BUITENLANDSCH OVERZICHT Hoe de stad groeit achter de Kleverlaan "V 1 '7'" EEN KALME EERSTE AUGUSTUS. ALLEEN IN FRANKFURT a M. MIN OF MEER ERNSTIGE BOTSINGEN. BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1929 DERDE BLAD De oude Schoterveenpolder wordt volgebouwd Een uitbreidingsplan vol afwisseling De wip-watermolen achter, de Kleverlaan in zijn glorietijd. Daarachter de molenaars- - -woning. - - •i". -- - -V' Een fiasco voor de communisten. Haarlem's groei zit tegenwoordig meer in het Noorden dan in het Zuiden. En vooral in het Noord-Westen. Achter de Kleverlaan, bezijden de Marnixstraat schijnen de huizen op te rijzen uit den drassigen veengrond ais eertijds de anopheles uit de modderslooten, die voor het ophoogzand verdwijnen moesten. Dat ophoogzand weet heel wat in deze buurt, want het wordt aangevoerd met den be- xuchten Kleverpark-zandexpress en ontladen op den stadsschoon-ontsierenden steiger aan den Schotersingel. Maar wie het wat verder volgt op zijn weg van smarte, bemerkt hier, dat het toch ook wel heel nuttige eigen schappen heeft. Ket wordt gestort tot lange repen van zand, die over het land gelegd worden en 's avonds al weer een heel eind verder reiken dan 's morgens. Dit is wel de verovering van het platte land. Het heet hier de Schoterveenpolder, maar noch veen, noch polder blijven er over. Eerst zijn er de rioleeringen gelegd, beton nen buizen op ingeheide paaltjes. Er is precies aan te zien, hoeveel straten er zullen komen en waar. De Marnixstraat loopt al ongeveer door tot het Huis te Zaanen, hoe wel voor de helft nog als zand en gras. De Jan Haringsfcraat verlengd schijnt een tweede hoofdweg te worden en de Pijnboomstraat verlengd een, die beiden kruist en verbindt imet den weg langs de Delft, welke een zeer breede primaire zal zijn. Daartuschen liggen in grillige kronkels woonstraten, waaronder er zijn, die er onmodern smal uitzien. Intusschen is er nog tér nauwernood iets van een straat in wording te bespeuren of er verrijzen al toekomstige domicilies voor aan gewonnen stadgenooten en die bouwsels op hun beurt zijn nog nauwelijks onder de pan nen of er komt een bordje op te staan: Ver kocht. 't Is ook niet te ontkennen dat de meeste huizen er hier aantrekkelijk uitzien, het met roode of blauwe pannen gedekte puntdak is er in ruime mate vertegen woordigd, de architectuur is niet zoo goed koop als iets verder op, in de buurt van het Elzenplein en sluit goed aan bij de vroolijke woningen van de Hoogerwoerd. Toch heeft men de kist-woning hief niet geheel kunnen weren, dat is jammer, want de ontwerper van het stadsplan heeft zich alle mogelijke moeite gegeven om het ontstaan van dood kistenwij ken", zooals wij ze aan den Zijl- weg en in het Schoterkwartier kennen, te vermijden. Lijnrechte straten zijn hier niet en het oog kan overal rusten op gevels. Hoe die gevels zullen zijn ligt in de hopen wij wat kwistige hand van bouwexploitan- ten. Historische straatnamen. Ook in de namen, die B. en W. voorstel len aan deze straten te geven, ligt iets meer variatie dan te vinden is in heele complexen welker straatnamen ontleend zijn aan den inderdaad onuitputtelijken voorraad van bloemen-, boomen- of rivierennamen,, die eigenlijk zoo weinig zeggen, al zijn ze voor het onthouden van vroegere schoolkennis wel nuttig. Wij hebben ruim een week geleden deze namen gepubliceerd, zij zijn ontleend aan de locale historie van het oude Akendam. Toch zou er nog iets meer poëzie in zulke benamingen te brengen zijn. De saaie ach