BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 12 AUGUSTUS 1829 DRAMA TE WADDINXVEEN. Arbeider op beestachtige wijze vermoord. POGINGEN OM DEN DADER TE LYNCHEN. Zaterdagmiddag |s te Waddinxveen, zoo wordt uit Gouda aan de Tel. gemeld, de 33- jarige arbeider 't. Schotman, op laaghartige w\jze door zij^i 40-jarigen buurman A. Koster ver-moord. H^t ontzettend drama speelde zich te ongeveer 5K- uur voor de woning van den verslageno aan »t Noordeinde af. Tusscijen dezen en den moordenaar be stond ^en veete ten gevolge van een veroor- deelir^g eenigen tijd geleden voor een ruzie van eerstgenoemde De spanning tusschcn hei.den was nog vermeerderd door een on- eonigheid van de laatste dagen. De vrouw can Koster had Schotman op ergerlijke wijze fceleedigd, waarom de laatste een klacht bij de politie had ingediend. Om 5 uur Zaterdagmiddag heeft de politie nog met Koster gesproken en er bij hem op aangedrongen een minnelijke schikking met Schotman te treffen. Weinig kon men ver moeden van het vreesehjx drama dat zich zoo kort daarna zou afspelen. Schotman had eenige boodschappen gedaan en kwam de draai (Kleine, smalle brug) bij zijn woning axioopen. Aan het einde vun de draai stond Koster op hem te wachten en begon aanstonds over "de loopende kwestie een gesprek. Uit dit ge sprek ontstond een nieuwe heftige woorden wisseling waarna Koster plotseling een scheer mes voor den dag haalde, en Schotman hier mede twee diepe sneden in den haLs toe bracht, en wel met zulk een kracht dat het hoofd bijna van den romp werd gescheiden. Deze was op slag dood maar wankelde he vig bloedend nog enkele stappen verder, kantelde de draai af en viel in de voor zijn woning loopende sloot. Een voorbijganger merkte dit op en haalde het slachtoffer er uit, waarna men hem in zijn woning binnen bracht. De moordenaar was intusschen zoo spoedig mogelijk zijn dichtbij gelegen woning binnengeloopcn. Onmiddellijk werden de politie en een dok ter gewaarschuwd, en reeds spoedig was de loco-burgemeester van Waddinxveen, de heer J. G. Herfst aanwezig. Intusschen had de ont boden medicus reeds den dood bij Schotman vastgesteld. Het bleek dat deze op beestach tige wijze was afgemaakt. Het gerucht van de misdaad had zich als een loopend vuur tje door het dorp en omgeving verspreid en reeds spoedig verdrong zich een menschen- menigte voornamelijk uit het om zijn buren ruzies beruchte Waddinxveen, om het huis van verslagene en moordenaar. Het publiek nam een zeer dreigende houding aan en de opgewonden menigte beraamde reeds lynch- pogingen tegen den moordenaar, waartegen de heer Herfst, die het onderzoek op zeer voortvarende wijze regelde echter zeer reso luut optrad. Hij ging met eenige veldwachters de wo ning van Koster binnen en trof dezen zitten de op een stoel aan. Hij werd onmiddellijk gearresteerd, waartegen hij zich aanvanke lijk verzette en later een flauwte voorwend de. De moordenaar bleek onder den invloed yan sterkedrank te verkeeren. Hij gaf voor, m een opgewonden drift stemming te hebben gehandeld en niet de bedoeling te hebben gehad zijn Buurman van het leven te berooven. Zwaar geboeid werd hij ten slotte naar de cel onder het gemeen tehuis overgebracht. Het lijk van den versla- gene werd in beslag genomen en allereerst naar het lijkenhuisje op het kerkhof overge bracht. Verschillende foto's werden op de plaats van het misdrijf genomen. Eenigen tijd later heeft men den riïoorde- naar met het slachtoffer geconfronteerd. Eerst toonde hij zich eenfgszins bedroefd, doch later weer volmaakt onverschillig Zijn lezing van het geval wordt