LÉWIMTilfMD! HAARL. CRICKETBOND. CRICKET IN ENGELAND WIELRIJDEN MOTORWIELRIJDEN U. V. v.—Haarlem 2. In een zeer prettigen wedstrijd heeft Haar lem 2 van U. V. V. gewonnen. Haarlem wint den toss en gaat fielden. Gravendaal en Pino openen voor U.V.V. Op 24 geeft Gravendaal een kans aan Vos en kan verdwijnen. Van Beest als derde man maakt er 15, alvorens hij door Visser wordt gecleaned. Van de rest komt alleen Brag- gaar met 15 in de dubbele cijfers. Met in begrip van 16 extra's wordt het totaal 93. Voor Haarlem bowlden: Visser 1 voor 18, Van Dalsum 4 voor 17, Maas 2 voor 27, de la Mar 1 voor 15. Het begin van Haarlem is niet bemoedi gend. Op 32 zijn Dalhuizen en Maas reeds verdwenen. Zij scoorden respectievelijk 2 en 15. Dan komt een groote stand tussehen De la Mar en Visser. Vooral De la Mar staat zeer goed te spelen. De scheiding komt eerst, wanneer het U. V. V.-totaal gepasseerd is, als De la Mar voor een goede 52 wordt ge vangen. De bowlers krijgen nu de overhand en op' 153 is het afgeloopen. Visser scoorde 56. Met den laatsten man in werd hij zeer goed gevangen door G. Pino. Voor U. V. V. bowlden: Gravendaal 4 voor 70. Slingeland 3 voor 57, Van Beest 0 voor 3, Tap 2 voor 12. Haarlem tracht een inningsoverwinning te behalen, doch dat mislukt. Als er 65 runs zijn voor het verlies van 4 wickets wordt van verder spelen afgezien. Nu nam Van Dalsum 1 voor 16, De Noo 2 voor 11, Vos 1 voor 11. Haarlem 2 wint dus met 60 runs op de le Innings. C. V. H.Bloemendaal. BLOEMENDAAL WINT MET 68 RUNS. Bloemendaal moet eerst batten en scoort 127 runs. Zeeuwe was hiervan topscorer met een uiterst geduldige en niet ongelukkige 35. Verder kwamen in de dubbele cijfers J. Beijk 22, J. Smits 12 en Ad. Cassee 19 not out. Het fielden van de C. V. H.'ers kon niet be paald enthousiast worden genoemd. De bowlingcijfers zijn G. van Langelaar 355, Kroon 442 en C. Oldenburg 317. Op het goede bowlen van Bloemendaal bleek dit totaal voor de thuisclub, welke door het gemis van A. J. Roodt danig was ge handicapt. lang niet bereikbaar. Voor slechts 59 runs hadden alle C. V. H.'ers een beurt gehad. Alleen J. Koch kwam met een zeer langzame en nuttige 13 in de dub bele cijfers. Bowlingcijfers Bloemendaal: J. Beijk 614 L. v. d. Meij 05 en G. Zeeuwe 220. Door deze overwinning is Bloemendaal vrij wel zeker v,an het kampioenschap van den H.C.B. Haarlem 3Rood en Wit 3. R. en Wit III bat eerst en scoort ook in een uiterst langzaam tempo 152 runs, waar van Nijboer 25, Freni 29, v. d. Berg 40, Go- bets 14 en Bok 23 not out. Jaski bowlde 140, Heimig 345, Berg man 540 en Teschmacher 120. Aanvankelijk vallen de Haarlem-wickets snel, maar van 317 wordt het 4115, voor dat Heimig voor 40 wordt gebowld. Onken- liout had echter het grootste deel der runs gescoord, en R. en W. III slaagde er maar juist in, een nederlaag te voorkomen. Toen de tijd om was, had Haarlem III 140 voor 6, waarvan Onkenhout 79 not out (9 vieren, een zes).. H. v. d. Berg nam 2—63, Freni 1—50, Mar- chant 116, Nijboer 17. Het Nederlandsch cricket-elftal samengesteld. Het Nederlandsch cricket-elftal, dat op 10 en 11 Augustus te Haarlem zal moeten spe len tegen de Free Foresters is als volgt sa mengesteld: A. M. J. de Beus (aanvoerder), Jhr. W. van den Bosch, Ir. G. Bouwmeester, W. Glerum, Ir. E. Neuerberg, F. J. W. Rincker, L. J. Sodderland. M. Jansen, Mr. H. van Ma nen, R. Vis, Mr. J. J. Korleman. De Zuid-Afrikaansche gasten hebben in twee dagen tijd een gemakkelijke innings- overwinning behaald op Durham, een der leidende ploegen van de Minor Counties. De all-round speler Owen