FLITSEN BEURSKRONIEK VICTOR IA-WATER FEUILLETON Liefde de Leid-ster STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD IJlt het Engelsch van CHARLES GAR VICE. 38) XXVI. Terwijl de Snapper zijn vreeselijke ont hullingen deed. zonk Philip neer onder den boom cn bedekte het gezicht met de han den. De oude zigeuner was nu volmaakt kalm en hij vertelde zijn verhaal met een welspre kendheid die zijn uitwerking op Philip niet miste. Toen hij klaar was, heerschte er een oogen blik stilzwijgen. Met veel moeite vermande Philip zich en riep lieesch: Het is niet waar, het zijn allemaal leugens die jij bedacht hebt om mij te De Snapper haalde de schouders op. Ha, het is de volle waarheid, zei hij rustig als u verdere bewijzen wenscht, kan ik ze u geven, maar de kwestie is nu, wat u van plan bent, mylord. Hij legde bijzqnderen nadruk op den titel en Philip huiverde. Ik weet het niet, ik weet het heusch niet. Ik moet dat afschuwelijke verhaal van jou eerst eens goed overdenken en ik wil er met mijn advocaat, mr. Sherborne, over spre ken. Neen beste jongen, dat strookt nu heelc- maal niet met mijn plannen, zei de Snapper. Als ik mijn meening mag zeggen, zou ik u aanraden dat niet te doen Het spreekt ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1929 vanzelf dat mijn raad niet heelemaal belan geloos is. Laten we daarom spijkers met koppen slaan Ik houd niet van noode- loozen omhaal. Ik wil je wei eerlijk bekennen dat het mij erom begonnen is een redelijk bedrag in de hand te krijgen en verder een inkomentje dat voldoende is voor een ouden zwerver om van te leven. Neen, zei Philip dof, daar kan ik zoo maar niet op ingaan. Ik moet me over tuigen of je verhaal waar is. En als het waar is, ben ik verplicht Hij voltooide den zin niet, hij kón hem niet voltooien. Hij durfde niet denken aan datgene waartoe hij verplicht zou zijn ais het verhaal van den ouden zigeuner werkelijk waar was. Hij beefde van agitatie, want hij had aan Lady Marie gedacht van het eerste oogenblik af dat de Snapper met zijn ont hullingen was begonnen. Zijn titel, het kasteel en tuin, dat alles kon hij missen als het moest, maar Marie..,. Haar te moeten op geven was erger dan de dood. Hij bevond zich in een vreeselijken tweestrijd, het was een duivelsche verzoeking, waarin hij gebracht was. Maar als het verhaal van den man eens een grof bedrog was? Ik zal u de voorwaarden zeggen waarop ik mijn mond wil houden, ging de Snapper onverbiddelijk voort na een paar minuten van stilte, en ik denk, voegde hij er veel- beteekenend aan toe, dat als mijn mede- deelingen u een flink bedrag waard zijn, er anderen zijn die ze interesseeren zullen. Ik had me zoo voorgesteld 1000 pond direct en 500 ieder jaar in driemaandelijksche termij nen te betalen. Dat is zeker wel goed, niet waar? U zult wel niet zooveel geld contant hebben liggen, maar ik geef u een paar dagen om het op te nemen. Ik wou het liefst in goud hebben, want chèques zijn lastige dingen cn bankbiljetten hebben ook zoo hun bezwaren. Laat ik zeggen dat ik het over een de resultaten van haar arbeid aan de alge- meene vergadering van 1930 voor te leggen, Eenige discussie werd gevoerd over een voorstel van het Hoofdbestuur om zich tot de Regeering te wenden met het veraoek, het onderwijs in de lichamelijke oefening op te dragen aan vakonderwijzers. Bedoeling is, naar de Voorzitter uit eenzette, dat dit onderwijs wordt gegeven door onderwijzers, die zich speciaal op dit vak