De eerste foto's van de explosie nabij Berlijn. Jr. l f: - ff,:.: Haarlem, 24 Juli ONTPLOFFINGSRAMP TE VEENDAM. r47e Jaargang No. 14137 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 25 Juli 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN! J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatse* waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.5734. Franco per post door Nederland 3.8734. Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-5734, franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTEMTIEN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer f 0.35 Reclame* 70.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. f 025. elke regel meer f 0.10. uitsl. A contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden i 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog 1 400.-. Duim i 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA verwijzen wij naar de tweede -pagina van dit blad. Kaagtveek. Anderhalven dag van dit zeilersfestijn heb ïk ditmaal maar kunnen meemaken. Maar 't was het waard. Er moeten vele duizenden j Hollanders zijn die dit nog nooit gezien heb ben: de Kager Plassen in zomerweelde en zeilerstrots, de wemeling der honderden en nog eens honderden jachten, jachtjes en j motorbooten van allerlei makelij in dat groote, grillige complex van meren en eilandjes. Weten zij wat zij gemist hebben? Het is een van de mooiste tafereelen die Holland biedt, en het is zoo echt-Hollandsch. Het is een wonder van zon en kleurenpracht, van leven en sierlijkheid. Het bruist van leven. De ergste pessimist zou zich daar niet aan kunnen onttrekken, en er heilzaam door beïnvloed worden. Ditmaal reed ik erheen met twee Ameri kanen, in een auto, en zij vertrouwden op mij om den weg te vinden. Pas toen we Hil- legom naderden besefte ik, hetgeen nogal erg leek voor een geboren Haarlemmer, dat 'k niet precies wist waar de zijweg naar War mond was. En ontdekte plots, dat ik, al die malen dat 'k op de Kaag ben geweest, er nog nooit anders dan over water heen ben •gegaan. Wonderlijk idéé dat je wel elk „rakje" van de Ringvaart kent, maar niet weet waar de handwijzer voorbij Lisse staat die den weg naar Warmond aangeeft. Als die Yankees journalisten geweest waren, zou er ongetwijfeld kopy voor hen in gezeten Ihebben: een staaltje van de eigenaardighe den van dit overmatig-bevaren volk, de Hol landers. Maar even later waren wij er, en zij wer den stil van bewondering toen zij haar za- jgen: de apothéose van onze zeilsport. Ik hoop van harte dat er nooit sprake van jzal wezen om de Kaag droog te leggen, al .mocht het nog soo'n voordeelig-opgezet plan 'zijn. Wij moeten dit houden, als zeHers- iparadijs. Het vertegenwoordigt téveel (Schoonheid, teveel kleur en levensblijheid, om er ooit aan,'te kunnen raken. Wij moéten zulk kostelijk bezit beseffen, en dat kan izelfs zonder lyrische geestdrift eh schoon- jheids-bespiegelingen, die veel menschen iinaar overdreven vinden, omdat ze zoo hee- llemaal niet nuchter zijn. Laten die men- ischen, volkomen nuchter redeneerend, er- jkennen dat wij al ver op weg zijn om Hol land heelemaal vol te bouwen, dat de bevol kingscentra elkaar onrustbarend naderen, •idat ettelijke mooie wegen van vroeger tot |lawaaiïge auto-renbanen verworden zijn, dat ieen plek zooals de Kaag steeds meer wordt 'tot een oase van weldadige verkwikking, ;waar je nog heelemaal genieten kunt van jmooi-Holland en waar hetgroote mode artikel Lawaai zich niet overheer- schend kan doen gelden. Het speelt zijn rol 'in enkele ontaarde motorbootachtige ver schijnselen, het brult uit een batterij luid- tsprekers bij de Kaagsociëteit, maar het blijft Itoch sporadisch en vervaagt in den sterken bries. De zeilwedstrijden? Als ik zeiler was en 'niet roeier, als ik zoo'n Kaagweek niet bezocht als gast van een be vriend zeiler, wiens tjotter-roer ik somtijds fantastisch hanteer, wiens fokkeschoot mij wordt toevertrouwd en 'aan wiens giek ik hang als we niet kunnen gijpen omdat de boel anders dreigt stuk te slaanmaar als ik deelnemer kon zijn dan zou 'k een Regenboog willen hebben. De zesmeters en de 45-kwadraatmeters lijken eigenlijk te groot voor de Kaag, vooral als ze in feilen strijd zijn en hun volle canvas-pracht