tervoegsel „straat" zou eens een enkelen keer achterwege kunnen blijven. Onze voorouders spraken van het Verwulft, het Krom, het Zakje, de Vijfhoek. De Duitschers noemen de straat langs den Rijn veelal niet Rheinstrasse, maar Am Rein. Zouden wij dat ook niet kun nen doen? De Weteringstraat zal wel de straat zijn, die op de plaats van de vroegere Molenwetering ligt. Waarom dan die straat niet De Wetering of Aan de Wetering ge noemd? In plaats van Voorduinstraat zou men kun nen spreken van Voorduin, en in stede van Veenbergplein: de Veenberg. De oude watermolen wordt hersteld Een historisch tintje krijgt deze nieuwe buurt in elk geval. Daar is allereerst het Huis ter Cleeff op de Stadskweekerij met het torentje en voorts het Huis te Zaanen. En dan de oude watermolen. Die staat in het centrum van het terrein, de onttakelde wieken een beetje hulpeloos ten hemel ge heven. De laatste zeven jaar draaien zij niet meer. Het watermolentje is minstens een halve eeuw oud. Oorspronkelijk bemaalde het den Schoterveenpolder. die toen zich nog uit strekte waar nu het Kleverpark en de spoor wegemplacementen zijn. Het zoog het water weg van dicht bij den Zijlweg en loosde het op de Delft en de Jan Gijzenvaart. Toen de spoorweg naar Alkmaar werd aangelegd en het Kleverpark ontstond, werden de slooten eri weteringen dicht gegooid, zij bestaan nog slechts voort als riolen. Bij den bouw van de huizen aan de Kleverlaan moest de gemeen te het "windrecht van den molen afkoopen, het gemaal ging daarop in handen van de stad over. In 1922 werd de windkracht vervan gen door een electrischen motor. Dat is echter niet in alle opzichten een vooruit gang geweest,, wij herinneren ons nog van dezen winter de „watersnood" op het terrein van de stichting St. Joannes de Deo en de bewoners van de Zuidzijde van den Ver- spronckweg hebben vele klachten over het hooge water van de spoorwegsloot. Nu zal de molen gerestaureerd worden en in eere hersteld. In het uitbreidingsplan is een plantsoen opgenomen, waar de molen middenin staat. Het gemaal zal dus voor de bebouwing niet behoeven te verdwijnen en er evenmin nauw door ingesloten worden. Rond om den molen komen vijvers, men is reeds bezig die te graven. De molen en het huis van den molenaar komen dus op een eilandje te staan. Wanneer de restauratie zal begin nen kon men ons bij Openbare Werken nog niet mededeglen, ook staat nog niet vast hoe deze precies zal worden uitgevoerd. Misschien is het nooaig motorische kracht als hulpbe maling te blijven behouden. In elk geval zul len de wieken weer draaibaar gemaakt wor den, want een molen, die niet draait, is een dood ding. De rust van zeven jaren is het oude bouw werk van binnen wel aan te zien. Dit is een zoogenaamde wipwatermolen met buiten scheprad, dat het water uitslaat op de sloot die naar de Delft voert. Dat scheprad is eigen lijk het eenïge metalen deel aan den molen, de rest is van hout. De groote verticale as en zelfs de tandraderen. Merkwaardig is, dat toen het besluit was ge nomen om hem stil te zetten juist den laat- sten dag dat hij maalde, de verticale as ge scheurd is. Er zal daardoor heel wat werk aan zijn om hem op te knappen. Ook de zeilen zijn van de wieken af en het houtwerk daar van is stuk. 