Smith had weer vee! succes, maakte in de Zuid-Afrikaansche innings een goede 102 uit een totaal van 243 en wist in de tweede Durham-innings van 71, 4 wickets voor 23 te veroveren; Ochse nam 418. De eerste Durham-innings leverde 112 op, waarbij de fastbowler Vincent (422) en Mac Millan (543) zich bijzonder onder scheiden. Dank zij Mead (129 uit een totaal van 333) wist Hampshire met 7 wickets van Lei cestershire te winnen; zij steeg weer eenige sporten op de competitieladder. Worcestershire deed goed werk door tegen Warwickshire het voordeel van den draw te bewerken; de totalen luiden: Worcestershire 332 (Gobbons 1?5, Nichol 132) en 836 w.; Warwickshire 224 (Santall 111) en 386—6 (R. E. S. Wyatt 129 niet uit). Nottinghamshire blijft nog steeds in de running voor het kampioenschap; zij wist na scherpen kamp met slechts 6 runs Gloucestershire den baas te blijven, waardoor de club van Hammond eenige plaatsen zakte, ten gerieve van Notts. De ploeg van A. W. Carr begon in de eerste innings heel behoorlijk door 219 te scoren, waarvan Barratt 74. Hammond faalde en ook Dipper was nergens, waardoor Gloucester voor 168 aan den kant zat. De tweede innings deed de verwachte Nott's victorie spoedig in gevaar komen. Parker bowlde als een duivel, nam 7 wickets voor slechts 35 runs! uit een totaal van slechts 116. De benoodigde 167 runs moesten toch een niet al te lastige opgave voor de Gloucester cracks beteekenen. Niettemin be gonnen A. W. Carr c.s. moedig aan de slot- innings. bowlen zoowel als fielden was af, als moet gezegd worden, dat het wicket uiterst lastig te bespelen was. Op 161 hadden allen een beurt gehad: Nots won met het kleine verschil van 6 runs na' „a most exiting finish". Somerset, de hekkensluiter, deed vriend en vijand verbaasd staan door een even fraaie als onverwachte overwinning op Northampton hire. De cijfers van dezen wedstrijd luiden als volgt: Somerset 246 en 263—4; Northampton shire 162 en 192 (Lee 657). De rangrijst ziet er momenteel als volgt uit: Kent heeft de leiding, op den voet gevolgd door Nottinghamshire; Gloucestershire is der de en Derbyshire een goede vierde. Daarna volgen in deze volgorde: Yorkshire, Lan cashire. Sussex, Middlesex, Leicestershire, Essex, Hampshire, Warwick, Surrey, North ampton. Worcestershire, G'^morgan en ten slotte Somerset. UMPIRE. Hollandsche tegen Zuid-Afrikaansche speelsters. 30 voor Zuid-Afrika. Mej. Canters en Rollin Couquerque geslagen. Er bestond Zaterdagmiddag, zooals ver wacht was, weinig belangstelling voor den wedstrijd tussehen Zuid-Afrikaansche en Hollandsche tennisspeelsters. Uitgezonderd mej. Bouman, staat het peil van ons dames-tennis niet zeer hoog en aan gezien juist onze sterkste speelster niet van de partij kan zijn, was een belangrijk deel van de toeschouwers maar weggebleven. De Zuid-Afrikaansche tennisdames zijn bekend om hun vlotte spel, speciaal „Bobby" Heine, en het voorbeeld van vitaliteit, lenig heid en durf. Ze speelt met een bravour dat aan heerenenkelspel doet denken, serveert hard, als een heer, loopt snel op. volleert en smasht met joligen ijver. Bovendien is ze vast en passeert menigmaal op een c.M. bui ten het bereikbare. Ze heeft alle slagen iü haar repertoire. Een lijnrechte tegenstelling daarvan is mrs. Neave die vrijwel uitsluitend beschikt over een gekapten slag. maar welke dan ook perfect uitgevoerd wordt, in alle standen. Mej. Heine speelde eerst tegen mej. Can ters, die in de internationale wedstrijden te Noordwijk van zich heeft doen spreken. Zoo was ook het begin tegen mej. Heine, scherp, vast aanvallend. De aanvallen