FEMINA haarlem's dagblad donderdag 1 aug. 1929 JAPON No. 323. Dit is typische Weeding voor de moderne vrouw. Een heel eenvoudige Japon en een even eenvoudig mouwloos jasje. De eerste is van groene crêpe, ge'ïncrusteerd of afgezet met gele plissee. Het jasje is van licht-gele tricot en heeft geen andere garneering dan een leeren ceintuur van iets donkerder tint. over schuiers en borstels. Als borstels of schuiers, van welke soort ook, erg vuil zijn geworden, moeten we ze wasschen, om ze weer mooi schoon en „zoo goed als nieuw" te maken. Daarvoor zijn ver schillende manieren, al naar het doel waar voor de borstels gebruikt worden. In de eer ste plaats kan men het door en door vuil worden zooveel mogelijk voorkomen, door de borstels, als men ze gebruikt heeft, telkens schoon te wrijven. Daartoe wrijft men schoen-borstels, kachelborstels enz. op een turf, de fijnere borstels voor kleeren of voor het haar wrijft men op papier schoon. Zijn niettemin de borstels vuil, dan gaan we ze wasschen, maar zorgen eerst, dat we" zooveel mogelijk'alle haren, draadjes, vezels, enz. er uit verwijderen, met de hand of met een grove metalen kam. Eerst daarna gaat men over tot wasschen in lauw water met soda (voor grove borstels) of in lauw water met een weinig ammonia voor fijnere borstels en schuiers. Helpt dit niet voldoende (wanneer ze bijvoorbeeld heel vuil en vet zijn) dan wascht men ze ook nog met zeep. Een goed ding is het, als men twee borstels tegelijk wascht, want dan kan men 2;e met de vezels tegen elkaar borstelen. Voorkom zooveel mogelijk dat het borstelhout bovenop nat wordt. Heeft men aldus het vuil eruit ge- waschen, dan slaat men de borstels goed uit en legt ze te drogen, op hun kant, of nog beter, men hangt ze op. Maar in leder geval dient men ervoor te waken, dat ze no oit op de borstels liggen, als ze nat zijn, want dan buigen de haren of vezels krom en wordt de schuier absoluut onbruikbaar. Om handen- borsteltjes, waarin veel zeep is blijven zitten, goed schoon te maken, wascht men ze in azijn en spoelt ze vervolgens ter dege uit. wenken d'e n'et vergeten moesten worden. Is de soep te zout soms? Doe er dan een paar schijfjes rauwe aardappel in. laat de soep noe wat koken, en haal de schijfjes er uit. Dan zal veel van het zout verdwenen zijn. Of was de soep misschien wat te dun, te „iel"? Dan kunt u ze heel vlug en smakelijk dikker maken met wat oud brood. Schroeivlekken op linnengoed kunnen ver wijderd worden door te wrijven met wat bo- rax-poeder. Door te borstelen met een oplossing van wat ammonia in warm water kan men een vaal geworden parapluie weer een heel eind opknappen. Het afgietwater van de aardappelen is een prachtmiddel om uw zilverwerk mee af te wasschen want het geeft er een mooie glans aan en verwijdert vlekken. Bloemen in huls ls een vroolijk gezicht. Maar hadt U een poos ermee geloopen, of was er een andere oorzaak, waardoor ze niet erg frisch meer waren? Zet ze dan in een donkere kamer, rechtop in het water, en laat ze een paar uur zoo staan. Dan leven ze weer aanmerkelijk op. Daarna een stukje van eiken steel afsnijden. Snijbloemen houdt men langer goed, als men een paar kleine stukjes witte zeep ln het water doet. Als IJ vruchten kookt, die erg zuur zijn, kunt U met veel minder suiker toe, als U er een snuifje zout bij doet. Weet U wel, dat een stuk dik rubberslang een veel beter mattenklopper, voor het klop pen van karpetten en ideeden is. dan de gewone mattenklopper van riet? Het is lang niet zoo hard en dus niet zoo schadelijk voor het weefsel als het riet. En toch klopt het alle stof er uit. huisvrouwengeheimpjes.... Borstels en stoffers en bezems, enz. moet men niet op de vezels laten rusten, als ze niet in gebruik zijn. Anders worden de bor stels en vezels gebogen of breken op den duur. Bind daarom een touwtje om den steel of het handvat en hang ze aan. een spijker op, los van den grond. Nou ja, en kijk eens, als u