't Is ondankbaar werk, dat van den mole naar. De polder betaalde, toen de molen nog in werking waseen rijksdaalder per week, met vrij wonen. Noch thans eischt zoo'n molen dag en nacht- de volle aandacht en het omkruien, dat bij weer en wind moet gebeuren, is geen sine cure. Det ketting van het molenrad wordt aan de kruipallen vastgemaakt, maar 't wen telen van dat, rad, om den molen langs de ketting vooruit te winden gaat zoo stroef, dat de molenaarsvrouw, mej. v. d. Stoop, het rad doorgaans als tredmolen moest gebruiken. Vroeger sloot het beeld van den molen met het groepje boomen, waarin de mole naarswoning staat op ongezochte wijze de Santpoorterstraat af, maar woningbouw en de nieuwe H.BS. hebben dat uitzicht voor goed weggenomen. Van de Kleverlaan heeft men nu door de Pellikaenstraat een blik op het molentje, hoe het aspect van den andere zijden zal worden moet de toekomst leeren, als dé bebouwing hier voltooid is. DE CONFERENTIE IN DEN HAAG. Verloven bij de P.T.T. uitgesteld. In verband met de Herstelconferentie heeft het Hoofdbestuur der Posterijen, Tele grafie en Telefonie alle verloven van het personeel die a.s. Maandag zouden ingaan, voor onbepaalden tijd uitgesteld, meldt de Tel. DE KABINETSCRISIS. In de Woensdagmiddag op uitnoodïging van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, gehou den besprekingen betreffende de kabinets crisis, was de anti-revolutionnaire Kamer fractie vertegenwoordigd door den tweeden voorzitter, mr. dr. E. J. Beumer (de voorzit ter, mr. Th. Heemskerk, vertoeft reeds se dert eenigen tijd buitenslands), en door den heer H. Colijn; de christelij k-historische Ka merfractie door den voorzitter, mr. J. Schok king en den heer J. R. Snoeck Henkemans, en de roomsch-katholieke fractie door den voorzitter, mgr. dr. W. H. Nolens en mi*. P. J. M. Aalberse. Naar aanleiding van deze bijeenkomst zul len nog nadere besprekingen plaats hebben ■'n den parlementairen kring der christelij k- historischen, aldus de N. R. Ct. HOTEL DE PLASMOLEN GEHEEL VERWOEST. Een felle brand aangewakkerd door den wind. NIJMEEGSCHE BRANDWEER VER LEENT ASSISTENTIE. Het bekende hotel „De Plasmolen" te Mook is Woensdagmiddag door een grooten brand vrijwel geheel verwoest. Vermoedelijk ontstaan door een defect aan een der schoorsteenen, breidde de brand, aange wakkerd door den stormachtigen wind, zich met enorme snelheid uit. Een kellner die zich op de derde étage bevond, bemerkte tegen twaalf uur een verstikkende rook, meldt het Hbld. Direct maakte hij alarm, waarop al het personeel toeschoot. Het vuur bleek echter reeds zoo'n omvang te hebben aangenomen, dat aan blusschen met eigen middelen niet te denken viel. De brand- weeren van Mook en Middelaar waren spoedig ter plaatse, maar beschikten over totaal onvoldoend materiaal om met succes den strijd tegen de vuurzee aan te binden. De kleine handbrandspuitjes waren zelfs niet bij machte om de tweede étage te berei ken, terwijl het vuur op de derde étage woedde. Daarom werd de hulp der Nijmeeg- sche brandweer ingeroepen, die spoedig met een groote motorspuit ter plaatse was. Het grootste deel van het hotel stond toen al in volle vlam, terwijl het vuur steeds grootere afmetingen aannam door den fei len wind. Een paar hevige regenbuien had den zoo goed als geen resultaat. Omstreeks een uur stortte met donderend geraas het dak in, waarna de vlammen hoog oplaaiden. Bij het uitbreken van den brand was het hotel geheel met gasten ten getale van ruim zestig bezet, waarbij nog komt ongeveer twintig man personeel. De schade, ook de bedrijfsschade voor het seizoen, wordt door verzekering gedekt. Van heinde en verre is een groote menigte per auto en rijwiel naar de plaats des on- heils gekomen om den brand gade te slaan. Vele gasten gedupeerd. De Tel. meldt