47e Jaargang No. 14143 Verschijnt dageliJEs, Behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 1 Augustus 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatse* waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.5754. Franco per post door Nederland 13.8754. Losse nummer» 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden /0>5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuïder Buitenspaarne 12 Telefoon Noa.: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10609 Administratie 10724, 1482S Drukker? 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regel» 1 0.ó(\ elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentje» (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25. elke regel meer 0.10. uitsL i coatanfr Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. URkeeringen: Levenslange ongeschiktheid ea Overlijden 1 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wij»vinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Teyleris Museum, Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. Den Hout: Concert H.O.V., 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Palace, Cinema en Variété, Groote Hout straat 111113: ,.De dochter van den Sheik" Toon eel: Amati. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Het Gevecht boven den Afgrond" en „De Wedloop om het Leven." 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: .Lichte Cavalerie". Toon eel: 7 Ida-girls. 2.30 en 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De Straffende Hand" 8.15 uur. IJmuiden; Accordeonconcert „IJmuiden's Roem" op het Willemsplein, 7.459.45 uur. VRIJDAG 2 AUGUSTUS. Teyler's Museum, Spaarne 16. 11—4 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma. Bloemendaal: Concert Chr. Fanfare korps „Sursum" in het Bloemendaalsche Bosch. 8 uur. Hi 11egom: Raadhuis. Gemeenteraad. Het woord is aan Lord Robert Cecil: (in dit blad). .Den komenden oorlog als onvermijdelijk te beschouwen, zou een gedacht ens f eer ver oorzaken die zeker tot een oorlog zou leiden". De heer S. C. de Haas van Dorsser werd Woensdagmiddag door den gemeenteraad benoemd tot Directeur van het Armwezen. VERBREEDING VAN DE ZUIDELIJKE SINGELS. HET WERK BEGONNEN. Eenigen tijd geleden besloot de gemeente raad tot verbreeding van den rijweg en langs den Gasthuis en Kampersingel door het dempen van een strook water langs den wal kant en verplaatsing van de boomen. Met dit werk is thans aan den Gasthuissingel begonnen. Een heimachine op een schuit is gearriveerd en begonnen bij de Groote Houtbrug palen voor de afdamming in të heien. De scheepvaart ondervindt daarvan geen hinder. ZAL BURGEMEESTER TER LAAN BEDANKEN? EEN TEGENSPRAAK VAN „HET VOLK". „Het Volk" schrijft: „De Tribune" heeft een verhaal over een ingrijpen van ons Par tijbestuur te Zaandam met als resultaat, dat Ter Laan mededeelde als burgemeester te zullen bedanken. „De Tribune" heeft weer eens haar vruchtbaren duim bewerkt en er een verzinsel uitgehaald". DE ELTA. WERD 10 JAAR GELEDEN GEOPEND. Heden, 1 Augustus, is het 10 jaar geleden, dat de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam (E.L.T.A.) werd geopend, welke tentoonstelling zich 6 weken lang in een groote belangstelling mocht verheugen. Meer dan 800.000 personen bezochten haar. Het Nederlandsche volk was gedurende den oorlog niet in de gelegenheid gewe kennis te nemen van de groote ontwikkeling van de luchtvaart, welke zich in de oorlog- voeende landen had voltrokken. Door deze tentoonstelling werd echter een groot ge deelte van het Ned. publiek omtrent de luchtvaart ingelicht. De Hoofdgebouwen van deze tentoonstel ling, welke aan den overkant van het Y ge vestigd was, dienen thans nog als fabrieks gebouwen voor de Nederlandsche Vliegtui- genfabriek Fokker. Het succes met deze tentoonstelling be reikt gaf den stoot tot de oprichting van de K. L. M, welke 