H. D.-VERTELLINGEN STADSNIEUWS BENMEIR h«era?5L FEUILLETON Liefde de Leid-ster HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1929 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) door TAND. Verschil van smaak l r Griet piekerde zwaar. Ze piekerde terwijl ze 'n aardappel in een kous opvulde met zwarte wol. Ze piekerde terwijl ze wijdbeens de stoep dweilde, ze piekerde terwijl ze de peultjes proefde. Sinds twee dagen zocht ze naar de oplos sing van het probleem: het cadeau. En die twee dagen waren vruchteloos geweest. Wat was nou mooi genoeg om je mevrouw en meneer te geven nadat ze 25 jaar ge trouwd waren? Ze vroeg het den jongens maar die zeiden met tragische wanhoop in hun stemmen: „We weten zelf niks". Dus piekerde ze alleen verder. En telkens dreinde in haar hoofd het rij tje: schemerlamp, kussen, vaas, schilderij... imaar geen van die dingen durfde ze aan. Ze wist dat hetgeen zij koos. zou schreeu wen in de kamer, waar heel veel mooie din gen een plaats hadden. Ze voelde aan, dat de kamers zonder dat ze rijk gemeubeld wa ren, mooi en gezellig waren. Ieder ding paste er, al leek het nog zoo bij elkaar geraapt. Griet was oud, anders had ze waarschijn lijk het woord artistiek gekend en geweten, dat ze de kamers van haar mevrouw dus danig had dienen te betitelen. Ze werd verdrietig van het zoeken zonder vinden en dan streelde ze de kat eens en vroeg haar: „Jij weet ook niks hè poessie. Zulle we mevrouw dan maar een heele mooie plant geven hè. Dat vloekt toch niet, wat poessie. En ze houdt zoo van bloemen hè. Als ik d'r nou een heele mooie plant geef, met alleen groen. Zulle we dat dan maar doen poessie". De kat miauwde, gaf kopjes en kreeg melk. Griet was herboren, na haar vondst. Ze zong weer valsch en aandoenlijk, en was weer de oude. Ze vertelde het aan Maartje van mevrouw „hiernaast", die het op haar beurt weer aan haar mevrouw overbriefde. Mevrouw „hiernaast" werd ten huize San ders gemeenlijk „Mevrouw éenbée genoemd, naar het nummer waarop ze woonde. Ze had ongeveer twintig jaar geleden de domheid begaan, te trouwen met iemand, die van Straelen („met ae weet u?") heette, 't Zou niet erg zijn geweest, als ze zich met die daad niet het idee in haar hoofd had ge haald van stand te zijn. De heele straat liet ze rechts en links lig gen. Slechts de familie Sanders vereerde ze met bezoeken, sinds ze had gezien, dat 'n voddenkoopman er een officierscape, waar de razende mot in zat, wegsleepte. Ze had gemeend hieruit te mogen opmaken, dat ook haar buren van stand waren. Welke middelen de familie Sanders te baat nam, om mevrouw éenbée te beletten weer te ko men, ze bleken allen te falen. Mevrouw van Straelen had haar stand gevonden, en bleef komen. De jongens sloegen in haar bijzijn expres de meest ellendige krachttermen uit, om haar te laten hooren in welk een onopge voede bende ze haar stand zocht op te hou den. „Origineel en leuk vrij opgevoed zijn je jongens", luidde dan het gunstig oordeel van de Mevrouw van Stand. Dit bracht de jongens Sanders er toe, te veranderen van tactiek. Op al haar vragen gaven ze slechts „jawel" ten antwoord, al raakte het kant nog wal. Ook dit hielp niet, ze bleef komen. „En dat alléén omdat jij voor je trouwen het ongeluk hebt gehad, officier te zijn geweest", verweet mevrouw Sanders haar man. 