AGENDA. ONZE ELECTRICITEITSVOORZIENING. 47e Jaargang No. 14153 Verschijnt dagelijks, beKalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 13 Augustus 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEURENi J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR» ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week fQ277A, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsea waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3.57J4. Franco per post door Nederland Losse nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerq: Zaider Buiten spaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 a Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1-5 regels ƒ1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 1 O.Ctf^ elke regel meer /0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) l4 reg, ƒ025. elke regel meer ƒ0.10. uitsl. 4 contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DINSDAG 13 AUGUSTUS Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Dik Trom", 2 uur. Brongebouwtuin. Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Marinus Adam. 8.15 uur. Palace. Cinema en Variété: „De deftige straat". Tooneel: Al-ba-te-So's. 2.30 en 8.15 u. Luxor Theater: „Het meisje van de Va- rité" en „Het zevende Gebod". 2.30 en 8.15 u. Rembrandt Theater: „De Koning der Peli kanen". Tooneel: Teuber's Marionetten. 2.30 ,7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De Redder in den Nood"; „De Man zonder Land". 3.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandags. WOENSDAG 14 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg. Illusionist Bellachini Jr. 8-15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. T e y 1 e r's Museum, Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden verzoeken wij voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere mededee- lingen of vragen voor de Redactie: 10600 Voor de Hoofdredactie: 15054. Voor advertenties, abonnementen en bezorging: 10724; Voor aangelegenheden van de direc tie: 13082. WIL FRANKRIJK EEN OFFER BRENGEN? PARIJS, 12 Aug. (N.T.A) Naar Havas uit Brussel meldt zou de bizondere correspondent van de „Soir" te Den Haag, doch onder alle voorbehoud, vernomen hebben dat recht- streeksche onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland gaande zijn en dat Briand bereid is namens Frankrijk een offer te brengen ten aanzien van het onbescher- mende gedeelte der annuïteiten, dat aan den voornaamsten eisch van Engeland zou be-, antwoorden. Briand zou, alvorens tot dezen stap te besluiten, zich van de toestemming van het geheele kabinet verzekerd hebben. De Fransche regeering zou tot dit offer bereid zijn om de conferentie te redden en de liqui deering van 'den oorlog definitief tot stand te brengen WEINIG WERKLOOSHEID. GUNSTIGE VERGELIJKING MET VERLEDEN JAAR. Indertijd is door B. en W. aan den ge meenteraad reeds medegedeeld, dat er thans hier ter stede weinig werkloosheid voor komt. Dit blijkt ook wel uit de statistische gege- vans over het eerste halfjaar van 1929. De eerste 3 maanden van dit jaar waren (vooral ook door de langdurige koude) zeer ongunstig. In Januari, Februari en Maart waren er respectievelijk 1216, 1684 en 1763 werkloozen, die aan uitkeeringen ontvingen 44.195, 64.425 en 72.425. Toen is de daling gekomen. Voor April was het cijfer 600 werkloozen en 24077 uit- keering, maar voor Mei en Juni zijn 315 en 195 werkloozen met 11.247 en 6-891 aan uitkeeringen. Over Juni waren er slechts 24 werkloozen die door de werkloozenkassen gesteund werden en 13 die uitkeering van wege den Werkloosheidsdienst kregen. 