BU1TENLANDSCH OVERZICHT NOG EENS DE QUAESTIE - LLOÏD. TUMULT IN DE FRANSCHE KAMER. GEMENGD NIEUWS DE VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER. SPORT EN SPEL PORTRET- SCHILDERWERK HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 JULI 1929 Lloyd George valt het plan-Young aan. De Senaat aanvaardt de schuld- accoorden. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd George een feilen aanval gedaan op het Young plan. Hij keerde zich niet tegen ver lagingen, doch tegen het feit, dat zijns in ziens alleen Groot-Brittannië getroffen wordt. Hij noemde Young's rapport een noodlottig document. De onderteekening door de vertegenwoordigers van Groot-Brit tannië zou een vernedering en een schande voor dat land beteekenen. Snowden sloot zich ten deele bij Lloyd George's betoog aan. Hij noemde een confe rentie onmogelijk, als zij geschieden moest op grond van de aanbevelingen in het rap port van Young. Tenslotte deelde Philips Snowden mee, dat de Britsche regeering mits zij daartoe niet gedwongen wordt, de bepalingen omtrent de leveringen in natura, niet zal aanvaarden. ..Ik kan het Lagerhuis verzekeren, zoo eindigde Snowden, dat geen verdere prijsgeving van Engeland's belangen zal plaats vinden, indien die door een vast besloten man kan worden verhinderd." Het liberale lid Burgin, kon niet anders dan namens zijn fractie de volle tevre denheid uitspreken over Snowden's verkla ring. Baldwin heeft eindelijk nog eens de sen- «ationeele zaak Lloyd aangeroerd. Na een uitvoerige uiteenzetting van de verhouding tusschen Groot Brittanië en Egypte, sedert dat land een groot-pro^ctoraat werd van Engeland, vroeg Baldwin, of de houding der regeering tegenover Lord Lloyd, am wiens diensten hij hulde bracht, eenige verande ring mede bracht in haar politiek, die door de opeenvolgende regeeringen werd gehand haafd. Lord Lloyd. Indien dit het geval was, waarin bestond dan deze politiek, en waren de Dominions geraadpleegd? Indien een nieuw verdrag in het voornemen lag, veranderingen behel zende, welke verder gaan dan die in het door Egypte verworpen verdrag, dan diende de verantwoordelijkheid daarvoor te berusten bij het parlement, te meer daar geen enkele partij in het Lagerhuis een volstrekte meer derheid had. Henderson's antwoord was nogal spits vondig en moet als olie op het vuur gewerkt hebben. Hij zeide dat het een in het oog vallend kenmerk der politiek van alle re geeringen, ook van de vorige Arbeidersregee- ring, was, de betrekkingen tusschen Egypte en Engeland boven de partijen te stellen en voortdurend rekening te houden met de groote verantwoordelijkheid, die op het Brit sche Rijk rustte. De tegenwoordige premier had in 1924 een belangrijke verklaring afge legd en hij was bereid het Lagerhuis mede te deelen, dal wat hij in deze verklaring -uit eenzette, nog steeds zijn politiek uitmaakt. Van de vroegere politiek was niet afgeweken, [verklaarde Henderson met nadruk. Doch Henderson liet deze onbevredigende verklaring volgen door een steekhoudende argumentatie, die bewees, dat Lord Lloyd het nooit eens was geweest met de vorige regee ring. maar waarin hij nog steeds geen direct antwoord gaf. op de vraag wat de arbeiders- regeering van zins was met het oog op Egypte Onze verwachtingen daaromtrent hebben wij gisteren al uitgesproken. Woede