geen zin hebt orn voor die paar tafellakens of servetten apart stijfsel te maken, doe dan een eetlepel brandspiritus in het laatste spoelwater. Dat zal ze stijven en ze zijn dat meteen makke lijk te strijken naderhand. Maar, weet u wel, dat het afkookwater van uien, behoorlijk gezeefd natuurlijk, een prachtig middel is om witgeverfd hout enz. af te nemen en prachtig schoon mee te ma ken? U kunt uw waschgoed als u thuis wascht tenminste, nog veel mooier wit krijgen, als u het blauwselwater heet gebruikt en niet koud. Als u aan het houtwerk zeepen bent, en u krijgt een heel erg vuil stukje onder handen, dat bijna niet schoon te krijgen is, met zeep- sou, gebruik dan volders aarde inplaats van zeep. De meest hardnekkige vrucht-envlekken, waarop andere, minder sterke middelen fa len, leggen het toch meestal wel af tegen bleekpoeder (opgelost in water). jamkoekjes. Daarvoor neemt men 1 deel boter op 4 dee- len zelfrijzend bakmeel (in gewicht), en ver der op elk ons bakmeel 1 eetlepel suiker en 1 eierdooier. Eierdooier (s) wordt geklopt en boter en meel wrijft men gogd dooreen. Met suiker en geklopte eierdooier vormt men er een stevig deeg van, waarvan men balletjes maakt. In het midden maakt men met den vinger een gat, doet daarin wat jam (zonder pitjes!) en sluit de ballen weer toe. Vervol gens rolt men ze in poedersuiker en bakt ze in een heete oven goudbruin. laster en kwaadspreken. Neen, we willen geen onware dingen zeg gen van onze medemenschen. Laster is in ons aller oogen verachtelijk. Maar vertellen we de zoogenaamde waar heid niet al te gretig? Is er nu wel zooveel verschil in als we met genoegen de zwakste zijde van onze medemenschen belichten en zijn fouten en gebreken uit pluizen, om er onze afkeuring en verfoeiïng over uit te stor ten? Ja, laster is kwaad van anderen vertellen dat niet waar is, kwaadspreken is kwaad vertellen, hetgeen waar, doch niet bekend is. Maar zijn wij er wel zoo zeker van, dat wij de waarheid weten? Kan iets dat wij afkeuren, niet gebeurd zijn met edele be doelingen? Kunnen de omstandigheden bij een slechte daad niet zóó overweldigend zijn geweest, dat er méér reden is tot medelijden dan tot verachting? Hoe zouden we ten op zichte van ons-zelf oordeelen als we in de zelfde omstandigheden verkeerden? Ach kwaad kan nóóit goedgekeurd wor den want wat zwart is kunnen we onmo gelijk wit noemen, maar we kunnen een beetje mild oordeelen, als men ons kwaad vertelt. De verteller er voorzichtig op wijzen, dat het niemand voordeel doet den kwaden kant van een ander te zien en dat het edeler is, het stilzwijgen te bewaren als we niets anders te vertellen hebben, dan de on deugden van onze medemenschen op te sommen. Ziedaar wat we doen. kunnen en., moeten 1 JAPON No. 324. Als *tof neme men voor deze japon een witte crêpe, wol of half zijde. Het rokgedcel- te is in smalle groepen geplisseerd. Het bovengedeelte heeft strookvormige incrusta ties in gele stof over de borst en om den onderarm. Langs deze strooken zien wc een broderie van gele en zwarte wol in rechte steken verwerkt. In dezelfde kleurcombina tie is de ceintuur uitgevoerd. Men drage een geel vilthoedje bij deze japon. T MENU. Gekookte ham, Capucijners, Aaardappelen, Abrikozenbeignets. De ham wordt gewogen, in lauw water goed schoon gewasschen en gedurende een etmaal in ruim koud water geweekt. Daarna wordt het vleesch in kokend water zonder zout gekookt, en wel gedurende een kwartier per pond. De capucijners worden gedopt en In weinig kokend water met zout gaar en droog ge kookt gedurende ruim een half uur. Daarna wordt er in den schaal een flinke kluit boter bijgedaan. Voor de beignets nemen wij: 125 gr. bloem: 2 dL. melk: wat zout: gist: 1 '2 pond gedroogde abrikozen; vet, reuzel of olie voor de vetpan; suiker. Van bloem, lauwe melk, gist en zout wordt op de gewone wijze een gistbeslag gemaakt. Intusschen zijn de abrikozen geweekt ge durende een uur of