't Werd haast reden tot echt scheiding dat verleden van den echtgenoot. Toen de oudste zoon Sanders zioh verloof de met de dochter van een generaal, was de dame van stand eenvoudig niet meer weg te slaan. Ze kwam, bleef komen. Ze kwam ook, nadat Maartje haar had ver teld, dat Griet voor d'r mevrouw's feest een plant zou koopen. „Grietje", zei ze tegen de vijftigjarige meid, „kind, ik kom even aanwippen". „Grietje, ik hoorde in het geheim van Maartje, wat je mevrouw wou geven. Maar INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». per regel. <3$. /3<xvir£+t. *0. wat had je gedacht van iets meer blijvends? Wil ik soms eens wat voor je koopen". Griet kleurde van blijdschap. „Als me vrouw dat zou willen doen. U weet natuur lijk wel, wat mevrouw wil hebben en wat mooi is. Ik zou erg blij zijn" zei ze. „Laat dat dan maar aan mij over, hoor meisje, dat maak ik wel in orde," zei me vrouw van Straelen en na Griet een bemoe digend klopje op haar schouder te hebben gegeven zeilde ze koninklijk de huiskamer binnen, waar ze iedereen verblijdde met haar komst. „De dag kwam en met dezen een schoor steenkleed, uitgezocht door mevrouw Eenbee en gegeven door Griet. Mevrouw Sanders was geschrokken van de kunstbloemenpracht, die prijkte op het kleed, in felle kleuren. Samen met Griet legde ze, met bloedend hart, de schreeuwende lap op haar schoonsteen. Even later deed mevrouw Eénbée haar joyeuse entrée. Omdat mevrouw Sanders haar hart moést luchten pakte ze haar vijandin bij den arm en voerde haar mee naar de salon. „Kijk nou eens zeg, van Griet. Is het niet vreeselijk. Hoe kan zoo'n mensch zoo iets ontzettends leelijks kiezen. Dat burgerlijke ding bederft m'n heele kamer, 'k Had wer kelijk gedacht, dat Griet meer smaak had En ik kan haar niet voor het hoofd stooten, de ziel „I k zocht dat burgerlijke ding uit," zei de dame van stand, zichtbaar ijzig en stapte in haar volle tafzijde glorie de deur uit, om er nooit meer in te komen. Mevrouw Sanders gaf haar man gelijk, toen die zei, dat je iets dergelijks toch altijd het beste aan het „toeval" kon overlaten. En Griet? Griet tobde weer. „Waarom zou mevrouw Eénbée nooit meer komen, poessie", vroeg Griet en haar ruwe rooie hand streelde het katje dat vleiend te gen haar zware wollen kousen aanschuurde. Het katje duwde met een ruk zijn bolletje in de streelende hand en mauwde tot ant woord. „Heb jij ook zoo'n hekel aan dat schreeu wende ding, poessie? Wou je dan wat melk? Dat kleed in de voorkamer, poesdat hoort er niet hèHier hoor, hier is je schoteltje Op onbegrijpelijke wijze kwam er een groote inktvlek op het schoorsteenkleed, die het voor altijd onbruikbaar maakte. En even onbegrijpelijk was het, dat Griet den dag daarna met een reuzen-roode geranium kwam aandragen. P..K. COÖPERATIEVE BAKKERIJ „ARBEID ADELT". Woensdagavond hield de R.K. Coöpera tieve Bakkerij „Arbeid Adelt" een leden vergadering onder leiding van den heer J. Ph. H. Castricum. Deze gaf een overzicht over het jaar 1928, dat voor de coöperatie zeer gunstig was. Eenige duizenden werden besteed aan het plaatsen van een nieuwen oven in het gebouw in de Nieuwe Spaarn- wouderstraat en van een nieuwe verdeel- machlne. Na afschrijving van f 2000 op ge bouwen en f 300 op de inventaris en ruime reserveeringen voor kapitaalvorming bleef er van de bruto-winst a f 10.500 nog f 5000 ter verdeeling over. Het dividend werd daarom vastgesteld op 8 pet. De omzet be droeg f 60.000. Besloten werd tot stichting van een moe derschapsfonds voor de leden en tot het storten van f 500 in het pensioenfonds voor het personeel, in welk fonds nu in totaal f 1600 gestort is. Wanneer de kosten niet belangrijk hooger zullen worden, dan de gestorte bedragen hoopt men het pensioenfonds premievrij te kunnen houden. De vereeniging verkeert in bloeienden staat en telt thans 450 leden. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Woensdagavond is een auto, bestuurd door den heer Van Z. uit Sassenheim, op den Rijksstraatweg tusschen Oud-Schoten en Santpoort, ten gevolge van de gladheid van het wegdek geslipt en in een sloot gereden, 's Nachts halftwee stond de wagen weer op het droge. Hij was blijkbaar niet ernstig be schadigd, want de eigenaar kon er weer da delijk mee wegrijden. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. DE 83e ALGEMEENE VERGADERING. Dc vergadering van Donderdagmiddag. Van de vergadering van Donderdagmiddag vermeldden wij reeds het welkomstwoord van den heer H. van Leeuwen, voorzitter der afd. Haarlem en de openingsrede van den heer H. J. Bon. algemeen voorzitter. De voorzitter sprak nog een woord van welkom en dank voor hun tegenwoordigheid tot de heeren W. Roodenburg, wethouder van onderwijs te Haarlem en den heer Sterringa, Inspecteur van het L. O. te Zaandam en waarnemend Inspecteur in de Inspectie Haarlem, verder vertegenwoordigers van ver schillende vereenigingen en instellingen op onderwijsgebied en van de Engelsche, Duit- sche en Belgische organisaties: de heeren Jones, Barrass en Baxter, Tschentscher Kuhrt en A. Braem. De Engelsche en de Duitsche vertegen woordigers werden door den voorzitter in hun landstaal welkom geheeten, de Belgi sche vertegenwoordiger in het Nederlandsch. De heer Baxter dankte voor het welkomst woord en uitte zijn beste wenschen voor het welslagen van het congres. De heer Tschentscher vestigde vooral de aandacht op het belang van goed onderwijs voor den wereldvrede en voor betere ver standhouding tusschen de volken. De heer Braem uitte zijn beste wenschen voor het openbaar onderwijs. Als plaats voor het houden der algemeene vergadering werd Deventer aangewezen. Aan de orde kwam het voorstel van de af- deeling Maasdam: Het Hoofdbestuur dringe er bij de Regeering op aan, dat aan de ouders, die voor hun kinderen openbaar on derwijs verlangen, niet geweigerd kan wor den, dat onderwijs te ontvangen op een openbare school in een aangrenzende ge meente, indien in hun eigen gemeente de afstand van hun woning tot de openbare school meer dan 4 K.M. bedraagt. Dit voorstel werd na eenige discussie aan genomen. Voorstel Noord-Beveland: De algemeene vergadering draagt het Hoofdbestuur op een klein vlugschrift samen te stellen met officieel vastgestelde cijfers en feiten, waaruit de nadeelige gevolgen van de huidige Pacificatieregeling blijken. Dit voorstel werd aangenomen met de toe voeging: en in contact te treden met het Landelijk Comité voor de Openbare School, te Amsterdam, dat misschien deze taak op zich zou kunnen nemen. Voorstel afdeeling Gorinchem: De alge meene vergadering besluit dat het orgaan van het N. O. G. in het vervolg weer geheel verschijnt in de vereenvoudigde spelling. Het Hoofdbestuur ontraadde aanneming van dit voorstel op practische gronden. Het zou toch kunnen gebeuren, zoo betoogde de redacteur, dat een groot aantal medewerkers, die nu juist den inhoud van het orgaan veel zijdig maken, zich zouden terugtrekken als het geheele orgaan in de vereenvoudigde spelling werd geschreven. Het voorstel Gorinchem werd verworpen. Voorstel Amsterdam: Het Hoofdbestuur geve zijn gedelegeerden in het bestuur van de vereeniging voor de vereenvoudigde spel ling opdracht bij dit bestuur aan te dringen op: a. krachtiger aandrang bij den Minister van Onderwijs om de vereenvoudigde spel ling bij het onderwijs in te voeren; b. een of meer vlugschriftjes te doen schrijven en in minstens 100.000 exemplaren te verspreiden. Het voorstel Amsterdam werd verworpen. Voorstel Hoofdbestuur: de alg. vergad. draagt het Hoofdbestuur op, er toe mede te werken dat het verbod om in klassen bene den het 7e leerjaar op de Lagere School een vreemde taal te onderwijzen, komt te ver vallen. Na uitvoerige discussie werd dit voorstel aangenomen. Aan de orde kwam het Rapport van de Commissie inzake het onderwijs voor de Rij pere Jeugd, waarin de Commissie tot de conclusie kwam, dat het Herhalings- of Ver volgonderwijs, zooals dat tot nu toe werd ge geven en in de Wet was vastgelegd, geheel gereorganiseerd en