158 kregen steun vanwege het Burgerlijk Arm bestuur, maar daaronder zullen niet veel menschen zijn die tot geregelden arbeid in staat moeten worden geacht. De vergelijking met 1928 is voor de maan den AprilJuni voor 1929 zeer gunstig. In 1929 waren er in totaal 195 werkloozen die 6891 steun ontvingen, tegen 509 werkloozen en 16738 steun in Juni 1928. Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden in Juni 1928 464 bouwvakarbeiders ingeschreven, te gen 138 aanvragen van patroons; in Juni 1929 was het aantal ingeschreven bouwvak arbeiders slechts 176, waartegenover 169 aanvragen van patroons stonden. Vooral in de bouwvakken was de toestand dus zeer gunstig. Het aantal werklooze fabrieks-, haven- en transportarbeiders was ongeveer gelijk aan dat van verleden jaar. In Juni 1928 waren er 240 ingeschrevenen tegen 244 in Juni 1929. De nieuuie turbine van 12.000 K.W.U. DE VERKLEINDE P.E.G.E.M. EN DE STROOMLEVERING AAN DE SPOORWEGEN. Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld, dat de minister van Waterstaat uit spraak gedaan heeft in een geschil tusschen de Provincie en de gemeentebesturen van Haarlem en Amsterdam over de levering van electrischen stroom aan dc spoorwegen. Daarover is evenwel nog wel wat meer te zeggen. Tot heden leverde de P.E GE.M. (de com binatie van electrisehe bedrijven van de Provincie, Haarlem en Amsterdam) strooln aan de spoorwegen voor de geelectrificeerde lijnen in onze omgeving. Nu ook een begin gemaakt wordt met het electrificeeren van de lijnen HaarlemUitgeestAlkmaar, vroe gen de spoorwegen aan de P.E.G.E.M. ook daarvoor contracten af te sluiten. Maar nu meende de Provincie dat het P.E.N. aanspraak kan maken op deze levering, waartegen Am sterdam en Haarlem evenwel met kracht op gekomen zijn. Het eigenaardige is, dat het P.E.N. op dit moment in het geheel geen centrale heeft. Alle stroom moet van* de Hoogovens of van Haarlem en Amsterdam betrokken worden. Daarom wekte de houding van het P.E.N. in deze aangelegenheid te Haarlem en te Am sterdam terecht groote verwondering. Minister van der Vegte heeft, zooals onze lezers weten, beslist, dat de stroomlevering aan de spoorwegen ook in de toekomst ge schieden zal door de P.E.G.E.M. Daarmede werd loet P.E-N. dus in het ongelijk gesteld. Deze beslissing zal ook wel aanvaard worden voor de volgende baanvakken die de spoorwegen in deze provincie zullen gaan electrificeeren. Als de provincie in de toe komst weer een eigen centrale heeft de Provinciale Staten hebben een groot crediet toegestaan voor den bouw van de Hoogoven centrale, maar het zal ongetwijfeld nog wel eenige jaren duren voor die in gebruik ge nomen zal kunnen worden! dan zal de bestaande voorloopige overeenkomst omtrent de verkleinde P.E.G.E.M. wel zoo gewijzigd wox-den, dat voor de spoorwegen ook stroom ingekocht zal worden bij het P.E.N. Dat is evenwel een zaak voor nadere regeling. De verkleinde P.E.G.E.M. is 1 Januari 1929 in werking getreden. Sinds dien tijd is Haar lem weer vrij, wat de opwekking van stroom betreft. Alleen dc koppelleidingen die be staan tusschen de centrales van Haarlem, Amsterdam en de Hoogovens blijven bij de P.E.G.E.M. in exploitatie voor den verkoop van stroom aan de spoorwegen en aan het P.E.N. Haarlem levert in de laatste maanden vrij veel stroom aan de P.E G.E.M. De cijfers over de eerste 6 maanden van 1929 waren: Jana- ari 96000 K.W.U., Februari 64900, Maart 152.300, April 314.900, Mei 364.600 en Juni 244.650. De laatste 3 maanden waren de cijXrs dus bijzonder hoog. Het komt neer op meer dan 10% van den in onze centrale opgewekten stroom. De rechten en verplichtingen van de drie contractanten in de verkleinde P-E.G.E.M. zijn nog niet in alle onderdeelen vastgesteld. Daaraan wordt nog gewerkt, maar het is te verwachten, dat er