zes, waarna ze gekookt worden, ongeveer tien minuten. Daarna wor den ze, om uit te lekken op een vergiet of zeef gelegd, nog warm met suiker bestrooid, en als ze afgekoeld zijn, in het beslag gedom peld en in het heete frituurvet gebakken. een eenvoudige en toch origïneele japon- garneering. Ffrmm». «ife Franfc-t" - Nu is het de tijd van de zomerjaponnetjes, die „uit den grond gestampt" moeten wor den, hetzij voor een onverwachte heugelijke gebeurtenis als een logeerpartijtje, hetzij voor vacantie-plannen of wat dan ook Of wel, een aardig couponnetje moet in een wip in een japonnetje worden omgetooverd. Dan komt het er op aan, een leuke garneering te bedenken. Men ziet nu veel garneering van smal galon, lint, biesjes, enz. Daarmee kun nen heel aardige effecten bereikt worden en het is bovendien een werkje, dat niet veel tijd hoeft te kosten. De teekening geeft er een paar voorbeelden van aan. Van links naar rechts, laat nummer één een japon netje van bleek-stroo-gele stof (flanel of iets dergelijks zien, gegarneerd met elkaar kruisen de witte galons, waardoor ruiten ontstaan. Het rokje is geplisseerd en de plooien worden van boven vastgehouden door op en neergaande stiksels. Men heeft 3.80 M. st-of van 80 breed noodig. Het volgende ensemble is van mauve stof, waarvan het rokje met platte plooien is. Op het lijfje kruisen witte galons elkaar, waardoor weer het ruiten-idee ontstaat- Hier voor is 3 meter stof van 120 breed noodig. Nummer drie is van gele tussor. Geel ls onder de mode-kleuren dezen zomer bepaald favoriet! De rok verkrijgt de noodige wijdte door stolpplooien. De blouse is op origineele wijze en vrij onregelmatig gegarneerd met dwarse, zwarte galons, die tamelijk smal zijn. Met hetzelfde galon is het jasje, zonder mouwen, afgezet. Men heeft aan 4.50 M. stof van 1 Meter breedte voldoende. Er zijn na tuurlijk nog allerlei andere motieven en ma niertjes te bedenken om met een aardig galon een leuke garneering te maken. Grappig staat bijvoorbeeld ook, een effen klokkend rokje van onderen af te zetten met een dub bel galon, dat vlak langs den rand loopt. U heeft het maar voor het kiezen.... MADELEINE. nog meer vlekken in den zomer. Behalve de gras- en vruchten vlekken (die men zoo spoedig mogelijk met zuivere alcohol, spiritus enz. verwijderen moet)komen er nog eenige vlekken voor, speciaal in den zomer, en waarvoor natuurlijk ook hulp bestaat. In de eerste plaats vlekken ontstaan door transpireeren (zweetvlekken)Deze verwlj- dere men ook zoo spoedig als doenlijk is, door ze met warm water uit te wasschen en met een watje met benzine na te wrijven. Zijn het oude vlekken, wrijf ze dan goed nat met azijn of citroen. Dan, als men veel last van vliegen heeft, zal men ook veel te kampen hebben met vlekken van vliegenvuil. Zoo de stoffen zeepsop kunnen verdragen, kan men ze uit wasschen. Vliegenvuil op lampen, lampekappen, candeiabres enz., kortom, op brons, gever nist metaal, op gepolitoerd hout enz., maakt men weg door ze te bestrijken met een penscel met een weinig stijfgeklopt eiwit. Men ge bruikt ook wel sla-olie hiervoor. Dat helpt ook. bisschopsbrood. Hiervoor neemt men op 5 eieren, het ge wicht der eieren aan bloem en net zooveel aan suiker, verder 3/4 ons rozijnen, dito kren ten, 35 gr. sucaden en 30 gram amandelen. De eieren en de suiker klopt men samen gedu rende een kwartier, waarna men er de ge wasschen krenten en rozijnen bij doet. als mede de gesnipperde succade en gc-hakte amandelen. Het allerlaatst roert men er het luchtige, gezeefde meel door. Ten slotte doet men het beslag in een met boter besmeerden broodvorm en bakt het lichtbruin en gaar. in een matig warme oven met onderwarmte. Wat ongeveer 1 uur duurt. Om te zien of het gaar is steekt men er een pen of lardeernaald in. die er droog moet uitkomen. Ten einde het brood te laten uitdampen, stort men het op een paardenharen zeef. ©I ©IIH1ISIMIINIWM5 €©I© ©ECCiLIE© 2DJM HOE