waren gericht op mej. Heine's backhand, welke zijde absoluut haar zwakste punt is. Maar zij laat zich niet intimideeren door de felle te genpartij en geleidelijk zakt de vinnigheid van de Hollandsche af en bij de score 22 neemt mej. Heine het initiatief. Zij maakt 42 met keurig baseline-spel, en harde drives en komt op 52. Mej. Canters zet dan haar tanden opeen en beseft voldoends dat ze niet goed zou doen de set te laten loopen. Zij blijft actief en weet door stevig spel mej. Heine tijdelijk in het defensief te brengen. Het wordt 5—3 en zelfs 54, wanneer de service van mej. Heine niet Lukken wil. Het spant er nog om wie de belangrijke volgen de game zal winnen, maar na ettelijke malen deuce forceert mej. Heine en wint de eerste set. Ook de tweede set is voor mej. Canters niet kansloos. Haar goede drives zouden een minder snelle en zich goed opstellende te genpartij hevig in 't nauw gedreven hebben, maar mej. Heine kan op de hardste drives nog een goed geplaatsten bal teruggeven. Met een all-round superioriteit, en toch niet al te groote meerderheid, wint mej. Heine den interessantsten strijd van dezen middag. Mej. Rollin Couquerque heeft voorts tegen mrs. Neave gespeeld. Mej. Couquerque was aanvankelijk eenigszins* in de meerderheid, had meer snelheid en mrs. Neave's gekapte slagen waren veel out en in het net. Toen zij echter met 42 achter stond kwam zij beter op slag en won de set, om in de tweede het offensief te nemen en niet meer te laten gaan, 6—4, 61. De dames Canters en Stroink hebben in het damesdubbelspel een goede kans gehad om te winnen tegen miss De Smidt en miss Heine. De eerste set werd door Holland ge wonnen. Het werd .44 en mej. Canters kwam aan service. Miss De Smidt komt dan bijzonder goed op dreef en door haar uitstekend spel wordt de partij one set all. Daarna was van meerderheid der Holland sche dames niets meer te merken en de be slissende set werd met 61 door Afrika ge wonnen. Zaterdag was de stand dus reeds 3—0 voor Z.-Afrika. MEJ. CANTERS ZORGT VOOR EEN GOED WINSTPUNT. De landenwedstrijd Holland—Zuid-Afrika voor dames zette Zondag goed in met een fraaie overwinning van mej. Canters op Mevr. Neave. In twee sets 6—3, 6—3 wist mej Canters de Afrikaansche te slaan met forsch, aanvallend tegenspel. In beide sets kwam de Hollandsche achter te staan, doch onvermoeid wist zij den achterstand in te halen en in de beslissende tweede set- zelfs van 13 af, om tenslotte met 63 te zege vieren. Leefde de Hollandsche hoop na deze ge zonde en mooie partij eenigszins op, de volgende partij sloeg allen fantastischen denk beelden resoluut den bodem in. Slechts zelden, wij mogen wel zeggen nim mer heeft mej. Rollin Couquerque zoo be neden haar normale speilpeil gespeeld ais thans tegen mej. Heine. De laatste behoefde zich absoluut niet in te spannen voor eenig succes. De depressie bij de Hollandsche was zelfs zóó groot, dat in een der games van de tweede set 27 double faults achtereen volg den en miss Heine zoodoende een zeer ge makkelijke game won. Hoe ook mej. Rollin Couquerque vocht tegen haar eigen onmacht, het mocht niet baten. Met heroïschen moed vocht zij tegen die depressie, maar het was en bleef een tragedie- Met 6—1, 6—2 werd zij totaal geslagen en tevens het 4e Afrikaansche winstpunt vast gelegd en daarmede de Zuid-Afrikaansche match-overwinning. Tot slot van den dameswedstrijd speelden de dames Canters en Rollin Couquerque een double tegen de dames Heine en Neave. Ook in dit nummer bleek Zuid-Afrika's superiori teit. De Hollandsche dames gaven goed tegenspel; mej. Rollin Couquerque was iets minder slecht, op dreef dan in haar single van dezen middag. Ook het dubbelspel leverde den gasten van winstpunt. De totale uitslagen luiden: Mej- Cantersmej. Heine 46, 36. Mej. Rollin Couquerquemevr. Neave 4—6, 1—6. Mej. Canters en mevr. Stroink—mej. Heine en mej. de Smidt 75, 46, 16. Mej. Canters—mevr. Neave 6—3, 6—3. Mej. Rollin Couquerque—mej. Heine 1—6, 2—6. Mevr. Stroinkmej. de Smidt 06. 