niet aanvaard daar men algemeen voorbedachten rade aan neemt. Het mes en ook eenige aan het slachtoffer toebehoorende voorwerpen werden in beslag genomen. Hierna heeft men zich in de wo ning van- Schotman begeven waar de dader precies heeft aangegeven, hoe het misdrijf heeft plaats gevonden. Ook nu legde hij weer een volledige bekentenis af. De verslagene was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij staat algemeen als gun stig bekend. De moordenaar was eveneens ge huwd en vader van eenige kinderen. Het lijk zal naar Rotterdam worden overgebracht ter autopsie. De ontzetting in het dorp is algemeen en groot en men voelt mede met het slacht offer. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat ongeveer 20 jaar geleden een oom van den dader eveneens in Waddinxveen iemand van het leven heeft beroofd. DE KABINETSWISSELING. Beëediging. De Koningin heeft Zaterdag de nieuw benoemde ministers op het Koninklijk Paleis te Soestdijk beëedigd. Toen de heeren per trein te Utrecht aankwamen werden zij door een groot aantal persfotografen bestormd. Op het Stationsplein stonden een paar hof- auto's gereed om het gezelschap naar Soest dijk te brengen. Overnemen der portefeuilles. Heden, Maandag, to 11 uur, zouden de nieuwbenoemde ministers jhr. mr Ruys de Beerenbrouck. mr. Terpstra, dr. Deckers, mr. Reymer. mr. Verschuur en de heer de Graaff de portefeuilles van hun voorgangers overne men. Bij de departementen van justitie, buiten- landsche zaken en financiën heeft dat na tuurlijk niet plaats, daar de hoofden dier departementen dezelfde blijven. Minister Lambooy, die met verlof was, is te 's Gravenhage teruggekeerd en kan dus Maandag persoonlijk de portefeuille van de fensie overdragen. Afscheid minister Kan. Zaterdagochtend heeft in een bijeenkomst ter departemente van binnenlandsche zaken en landbouw, van de hoofdambtenaren en vele andere ambtenaren met wie hij veel aanraking had, dc afgetreden minister, mr. J. B. Kan, in die qualiteit want hij blijft naar nu vast staat secretaris-generaal hartelijk afscheid genomen van die heeren en zijn dank en waardeering uitgesproken voor den grooten steun en de volle medewer king welke hij van hen tijdens zijn minis terschap heeft mogen ondervinden. De waarnemende directeur-generaal van den landbouw dr. Swaving, heeft 's ministers toespraak op even hartelijke wijze beant woord en zijnerzijds, namens het ambtenaren personeel, mr. Kan dank gebracht voor diens weiwillenden omgang en hem gehuldigd voor den veelom va ttenden arbeid door zijne Excel lentie op hoogst bekwame wijze verricht. ALASTRIM. Gevallen te Weesp. TOESTAND TE ROTTERDAM VRIJ GUNSTIG. Uit Weesp meldt men aan de N. R. C. dat onder Weesperkarspel bij een familie, die vacantiedagen te Rotterdam had doorge bracht, een licht geval van alastrim, bij de moeder en een half-jarig kind, is vastge steld. De moeder is weer hersteld. Te Weesp en Weesperkarspel wordt nu ge legenheid gegeven tot kostelooze inenting. In de barakken van het stadsziekenhuis te Utrecht is een jonge man, afkomstig uit Weesp, die tijdelijk vertoefde te Jutphaas, lijdende aan alastrim, opgenomen. Hij wordt daar reeds enkele dagen verpleegd en gaat goed vooruit. Uit Rotterdam wordt aan het Hbld. gemeld: De vacantie der lagere scholen hier ter stede eindigt omstreeks half Augustus. Nu er in de stad een aantal gevallen van alastrim voor komen, is de mogelijkheid natuurlijk niet uitgesloten, dat het samen komen van een groot aantal kinderen het besmettingsgevaar vergroot en uitbreiding der ziekte begunstigt. Voor zoover onze inlichtingen