in de Fransche Kamer. De debatten in den Franschen Senaat over de ratificatie der schuldenovereenkomsten met Amerika en Engeland werden voortge zet. Nadat de rapporteur Bérard de "ratificatie had aanbevolen namens de commissie voor buiten landsche aangelegenheden. nam Briand het woord. In een welsprekende rede, waarin hij met de reeds in de Kamer gebe zigde argumenten nogmaals de noodzakelijk heid van ratificatie betoogde en zich legen reserves verzette, deed hij een beroep op den Senaat om de regeering in staat te stellen, met vrije handen naar de groote herstelcon ferentie te kunnen gaan. De oorlog moet ge liquideerd worden, riep hij uit: eindelijk moet do vrede in Europa worden georganiseerd! En daarvoor is noodig dat Frankrijk zijn hand- teekening gestand doet en zijn schulden rati ficeert. De Senaat nam daarna met 242 tegen 30 stemmen de schuldenovereenkomst van Washington aan, terwijl het accoord van Lon den bij handopsteken werd aangenomen. Men verwachtte de voorlezing van het sl'ui- tingsdecreet der Kamer eerst morgenavond oii het wekte daarom vooral in llnksche krin gen groote woede, toen even na zessen mi nister Barthou, als vice-president van den ministerraad, onverwacht op de tribune kwam en het decreet voorlas, dat plotseling aan den parlementairen arbeid een einde maakte. Het Hbld. citeert hierbij aan: De verontwaardiging was des te grooter, omdat men zich links gereed maakte nog eens een paar flinke aanvallen op de regee ring te doen. De wet op de amnestie, de wet op de verlaging van een aantal belastingen, en de interpellatie-aanvrage van communis ten en socialisten naar aanleiding van het krachtige optreden tegen de eerstgenoem- den, hadden daartoe gelegenheid gegeven. De opwinding was zoo groot, dat de Kamer een woedende zee geleek. De eenige moge lijkheid om nog te spreken was het woord te vragen bij de goedkeuring van het verslag der zitting. Daladier, Renaudel en Blum maakten er gebruik van en riepen wraak over de schandelijke daad der regeering. In de wandelgangen werd druk gepraat over de mogelijkheid te zamen met den Senaat een zitting van het Congres bijeen te roepen Met een geringe meerderheid weigerde daar na de Kamer het verslag van de zitting goed te keuren het eenige middel, waardoor ze uiting kon geven aan haar verontwaardiging. Daarna moest de zitting geschorst worden. Bij de hervatting wist de plaatsvervangen de president Flandin met enkele woorden, waarin hij doelde op de noodzakelijkheid de waardigheid van het parlementaire stelsel hoog te houden, de kalmte' te doen terug keeren. Blum kwam nog eens op de tribune en betoogde dat de stemming over het ver slag had aangetoond, dat de regeering in de minderheid is. Dit was voor haar tegenstan ders thans voldoende. Daarna werd met handopsteken het ver slag toch maar goedgekeurd en ging de Ka mer vervolgens definitief uiteen. Voor de Chineesch-Eussische kwestie ver wijzen wij naar de eerste pagina van dit blad. Onder anderen zal men daar een wel zeer on waarschijnlijk bericht vinden, vermeldende, dat China bereid zou zijn, excuses aan te bieden over het in beslag nemen van den Oosterspoorweg. L. A. Hatelijkheden van de Matin. In alle betrokken staten worden thans de politieke voorbereidingen voor de a.s. groote herstelconferentie voltooid. Een Duitsche