bij afzonderlijke wet dient geregeld te worden. Voor dit gereorganiseerd onderwijs, zoo vraagt de Commissie, worde de leerverplichting ingevoerd, die eindigt na afloop van den cursus, waarin de 18-jarige leeftijd is bereikt. De vergadering ging met deze conclusies mede. Buiten deze leerverplichting vallen alle leerlingen die uitgebreid lager, nijverheids middelbaar- of hooger onderwijs hebben ontvangen aan dagscholen. Als verplichte vakken zullen in de wet moeten worden opgenomen: rekenen, lezen, Ned. Taal en Handwerken voor meisjes. Ove rige vakken zullen facultatief zijn. De overige conclusies van het rapport wer den met eenige amendementen aange nomen. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Ct*. per regel. Het denkbeeld: het plaatselijk toezicht in handen te stellen van een Plaatselijke Com missie van Toezicht, werd geschrapt. Zij nog vermeld dat er bericht van ver hindering was ingekomen van Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in dit gewest en van Mr. H. Smeenge, voorzitter van „Volksonderwijs". Mr. Smeenge zou nog trachten, den tweeden dag te komen. In den loop der vergadering heette de voorzitter nog den heer Th. Lancée welkom, oud-voorzitter en eerelid der vereeniging. Des avonds te 8 uur werd de algemeene vergadering in besloten zitting voortgezet. Des morgens, vóór de ontvangst ten Stad- huize hadden de deelnemers aan de verga dering het Frans Hals Museum bezichtigd. Tentoonstelling. Aan de algemeene vergadering van het N. O. G. is ook een kleine tentoonstelling van leermiddelen verbonden, die Donderdagmid dag te half twee geopend werd. Verschillen de firma's exposeeren hier projectie-appara ten, verfsoorten voor het toegepast teekenen, litteratuur, schoolplaten, stereoscopen en talrijke uitgaven op onderwijsgebied. JUBILEUM L. PH. MERTEN BIJ DE NJZ.H. Een van de zilveren Jubilarissen bij de Noord- Zuid Hollandsche Tram is de heer L. Ph. Merten, vroeger wagenbestuurder, thans administratief beambte ter standplaats Haar lem. De heer Merten werd hedenmorgen in zijn woning, Borskistraat 9 door den chef de bureau, den heer Steetskamp en zijn vroege- ren chef, den heer P. M. Gieske gecomplimen teerd- Van de Maatschappij ontving hij de gebruikelijke gratificatie. Het jubileum-fonds zond een schriftelijke gelukwensch, het zal hem 4 October tegelijk met de andere jubi larissen huldigen. VISSCHERIJ-OPBRENGST. DE BESOMMINGEN. Gisteren kwamen aan den Rijksvischafslag te IJmuiden twintig stoomtrawlers. De be sommingen waren als volgt: „Luther" f 4600; Nellie f 2500: Martha f 2200: Christina f 3700; De Pan f 1700, Hol land V f 1700; Holland VII f 1700; Orion f 2600; Zaanstroom IV f 2600; Roode Zee f 1700; Poolzee f 2600, Kamperduin f 2500; Ini f 1300; Delfland f 1700; Corrie f 3000; Pe ter B f 3600; Protinus f 3500; Dolfijn f 2400; Albatros f 2000; Schoorl (IJsIandsche zoute- Visch) f 5300. ONDERZOEK NAAR LICHAMELIJK! GEBREKKIGEN TE HAARLEM. De heer E. P. Schuijt, hoofd der Gemeen telijke Nazorg, schrijft ons: Heden is begonnen met het huisbezoek bij de lichamelijk gebrekkigen te Haarlem. Het is ons bekend, dat o.a. de Staatscom missie inzake onvolwaardige arbeidskrachten met groote intresse dit onderzoek te Haar lem volgt; we doen dus gaarne een beroep op de ingezetenen van Haarlem om het de dames en heeren, die met opoffering van veel tijd dit onderzoek op zich genomen hebben zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Ten overvloede deelen we nog mede dat dit onderzoek geschiedt in verband met een besluit van den Raad dezer Gemeente. Indien er dus in de gezinnen lichame lijk gebrekkigen zijn, kan men volstaan met het opgeven van naam en adres. Later wor den de nadere gegevens wel opgenomen. JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer Hulsebos, wagen maker aan de Centrale Werkplaats den dag dat hij voor 25 jaar in dienst kwam der Ne- derlandsfche Spoorwegen. Namens de directie ontving hij het gebruikelijke geschenk in en veloppe met oorkonde. In Februari werd de heer Hulsebos overgeplaatst uit Zwolle naar Haarlem. Hoewel dus slechts kort hier, werd hij ook door zijn nieuwe collega's gehuldigd. Met eenige hartelijke woorden sprak zijn collega, de heer Louwers hem toe en bood hem namens de collega's een fraai bronzen schoorsteenstel aan. De jubilaris bracht den dag verder in den huiselijken kring door. DE ZOMERSTORM. Hevige rukwinden hebben Woensdagnacht vrij ernstige schade aangericht aan tenten en kramen op het terrein van het Dorus Rijkers-feestpark aan den Bezuidenhout- schen weg te 's-Gravenhage Het ergst is ge troffen het hippodröme, dat geheel in elkaar is gewaaid, meldt de NJEt.C. RIKA HOPPER THEATER. Peter Charoff weder in Amsterdam. Het werkprogram van het Rika Hopper Theater voor het seizoen 19291930 is als volgt samengesteld: 1 Augustus—30 Sep tember operettes door het Hollandsch Ge zelschap. 1 October14 October opvoeringen van „Herfstviolen" van J. Surchcheff door het Rika Hopper Tooneelgezelschap in de regie van Peter Charoff, regisseur van het Moskouer Künstler Theater; 1528 October opvoeringen door J. Jushny's ,31auer Vogel", 29 October30 November voortzetting van de opvoeringen van „Herfstviolen" door het Rika Hopper Tooneelgezelschap in de regie van Peter Charoff; 1 December31 Januari operette-opvoeringen door het Hollandsch Operettegezelschap. 1 Februari31 Maart tooneelvoorstelling door het Rika Hopper Tooneelgezelschap; 1 April30 April ope retteopvoeringen door het Hollandsch Ope rettegezelschap; Op verschillende Zaterdag middagen te beginnen met 5 October zullen litteraire matinées gegeven worden door mevrouw Rika Hopper, mevrouw Charlotte Kohier en anderen. ALASTRIM TE ROTTERDAM. De waarnemende directeur van den ge-' meentelijken geneeskundigen dienst te Rot terdam deelt mede, dat tot Donderdhg in de stad 23 geconstateerde gevallen van alastrim zijn voorgekomen en dat daarenboven aan dezen dienst 12 gevallen zijn aangegeven. In het ziekenhuis aan den Coolsingel wor den bovendien thans verpleegd 8 patiënten. Een kindje dat aan de ziekte leed, is Woens dag gestorven. Van het personeel in dit ziekenhuis hebben de ziekte 1 dokter, 1 hoofdverpleegster en 9 verpleegsters. Van hen zijn er nog maar enkelen ziek te noemen; de overigen zijn allen het stadium van herstel ingetreden. EXAMENS HOOFDAKTE. Geëxamineerd 8 mann. candidaten. Afge wezen 5. Geslaagd de heeren: W. Meilink, Amsterdam, H. B. Rengersen, Amsterdam en J. Wols, Helder. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij:' Stern, v. d. Vlnnestraat 14 rood, seintuur; Ran, Brouwersvoox*t 124 luciferétui; Bur. v. Politie, Smedestraat, horloge; Warreman, Kritzingerstraat 41, handschoen; v. Noord, Jan Steenstraat 65, hoed; Kennel Haerlem, zwart katje, gebracht door: de Jong, Ju- lianalaan 322; grijs-wit katje gebracht door Gambière Kweekduinweg 5; grijs katje ge bracht door Teeuwnsse, v. Loostraat 19, zwart-witte kat, gebracht door? Kruiselber- gen, Leidscheplein 54, portemonnaie met in houd; Zurendonk, Kleverlaan 30, idem; Bronner, Houtweg 27, Alkmaar, sigarenzakje met geld; Delissen, Geweerstraat 1, sleutel; Kroonsberg, Ged. Raamgracht 29, idem en zakdoek; dr. Merens, Paviljoenslaan 5, kin- dertaschje met inhoud. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. jj&f Klinkt Uw instrument harcP^j^^j Baf of scherp? Misschien ligt dit I a I aan de intonatie. Is wellicht sPee'aard te zwaar? Wij® AMSTERDAM - ROTTERDAM - ARNHEM - BREDA - LEIDEN 37) Uit het Engelsch van CHARLES GARVICE. Dat is het afscheid, het afscheid voor.... Voor altijd, zei hij haastig, ik denk niet dat ik ooit in Engeland zal terugkomen. Leef gelukkig, Lady Marie. Dank je, mompelde ze. Ze sloeg de oogen op en keek hem recht in het gezicht. Je bent erg lief voor me geweest. Larry, liever dan ik verdiende, maar je bent altijd vriendelijk voor me geweest en dat zal ik nooit vergeten. Mijn heele leven niet Larry voelde dat hij moest heengaan. Hij wist dat zijn zelfbeheersching dreigde hem in den steek te laten. Daar verheug ik me over, mylady. Doe mijn groeten aan den markies. Ik hoop dat hij weer gauw heelemaal beter zal zijn. Kan ik nog iets voor u doen? Tele- grafeeren of zooiets? Ze schudde ontkennend het hoofd. Neen. je hebt genoeg voor me gedaan. Even zweeg ze en haar oogen vulden zich met tranen. Misschien wel te veel, dat weet God alleen. Larry kreeg een brok in de keel en voor zijn oogen kwam een waas. Een ondeelbaar oogenblik rustte zijn hand op haar schouder, toen ging hij snel de kamer uit. Eerst telegrafeerde Lady Marie aan me vrouw Mcrston en z_e liet er onmiddellijk een brief op volgen. Ze vertelde van het onge luk dat Philip overkomen was en deelde mee dat ze zoo gauw mogelijk naar Engeland zouden terugkeeren. Even later sprak ze den dokter. Het zou nog wel eenigen tijd duren voor de Markies in staat zou zijn op reis te gaan, vertelde deze haar. Wel was zijn leven niet in gevaar maar hij was toch ernstig ge wond en moest uiterst rustig gehouden wor den. Lady Marie ging naar Philip. Hij keek haar angstig en verlangend aan. Marie, je bent nu teruggekomen, zul je me nu niet meer alleen laten? Zul je alles laten zooals het was. Ik kan zonder jou niet leven. Ik ben een lafaard dat ik je gevolgd ben om je aan je belofte tc houden, maar-... Ze viel hem in de rede. Neen. zei ze ik zal je niet meer ver laten en alles blijft zooals het was. Het is slecht en wreed van me geweest wat ik gedaan heb. Neen Marie. Ja! Je moot me vergeven, ik zal mijn belofte houden, Philip. Ga nu rusten. Heusch, ik zal dikwijls naar je komen kijken, je hoeft alleen «maar om me te bellen. Toen ze de trap afging, zag ze Meadows in de hall van het hotel staan en ze slaakte een zucht van verlichting en omhelsde het meisje, dat de gevolgen van het verstuiken van haar enkel wel nog niet geheel te boven was, maar toch spoediger weer had kunnen loopen, dan zij zelf en haar meesteres hadden venvacht. Lady Marie voelde zich erg geluk kig dat zij in deze emotievolle dagen de hulp en het gezelschap van haar vertrouwd kamer meisje had. De terugkomst van Lady Marie had een uit stekenden invloed op het herstel van Philip, maar het duurde toch langer dan hem aan genaam was voor hij van den dokter toe stemming kreeg om met haar naar Enge land te vertrekken. Hij was nog heel zwak en had nog heel wat oppassing en verzorging noodig. Het had hem erg gespeten toen hij hoorde dat Larry zoo spoedig weer had moe ten vertrekken. Het is begrijpelijk dat de terugkeer van Philip en Marie evenveel verbazing en sen saties wekten, als Marie's overhaast vertrek en het feit dat Philip haar achterna gereisd was, hadden gedaan. Maar mevrouw Merston had gezegd dat ze plotseling voor zakelijke aangelegenheden die met haar bezittingen in verband stonden, op reis had gemoeten. lederen dag ging mevrouw Merston met Marie naar de hall om Philip te bezoeken. Na een paar weken mocht hij op en liep weer door het huis en het park. Nu, na zijn ver wonding, liep hij volkomen mank en hij zag er mager en uitgeput uit. Toen hij weer aan gesterkt was, begon hij met Lady Marie al gauw over hun huwelijk te praten. Ik voel me zooveel beter liefste en ik wordt iederen dag sterker. Ik heb vanmiddag een groote wandeling gemaakt en mijn been heeft me haast geen pijn meer gedaan. Marie, je kent mijn hartewensch: gaan we nu