strekken is er op dit oogenblik ten stadhuize nog geen beslissing genomen inzake te nemen maat regelen. Het verloop van de ziekte is de vorige week, die als het criterium kan worden be schouwd, of de alastrim zich al dan niet sterk zou uitbreiden, gunstig geweest. Inzake vaccinatie en revaccinatie van de schoolkinderen op den eersten schooldag, is nog geen beslissing genomen, al wordt, naar wij vernemen, deze maatregel wel overwogen. Het Koninklijk Besluit, waarbij alastrim zal worden opgenomen in de wet op besmette lijke ziekten, is nog niet verschenen. Al ware het ongetwijfeld wenschelijk dat dit K.B. van kracht werd vóór de scholen aan vangen. Practisch beduidt dat voor Rotter dam niet zoo heel veel. Ook vóór het op treden van alastrim pleegden de Gemeente lijke Geneeskundige dienst en het bureau Onderwijs ten stadhuize overleg over geval len die niet onder de wet op de besmettelijke ziekten vielen en waarin het toch wensche lijk was in 't belang der gezondheid bepaalde kinderen buiten de schoolklas te houden. Deze kinderen werden dan steeds naar huis gezonden en dat zal ook nu gebeuren met de niet talrijke kinderen uit de gezinnen (die bij den geneeskundigen dienst en het bureau onderwijs alle bekend zijn) waar alastrim is voorgekomen, onverschillig of men zich zal kunnen beroepen op een K.B. of niet. Nu het incubatie-tijdperk tot dusver ge lukkig is verloopen, is het waarschijnlijk dat men zich van ingrijpende maatregelen ten opzichte van de schoolkinderen zal kunnen onthouden. De ouders dienen echter het be lang hunner kinderen, als zij dezen laten in enten, ook zonder dat zij daartoe van buiten af worden aangemaand. DE OPHEFFING VAN DE ORDE VAN DE STER. Een onderhoud met Krishnamurti en dr. A. Besant. In verband met de opheffing van de Orde van de Ster had een medewerker van het persbureau Vaz Dias een onderhoud met Krishnamurti en Dr. Annie Besant, waarbij aan Krishnamurti de volgende vragen zijn gesteld „Waarom hebt gij de Orde opgehe ven „De waarheid is naar mijn meening niet te benaderen langs een bepaald pad of door een bepaalde organisatie. Zoodra men gees telijk leven gaat organiseeren, wordt het gekristalliseerd en wordt het als een geloof iemand opgelegd, dan gaat het dood. Vele menschen, die in een geestelijke organisatie komen, meenen, dat zij nu „veilig" zijn en zoo door de organisatie tot de Waarheid ge bracht kunnen worden. Dat is geheel on juist. Dat maakt de menschen zwak en ik moet sterke karakters hebben, die uit eigen innerlijke kracht tot de Waarheid komen." „Zullen de menschen niet andere organi saties stichten?" „Vermoedelijk wel. maar daar heb ik niets mee te maken. Ik heb slechts één taak en dat is de menschen vrij te maken van alle vrees. Het is niet mijn bedoeling een ande ren godsdienst, andere secten of theorieën te vormen en te pousseeren." „Waarom gaat gij dan de wereld rond en verkondigt gij overal uw ideeën?" „Omdat ik de menschen het besef wil bij brengen. dat zij zichzelf moeten vrijmaken. Omdat ik zelf geheel vrij ben en de volle waarheid bereikt heb, wensch ik. dat de menschen ook dit geluk deelachtig mogen worden. Achttien jaar lang hebben de leden van de Orde zich voorbereid op de komst van den Wereldleeraar. Maar in hoeverre heeft dit geloof hun leven veranderd, verbe terd? Dit is de eenige maatstaf, die gij te genover een organisatie kunt hebben: „In hoeverre zijt gij vrijer en groot er; in hoe verre kunt gij beter werk doen en beter groote waarheden uitleven?" „Er zijn tot nu toe slechts weinigen, die mij begrepen hebben en voor deze enkelen is geen