7 October 1919 plaats vond. BANKBENADEELING. (De Justitie verzoekt opspo ring en aanhouding van die een bank tebenadeeld heeft voorgulden). Van tijd tot tijd komt in de krant, Zulk nieuws uit vrijwel ieder land, Benadeeling van bankkantoor, Komt „door de bank" nog al eens voor, En onverwijld wordt d' arm der wet, Met alle kracht in gang gezet, Wanneer het snoode misdrijf blijkt, Dat iemand zich „va banque" verrijkt; Er wordt 'n signalement verspreid, Waaraan haast niemand aandacht wijdt, Zelfs niet het hoogst misdadig mensch, Dat aan de andre zij der grens, Intusschen lui en weelderig leeft, Van 't goud dat hij bemachtigd heeft, Het goud, waarop hij heeft gevlast En waar hij nu zóó slecht op past, Dat, als hem de politie snapt, 't Er dikwijls reeds is doorgelapt; Ja, meestal, meer of minder snel, Pakt hem de detective wel, Omdat hij zich door grootschen staat, Die op moet vallen, zelf verraadt; En dat is goed, waar moest het heen, Als zoo'n schavuit voorgoed verdween; Al is het geld dan vrijwel op. De leege kous komt op rijn kop En 't eindé der geschiedenis, Is steeds weer de gevangenis, Opdat die hem een les kan zijn, In het verschil van mijn en dijn, Waarmee hij ook een voorbeeld wordt, Van 't feit, dat men veroordeeld wordt, Als men een bank benadeeld heeft, Want elk, die om zijn vrijheid geeft, Weet, dat een bank, vandaag den dag, Alleen bevoordeeld worden mag. P. GASUS. DE SALARISSEN VAN BURGE- MEESTERS ENZ. IN NOORD-HOLLAND. Een brief van de commissie van actie. De commissie van actie tegen de door Ge deputeerde Staten van Noord-Holland aan de Gemeenteraden voorgestelde salarisrege ling van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, heeft een schrijven gericht aan de gemeenteraden, waarin zij meent te moe ten adviseeren, bij de eerstvolgende behan deling der begrooting goedkeuring te ont houden aan eventueele voorstellen, om de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te verhoogen gelijk door Gedepu teerde Staten werd voorgesteld: en aan eventuegle voorstellen om de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te verhoogen met het bedrag der Pensioenpre mie. De commissie meent, dat geen ernstige motieven kunnen worden aangevoerd, welke een salarisverhooging voor bedoelde ambte naren, als door Gedeputeerde Staten voor gesteld, zouden rechtvaardigen. Aan het slot wordt geschreven: '„De Com missie meent goed te doen een en ander on der uwe welwillende aandacht te brengen en noodigt u uit, zoo Gedeputeerde Staten van Noord-Holland onverhoopt hun wil aan uw Gemeentebestuur mochten opleggen, in hoogste instantie (dus bij de Kroon) in be roep te gaan, tegen een dergelijke aanran ding van de rechten der Gemeentebesturen" 1 VOOR VIJFTIEN JAAR Vijftien jaar geleden, 1 Aug. 1914, werd de menschheid in den oorlog gedreven en werd Europa het too- neel van den vreeselijksten strijd dien de wereldgeschiedenis kent. Dinsdag aanstaande den 6den Au gustus begint in 's-Gravenhage de groote Internationale Herstelcon ferentie. Tusschen dien datum en en den lsten Augustus 1914 ligt een periode van vernietiging en wederopbouw die thans voltooid staat te worden in ons land. De vredesgedachte is thans sterker dan ooit en feller dan ooit keert de openbare meening zich tegen den dwazen bewapeningswedloop en de geheime diplomatie. Op de eerste pagina van het der de blad hebben wij vandaag een serie artikelen opgenomen van nie mand minder dan den Amerikaan- schen senator William A. Borah Aristide Briand, die Dinsdag Frank rijk in den Haag zal vertegenwoor digen; den strijder voor den vrede Lord Robert Cecil of Chélwood; Paul Painlevé, Fransch minister van Oorlog en van twee generaals vit den wereldoorlogGeneraal von Ludendorff en Maarschalk Allenby. Zij geven hun persoonlijke mee ning weer over geheime diploma tie, de internationale gedachte en de overtuiging dat een volgenden oorlog te vermijden is, onder het motto van Senator Borah, dat „de verschrikkelijke oorlogsmethoden niet noodig zijn, omdat wij andere manieren zullen vinden om onze geschillen bij U teggen". Van deze artikelen kochten w\j voor Nederland vaji de „General Press" het recht van publicatie. CORRUPTIE IN LANGENDIJKER GEMEENTEN? EEN ONDERZOEK. De Tel. meldt: De Commissaris der Koningin in Noord- Holland heeft, als gevolg van een besluit der vier Langendijker gemeentebesturen en dat van St.