nog: Voor de talrijke logeergasten (ongeveer zestig personen brachten him vacantie in het hotel door) was de brand een al heel onaangename verrassing. Enkelen waren on danks het ongunstige weer de bosschen in getrokken en kwamen bij htm terugkeer tot de ontdekking, dat het hotel een laaiende vuurzee was. Met behulp van het personeel werd nog getracht te redden wat nog te red den viel, maar men kon weinig meer uitrich ten dan de inderhaast bijeengepakte bagage uit de ramen te werpen, waar de neerstroo mend e regen vernielde, wat door het vuur gespaard werd. Vele logeergasten zijn dan ook ernstig gedupeerd. In nabijgelegen ca- fé's sloegen zij den brand gade en maakten reeds aanstalten om zoo spoedig mogelijk naar huis terug te keeren. Een groot geluk mag het heeten, dat de brand niet in den nacht is uitgebroken. Ware dat het geval geweest, dan zouden wellicht, gezien de enorme snelheid, waarmede het vuur zich uitbreidde, slachtoffers gevallen zijn. Een crïtïek moment. Gisterenmiddag ging opeens de mare, dat een explosie dreigde, meldt de TeL Het vuur naderde namelijk meer en meer den gashou der van de carbid-lichtinstallatie en inder daad was het gevaar voor een ontploffing zeer groot. De districtscommandant van de Kon. Marechaussees te Nijmegen, le luite nant jhr. Bowier, die de leiding op zich had genomen, nam oogenblikkelijk maatregelen; het terrein werd tot op grooten afstand ont ruimd en met groote omzichtigheid werd een aanvang gemaakt met het verwijderen van den carbid-voorraad, waarna voorzichtig het gas uit den houder gelaten werd. Hierdoor is ongetwijfeld een ernstige ramp voorkomen. EEN KINDJE IN BED VERBRAND DROEVIG ONGELUK TE BAARN. Woensdagavond omstreeks half elf is een kindje van 10 maanden van de familie F. W. Beeke te Baarn verbrand, meldt de N.R.Ct. De moeder was even op bezoek bij de buren, terwijl de vader beneden de krant zat te le zen. Hij was in den loop van den avond nog een paar maal boven geweest om naar het kind te kijken. Om half-elf begon het kind te gillen, waarom de vader de moeder ging roepen. Op hetzelfde oogenblik kwam een der oudste kinderen vertellen dat op de slaapkamer van het jongste kind brand was. Hierop vloog de vader naar boven, doch het was te laat. Het kind was reeds ver brand. Naast het ledikantje van het kind stond een tafeltje, waarop een petroleumlampje brandde. Het kind is blijkbaar gaan spelen met het kleedje, dat onder het lampje lag, het lampje is in bed gevallen, waardoor dit in brand is geraakt. In dezelfde kamer lag ook een kind van ruim 4 jaar te slapen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ HAMBURG. Nederlandsche auto verbrijzeld EEN KIND GEDOOD. Het N. T. A. meldt: Op den straatweg van Hamburg naar Kiel. nabij Bramstedt, is Donderdagmiddag om één uur de automobiel van den Nederland- schen geneesheer dr. Hubscher, uit Axel in Zeeland, bij een poging om met een snelheid van 90 K.M. een anderen auto in te halen, van den weg gereden en omgeslagen. De auto werd geheel verbrijzeld. De negen personen, die in den wagen zaten, werden onder het puin bedolven of op den straatweg geslin gerd. Volgens de eerste hier ontvangen be richten zou dr. Hubscher en een zijner kin- dem bij de ramp om het leven zijn geko men. Dit blijkt echter onjuist te zijn. Dr. Hubscher zou slechts licht zijn gewond, maar een zijner kinderen werd gedood. Ook zijn vrouw zou zwaar gewond zijn. In den auto bevonden zich. behalve dr. Hubscher. nog zijn vrouw, zijn schoonmoeder, zijn schoon zuster en vijf kinderen. Allen werden in het ziekenhuis van Neu- miinster in Sleeswijk-Holstein opgenomen, meldt het Hbld. Het ongeluk geschiedde, door dat de dokter een lastaute passeeren wilde, terwijl van de andere zijde een personen auto aankwam, die hij biijkbaar gezien had. wat hem aanleiding gaf de eigen snelheid te zeer op te voeren. Daardoor geraakte zijn eigen wagen in de berm van den weg. sprong er weer uit. begon te slingeren, en sloeg tegen een boom te pletter. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De beteekenis van den eersten Augustus, de herdenkingsdag van den 1 Augustus 1914, welke datum door de Communisten gebruikt werd om uitgebuit te worden ten dienste van hun troebele propaganda, is door de tegen- demonstratie van de overheid tot nul geredu ceerd. Tot nu toe zijn zooals een bekend brief schrijver in „De Groene" memoreerde alleen de communisten zelf de dupe van hun propaganda, die wel veelvattend en vér strekkend, maar qua resultaat niets zeggend is. Na de onfeilbare fiasco's, is er niT a.= van gisteren bijgekomen. In Parijs had politii1 prefect Chiappe er wel voor gezorgd dat de le Augustus zich niet zou kenmerken door bloedige incidenten. B.T.A. meldt uit die stad: De politie arres teerde 28 personen wegens pogingen om werkwilligen van den arbeid af te houden. Verder werden 142 personen in hechtenis genomen wegens aanslagen op en geweld tegen agenten, weigering-om door te loopen, het verspreiden van schrifturen enz. Blijkens berichten uit de provincie was het overal kalm; slechts hier en daar hadden enkele arrestaties plaats. Te Montpellier ontstond een kloppartij tus- schen troepen en communisten, die wilden betoogen, doch door een cnarge werden uit eengedreven. Te Lyon zou van communistische zijde een sabotagedaad zijn gepleéga bij de tram. In den nacht zijn n.L eenige wissels volgegoten met cement en daardoor onbruikbaar ge maakt. In Bordeaux ontstond na afloop van een vergadering een botsing tusschen de politie en communistische betoogers. Er werden eenige klappen uitgedeeld, een paar agenten werden licht gewond en omstreeks 15 perso nen in hechtenis genomen. Ook Berlijn zag den lsten Augustus betrek kelijk rustig voorbijgaan. Bij de groote be toogingen in den Lustgarten deden zich geen Incidenten voor. Te München viel op den 1 Augustus-dag, ondanks de voorafgegane communistische propaganda, niets bijzonders in de straten waar te nemen. Ook van stakingen was niets te bemerken. Bij navraag bleek, dat ook de arbeiders in de bouwvakken aan het werk waren gebleven. De politie had alle maat regelen getroffen om demonstraties na af loop van den arbeid in de bedrijven door energiek ingrijpen te verijdelen. In Zwitserland heerschte eenige spanning. Vooral in Bazel waren uitgebreide maatrege len genomen. Men achtte een invasie van Duitsche communisten niet uitgesloten. Troepenconcentraties vonden dientengevolge plaats en de grensbewaking werd versterkt. De communistische leider Weil werd gearres teerd en pogingen om demonstraties te orga- niseeren werden verijdeld. Ook in Weenen heerscht rust. De eenige min of meer ernstige berichten komen uit Frankfurt a.M. De communisten hadden een fakkeloptocht ge organiseerd. Daarbij kwam het tot ernstige botsingen tusschen de deelnemers en de politie. Bereden politieagenten chargeerden met getrokken degen op de menigte. Er vielen enkele schoten. Tegen middernacht moesten talrijke politiemannen met karabij nen ter versterking aanrukken. De relletjes zouden reeds een doode en