organisatie noodig. Zij die ernstig het verlangen hebben te begrijpen en trach ten het eeuwige te vinden, zullen met groo- ter intensiteit met elkander voortgaan. Zij zullen een gevaar zijn voor alle onwerke lijkheden. En dezen zullen samen gebon den worden door een onderlingen band van vriendschap. Dit zijn alle redenen, waarom ik de organisatie na zorgvuldige overwe ging heb opgeheven." „En hoe dan met het propagandawerk?" ..We!, dit wordt georganiseerd door mijn vriend, den noofdorganisator der Orde D. Rajagopal. Natuurlijk blijft een zakelijke organisatie noodig: „The Star Publishing Trust" voor de uitgave der boeken, „The Eerde Foundation" voor het beheer van het landgoed Eerde bij Ommen en de organi satie der jaarlijksche kampen. „The Ojai Camp Corporation" voor hetzelfde werk in Californië, „The Rlshi-Valley Trust" voor hetzelfde doel in Britsch-Indië en „The Am- phiteatre Trust" in Sydney, idem ten op zichte van Australië. Hierna vroeg de medewerker de meening van dr. Annie Besant over de opheffing van de Orde, Zij zeide: „Het is inderdaad een merkwaardige stap om door deze opheffing te trachten de ideeën meer te verspreiden, maar waar ik de wereldleer verreweg als mijn meerdere beschouw, wil ik alvorens een prematuur oordeel te geven, liever de gevolgen van deze opheffing afwachten. Krishnamurti zal als* wereldleeraar meer en meer zijn ideeën ontwikkelen, naarmete wij verder komen. Ik denk, dat wij aan het begin staan van een nieuw tijdperk, waarin de vol gende generaties meer en meer zijn ideeën zullen begrijpen en verwezenlijken. De quintessence van zijn leer is, naar mijn mee ning deze, dat ieder zijn eigen innerlijk oordeel volgen moet. En Krishnaja geeft zelf het duidelijkste voorbeeld van de logische consequentie van zijn leer door de Orde op te heffen." DOODELIJK ONGEVAL. TWEE ARBEIDERS OMGEKOMEN. Zaterdagavond ongeveer 8 uur is bij de Holiandsche Kunstzijde Industrie te Breda een tube met samengeperste lucht uit elkaar gesprongen, waarbij de 40-jarige arbeider De Jong en de 53-jarige bankwerker Bruynin- ge werden gedood, terwijl verschillende per sonen min of meer ernstig werden gewond. DE K. L. M. MOET BEZUINIGEN VEERTIG PERSONEN ONTSLAGEN. Een medewerker van de Tel. heeft, een on derhoud gehad met den heer A. Plesman, Directeur der K. L. M. Verschillende omstandigheden zijn oor zaak dat de K.L.M. dit zomerseizoen met zulke goede resultaten heeft bereikt als ver wacht was", zoo vertelde de heer Plesman. „Het resultaat daarvan is, tot totaal een veertigtal personen, op het hoofdkantoor te Den Haag, zoowel als op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven ontslagen moest worden. Wel heeft ieder jaar tegen Septem ber steeds een aantal leden van het perso neel ontslag gekregen, omdat men 's winters met de ingekrompen diensten niet zooveel menschen noodig heeft als zomers, maar dit maal is dit getal toch grooter. Maar u heeft toch Rijkssubsidie? Dat is het juist! Ons subsidie voor 1930 is 125.000 minder dan voor dit jaar en het scheelt zelfs 200.000 met 1928. Wij hadden gehoopt door den grooten omzet meer op eigen vleugels te kunnen drijven. Deze om zet is echter, alhoewel niet onbevredigend, beneden de verwachting gebleven. De exploi tatie, is veel duurder geworden. Wij hadden voor dit seizoen gerekend op 30 tot 40 pet. meer omzet wat een normale toeneming ge weest zou zijn. Daarom hebben wij met de uitbreiding der exploitatie gerekend, doch de vermeerdering van den omzet is achterwege gebleven. Wat acht u de belangrijkste oorzaak? Er zijn verschillende redenen. In de eerste