-Pancras, die de gemeenschappelijke lichtbedrijven voor de gemeenten exploitee- ren een commissie benoemd. Deze bestaat uit de heeren Oldenburg, Ochtman en baron Van Haarsholte, directeuren van de provin ciale bedrijven in Noord-Holland. Zij zal een onderzoek instellen naar de gegrondheid der beschuldiging van drie dezer gemeente besturen, als zou de directeur der lichtbe drijven ten onrechte 5 pot. der uitbreidingen tot een bedrag van ongeveer f 260.000 heb ben genoten. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem 31 Juli.Geëxamineerd 8 mann. candidaten. Afgewezen 5, teruggetrokken 1. Geslaagd de heeren M. F. Gabriels, Alkmaar en G. C. van der Meer, Zwaagdijk. De zittingszaal der Tweede Kamer, waar de openbare vergaderingen van de Intern. Herstelcanferentie, die op 6 AugDinsdag a.s., naar thans zoo goed als zeker is te 11 uur zal beginnen, zullen worden gehouden^ BURGERLIJK ARMBESTUUR. HERVORMING IN EEN DIENST VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. De raadsleden M- A. Reinalda, msj. W. G. van Vliet, J. A. Scholl en Mevrouw M. Maar- schallKomin schrijven o.a. het volgende aan den Raad: „Reeds gedurende eenige jaren zijn in den Raad stemmen opgegaan over de „organisa tie" en over „de taak" van het Burgerlijk Armbestuur. In verband met het feit dat be sloten werd tot aanstelling van een direc teur van het Armwezen en de vacatures in het Burgerlijk Armbestuur vinden onderge- teekenden aanleiding thans voorstellen te doen tot hervorming van het Burgerlijk Arm bestuur in een Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Na aanneming van deze voorstellen zal nog onder de oogen moeten worden gezien: le. Wat er financieel moet gebeuren met de tegenwoordige leden van het Burgerlijk Armbestuur; 2e. de vraag, of de taak van de leden van deze commissie van bijstand een zc-Ianige is. dat ze zonder eenige financieele vergoe ding kan worden gevraagd. Ten opzichte van het onder le bedoelde wordt het billijk geacht om, bij opheffing van het Burgerlijk Armbestuur, de leden van dat bestuur een wachtgeld toe te kennen geregeld naar de wachtgeldregeling voor de vaste ambtenaren. Ten opzichte van het 2e is de tegenwoor dige redactie van art- 58 van de Gemeentewet een beletsel om aan leden van een commissie van bijstand presentiegeld toe te kennen voor de vergaderingen van zoo'n commissie. Een aanhangige wetswijziging bedeelt, die moge lijkheid wel te scheppen. Komt die voorge nomen wijziging tot stand, dan is er alle aan leiding om voor deze commissie van bijstand een vergoeding te geven voor haar werk." Genoemde leden stellen daarom voor te besluiten: Over tc gaan tot hervorming van het Bur gerlijk Armbestuur in een Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon op de volgende grondslagen: A. Organisatie. De dienst voor maatschappelijk hulpbe toon wordt ingesteld krachtens artikel 144 bis van de Gemeentewet (eigen financieel beheer). De dienst wordt onder B. en W. beheerd door een directeur voor de dagciijksche lei ding; B. en W. worden bijgestaan door een Commissie van Bijstand, welke zelfstandige bevoegdheid krijgt voor de vaststelling van de tc verleenen maatschappelijke hulp, bin nen de grenzen van dc bij verordening vast te stellen taak. Voor de informatieve regeling blijft besten digd de thans bestaande samenwerking met den Armenraad. Voor controle en huisbezoek