des kundige persoonlijkheid verklaarde in een personderhoud omtrent dat gedeelte der con ferentie, dat over het in werking treden van het plan-Young zal loopen, dat de belang rijkste taak van de regeeringsafgevaardig- den zal zijn, uit het plan-Young een interna tionaal verdrag te vormen. Het zal hiervoor noodzakelijk zijn, een groot gedeelte van het plan-Young voor zoover het overwegingen e.d. bevat, te schrappen, aldus de Tel. Verder zullen drie commissies gevormd moeten wor den, nl. een juridische, een financieele en een liquidatie-commissie, terwijl het voornaamste werk door de beide eerstgenoemde zal moe ten worden verricht. Op uitdrukkelijk verlan gen van de Fransche regeering zal de liqui datiecommissie eventueel niet nalaten een herziening van het vredesverdrag van Ver sailles te bewerkstelligen, aangezien Poincaré de werking van art. 234 van dit verdrag ver anderd wil zien. welk artikel o.a. de bepaling bevat, dat Duitschland in geval zijn beta lingscapaciteit ontoereikend is. hooger berceo kan instellen op de Commissie van Herstel. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat aan de regeeringsconferentie 1000 tot 1500 personen zullen deelnemen, ongerekend de ruim 400 journalisten uit alle landen der wereld. Naar aanleiding van den strijd om de plaats, waar de internationale diplomatieke conferentie zal worden gehouden, schrijft de „Matin", dat de eenige reden, waarom En geland thans Den Haag voorstelt, en niet ac coord wil gaan met het Fransche voorstel om de conferentie in Zwitserland te houden, slechts daarin gelegen kan zijn, dat Mac- Donald, nu hij zijn zin niet kon doordrijven om de conferentie in Londen te houden, thans ook niet aan den wensch van de Fran sche regeering wil toegeven. De Engelsche regeering moet nu maar trachten onze Bel gische vrienden over te halen, schrijft het blad, en maar probeeren, onderdak voor vijf tienhonderd personen te vinden en in samen werking met de Nederlandsche regeering tien delegaties en ongeveer 400 journalisten onder te brengen. Indien men ten gevolge van de onvoldoende technische organisatie na acht tien dagen naar Zwitserland zou moeten ver trekken en wanneer regeeringen en persver tegenwoordigers met allerlei moeilijkhedan te kampen hebben, moeten zij zich maar troos ten met de gedachte, MacDonald een onge veer vijf uur langer reis bespaard te hebben, die hij op 28 Augustus, als hij zich naar de zitting van den Volkenbondsraad begeeft, toch zal moeten maken. Het Kellogg-pact. De minister van Buitenlandsche Zaken Stimson heeft aan de diplomatieke vertegen woordigers der Vereenigde Stattn in negen en dertig landen opdracht gegeven, aan de regeeringen, bij welke zij zijn geaccrediteerd, mede te deelen, dat de ratificatie van het Kellogg-pact door Japan officieel is gedepo neerd en dat het verdrag thans van kracht is geworden. Deze mededeeling is gedaan overeenkomstig het bepaalde in art. 3 van het verdrag betreffende de ratificatie. HET POSTKANTOOR VAN DUBLIN. (Van onzen Londenschen Correspondent). Op Paaschmaandag van het jaar 1916 mar cheerden 1300 lersche opstandelingen het hoofdpostkantoor te Dublin binnen. Zij heschen de vlag der lersche opstandelingen en riepen de lersche republiek uit. Een week later werd de vlag gestoken en vluchtte de bezetting het brandende gebouw