plaats is het reisseizoen dit jaar veel later ingezet dan andere jaren, vermoedelijk ten gevolge van den langen en strengen win ter. Daardoor zijn de menschen veel later dit jaar op reis gegaan. De presidentsverkiezing in Amerika heeft eveneens tot de verlating van hét. reisseizoen bijgedragen. Dan is de stroom der Amerikanen heel anders dan vo rige jaren. Aan de Fransche en Belgische kust wordt hierover ook zeer geklaagd. De Amerikaansche trek gaat nu blijkbaar hoofd zakelijk direct naar Duitschland. Over het aantal Nederlanders, dat zich met de K.L.M. heeft laten vervoeren is geen klagen. Dit ge tal neemt regelmatig toe. Gaat u de vliegdiensten beperken? Daartoe is nog geen enkel besluit ge nomen. Wel worden ieder jaar voor het win terseizoen de diensten ingekrompen. Dat is normaal. Voor September en October b.v. zullen de diensten geheel volgens het pro gram worden uitgevoerd. I-Iet vervoer der laatste dagen is aanmer kelijk toegenomen, wat wel bewijst, dat het reisseizoen dit jaar veel later is ingezet dan vorige jaren. „Tot pessimisme is er geen enkele reden", verklaarde de heer Plesman aan het slot van het onderhoud met grooten nadruk. Alleen door de regelmatige uitbreiding zijn de ex ploitatiekosten steeds hooger geworden en nu de K.L.M. het volgend jaar met belang rijk minder subsidie gaat werken moet zij intijds de noodige maatregelen treffen. Maar de K.L.M. gaat nog steeds vooruit!" VALSCHE CHèQUE AAN GEBODEN. DE AANBIEDER GEARRESTEERD. Zaterdagmorgen verscheen aan een der loketten van een bankinstelling te Amster dam. zoo meldt de Tel., een persoon, die een cheque van 4000 te verzilvering aanbood. De chèque volgde daar den gebruikelijken weg en hierbij werd dadelijk ontdekt, dat zij niet heelemaal in orde was. Bij nader on derzoek bleek zij inderdaad vervalscht te zijn. Inmiddels werd de politie van het bu reau Singel vanwege de bank gewaarschuwd en deze zond eenige rechercheurs naar het bankgebouw. De aanbieder werd aangewezen en naar het bureau overgebracht. Bij zijn verhoor verklaarde hij aan een der inspec teurs. dat hij de chèque Donderdagavond op straat had gevonden en toen op het idee was gekomen haar te verzilveren. Als motief gaf hij op dat hij tot verzilvering was overge gaan ten einde later van den persoon, wiens onderteekening de chèque droeg, een beloo ning te kunnen krijgen. Het is echter vrij zeker, dat de arrestant een blanco chèque heeft gevonden en deze valschelijk heeft on derteekend met den naam van iemand, van wien hij wist dat deze een rekening op de bewuste bank had. De man blijft voorlooplg in arrest en zou heden. Maandag ter beschik king van de Justitie worden gesteld. DE OVERVAL OP CURAcAO. NOG GEEN PUBLICATIE DER RAPPORTEN. De minister van Koloniën heeft onder dag- teckening van 5 Augustus jl. den volgenden brief gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer: ..Ik heb de eer Uwer Excellentie in bijlagen dezes te doen komen afschriften van de ver slagen van den Gouverneur van Curacao en van den troepencommandant aldaar, betref fende den overval te Willemstad op 8 9 Juni jl.. met verzoek vorenbedoelde bescheiden ter griffie neder te leggen ter kennisneming door de leden der Kamer. Publicatie van deze bescheiden acht de Re- geering thans, waar de verslagen zoovele leemten bevatten, nog ongewenscht; eerst wanneer door het onderzoek der ter zake in gestelde en op 21 Juli jl. naar Curacao ver trokken commissie licht zal zijn verschaft omtrent talrijke thans nog duistere punten <^en verslagen, zal het mogelijk zijn om een volledige en overzichtelijk relaas van de