ont plooien. Dan, op de kleinere meertjes vooral, lijken ze vaak als machtige vogels, met moei te bedwongen. Je voelt dat 'ze liun wieken verder kunnen uitslaan, dat ze op breeder Het woord is aan.. Henriette Roland Holst Liefdelooze oogen zijn voor 't hart een wreede wind; bevende sluit het zich. wateren moeten zeilen om op hun volle kracht getaxeerd te worden. Maar de Regenbogen hooren hier thuis, en het is wondermooi om ze in een groote groep te zien starten. Niet te dichtbij, want dan wordt dit genot teveel beïnvloed door de buitengewone expressieve kracht van de Nederlandsche taal in haar meer soldateske uitingen. Maar aanschouw het van eenigen afstand, en het is prachtig. De zeilen zijn als een witte wolkende, weelde boven de kleu rige groep schepen. Zij trillen, wankelen, bollen in den bries, in een voox-tdurend-wisse- lende bewegelijkheid. De zon speelt ermee, schittert erin, maakt wonderlijke licht-effec- ten. Zij .zijn als een paraphrase op de wijde, levende Hollandsche luchten daarboven. Iets vei*der begint er al teekening in de race te komen, de groep is wat uiteen ge raakt. Een i-èeks motoi-j achten, geankerd midden in het meer, onttrekt nu de rompen der jachten aan het gezicht, en je ziet alleen de hooge tuigage erboven, de zeilen nu fel gespannen. Zij zijn fantastisch, die. hooge witte verschijningen, als een reeks statige jonkvrouwen uit een tijd van eeuwen her, voortzwevend naar een welbewust doel Heel anders kampen de driftige, kleine, brutale Vrijbuiters,, de haastige Treubjes, de niètige, maar kittige en steeds-bewegelijke twaalf voetsjollen, die bij elke boei in menig te op elkaar dringen en die zooveel zeilkunst vereischen. Aan een beschrijving van de eindelooze veelvuldigheid van onze jachtmodellen, vroe ger al eens gegeven, zal ik maar niet meer beginnen. De Amerikanen waren er perplex van, gaven toe dat zij zoo'n variëteit op hun meren niet kenden en nooit vermoed hadden en konden hun verbazing niet op óver onze oudere klassieke' boottypen: tjotter en schouw, hoogaars en Zaansche gondel, boeier en Staversche jol. Een extra-uitbreiding van de verscheiden heid gaven twee 'watervliegtuigen uit De Kooy of De Mok, omlaagcirkelend, daarna bliksemsnel nèersuizend, het eerste vlak over onze-tjottermast heen,, even later taxi'end tvsschen de kruisende jachten door, met bruisende deining vóór èn achter de flot- teurs. Eén meerde keurig bij de Kaagsocië teit, het tweede dreigde verward te raken in een groep jachten voor de startlijn, zette toen veiligheidshalve den motor maar stop en dreef nogal hulpeloos rond tot een mo torboot er. zich over ontfermde, een lijntje uitbracht en den grooten grijzen vogel naast zijn kameraad sleepte. 's Avonds ging de wind vrijwel liggen. De Amerikaansche gasten waren per motorboot vertrokken. Getweeën in den tjotter voeren wij langzaam Zweiland over. Andere jachtjes en jachten gleden voor ons, achter ons, aan weerszijden. -Een wondermooie zomeravond, een avond om stil te zijn en te denken aan wat mooi is en je niet vergeten kunt. Zoo'n avond die kostbare herinnering versterkt en opbouwt De volgende dag werd weer heel anders, zooals de Kaag altijd anders is, want 's mid dags wakkerde de bries aan en werd tot een- halven storm, met felle rukwinden. Er sloegen jollen om,.er braken masten en scheurden zeilen. Toen wij koers moesten zetten naar Haarlem, hadden we met ons beiden de handen vol aan den kleinen tjotter, die bruisend bonsde door kuivende golven, die bonkte en buitelde, die leven en persoonlijk heid kreeg, zooals ieder schip ze krijgt in ruw weer, als het zijn echten aard moet toonen. Er waren spannende oogenblikjes zelfs op de Ringvaart, die een paar moeilijke rakjes opleverde, het werd ingespannen werk. En dat sloot er bij aan, bij de mooie her inneringen. Wij moeten altijd de Kaag houden. R. P. Ontzettende explosie en felle brand in een dextrinefabriek. ZES DOODEN, EN VELE GEWONDEN. DE FABRIEK EN DRIE ANDERE GEBOUWEN GEHEEL UITGEBRAND. Te Ommerlanderwijk bij Veendam vond Woensdagmiddag een explosie plaats in de aardappelmeelfabriek van K. en 3. Wilkens, waardoor de groote fabriek, de opzichters woning en de boerderij van den heer Vegter in brand zijn. geraakt. Er zouden enkele