uit om zich over te geven aan de Britsche troepen. Jaren lang bleef de holle ruïne van wat eens een fraai voorbeeld was van achttiende eeuwsclie ar chitectuur een Ieelijk litteeken op het aan gezicht van de voornaamste straat van Du blin, Sackville Street. Nu is het litteeken ver dwenen. Eenige dagen geleden is de vlag van den Ierschen Vrijstaat geheschen op het nieuwe hoofdpostkantoor, dat is gegroeid op de plek waar het oude in vlammen werd verwoest. De straat heet niet meer Sackville Street, maar Ierscher, O'Connell Street. Ditmaal ging het hijschen van de vlag ge paard met volledig staatsceremonieel, en waren President Cosgrave, zijn ministers, leden van het lersche parlement en den se naat en hooggeplaatste ambtenaren aan wezig. Een niet gering deel van het plechtig gezelschap bestond uit rebellen, die den strijd van dertien jaren geleden hadden overleefd. Dezelfde man, die in 1916 de vlag der lersche opstandelingen op het dak van het oude postkantoor deed wapperen, was nu aangewezen de vlag van den Ierschen vrij staat op het nieuwe te hijschen. Het was minister O'Sullivan, vroeger adjudant-gene raal van het leger van den Vrijstaat, nog vroeger rebellenleider. Hoornblazers begroet ten de vlag met fanfares. Een militaire wacht presenteerde de geweren; en president Cos grave opende de deur met een zilveren sleu tel, kocht de eerste postzegels, vërzond het eerste telegram en hield er het eerste tele- phoongesprek.. Veel is in dertien jaar ver anderd. DE KELLNERS VAN HET LAGERHUIS. (Van onzen Londenschen Correspondent). Het moet voor een kellner in het Lagerhuis met een Labourregeering aan het bestuur niet moeilijk zijn zich behoorlijk loon voor zijn werk te verzekeren. De kellner heeft over zijn loon niet geklaagd. Wel een Labour- afgevaardlgde voor hem. Hij het Labour- lid heeft aan de keukencommissie van „The House" doen weten dat de kellners naar zijn oordeel niet genoeg verdienen. Hun weekloon is 311/2 shilling. Dat is op het eerste gezicht niet veel. Maar hun fooien komen wekelijks tot een zelfde bedrag. Bovendien krijgt de kellner zijn maaltijden vrijen behoeft hij slechts 41/2 dag te werken. Wanneer men deze punten in aan merking neemt dan is zijn toestand nfet zoo wahopig. Maar het Labour-lid en velen van onderscheiden politieke kleur met hem zijn van meening dat het loon van den Lagerhuis-kellner (of dat van eiken anderen kellner) niet mag worden verkregen door middel van het fooienstelsel. De man mag niet afhankelijk zijn van pourboires. Het stelsel, zegt het Labour-lid, kan door werk gevers grof worden uitgebuit. Het houdt den werknemer in een staat van voordurende onzekerheid. Het brengt den gever zoowel als den ontvanger voortdurend in verlegenheid. En het 'ergste van alles is dat men met het in ontvangst nemen van een fooi niet slechts fiancieele maar ook maatschappelijke infe rioriteit erkent. En van niemand mag zulk een erkenning worden verwacht. Dit zijn Mr. Compton's (het Labourlid) bezwaren tegen het fooienstelsel. Men heeft ze vaak en veel gehoord, niet alleen van de lippen van Labour-mannen. Het fooienstelsel is geen partij zaak, wordt hier en elders al gemeen veroordeeld maar is nochtans een van die absurde menschelijke instellingen, die zich niet laten opzijzetten. Indien Mr. Compton er in slaagt den kellners