ge beurtenissen samen te stellen en eerst dan acht de Regeering het oogenblik gekomen om tot openbaarmaking van zoodanig relaas over te gaan". VIJFDUIZEND GULDEN GESTOLEN. Er is ingebroken in het kantoor van de Nationale Olie- en Vet-industrie aan den West vest te Schiedam. De brandkast staande op de eerste verdieping van het kantoor van den directeur, is geopend, door nabij het slot een groot gat te boren. Uit de kast is een bedrag van ongeveer 5000 gestolen, het geen bestemd was voor tractement en loonen van het personeel. De dader(s) is (zijn^ vermoedelijk aan de achterzijde van de fabriek, welke aan het water van de Nieuwe Haven grenst, binnen gekomen, door met een roeibootje over te ste ken. De politie stelt een onderzoek in. OUDE MUNTEN De heer R. te Lunteren vond bij graaf werk in zijn tuin in de Veenen een groot aantal zilveren en bronzen munten. De voor naamste zilverstukken zijn die van de kei zers Mathhias en Rudolf II. en van de vrije handelssteden Zwolle en Kampen o.a. een zeer fraai stuk met ruiterfiguur van de stad Zwolle met gotisch omschrift van 1393. De thans systematisch opgezette onderzoekin gen waaraan o.a. deelneemt prof. Martin uit Paderborn, doen nog meer vondsten ver wachten. VERSCHILLENDE OPVATTINGEN OVER DIENSTWEIGERING OPENLUCHT-BIJEENKOMST VAN ANTI-MILITAIRISTEN De „Provinciale Samenwerking op Anti- Militair istisch gebied in Noord-Holland" hield Zondagmiddag een openluchtmeeting op het speelterrein aan het Prinsenbolwerk. Te ruim twee uur werd deze door den voorzit ter, den heer Bisschof geopend. Deze zeide dat de sprekers er mee zouden rekening houden, dat het publiek, dat overigens vrij talrijk was, uitsluitend bestond uit lieden uit eigen kring, de buitenstaanders waren zooals gewoonlijk, weg gebleven. De eerste spreker, de heer Gé Nabrink. nam dit ook als uitgangspunt van zijn toespraak. Hij legde uit, dat de anti-mllltairisten door de tot nu toe gevolgde methoden buiten de massa zijn komen te staan. Daarom, betoog de hij, moet onze propaganda niet in de eerste plaats meer gericht zijn op de per soonlijke dienstweigering. De tegenwoordige organisatie van den oorlog heeft het zwaarte punt. van de voorbereiding daartoe verlegd naar achter het front, naar de industrie. Daarheen moet zich dus ook onze propaganda richten. Helaas ontbreken ons daar de aan- knoopingspunten, wij missen in onze orga nisatie een belangrijke schakel. Het is daar om verkeerd, wanneer onze arbeiders uit de bedrijven verdwijnen. Wanneer zij in dc fabrieken blijven, kunnen zij nagaan, wat- zich daar afspeelt. Want talrijke groote bedrijven zijn sleutel-industrieën, zij kunnen verbouwd worden tot oorlogsindustrieën. Er moeten be- drijfskernen gevormd worden. Niet de alge- meene werkstaking propageeren wij, maar een positiever actie. Wij moeten ons niet uit sluitend richten tot de minderheden der dienstweigeraars maar ook naar de meer derheden der wei dienende soldaten, die wij niet van ons moeten afstooten, door ze als bewuste moordenaars te beschouwen. Door deze verlegging van het zwaartepunt is de strijd niet gemakkelijker geworden. Maar als wij niet zorgen, dat het leger onbetrouwbaar is, heeft de bourgeoisie wel gezorgd, dat het leger tegen ons is. Wij moeten terug tot de idee: Verzet tegen den oorlog moet zijn mas saal verzet, niet dat van den eenling. Daar bij moet de basis zijn: proletarisch revolu- tionnair verzet, want wij strijden niet tegen den oorlog op zich zelf, maar tegen de ge- geheele maatschappij. En onze strijd is niet gebaat met enkele honderdtallen. Na deze rede werd gepauzeerd. De