gauw trouwen? Het huwelijk kan plaats hebben, wan neer jij wilt, zei Lady Marie zacht. Hij greep haar hand en drukte zijn lip pen erop. Toen hij den volgenden dag, ouder ge woonte vioolspelend, door het bosch liep, zag hij een gestalte tusschen de boomen bewe gen. Philip hinkte er heen en herkende den zigeuner die hij eenigen tijd geleden op een avond mee naar het kasteel had genomen, de man die zoo mooi viool spelen kon. Hij liep langzaam, m?: zijn handen in zijn zakken, alsof hij zich jzonder op zijn gemak voel de. Zijn manier van doen ergerde Philip. Hij riep den man toe dat hij moest stilstaan. De „Snapper" het was niemand anders dan deze stond stil en zonder zijn handen uit zijn zakken te halen, knikte hij Philip familiaar toe. Wat doe jij hier? Ik wandel en luister naar uw spel, ant woordde de Snapper met zyn zachte stem en met een kalmte die Philip's ergernis deed toenemen. Je behoort hier niet te komen. Den vorigen keer dat ik je hier aantrof, heb ik dat ook al gezegd. Ik ben toen veel te vriendelijk voor je geweest Maar nu moet je eens en voor al begrijpen dat ik niet wil hebben dat er vreemden op mijn gebied loopen alsof ze in hun eigen park rondwandelden. Dc Snapper leunde tegen een boom. haalde een pijp uit zijn zak en stak die langzaam aan. Hij keek Philip nieuwsgierig, met een plagerige uitdrukking in zijn oogen aan en Philip's verontwaardiging werd steeds grooter Toen de lucifer, waarmee de pijp werd aan gestoken, opvlamde, zag hij dat er aarde was aan de handen van den man en op de knieën van zijn broek. Maar dit feit drong nauwelijks tot zijn bewustzijn door. Schiet op, zei Philip woedend, maak dat je wegkomt. Ik wil niet dat je hier nog een minuut blijft. De Snapper knikte langzaam terwijl er om zijn mond een spottende teek kwam. En ais ik nu eens niet ga, meneer? Ik wou het alleen maar weten omdat u mijns in ziens niet in staat bent om me te verwij deren of aan de politie over te leveren. U kunt me toch moeilijk in mijn kraag pak ken en me uit de poort zetten. De man bleef tegen den boom leunen en stak zijn handen weer in zijn zak. Philip haalde zijn horloge uit zijn zak en dwong zich om kalm te zeggen; Ik geef je ,een minuut en als je dan nog niet weg bent, dan zal ik de bedienden roepen en ga je mee naar de politie. Philip bleef met zijn horloge in de hand staan wachten. Hij wachtte meer dan een minuut en toen draaide hij zich om in de richting van het huis. Terwijl hij dit deed, zei de Snapper langzaam met zijn zachte stem: Als u die kerels roept, meneer, wat wilt u ze dan vertellen? Ik heb ze namelijk ook wat te zeggen en als ze dat gehoord hebben, denk ik niet dat ik nog veel last van ze zal hebben. Hé, zei hij iets luider, toen Philip niet stilstond, meneer, ik heb een goede reden om vanavond bij u te komen. Of liever twee' redenen. Een ervan zal ik u maar niet vertellen, maar de andere wel en als u wat gelegen is om uw eigen geluk en dat van de dame van het kasleel, kom dan maar even terug en luister naar me. Philip draaide zich om en kwam op den man toe, terwijl hij zijn stok ophief om te slaan. Jouw onbeschaamde vlegel, durf jij den naam van Lady Marie in je mond te nemen en mij dreigen? De Snapper greep den stok en hij pakte Philip's arm met zijn andere beet. Op zijn verweerd gemeen gezicht kwam een woedende uitdrukking. Wou jij me slaan! Jou hond! siste hij. Blijf hier staan; en met een kracht die men bij een man van zijn leeftijd niet verwacht zou hebben, gooide hij Philip tegen een boom en beet hem toe: Blijf daar staan en luister naar me. Toen werd zijn stem kalmer en wat hij vertelde klonk Philip zoo verbijsterend, zoo ongeloofijk, zoo afschuwelijk in de ooren, dat hij van schrik verlamd was. (Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6