hebben toegelegd en die dan door het Rijk betaald worden. Na deze toelichting werd het voorstel aangenomen. Onder eenige hilariteit deed de Voorzit ter opmerken dat hiermede de voorstellen van Donderdagmiddag zijn afgehandeld. Nu gaan we beginnen aan die van hedenoch tend voegde de Voorzitter daar aan toe. Daarna volgde de behandeling van een reeks van voorstellen aangaande het vraag stuk van De pensionnecring. Ze leidde tot aanneming van de volgende motie ingediend door de afd. Amsterdam. „De algemeene vergadering van het N. O. Genootschap, gelet op den aard van 'ons ambt en de behoeften der jeugd, gezien ook dat zoo weinig leerkrachten van hun pen sioen komen te genieten, vraagt het Hoofd bestuur en de redactie van Het Schoolblad een meer stelselmatige actie te voeren voor de verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd. Volgens een door 't Hoofdbestuur geamen deerd voorstel Baarn verklaarde de alge meene vergadering zich tegen de verplichte bijdrage voor het weduwen- en weezenpen- sioen. lo. voor de onderwijzers bij 't L. O., die indertijd voor het weduwen- en weezen- pensioen bedankten en 2o. voor het weduwen- pensioen door ongehuwde onderwijzeressen en droeg zij 't Hoofdbestuur op bij de Re geering er op aan te dringen, dat deze bij drage voor genoemde functionarissen facul tatief wordt gesteld. Nog werd het Hoofdbestuur opgedragen er voor te ijveren dat in de Pensioenwet een artikel wordt opgenomen, waardoor de mo gelijkheid wordt geopend, dat pensioensge rechtigd worden, zusters of andere familie leden, waarvoor de overledene tijdens zijn leven kostwinner is geweest. Verder werd het Hoofdbestuur opgedra gen met kracht te ijveren: a. voor verhoo ging van het weduwenpensioen en b. voor verlaging van den pensioensgerechtigden leeftijd. Salaris bij ziekteverlof. Anderen voorstellen golden het ziektever lof. Het Hoofdbestuur raadde aan aan te ne men een voorstel van de afdeeling Wonse- radeel om het Hoofdbestuur op te dragen met kracht te ijveren voor een regeling dat bij ziekteverlof 1 jaar vol en 1 jaar half sa laris wordt uitbetaald. Het had de strekking om terug te krijgen wat er eerst was. Naar aanleiding van de discussie werd besloten dat het Hoofdbe stuur bij de Regeering zal aandringen op een betere regeling enz. met als een mini mum 't geen is neergelegd in het voorstel Wonseradeel. Nadat eenige voorstellen van meer huis- houdelijken aard aan de orde waren geweest werd aangenomen een voorstel van de afd. Alkmaar dat aan 't Hoofdbestuur opdroeg met kracht te ijveren voor het herstel der leerlingschalen, zooals die in de oorspron kelijke wet 1920 op het L. O. waren vastge steld ter bepaling van het verplichte aantal onderwijzers aan iedere school. Ook zal naar aanleiding van een voorstel van de afd. Groningen 't Hoofdbestuur gaan arbeiden in de richting dat de toelatings leeftijd voor de leerlingen der lagere school op 6 jaar wordt gesteld. Nog werd besloten dat 't Hoofdbestuur een commissie zal be noemen om te onderzoeken of 't programma van 't N. O. G. in zijn huidigen vorm moet gehandhaafd worden. Afdoende salarisregeling gevraagd. De Voorzitter stelde nu aan de orde de volgende twee motiën van het hoofdbe stuur. De Couranten meldden dat de nieuwe Regeering er spoedig 'komen zal. Laten we dan zorgen dat ze deze motiën op haar tafel vindt, zeide spr. onder applaus. I. De 83ste algemeene vergadering van het N. O. G. enz. overwegende, dat de her ziening van