verschillende zwaargewonden ten gevolge hebben gehad. Ook na middernacht was de rust nog niet wedergekeerd. Tot dusverre konden nog geen nadere bijzonderheden verkregen worden, daar de politierapporten nog niet binnenge komen zijn. Elders ln deze rubriek kan mlen lezen dat de betrekkingen tusschen Rusland en Enge land nog niet geregeld zijn. Dowgalefski schijnt geen ruime vrijheid van beweging te hebben en moet, alvorens de onderhandelin gen met Londen voortgang kunnen hebben, zich eerst met zijn superieuren in verbinding stellen. Zooals te verwachten was is het bericht dat er onderhandelingen gehouden zijn tusschen de Russen en Chineezen in Char- bin pertinent Moskou tegengesproken. Voor de zooveelste maal! Wat mag men nu eigenlijk gelooven? Het schijnt in ieder ge val zeker, dat de vechtlust er langzamerhand toch wel uit is. L. A. Het nieuwe Engelsch-Egyp- tische verdrag geparavheerd? LONDEN, 2 Aug. (V.D.) Volgens in Cairo binnengekomen berichten uit be trouwbare bron is het ontwerp van een nieuw Anglo-Egyptisch verdrag door den Britschen minister van buitenlandsche za ken Henderson en den Egyptischen minis terpresident Mahmoed Pascha gepara- pheerd. Verklarende nota's zullen spoedig door de beide regeeringen gewisseld worden. Het Egyptische kabinet heeft reeds Woens dag voorbereidende maatregelen getroffen om voor de publicatie van het ontwerp eerst nog hangende kwesties te kunnen regelen. Nog geen definitief resultaat LONDEN. 1 Aug. (V. D.) De Engelsch- Russisc-he besprekingen te Londen inzake het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland, lijden er onder dat de Sovjet-gedelegeerde, de ambassadeur der Sovjetregeering te Parijs. Dowgalewski, van zijn regeering onvoldoen de instructies heeft. Op het Foreign Office zouden nieuwe besprekingen tusschen hem en den minister van Buitenlandsche Zaken Henderson plaats vinden. Volgens de „Daily Telegraph" rekent men er op. dat de onderhandelingen na de be sprekingen voorloopig onderbroken zullen worden, teneinde Dowgalewski in de gele genheid te stellen nieuwe instructies van Moskou te vragen. In tegenstelling tot de verwachting zal het bezoek van Dowgalewski aan Londen niet leiden tot het onmiddellijk uitwisselen van ambassadeurs of zaakgelas tigden. Dc juridische adviseurs van de Brit- sche regeering achten dc moeilijkheden, aan zulk een stap verbonden, niet zoo makkelijk en snel te overwinnen. Een tegenspraak. KOWNO. 1 Aug. (V. D.) Uit Moskou wordt gemeld, dat door de Sovjet-regeering het van Engelsche zijde verspreide bericht, dat Dinsdag voorloopige besprekingen zouden zijn gehouden tusschen den Russischen consul-generaal te Charbin en een vertegen woordiger van de Chineesche regeering, als onjuist yordt tegengesproken. Alle. vooral van Engelsche zijde verspreide berichten omtrent besprekingen tusschen China en Rusland worden door de Sovjetregeering on juist genoemd en tendentieus geacht. De Sovjetregeering wijst er op, dat zich op het oogenblik geen enkele officieele Sov jetvertegenwoordiger meer op Chineeseh grondgebied bevindt, die de bevoegdheid heeft namens de Sovjetregeering te onder handelen. Het roode leger in actie. Naar het Tel. Ag. der U. S. S. R. uit Cha- barowsk meldt, is order gegeven alle solda ten met groot verlof en alle officieren van het Roode Leger in het Verre Oosten onder de wapenen te roepen voor militaire oefe ningen. Ook alle dienstplichtigen der lich tingen 1902 en 1903. die in de districten Wia- diwostok. Chabarowsk, Amoer en Tsjita wo nen zijn voor reserve-oefeningen opgeroe pen. BADEN POWELL' IN DEN ADELSTAND VERHEVEN. LONDEN. 