worden aan gewezen de thans reeds in dienst zijnde con troleurs en vindt de noodige uitbreiding plaats met eenige ambtenaren, die belast worden met het huisbezoek zooals dit tot heden gebeurt, door de leden van het Arm bestuur. De Commissie van Bijstand zal, evenals thans het Armbestuur, regelmatig eens per week vergaderen, om definitieve beslissin gen te nemen ten opzichte van de te ver leenen hulp en zal, hoewel ontlast van het regelmatig huisbezoek, huisbezoek kunnen verrichten bij kwestieuze en moeilijke ge vallen. Hulp van vrijwillige huisbezoekers wordt niet gewenscht geacht. Verder kan de Comissle van Bijstand een of meer harer leden aanwijzen om naast en met den directeur toezicht te houden op be paalde onderdeelen van den dienst. Behalve de Wethouder, voorzitter, wordt een commissie noodig geacht van minstens vijf leden. B. De taak van den dienst. Noodig wordt geacht, het volgende aan den dienst op te dragen: Ondersteuning van huiszittende armen; Verzorging en verpleging van armlastigen in gestichten; Verzorging en verpleging van onverzorgde kinderen; Verzorging van kinderen in dagverblijven, in de gevallen dat wegens arbeid van de moeder de kinderen onverzorgd zijn; Zorg en werkverschaffing voor onvolwaar dige arbeiders, zwakzinnigen, blinden en andere invaliden; Maatschappelijke hulp aan onvermogende zieken (huisverzorging) Verpleging en hulp in de huishouding voor onvermogende kraamvrouwen; Verstrekken van genees- en versterkende middelen aan onvermogende zieken en kraamvrouwen. Samenwerking met particuliere vercenigin- gen, die op hetzelfde terrein als de dienst werkzaam zijn en toezicht op dergelijke ver- eenigingen voor zoover deze door de gemeen te geldelijk worden gesteund; Steun aan werklooze arbeiders die zich tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid hebben verzekerd, maar die nog niet trekbaar zijn of zijn „uitgetrokken". PERSONALIA. Mej. J. C. Diepersloot uit Haarlem is in Amsterdam geslaagd voor het examen Nut tige Handwerken. De heer A. Vennik-uit Haarlem is in Amersfoort geslaagd voor het examen Fransch acte A. Dc hoer J. Kok uit Haarlem is in Den Haag geslaagd voor het examea Boekhou den M. O, HAARLEM, 1 Augustus Uit den Raad. Hadden B. en W. de vorige maal een on- voordeeligen middtig, waarbij een heele reeks van hun voorstellen werd afgewimpeld, dit maal deed het tegendeel zich voor. De weg van het College ging over rozen. Dit begon al met het voorstel, om de vergoeding voor dc vroedvrouwen niet te verhoogen. De vroedvrouwen wilden 20 inplaats van 17.50 per verlossing hebben, en de heeren Castricum en Peper steunden haar verzoek, terwijl mevrouw Maarschall voorstelde om het in te willigen. Zij vond dat het belang rijke werk een dergelijke vergoeding wettig de, en ook dat de gemeente het bondstarief moest handhaven. Verder werd door ande ren het een en ander opgemerkt over toezeg gingen die de directeur van den Geneeskun digen Dienst gedaan zou hebben, en werd het beleid van dezen hoofdambtenaar des wege gecritiseerd, hetgeen den heer Joosten deed opmerken dat men in den Raad zijn critiek tot B. en \V. moest richten en niet tot menschen, die zich daar niet verdedigen kunnen. Een opmerking, die zeker op haar plaats is. Het gebeurt meermalen dat teni aanzien van het hoofd van een of andere tak van dienst in den Raad beweerd wordt: „Ja maar, de directeur heeft toen en toen tegen Jantje of Pietje dat of dat gezegd", hetgeen voor den betrokken directeur altijd onaangenaam is, omdat hij het niet kart toelichten of tegenspreken, en het peil dos debats verlaagt tot het genre: toen-zei-hij- en-toen-zeg-ik-en-de-zuster-van-mljn-buur- man-haar-zoontje-heeft-zelf-gehoord-dat-ie zeienz. Sprekend namens B. en W.. bestreed de voorzitter verhooging van de vergoeding voor de vroedvrouwen omdat arbeidersgezinnen, waar een geboorte verwacht, wordt, het meestal