de salarisregeling der onderwij zers, in 1928 tot stand gekomen, een geheel onvoldoend karakter heeft, overwegende, dat deze regeling in geenen deeie rust, doch nieuwe onrust in het on derwijzerscorps heeft gebracht, overwegende, dat de regeering nog steeds in gebreke is gebleken, het tegen de onder wijzers begane onrecht der intrekking van art. 40 B. B. te herstellen, draagt het hoofdbestuur op, met klem bij de regeering aan te dringen op herstel van dit onrecht door het uitvaardigen eener af doende salarisregeling, die aan de gerecht vaardigde wenschen der onderwijzers tege moet komt. II. De 83ste algemeene vergadering van het N. O. G. enz. week kom halen. Ik vertrouw u volkomen, ik ben overtuigd dat u zult zien dat dit de beste oplossing van de kwestie is. Dus tot vandaag over een week, mylord. Hij keerde zich om, maar bleef nog even staan en zei over zijn schouder: Als u me hier soms in het bosch mocht zien, hoeft u er geen notitie van te nemen. U kunt tegen de bedienden zeggen, dat u me verlof hebt gegeven om dorre takken op te rapen voor het kampvuur. Hij knikte nog maals en nam zijn ouden vilten hoed af, alsof hij zich plotseling den eerbied herinnerde dien hij verschuldigd was aan den Markies van Belmayne. Toen verdween hij. Philip hinkte naar huls, ten prooi aan de wildste emoties. Hij ging naar het buffet, schonk zich een glas brandy in en dronk het in een teug leeg. De doorschijnende bleekheid van zijn gezicht maakte plaats voor een vuur- roode blos terwijl zijn oogen onnatuurlijk be gonnen te schitteren. Hij wierp zijn hoofd achterover en lachte ruw en heesch. Hij had zijn besluit genomen, snel, maar onherroepe lijk. Hij verkocht zichzelf aan den duivel en hij zou den prijs ervoor in ontvangst nemen: Marie! Zonder haar was zijn leven waarde loos en als hij het zwijgen van den ouden schurk niet kocht, zou deze zijn verhaal on getwijfeld rondbazuinenals het waar was. En a!s het eens niet waar was? Neen, hij mocht de risico dat het waar was en dat hij daardoor Marie verliezen kon, niet loopen. Hoewel Philip dien nacht haast niet ge slapen had, was hij den volgenden morgen vol energie. Zijn gezicht had nog die vuur- roode kleur en in zijn oogen was nog die on natuurlijke schittering. Direct na het ont bijt liet hij een auto voorkomen om hem naar de stad te brengen. Hij ging naar de bank, waar bij met een aan een machtig landheer vcrschuldigen eer- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1468 Jantje wacht in spanning, wat voor groente er zal zijn wist wel, dat dit niet zou lukken, maar je kunt het altijd probeereii vork en trekt een gezicht of hij klaar is overwegende dat de ministerraad afwij zend heeft beschikt op het verzoek, om de tijdelijke vertegenwoordiging der onderwij zers in het G. O. tot een blijvende te maken, overwegende, dat duizenden onderwijzers, direct-belanghebbenden bij dat Overleg, van invloed bij de totstandkoming van voor hen geldende regelen worden uitgesloten, overwegende, dat door deze uitsluiting het G. O. niet geacht kan worden te beantwoor den aan het doel, dat met de instelling ex- van werd beoogd, draagt het hoofdbestuur op, met kracht te ijveren voor de tot standkoming eener rege ling, waardoor aan de onderwijzers hun rechtmatigen invloed in het G. O. wordt toe gekend. Beide moties werden onder daverend ap plaus aanvaard. Daarna hield de heer Reuvers nog een betoog tot deelneming aan de vredesactie en tot bevordering van de