Smaak en Karakter. KLEEDING PERSOONLIJKHEID MOET UITDRUKKEN. Door de Hon. Lady Bingham (de meest bekende Amerikaansche uit de hoogste kringen in Engeland). Men heeft mij gevraagd, of er naar mijn meening zooiets bestaat als „de best ge- kleede vrouw"? Ik persoonlijk ben van ge dachte dat dit talent eigenlijk niet aan een bepaalde vrouw behoort, maar dnt het voor komt bij sommige vrouwen in ieder land. Er zijn bepaalde vrouwen van wie instinct matig gezegd wordt, op het oogenblik dat zij zich vertoonen: „Wat ziet zij er mooi uit"! Hiermee wordt niet bedoeld, dat die vrouw zoo'n schoonheid is, maar eenvoudig dat aie uitroep voortkomt uit het feit, dat haar kleeding zich aansluit bij de gelegenheid, welke die* ook zijn mag en dat zij behoort bij haar persoonlijkheid. Met andere woorden haar kleeren vormen een achtergrond, die het karakter van de draagster verhoogen en niet vervagen. Als regel is de Amerikaansche vrouw beter gekleed dan de Fransche, en wel hier door, dat de laatste in ieder geval de mode volgen wil, waarbij zij haar uiterlijk schoon weieens opoffert. Getuige hiervan is het nauwsluitende vliegeniershoedje, dat door oud en jong gedragen werd in Parijs. Rim pels, grove trekken en andere tekortkomin gen waren geen bezwaar. De Amerikaansche vrouw daartegen ver vormt de mode naar haar persoonlijken stijl, en ziet kans het te combineeren met een klein tikje van de distinctie der Fransaise. Onder mijn vriendinnen is er een een Fransche vrouw die de uitzondering is, welke den regel bevestigt, en wier aantrek kelijke elegance, keurig gekapte hoofdje, kleine handjes en voetjes, en buitengewone distinctie, haar den naam hebben bezorgd van „de best gekleede vrouw." Ik denk, dat als deze gelukkige vrouw een aardappelzak droeg, het haar r.og zeer aan trekkelijk zou maken en dit de nieuwste mode zou worden. De pogingen, die sommige bewonderaarsters hebben aangewend om haar na te bootsen, zijn hopeloos gefaald. Geen enkele vrouw zal iets beters kunnen zijn dan „slecht gekleed" wanneer zij iets draagt dat niet in overeenstemming is niet haar persoonlijkheid. Bestudeer een vrouw die als de best gekleede bekend staat, en ge zult bemerken dat zij draagt, wat bij haar juist zoo goed past, en dat zij niet slaafsch de nieuwste mode volgt. Hiermee bedoel ik niet dat zij in een japon van het vorig, jaar zal verschijnen, maar zij is te verstandig om haar persoonlijkheid te bederven, door een dissonant in haar kleeding. Een vrouw kan jaarlijks duizenden guldens aan haar kleeren besteden, en er nog uitzien bij wijze van spreken, alsof zij er een dubbel tje voor heeft uitgegeven! Een andere vrouw heeft een vierde van datzelfde bedrag noo dig, maar doordat haar kleeren bij haar passen, ziet het eruit alsof zij drie keer zoo veel noodig heeft gehad. De kunst om kieeren met smaak te dragen en om ze met omzichtigheid uit te kiezen is evengoed een geërfde karaktertrek als elke andere eigenschap. Het is iets dat geen en kele oefening kan bijbrengen. Vandaar de reden waarschijnlijk, dat zoo weinig vrouwen den naam krijgen van „de best gekleede vrouw." Evenals de mooiste compositie verknoeid kan worden door een enkele valsche noot, kan een mooi toilet bedorven worden, als de draagster een slechte houding heeft en een leelijken gang. Kijk eens naar den volmaakten gang van sommige Oostersche vrouwen. Zie ze op haar hoofd een bak met water dragen, terwijl zij voortglijden met die elegante beweging van de heupen. Niets is zoo leelijk als het loopen met bewegende armen en schouders, waar bij de eerste dan bij eiken stap krachtig heen en weer zwaaien. Onlangs bemerkte ik een vrouw op een feest, die blijkbaar dolgraag den benijdbaren titel van „de best gekleede vrouw" wilde hebben, maar bij wie het effect volkomen werd te niet gedaan door een overdreven gang had en er zoo gedistingeerd uitzag. Het was een pijnlijke copie van den gang, zooals mannequins die toepassen! Als