HERINGA&WUTHRICH HAARLEM'S DAGBLAD PHILIPS' 5 RADIOTOESTELLEN (Adv. Ing Med.) LANGS DE STRAAT Auto. Hij had een auto. Dat wil zeggen, hij zei, dat hij een auto had. Anderen vonden het een niet gemakkelijke taak om in het vreemd gevormde voorwerp een auto te zien, hoewel het vier wielen en een stuurwiel had, dat zich op een soort van overdekt platform bevond, en hoewel het zich soms werkelijk voortbewoog, middenin een dikke grijze rookwolk, als hij een aan tal mysterieuze handles overhaalde en een aantal nog mysterieuzer knoppen bedrukte. Hoewel, om zijn medemenschen goed duide lijk te maken, dat.hij het vehikel, waarop hij troonde, met den naam van auto betiteld wenschte te zien, had hij er een gloednieuwe claxon op laten zetten, die mot fel jankend geluid de voorbijgangers in den valsc'nen waan bracht, dat zij haastig het veege lijf moesten bergen om niet door een fiere Rolls Royce of glanzende Lancia tot puin gereden te worden. En als dan de wreede desillusie volgde in den vorm van het steunend en krakend voertuig, dat van louter verlegenheid zijn roestig aanschijn achter een dikke rook wolk aan het oog trachtte te onttrekken, en in welks nok de koene bestuurder aan het •wiel te wrikken zat met het gezicht van een 2crvaren keukenmeid, die haar hand niet omdraait voor het bakken van een onge compliceerd biefstukje, dan steeg er uit de schare der plotseling ontnuchterden, menig hconend woord tot den hooggezetelden Chevalier sans peur et sans reproche op. Hem echter deerde dit alles niet. Niet al leen letterlijk, maar ook figuurlijk hoog verheven boven het jaloersche plebs, dat hem en zijn „wagen" hoonde, ging hij zijns weegs en voelde zich autobezitter. Tot op een dag een klein, vies, vuil, In ferieur straatjoch hem aan zag komen, zich midden op den weg plantte, zijn pet met een zwaai op zijn linkeroor klapte en op mild verbaasden toon informeerde: „He daar, baas, stookkie dat ding nog met turref?" De koene bestuurder werd rood en zijn bevende handen lieten even het stuurrad los. Toen zag de wagen zijn kans schoon en begroef, bij wijze van struisvogelpolitiek, zijn eerwaardig hoofd in een sloot. De eigenaar vluchtte. De motor bleef rookwolken versprei den. Na een uur waren de brandweer, de stadsreiniglngsdienst en eerste hulp bij on gelukken ter plaatse en gezamenlijk geleidden zij den moeden zwerver naar zijn recht- matigen eigenaar terug. Die echter simuleerde verwondering en geleidde hen naar zijn garage, alwaar een gloednieuw Fordje ver waten stond te glimlachen. W. T. VISSCHERIJ-OPBRENGST. WOENSDAG 31 JULI 1929 VERKEERSONGELUKKEN. Tc Hillcgom. Vroeg in den afgeloopen nacht stond een auto op de trambaan nabij de Steenfabriek om de lichtinstallatie te repareeren. Alle lichten waren gedoofd, wat tot gevolg had dat de machinist van een naderende tram de auto in den bocht van den weg niet zag. De auto werd aangereden, tegen een boom geschoven en zoo goed als plat gedrukt. De locomotief liep uit de rails en kwam op de straat te staan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE WONINGVOORRAAD. Sedert de jongste statistische opgaven der gemeente Haarlem (over Januari, Februari, Maart) is de totaal beschikbare woningvoor raad gestegen van 29301 tot 29390. Het aantal woningen van f 600 tot beneden f 800 huur per jaar steeg van 2361 tot 2411, dat