vredesactie. De Voorzitter zeide dat het hoofd bestuur nagaan zal wat in dezen nog meer gedaan kan worden door het N.O.G. dan reeds is gedaan. Het woord werd verder gevoerd door den heer Zwitser van de „Unie van Christel, onderwijzers", dje zeide dat de Unie de sa menwerking met het N.O.G. op prijs stelt en voorts dat het openingswoord van den voor zitter door hem bijna geheel zou kunnen worden overgenomen in de openingsrede dwoor hem te houden in de Kerstvacantie voor zijn organisatie. Ten aanzien van vele aangelegenheden hoopt de Unie zakelijk en met succes met het N.O.G. samen te kun nen werken. De heer Zeyl van de Vereeniging voor M.U.L.O.-onderwijs zeide dat deze organisa tie mede gaarne met het N.O.G. zal samen werken. Op voor de Vredesactie. Onder applaus kwam dan aan het woord de heer Zelverder van „Volksonderwijs" die namens die organisatie voor de uitnoodi- ging thot de vergadering dankte en nog eens opwekte om aan de actie der Vereeniging „School en vrede" deel te nemen en aan haar streven sympathie te betuigen. De in Lil bied, werd ontvangen. Ik zou graag duizend pond in goud willen hebben, mr. Gates, zei hij met een veront schuldigend lachje, tegen den bankdirecteur. Ik heb een transactie met een ouden baas, die absoluut klinkende munt wil zien. Het zal zeker wel niet lastig zijn om dat te geven? Absoluut niet Mylord, antwoordde de directeur. Aan dergelijke verzoeken zijn wij wel gewend, een heeleboel eenvoudige menschen hier uit de buurt hebben een voor oordeel tegen chèques en zelfs tegen bank papier. Goud is het geliefkoosde geld voor oude potters! Maar als ik u vragen mag, laat u het geld hier afhalen of zal ik het naar de Hall laten brengen? O, stuur het maar naar de Hall, zei Philip onverschillig. Maar hoe staat mijn rekening erbij? U hebt een belangrijk credit-saldo, mylord, antwoordde mr. Gates. Hij glimlachte. Maar dat doet natuur lijk niets ter zake, U kunt chèques op ons afgeven tot ieder bedrag. Hij begeleidde Philip tot aan de deur en keek hem een beetje verbaasd na. Wat was de markies zakelijk geweest en wat was hij veranderd! Hij was veel vriendelijker, leven diger en zelfbewuster dan vroeger, vond mr. Gates. Naar huis, zei Philip, terwijl hij in de auto stapte. De chauffeur zette den motor aan en reed door de hoofdstraat het stadje uit. Toen zij buiten het schilderachtige plaatsje gekomen waren, temidden van de grcotsche en woeste natuur van de moeras sige streek, sloot Philip de oogen. De auto reed langzaam tegen den heuvel op Links van den weg zag hij den wagen en de tent van den zigeuner. Er stond een vrouw naast: toen ze de auto zag naderen liep ze langzaam en met zichtbaren tegenzin naar voren, alsof een onweerstaanbare macht haar WORTELEN maakt de opmerking dat hij geen trek heeft, laat moeder hem alleen maar wat vleesch en aardappelen geven stelt het zware momajit uit door eerst de aardappe len en het vleesch op te eten zuciht diep en werkt er zidh doorlieeu (Nadruk verboden.) ideeën van „Vrede" en „nooit meer oorlog" dienen in de harten der jeugd te worden neergelegd, zeide spr. Laten allen daaraan meewerken. Men spreekt er wel eens van dat er wel weer eens een oorlog komen zal. Maar, indien de onderwijzers het willen, in dien ze mede helpen de jeugd te bewerken, dan komt er nooit meer oorlog, (applaus). De Voorzitter bracht den bejaarden heer Zelvelder, die met veel geestdrift had gesproken en die de ziel is van de vereeni ging „School en Vrede", die