doo- den en vele gewonden zijn. Alle doktoren uit den omtrek werden te hulp geroepen. Omtrent de vreeselijke ontploffing te Om melanderwij k kan nog het-volgende worden gemeld De ontploffing geschiedde te ongeveer 4 uur en was tot ver in den omtrek hoorbaar. Aanvankelijk werd gedacht, dat een der ke tels in de fabriek geëxplodeerd was, doch hieromtrent kon men geen zekerheid verkrij gen. De kans is zeer groot, dat de explosie ontstaan is in een hoeveelheid opgeslagen dextrine. Verschillende arbeiders waren op het oogenblik van de ramp in de fabriek aan den arbeid, met het noodlottige gevolg, dat velen van hen door rondvliegende stukken hout en andere voorwerpen getroffen wer den. Zeventien arbeiders liepen verwondingen op, van wie vex-scheidenen van zulk een ern- stigen aard, dat zij nadat de eerste hulp ver leend was, per auto naar het Academosch Zie kenhuis te Groningen en het ziekenhuis te Winschoten vervoerd moesten wox*den. In de fabriek zelf ontstond onmiddellijk na de ontploffing een felle brand, die het geheele bouwwerk weldra in lichte laaie zette, 't Vuur deelde zich ook mede 'aan een naast de fa briek gelegen opzichterswoning en twee boer derijen. De fabriek en deze drie andere ge bouwen werden nagenoeg geheel een prooi der vlammen, ondanks het krachtig optreden vair de Veendamsche brandweer, welke wel dra werd bijgestaan-door de brandweren uit Pekela en Wildervank. Vier clooden? Helaas heeft deze ramp vermoedeliik aan vier menschen het leven gekost. Tot Woens dagavond 8 uur was één ai-beider, K. gehee- ten, onder de puinhoopen vandaan gehaald. Met aan zekëiireid grenzende waarschijnlijk heid zijn nog drie personen onder het puin bedolven en wel de vrouw en dochter van den opzichter der fabriek, Miedenra genaamd eir nog een arbeider. De slachtoffers. Ten gevolge van de ontploffing in de aard appelmeel- en dextrinefabrieken van M. en J. Wilkens zijn de volgende dooden te betreu ren: De arbeider P. Kruizinga, gehuwd en wo nende te Meeden; K. Bos, die nog steeds onder de puinhoo pen ligt bedolven en die geheel verkoold moet zijn; Fokke Molog, een jeugdig arbeider; de vrouw van den opzichter Miedema, die onder deh ingestorten muur werd gevonden; de 21-jarige Antje Miedema. In het ziekenhuis te Winschoten is opge nomen de 19-jarige Jacob Miedema, die op vreeselijke wijze verminkt is, zoozeer dat er geen hoop meer is op behoud van zijn leven. Verder werden nog 18 min of meer zwaar gewonden in dit ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het meerendeel van hen, die door acht doktoren uit Veendam, Oude en Nieuwe Pekela zijn verbonden, zijn dermate door brandwonden aan het gelaat vei-wond, dat zij totaal onherkenbaar zijn. Het parket uit Veendam en dat uit Win schoten waren ter plaatse aanwezig. Reeds zes dooden. Nader meldt men, dat Jacob Miedema aan zijn wonden overleden is. Het aantal dooden is dus tot zes gestegen. Hoe de brand begon. Het Hbld. meldt nog: Het blijkt thans, dat de ramp is aange vangen met een klein brandje. Toen arbei- dei's en het gezin van den zwaarbeproefden Miedema bezig waren het brandje met em mers water te blusschen, volgde de ontzet tende ontploffing, waardoor o.a. een twintig- tons stoomketel een tiental meters ver is weg geslingerd. De ontploffing moet ontstaan zijn in een apparaat waarmede men dextrine bereidt. Het zuur, dat bij de bereiding gebruikt wordt, is in hooge mate ontbrandbrar. Het bovenste gedeelte der fabriek stond weldra in volle vlam. De arbeiders sprongen verschrikt van de zolders naar beneden en velen hunner kregen meer of minder ernsti ge brandwonden. Zoo sterk was de luchtdruk, dat arbeiders, die vóór de fabriek werkten, in het kanaal werden geslingerd en zich zwemmende moesten redden. Het laat zich denken, dat de verslagen- beid te Veendam groot is, en dat er oprechte deelneming heerscht met de familieleden van de slachtoffers. Een groote menschenmenigte heeft stil het werk vair de brandweer gade geslagen, en steeds meer drong het door, dat een ontzettende ramp is gebeurd. Het Groene Kruis en particuliere auto's reden af en aan om gewonden te vervoeren. Onbeschrijfelijke tooneelen hebben plaats gehad. Men zag vrouwen zoeken naar haar mannen, zij wisten niet of hij misschien