van f 450 tot beneden f 600 per jaar van 2818 tot 2851, dat van f 350 tot beneden f 450 van 3740 tot 3774. Het aantal woningen met huurprijzen bo ven f 800 vermeerderde met eenige. Noodwoningen zijn er nog steeds 103. Het aantal nog bewoonde onbewoonbaar verklaarde woningen daalde van 31 tot 23. ESPERANTO-TENTOONSTELLING. Het Haarlemsch Propaganda-Comité voor Esperanto verzoekt ons mede te willen deelen dat op de tentoonstelling van het N. O. G., welke tentoonstelling, zcoals men weet, op 1, 2 en 3 Augustus a.s. in het Bronybouw zal worden gehouden, ook een Esperanto-af- deeling zal zijn. Er zullen o.a. te zien zijn: leermiddelen, toepassing van Esperanto in handel en ver keer en een overzicht van oorspronkelijke en vertaalde boekwerken. VOOR HET BEHOUD VAN GOOILUST. Behalve de verschillende reeds vroeger ver melde, verzoekschriften die door onderschei dene corporaties reeds zijn ingediend bij de regeering ter voorkoming van de oprichting eener kininefabriek in de nabijheid van Gooilust, het vermaarde natuurpark van den heer F. E. Blaauw te 's-Graveland, kan thans nog worden genoemd een adres aan de Ko ningin onderteekend door de directeuren der dierentuinen in Antwerpen, Amsterdam. Bazel Berlijn. Breslau, Dusseldorp. Dresden, Elber- feld, Frankfort a. d. M„ Halle, Hamburg, Hannover. Keulen, Koningsbergen, Leipzig, Neurenberg, Posen, Rotterdam en Wien- Schönbrunn,te zamen vormend de confe rentie der Middel-Europeesche Dierentuinen, meldt de N. R. C. Ook de Internationale Gesellschaft zur Erhaltung des Wisents, welker zetel in Frank fort is en welke den heer Blaauw bij de op richting tot haar eer e-voorzitter benoemde, heeft zich in gelijken geest geuit. Er beginnen thans dus ook stemmen in het buitenland op te gaan welke zich voor het ongestoord voortbestaan van Gooilust inte resseeren. NACHTVORST IN GRONINGEN. VEEL SCHADE AAN HET GEWAS. De nachtvorsten van de vorige week heb ben aan het te velde staand gewas in de pro vincie Groningen zeer veel schade toege bracht. Vooral de aardappelen en tuinboonen hebben veel geleden. Op verschillende plaat sen lag des morgens het ijs in de slooten meldt de Tel. ONTVANGEN BOEKEN. CORRECTE SCHRIFTUREN VOOR LEDIGE UREN. Deze week heb ik mij bezig gehouden met een paar boeken uit het stapeltje, waarin ik bij een eerste doorbladeren lichte verwant schap meende gezien te hebben. In de eerste plaats waarom weet ik eigenlijk niet schenen zoowel „Uit Freekjes Leven" door C. M. Vreugdenhil (Uitg. Meulenhoff) als „Char lotte de Breu" door C. M. Vissering (uitg. Tjeenk Willink) mij door vrouwen geschreven boekwerken. Misschien ware het juister als ik zei: door dames geschreven werken, maar daar klinkt iets sarcastisch in, dat niet be doeld is. Integendeel, het is juist het deftig- gereserveerde van Charlotte de Breu vooral, dat mij haar geestelijke moeder eer met dame, dan met vrouw doet etiketteeren, nog afge zien natuurlijk van het onbewust imponee- rende van schrijfsters familienaam, die aan de spreekwoordelijke soliditeit van De Bank herinnert, en het daaraan inherente respect afdwingt. Zoo als nu Charlotte de Breu opengeslagen voor mij ligt beschouw ik het boek met die verteederde belangstelling, waarmee ik een zuiver-Empire leuningstoel kan bewonderen en van de strakke elegantie harer lijnen ge nieten. Dat is toch nog