tegenhanger hiervan ken lk een andere vrouw, die den naam had van „de best ge kleede vrouw", omdat zij een prachtlgen gang had en er zoo gedistingeerd uitzak. Het gevolg was daar menigeen denkt, dat na bootsing de meest oprechte vorm van vleierij is dat tal van vrouwen, wanneer de be doelde dame in een nieuw costuum verscheen, naar haar naaisters holden en haar smeek ten het na te maken. De uitkomst was echter zelden bevredi gend. want de dames die het hadden laten namaken bemerkten, als het costuum thuis kwam. tot haar teleurstelling dat zij er zelf alles behalve goed gekleed in uitzagen. Zij hadden totaal niet begrepen dat wat goed is voor de eene, het daarom nog niet voor ieder ander is, of met toepassing tot de mode: dat het succes van de eene vrouw, een blamage voor de andere beteekent! De primitieve vrouw behoefde niet veel tijd en gedachte te wijden aan haar costuum. maar nu het klimaat en de gewoonten haar eenvoud hebben verbannen, en tenslotte alles wat waard is gedaan te worden, ook waard ls goed te worden gedaan, moet iedere vrouw persoonlijk probeeren dit ideaal te bereiken: „de best gekleede vrouw" te zijn. (Nadruk verboden). Vliegen zullen zich wel wachten op ruiten te gaan zitten, die met petroleum afgenomen zijn. De ramen er met een goed bevochtigden doek mee afnemen. Nadrogen met een schoone lap. Als men een lap met wat olie over de glimmende deelen van het fornuis of het kookstel haalt, zullen er geen vlekken op komen door spatten van ketels of pannen enz. ®I<S!nITIn]©i[K HM ©^DIInI©iK. Verleden week hebben wij van den cirkel verschillende figuurtjes gemaakt. U hebt er zeker zelf nog vele aardige figuren bijge vonden. Vandaag gaan wij over tot den ovalen vorm. Deze laatste vorm ontstaat zeer ge makkelijk uit den cirkel door twee halve maantjes uit den cirkel weg te laten vallen, zooals afbeelding a. u aangeeft. De ovale vorm kan weer in verschillende aardige fi guurtjes omgetooverd worden. Laten wij beginnen met den tol, die ook als paddestoel dienst kan doen. Voor het bovenste gedeelte wordt de helft van een ovaal-genomen (afb. b.) In afbeeldingen c en d ziet u het kuikentje en het haasje, beide uit den ovalen vorm verkregen. Voor de kop van het kuikentje wordt een rond schijfje uitgekozen. Zingt u eens met de kin deren „Al in een groen, groen, knolle-knolle- land". dan kunt u op een gemakkelijke ma ner de beide haasjes weergeven en de klein tjes kunnen hierbij zelf meehelpen. Hierop volgt het vierkant, waar de kinde ren weer vele figuren uit kunnen maken. Laat ze beginnen met een heel eenvoudig konje 'afb. e). Ook het. emmertje en het tobbetje (afbeeldingen f en g) ontstaan zeer gemakkelijk uit het vierkant. Het melk kannetje is nog eenvoudiger, het oortje wordt er bij geteekend. (afb. h). Al deze modelletjes zijn weer voor versie ringen te gebruiken. Nog meer figuren zijn uit den rechthoek te maken. Een liniaal, een vlag en een schrift zijn zeer goede vormen, waar een rechthoek ons toebrengt. Op het schrift wordt een keurige etiquette geplakt en moeder moet dan met mooie lettertjes de naam van het popje er op schrijven (afb. i, J en k). Door combinatie van ovaal, cirkel en vier kant ontstaan nog zeer vele modellen. Ook uit den driehoek kunnen aardige fi guren ontstaan. De eenvoudigste vorm is wel de steek, versierd met een mooie pluim (afb. 1). In afb. m. fs van den driehoek een hart gemaakt en in het volgende voorbeeld (afb. n.) is aan het hart een steeltje bevestigd en is op deze manier een hartvormig blad ontstaan. Het laatste voorbeeld (afb. o), geeft twee driehoeken over elkaar weer. Maakt u dit laatste van verschillende kleuren dan ont staat een aardig figuur. Zoo kan men steeds meerdere figuren be denken en wanneer u éénmaal met de kin deren begint, komen vele nieuwe figuren te voorschijn. De modelletjes zijn in de Tijdingzaal van ons blad te bezichtigen. W. R.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7