van het Lagerhuis een fatsoenlijk, democratisch weekloon te verschaffen, dan zal hij niet alleen dien kellners een dienst hebben bewe zen maar een goed voorbeeld hebben gesteld. DE DROOGTE. (Van onzen Londenschen Correspondent). In eenige deelen van Engeland werd dezer dagen de langdurige droogte tijdelijk ver broken door wat men algemeen „een tropi sche donderbui" noemde. Zuid- en Noord- Londen werden er het ernstigst door getrof fen. Het regenwater in zware droppelen gutste letterlijk uit de roetzwarte wolken. In de heuvelachtige voorsteden, noordelijk en zuidelijk, werden straten, die heuvel-af lie pen, als overvloedige stroomversnellingen; en binnen eenige minuten stonden pleinen aan de voeten der heuvels blank. De hevige donder en bliksem brachten de gewone on gerustheid in veler harten; maar vreugde over den kolossalen regenval vermengde zich er mee, aangezien de hoop levendig werd dat de dreigende waterschaarschte er door zou verdwijnen. Helaas, dat is inmiddels niet het geval gebleken. De gebakken aarde slurpte het water op of deed het terugkeeren naar hooge regionen door snelle verdamping, die na de hevige bui de gansche stad in nevelen hulde. En nu doet zich alweer een nieuwe „anticycloon" gelden, die geen water maar wel veel warmte en zonneschijn belooft. Onder die omstandigheden heeft de regeering gisteren weer een waarschuwing uitgezonden, verklarend dat het van het hoogste belang is dat bestaande watervoorraden worden be waard. Morsen met water wordt nu een misdaad geacht. Er zijn plaatsen in Noord- Engeland, die nog slechts voor zeven dagen water hebben. Vele boeren, in een aantal landelijke districten, beproeven hun melk bij emmers vol van de hand te doen in ruil voor emmers water. Waterputten voor het vee worden bewaakt uit vrees dat het nu kost baar vocht er uit wordt ontvreemd door be- hoeftigen. In Londen, dat er nog vrij goed aan toe is wat de watervoorziening betreft, is de be volking ontevreden over het waterleidingbc- stuur, daar het het watergebruik voor andere dan dringende behoeften heeft verboden. Dat de Londenaar in deze dagen zijn tuin in het algemeen, en zijn rozen en ..lawn" in het bijzonder, niet mag besproeien is hem een gruwel En hij redeneert dat dit bestuur klaarblijkelijk in zijn taak tekortschiet nu het door tijdelijke droogte waterschaarschte vreest, en dat in een land, dat normaal van binnen en van buiten in water ligt te zwem men. De ervaring van dit jaar heeft bij de autoriteiten het besef gebracht dat het aan tal waterreservoirs van het land niet vol doende is. In het Lagerhuis is dat ook ge zegd en heeft men de regeering het idee aan de hand gedaan terstond met de con structie van meer reservoirs te beginnen, hetgeen meteen een nuttig middel zou zijn voor de bestrijding der werkeloosheid. In middels wordt het vooruitzicht op regen slechter en slechter. Het heeft er allen schijn van dat de zes maanden droogte, die wij achter den rug hebben, na korte onderbre king door een nieuwe lange periode van droogte zal worden gevolgd. Waterschaarsch te kan straks wel overal waternood worden. Die nood heerscht reeds in een aantal dis tricten. De uitslagen voor de groep Noord-HollandFriesland. In aaansluiting op de voorloopige uitslagen ons nummer van gisteren gepubliceerd, geven wij thans nog de volgende