weer een ander soort schoonheid dan die van een modernen zetel, die uit een stel gegoten stalen buizen met twee dwarsplanken geconstrueerd wordt. En ook tegen het nieuw-oud van den huidigen meubelfabrikant-in-alle-stijlen, begrijp ik dat aesthetisch bezwaar te opperen valt. 1-Iet prettigst en gemakkelijkst zit ik op zulk een Empire-stoeltje en als ik dan nog de illusie hebben kan, dat het antiek is,Charlotte de Breu draagt het jaartal 1929 en ver wijdert derhalve alle kans op illusies van dien aard. Toch roepen bouw en lijnen van dit boek, de zorgvuldigheid van schrijfwijs, de gepolitoerde glans der conversatie, de ge lijkmatigheid der ontroering die het teweeg brengt, de litteraire kunst van vroegere ge neratie voor ons op. Al gaat het niet op Empire terug en blijven we bijvoorbeeld in de buurt van Mevrouw Bosboom Toussaint even in gedachte staan. Om dan toch en passant aan die diè Dame een saluut te geven wegens haar buitengemeen compo sitietalent en uitgebreide factische kennis. Maar geen onvertogen woord komt uit de pen, noch van de portrettiste der vrouwen uit het Leicestersche tijdvak, noch van die der vrouwen uit de familie De Breu. Ook waar ze verondersteld worden door leed overstelpt, door hartstocht overmand te zijn, blijven zij de puntjes op de i's zetten. Zoo als dat in keurige families betaamt. Een staal van conversatie bij Vissering, pag. 206 v.l.g. (Govert en Mercia, stiefbroer en zuster, ontmoeten elkander in den maan nacht van den tweeden Kerstdag op een bergpad in Java, ze hebben de feestdagen „en familie" doorgebracht en zijn onafhan kelijk van elkaar, na twaalven, nog een eindje op stf p gegaan, omdat ze niet slapen konden). „Je was de eerste jonge man, met wien ik in vertrouwen omging" hernam ze zacht. „Broers had ik nooit gehad; ik meende, dat wat 'k voelde, aanhankelijkheid was tusschen broer en zuster." Toen weer fel: „En jij? Jij leefde met ons, maar je hart was ver weg; je hart leefde in Holland; je hart sloeg voor Charlotte de Breu!.... sterk gespannen hartstocht In een kloostef ontladen werd. En in het laatste van dit in drieën gedeelde boek vinden wij Govert terug als echtgenoot van Charlotte, en als vader van een paar nieuwe De Breutjes, die nu op hun beurt weer het voorrecht hebben van een Indisch halfbroertje, door Charlotte ate haar eigen, oudsten zoon aanvaard. Als dafin de toekomst nu maar weer geen ongemak in de familie oplevert, want dat zou onze acteur dan niet meer op zoo keurige wijze kunnen behandelen. Het boek, waarover wij spreken bestaat uit twee deelen en een besluit. Eerste deel: Char lotte. Daarin vinden we ontwikkeld de on geplaatste genegenheden van Govert en voor Govert (bij een ander meisje. Francoise). Tweede deel: Mercia; bevat de misplaatste genegenheden van en voor Govert: In het besluit schijnt alles op zijn plaats gekomen, en kan 't scherm zakken. Charlotte is twee maal zoo dik als Mercia (150 pagina's tegen 75) en het besluit is in 15 pagina's onder gebracht. Qualitatief lijkt het dikste deel het beste, en de inhoud daarvan het meest in de macht van de auteur. Tot de conclusie van de slotpagina: „er is één weg, dien ieder volgen moet; het is de weg, dien niemand kent: de onzichtbare weg van het leven" zijn er al meer gekomen, maar de psychologische in teressanten onder hen hebben het bij dief wijsheid