zang- vereenigingtt.Zang Veredelt" zong eenige liederen en er werden brochures en kranten verkocht. De tweede spreker was A. L. Constandse uit Den Haag. Deze bleek van tegenoverge stelde opvattingen te zijn als de vorige. Hij betoogde, dat de kracht minder in de massa, dan wel in de enkelingen gezocht moet worden. Want, al doen de anarchisten niet aan de vereering van leiders, als enke lingen niet het voorbeeld geven zal de massa niet volgen, meent deze spreker. In het isole ment van die enkelingen ligt hun kracht, de anti-revolutionnairen mogen ons daarbij ten voorbeeld zijn, zei de heer Constandse. Daarom moet inöivldueele dienstweigering vooruitloopen op de massale. Er is nog geen reden tot pessimisme, de groote Fransche revolutie werd immers ook voorbereid door kleine sekten. Alles moet leiden tot de revolutionnaire situatie. Daarom beveelt spreker de alge- meene werkstaking wel aan. Het terugnemen van arbeiders uit de fabrieken is slechts de voorbereiding van de revolutie. Eerst, wanneer die actie positief is, kunnen wij overgaan tot het bezetten van de bedrij ven, daarna kan het staatlooze socialisme verwezenlijkt worden, met vervanging van den staat door een federatie van arbeids gemeenschappen. Spreker wijdde vervolgens uit over de ver wording van het socialisme, waarin hij een afschrikwekkend voorbeeld ziet. En volgens hem zijn soldaten, politic, marechaussee en deurwaarders, die het gezag dienen, geen kameraden. Dat zijn ze pas als ze dien dienst weigeren. Daarom komt het wel degelijk aan op de individueele gezindheid en de indivi- dueele daad. De sociaal-democraten, aldus spreker, willen de soldaten in het leger houden, omdat zij ze te zijner tijd ook noodig hebben. Sprekende over het Oostersch na tionalisme schetste hij ook dat als kapita listisch. milltairistisch en imperialistisch. Wie in een leger dient, hetzij rood, hetzij wit, dient het imperialisme. Er is slechts een verschil tusschen hen. die als opstandigen naar de wapens grijpen en de slaven, die in een leger dienen. Daarom kunnen wij het ideaal van de dienstweigering niet missen daarom hebben juist minderheden hierin een groote beteekenis. Te ongeveer 5 uur gingen de aanwezigen uiteen. Alles had een ordelijken loop. HET JUBILEUM VAN W. A. VAN KEULEN Een verdienstelijk stadgenoot, de heer W. A. van Keulen jubileerde Zaterdag. De heer Van Keulen is 25 jaar werkzaam bij de Spoor wegen, de laatste 23 als onder-ladingmees- ter aan het personenstatlon Haarlem. In dien tijd heeft de heer Van Keulen veel zien verdwijnen en veel zien worden. Toen hij be gon werkte hij nog op het oude Haarlemsche station. Honderden heeft hij opgeleid tot spoorman. Daarbij is hU altijd een vriende lijke. behulpzame man geweest, maar eigen lijk veel te bescheiden. En daarom is het goed. dat Van Keulen Zaterdag eens In de hoogte werd gestoken. Dat gebeurde 's mor gens allereerst door den stationschef, den heer J. J. Somers, die namens de directie sprak en het daarbij niet liet- getuige een dikke enveloppe en een fraaie oorkonde, waarmee de jubilaris verrijkt werd. Ook de chef-plaatsvervanger, de heer C. C. J. E. van Riet hield een toespraak, waarin hij met humor gewaagde van de toewijding van den heer Van Keulen, diens ijver ver gelijkende met het enthousiasme, dat een sportsman als Van Keulen bij zwemwedstrij den ook aan den dag zou leggen. Daardoor weet hij hen, die onder hem staan, altijd te bezielen, daardoor geeft hij nieuwelingen altijd het goede voorbeeld. Dat daarbij de sympathie van het personeeel niet vermin derde blijkt uit de over dc honderd