uitslagen: Groep Noord-Holland en Fries land: In totaal uitgebracht 118 geldige stem men. die volgens de kieswet gelden voor 15666 stemcijfers. De kiesdeeler werd vast gesteld op 1306. De uitgebrachte stemcijfers waren als volgt over de verschillende partijen verdeeld: A. R. 1531 stemcijfers 15 stemmen. V.D. 1753 stemcijfers 13 stemmen. S.DA..P. 4951 stemcijfers 35 stemmen. R.K. (lijst Serrarens) 855 stemcijfers 5 stemmen. V. B. 2001 stemcijfers 15 stemmen. R.K. (lijst Hendrix) 2360 stemcijfers 16 stemmen. C.H. 2215 stemcijfers 19 stemmen. De uitslag. In de provincies Noord-Holland en Fries land zijn tot leden van de Eerste Kamer ge kozen: 4 SD.A.P.'ers. 3 Roomsch Katholieken. 2 Chris. Historischen. 1 Anti-Revolutionnair. 1 Vrijheidsbonden 1 Vrijzinnig Democraat. De namen der gekozenen in deze provin cies zijn: Henri Polak (SDA.P.), mevr. W. C. B. Pothuis-Smit, S.D.A.P.; F. M. Wibaut (SD. A. P.)„ J. Oudegeest (S.D.A.P.), J. N. Hendrix (R.-K.), Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen (R.-K.), P. J. Serrarens (R.-K.; Mr. H. Ver kouteren (C.-H.), Mr. P. Pollema (C.-H.), W. de Vlug-t (A.-R.)S. v. d. Bergh (V. B.), D. v. Embden (V. D.) De A.-R. partij verliest 1 zetel, die ten goede komt aan de S.D.A.P. Voor de volledigheid geven wij nog de vol gende staatjes. Provincie Noord-Holland- Totaal uitgebracht 74 stemmen waarvan 4 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 70 bedraagt. Hiervan uitgebracht op: AR. 4 lijststemmen geldend voor 684 stemcijfers. V.D. (a.) (v. Embden) 6 lijststemmen (1026 stemcijfers). VJD. (b) (Valkema) 2 lijststemmen (342 stemcijfers). S.D.A-P. 24 lijststemmen (4104 stemcij fers) R.K. 5 lijststemmen (855 stemcijfers). V.B. 9 lijststemmen (1539 stemcijfers). R.K. 12 lijststemmen (2052 stemcijfers). CJL (Verkouteren) 7 lijststemmen (1197 stemcijfers). C.H-B. (Pollena) 1 stem (171 stemcijfers). Totaal geldige stemmen 70. (11.970 stemcijfers). Provincie Noord-Brabant. In totaal uitgebracht 63 geldige stemmen. Hiervan zijn uitgebracht op: C.-H. Unie: 3 lijststemmen (351 stemcij fers) Staatk. Ger. Partij 0 lijststemmen. R.-K. Staatspartij: 42 lijststemmen (4914 stemcijfers) en 1 eerste voorkeurstem op Mr. W. M. van Lanschot geldend voor 117 stem cijfers en drie eerste voorkeurstemmen op H. M. J. Blomjous geldend voor 351 stemcijfers en 4 eerste voorkeurstemmen op Jhr. mr. G. Michiels van Kessenich (468 stemcijfers). S. D. A. P. 3 lijststemmen (351 stemcijfers). A.-R. partij 2 lijststemmen (234 stemcij fers). Vrijheidsbond: 2 lijststemmen (234 stem cijfers). Vrijz. Dem. Bond: 3 lijststemmen (351 stemcijfers). Totaal aantal 63 lijststemmen geldend voor 7371 stemcijfers. Groep Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg. Uitslag groep Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg. Totaal 189 geldige stemmen die volgens de Kieswet gelden voor 17.689 stemcijfers. Kiesdeeler: 1361. De uitgebrachte cijfers zijn als volgt ver deeld: Staatk. Ger. Partij 263 stemcijfers 4 stemmen, C.H. Unie 13S0 stemcijfers 17 stemmen. R.K. Volkspartij 0 stemcijfers 0 stemmen. Voor Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht: R. K. Staatspartij 7268 stemcijfers 69 stem men. S.D.A.P. 1734 stemcijfers 20 stemmen. Voor Limburg R.K. Staatspartij 3800 stem cijfers 38 stemmen. A.R. Partij 1308 