niet gelaten. Zoo dan dit boek ons al vermag bezig te houden op een beschaafde wijs en als werk stuk zeker zijn verdienste heeft het be hoort toch tot die kunstwerken, die met één maal bekeken zijn en waar we niet nog eer.s en nog eens naar grijpen zullen. En als reactie op veel flodderig geschrijf van heden, kan het uitnemende diensten bewijzen. Goed geschreven is ook Freekjes Leven van C. M. Vreugdenhil. Ook hier een verhaal van keurig-lieve menschen. Een doktersgezin, waarin een ieder zich beijvert om van een nobelen inborst blijk te geven. Daar sterft de moeder bij de geboorte van het jongste zusje en wordt de roode draad door het ver haal gevormd door den innerlijken strijd die het oudste meisje van zeventien jaar te voe ren heeft met zich zelf ten opzichte van moeder's plaatsvervangster, een jong, hartelijk en opofferend kinderverpleegster, die na eenige jaren dokter's tweede vrouw wordt. Een prachtig gegeven dat door de auteur heel gevoelig hier en daar wordt uitgewerkt. O, Ja, er is geloof ik meer echte gevoeligheid bij deze auteur dan bij de hiervóór bespro kene en dat zij het leven en het te beelden milieu voortdurend ziet als een schoon Zon- dagsch tafellaken, dat zóó uit de kast komt, kan ik desnoods meevoelen. Maar het blijft nergens drie weken achter elkaar Zondag. Als conceptie is dit boek van Freekje veel eenvoudiger, en dan ook ge slaagder dan het boek der De Breu's. En er zijn zulke aardige en soms zeer pakkende momenten in dat ge het nog wel eens op neemt om gedeelten als „een nacht" (moe der's sterven) en de verwikkelingen in Mies- je's zieleleven, iri haar afgekeerd zijn van tante Jen, te herlezen. Een mooi en een goed boek voor de dames, om deze dagen in strandstoel of hangmat te genieten. Liever dan de rommel en de non sens, waarmee ik er zoo velen in trein of tram tegen kom, kan ik dit boek in hunne handen zien, al is het dan misschien als totaal eventjes te zoetelijk bekeken. 29-7-'29. J. H. DE BOIS. POSTDUIVEN. „DE REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag der wedvlucht van Hall. Afstand 187 K.M. Eerstgetoonde vogel 10.59.34. Laat ste prijswinnende vogel 11.7.44. J. Samson 1, 7, 13. C. van 't Ende 2, 12, J. G. v. Leuven 3. 9, 21, J. Th. Bakker 4, 20, J. Verver 5, 10, H. Boogaard 6, 16, J. Libbinga 8, P. de Wilde 11, 22, D. A. Baaij 14, J. Broek hof 15, 18, P. Copini 17, P. Kroon 19. DE OOIEVAAR. DE BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvfschafslag te IJmuiden 21 stoomtrawlers. De besommin gen waren: Jacqueline f 4900, Ommering f 5300, Gloria f 3500, Mary f 4100, Penelope f 1700. Poseidon f 1400, Magpy f 1700, Schoorl i 9700, De Hoop f 1700, Frisia f 1300, For ward f 1900, Turquoise f 1100, Zwarte Zee f 1900, Spaarnestroom f 1700, Beka f 1600, Ecliptica f 1500, Pluvfa f 1700, Johanna i 1900, Alcmaria f 1500, Westland f 140Q, Ma ria van Hattum 1 1700. KANTONGERECHT. „Brokken gemaakt". Voor den kantonrechter hedenmorgen weer een aantal zaken tegen automobilisten, die links gereden hadden en daardoor „brok ken gemaakt", zooals de term luidt, gelukkig dit keer in niet zoo ernstige mate. En er was er ditmaal maar één van dronken, maar zijn zaak werd uitgesteld. Zoo kwam het, dat er geen hechtenisstraffen op gelegd behoefden te worden, maar met en kele tientallen guldens boete per boosdoener volstaan