1 Augustus. (V.D.) De koning heeft zijn goedkeuring gehecht aan de ver heffing van luitenant generaal Sir Robert Baden Powell tot de waardigheid van ba ron. GROOTE BRAND AAN DE 1 RIVIERA. PARIJS. 1 Augustus. (V.D.) Een groote brand in *t bergdistrict St. Etienne heeft 100 huizen verwoest, waardoor 500 menschen dakloos zijn geworden. Er vallen geen men- schenlevens te betreuren. WEER 'N RECORDREIS DER „BREMEN". Dc Bremen, het nieuwe schip van den Nord- deutschen Lloyd, is te Plymouth aangekomen Het heeft weer een record reus achter zich, daar het den tocht van New-York ki 4 da gen en 14 1/2 uur heeft gedaan. De Bremen werd te Plymouth zeer harte lijk ontvangen. De burgemeester der stad en tal van andere autoriteiten en verslaggevers begaven zich aan boord. Burgemeester An drews en de voorzitter van de Kamer van Koophandel. Prigg, wenschten den directeur van den Norddcutschcn Lloyd en kapitein Ziegenbein geluk en spraken zeer waardee- rend over het schip en zijn succes. De nieuwe recordreis werd vooral door de Engelschen op den voorgrond geplaatst. Uit naam van den raad van toezicht, de directie van dc N.D.L. en den kapitein van de Bremen dank te directeur Adolf Stadtlaender de sprekers en zei, dat het de wensch van de maatschap pij is, dat de Bremen ook verder moge mee helpen om de betrekkingen tusschen Duitsch- land en Engeland te versterken. Tijdens de bezichtiging van het schip werd de burgemeester van Plymouth door de passagiers van de Bremen hartelijk toege juicht. Burgemeester Andrews dankte met vriendelijke woorden en uitte den wensch zelf ook eens passagier van de Bremen te worden. DE VROUW VAN DEN COMMIS SARIS BENDELEIDSTER. Aan de Magyarsag wordt uit Maramaros- sziget en Roemenië gemeld, dat uit de brand kast van het hoofdpostkantoor aldaar in brekers een half millioen Lei hebben gesto len. Nadat haar onderzoek eerst zonder suc ces was geweest, heeft de politie nu een ver bazende ontdekking gedaan. Men heeft nl. absolute bewijzen in handen gekregen, dat de inbraak door dc vrouw van den commissaris van politie te Szatmar-Németi voorbereid was, die met haar eigen auto haar medeplich tigen, 4 boeven. naar MaramarosszLgefc bracht, aldus de N. R. C. Nadat de inbraak gelukt was, Is het fraaie gezelschap weer in haar auto spoorloos verdwenen. EEN INTERNATIONALE TELEFOONGIDS. Te Kopenhagen is onlangs verschenen het eerste nummer van den jaarlijks uit te ge ven Annuaire Téléphonique International (Ati). Deze gids is ontstaan uit den tegenwoor dig niet meer te vermijden eisch een prac- tisch en gemakkelijk voor onmiddellijk ge bruik gereed liggend werk samen te stellen ten behoeve van het zich steeds sneller ont wikkelend internationale telefoonverkeer. Dat de A.T.I. reeds bij de eerste uitgave een vasten grondvorm toont en uitvoerige gegevens bevat, is te danken aan de offi cieele telefoonadministraties van de landen, die aan het internationale telefoonnet zijn aangesloten. Al deze administraties hebben voor de A.T.I. een levendige belangstelling aan den dag gelegd en in elk opzicht de uit gifte bevorderd. De gids bevat gegevens omtrent telefoon voorschriften en -tarieven van de onder scheidene landen. Verder branchegroencn met daarbij behoorende lijst van branches en een naamlijst van alle ingeschreven fir ma's enz. In den gids zijn 27 landen en uit elk land een groot aantal firma's vertegenwoordigd.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9