in het najaar zal bijeen komen om zich neder te consti- tueeren, naar de heer Zelvelder ons mede deelde, dank voor zijne woorden. Laten we zeide spr. verder, door allen op te staan, den wensch uiten, dat de heer Zel velder nog vele algemeene vergaderingen van het Genootschap moge bijwonen. En mogen zijn wenschen ten aanzien van den vrede vervuld worden. Vóórdat daarna de vergadering werd ge sloten bracht de voorzitter der Amsterdam- sche afdeeling de heer Feringa den voorzitter dank voor zijn uitnemende leiding der vergadering. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Het aantal bezoeken In Juli bedroeg 8008, waarvan 3776 aan de krantenkamer en 1265 aan de algemeene leeszaal. Uitgeleend wer den 6118 boeken. GOEDKOOPE REIS. Zondag 11 Augustus is er gelegenheid een goedkoope reis te maken per trein en per boot naar Urk en Kampen, van de stations Rot terdam (D.P.), Schiedam, Delft, Den Haag (H-S.M.), Leiden, Haarlem, Utrecht (C.S.), Hilversum, Amersfoort. Amsterdam (C.S.), Zaandam, Wormerveer, Uitgeest, Alkmaar en Hoorn (per trein) naar Enkhuizen en terug. Van Enkhuizen met een der booten van den Veerdienst, met restauratie aan boord. Deelnemers kunnen zich tegen regen ver zekeren. gebruik dwong. Philip keek haar aan met een vreem de uitdrukking in zijn oogen. Hij trok de wenkbrauwen samen en perste de lippen op elkaar. Het was de vrouw die dien avond met den zigeuner op de Hall was geweest. Het was de dochter van den Snapper. Haar haren waren grijzer geworden en de rimpels op haar voorhoofd nog dieper. Ze liep op de auto toe en keek naar Philip met een onbestemden, raadselachtigen blik. Philip zuchtte en werktuigelijk zocht hij in zijn vestzak naar een geldstuk. Ze werd plotseling vuurrood en ze sprong met flikkerende oogen achteruit. Ze kneep haar handen tot vuisten en greep den rooden doek om haar hoofd. Maar toen werd ze plotseling kalmer en met een gedwongen glimlach en neergeslagen oogen maakte ze een buiging en zei or den gewonen huile- rigen zigeuner-toon: God zegene u, mylord. De auto reed door en Philip zonk terug In de zachte kussens. Hij staarde voor zich uit met een vastberaden uitdrukking op zijn ge zicht. XXVII. Linda zag Larry het eerst. Larry had voor zijn vertrek boven op den heuvel een soort huw huisje gebouwd en be schut tegen den wind zat Linda daar te werken. Het was haar lievelingsplekje en sinds zijn vertrek had ze er al heel wat uren doorgebracht Ze was magerder geworden en minder vroolijk, sedert Larry heengegaan was; ze zong nu niet meer en ging ook niet meer zoo vaak naar de groeve- De zorg voor haar vader en Spon verminderde echter niet. (Wordt vervolgd.) De tabakshoek. Meer optimisme. Olies in af wachting. Uitzetting van onzen handel. De emissiemarkt. De beurs. Amsterdam, 1 Augustus. Dat de tabakshoek ter beurze den laatsten tijd hoewel de affaire gering bleef van een vaste tendenz blijk heeft gegeven, wat soms in een niet onaardige verheffing van ixet koerspeil resulteerde, kan verklaard wor den uit de omstandigheid, dat de Sumatra- oogst 1928, die nu vrijwel geheel verkocht is, ondanks de middelmatige kwaliteit een goe den prijs heeft bedongen. In tabakskringen verheugde men zich over de toenemende be langstelling voor het zandblad. welke tot stijgende prijzen aanleiding gaf. En het slot van het liedje is geweest, dat. volgens de statistieken, bepaalde élite-partijen, hoe wel in kwaliteit minder dan de vorige oogst, recordprijzen behaalden, die