68. Mej. Canters en mej. Rollin Couquerque mej. Heine en mevr. Neave 6S, 16. Totaal uitslag: Holland—Zuid-Afrika 1—6 of in sets 312. DE DAVIS CUP. FRANKRIJK-AMERIKA (3-2) Nadat Frankrijk, zooals wij reeds meld den. Vrijdag de eerste twee enkelspelen beide had gewonnen, ging het niet zoo ge makkelijk meer. Het was onbegrijpelijk, dat Borotra en Cochet ook voor het dub belspel werden aangewezen, omdat deze spelers nooit samen spelen. Borotra in niet al te besten vorm was voor zijn doen en een rustdag beiden spelers voor hun zware sing les van Zondag goed zou gedaan hebben. Het dubbelspel werd een débacle voor Frankrijk. Allison en van Rijn wisten in drie sets 61, 86, 64 te winnen, dank zij hun eigen goede spel en de vele fouten van Borotra. De eerste single van Zondag ging tus sehen Tilden en Borotra. De Franschman had nog steeds zijn vorm niet en verloor deze partij in vier sets 46, 61, 64, 75. Toen was de stand dus weer gelijk en moest de partij CochetLott de beslissing brengen. Maar Cochet was wel in vorm en met 6—1, 36, 60, 6—3 wist hij den Davis Cup voor Frankrijk te behouden. Tournament Vijverhoek. De uitslagen van Zondag luiden: Heerenenkelspel: G. Aanstoot sl. J. Levie 6—4 62. Allardt sl. Roeske 6—2 61. v. Huystee sl. v. d. Aardweg 62 61. Nieman sl. v. d. Andel 61 61, v. d. Weiden sl. Bijvoet 6—2 7—5. Dames-enkelspel: mej. Brinkman sl. mej. v. Beaumont W.O. Mej. de Jong sl. mej. ten Broeke 64 63. Gemengd dubbelspel: Mevr. en de heer De Ruiter sl. mej. Senftv. d. Weiden 108 63 Mej. VersterRamaker sl. mevr. Lodderde Kamper 7—5 4—6 61. Mej. Ten Broeke—G. Aanstoot sl. mevr. en den heer Tijsseling 64 61. Mej. de Jongdr. de Crauw sl. mevr. en den heer v. Hezel 64 62. Heerendubbelspel: RoeskeMoes sl. Pauw- Veldhuyzen 97 64. AanstootTysseling sl. Leeuwenbergv. Mannekus 75 6—2. Eis- vogelTerlaag sl. Ramakerv. Hezel 64 6—1. Eisvogel—Terlaag sl. Nieman-dr. de Crauw 6—2 63. De Ruiter-Melse sl. Huystee-Denijs 62 6—3. Allardt—Bijvoet sl. de Camper-v. d. Andel. De Ruiter-Melse sl. Allard-Bijvoet 6-2 7-5. H. S. V. „De Kampioen". Voor de Zomercompetitie werden twee ritten gereden, n.l. 5 en 25 K.M. op tijd. Uitslag 5 K.M.: A-klasse: 1, Sypestijn 10.25. 2. v. Egmond 10.46, 3. N. N. 10.55, Kruijd 11.8, v. Baak 11.10. B-klasse: 1. Baardman 11.5, 2. Zeulevoet 11.17. 3. de Groot 11.22, Fabel 11.33, Balm 11.43, Gruyters 12.7. Juniores: Langeveld 11.49, Verkes 12.16, Moerkerk 12.19. 25 KM.: A-klasse: Sypestijn 41.5, Egmond 43.0, Kruyd 43.17, v. Baak 45.0. B-klasse: Zeulevoet 43.33. Baardman 43.55, de Groot 44.30, Schell 45.0, Fabel 45.0, Gruyters 48.21. Juniores: Langeveld 45.51, Verkes 49.58. Haarlem—Noordwijk en terug tweemaal. Hiervoor kwamen aan den start Schijve naar, Sypestijn, Fabel, v. Egmond, Kruyd, v. Baak, Schell, Zeulevoet. Gruyters, Moer kerk en Langeveld. Van Baak kreeg een lekken band en Gruyters had een ketting defect. Uitslag: 1. v. Egmond. 