kon worden. De gevaarlijke slagersjongen. Een slagersknecht uit Heemstede had op den Hecrenweg een fietsende juffrouw on derste boven gereden. Hij kwam uit een zij weg en vond dat die juffrouw hem, omdat zij hem rechts had, had moeten laten voor gaan. De kantonrechter echter vond, dat de jongen kalmer had moeten rijden, „sla gersjongens rijden in den regel erg gevaar lijk" zei hij. „Of dat bij het vak hoort weet ik niet, maai- het is zoo". De jongen kreeg zes gulden boete. Een onsolide steiger. Een aannemer te IJmuiden werd veroor deeld tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis, omdat hij eon opperman werkzaamheden had laten verrichten op een steiger, die 3 Meter boven den grond hing en niet voor zien was van een leuning of kantdeel. De opperman die een kruiwagen met kalk reed, viel er met kruiwagen en al af en kreeg een hersenschudding. Hij zeide er nu nog zeer slecht aan toe te zijn, doch het O. M. meen de. dat dit overdreven was. De eisch was 1 25 of 25 dagen. TWEÉDE RELIGIEUS SOCIALISTISCH CONGRES. Het Tweede Religieus Socialistisch Congres is vastgesteld op Zaterdag 28 September en Zondag 29 September te Amsterdam In de groote zaal van het A.M.V.J. Gebouw, Leia- scheboschjes. Het programma luidt: 28 September: Opening door den voorzitter Daarna inleiding van Mevr. Henriëtte Roland Holst over: „De Zedelijke Factoren in het Socialisme". 29 September: Wijdingsbijcenkomst onder leiding van J. van de Klcft. Inleiding van Heinrich Mertens over: „Het Katholiek-Socialisme in Dultschland". Deze rede wordt in het Duitsch uitgesproken en daarna in het Nederlandsch vertaald. AQUARIUM- EN TERRARIUM STUDIE. TENTOONSTELLING TE 's-GRAVENHAGE. Door de 's-Oravenhaagsche Vereniging van Aquarium- en Terrariumliefhebbers „De Natuurvriend" wordt ieder jaar des zomers een tentoonstelling gehouden, waar. naast tal van inzendingen van Inlandsche en Tropische visschen en planten, de door hare leden in het voorjaar gekweekte jonge visschen en planten, de door hare leden in het voorjaar gekweekte jonge visschen en planten worden geëxposeerd. Bedoelde tentoonstelling zal dit jaar worden gehouden van 17 tot en met 25 Augustus in het gebouw Amicitia, Westein de 15 te 's Gravenhage. In verband met het tegelijkertijd te her denken 10-jarig bestaan der vereeniging, zal dit jaar de tentoonstelling een bijzonder karakter dragen en belooft deze een .„ge beurtenis" te zullen worden op het gebied der aquarium- en terrarium-studie. De vereeniging zal inzenden een com pleet moeras, tevens een insectarium, van de meest voorkomende waterinsecten, on dergebracht in kleine glazen aquariums, eveneens in natuurlijke omgeving. In de afdeeling „Terraria" komen belang rijke inzendingen; alle Inlandsche Sala manders en kikvorschen, verblijvende in natuurlijk-begroeide terraria, zullen een onderdeel der expositie vormen. Ook zal aanwezig zijn een vlinder-verza meling, eigendom van den heer Doove te 's Gravenhage. Door de medewerking van den heer Groe- neveld te 's Gravenhage, bekend expert op "het gebied der zee-aquatiek en vertegen woordiger van het Océanografisch Museum uit Monaco, zal aan de tentoonstelling worden toegevoegd een speciale afdeeling Océanografic, alwaar dagelijks afwisselend verschillende zeediersoorten groepsgewijze in natura ter bezichtiging komen. Tevens zullen