die van vorig Jaar met 15, ja zelfs 25 pCt. overtroffen, zoo zijn de gemiddelde opbrengsten der tabaksmaatschappijen bevredigend geweest cn dit weerspiegelt zich, vooral na de aan vankelijke lichte on^rustheld, in een vaster stemming ter beurze en een stijgend koers- niveau. In den oliehoek is men, wat de toekomst betreft minder zwartgallig gestemd. Te Lon den hadden dezer dagen besprekingen plaats tusschen vertegenwoordigers van de Ameri can Petroleum Association en van de te Lon den gevestigde pctroleumconcerns, met het oog op het voorkomen van onnoodige uit gaven bij de distributie van pelroleumpro- ducten buiten de Vereenigde Staten. De goe de verstandhouding, waarmee dc onderhan- derlingen gevoerd werden, geven hoop op nader overleg en samenwerking ten aanzien van een zekere regeling, der productie, al thans bestrijding der overproductie. En hieraan ontleent men ter beurze een zekere mate van vertrouwen in de toekomst, het geen voorkomt, dat dc koersen beduidend afbrokkelen. De noodzakelijkheid van sa menwerking, althans de wenschelijkheid uit financieel-economisch oogpunt, trad onlangs opnieuw naar voren, toen uit Amerika een nieuw dagelijksch productie-record van 2 896.700 barrels (volgens het Amerikaansche petroleuminstituut) werd vermeld. De bevredigende ontwikkeling van onze binnenlandsche industrieele en handelson dernemingen in 't loopende jaar kwam dui delijk tot uiting in de jongste handelssta tistieken, die een overzicht over het eerste half jaar 1929 veroorloven. Hieruit blijkt, dat onze uitvoer niet onbelangrijk toenam, vergeleken met het eerste halfjaar 1928. na melijk van 933,7 millioen gulden tot 960, 4 mill. Tegelijkertijd verminderde de invoer in dezelfde periode met ca. 18 mill., tot 1325 mill., waardoor het invoersaldo te rugliep tot ca. 365 mill., of met ca. 47 mill. Een bevredigende ontwikkeling van onze handelsbalans dus. Opmerkelijk was, dat in het bijzonder onze export naar Nederlandsch Indië toenam, wat op een beduidende verbe tering wijst. De groote activiteit van de emissiemarkt !n de maand Juli is een van de kenmerken van de onmiskenbare ontspanning, die zich sedert eenigen tijd op de geldmarkt doet ge voelen. Dit spreekt te meer, daar in Juli, als vacantiemaand, gewoonlijk geen buitenge wone activteit op emissiegebied verwacht kan worden. Niettemin steeg het aantal uit giften in Juli, vergeleken met Juni, van ruim f 13 millioen tot ruim 43 millioen. En in siders verwachten voor de rest van dit jaar nog een aanzienlijk beroep op onze ka pitaalmarkt. Aangekondigd werd inmiddels nog: 349.000 gew. aandeelen N.V. Lijempf tegen 120 pCt. voor aandeelK. en 125 pCt. voor vrije inschrijvingen. Geïntroduceerd: certif. v. 10 gew. aand. z. n. w. I. Miller Sons Inc. a 55 3/4 per aand.; 7500 gew. aand. zn-w. Pacific Public Service a 27 1/2 per aand. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. fëctsn, LVAJ t'ïiru^/cy In aanmerking nemend, dat we midden in het vacantieseizoen zitten, was de ontwik keling van den handel ter beurze zeker niet onbeteekenend, al bieef de affaire toch dik wijls beperkt tot enkele speciale fondsen. De grondtoon was niet kwaad over het geheel genomen en cultuurwaarden vertoonden een bemoedigend verloop. Van een uniforme tendenz kon evenwel niet gesproken worden. Banken kwamen per saldo eei-der een fractie lager af. In de industrieele afdeeling eischten Mar garine Unies het leeuwendeel van den han del op. Maar de affaire