2. Sypestijn, 3. Schijvenaar, 4. Zeulevoet, 5. Fabel, 6. Kruyd, 7. Langeveld, 8. Schell. De stand der Zomer-competitie is na drie wedstrijden als volgt: A-klasse: Sypestijn 11, Egmond 10, Schij venaar en Kruyd elk 4, v. Baak 3, v. Bree en Kossen elk 1 punt. B-klasse: Zeulevoet 8,5, de Groot en Baardman elk 8, Fabel 3,5, Gruyters 3, Schell 2, Broek en Voetelink elk 1 punt. Juniores: Langeveld 8, Verkes 5, Moer kerk 4 punten. Dinsdag 6 Augustus de 24ste jaarvergade ring in het clubgebouw. A.s. Zondag Invitatierit; Olympia, Excel sior (Amsterdam), Ulysses en de Kam pioen. H. S. C. „Excelsior" Begunstigd door fraai weer hield „Excel sior" Zondag een handicap-pelotonwedstrijd over 40 K.M. Er werd gestart door drie pe lotons van drie renners. Het peloton, be staande uit J. van Santen, v. d. Wouden en Sybrandi, vertrok te 9 uur. Het peloton be staande uit M. Bos, R. v. d. Putten en J. A. van Santen te 9.02. Het ©eloton bestaande uit C. de Nijs, Th. v. d. Putten en W. Meng te 9.04. De aankomst was: Peloton Th. v. d. Put ten, C. de Nijs en W. Meng le prijs; peloton M. Bos, J. A. van Santen en R. v. d. Putten 2e prijs; peloton J. van Santen, v. d. Wouden en Sybrandi 3e prijs. De tijd van het winnende peloton was 1 uur 1 min. Als tijdopnemer fungeerde de heer J. F. Itter. Controleur was de heer Kipshagen. Dinsdag vergadering. Wedstrijden op de Rijswijksche Wielerbaan. RIJSWIJK, 28 Juli. 100 K.M.-wedstrijd in drie manches achter motoren. Uitslagen: 1. Breau, 2. Graf fin, 3. Linard, 4. Bleekemolen, 5 Storm. Intern. Sprint wedstrijd: 1. Moeskops, 2. Kaufman. Tandemwedstrijd: 1. B. Leene-v. Dijk, 2. Leene-de Leur. 3. Bontekoe. P. Leene. Amateurwedstrijd: 1. Bakhuis, 2. Wals. Handicapwedstrijd: 1. Rossum, 2. L. Leene. De gebroeders Van Kempen te Brussel. Uit Brussel wordt aan De Crt. gemeld: Jan van Kempen won een sprint ren voor Standaert en Vermandel. Piet van Kempen werd in de series geslagen door Wauters, die in den eindstrijd weer van Deneef ver loor. Koppelwedstrijd (2 uur)1. Wauters Vermandei op een ronde. 2. Rielens—Van- aenberghe- De gebrs. v. Kempen werden achtste met twee ronden achterstand. Overwinning van Leddy in Berlijn. De stayerswedstrijden om den grooten Zomerprijs in de Rütt Arena te Berlijn, mis lukten eenigszins daar Bauer, De Wolf en Ma- ronnier motorpech hadden. De Hollander Leddy reed verrassend goed en lapte Sav/all zeven maal waarna hij won met een tijd van 49.08. Vervolgens kwamen aan: Sawall op 1875 M.: Maronnier op 2910 M.; Bauer op 397 M.; De Wolf op 9000 M. (De Crt.) TOUR DE FRANCE. DEWAELE WINNAAR. Zooals reeds dagenlang te verwachten was, heeft de Belg Maurice Dewaele den Tour de France gewonnen. Frantz, de win naar van 1928 en 1927 is vijfde geworden, maar hij slaagde er nog in. zich de over winning in de laatste etape te verzekeren en als eerste de eindstreep op de Pare des Princes baan te Parijs te passeeren. De totaaltijd van den winnaar is 186 uur, 39 min. 14 sec. Dat beteekent voor den afstand van 5267 K.M. een algemeen gemiddelde van ruim 28 K.M. Tweede is nog een Belg, Demuysère, derde en vierde de Italianen Pancera en Caröona, vijfde Franta (Lu xemburg) zesde Delamoy (België) zevende de eerste Franschman, A Magne. Een zeer goed geslaagde Ariël- spinnewebtocht naar Haarlem. Zondag had bovengenoemde tocht plaats met als doel onze stad Haarlem; meer spe ciaal was het eindpunt café Brinkmann op de Groote Markt. De deelnemers waren vrü in hun route uit hun woonplaats naar Haarlem, doch zij moesten miltstens 150 K.M. afgelegd hebben en dan tussehen 1 en 3 uur aan het eind punt zijn. Zij moesten bij het begin en aan het verste punt hunner route ter plaatse een perronkaartje koopen en dit als bewijs van den door hen afgelegden afstand aan de controle, bij het binnenkomen toonen. De Ariël Works, fabrikanten der Ariëlmotoren, hadden 17 prijzen en 