stemcijfers 17 stemmen. V. B. 1177 stemcijfers 15 stemmen. V. D. 759 stemcijfers 9 stemmen. De nieuwe leden. De volgende nieuwe leden zullen hun In trede doen in de Eerste Kamer: Jhr. Mr. A. F. O. v.an Sasse van IJsselt, Den Bosch (RK-, A. C. de Bruyn Utrecht (R.K.); J. N. Hendrix, (R.K) Bloemendaal; P. J. Serrarens Utrecht (R.K.); mr. D. Fock (V.B.); Prof. R. Kranenburg (V.D.) Leiden en J. Oudegeest, Amsterdam (S-D.A.P.). Die niet terugkeeren. De volgende Eerste Kamerleden zullen niet in den Senaat terugkeeren: P.'J. de Wit te Helmond (R.K.); W. Fran sen Jzn, Leeuwarden (R.K.); Mr. D. J. Rey- mer (R.K.) Hilversum: Mr. J. Croles (A.R.) te Leeuwarden: Jhr. Mr. R. R. L. de Muralt, Den Haag (V.B.); G. F. Lindeyer, Heerlen (S.D.A.P.) Men houde er rekening mee, dat door het overlijden van Jhr Mr. F. X. A. Verheyen (R.K.) op het oogenblik nog steeds een. vacature bestaat. ZWEMMEN. BARON EN BRAUN NAAR INDIë. Naar de Telegraaf aan de Preangerbode ontleent, is in een radiotelefonisch gesprek tusschen Marie Baron en de Bataviasche Zwem- en Poloclub „Triton" afgesproken dat de beide vermaarde Marietjes tegen het eind van dit jaar naar Indië zullen gaan om daar te demonstreeren op het groote zwemfeest ter gelegenheid van het eerste lustrum der Bataviasche vereeniglng. Triton blijkt benijdenswaardig goed in de contanten te zitten, want de overtocht wordt voor de beide zwemsters betaald en ook voor Mevr. Braun, die de Marietjes zal vergezellen. Dit is wijs, want hoe kranig de meisjes ook zwemmen, zonder de aanwezigheid van „Ma" Braun met stevige aanmoedigingen is de attractie niet compleet. Natuurlijk zullen de beide zwemsters zich niet tot Batavia bepalen. Bandoeng, Soera- baia en andere plaatsen staan ook al op het programma. En dat is dan nog niet alles. Ook Marie Vierdag en Jeanne Grendel gaan op reis en wel naar Australië, met den heer K. Blitz als leider en mevr. Braun als oefenmeesteres. Marie Braun gaat ook naar het vijfde wereld deel mee. Zoodat Nederland in den komenden winter op alle zwemfeesten de gebruikelijke attractie van de snelzwemmende Rotterdamsche meis jes zal moeten missen. Het lijkt ons heele- maal niet zoo naar, om tegenwoordig heel hard te kunnen zwemmen. BILJARTEN. D.O.K.DE VIJF QUEUEN. Donderdagavond werden de jubileum wedstrijden voortgezet. Ditmaal bondt D. O. K. uit Heemstede den strijd aan. Er was groote belangstelling voor dezen wedstrijd, om dat geacht kan worden, dat D.O.K. de ge- duchtste tegenstander in dit tournooi is. Als om even acht uur de strijd begint, is het de D.O.K.-speler die al direct de span ning in de partij brengt door met dubbele cijfers flink uit te loopen. Doch zijn partner weet hem flink bij te houden en op het laatst is de spanning geweldig. De D.O.K.- speler weet echter zijn partij op het kantje af te winnen met 10096 caramboles. De tweede partij is de D.O.K.-speler slecht en verliest hij zijn partij met 54100. Evenzoo gaat het met de derde partij, die door D.O.K. wordt verloren met 88100 caramboles. Na deze derde partij is de stand 242296 caramboles voor De Vijf Queuen. Doch nu komt de beste speler van D.O.K. aan de beurt. Hoog is de spanning. Hij heeft een achterstand van 54 caramboles in te halen. In het begin weifelt hij even en de speler van De Vijf Queuen weet niet genoeg hier van te profiteeren. Dan komt het moment. De speler van D.O.K. weet zijn klein spel te ontplooien, met mooie series zijn punten- aantal omhoog te brengen en onder luid applaus weet hij met een fraaie eind-serie van 29 caramboles zijn partij uit te maken en ook zijn club nog de leiding te bezorgen. De speler van De Vijf Queuen kon het niet verder dan tot 40 caramboles brengen. De einduitslag is: D.O.K. 100. 