binnenkort daarover wel voorstellen gedaan zullen worden aan de Prov. Staten en aan de gemeenteraden van Haarlem en Amsterdam. In October van het vorige jaar heeft onze gemeenteraad een voorstel van B. en W. aan genomen om een nieuwe turbine te bouwen. Dit was noodig om onze electriciteitsvoorzie- ning in de toekomst volkomen „veilig te stel len", zoodat Haarlem zelfstandig voor zijn stroombehoeften kan zorgen. Men is thans met dit zeer belangrijke uit breidingswerk in onze centrale druk bezig. Een leek heeft geen begrip van hetgeen vast zit aan het opstellen van een turbine. Er zijn daarvoor namelijk zeer groote bijkomende werken noodig, ondergrondsche kanalen, die met het Spaarne in verbinding staan, groote waterputten, twee groote ketels, een conden sator, en nog veel meer. Het ketelhuis lever de nog plaats voor den bouw van de twee ketels die bij deze turbine behooren. Alleen het dak moest verhoogd, worden. Een ketel is gedeeltelijk opgesteld, de andere ligt in stuk ken klaar voor het monteeren. Voor het plaatsen van de eigenlijke turbine moest een zware beton-fundeeririg gemaakt wor den. Ook moest een kraan verzwaard wor den, zoodat die nu voor 50000 K.G. bere kend is. Over eenige weken zal de turbine door de firma Stork worden afgeleverd. Er wordt met kracht gewerkt, zoodat gehoopt wordt, dat de turbine over 6 weken zal kunnen draaien. Dan is Haarlem voor den eersten tijd althans zeker van voldoende capaciteit. Het was evenwel noodig om voor het op stellen van deze nieuwe turbine van 12.000 K.W.U. een oude kleine turbine van slechts 1200 K.W.U. te sloopen. Er staat nu nog zoo'n kleine turbine, die natuurlijk minder economisch werkt dan de nieuwe groote turbines. Omdat de stroom- levei'ingen van onze centrales steeds toene men, is de kans niet uitgesloten, dat bin nenkort er aan gedacht zal moeten worden, om opnieuw de capaciteit van de centrale op te voeren, door de kleine turbine door een grootere te vervangen. Maar voorloopig is men daaraan evenwel nog niet toe. Wij doe len alleen op deze mogelijkheid in de toe komst, omdat het van groot gewicht geacht wordt, dat Haarlem een centrale heeft die berekend is om aan alle productie-eischen zelfstandig te kunnen voldoen. BRAND TE ROTTERDAM. LOODS UITGEBRAND. Maandagmiddag ontstond te Rotterdam brand in een kleine loods, staande op het terrein der Nederlandsche spoorwegen naast het station D. P., welke in gebruik is bij den heer Vink, fruithandelaar te Eist. Over de geheele oppervlakte stond de loods in lichte laaie. Achteraf is gebleken, zoo meldt de Tel., dat een zekere van der P., in de nabijheid van de loods een sigaret heeft aangestoken en den lucifer achteloos heeft weggeworpen, waardoor deze in eeriig houtwol moet zijn terechtgekomen. Men vermoedt dat dit aanleiding tot den brand is geworden. Er bevond zich in de loods houtwol, turfmolm, gonjezakken en een partij fruit. Zoo als begrijpelijk is bood de emballage aan de vlammen een gretig voedsel. Met drie slangen heeft de vrijwillige brandweer het vuur aangetast, doch het bleek noodig om de slangen uit te leggen van het vuur tot aan den ingang van den Circusschouwburg op het Stationsplein daar zich op het spoor wegterrein geen brandkraan bevond! Daar mede ging uiteraard eenige tijd verloren. Na veel moeite drong men tot den vuurhaard door. De brandende gonjezakken werden op straat geworpen en daar verder gebluscht. De loods brandde geheel uit. Men slaagde er in het vuur tot de loods te beperken. Een in de nabijheid staand benzinereservoir is be houden gebleven. Van de zijde der reizigers had het blusschingswerk veel bekijks. ZILVERDIEF GEARRESTEERD Op verzoek van den Haarlemschen com missaris van politie is door