5 extra prijzen voor deze rit beschikbaar gesteld. Behalve Ariël- berijders mochten ook rijders van andere merken aan dezen aardigen tocht deelnemen Prijswinnaars waren zij, die het meest den vooraf bepaalden, doch geheim gehouden tijd tussehen 1 en 3 uur benaderden. Begrij pelijkerwijze heerschte er dus onder de reeds binnengekomen rijders een groote spanning, wie nu wel het dichtst bij-dien geheimen tijd gearriveerd was. Bij café Brinkmann heerschte al reeds direct na 1 uur een ge zellige drukte van motorrijders met dun duo dames die na hun motor op den vluchtheu vel neergezet te hebben, vlug naar de con- trolctafel liepen, waar de heeren Langmuur en Sprenger direct de door hen afgelegde route uitwerkten en het juiste aantal KM.'s met tijd van binnenkomst noteerden. Tegen 2 uur was het zeer druk: overal kwamen de deelnemers vandaan, o.a. uit Groningen, Enschedé, Apeldoorn, Den Haag, kortom uit alle deelen des lands Precies 3 uur sloot de controlecommissie haar zitting, om de gegevens verder rustig uit te werken. Te 4 uur werden de prijzen uitgereikt bij de in Haarlem pas gevestigde Ariel-zaak van den heer G. A. de Ridder. Onder leiding der heeren Sprenger en Na- ber, leden der M.C. „Haarlem", maakten alle deelnemers gedurende dit uur een toertocht in de omstreken van onze mooi gelegen stad. Men was verrukt over de mooie omstreken, immers de route ging over Zandvoort. Bou levard, den mooien Zeeweg en het Kopje van Bloemendaal, terug naar de Generaal Cron- jéstraat. Het was een heele stoet Ariëlrijders, die daar ongeveer half vijf stil hield. Hier werden allen door den heer cn me vrouw De Ridder ontvangen. Daar werd overgegaan, natuurlijk met de daarbij be- hoorende toespraken, tot het uitreiken der prijzen. lste prijs zilveren Ariël medaille. P. v. d. Berg. Utrecht, tijd 1.48. 2e prijs zilveren mo tor medaille M. Kaplan. Rotterdam tijd 1.42. 3c prijs motor zoeklicht O. de Jong. Culem- borg tijd 2.10. 4de prijs zilveren medaille. L. Bleyenberg den Haag. tijd 1.21. 5de prijs in gelegd geëm. Ariëlkruis, G. Kooy, Culemborg, tijd 2.20. De geheime tijd van aankomst was 1.47 uur. De grootste afstand (286 K.M.) was afgelegd door den heer Poortman uit Monster, terwijl de heer Meenderinan uit Enschedé vermeld wordt omdat hl) den grootsten afstand afgelegd heeft op een Ariël-Poney, de kleine 2y. PK. machine (221 K.M.). De van verst komende duo-dame was me vrouw J. Blomsma uit Voorburg, die een rondrit had gemaakt van 277 KIM.! De toestand van de rijders bij het bin nenkomen was uitstekend. Wij hadden ver moeide menschcn verwacht, doch inplaat-s hiervan zagen wij opgewekte, vroolijke men- schen met geen spodr van eenige vermoeie nis! Zeer zeker zijn dergelijke toer-tochten een propaganda voor de motorsport: deze sport bevordert het vreemdelingenverkeer op uit stekende wijze. Competitie-indeeling. Het is het goede principe van de leiders van den N.V.B. om de twee Westelijke eerste klasse afdeelingen telken jare in samenstel ling te variëeren. Dit gebeurt natuurlijk om bepaalde clubs niet j.aar in jaar uit tegen elkaar te doen uitkomen, terwijl de eene helft van de andere vervreemdt en deze maatregel is vooral gewenscht in steden, die meer dan een eerste klasse club tellen, zooals Amsterdam, den Haag, Rotterdam en, last not least, Haarlem. Deze steden zijn even zoovele problemen en Haarlem is het grootste. Want onder Haarlem rekent men voor dit doel ook Velsen en zoo bekeken zijn er zes eerste klassers uit elkaar te houden: H.F.C., R.C.H., E.D.O,, Haarlem, Stormvogels en V.S.V. Als men rekent dat Utrecht en Leiden