deswege al financieel moeilijk ge noeg hebben, omdat de vroedvrouwen in Haarlem al vrij veel verdienen en omdat hij vreesde, dat bij inwilliging de particuliere vroedvrouwen ook tot tariefsverhooging zou den overgaan. Het voorstel-Maarsc.hall werd met 19—14 stemmen verworpen, en het afwijzende prac- advics van B. en W. z.h.s. aangenomen. In het debat over de motie-van Liemt, bc- oogend om geen verdere uitbreiding toe to staan van door de gemeente in huurkoop uit te geven artikelen, onthield de. heer Van Liemt zich zelf van beschouwingen over het onderwerp huurkoop, omdat hij van mcening was dat ieder lid daar nu wel zijn houding precies tegenover had vastgesteld, dat er bovendien voldoende literatuur over deze zaak bestond en dat dit niet de plaats was om er nog eens een academisch debat over tc openen, dat op zichzelf tot niets zou lei den. Hij bepaalde zich derhalve tot critick op het gemeentelijk concurreeren van den middenstand wees op het reeds zoo gunstig debiet van de gemeentebedrijven en legda er den nadruk op dat de gemeente zich nieti op het terrein van den particulieren zaken man moest begeven en zich in diens bedrijfl mengen. De volgende sprekers lieten het huurkoop- vraagstuk niet buiten het debat. De heer Loosjes, sommige nadeelen van huurkoop er kennend, wees op de voordeelen die er in bepaalde omstandigheden en voor bepaalde artikelen aan verbonden zijn, al was hij op het andere punt het volkomen met den heer Van Liemt eens. dat de gemeente met den middenstand niet mag concurreeren zoolang deze zijn artikelen billijk en goed verkoopt zoodat hij dan ook met het desbetreffen de deel van de motie-van Liemt instemde. De heer Reinalda stond geheel aan de zijde van B. en W. in hun streven om de produc tiviteit van de gas- en electi-iciteitsbedrijven; te verhoogen, en betoogde dat bevorderd moest worden dat voor de hygiëne hoogst- gcwenschte artikelen, zooals goedkoope gey sers, op gunstige voorwaarden onder dc be volking gebracht werden. In dc toekomst be hoort het zoover te komen, dat iedere arbei der een behoorlijke badgelegenheid in zijn woning krijgt. De gemeente moet geen luxe artikelen gaan verkoopen, maar wel nuttige dingen zooals deze. Voorts bestreed de heer Reinalda scherp den toon, waarin de opstel ler van het adres van de Middenstandscen trale dit stuk had vervat, en noemde dien toon gezwollen en ongepast jegens de over heid. De lieer Keesen ging accoord met B. en W., de heer Loerakker stelde voor om een com missie te benoemen, die B. en V/. zou advi seeren omtrent de in huurkoop uit te geven artikelen, de heer Joh. Visser kwam in ge bruikelijke botsing met den heer Reinalda, en daarna hield wethouder mr. Slingenberg een uitvoerige rede, waarin hij ontkende dat de gemeente winst zou maken op liet in huurkoop uitgeven van artikelen, en dit met de cijfers bewees. Ook ontkende de wethou der, dat dc middenstand er schade van zou ondervinden. Hij wees op de voordeelen van huurkoop tegenover de nadeelen, zei dat de gemeente zich tot eenvoudige artikelen van blijvend nut zou moeten beperken en luxe artikelen blijven vermijden, wees den heer Loerakker er op, dat de door hem gewenschte commissie al bestaat, en verklaarde zich be reid om weer met den middenstand samen te werken. Tenslotte trokken de heeren Van Liemt en Loerakker hun moties in, de eerste onder voorwaarde, dat in den geest van 's heeren Loerakker's motie zou worden gehandeld dat wil dus zeggen: dat er contact zal blijven bestaan met den middenstand. Het was duidelijk genoeg dat de heer Van Liemt zijn motie op grond van tactische over wegingen introk, nl. om een verwerping te voorkomen en in het belang van de zaak die liïj voorstond nog zooveel mogelijk te berei ken. V7ij hebben in dit blad herhaaldelijk duidelijk gemaakt dat wij zoowel het huur-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1