de politie te Vel- sen aldaar gearresteerd de 38-jarige Haar lemmer T. B„ die verdacht werd, zioh eenige maanden geleden te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van eenige zilveren voor werpen ten nadeele van mevrouw De J. in het Haarlemmerhoutpark. De man bekende dat hij dit gedaan had. De zilveren voor werpen zijn in beslag genomen. Het woord is aan Publius Syrus: Beminnen en zijn verstand bewaren staaO zelfs nauwelijks in de macht van een god. HERSTELT! De Conferentie van Herstel, Had bijna een échec geleden. Omdat er, naar bekend model. Op lange teenen was getreden; Niets in de wereld is zoo teer, In onze, als in alle staten, Niets is zoo kwetsbaar als de eer, Van staatslieden en diplomaten: En als er eens een hunner tracht. Rond voor zijn meening uit te komen. Dan wordt hem aan 't verstand gebracht, Dat dit hem kwalijk wordt genomen; Zulks acht men ongehoord schandaal, Hoe durft een mensch zoo boud te praten, Dat is gewone-menschen-taal. Maar niet de taal der diplomaten. Men zegt zoo niet., waarop het staat, Maar danst bevallig er om henen. En past wel op, dat men zijn maat, Niet trapt op de zoo teere teenen; En Snowden, die dit nog niet wist, Heeft hierdoor weer iets kunnen leeren, En mits hij zich niet weer vergist, Wil men hem ditmaal excuseeren; Welk commentaar, toen u het las, Is bij u, lezer, wel gerezen. Ik dacht: als 't niet zoo droevig was, Wat zou het dan lachwekkend wezen; Die lange teenen en zoo meer. Gaan u en mij heel gauw vervelen, Die schoone diplomaten-eer, Kan ons wel bitter weinig schelen, Wij hebben van de Haagselie zaak, Toch al niet al te veel illusies, Men blijve althans aan zijn taak En men vermijde verder ruzies; Meneeren, er staat meer op 't spel, Dan uw persoon en uw conventie, Streeft naar het Europeesch Herstel, Slechts daarvoor houdt gij conferentie. P. GA8US. AARDBEVING IN DE V. S. WANKELENDE HUIZEN. ïn het geheele bovengedeelte van de Ver. Staten en het Zuiden van Massachusetts is een aardbeving waargenomen. In het Niagara district werd zij om 9.25 uur gevoeld. Zij ging vergezeld van een dof gerommel en duurde daar tien tot dertig seconden. Talrijke inwoners werden uit htm slaap gewekt. Huizen wankelden, meubelen werden vrschoven en kletterend rolde glas- en aardewerk op den grond. In Erie (Pennsyl vania) werd om 7.20 uur een aardschok ge voeld. Hier werden vele vensterruiten ver brijzeld. Een lichte aardschok is om 6.16 uur in Ashtabula (Ohio) waargenomen. Bijzonder hevig was de schok in Buffalo, waar de naald van de seismograaf van het Canisius-College afsprong. In enkele plaatsen in den staat New-York scheurden de buitenmuren der huizen. Te Canandaigua in genoemden staat duurde de aardbeving drie minuten. OnZE GROEMTJ DIM5DA6 DOM DELRDA3 ZATERDAG H D Maandag heeft, de aftredende Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Mr. J. b. Kan, de portefeuille van. zijn Departement overgedragen aan zijn ambtsopvolger Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. DE EUROPA RONDVLUCHT ALLE ACHT HEDENMORGEN VAN SCHIPHOL VERTROKKEN. (Zie ook de eerste pagina van het derde blad). Om het volgen van de deelnemers der Europa-tour op hun weg naar Nederland te vergemakkelijken, drukken wij hier af de verschillende trajecten waaruit het parcours bestaat. 1. Parijs—Bazel 423 K..M 2. Bazel—Genève 183 3. GenèveLyon 108 4. LyonMarseille 255 5. MarseilleSt- Raphael 124 6 St. RaphaelTurijn 255 7. Turijn—Milaan 138 8 MilaanVenetië 252 9. VenetiëAgrani 345 10. AgramBelgrado 370 11. BelgradoTurnu Serverin 136 12 Turnu SeverinBoekarest 276 13. BoekarestTurnu Severin 276 14. TurnuSverinBoedapest 426 15. BoedapestWeenen 224 16. WeenenBrünn 108 17. BrünnPraag 190 18. PraagBreslau 206 19. BreslauWarschau 308 20. WarschauPosen 383 21. PosenBerlijn 238 22. Berlijn—Hamburg 263 23. HamburgAmsterdam 395 24. AmsterdamBrussel 167 25. BrusselParijs 234 Het totaal aantal Kilometers bedraagt dus 6383. De navolgende telegrammen zijn nog bin- nen gekomen: BRESLAU. 