek in botsing met een eveneens juist vertrek- kenden trein naar Duere. De locomotieven van beide treinen werden uit de rails gewor pen en twee wagons zwaar beschadigd. Zes personen werden licht gewond. Door omleg gen van het verkeer kon de dienst voort gang vinden. Een stap naar de verzoening der volken. Het nieuwe herstel-plan. Men vraagt mij wat ik denk van het plan van Young en zijn uiteindelijke gevolgen: een vraag die op dit oogenblik een zorgvul dig antwoord van een onpartijdig opmerker eischt. Het is niet langer noodig in discussie te treden over de quaestie of het niet te vroeg was om de Conferentie van Parijs bijeen te roepen. Wij moeten nu rekening houden met het voldongen feit. In industrieele en eco nomische kringen wordt het in 't algemeen als een groote stap voorwaarts beschouwd dat wij nu tenminste, als resultaat van de Conferentie, een basis hebben om een duide lijke raming te maken van het bedrag dat Duitschland moet betalen. Wij hebben zéker alle recht om den tegenwoordigen toestand van onzekerheid als onhoudbaar te beschou wen. De algemeene Indruk van de beslissingen van Parijs die aller dankbaarheid ver dienen om het opofferend werk en de uit muntende kennis van het onderwerp waar van de deskundigen zoovele blijken gaven wordt naar mijn meening het best weerge geven door de Duitsche regeering, die ze karakteriseert als een nuttigen grondslag voor de aanstaande conferentie der regeerin gen. Het zou voor iemand die zijn meening eerlijk en volgens zijn geweten wil uit spreken op het oogenblik niet goed zijn meer over deze beslissingen te zeggen. Want, eerlijk gezegd, zie ik thans niet hoe Duitsch land in staat zal zijn deze enorme bedragen te betalen uit overschotten en dit over een periode die verscheidene geslachten duurt. Dit zijn bedragen die geen precedent heb ben in de geheele geschiedenis der mensch- heid, om nog niet te spreken van het feit dat een overwonnen volk ze zal moeten be talen. Daarom zal het in de eerste plaats de taak van de politieke conferentie zijn een beslissing te nemen betreffende den ge- wenschten practischen vorm van de ga ranties die de deskundigen hebben voorge steld als een middel waardoor het mogelijk zou zijn het vereischte bedrag te verschaf fen en het zal eveneens haar taak zijn de middelen en de wegen te vinden voor de consolidatie en de versterking van de Duit sche industrie die absoluut noodzakelijk is om haar in staat te stellen de zware lasten te dragen zonder er onder te bezwijken. Als een van de meest waardevolle en be langrijkste denkbeelden der deskundigen be schouw ik het voorstel om een „Wereldbank" (Herstelbank) te stichten voor „de inter nationale vereffening van betalingen": een werkelijk grootsch plan dat tot in bijzonder heden moet worden overdacht als het de heilzame resultaten zal afwerpen die de des kundigen er van verwachten. Deze Bank zal van historisch belang worden voor de geheele wereld, niet alleen dus voor de landen die er Door Dr. MARX (den vroegeren President van 1924^-1925; Hoofd van Duilschen Rijkskanselier; Minister- de Duitsche delegatie naar de Her stel-Conferentie in 1924). direct bij betrokken zijn maar voor alle volken der wereld als een geheel beschouwd. De instelling zou zonder eenigen twijfel een steun zijn voor de Duitsche economische wereld en. zonder de onafhankelijkheid van economische kringen in Duitschland aan te tasten, zou zij Duitschland verdedigen tegen de eigenmachtige en krenkende aanmatiging van andere landen. Ook beschouw ik de Bank als een groote stap voorwaarts naar de verzoening der volken; zij dwingt de poli tici alles te bevorderen wat den volken ten goede kan komen en alles te vermijden wat schadelijk zou kunnen werken. De deskun digen zelf vestigden er de aandacht op dat het reeds het doel van het plan van Dawes was „de betalingen der herstelkosten van het politieke naar het economisch en zaken- terrein te verplaatsen" en dat wanneer men dit deed men „begon met een voortdurende en langdurige samenwerking te veronder stellen tusschen schuldeischers en schulde naren". Het nieuwe plan blijft dit doel in het oog houden, hetgeen mij de eenige ge schikte en de eenige practische methode lijkt te zijn, zooals uit de ondervinding van de laatste 5 Jaren gebleken is. Indien dan de beslissingen van Parijs de controle-maatregelen wegnemen die wer den opgelegd door het plan van Dawes. is dit bereikt door edele en hoogstaande over wegingen. Het rapport der deskundigen zegt dat „het nieuwe plan zijn hoofddoel, voor de bereiking waarvan het in het leven werd ge roepen, niet zou bereiken, wanneer het deze maatregelen niet wegnam en het niet aan Duitschland alleen overliet zijn financieele verplichtingen te vervullen onder zijn eicen ongelimiteerde verantwoordelijkheid". Het Duitsche volk en in 't bijzonder het Duit sche Parlement, gaan hier gebukt onder een zware verantwoordelijkheid. Het beteekent dat het Duitsche volk moet blijven voort gaan met zijn eigen wenschen en behoeften die op zichzelf gerechtvaardigd zijn op te offeren om te voldoen aan zijn inter- natonale verplichtingen. Aan den anderen kant geeft de genoemde verklaring ook te kennen dat het vertrouwen van het buiten land in Duitschland hersteld is; zij geeft een nieuw bewijs van de juistheid der buiten landsche politiek der opvolgende Duitsche regeeringen, die, niet beïnvloed door de aan vallen en de oppositie van andere belangen, zonder aarzelen de verzoeningspolitiek heb ben voortgezet met haar vroegere vijanden en trouw en loyaal de uitvoering van do verschillende verdragen hebben gegaran- deerd. Het zou mij persoonlijk genoegen doen, wanneer de conferentie der Regeeringen weer te Londen plaats had. als in 1924. Ramsay Macdonald zou dan weer het presi dium hebben zooals bij de eerste Conferentie en allen die daaraan deelnamen zullen zich met genoegen herinneren hoe krachtig en onpartijdig de heer Macdonald de onder handelingen leidde. Een andere omstandig heid zou daar zeer gelukkig bij aanpasseni als in 1924 de heer Kellogg, die toen Ameri- kaansch gezant was, waardevolle diensten bewees al was het alleen maar als on partijdig waarnemer dan zal de tegen woordige Amerikaansche gezant in Enge land zeker niet minder sympathiek tegen over de onderhandelingen staan. Want het is Generaal Dawes zelf en hij zou voor de voortzetting en voleinding van zijn prachtig werk van 1924 in alle opzichten het noodige begrip en de noodige kennis meebrengen. Het spreekt vanzelf dat alle pogingen die zouden worden aangewend om te komen tot een verzoening van de volken van Europa tevergeefsch zouden zijn wanneer de confe rentie niet komt tot een volledig en eerlijk einde van haar werk; wanneer zij zou ein digen zonder een voldoening gevend besluit wat betreft de ontruiming van Duitsch grondgebied en een oplossing van de Saar- quaestie; en wanneer zij cr niet in slaagt een atmospheer van vrede te brengen in de Europeesche politiek. Anders wordt het wer kelijk doel van de Conferentie van Parijs niet bereikt en zal het kwaad toegebracht aan alle volken die er aan deelnemen, on noemelijk groot zijn. (Nadruk verboden). Moskousche arbeiders demonstreer end tegen China.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9