bij deze inzending worden ondergebracht 48 stereoscopen, door mid del waarvan den bezoekers een compleet overzicht wordt gegeven van de Museum zalen en aquariums met prachtvolle onder zeelandschappen van het Océanografisch Instituut, wereldberoemde stichting van Vorst Albert I van Monaco. Met dankbaarheid memoreert de Vereeni ging de hooge medewerking, welke zij reeds ln haar streven mocht ondervinden en wei in den vorm van de reeds binnengekomen prijzen, waarvan allereerst genoemd dierten te worden een groote, bronzen medaille van de Koningin, een bronzen medaille van Prins Hendrik; een oude plaat in lijst van den burgemeester van 's Grayenhage, een ets in lijst van den Wethouder van onder wijs Dr. v. d. Meulen en verder tal van me dailles en prijzen, w.o. van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer van 's Graven hage en omstreken en van verschillende zusterverenigingen. Op den eersten Zondag der tentoonstel ling, n.l. 18 Augustus a.s. zal in het ten toonstellingsgebouw plaats hebben een ver» gadering van afgevaardigden der aquarium- en terrariumvereeniging in Nederland, om te komen tot oprichting van een landelijke Federatie van de Aquarium- en Terrarium- verecnigingen in Nederland. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 764.0 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 740.8 m.M. te Ma- linhead. Verwachting tot den avond van 1 Augustus: Aanvankelijk stormachtige tot krachtige, later afnemende Zuidelijke tot Westelijken wind, meest betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk wei nig of geen verandering in temperatuur, la ter iets warmer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt hedenmorgen 9.50 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 755 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van; Fa. A. FEDERMANN Opticien, Gr. Houtstraat 37, Tel. 11059. THERMOMETERSTAND Haarlem, 31 Juli. Hoogste gisteren 67 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden tot 12 uur 61 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 31 Juli 1929. Ondertrouwd: 30 Juli: M. H. Groenendaal en M. J. v. d. Slufs. Getrouwd: 30 Juli; J. H. v. d. Wateren en G. C. v. d. Pol. Bevallen: 27 Juli: S. A. HageboutHessels z. G. StrookmanMeijer z. 28 Juli: A. v. d. VeldeFrankena z. 29 Juli: M. C. J. v. d. PuttenGrijseels z. J. M. BroekmanBeert- huizen d. E. ScheffelaarVeraart z. 30 Juli: C. A. J. Zegwaartv. d. Krogt d. E. J. M. Lodev. Halem d. J. E. H. MiebachBeeuw- kens z. Overleden: 29 Juli: M. WilderomVerwij, 68 j., Paul Krugerstraat. HAARLEMMERMEER. Bevallen: G. Visservan den Oever, d. D. C. Molemanvan Limpt, z. C. J. Jansen van der Pol, z. H. M. J. AldersVis, z. M. v. LieshoutKoelemeijer; z.' Overleden: Cornells Vlam, 75 j., ongehuwd; Nanning Galis, 7 j., zoon van Nanning Ga lis; Bastiaan Schouwenburg, 78 j., wedr. van M. Naaktgeboren; Hendrikus Verhoeve, 4 maanden, zoon van Willem J. W. Vex-hoeve. TELEGRAMMEN POSTAUTO TEGEN EEN HUIS GEREDEN. ZEVEN DOODEN. RHODOS, 31 Juli (N,f.A.) Een postauto, waarin zich 18 personen bevonden, is met groote vaart tegen den muur van een huis gereden. Zeven der inzittenden werden ge dood, acht zwaar gewond. OUD-PORTUGEESCH GEZANT WORDT VERVOLGD. LISSABON, 31 Juli (Havas). In ver band met het proces der Banque Angola, dat indertijd zooveel opzien heeft gebaard, is tegen den oud-gezant van Portugal te Den Haag, Antonie Bandeira, een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd door het Hof van Cassatie. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. HENDERSON LEIDER DER ENGELSCHE DELEGATIE. LONDEN, 31 Juli (V. D.) Dé Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken Henderson zal op het einde dezer week als leider van de politieke afdeeling der Britsche delegatie ter Haagsche Conferentie uit Londen naar Den Haag vertrekken. Waarschijnlijk zal hij van Den Haag rechtstreeks naar Genève doorreizen o mdeel te nemen aan de herfst- zïtt-ing van den Volkenbond. SCHEEPVAARTBERICHTEN Drechterland 30 Juli 6 u. te Bahia, Buenos Ayres naar Amsterdam. Lochkatrine 27 Juli van Los Angeles, Paci- fickust naar Rotterdam. Marie Horn 28 Juli te Trinidad van Am sterdam. Meliskerk 30 Juli te Amsterdam van Ant werpen. Nebraska 28 Juli van San Francisco, Rot terdam naar Pacifickust. Rijnland passeerde 30 Juli Ouessant, Am sterdam naar Buen. Ayres. Sitoebondo passeerde 30 Juli Vlissingen, Rotterdam naar Batavia via Antwerpen. Volendam 30 Juli 19 u. 45 min. van Rot terdam naar New-York. Zeelandia 29 Juli 18 u., van Santos, Buen js Ayres naar Amsterdam. „Mercia, vergeef mij" was het eenige wat hij zeggen kon, „ik heb dit alles niet begre pen en ik heb het niet bedoeld." Nader trad zij tot hem. Zij reikte hem de hand. „Ik kan niet langer zwijgen, Govert", sprak zij nauwelijks hoorbaar. Hij trok haar naar zich toe. Hartstochtelijk sloeg zij haar armen cm zijn hals. „Mijn hart spreekt te luid, Govert. Help mij toch, ik heb je zoo onuitsprekelijk lief!" Onbereikbaar in het leven verzonk het beeld van Charlotte de Breu. Mercia lag in Govert's armen Hij kuste haar als zijn bruid. Het is mogelijk dat het komt doordat dato heden ons bestaan te veel door luidsprekers geërgerd wordt, maar wij houden Mercians declaratie niet voor achttien-karaats ,en dat is volstrekt niet de bedoeling van de schrijf ster, die dus haar doel mist. En dat krijg je dan, als je zoo keurig en welverzorgd schrijft. Maar als wij daarmee nu eenmaal vrede genomen hebben, en ons onderworpen aan de auteur, die al haar personagien zich Iaat uiten in het correcte Nederlandsch van Jacob Geel, dan blijft er toch nog altijd een aan trekkelijk en onderhoudend relaas over, re laas van familieleven der „hoogere" standen, die in patria en Insulinde beide, de intellec- tueele betrekkingen met een hun toekomend decorum bezetten. Is xxiet Govert de Breu eigenlijk de hoofd- fuguur m dezen roman? De Indische achtex*- neef van Charlotte die voor zijn opvoeding naar Holland gestuurd, bij Lotte's ouders als kind verkeert en voor zijn nichtje de grootst? mogelijke genegenheid opvat. Maar tot daad zaken komt het bij die twee nog niet zoo spoedig. Lotte mag hem graag, o, ja, maar meer als broer, ziet U. En bovendien, er moet eerst nog zooveel gebeuren in de familie. Govert. groot en afgestudeerd, gaat naar Indië. Zijn vader daar, is in tusschen Weduw naar geworden, en hertrouwt met een we duwe met twee dochters. Als Govert dus in Indië terugkomt vindt hij daar een stief moeder en twee stiefzusjes waarvan de mooiste, Mercia, van hem gaat houden. Go vert mag haar ook heel graag, maar meer als broer, weet U. Wij hebben in ons citaat, hierboven, al gehoord, hoe op dien