12 Aug. (VJD.) De Fransche vlieger Weiss kwam hier kort na elf uur he denmorgen aan; hij vertrok weer tegen 1 uur naar Warschau. Zijn landgenoot Flnat volgde om twee uur. Om kwart over een startten de 5 Italiaansche vliegers in gesloten colonne. WARSCHAU. 12 Aug. (VX).) Tusschen 12 en 1 uur zijn heden zes Duitsche Ford vliegtuigen alhier gearriveerd, waarna zij met enkele minuten oponthoud weer vertrokken. De gelijktijdig in Breslau gestarte Lady Bailey heeft zich in de rietying vergist en kwam ongeveer anderhalf uur later buiten mededinging alhier aan. WARSCHAU. 12 Aug. (V.D.) In den loop van hedenmiddag zijn vüf Italiaansche en twee Fransche Ford-vliegtuigen hier aange komen. De namen der vliegers zijn de vol gende: Cataldo, Gelmetti, Guazzetti, Fcrrarin Benassatti, Weiss en Finat. BERLIJN. 12 Aug. (V.D.) Om 17 uur 11 landde hier de D 4 met Kneer, om 17,2 de A 4 met Morzik, om 18 uur 24 de B. 9 met Junck, om 18 uur 27 de C 5 met Siebel, om 18 uur 27 Lusser in de C 2 en om 18 uur 40 de C 6 met Poss. HAMBURG, 12 Aug. (V.D.) Om 18 uur 18 landde alhier de Italiaan Mozzottl; negen minuten later landde de K 6 en 10 minuten later de K 3. De machines hebben een grooten vlucht achter den rug, zoodat de piloten be sloten hebben den nacht in Hamburg door te brengen. Heden zijn van Schiphol alle acht Maan dag aangekomen vliegers opgestegen voor het traject AmsterdamBrussel. Het eerst ging miss Spooner de lucht in te 7,32. De tweede was RoederWaldem, die Maandag avond nog het laatst aankwam. Deze steeg met zijn Junkers A 5 op om 7.33. Twee mi nuten later gingen de Engelschman Broad en de Canadees Lord Carberry gelijktijdig. Wil Lord Carberry zijn belofte, om de eerste te zijn dus nakomen, dan moet hij eenige mi nuten op de Engelsche vliegster en den Duit- scher inhalen. Maar hij heeft dan ook Maan dag vei'Jdaard, het snelste vliegtuig te heb ben. Van Hamburg naar Amsterdam had hij pecht gehad met zijn benzineleiding. En ook Kirsch in zijn „Klemm" C 4, de eerstaange- komene op Schiphol, startte vlot te 7.35. Offermann met zijn B. F. W.-toestel, uit rust met een 70 P.K. Siemensmotor, waarmee hij te Deventer pech had door het wegloopen van benzine uit den carburator, vertrok te 7.36. En om 8.01 koos de Franschman Dclmotte met zijn Caudron met 95 P.K. Salmson-mo- tor de ruimte der lucht. Zoodat de Tsjecho-Slowaak Klep te 10.44 als laatste Schiphol verliet in zijn „Antilopa" T 1. Uit Hamburg werd in den loop van den morgen op Schiphol bericht ontvangen, dat aldaar Dinsdagmorgen gestart zijn de drie Italianen, Lombardi in de K5, Suster in de K 6, Ferrari in de M 5. De vertrektijden zijn niet opgegeven. Tot elf uur hedenmorgen was op Schiphol nog geen deelnemer geland. VERKEERSONGELUKKEN. Te Zandvoort. Maandagmiddag omstreeks 11 uur werd de filiaalhouder van Gebr. van der Werff in de Kerkstraat te Zandvoort van achter aange reden door een auto. De man kon noch naar lir.ks noch naar rechts uitwijken, omdat de bakkerswagens van de firma Houtman al daar zoodanig waren ongesteld, dat geen passage overbleef. De filiaalhouder, de heer Jb. v. d. Werff, wonende Rozennobelstraat 17 werd over den wagen geslingerd en be kwam eenige kneuzingen aan zijn beenen. Dr. Gerke verleende geneeskundige hulp. Het nummer van den auto werd door een ooggetuige opgenomen. Van een en ander is kennis gegeven aan de Gemeentepolitie.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1