hand- teekeningen, die in het jubileumalbum ge plaatst zijn. en uit het prachtige dressoir, den heer Van Keulen geschonken, gelijk met een groote mand bloemen. Ook de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo", waarvan de jubilaris eere-lid is, zond een bloemstuk. Wij hebben er al aan herinnerd, dat de heer Van Keulen Iemand ls. die voor het reddingswezen en de zwemsport in stilte zeer veel gedaan heeft, steeds met groote opof feringen zijnerzijds. Zaterdagmorgen vroeg kreeg hij dan ook al een felicitatie van den heer Van Leersum, opzichter bil de prpmeen- telijke zweminrichtingen. En daar zal het wel niet bij gebleven zijn. Een bijzondere vreugde is het voor den ju bilaris, dat zijn zoon, Ted van Keulen, die langen tijd aangemerkt werd als profes sional thans door het bestuur van den Ne- derlandschen Zwembond weer tot wedstrij den is toegelaten en juist Zaterdag te Amers foort een kans kreeg om zijn vele medailles met een te vermeerderen. SANTPOORT. DE NIEUWE GARAGE VAN DER VELDEN. Autorijders in Kennemerland zullen de garage van den heer H. A. van der Velden aan den Bloemendaalschenweg 196—198. bij den spoorovergang wel kennen. Maar zoo die autorijders, die nu natuurlijk in den Eifel, de Ardennen, in Luxemburg of het Schwarz- wald of op de Veluwe toeren, terug zijn van hun zomeruitstapje, zullen zij dan de garage Van der Velden ook herkennen? Dit is een open vraag, want de garage is volledig gerae- tamorphoseerd. Zij werd wel drie maal zoo groot. Er kunnen nu 35 wagens staan. De zes, die er Zaterdag, den heropeningsdag, stonden, hadden zeker opgegaan in de ruimte, of schuil gegaan achter de tallooze bloemen, als zij niet juist bijzonder dc aandacht ver mochten le trekken door hun schoone lijnen en de fijne kleuren. Nieuwe wagens waren dat, Citroëns, van welk merk de heer Van der Velden sub-agent is en die hij in de nieuwste modellen exposeert. Er stond zelfs zoo'n „Sahara-rups" voor de deur. De heer Van der Velden is ook agent van de Gazelle rijwielen en verleent natuurlijk ook fietsers een zeer ruime service. Met het nieuwe pand, de fraaie gevel is hij ten zeerste geluk te wenschen. Hij dankt de tot stand koming aan een goede samenwerking tusschen den architect J. H. Groenewegen te Santpoort- Station en de aannemers Klaassen en de Keyzer te Haarlem. JUBILé. Donderdag 15 Augustus a-s. hoopt de Zeer- eerw. heer J. F. v. d. Meer. pastoor der parochie-kerk Sint Engelmundus zijn 35- jarig priesterschap te herdenken. BLOEMBOLLENCULTUUR. De gronden „Thorn", groot ongeveer 6 1/2 H.A. zijn in onderhandschen verkoop aange kocht door de N.V. Gebr. A. en P. Nijssen om in gebruik genomen te worden voor bloem bollencultuur. DE RINGRIJDERIJ. Evenals het vorige jaar vindt vóór de ring- rijderij met paard en tilbury een ringstekerij per fiets plaats, waarvoor 8 prijzen zijn be schikbaar gesteld. De „groote" ringrijderij vangt 's middags om 1 uur aan. Hiervoor worden beschikbaar gesteld 4 prijzen en 2 troostprijzen zoowel vdor de dames als heeren. Bovendien een extra-prijs voor de oudste deelneemster en een gouden zweepje met inscriptie voor de dame en den heer, die in de eerste serie het grootst aantal ringen achter elkaar gestoken heeft. Tenslotte worden ook de wisselbeker en het wissel-servies weer „verstoken". Op verzoek der commissie ls de heer Jansen bereid gevonden als beschermheer dezer historische sport op te treden BLOEMENDAAL CONCERT IN HET BEOEMENTiAALSCHE BOSCH Maandagavond acht uur geeft de H O V eea concert in het Bloemendaalsche Bosch!

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7