bij het blusschingswerk bezig was, of hij ge wond en vervoerd was, of vermist werd. Zoo zagen wij een vrouw, die zich op het ergste reeds had voox-bex-eid, en huilende door de menigte liep en even daarna haar man slechts licht gewond tegen kwam. Hij had geholpen bij de brandweer. Na den brand kwam nog een oude arbei der uit een koelkelder te voorschijn, die zich daar schuil had gehouden en niet ge wond was. De schade is enorm. De N. R. Ct. meldt: Van het groote gebouwencomplex zijn slechts de muren blijven staan. Eenige gebouwen en boerenbehuizingeh in de omgeving van de fabriek zijn door de ont ploffing ernstig beschadigd. Dé boei-derij van den heer H. Nieboer is er wel het ergst aan toe. Van het interieur is niets gespaard, al het meubilair is geheel vernield. De schade, door den brand berokkend, is enorm. Voor duizenden guldens aan meel, in een der boerenbehuizingen opgeslagen, is ge heel verloren gegaan. DE KABINETSCRISIS. VERGADERINGEN DER RECHTSCHE KAMERFRACTIES. In verband met nadere mededeelingen door den kabinetsformateur. Minister van Staat, jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, ge daan, zullen weer vergaderingen gehouden worden door de Kamerfx-acties van de rech terzijde. De A. R.-fractie had daartoe Woens dagochtend een bijeenkoxnst, de R.K.rfractie vergadert a-s. Viöjdag om half twee. Omtrent een eventueele bijeenkomst van de C.H.- fractie was heden nog niets bekend. Wel heeft Woexxsdag te Utrecht eexi bijeenkomst plaats van het hoofdbestuur der C. H. Unie. Een overzicht van het Jabrieksterrein tijdens de explosies. ■werden vele honderden meters ver weggeslingerd. IJzeren brokstukken VERANDERING VAN LUCHT. Daar zijn twee Amerikanen, Al elf dagen in de lucht En terwijl ik zit te schrijven, Zijn ze steeds nog op de vlucht; Vraagt u zich niet vol verbazing, Waar dat aanstonds heen moet gaan, Als een iegelijk zijn vliegtuig, In zijn achtertuin heeft staan. En wanneer ons luchtvehikel, Zonder stakexx alsmaar werkt. En de duur van 't luchtig reisje, Door geen noodzaak wordt bepex-kt? Menschen die dan zullen lijden, Aan de kwaal van landerigheid, Raken met een weekje vliegen, Radicaal die ziekte kwijt, Andren, die de dokter voorschrijft, Een verandering van lucht, Gaan dan in hun vliegmachine. Kalm een maandje op de vlucht; Als de fiscus mij komt manen, Met zijn wreede dwangbevel Ga ik een paar maandjes toeren, In mijn veilig vliegtoestel; Als je vrouw opvliegend zijn mocht, Ga je ijlings op de vlucht, Exi je daalt drie maanden later, Grondig, zichtbaar opgelucht; Ik kan nu al gaan verlangen Naar zoo'n mooie toekomst, want Als je dan niet wilt, tenminste, Heb je nimmer meer het land Als dit Amerikaansche tweetal, Nog veel langer bovenblijft, Wordt het nog, honoris causa, Bij de vogels ingelijfd. :<v, J "SM i Ex-kroonprins Wilhelm in klein tenue te Zandvoort. OOK NABIJ BERLIJN FABRIEK VERBRAND. Catastrophale ontploffingen PANIEK IN FABRIEKSWIJK. WONDER BOVEN WONDER GEEN DOODEN. BERLIJN, 24 Juli. (W. B.) Woensdagmiddag heeft in de Vercirxigte Sauerstoffwerkc in Berlijn-Borsigwaldo een geweldige ontplof fing plaats gehad. Door onbekende oorzaak vloog een. groote zuurstofhouder in de lucht. Een steekvlam van meer dan honderd meter ontwikkelde zich en ixi een oogenblik stond het geheele gebouwencomplex in brand. De eene ontploffing volgde op de andere. De brandweer kwam met al het beschikbare materiaal aangereden. Telkens vlogen zware metalen stukken de lucht in en vielen hon derden metex-s verder neer. Onder de bewoners der omliggende ge bouwen ontstond een paniek. Iedereen ijlde naar buiten. De brandweer kon tot nu toe het vuur niet meester worden. Men vreest dat er velo dooden en gewonden zijn. Een nader Wolff-telegx-am meldt, dat het vuur reeds overgeslagen is op de „Rota- werke". Vier gewonde personeir konden naar het ziekenhuis gebracht worden. Er worden nog menschen vermist. Aan latere telegrammen ontleenen wij: Bij het overladen ontplofte een acethyleen- flesch. Doordat deze sprong, zijn de andere flesschen ook ontploft. Onmiddellijk werd geroepen „gasontploffing, werkplaatsen ont ruimen!" In wilde haast verlieten mannen cn vrouwen het gebouw, waarin ongeveer

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1