54. 88. 100 is 342 caramboles „De Vijf Queuen" 96, 100, 100, 40 is'336 caramboles. Hoogste serie 29 caramboles is voor den heer Vollega van D.O-K. Hiermede staat D.O.K. aan de spits van - dit tournooi. POSTDUIVEN. POSTDUIVENVEREENIGING „DE BONTE DUIF" TE HAARLEM. Bovengenoemde vcreeniging hield Zondag 2 lJuli een wedvlucht van Lier (België), af- sand 139 K.M., in vrijheid gesteld te 8 uur. De prijzen werden als volgt behaald: P. Bra- kel le 3e 4e 6e 8e 11e 34e; J. Hartel 2e 5e 7e 15e 22e 26e: II. van Oldenmark 9e 12e 13e 16e 19e; G. ten Bosch 10e 14e; W. der Kinde ren 17e 23e 24e 27e; P. Bannink 18e; Jan J. Lasschuit 20e 25e 30e; R. Brakel 21e 33e; F. W. Kuyken 28s; F. M. Heerkens Thijssen 29e; J. L. Heemskerk 32e. Eerste duif te 9 uur 59 min. met een snel heid van 1162 meter per minuut; laatste prijswinner te 10 uur 13 min. HAARLEMSCHE CONCOURS-COMMISSIE N. A. B. v. P.) Wedvlucht van Lier, afstand 139 K.M., losgelaten 8 uur. De prijzen werden als volgt behaald: G. A. Steyl le 37e 49e; P. Brakel 2e 6e 7e 9e 14e 20e; G. Zomerdijk 3e 12e 28e 47e 62e.. J. Hartel 4e 8e 13e 27e 45e 51e 58e; H. van Alphen 5e 16e 17e 24e 60; P. van Andel 10e; J. F. Heerschop 11e 34e 43e: G. Heer schop 15e 30e 31 38e 39e 42e 54e 57e 59e; H. v. Oldenmark 18e 21e 25e 29e 35e; G. ten Bosch 19e 26e; J. van Hartesveld 22e; W. Looyenga 23e 40e 65e 67e 68e; W. der Kin deren 32e 46e 48e 52e: P. Bannink 33e; Jan J. Lasschuit 36e 50. 56e; C. Kraan 41e; R. Erakei 44e; F. W. Kuyken 53e; F. M. Heer kens Thijssen 55e; J. A. v. d. Putten 61e; J. L. Heemskerk 63e; P. Bank 64e; N. Peet oom 66e. Eerste duif te 9 uur 23 min. met een snel heid van 1662 meters per minuut. Laatste prijswinner te 10 uur 13 min. „REISDUIF" HAARLEM. Uitslag gehouden wedvlucht van Bordeaux op 13 Juli 1929. Afstand 924 K.M. Los 5.45 voorm. Eerstgetoonde vogel Zondag 14 Juli 12.19 uur, laatste prijswinnende vogel Don derdag 18 Juli 12.22 uur. H. Boersma le prijs; J. Th. Bakker 2e en 8e prijs; J. Samson 3e prijs; J. Verver 4e prijs; P. de Wilde 5e prijs; H. Handgraaf 6e prijs; J. Broekhof 7e prijs; P. A. Blom- maert 9e prijs; P. Kroon 10e prijs; A. van Lit lie prijs; C. van 't Ende 12e prijs. Uitslag gehouden wedvlucht van Vilvoor den, Broed 1929, afstand 164 K.M. Los 8 uur. Eerstgetoonde vogel 10.21.45, laatste prijs winnende vogel 10.29. P. de Wilde le, Th. Heinsbergen 2e 8e; J. Verver 3e 4e 19e 22e; J. G. van Leuven 5e, 7e 14e; J. Libbinga 6e; J. Samson 9e 11e 12e 17e 18e 21e; H. Boersma 10e 16e; H. de Vries 13e: P. Kroon 15e 20e; D. Baaij 23e; A. B. v. Straaten 24e; J. Th. Bakker 25e prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. TEEKEftmGEfl ook noerphotos J. ROTGANS LAPUCCVRAAT >7? AMSTEROAft- OOST VRAAG VOOR UW BINNEN- EN BUITEN. FIRMA J. HE YD ANUS Zn. KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd. Tel. 11368 van 8-12 en 1H-5. Zaterd. 8-L

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10