er r.u geen enkele meer hebben, is het wel een beetje van het goede teveel. Nu lijkt het een voudig genoeg om drie daarvan in afdeeling I en de anderen in Afdeeling n in te deelen, maar zoo eenvoudig is het niet, want de N.V.B. moet wel degelijk rekening houden met speciale belangen der clubs, die in het gedrang kunnen komen, in verband met ter reinligging e.d. Dan is er nog den Haag met vier en Rot terdam met drie eerste klassers, om moeilijk heden te verwekken en aan te toonen, dat het pad van den competitieleider ook niet altijd over rozen gaat. En nu wij het toch over den N.V.B. hebben, deze zeer aan den weg timmerende en dus aan critiek blootstaande instelling, heeft van vele kanten op zijn veelsoortig hoofd gekre gen. omdat er in Juli nog gevoetbald is. Nu zal iedereen het erover eens zijn, dat er in dezen vollen zomertijd hièt meer gevoetbald dient te worden, maar toch zijn deze bittere verwijten wel wat onrechtvaardig Want in Januari en Februari van dit jaar is de vaderlandsche-voetbal gedurende negen weken zoo stijf bevroren geweest, dat hij niet aan het rollen was te krijgen en dat heeft het geheele voetbalprogramma achteruitgezet. Dat zijn de criticasters toch nog niet. ver geten? En zij weten toch ook wel, dat een dergelijke langdurige onderbreking van onze voetballerij een hooge uitzondering is. Maar de critiek is zoo makkelijk en de kunst is zoo moeilijk, vooral in dit geval als het ijs er zich mee gaat bemoeien. Zwemrecords. Sedert de jongste Olympische Spelen zijn Johnny Weismuller en Martha Norelius, die samen een kleine twintig wereld-snelzwem- records op hun naam hebben, naar het pro fessionalisme overgegaan. Maar wat gebeurt er nu met die records, zal menigeen zich af vragen. Blijven die nu maar op hun namen staan, of worden die geannuleerd? Uit vroegere soortgelijke gevallen, zouden wij moeten concludeeren. dat zij hun records behouden, tot deze verbeterd worden, want toen Gertrude Ederle al een jaar om den broode zwom stond zij nog in de wereldrecord- lijst vermeld. Maar over het geval Weismuller- Norelius schijnt de Intenationale Zwemfede- ratie zich nu toch wel speciaal te beraden, want hier betreft het bijna de helft van de lange lijst der wereldrecords Op het- congres dat 20 September te Londen wordt gehouden zal deze kwestie ter sprake komen en het is mogelijk, dat alle records van Johnny en Martha dan overgeschreven worden op naam van hen, die in hun officieel genoteerde pres taties dezen twee het meest nabij kwamen. Dit zou althans tot gevolg hebben een nieuwen verwoeden strijd om de records, voor ons staat het nog niet vast, dat dit nu werkelijk de juiste oplossing is. Want tenslotte hebben Weissmuller en Miss Nq- rellus hun records toch gevestigd, toen zij nog amateurs waren. En een lijst van wereld recordhouders is niet een opsomming van de snelste amateurzwemmers op dit oogen- blik, maar van de beste prestaties die ooit door amateurs zijn geleverd. En dit is bewezen door het feit, dat reeds eerder een gestorven zwemster op de recordlijst is gehandhaafd. Tilden en Helen Wills. Er is ons nu zoo ln alle toonaarden en met nadruk verzekerd, dat William Tilden II niet meer op de groote tennistournaments zal uitkomen, dat wij het nu maar zullen gelooven. En inderdaad ls Tlldcn's tijd ook langzamerhand wel gekomen. Deze grootste tennisser, dien de wereld ooit gekend heeft, is, uit sportoogpunt gesproken, koud gewor den. Voor de ingewijden is dit op het laatste Wimbledon tournament duidelijk aan het licht gekomen en overduidelijk in Tilden's match tegen Cochet. De lange