Kerst nacht in de bergen, Mercia's hart aan het luidspreken gaat. en de broer zijn stlefzusje tot bruid neemt. Maar dat wordt niets, nie mendal Een vergissing erger dan een fout. Maar een fout is slechts gedeeltelijk goed te maken, een vergissing is te herstellen. En waar de geheele familie de Breu, echt zoowel als aangetrouwd, uit menschen met nobele denkbeelden bestaat, die hun gedachte- en zieleleven steeds volledig beheerschen, en be praten vooral, voelt ge de oplossing wel al komen. Mercia doet afstand van man en zoontje, die naar Holland gaan en gaat zelve in een klooster op Midden Java. Zij had nog Spaansch bloed in de aderen en Spanje was steeds het land meer dan Java waar te Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Lier. De uitslag luidt als volgt: le en 8e J. Keijsper; 2e 9e lie C. van Meurs, 3e 7e 10e 13e en 16e P. v. d. Pol; 4e en 12e W. Diermanse, 5e en 7e P. de Jong; 6e en 14e F. Krijgsman; 15e H. v. d. Eijk- hof; 17e A. Selhorst; 18e H. P. v. d. Poll. De eerste vogel bereikte een snelheid van 967.5 Meter per minuut; do laatste 796 per min. Uitslag der wedvlucht van Hall; le en 5e P. v. d. Pol; 2e 3e 9e en 12e J. Keijsper. 4e en 6e L. van Meurs; 7e en 10e H. P. v. d. Poll; 8e B. J. Nieuwenburg 12e F. Krijgsman; 11e A. Selhorst. De eerste vogel bereikte een snelheid van 1216.9 Meter per minuut; de laatste 1182 meter per minuut. „DE BONTE DUIF" TE HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Vilvoorden, (België) afstand 162 K.M., invrijheid gesteld te 8 uur. De prijzen werden alsvolgt behaald: H. v. Oldenmark le, 10e, 13e. 15e, 16e, 18e, 20e; P. Bannink 2e, 5e, 22e; F. M. Heerkens Thyssen 3e 17e, 25e; P. Brakel 4e, lie; Jan J. Lasschuit 6e, 14e, 19e, 23e; J. Hartel 7e, 8e; G. ten Bosch 9e, 12e; W. der Kinderen 21e; J. A. de Jong 24e. Eerste duif te 10 uur 14 min., snelheid van 1212 meters per minuut. Laatste prijswinner te 10 uur 18 min. Haarlemsche Concours-Commissie. Wedvlucht van Vilvoorden, afstand 162 K.M. los 8 uur de prijzen werden als volgt behaald: H. v. Oldenmark le, 22c, 26e, 30e, 37e, 41e;' P. Bannink 2e, 7e, 48e; H. Heerschop 3e, 4e, 12e, 14e, 25e, 27e, 40, F. M. Heerkens Thyssen 5e, 34e; P. Brakel 6e, 23e; W. Looyenga 8e; Jan J. Lasschuit 9e, 28e, 39e, 51e: J. v. Har- tesveld 10e, 17e, 45e; J. Hartel 11e, 15; C. Kraan 13e; G. A. Steyl 16e, 35e, 36e, 47e; G. ten Bosch 18e, 24e; J. A. v. d. Putten 19e; J. F. Heerschop 20e, 29e. 31e: P. Bank 21e; H. v. Alphen 33e, 46e, 50e; N. Peetoom 38e, 42e; W. der Kinderen 43e; G. Zomerdijk 44e, 49e. Eerste duif te 10 uur 14 min. met 1212 meters per minuut, laatste prijswinner te 10 uur 19 min. In het Prov. concours uitgeschreven door Afd. A, Ned. Alg. Bond, van Baarle-Nassau, afstand 106 K M. met 3351 deelnemende dui ven, werden door de leden van de H.C.C. de volgende prijzen behaald: P. Bank 18e, 23e, 249e, 264e, 297e 44.6e, 496e, 517e, 632e; J. Hartel 19e, 126e, 414, 451e. 504e, 517e; J. V. Hartesveld 21e. 380. 406e; J. Smit 53. 422e; G. Heerschop 57e, 80e 347e, 360e, 369e, 505e, 611e. 646e; Jan .T. Lasschuit 60e, 331e. 465e; C. Kraan 92e. 212e. 255e. 333e: P. Brakel 140e. 193e. 197e, 284e, 289, 322e. 443e, 526e; J. F. Heerschop 261e. 434e; G. Vonk 373e, 400e; P. Bannink 394e, 399e, 426e, 382e:- H. v. Alphen 588e, 645e.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2