in dit fonds was dan ook zeer groot, en de koers steeg ten slotte, vergeleken met vorigen keer ca. 50 punten, tot ca. 530. De levendige belangstelling wordt gedeeltelijk verklaard door geruchten om trent de op handen zijnde emissie. In het kielwater volgden Calvé Delft, die ook hun portie zij het in mindere mate van de vraag kregen. Van Berkel Patent was ge vraagd op geruchten omtrent een nieuwe uitgifte. Philips bleef onveranderd op 880 laten, met weinig belangstelling. Kunstzijde eerder gedrukt en lager ten slotte. Oliewaarden niet bijster opgewekt en ta melijk loom op de berichten omtrent de groote productie in Amerika. Men kwam voor Koninklijke eerder een fractie lager af. Rubberwaarden gaven nu wel niet bijster veel handel te zien, doch de grondtoon was vast, o.a. op de vermindering der voorraden te Londen, zoodat de koersen hier meestal eenige punten boven vorig peil uitkwamen. Scheepvaarten meestal verlaten en soms een fractie lager. Suikerwaarden, die aanvankelijk opge wekt waren, moesten later aan belangstel ling inboeten. De tendenz was evenwel goed o.a. op geruchten, dat de Visp een bieding op suiker uit oogst 1930 tot 13.50 per 100 K.G. geweigerd zou hebben Zoodoende kwam men hier en daar slechts enkele punten on der vorig niveau af. Bepaald vast lagen tabakken, om de voor noemde redenen, hoewel de handel gering bleef. De koersen sloegen evenwel een stij gende richting in en verhieven zich per sal do tot ca. 15 punten boven het peil van vo rigen keer. BEURSMAN. CONGRES NED. ONDERWJZERS GENOOTSCHAP. Het buitengewoon onderwijs. Pensionneering onderwij zers. De regeling van salaris bij ziekteverlof. Noodig een afdoende salarisregeling. Op voor de Vredesactie. Betuigt sympathie aan „School en Vre de". Geestdriftig woord van den heer Zelvelder. In de namid.dagvergadering van Vrijdag kwam in behandeling een voorstel van de afd. Rotterdam om het Hoofdbestuur op te dragen een onderzoek in te stellen naar de wijze van benoeming van hoofden van scho len voor buitengewoon lager onderwijs in Ne derland. De afdeeling lichtte toe dat het Hoofdbe stuur kan vragen aan den hoofdinspecteur welke richtlijnen gevolgd worden en dan tevens aangeven welke richtlijnen naar de meening van het N. O. G. dienen te worden gevolgd. Na deze toelichting werd het voorstel aan vaard. Te zijner tijd zal het Hoofdbestuur mededeeling van het onderzoek doen. Volgens een ander voorstel der afd. Rot terdam zal het Hoofdbestuur bij de Regee ring er op aandringen, de Leerplichtwet ook van toepassing te verklaren op leerlingen van het Buitengewoon Lager Onderwijs. Naar aanleiding van een voorstel der afd. Deventer zal het Hoofdbestuur bij de Re geering er op aandringen maatregelen te treffen, dat tot scholen voor nijverheidson derwijs alléén leerlingen kunnen worden toe gelaten. die het 6e leerjaar der L. S. doorloo- pen hebben of niet meer leerplichtig zijn. Naar aanleiding van een voorstel der afd. Rotterdam zal het Hoofdbestuur een com missie benoemen om het vraagstuk der 6- of 7-jarige grondschool in studie te nemen "en zucht diep wortelen vraagt zich af wat hij meer haat, wortelen of spinazie vraagt zich af of hij ze nu plotseling soms wel lekker zou vinden nee hoor, de zelfde oude nare dingen hoort* moeders stem: Jan, eet je wortelen op INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. terschroefflesschen 32 ct. OBERLAHHSTEIH voor huishoudelijk

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6