Amerikaan verloor in drie sets. hetgeen wel niemand vooraf zal verwacht hebben, temeer omdat Cochet, om zich te sparen, niet bang is, eens een set te laten loopen. Wat was dan wel de reden van deze verpletterende nederlaag? Enkel en eenvoudig meenen wij, omdat do spanning Tilden te groot werd. Deze ge weldige spanning van het Internationale ten nis jaar in jaar uit, gaat een mensch niet in de kouwe kleeren zitten en Tilden loopt al veel langer mee dan eenig ander groot speler. Hij ls bijna veertig cn speelt als 20 jaar op belangrijke tournaments. Alle mach tige slagen zijn er nog en in gemoedelijke wedstrijden als te Noordwijk e.d. is hij nog onweerstaanbaar, maar Wimbledon is den veteraan Tilden te machtig geworden. Een andere kwestie is dat Helen Wills ook verklaard heeft, dat zij hoogstwaarschijnlijk niet meer te Wimbledon zal uitkomen Wij spreken een dame hiet gaarne tegen, maar het lijkt ons voorloopig hoogst onwaar schijnlijk dat dit werkelijk niet meer gebeuren zal. Wij weten, dat Helen gaat trouwen, maar wij gelooven niet, dat zij daarom de glorie van het tenniskampioenschap zal kunnen vaarwel zeggen. Afscheid nemen van een sport, waarin men uitgeblonken heeft, is altijd zwaar geweest, tegenwoordig is hot door de pressie van buiten af bijna ondoenlijk ge worden, als men nog niet duidelijk op zijn retour is. En dit laatste is Helen Wills na tuurlijk allerminst. Zij is nog jong en zal nog jarenlang op de hoogte kunnen blijven waarop zij zich thans bevindt, namelijk dat geen andere speelster ter wereld een schijn van kans tegen haar heeft. Neen, Tilden's afscheid gelooverr wij nu wel, maar dat van Helen Wills moeten we eerst nog zien gebeuren. De Schneider-Cup. In September a s. zal de groote snclhcids- race om de Schneider trofee voor watervlieg tuigen weder plaats vinden en in deze dagen worden de deelnemers en hun nog half in geheimzinnigheid gehulde vliegtuigen gaan deweg bekend. Zooals men zich zal herinne ren won Engeland de vorige maal den strijd in Italië, dat in 1926 had gewonnen. Ditmaal vindt de race dus in Engeland plaats cn wel op een traject tussehen het eiland Wight en Portsmouth. In den vorigen wedstrijd werd een gemiddelde snelheid van ongeveer 530 K.M. per uur bereikt door den winnaar en sindsdien hebben alle deelnemers natuurlijk zeer zorgvuldig geheim gehouden verbeterin gen op hun toestellen toegepast. Deelnemers zijn ditmaal Engeland, Italië, Frankrijk en Amerika. Vooral de Italianen zijn dol op deze wedstrijden en zij zijn van plan niet minder dan tien vliegtuigen te zenden, om te pro- beeren den Schneider Cup te heroveren. Twee dezer toestellen zullen uitgerust zijn met twee 900 P.K. motoren, waarvan de eene voor, de andere achter den bestuurder is aange bracht. Het mcerendeel vliegt met een enkele Isotta Fraschinl motor, die naar verluidt 1600 P.K. kan ontwikkelen, terwijl de Fiat fabrieken in het geheim ook eenige toestel len bouwen met geheel nieuwe motoren, die een ongeloofelijk rendement zouden geven. Frankrijk zal aan den start verschijnen met twee eendekkers, de een met 1200 P.K. luchtgekoelde Mistral motor, de andere met een 1500 P.K. Hispano Suiza met ethyl-glycol koeling, een substantie die een veel hooger temperatuur toelaat en dus de motor op een verhoogd rendement kan doen werken. Tenslotte komt Amerika met één toestel, dat bestuurd zal worden door Luit. Alford Williams en een motor draagt van 2000 P.K. en Packard fabrikaat. De toeschouwers bij dezen tltanen-lucht- strijd zullen aan opwinding niets te kort komen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7